Nü bij de Klerk Mogelijk onthullingen over corruptie bij komend staatsbezoek van Soeharto Boerenleenbanken vrijdagavond dicht Akkoord tussen Bonn en Moskou Hoe beoordeelt oppositie Scheels verdrag? 3 BEZOEK INDONESISCHE PRESIDENT OP LOSSE SCHROEVEN? Veiligheid voor personee1 ZEVEN DODEN BIJ BOTSING ONENIGHEID IN PARLEMENT OVER STAATSBEZOEK VAN SOEHARTO SÉ Nieuwe regering in Italië Khh de klerk Boer in conflict met gemeente VRIJ KAMPEREN OP BOERENERF IN MEERKERK NIET TOEGESTAAN Weekeinde ook nog zomers Weer rellen in Londonderry De dood op de weg aanpassing tarieven gemeentebedrijven VRIJDAG 7 AUGUSTUS WO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rekening op Indonesische Overzeese Bank in Amsterdam geblokkeerd (Van een Indonesische medewerker) n ia KART A Het ziet er naar uit ,dat het staatsbezoek van presi dent Soeharto aan Nederland vergezeld zal gaan van opzienbarende nthullingen over corruptie onder de allerhoogste functionarissen van de Indonesische staat. De dreiging daarvan zou op het paleis in Dja karta reeds aanleiding tot diepgaand overleg zijn geweest over de vraag of het staatsbezoek niet beter kan worden uitgesteld. Men be- crri'pt in Djakarta ook wel dat niets meer ontluisterend kan werken, dan het samengaan van zulk een staatsbezoek en onthullingen van „eknoei (met Nederlandse hulpgelden aan Indonesië) door de naaste medewerkers van de bezoekende president. n, die is ontbrand tussen de Haag- JSmman A. Da\id directeur van SflSXa Co in Don lln.5 - !u Indonesische generaal Soerjo, SdS he^Tndonesische .staatsdam' dat door president Soeharto belast is met de opsporing van de gelden die S4e Indonesische militaire- en bur- rtreMOgdragers in het buitenland heb. f„n oneenot vormt een van de meest nieste affaires van de nauwelijks vier X oude, maar thans reeds als cor rupt aangemerkte nieuwe oude bewind dat in bezit is van de president, moet de namen van zulke corrupte functio narissen bevatten. En overigens leeft een aantal van de generaals, ministers en andere hoge gezagsdragers in Dja karta in zulk een luxe dat het niet moeilijk is om de herkomst daarvan te vermoeden. Onder de druk van de studenten heeft president Soeharto wel bevolen dat alle hogere Indonesische functiona rissen een lijst van bezittingen moe ten inleveren. Maar nok de studen. ten weten dat van de controle op zulke lijsten in de praktijk niets terecht zal komen, /ij menen, dat dat bevel van president niets anders is dan een poging om lien straks op 15 augustus erop te. kunnen wij zen, dat hij al bezig is geweest om de basis voor zijn corruptie-bestrij dingsmaatregelen te nemen, om hen de wind uit de zeilen te nemen. raat bii deze affaire die voornoem- J'K'Stenman in .De Vólks- tont' vin dinsdag -1 augustus jongst- Wen al gedeeltelijk uit de doeken heeft ttixin duidelijk om de verdeling tus sen de Haagse zakenman en generaal Soeno en diens vrienden, van de ,buit van wat de Haagse zakenman .corrup- i.o-hMtnidms"' noemt. Maar met cor ruptiebestrijding hebben de praktijken van het Indonesische staatsteam en hun Haaese agent David volstrekt niets te ■naken De opgespoorde buit is van dief- ^Xmstglhals zodanig bepaald iet voor verdehng onder de speurders bstemd. Daar verandert het feit da, Davd beweert over een met generaal «oerjo «resloten overeenkomst te be- Kbikken' die hem 20 procent van de opgespoorde buit als .honorarium' garan deert volstrekt niets aan. David vertelt over de wijze waarop hij en het staatsteam te werk zijn gegaan enige staaltjes, die in Indonesische stu dentenkringen de grootste verbazing hebben gewekt. Wanneer deze .speur ders' een corruptie-affaire hebben ont dekt, onderhandelen zij met de directie ran de daarbij betrokken Nederlandse raak. of zij bereid zijn de gehele eom- SBSse d;e zij voor de corrupte Indone- ssche ambtenaren opzij hebben gelegd om van de order verzekerd te zijn, (of jiihans een gedeelte daarvan) a,in het staatsteam' of hun agent David af te staan. Natuurlijk gaan die directies met die voorstellen akkoord want voor hen is het niet belangrijk aan wie die smeer gelden worden betaald om de order doorgang te laten vinden. Wanneer het .staatsteam' en hun Haagse agent in derdaad iets met comiptie-bestnjding temaken hebben gehad, zou het blok keren van de transactie de juiste pro cure zijn geweest alsmede het voor de rechter brengen ran de zaak en de darbij betrokken Indonesische ambte naren. Het verschil is de heren ken- nefcjt ontgaan en dat is typisch voor ae Indonesische maatregelen tegen cor ruptie. De Indonesische studenten zijn dan ook in het geheel niet verbaasd, dat presi dent Soeharto op het vernemen van deze berichten in woede ontstak over het be slag dat David op meer dan 500.000,- bij de Nederlandse dochtermaatschap pij van de Indonesische centrale bank - de Indonesische Overzeese Bank in Amsterdam die daar ten gunste van bet staatsteam van generaal Soerjo Niet ie enige Intussen is de heer Davdd in Nederland woont een Indo. mslër, die ook tussenpersoon is bij transacties waarin de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Adam Malik persoonlijk geïnteresseerd zou zijn. Volgons zegslieden van de studen ten die de anti-corruptie actie voeren, gaan die transacties over een :n Düs- sefdorf gevestigde zuster-onderneming van de Utrechtse firma Intermeco. na melijk de Ghemeta-Intermeco. De com merciële betrekkingen van de hoogste gezagsdragers als ae minister van bui tenlandse zaken zouden daarmede via de buitenlandse agenten van het Indo nesische .staatsteam' voor de opsporing van corruptie-gelden, nauiw met die van de leider van dat staatsteam zijn. staar, heeft laten leggen. Normaal ge sproken zou hij in deze kwestie on middellijk een gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van generaal Soer jo en het team hebben moeten laten ia- stellen. Bij de Indonesische gezagsdragers bestaat kennelijk de opvatting dat een corruptie-zaak is bestreden, wan neer de aan de corrupte ambtena ren toegedachte smeergelden niet of niet geheel in hun handen terecht komen. Of die .smeergelden' nu bij zou de president ze ambtenaar op moeten treden. Hij zou dan echter vewnoedelijk niet lang meer president van Indonesië zijn. Het treiste in deze zaak is echter, dat deze corruptie-affaires in de regel plaats vinden met transacties die door bui tenlandse ontwikkelingshulp mogelijk worden gemaakt. Het is dus zo, dat van het geld dat de Nederlandse be lastingbetaler bijeenbrengt om Indone. sië ontwikkelingshulp te geven van meer dan honderd miljoen gulden per jaar, een groot gedeelte via zulke corruptie zaken uiteindelijk in de zakken van de Indonesische machthebbers en hun agen ten, als de Haagse zakenman David, vloeien. In nauwelijks vier jaar tijd meent de laatste al recht op minstens een liali' miljoen gulden aan honora rium te hebben. Een wel bijzonder een. voudige wijze om zeer snel rijk te wor den. (Slot van pagina 1) linkerbaan voor inhalend verkeer heb. ben gereden. Ju-.st voor de Wouwse tol. waar de weg van vier tot twee rij-, banen versmalt, ging zij nog een truck met oplegger van" een Maastrichtse transportonderneming inhalen. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Bergen op Zoom 'n truck van de firma Van Egeraat. De be-l sbuiuirster draaide het stiuiur snel om, om weer terug te komen op de rech.l ter rijbaan, en remde af. Daardoor raakte de zwaar beladen a/u to in een| slip en werd stuurloos. Op twee wielen schoot de wagen dwars over de weg en de truck boorde zich frontaal in de zijkant van de per sonenauto. van de weg in te sturen, maar voor was het al te laat. De klap van de botsing maakte direct een einde aan het leven van zeven mensen. EINDHOVEN (GPD) Boeren leenbanken die vrezen voor de vei ligheid van het personeel n.a.v. de toenemende overvallen mogen voortaan op vrijdagavond gesloten blijven. Directeur algemene zaken De Indonesische studenten blijken bij zonder verheugd te zijn over het feit dat het AR-tweede.kamerlid, drs R. Zijlstra, de minister van ontwikkelings zaken, drs B. J. Udink, vragen heeft gesteld met betrekking tot de besteding van de hiulp aan Indonesië en hem ook heeft gevraagd een onderzoek te doen in stellen bij Nederlandse firma's en het Rijks Inkoop Bureau. De Indonesische studenten hopen dat het onderzoek zich ook tot de door Dandd genoemde verf. fabrikanten en andere g~*T~>~ se ondernemingen uit zal Demonstratie in Djakarta Zbj hebben verder op aandringen van studenten van de Bandocngse universi teit besloten om op .5 augustus in Djakarta te demonstreren tegen de cor ruptie. Het wordt immers vreemd ge. vonden dat president Soeharto heeft beloofd om op 16 augustus maatregelen te nemen, zonder dat de laa/tsten nu reeds in verzekerde bewaring zijn ge steld hangende het in te stellen onder zoek. Het rapport van de commissie-4. DEN HAAG (ANP) Het tweede-ka merlid, drs J. M. den Uyl (pvda), heeft de minister-president schriftelijk ge- I vraagd welke plaats bij het aanstaand /IJ Z. 1 l,ezoefc van de Indonesische president UnaerZOeR soeharto Is ingeruimd aan het contact 1 tussen dit staatshoofd en het parlement. Bij gelegenheid van het bezoek van de Duitse bondspresident He-.nemann be pleitte drs Den Uyl reeds dat in het programma van de staatsbezoeken de ontmoeting van een buitenlandse gast met de staten-generaal een essentieel onderdeel dient te vormen. De regering zegde daarop een nota toe over de orga nisatie van staatsbezoeken. De tweede-kamerfractie van de CPN heeft zich in een brief aan de voorzit ter van de tweede kamer, de heer mr F. J. F. M. van Thiel, gekant tegen een eventuele ontvangst van Soeharto dooi de tweede kamer. Mocht dit toch door gaan. dan zal de communistische frac tie. zo schrijft zij in de brief, .gebruik maken van haar parlementaire rechten om haar mening over het Soeharto- regime en over de im Nederland aan wezige krachten, die het in stand hel- Een houden, kenbaar te maken'. >e CPN is van mening, dat het huidige regime in Indonesië, dat door massa moord aan de macht 13 gekomen, zich slechts kan handhaven door uitoefening van een schrikbewind. Zijn voornaam ste steun vindt het in buitenlands ka-1 pitaal. M. van Amelsvoort deelde ons gis termorgen mee, dat die banken, om toch een weekend-dienstrege ling voor hun cliënten te handha ven, dan op zaterdagmorgen enke le uren open mogen zijn. Dat zou bijv. tussen 10 en 12 uur kunnen worden. Tot heden, aldus directeur Van Amels voort heeft nog geen enkel lokaal bank- bestuur om toestemming voor een ver schuiving van de openingstijden ge vraagd. Als daartoe zou worden overge gaan. dan mag dat niet hinderlijk zijr voor andere banken. Daarom, aldus de heer Van Amelsvoort, moet er toestem ming voor opening op de zaterdagen zijn van de bond voor de geld- en ef fectenhandel. In de praktijk komt het erop neer dat de bankdireoties met hun plaatselijke collega's moeten overleg. schriftelijk te horen gekregen, dat het centrale bestuur begrip heeft voor de onrust, die onder het personeel kan zijn gerezen naar aanleiding van bank overvallen. Om de veiligheid te vergro ten, is het centrale bestuur in principe bereid toestemming te geven tot slui ting van de kantoren op vrijdagavond, een tijdstip waarop de meeste bank rovers actief blijken te worden. Roosteren aan de districtsdirecties was de over val in het Limburgse Roosteren, waar bij ook weer op vrijdagavond twee mensen gewond zijn geraakt. Volgens directeur Van Amelsvoort wor den de risico's overigens steeds kleiner nu elk nieuw kantoor kogelvrij glas krijgt en de alarmsystemen aanzienlijk worden uitgebreid. Er is geen kantoor van de Boerenleenbank meer, of er zijn veiligheidsvoorzieningen getroffen, aldus de Eündhovense centrale directie. Dat de personeelsbond .Mercurius' be zwaar zou hebben gemaakt tegen ope ning op zaterdag, acht de directie een voorbarige reactie op een verkeerd be grepen zaak. Het is zeker niet onze bedoeling om zonder overleg met de bonden te bewil ligen in de uitvoering van verscliul- vingsninatregclen. Het gaat er ons juist om iets te doen voor de veiligheid van de mensen. Niet on hen tegen de haren in te strijken, aldus de heer Van Amels voort. %|P (ADVERTENTIE) Ravage De ravage die ontstond was enorm. In het autowrak, in de wegberm en op het erf van de woning van de familie Van Loon lagen de levenloze lichamen van de slachtoffers. Daartussen delen van de carrosserie, kledingstukken, voedsel en opgejaagd bermzand. Een afschuwe lijk tafereel. Direct was de rijkspolitie van Wouw met alle beschikbare krachten op de plaats van het ongeluk aanwezig. Even later kwam er assistentie van de ge. meentepolitiie uit Bergen op Zoom, van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Breda, van de koninklijke marechaus see uit de Scheldestad en van de we. genwacht. Bij de ongeluksplaats groeide het verkeer tot een file van kilometers lengte. Later werd het verkeer via Huibergen en Wouwse Plantage omge leid. In totaal duurde de vertraging drie uur. Slot van pagina 1 Zij wilden het niet op een ontbinding van het parlement la'en komen. Grote problemen De economische en financiële moei. lijkheden die de nieuwe regering heeft op te lossen, zijn groot. De deskundi gen zijn niet optimistisch. De /oor- naamste problemen zijn: de afnemende "roduktivite.t, de enorme stijging ie overheidsuitgaven, de vermindering van de investeringen, de toenemende werkloosheid bij de kleine en middel- ote bedrijven, de ongunstige han- ilsbalans en de stijging van de kos ten van levensonderhoud. De vakbeweging heeft aangekondigd, dat zij de regering nfiet zal ontzien. De enige nieuwe man in de regering is de sociaal-democraat Matteo Matteotti, die minister van toerisme is. Mario Ferraaï-Aggradi. die premier Colombo opvolgt als minister van de schatkist, was in het vorige kabinet minister zonder portefeuille voor de betrekkin gen met het parlement. „SchoolkrantstukjesschrijversbureaiT Voor tieners en twens, voor jongens en meisjes. Huiswerk maken of stukjes schrijven aan dit leuke bureautje. Het is net of het vanzelf gaat Uw zoon of dochter zal er dolblij mee zijn. En om de prijs hoeft u het niet te laten. In rood of groen beits 98,-. In teak 110,-. I p| I Oude Markt 9, Vlisslngen. Filialen In Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Hoorn, De Lier Advertentie MEERKERK (GPD) Een twin tigtal kampeerders op het land van boer Van den Berg aan de Broekseweg 77 in Meerkerk is gistermorgen om half zes door acht man politie onder aanvoering van burgemeester A. Berends .gewekt'. De reden was dat zij daar in strijd met de provinciale veror dening en de gemeentelijke kam- peerverordening hun tentjes had den opgeslagen. ,Of we tegen hem proces-verhaal zul len opmaken, moet nog worden bezien. Het gaat niet zozeer tegen de kampeer- Onlangs plaatste de boer. ex-statenlid van de Boerenpartij, advertenties in diverse kranten, waarin hij meedeelde dat er op zijn land gratis kon worden gekampeerd. Als vliegen op de stroop stroomden de stadsmensen naar het boe renland. Vooral grote gezinnen, voor wie het kamperen op legale terreinen een dure aangelegenheid is, grepen het buiten kansje met twee handen aan. Maar ook lokte het kampeerders, die vinden dat het op de officiële terreinen te rumoe rig en te onvrij is. Boer Van den Berg: ,Er zijn duizenden boeren ctte stadsmensen gastvrij willen ontvangen, die een stukje land hebben waar ze toch niets mee doen. Maar gekampeerd mag er niet worden omdat er van die idiote verordeningen zijn. Die stadslui zijn genoodzaakt voor duur geld lijf aan lijf op dure officiële ter- ~.e. reinoi te zitten. Ik ben nu bezig de zijn laars, stuurt zelfs een aangeteken-stich ang vrije recreatie van de grond de brief ongeopend terug en zegt: ,Wat!t« krijgen. Al zo'n dertig boeren in Ne- ik met mijn grond wil doen gaat niemand derland hebben g^egdeen stukje_ land wat aan. Er is met hem "nu eenmaal niet te pralen. H{j wil met zijn kop door de muur', aldus de burgemeester. HIROSHIMA: Meer dan 20.000 meitoen hebben donderdag bij het. iredemomt inent in de Japanse h u Hiroshima deelgenomen aan m" het feit- dat de om SS jaar geleden door de atoo"}ho"1 werd getroffen. m!ui 0p. ,c acM'-rgrond de als rnnmnent bewaarde ruïne van -t" reu toons tell in go gebouw met iaerachter een modem kantoor gebouw. (Van onze weerkundige medewer ker) De bouwvak die net als in 1969 het mooiste vnkantieweer beleeft sinds 1959, kan ook deze laatste dagen op redelijk zomerweer blij ven rekenen. De activiteit van een onweersstoring uit Frankrijk vertoonde reeds gisteravond een duidelijke tendens om verder in betekenis af te nemen. Op de meeste plaatsen zal het droog blijven en ook tijdens liet week einde is redelijk zomerweer te verwachten met zonnige perioden. Daarbij schommelt de middagtem- peratuur in de meeste provincies tussen 23 en 26 graden, vlak langs de kust en op de Wadden iets lager. In De Bilt. zijn inmiddels het nor. male aantal zomerse dagen voor het hele jaar (23) waarop het kwik boven de 25 graden moe> stijgen, bereikt. Verleden jaar werden het er totaal 29 en daar voor moeten wij tot 1959 terug gaan om een boven normaal cij fer te vinden van 37 in De Bilt. Slot van pag. 1 onbwerpdokumemt dat eerder dit jaar door Gromyko en de Westduitse staats secretaris Ègon Bahr is opgesteld. Hier in staat dat beide landen afzien van gebruik van geweld tegen elkaar en de bestaande grenzen in Europa aanvaar. BELFAST (KEI TER) In de Xoord- ierse stad Londonderry hebben Britse militairen donderdagavond voor de der de achtereenvolgende dag gevechten ge leverd met stenen gooiende jongelui. De soldaten patrouilleerden in de ,Greg- gan Estate", een katholieke wijk vlak bij het van de bloedige gevechten van vorig jaar bekende Boeide. In Ulsters hoofdstad belfast was het heden hadden plaatsgevonden. den, met inbegrip van de grenzen van Polen en Oost-Duitsland. In het verdrag zijn ook een preambule en begeleidende brieven opgenomen, die bedoeld z:jn een eind te maken aan de kritiek in de bondsrepubliek, dait het onbwerp-doku. ment van Bahr de Westduitse belangen niet afdoende zou beschermen. voor dit doel beschikbaar te stellen'. Snnildir Burgemeester Berends: .Het sani tair is onvoldoende. Wat gebeurt er als de mensen' geelzucht oplopen? Dan heeft de gemeente Meerkerk het gedaan'. Mevr. Kok uit Zwijndrecht één van de .vrije' kampeerders: ,Ik ben lid van de stichting Zuid-Holland landschap. Op de kampeerterreinen van de stichting, waar. van er steeds meer worden opgeheven, ontbreekt vaak elk sanitair. Er is hier voldoende water om je te wassen en met die wc valt het best mee Het gezin Van Doorn (12 kinderen) uit de Haagse schil dersbuurt: .Einde lijk hebben "we eens een goedkope en fijne vakantie gehad, ik hoop dat Van den Berg succes heeft met zijn actie'. Boer Van den Berg: ,Ik hoop dat het hier dit weekend zwart ziet van de kampeerders'. Brieven In één van de begeleidende brieven wordt de westelijke grote drie verzekerd i dat het verdrag met Rusland geen vre- - 1Q OOK „Ie, ban «du in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gekomen, toen hij door on bekende oorzaak de macht over het ten als overwinnaars in de tweede we reldoorlog aantast om partij te zijn een \Tedesverdrag. Rusland heeft jarenlang aangedronj, erkenning door Bonn van de be. inde grenzen in Europa, maar E hield vol dat de grenzen alleen in vredesverdrag konden worden geregeld. Westduitse zegslieden in Moskou ver klaarden dat de ware betekenis van dat verdrag alleen kan worden afgelezen van de ontwikkeling van de betrekkin gen tussen beide landen van nu af aan. (Van onze correspondent in Bonn) Nu het zware werk in Moskou achter de De gemeente en hn, 7,°8Ü" 1,1 '«tfnael de tarieven sen bi ,d e,n-8t*n 0,1 ^'rijven aanpas- koVl:ekk:"« v'"' cxploltatletn- lioffinl i 'E-'1" "le. niet door ver worden in" "eehnatlgheid kunnen 1 Pn oneevaniren mn«h>n r«.„„i,,,„Ho gerte boek komt te staan, gaan weinig oppositie leden in de Bondsdag. Maar wel bestaat In brede kring de opvatting dat de CDU de huidige ont- rag is, richt de aandacht in Bonn zich op Wikkeling, eenmaal aan de macht, niet wezenlijk zou kunnen veranderen. Van grote betekenis is daarbij dat die ontwikkeling door de westelijke londgenoten duidelijk wordt gesteund. /oorts is de afgelopen weken in oppositiekring iruk gesproken over het normaliseren van de be rekkingen met Polen. De regering in Warschau ipaait zich in om een overeenkomst met Bonn, die ti september wordt verwacht, een zo breed mo gelijke parlementaire basi6 te leveren en heef', learom tal van CDU- en CSU-politici voor be oeken naar Warschau uitgenodigd. De algemem ndrak is dat de stemming ten aanzien van eer erdrag met Polen inderdaad is veranderd. Ka: chtor een verdrag met de Sowjet-Unie door d' ppositie worden verworpen als een soortgelij) erdrag met Polen wordt aanvaard? In perscom uentaren zijn CDU en CSU herhaaldelijk gewe :en op het voorbeeld van SPD. die veel te lang egen aansluiting van de bondsrepubliek bij de westelijke landen bleef strijden en tenslotte in 1960 een complete ommezwaai moest maken. Herbert Wehner deed dat indertijd met zoveel vakmanschap, dat spoedig was vergeten hoczeei de komende schermutselingen aan het thuisfront. De verdragstekst, die Schee' meebrengt, zal een groot deel van de oppo sitie in de Bondsdag (met voorop Fran? Jozef Strauss) ongetwijfeld niet bevredi gen ook al schijnt ze werkelijk op enkel- worden VegSmatig punten af te wijken van de tekst waarove Jwm ™™™ï«S,To™l*5«rSl Gromyko en Bahr het eens waren gewor den. Bekend is echter dat een aantal CDT' afgevaardigden de laatste tijd bedenkïnge heeft geuit tegen een consequente afwi zing van de regeringspolitiek. ae sociaal-democraten de boot hadden gemist, maor ongetwijfeld voelt in de huidige oppositie niemand er voor Wehners rol nog eens od t<- voeren. De ervaringen van de afgelopen maanden hebben overigens geleerd dat de verwachtingen op dit terrein van de Westduitse politiek gauw tc hoog gespannen zijn. Scheel heeft een door staateer cretaris Bahr begonnen werk afgerond, dat ten slotte al van het. be-gin af onderwerp van felle lebattnn is geweest. Dat gold ook voor Adenauer. WERELDGEBEUREN »rni ton en bedrijven" "iens- tet dwgevo'mj Aot^i'pnrlpmerii11 mnli i ken voor Brandts oontpolitiek omdat voorkomen vamrmt»bere'ten" on van de "er- '<,oel «orden dat .Ie SPD als een partij van .vrc- rigmgMvaarrk ae ve' (lc,spoI„k.|. rI1 dp CDI als een groep .kalte Kri. ver als Norbert Blum, een van de jonger CDU-politici, die zich duidelijk heeft, uitgespro ren die vijftien jaar gelden de diplomatieke er enning van de Sowjet-Unie regelde. Bij die ge i-genheid kon echter de critici het zwijgen wor en opgelegd met het menselijke argument, da le erkenning min of meer de lofprijs was voo> le tienduizend nog altijd in de Sowjet.Unie ver blijvende krijgsgevangenen. De voorbeelden .Adenauer' en .Scheel' demonstre ren sterk de verandering van de mentaliteit in Te bondsrepubliek sinds vijftien jaar geleden tli piomatieke banden met Moskou werden aange knoopt Dat gebeurde indertijd niet omdat Ade nauer doende was zich met de Oosteuropese lan den te verzoenen. Gezien de Westdu-.tse politiek was de stap zelfs wat inconsequent. Maar niet temin was het Adenauer mogelijk met niet meer dan het erewoord van Boelganin en Kroesjtsjev, wat de vrijlating van de krijgsgevangenen betreft, naar Bonn terug te keren. Scheel heeft met Adenauer gemeen dat hij uit het Rijnland stamt. Maar in tegenstelling tot ,der alte' heeft hij ook de opgewekte en optimistische instelling van de Rijnlander. Toen staatssecretaris Bahr met de Russische minister Gromyko een verdragstekst had uitgedokterd, die een waardevolle bijdrage zou kunnen zijn in het nu wel op gang gekomen streven naar verzoening met Oost-Europa, nam Sckeel ach voor die tekst m Moskou even te ?3&n bekrachtigen. Nu was het echter mogelijk ia! door een onzekere situatie in Scheels eigen partij en bovendien door het feilt dat CDU en ?SL" het ,Bahr-documenf (geheim, maar ai spoe- lig uitgelekt) volstrekt onvoldoende achtten, hij min tter Gromyko moest meedelen dat hij naar Moekou zou komen om het allemaal nog eens haarfijn over te doen. Moskou's interesse in een verdrag met de Westduitsers is uit Gromyko's posit ieve reactie gebleken. stuur van zijn auto verloor en tegen de bebakening van een spoorwegovergang in zijn woonplaats reed. Zijn drie mede inzittenden werden gewond, van wie één ernstig. PUTTEN (ANP) Donderdagmor gen omstreeks elf uur is de bestuurder van een personenauto op de Voorthui- zerstraat im Putten door nog onbekende oorzaak tegen een naast de weg staande boom gereden. Het slachtoffer, de 46- jarige fabrikant W. Odinot uit Rijswijk (Z-H), werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in een ziekenhuis in Ermelo is overleden. ZEVENBERGEN (ANP) Op de provinciale weg Zevenbergen-Klundet is dinsdagavond een met grote snelheid in de richting van Zevenbergen rijdende personenauto in een flauwe boaht naar rechts rechtdoor gereden en op de lin ken-oorzijde van een tegemoetkomende vrachtauto gebotst. De personenauto tol de na de botsing nog ongeveer tachtig meter door alvorens .n de berm van de weg tot stilstand te komen. De bestuur der van de personenauto, de 27-jarige Cornells G. Teunissen uit Etten-Leur, was op slag dood. Een inzittende, de 20- iarige Bram A. van Heijst uit Zeven bergen, overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen. man werd op 20 juli bij het oversteken met zijn fiets van de ver keersweg veerhaven De Koog door een, auto aangereden en zeer ernstig gewond. AMSTERDAM (ANP) De 58- jarige mevrouw W. M. van der Gragt uit Amsterdam is donderdagochtend op het Rokin in de hoofdstad met haar bromfiets gevallen en onder de achter wielen van een naast haar rijdende vrachtauto terechtgekomen. Zij over- I leed ter plaatse aan haar verwondingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3