KRIS KRAS ^STOPPER- CONDITIETEST NIEUWE STIJL VOOR DE TOPSCHEIDSRECHTERS 0KKER, NEWC0MBE EN TAYLOR uitgeschakeld GEEN tl GOEDE SPELERS IN LAND VAN 240 MILJOEN INWONERS Poortvliet: voorbeeld begrip en animator JORIS, TOM EN HANS PiM EN PA R'DAMS NOPPES OVAAL DOEL 10 Van der Kroft op internationale lijst SP0RTT0T0 KRIJGT NIEUW GEZICHT ZEELAND HEEFT ER EEN TAK VAN SPORT BIJ: SOFTBALL Onderafdeling van Marathon in Vlissingen VEERE WIL CLUB VOOR MEER SPORTEN Niet toevallig de kampioen WE GAAN GEWOON DOOR' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT donderdag 6 augustus i?, GRONINGEN (GPD) De 30 scheidsrechters van het be taalde voetbal zijn voor ko mende vrijdag en zaterdag ontboden naar het KNVB- sportcentrum in Zeist ter oriëntatie en voorbereiding op de nieuwe competitie. Voor het eerst zullen ze de conditie- proeven nieuwe stijl moeten afleg gen. De test bestaat uit een inter- valloop over drie kilometer. De on derdelen zijn achtereenvolgens 110 meter looppas, 10 meter looppas in achterwaartse richting, 50 meter wandelen, 30 meter sprint, <rizo- voort tot de 3000 meter vol zijn. De scheidsrechters tot en met 40 jaar moeten die afstand binnen 17 minuten afleggen. De ouderen kun nen er 20 mnuten over doen. lan de spelregelkennis van de semi. prof.arbiters heeft men tekortko mingen ontdekt. Reden waarom aan dit onderdeel aandacht wordt geschonken. Een aantal fluitisten zal over een onderdeel van de spel regels in verband met de arbitrage een kort toespraakje moeten hou den, terwijl er voorts een schrifte lijke spelregeltest met praktijkvra gen aan de orde komt. Verder gaan de scheidsrechters een Duitse film zien over wangedra/; en overtredingen, is er discussie en houdt L. van Ravens een praatje over zijn en-armgen als arbiter bij de wereldkampioenschappen in Mexico. Ook komt het nieuwe boe kingssysteem van waarschuwingen bij de wedstrijden in het betaalde voetbal ter sprake. De heren Bom, Schalks en Van der Veer komen in het meuwe seizoen niet meer binnen de lijnen, zij heb ben de leeftijdsgrens van 47 jaar bereikt en zullen worden uitgeluid. Van Ravens is ook 47 jaar, maar ADVERTENTIE hij mag nog één seizoen blijven. Als internationaal topfluitist neeft hii dispensatie gekregen van de KNVB. Hoewel Schalks ook FIFA- referee is, wilde de bond voor hem niet zover gaan en moet hij af. scheid nemen. Er zijn nóg drie scheidsrechters, die niet terugkomen: Batelaan uit Hen gelo, Verbeek uit Deventer en Vlug uit Hilversum. Z-.j zijn van de lijst afgevoerd, omdat hun prestaties in het algemeen niet geheel voldeden. DEN HAAG (GPD) De sporttoto krijgt met ingang van 16 augustus, het begin van tiet nieuwe seizoen, een heel ander gezicht. De belangrijkste zijn dat het formulier niet meer uit drie delen zal bestaan en dat de hoofd prijs 35 proeent inplaats van 30 pro cent van de inleg zal bedragen. De veranderingen van het formulier houden verband met de mechanische verwerking. De totodeelnemer mag voortaan zijn formulier alleen invullen met een zwaite of blauwe ballpoint. De kruisjes dienen exact binnen de kaderlijnen worden geplaatst. Indien men zidh niet houdt aan bovenstaan de voorschriften is het formulier on geldig. De computer die wordt ingeschakeld bij de controle van het formulier Is alleen In staat de kleinen blauw en zwart te .lezen'. Naast een verhoogde eerste prijs wor den ook de percentages van de tweede prijs en derde prijs hoger: respectie velijk 25 en 35 procent (was 20 en 30 procent). Het percentage van de ex- tra-pnjs is verlaagd van 20 naar 5. land afgevallen. Hij was door de KNVB afgevoerd van de lijst van internationale scheidsrechters, maar zou in de vaderlandse com petitie worden gehandhaafd. De neer Aalbrceht acht zich echter ge passeerd en heeft aan het besluit van de scheidsreehterscoinmissie de eonsequentie getrokken acuut te stoppen met de arbitrage. De heer Aalbreeht vele jaren de jongste fluitist in het betaalde voetbal zou gezien zijn leeftijd nog zeker 6 seizoenen hebben kun nen fungeren in de semiprof-sector. Als nieuwelingen zijn op de interna tionale lijst geplaatst: Van der Kroft en Brouwer. Zij nemen de plaatsen in van Schalks en Aal breeht. Als top-internationals staat het trio Van Ravens, Dorpmans, Boogaerts genoteerd. VLISSINGEN Zeeland is een tak van sport rijker geworden: de sportvereniging Marathon heeft namelijk een softballafde- ling. Softball is het honkbal voor vrouwen. Vanzelfsprekend maakt BOSTON (ANP) Tom Okker is in de eerste ronde van het tennistoer nooi om het professional kampioen schap van de Verenigde Staten, dat in Longwood bij Boston wordt gespeeld, uitgeseliakeld door Ismail ei Shafei. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Laver Au&-Ulmch (Den) 6-3 6-2; Riessen (VS)-Ricihmey (VS) 2-6 6-4 6-3; Stolle (AAis)-Cornejo (Ohi) 6-2 7-6; Ruffels (Aus)-Stone (Aue) 7-6 6-4: Fillol (Chi)-Gorman (VS) 7-6 3-6 7-6; El Shafei (VAR)-Okker (Ned) 1-6 6-4 7-5; Cox (GB)-Lutz (VS) 6-3 6-7 6-4; Graebner (VS)- Newcome (Aus) 6-2 6-4; Rosewall (Aus)-Taylo-r (G-B) 6-2 6-4. De grote verrassing uit de eerste ron de van het toernooi om het Amerikaan se kampioenschap voor professionals was de overwinning van Glark Graeb- ner op John Newcombe, de winnaar van Wimbledon, die als eerste was geplaatst. Het belangrijkste wapen van de 26- jarige Amerikaan was een moordende service. In de tweede set, nadat hij in de eerste duidelijk sterker was ge weest, doorbrak Graebner, zonder een slag te verliezen, de service van New combe en daarop haalde hij zijn ei gen opslag binnen op ,nul.' Rod Laver, die het toernooi in de laatste zes jaar vijf keer had gewon nen, had met Torben Ulricji nauwe lijks moeite. Tom Okker was slechts een set opgewassen tegen Ismail el Shafei, die in de derde set vijf wed- strijdpunten nodig had om de strijd te beslissen. Zeeland hiermee niet voor de eer ?>te maal kennis met deze tak van sport want softbal! wordt bijna op alle middelbare scholen in Ne derland gespeeld. Er is een officiële bond in Nederland- de Nederlandse amateursoftballbond iNASBi. Deze bond *<s aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie en bij de Intel-national Softball Federation. De NASB organiseert districtsgewijze competities met als top een landelijke hoofdklas. Het spel kan op ieder voetbal- of hockeyveld worden gespeeld. Deze teamsport vraagt persoonlijke presta ties zoals slaan, gooien, vangen en sprinten. Enkele bekende softballver- enigingen zijn: EDO. HCK. HHC, OVVO en PSV. Tussen honkbal en softball bestaan maar weinig verschillen. De belang rijkste verschillen zijn: het sofball- veld is kleiner, de werpster gooit on. derhands, er mag niet op de honken getrokken worden, er wordt door de dames gespeeld met een ongeveer tweemaal grotere bal. NO LEBOS De basis voor een softballat'delmg van Marathon werd op 14 juni gelegd tegen een honkbaltoernooi in Vlissingen. Win- ny Toetenel (echtgenote van een van dè Vlissingse spelers) haalde verschil lende vrouwen en verloofden van an dere spelers over om mee te doen aan een honkbalafdeling. Winny Toetenel. afkomstig uit Haarlem (het mekka voor honkbal en softball in Nederland) was voor haar komst negen jaar lid van soflballverenigingen. Winny Toe tenel treedt ook op als voorzitster en trainster. De trainingsbijeenkomsten worden gehouden in het Nollebos. Het ligt in de bedoeling volgend jaar aan de competitie deel te nemen. In welk rayon Vlissingen zal worden on dergebracht is nog niet bekend. Wel licht kan liet rayon West-Brabant mpt Zeeland worden uitgebreid. MOSKOU (AP) De Russi sche voetballiefhebbers kun- neen nog steeds niet geloven, dat hun helden van de nationa le ploeg hun op de wereldkam pioenschappen in Mexico zo konden teleurstellen. Zes we ken na de uitschakeling van Rusland door het kleine Uru guay, houden de kranten zich nog steeds bezig met de vraag die het dagblad Sovjetsky Sport heeft gesteld: ,Hoe kon het gebeuren dat het in een land van 240 miljoen mensen onmogelijk is elf goede spelers te vinden'. Sovjetsky Sport was zo geschokt door het verljes In Mexico dat het blad een forum organiseerde van de coaches en topspelers om de oor zaak van de debacle haarfijn te onderzoeken. Het resultaat was een zitting van zelfkritiek die zelden gezien wordt in het moderne Rus land waar het een tweede natuur is geworden om de positieve eigen schappen te onderstrepen. Coach N. I. Tsjkatarsvili zei: ,\Ve hebben zo'n tekort aan eerste klas spelers dat ik geloof dat we op een beter resultaat dan we behaald heb ben konden hopen. We kunnen een voudig niet worden vergeleken niet de leidende ploegen van de wereld.' Hoofdcoach Gavriil Katsialin had in een lange lijst van klachten over de nationale nloeg: ,Het ontbreekt ons aan tactisch denken, oriënta tie, individueel meesterschap en het vermogen om tactiek om te zetten in actie.' Het forum deed een gedetailleerde post-mortem onderzoek van de 0-1 nederlaag tegen Uruguay in de kwartfinale -r. concludeerde dat ,90 pet van onze aanvallen werden ge broken door onze eigen spelers Aanvoerder Albert Sjesternjov, door de oefenmeesters de enige Russische spel,'rgenoemd die steeds voldeed aan de internationale stan daard. gaf toe dat de Russen niet weten van voetbal een mooie sport te maken Hij weet de slechte ver toning in Mexicc aan de jeugd en onervarenheid van de spelers. .Ze waren bijna allemaal nerveus, zei hij, ,in sommige gevallen kon den ze zelfs de bal niét onder con trole houden. Niet omdat ze niet wisten hoe dat moest gebeuren, maar omdat z» te zenuwachtig wa ren. Ik weet dn* velen onzer'man- nen 's nachts niet konden slapen. Hun ogen waren dicht, maar ze slie pen niet. Ze waren vooral nerveus voor de laatst» wedstrijd, bang als ze waren die te verliezen. Wladimir As.rpov vice-voorzltter van de Russische bond, die in Moskou op de tv had gekeken, zei dat het spel een vreemde indruk maakte, alsof onze spe'ers de zaak voor de gek hielden. Ze waren te voorzich tig. lusteloos en 'leken gevangen door angst. Ik stoerheid en ster ke wilskracht die ze gewoonlijk hebben waren nauwelijks te mer ken'. Andere kranten hadden ook kri tiek. zelfs het partij-orgaan Prav- da. Daarin schreef Sergei Salni- kov, een gewezen topspeler die sportjournalist is geworden: .Onze ploeg had g-en moreel en geen geest. Dit bewijst dat ons tral- mngsprogram -n de jeuedclubs heel wat verbeterd moet worden. De hoogte van Mexico was een handicap en ontnam de Russen hun voornaamste kracht: snelheid en coördinatie, 'v/ee kwaliteiten wel ke gewoonlijk voldoende zijn om de rest van «'e gebreken van de nloeg te overwinnen. Maar voor alles,' zo concludeerde Salnikov, hebben de onzen verloren omdat ze geen sterren hebben. Netto. Dement en Fedotov snelen nie* meer. en hun ervaring is niet doorgegeven aan onze jongere spelers'. Van tijd tot tijd verdwijnen spe lers van de voetbalvelden die plaatselijk, provinciaal of ook landelijk een begrip zijn gewor den. Dat doet zich nu voor bij de zaterdagclub .Arnemulden.' Hun sterspeler Klaas Poortvliet wordt door trainer Jaap van Maris in het juli-nummer lan .Arne's Voet- balpraetje' als volgt uitgeluid: Aanstaande competitie zal er op de Zeeuwse veluen en trouwens ook op de velden buiten Zeeland een bekende graaggeziene speler niet meer te bewonderen zijn. Klaas Poortvliet heeft namelijk besloten een punt achter zijn glansrijke carrière te zetten. Hier mede is een einde gekomen aan zij prachtige voetballoopbaan. Poortvliet is een begrip geworden in het Zeeuwse voetbal en ook in het landelijke zaterdagvoetbal. Vele makn heeft hij in vertegen woordigende elftallen gespeeld, zelfs 1 maal in het nationale za terdagelftal. Klaas was een spele.' die het voor beeld was voor heel voetballend Zeeland, nimmer miste hij een trai ningsavond, integendeel hij pakte cr zelfs nog wel eens een avondje bij. Als hti trainde deed hij dat voor de voUe 100 pet. De kantjes eraf lopen haalde hij nooit to zijn hoofd, altijd 100 pet, luidde zijn parool. Ook was dit zo tijdens de wed strijden waarin hij alles gaf en nimmer tot grof spel overging, in zet en sportiviteit koppelde hij aan aijn grote technische begaafd heid. Klaas heeft zijn besluit moei lijk kunnen nemen, maar ook hier bleek zijn inzicht net als tijdens zijn spel beslissend. In een bijzonder prettig gesprek je dat ik met Klaas had joeg hij de kogel door de kerk en deelde hij zijn besluit mede. Hij was van mening dat hij nu op het toppunt van zijn loopbaan zijn plaats aan een jongere speler beschikbaar moet stellen. Ongetwijfeld had hij als we de eerste klas hadden ge haald nog een jaartje meegespeeld, maar nu is Klaas van mening dat er gebouwd moet worden aan het elftal voor de toekomst. In de ja ren dat ik als trainer Klaas, die ik reeds veel langer kende, heb meegemaakt moet het mij van het hart dat ik, ook toen ik nog zelf speelde, nooit een speler heb meegemaakt met een instelling als vriend Klaas. Eerzuchtig was hij, achteraan komen tijdens trai- In .Vccro's Sportkroniek' wordt de vraag opgeworpen of de voet balvereniging niet zou kunnen worden omgezet in sportvereni ging. ,Het mag opvallend genoemd wordon dat op sportief gebied er in Voere (Gapinge en Vrouwen polder tod.) er maar praktisch één sport te beoefenen valt, het zo overpopulaire en zeer beken de voetbalspel. En dat nog maar alleen voor mannen. Er moet dus nog wel gebied braak liggen, ten zij er in Veere buiten de voetbal lers (en biljarters) geen mense lijke wezens wonen die ook spor tieve erlangens kennen, maar dat zou uitzonderlijk zijn. Wie dus toch iets anders wil, heeft twee keuzen: of men sport niet of men gaat naar Middel burg of Vlisssmgen. Is er nu nie mand die eens graag zou tafel tennissen, volleyballen, hardlopen etc? Expres worden er sporten genoemd die niet te veel mate riaal vereisen, we spraken niet over honkbal of wielrennen of zei len. Voor zover mij bekend zijn er h:er in de buurt een ijsclub, een ruitervereniging en ik heb eens gehoord over een biljartclubje. In Vrouwenpolder zijn er een biljart vereniging en een conditieclub. (Mochten er toch nog meer sport- u met ere vernoemen in onze kro niek). Er hoeft niet me te erf volop in de competitie gespeeld* te worden, voor de gezelligheid kan een leuk begin worden gevormd en dienen als springplank voor latere deel name aan ae competitie. Een sportzaal in Veere is er nog steeds niet al zou er in de Grote Kerk met verlichting en aange paste bodem voor een amateur- rie veel te bereiken zijn. Een ieder die suggesties heeft kan zich tot de redactie wenden om zijn plannen eens op papier in Veere s Sportkroniek te publice ren: een soort Veerse sportnotaü' Wie weet zien wij dus in de toe komst een Veerse sportruimte in de Grote Kerk. ning of cross kende hij niet. nim mer liet hij zich door jongere spelers verdringen. Dit was zijn sportieve gezonde eerzucht, boven dien was hij een gi voor zijn medespeli nier waarop hij tijdens de uitwed strijden de stemming er inhield was fantastisch. Als speler zullen we hem missen maar ook als de man voor de sfeer in de groep. Het is echter Klaas zijn wens dat de jongeren een voorbeeld aan hem zullen nemen. Voor mij als trainer was het bij zonder prettig een speler als I-Gaas als grote animator in de ploeg te hebben. Nogmaals Klaas bedankt voor de prettige tijd die we samen met de andere jongens hebben doorgemaakt.' Gelukkig schijnt Klaas Poortvliet niet geheel voor de voetballerij verloren te zijn en zal de jeugd van .Arnemuiden' van zijn en-a- ring en adviezen een goed ge bruik kunnen maken. Een beter voorbeeld kan men zich niet wen- door de clubbladen Voorzitter W. Koomen van het KOOLKETTER', het cluborgaan van zijn vereniging, onder het op schrift .Nakaarten en vooruit- ,Als ik zo terugdenk aan het .kampioensfeest' met alles wat daaraan verbonden as geweest dan denk ik meteen: .Het was wat waard'. Ai de moeite en inspan ningen die de mensen die op eni gerlei manier aan dit kampioen schap hebben meegewerkt hebben verricht zijn toch niet voor niets geweest. Het is tot uitdrukking gekomen in een kampioenschap wat er zijn mag. We hebben ge toond de sterkste te zijn; niet al leen in de klasse waarin we speel den, maar ook bijvoorbeeld iin de wedstrijd tegen het Zeeuwse af- delingsalftal is duidelijk naar vo ren gekomen dat we niet bij toe val kampioen zijn geworden. Dat men ons kende is tijdens de receptie die we hielden toch wel gebleken en niet alleen uit de ca deaus en felicitaties die we ont vingen; maar ook uit de vele waarschuwende woorden die we mochten aanhoren. Ik heb opge merkt, dat de meniing over de ge léverde prestaties niet alleen mijn mening was. Dat we ook op het gebied van de sportiviteit ons ge zicht hebben laten zien blijkt wel uit het feit, en hierbij herhaal ik de woorden van de KNVB-afde- lingsvoorzitter en ons erelid de heer Bakker, dat in de laatste twee jaren geen van de huidige kampioenen in het strafbankje van de bond is terecht gekomen. Waarlijk een prestatie op zich zelf. Maar toch, het komende seizoen zal weer moeilijk worden. Zwaar der. omdat er in een hogez-e klas wordt gespeeld. Moeilijker, omdat de tegenstanders ons wellicht nog minder bekend zijn. Harder mis schien omdat niemand graag terug wil naar de afdeling. Al met al factoren waarmede ter dege rekening mee gehouden moet worden, zowel op het gebied van de mentaliteit als van de condi tie, de techniek cn de tactiek. Vooral die mentaliteit, die geest, die moet het doen. In de praktijk is vele keren bewezen, dat sport mensen die qua mentaliteit niet in een team pasten, dan ook ab soluut niet gehandhaafd werden. We zullen moeten trachten ons conditioneel, technisch, maar vooral mentaal te sterken. Het is nodig in de sport, juist om de eventuele tegenslagen goed te kunnen opvangen, om de juiste in stelling te verkrijgen waardoor je elkaar over de moeilijkheden heen helpt. Ik vertrouw er dan ook volkomen op dat we in de toe komst en vooral het komende sei zoen wederom een .gezicht' zullen laten zien. waarvan men zal zeg gen: .Nieuwdorp?. dat is een club die er zijn mag.' Het pas naar de KNVB 5,pro_. veerde .Zeelandia' heeft la k,. tweede nummer van ,De ZIW zijn goed verzorgd clubblad. zelfsprekend aan dit hro'tya. feit en het gevierde jubii^* nodig.- aandacht gesehonkea n, redactie stelt evenwel dkt een fu ook bij verlies .hardstikke kan zijn. Men schrijft: .Ofschoon menselijk, is het tod- niettemin vreemd, dat w.j a# e leed. dc ups en downs, a vereniging steeds blijven het licht van winnen en verbe»— Die twee dingen zitten zo diep a de sport verweven (hoewelhete- genlijk maar bijkomstigheda moeten zijn), dat we haast m.- anders kunnen denken dan g winst en verlies. Vraag maar aan iemand: Hw gaat het nu toch met je t'to (lees: le elftal, nog zo'n misi* stand) dan verneemt men m* schien: .Niet gek, we zijn aan winnende hand; of het gaat me best .bijna elke wedstrijd tot toe verloren'. En met deze heó» uitspraken moet men dan concluderen ofwel: De vemniZ draait lekker of de verenig.nl een slappe boel. En dan trapi» we er vaak genoeg nog in m? Want noch winst, noch verlies al leen zijn de zuivere maatstaven Desondanks kan men zo vaak ren als men maar wilt: bij goede resultaten winst dus dan klopt alles prima- ons b-. stuur is best, hardstikke acBef- de trainer, er is geen betere- kl- ders, steeds present: eifttalcom- missie, prima voor haar taak be- rekendpubliek, we zouden h« niet graaf missen langs de li* Iedereen en alles is goed en it spelers doen het toch maar. Bij slechte resultaten verlies dus dan deugt er veelal niets meer: Ons bestuur, een slappe boe) (troep); de trainer, hoe hebben ze die ooit kunnen nemen; leider» lopen mooi de kantjes eraf; elf talcommissie, vriendjespolitiek al jaren: publiek stel vitters langs de lijn. Niemand en niets deugt er meer en de spelers zijn een stelletje dweilen. Maar is dat nu allemaal wel zo eerlek, klopt het allemaal nu we? Moei een rub gezond zijn, als er goede prestaties (lees weer; le elftal) geleverd worden; de club waardeloos bij slechte prestaties" Beslist niet Denk eens aan liet bestuur met tl zijn kaderleden, commissies enz; die het nieuwe seizoen terdege hebben voorbereid. Uren en dagen z(jn ermee gemoeid goweett om alles zodanig te organiseren, dal niet. vólle moed begonnen kas worden. Elftallen worden gefor meerd, trainingen intensief her vat, nieuwe leiders aangezocht krachten werden gevonden voor secretaris en elftalcommissie, het clubhuis werd onderhanden geno men, het materiaal werd nap- zien en zo nodig vernieuwd en ga zo maar door. En toch: de voetbal-resultaten tot (nu toe bleven beneden de maat Dat is nu 't leed in de club en dat ondanks grote inspanningen. Wie een dergelijke vereniging waarde loos durft te noemen, geeft blijk van heel, heel weinig inzicht. De- z« club is waarlijk kerngezond, Ht is in dit soort perioden, da', men de mensen leert kennen, dat men zijn leden leert kennen. U- den die niet of nauwelijks weten, wat er zich de laatste maanden achter de schermen heeft afge speeld om tot paraatheid voor de nieuwe start te komen. Toch blijven de bestuurders hard werken, de trainer gaat door me; zwoegen, de elftalcommissie blijft zich beraden op beter en de kern vaste supporters blijft door dik en dun. En blijft bedenken, dat elkeen die werkt voor het genoegen en het p'ezier van anderen wel een oor deel waard is, geen vernietigende blik. Ook al maakt hij fouten. En natuurlijk maakt hij fouten, want hij doet wat. Iemand die niets doet, kan ook geen fouten, maken. Daarom, hoe de club ook reilt en zeilt en mogelijk een minder goe de plaats op de ranglijst bezet, we gaan gewoon door. Te bedenken valt. dat het niet de slechtste vruchten zijn, waara® de wespen knagen'. Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, - sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. GPD Amsterdam gaat bij de sportparken de Eendracht in Os. dorp en Elzenhaven in Kieuwendam wegen noemen naar de sport journalisten Joris van den Bergh, Tom Schreurs cn Hans Meerum Terwogt. Dat is goed nieuws. Dan wreet je tenminste waar je voor werkt, als sportjournalist. Voor zover ik heb kunnen nagaan, is het de eerste keer dal straten worden genoemd naar sportjour nalisten. Sportbestuurders en sportcracks waren al eerder in het stratenplan opgenomen. Utrecht bijvoorbeeld heelt lanen en dreven vernoemd naar I.o Brunt (KNVB), Fanny BLankers-Koen (atletiek), Jaap Eden (schaatsen en wielrennen), Peetere (wielrennen), Pahud de Mor- tanges (concours liippique), Geesink (judo), Lutsy (voetbal). Bretek- buyzcn (korfbal), Pini Muiier (van alles en nog wat) en Max Euwe. Wat daarbij opvalt is, dat niet alle betrokkenen het tijde lijke voor het eeuwige leven hebben verwisseld, al zullen ook de levenden al wel verzekerd kunnen zijn van het feit dat hun naam voor eeuwig in onze sporthi.storie verankerd ligt: Fann.v Blankers, Max Eu we, Anton Geesink De drie sportjournalisten die Amsterdam gaat vernoemen, zijn alle drie dood. Dat wel. Over één van de drie. ik zal maar niet zeggen welke, hoorde ik laatst nog een aardig verhaal. Hij was er zo één. die het leven ieefde zoalt het geleefd moet worden, dus voor een romance res->ec:ievelijk flirtation meer of minder schrok hij niet terug. Als Nederland op zondag tegen België rnoe-st spelen (ik spreek nu van ver voor de oorlog natuurlijk, dan ging hij 's maan dags ai van huis, om ginder de boel te verkennen. Dat noem ik nog eens hart voor je vak hebben. Op een keer (zo wil het apocriefe verhaal, het zal wel niel waar zijn, dus ik kan het rustig verdei vertellen) bleek de voorzitter van de Belgische voetbalbond door toevallige ornscandigheder. gezegend te zijn met een zeer welgescha pen echtgenote, die zich echter voor voetbal weinig interesseerde Op de een of andere manier had onze straatnaamdrager haar we ten te versieren en vlak voor de wedstrijd fluisterde hij Kick Geu deker (naar wie ook wel eens een straat genoemd mag worden, evenals naar ir Van Emmenes en Henk Terlingen) ui het oor: ,Je weet het, he Kick, vóór elf uur een halve kolom'. En hij ver dween met Je vrouw van de Belgische voorzitter. Kick Geudeker met de opdracht achterlatend ook voor zijn krant een wedstrijd verslag te schrijven... U eult moeten toegeven: dat is het ware vakwerk, daar kunnen die kwajongens van vandaag nog een puntje aan zuigen. Overigens kan niet alleen Utrecht op sportstraten bogen, ook Amsterdam heeft zijn Stadionweg. Stadionkade en Stadlonstraat, plus de Ma- rathonweg en de Oiynipiaweg. Dat is toch ook allemaal sport, la. teir we wel wezen. Karei Lotsy heeft verder in Buitenveldert een straat toegewezen gekrgen, en ook tlt Amsterdam in het Geuzen veld. in de ouurt van een sportcomplex, nog de Han Hollanderlaani net Herman Bonpad, het Anderiesenhof, de Jaap Eden-straat, de Van Karaebeekstraat en het Willem Mulierhof. Het doet daarbij jen beetje vreemd aar., dat niet de algemeen bekende namen .Pa Bon' (organisator van de school voetbalwedstrijden) en Pim Muiier .verden gebru.kt Weliswaar heette Muiier. die voetbal naar Neder land bracht, en de elfstedentocht en de vierdaagse bij wijze van spreken .oprichtte' (geen Nederlander is op sportgebied ooit zo creatief gerweest, het mag dam te zelden vriezen voor de elfsteden tocht, en de vierdaagse mag dan wel eens verwateren in de regen, maar voetballen doen we nog steeds officieel Willem en niet Pim, maar we kennen hem alleen als Pim, en bovendien: hij heette Willem Johan Herman, dus zo consequent is men nu ook weer niet geweest. Het zou me trouwens verbazen, als Han Hollander of ficieel Han heette. Wat intussen opt alt is, dat Utrecht er niet voor terugdeinsde ook levende sportmensen te vernoemen (Euwe, Geesink, Fanny Blan- kere-Koen, al hoorde ik van mevrouw Euwe wel, dat de Max Euwe- laan langs de achterkant van een rij hulzen loopt, zodat niemand ooit een brief lioeft te adresseren aaai de Max Euwelaan), terwijl Amsterdam zi.-h liever beperkt tot overleden sportbestuurders, sportcracks cn sportjournalisten. Het is toch op zijn minst curieus le noemen, dat Utrecht straten heeft genoemd naar zulke volbloed- Amsterdammers Als Euwe en Fann> Blankere, en dat Amsterdam wat hen betreft nog in gebreke is gebleven. Wel doet liet weer lo gisch aan, dat Wlm Andriesen als enige voetballer een straat naar zich genoemd kreeg. Op de lijst van internationals die nieer dan 25 keer in het Nederlands elftal speelden, staat hij weliswaar nog net onder Eddy I'ietere Graafland, maar die bereikte zjjn aantal ten dele als Fejjenoorder. Andriesen staat met 46 wedstrijden pas op de achtste plaats. Het zal Bennie Muller, die nu naar Holland Sport is overgeheveld, plezier doen te weten dat de eerstvolgende voetbal lersstraat naar hem genoemd moet worden, want met 42 wedstrij den is hij de eerstvolgende Amsterdammer... Ik heb nog even bij Heerenveen geïnformeerd of men daar een Abc Lenstrastraat had, maar dat bleek geenszins het geval. Ook in Rot erdam, toch geen stad die wans is van sport zou je zo denken, heefl nen zich beperkt tot een sportwijk met namen als Tennisstraat Rugbystraat, Hockeystraat, Wielrenstraat etcetera. Sportcracks sijn echter nooit aan de beurt gekomen, een voorstel daartoe is eens verworpen. Dat herinnert me er overigens aan, dat in Heerenveen vernoemd is, het gemeentehuis fitaat er a Feyenoord guoi, ne: als PSV al eerder deed, .ovale doelen' installe ren. Niet da; het doclvlal; ovaal wordt (al zou dat esthetisch gezi® waarschijnlijk wel zo mooi zijn), maar de doe'palen en de 1st KTr gen een bljna-ronde. ovale vorm. Eddy Treylel juicht het toe.evf0' ïls Tonny van Leeuwen, want de kans op een blessure bij een u*- val tegen de scnerpe kant van de vierkante doelpalen, was denkbeeldig Met ova?e doelpalen zal dat risico kleiner zijn Tekent™ voor de Nedj'iandse laksheid op dit gebied, is het feit aoelpalen en lat m het buitonland allang ingeburgerd zijn: in land, Wcst-Duitsland, maar ook m Spanje, om maar eens ie.s noemen Een gevolg zal zijn, dat de bal minder vreemde c3Pr\T naakt, als luj tegen de onderkant-lat of binnenkant-paal w_ geschoten. Hot ligt vcor de hand te veronderstellen, dat een sfflw tegen de paal of de lat bij ovalen houtwerk een achterhaalde i«™ overigens, die ovalen palen en .latten' zijn van metaal), eerder doelpunt promoveert, dan bij vierkantig houtwerk. Deze n.w vorm van d? palen en lat komen ook tegemoet aan het voorn lijk .ronde' karakter van het voetbalspel. Gaat u maar na: de is rond, de middenciikel is rond, bij een penalty wordt de bal op stip gelegd, an ga zo maar door M Hoewel, nu ik er goed over nadenk... het veld i-> r«*chlbocK g, strafschopgebied en bet doelgebied zijn rechthoekig, het ."'nP lierkant' is rechthoekig, het driehoeksspel is hoekig, alleen fectvolle vrije schoppen van Piet Keizer en Willi van j, 'lebben iets boogvormigs, maar voor liet overige regecrl rechthoek in het huidige voetbal. Misschien is het •k"™?'j liet beste, als tot een compromis besloten wordt: ('e nieuwerwets ovaal, en de rechterpaal ouderwets vierkantig- lat natuurlijk gekarteld, wat zullen wc nou krijgen! NICO SCHEEPMAhtn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10