PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tijdens slotgesprek Scheel-Gromyko: AKKOORD TUSSEN BONN EN MOSKOU Tweede fase operatie PZEM-kabel door de Westerschelde' is nu op komst Zeven doden bij botsing Nieuwe regering in Italië Vanmorgen parafering verdrag CIRCUSKAARTJES BLEVEN EEN KWART EEUW GELDIG Belang Tekst Emilio Colombo premier Geslipt tijdens inhaalmanoeuvre Huwelijk Vandaag in de krant. VOLGENDE WEEK ZATERDAG BEGINT AFWIKKELING Confrontatie TUSSEN ROOSENDAAL EN BERGEN OP ZOOM BAGGERMOLEN HOLLAND 1' VERTROKKEN 213e nr 184 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 augustus 1970 I. 3501, adv. 0118C-584, MOSKOU (AP)De ministers van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie en West-Duitsland zijn het donderdagavond eens geworden over de tekst van een verdrag tot verbetering van de betrekkin gen. Een Wcstduitse woordvoerder zei dat de ministers het verdrag vanmorgen zullen paraferen. Alkmaarder moest 25 jaar wachten ALKMAAR (GPD) Een kwart eerno nadat hij in Dresden haart jes had gekocht voor circus Sa rassani. kon de heer K. Weis uit Assendelft gisteravond in Alk moor eindelijk de voorstemt# ~'en- D' twee- kaartjes die htj 25 jaar neleden kocht, waren toen goed voor plaatsen bovenin de zaal. Gisteravond leidde Sarassant-dt- rectewr Fritz Mey de heer Weis en z,j,i echtgenote naar twee ere plaatsen rond de piste. De heer Weis was in 191,5 ver plicht te werk gesteld m Duits landAls 23-jarige zat hij met een arole groep Nederlanders in Dres den. De heer Weis: ,We woonden m barakken. Na het werk ver veelden we ons echter altijd. Onze enige ontspanning was de yoor- ileUmg die circus Sarassam gaf. Elke maand kwam men met een nieuw programma i» hun gebouw dat midden in de stad stond. Toen Sarassaiw in februari 191,5 weer met een nieuw programma kwam, stond de heer Weis al snel voor de kassa's. Hij verrtelt: ,lk was toen verliefd op een Duits meisje en samen souden we tiaar de voorstelling gaan. Ilc wilde twee kaarten voor 13 februari hebben, dat viel op een dinsdag. Deze voorstelling was echter uil- Het feit dat de saai geheel uit verkocht was redde het leven van de heer Weis en zijn latere echt genote. Terwijl de voorstelling van het. circus in volle gang was loerd Dresden gebombardeerd door Engelse en Amerikaanse vliegtui gen. Tot de ruim 120.000 doden die vielen, behoorden ook de toe schouwers in het circus. Sarassani was van de aardbodem verdwenen. Samen met. zijn 2.000 bezoekers. Hoewel de voorstelling van 11, fe bruari 191,5 nooit meer zou wor den gegeven, bewaarde de heer Weis zijn kaartjes zorgvuldig. Toen hij las dat Sarassani in Alkmaar stond kon hij zich niet bedwingen. Hij belde op en ver telde zijn verhaal. Directeur Mey. ,lk ben al 52 jaar bij Sarassam, maar tijdens het. bombardement was ik geluk kig net met. in Dresden') nodig de de heer Weis en zijn echtge note direct uit. om zijn gasten te zijn. Omdat buiten uw schuld de voorstelling van 11, februari 191,5 niet door kon gaan, mag u er van avond op vertoon van uw oude kaartje in', zei de directeur ver ontschuldigend. AMERIKA DUMPT 3000 TON ZENUWGASRAKETTEN VOOR ATLANTISCHE KUST WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse leger is donderdag begonnen met het laden ran 3000 ton verouderde ze- nuwgasraketten op een trein. De zenuw gas containers zullen van het legerde- pot te Alabama naar de Atlantische kust worden gebracht, en op 500 meter diepte w de Atlantische Oceaan tot zinken worden gebracht. Vandaag be gint men in een Tegerdepot te Kentucky j met het laden van een trein met ovev-j tollige gasvoorraden. Het iacl'mgwerk zal vermoedelijk enige dagen duren.; Inmiddels houdt het Amerikaans con-1 gres zich nog bezig met de vraag ofi het wel veilig is, het gas in zee te' werpen. George Brown in de adelstand verheven LONDEN (DPA) De voormalige plaatsvervangend leider van de Britse Labour-party en minister van buiten landse zaken George Brown wordt voor liet leven in de adelstand verheven waar door hij lid van het Hogerhuis wordt. Tot anderen die lid van het Hogerhuis zullen worden door verheffing in de adelstand behoort de. vroegere minister van kunstzaken, Jennie Lee. De benoemingen geschieden op voor dracht van Haróld Wilson, die als schei dende premier het recht had voor drachten bij de koningin te doen. Wil sons lijfarts Joseph Stone wordt Knight (ridder). Vanmiddag vliegt de Wcstduitse mii ter van buitenlandse zaken Walter Scheel naar Bonn, waar de tekst zater dag door liet kabinet zal worden bestu. deerd. Het verdrag moet eerst door liet kabinet worden goedgekeurd voordat liet getekend kan worden. De overeenstem- ning over de tekst werd In-reikt op eer vergadering die donderdagavond na 21.00 uur plaatselijke tijd was begon nen in de villa die Scheel voor de duur van zijn verblijf ter beschikking is steld. De onderhandelingen tussen Scheel en Andrei Gromyko zijn 11 da gen geleden begonnen. De Westduiitse woordvoerder Rüdiger von Wechmar zei dat de ministers don derdagavond over één pumt hadden ge sproken, maar hij zei niet walk. De tekst is nog niet opeftbaar gemaakt, hierover is volgens Von Wechmar nog geen beslissing genomen. De Westduitse delegatie beschouwt het verdrag als .een belangrijke gebeurtenis, die zal bijdra gen tot verzekering van de vrede in Europa.' .Dit verdrag is het beginsel voor verdere samenwej-king tussen beid» landen', aldius Von Weahmar. De West du use woordvoerder wulde 0 antwoord gevem op d'e vraag of hij het verdrag van overgroot belang vond aJs dat van 1955, waaronder beide landen de diplomatieke betrekkingen herstel, den na de tweede wereldoorlog. Ook wees Von Wechmar suggesties af dat het verdrag als een keerpunt in de Duitse kwestie kan worden be schouwd. ,Ik wil het belang van dit verdrag niet kleineren, maar wij heb ben geen bondgenootschap met de Sowjet-Unie aangegaan', merkte hij op. Het verdrag zal echter wel een eind moe ten maken aan de lange jaren van grote koelheid ein bittere kritiek over en weer, die in het verleden kenmerkend waren voor de Russisdh-Westduitse betrekkin gen. Hoewel de tekst niet openbaar is ge maakt, wordt aangenomen dat het de eerste vier punten zal bevatten vai Zie slot pag. 3 kol. 5 KRAKEN VAN VREDESPALEIS MISLUKTE DEN HAAG (GPD) Ruim veertig Amsterdamse kabouters hebben woens dag getracht het Vredespaleis te .kra ken.' Doordat velen echter nogal luid ruchtig niet dit .geheime plan* hebben omgesprongen werden zij bij aankomst op het Carnegieplein ontvangen door een tiental agenten. Tevoren waren alle bezoekers al wijderd en waren de hekken dichtge daan. Korte tijd later dropen de kabou ters dan ook af met do belofte, dat do zaak binnenkort beter georganiseerd zou worden. ,Op zekere dag wordt het Vre despaleis tocfli .gekraakt,' was hun c mentaar. ROME (DPA) —.De regeringscri sis in Italië, die een maand heeft geduurd, is donderdag officieel ge ëindigd. Premier Emilio Colombo (chr. dem.) heeft president Sara- gat zijn lijst van ministers voorge legd. Het is de 32ste regering sinds het eind van het fascisme. Het nieuwe kabinet verschilt bijna niet van liet vorige. Colombo's portefeuille van financiën wordt nu beheerd door zijn partijgenoot Marlo Ferrari-AggTa- di. Het kabinet bestaat uit christen-de- xaten, links-socialisten, sociaal-de mocraten en republikeinen. De voornaamste aanleiding tot de val van de rcgering-Rumor was het voor nemen van de links-socialisten coalities aan te gaan met de communisten in twee pas gecreëerde districten, Toscane en Umbriè. De sociaal-democraten kon den zich daarmee niet verenigen. Maar intussen zijn die coalities een feit ge worden. Colombo heeft de sociaal-democraten (Zie slot pag. 3 kol. 5 WOUW ((iPD) Zeven mensen, bewoners van het Ambonezenkamp .Schattenberg' in Assen en waarschijnlijk allen familie van elkaar, zijn donderdagmiddag om het leven gekomen bij een ernstig auto- ongeluk op de rijksweg 56 van Roosendaal naar Bergen op Zoom, ter hoogte van de Wouwse tol. De zeven slachtoffers waren inzittenden van een personenauto, bestuurd door de 19-jnrige -Jetske de B. uit de Drentse hoofdstad, waarmee ze op weg waren naar een bruiloft in Oost.Souburg. Dc wagen raakte na een inhaalmanoeuvre in een slip, draaide op twee wielen schuin de weg over en werd in de flank gegrepen door een uit tegenovergestelde richting komende truck met oplegger van de firma W. van Egeraat uit Ber. gen op Zoom. Deze reed de jiersonenwa. gen finaal open en verpulverde die tot si-hroot. Op twee na werden alle inzit tenden uil tic wagen geslingerd en kwa men in de wegberm en op het erf van een langs de. weg staand huis terecht. Zeven van hen waren op slag dood. Bestuurster Jetske de B. liep enkel een paar lichte hoofdwonden op en werd ter behandeling naar het ziekenhuis .Lievensberg' in Bergen op Zoom over gebracht. De chauffeur van de truck, ile 27_jarige A. Hugens uit Halsteren, werd in een shock-toestand naar huis gebracht. De slachtoffers van het tragische on. geval zijn: Maur-.ts Sapia. 23 jaar en verloofd met de bestuurster, zijn 56- jarige vader Nicolaas en 44.jarige moe der W. Sapia, zijn 8-jarig broertje J. en 6.jarige zusje J. Ook werden gedood mevr. Tóëran, 40 jaar oud en haar 10- jarig zoontje B. Waarschijnlijk zijn zij familie van het gezin Sapia. Foto's boven en onder: dit was alles wat overbleef van de Toyo ta nu de fatale botsing bij Wouw- se tol. De Assen se Ambonezen waren op weg naar Zeeland om het huwelijk van een kerk m Middelburg zal worden geslo. ten, bij te wonen. In de auto, een on geveer 5 jaar oude Toyota, lag dan ook allerlei bruiloftskleding en een grote hoeveelheid proviand. Op de rijksweg 56 moet mej. De B. al een tijdje op de CZie slot pag. 3 kol. 5 Speedboten speedboten op Zeeuwse wate ren zijn niet alleen hinderlijk, ze zijn ook gevaarlijk. (pag. 2) Veiligheid BOERENLEENBANKEN die vre- veiligheid van het personeel door het toenemend aantal overvallen, mogen op vrij dagavond sluiten (pag 3). Beveiliging A™ttllgiffP?aratuilr in het denlaffof6 "lais-»tation is don- dagavond, na een reparatie- geworden. V8B NS "ebn"ksklMr (pag 7) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7. Zeeuws nieuws: pag. 2. 4 en Sport: pag. 9. Radio-tv: pag. U. Financieel nieuws: pag. 13. U' fa Alt lij* ut links en uiterst rechts Nederland het zijn slechts globale aanduidin gen hebben elkaar gevon den in een gemeenschappelijke afkeer van de Indonesische president Soeharto. Ze protes teren tegen het komende bezoek van dit staatshoofd aan ons land, zij het niet op I helemaal gelijke gronden. Ter rechter zijde wenst men Soeharto niet te ont vangen. omdat hij de vertegenwoordiger is van een regime, waarmee Nederland I fatsoenshalve geen relaties zou mogen Ionderhouden: het heeft een chaos ge- I maakt van wat de Nederlanders er ge- durende eeuwen hadden opgebouwd en bovendien vervolgt het bewind-Soeharto allerlei Indonesische burgers, die zich 1 in recente conflictsituaties pro-Neder land hebben getoond. Tegenover hen I moet Nederland solidair zijn, betoogt imen. Tenslotte wijst men er in deze kringen op, dat Soeharto de leider is ivan een corrupte regering, een corrup- tie waarover zeer trieste verhalen de ronde doen. Dit laatste argument de corruptie vmdt men ook ter linkerzijde te rug, maar daar heeft men weer geen last van het oude verleden. Bij link» houdt men vooral rekening met de ge beurtenissen in 1965, toen een commu nistische opstand uiterst bloedig werd neergeslagen. Men herinnert verder aan de vele duizenden, sindsdien in gevange nissen opgesloten zonder dat zij enig uit zicht hebben op een redelijk proces. Op grond daarvan zegt men in linksgerichte groepen: neen, deze Indonesische presi dent hoort hier niet. Gevolg, zowel links als rechts zullen vermoedelijk bij het ko mende bezoek hardnekkig pogingen doen om president Soeharto hun afkeuring duidelijk te laten merken. In Indonesië zelf zo blijkt is men nogal op het bezoek gesteld. Er spe len daar allerlei onmeetbare factoren mee. een onvermijdelijk gevolg van de eeuwenlange verhouding tussen Neder land en Indonesië. Een bezoek van de Indonesische president aan Nederland wordt in Djakarta bewust of onbewust beschouwd als een soort definitieve rati ficatie van de scheiding: het staatshoofd van Indonesië wordt nu immers met alle égards ontvangen in het land, dat eeu wenlang het hoogste gezag in Indonesië vertegenwoordigde. Dat is een stille triomf, het accentueert de volledige ge lijkheid. Daarnaast beschouwt de rege- ring-Soeharto de invitatie als een waar dering voor het nieuwe bewind en tevens als een erkenning door Nederland van Indonesië als moderne rechtstaat. In Djakarta gaat men er namelijk van uit, dat ons land Soekarno nooit heeft willen uitnodigen omdat het Indonesië van zijn tijd in Nederlandse ogen geen rechtstaat Er is echter een aantal feiten, waar men niet omheen kan bij de beoor deling van dit bezoek. De corruptie is zulk een feit. .Zij neemt weerzinwek- j kende vormen aan', schreef ons een me- 'dewerker in Djakarta. Nederland heeft er direct mee te maken: wordt de hulp van ons land goed gebruikt? De gevan genkampen vormen eveneens een derge- k feit: sommigen zeggen dat meer dan honderdduizend mensen vast zitten. De officiële cijfers zijn lager: president Soe harto noemde in een interview met het Duitse blad Der Spiegel 29 juni jl een aantal van totaal 58.000. verdeeld in drie categorieën. Groep A bestaat uit mensen, die daadwerkelijk aan de op stand hebben deelgenomen (5000); groep B zijn diegenen, die wel hebben deelge nomen, maar tegen wie onvoldoende be wijs voorhanden is (15.000): groep C wordt gevormd door mensen van wie wordt vermoed dat zij hebben meege daan. Tenslotte is er nog een groep van 16 000, nog niet in een van de drie cate gorieën ingedeeld. In het interview met Der Spiegel zette president Soeharto uit een, dat nu overal processen op gang zijn gekomen, maar dat het nu eenmaal tijd vergt voordat iedereen aan de beurt is gekomen. ,De belangrijkste gevallen de directe deelnemers aan de opstand worden het eerst afgewerkt', zei de president. Gesteld nu. dat er honderd processen per jaar kunnen worden ge voerd, dan zou men alleen al voor cate gorie a vijftig jaar nodig hebben Een rechtstaat iiyi ho ELLEWOUTSDIJK Even na half twee gistermiddag haalde de baggermolen .Holland I' in de Westerschelde vlak onder El- lewoutsdijk zijn torenhoge (bij na 50 meter lange) emmerlad der uit het water. Het zat er op voor dit indrukwekkende stuk DELFT De kabels in de fa briek zijn gereedgekomen. Straks gaat hel laatste gedeelte naar El- lewoutsdijk om iii de Westerschel de te worden afgewikkeld. baggergereedschap: de sleuf voor het tweede deel van de operatic ,150 KV elektriciteits kabel voor de PZEM door de Westerschelde' was zo goed als klaar. Volgende week zaterdag ligt de kabellegponton voor de Zuidbevelandse wal in de Eve- ringen om een begin te maken met het afwikkelen van de twee bundels van drie kabels plus een communicatiekabel over een lengte van nog 1450 meter. Dat is dan de laatste etappe, naar een kunstmatig eiland op de zogenaamde Middelplaat. Door de Pas van Terneuzen zijn onge veer een maand geleden al zeven kabels in een 1250 meter lange sleuf van de haspels afgewik keld. .Een karwei als dit is nog niet eerder vertoond', zegt de heer J. W. Laméris van het kahelprojeet- bureau van NKF Kabel XI' in Delft. .Stelt u zich voor: we heli- ben hier een kabelbundel niet een breedte van 4 nieter. We hebben haspels, waarop 2550 meter ka. bel is gewonden; elke haspel weegt 85 ton. En nu gaat het érom die kabels tot op dieptes van meer dan dertig meier in een sleuf te leggen, synchroon, zodat ze op alle dezelfde afst rechtkomen. Kabels leggen is geen pun-.; de ka. bels veilig leggen -oor vveersinvloe den, passerende scheepvaart zandtransport op de bodem, dat de zaait waar het om draait, hebben ons dan ook zo goed n (Zie slot pag. 4 kol. 1 Een feit, waar men tenslotte evenmin om heen kan: de behandeling van aanvankelijk pro-Nederlandse groe pen. In dit verband is het niet zonder zin de verklaring nog eens na te lezen, die geëmotioneerde premier De Quay op 15 augustus 1962 voor radio en tv af legde nadat het West-Irian-akkoord in New York was gesloten. Onlangs heeft Philips deze verklaring met een aantal andere curiosa uit de afgelopen vijfen twintig jaar op een plaat vastgelegd. Wie die toespraak nu. acht jaar na dato. opnieuw hoort (of leest), vraagt zich wel af waar de bewogen solidariteit van toen met de papoea's is gebleven, We Wanneer al deze dingen onder elkaar worden gezet en gewaardeerd, wordt het duidelijk dat.de komst president Soeharto geen staatsbe zoek in de gewone zin van het woord kan zijn. Een dergelijk bezoek is trou wens over het algemeen verouderd: volksliederen, erewachten, gala-unifor men. vriendelijke toespraken, kransleg- gingen, ze passen zelden in deze tijd. In het geval van de Indonesische president is er (naast deze algemene) nog een bij zondere reden om met de uitgeholde tra ditie te stoppen: de Nederlandse samen leving wil hem vooral ontmoeten in een eerlijk gesprek, niet als een vreemde gast die langs de deltawerken wordt ge loodst. Daarom dient in het programma van het komende bezoek ruimschoots plaats te worden ingeruimd voor open hartige gedachtenwisselingen met ka merleden. met de pers, met groepen uit het Nederlandse volk Alleen op die ma nier kan een bezoek als dit inhoud krij gen en zinvol worden: geen gestroom lijnde gebeurtenis met vooral lieve din gen, maar een openhartige confrontatie. Een woord dat men als we ons niet vergissen in Indonesië goed kent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1