Thriller van Hilversum werd deceptie KANO-ZILVER VOOR MIEKE JAAPIES POLOEGAJEVSKI LIET SPASSKI LANGSZIJ KOMEN Arbiters vermoordden spel Taylor: Brit wilde Okker geen partij geven Plu's tegen de warmte m t .AA - -- .f%* De laatste Training nationale top urgent 9 WINNEN WERD EEN STRAF... TSPPPpf v OP HET WERELDKAMPIOENSCHAP OKKER DERDE VAN DE POT' BANDAG 3 AUGUSTUS 1970 PROVINCIATE ZEEUWSE COURANT HILVERSUM Tom Okker vei sloeg in de finale van de open internationale tenniskampioenschappen ran Nederland Roger Taylor met 1,-6, 6-0, 6-1 en 6-S. Op de foto: prinses Beatrix, die de wedstrijden met prins Claus bijwoonde, reikt Tom Okker rde beleer uiL Roger Taylor had zondagmiddag tijdens de deceptie van Hilversum veel tegen. Alles eigenlijk. Het eerlijke lot had hem gedwongen zaterdag zijn halve fi nale te spelen en die strijd tegen John .Alexander, een van de beste partijen uit het toernooi, zo niet de beste, hield de twee combattanten drie nur en 21 minuten bezig. Het was de langste partij van Hilversum tijdens een slopende hitte. Zoiets voel je in je benen, zeker tegenover een precies ev ensterke te genstander (Okker won dit seizoen drie keer en Taylor even vaak), die vrijdag al had gespeeld en dus zaterdag lichamelijk en geestelijk rust Itad kunnen ne men. In zo'n geval wordt, een foutje van de arbitrage geen irriterend prikje, maar een pijnlijke stoot onder de gordel. Taylor is explosiever dan de tot het uiterste beheerste Bob Maud en die had zich tegen Okker al uit zijn spel la ten halen in een partij waarin ieder even fris aan de start was gekomen. Ro ger Taylor werd er gek van. Taylor: ,het is natuurlijk mijn fout dat ik mij gek hei) laten maken, maar ik kon er niet tegen. Voor de vierde set, in de rust, heb ik mij zelf gedwongen er weer alles aan te doen, maar dat bleek een onmogelijkheid. De concentratie was weg. die herinnering blijft doorzeuren en bij iedere volgende twijfelbal komt het weer naar boven.' Het slachtoffer van zondag was na tuurlijk niet alleen Roger Taylor, maar zeker ook Tom Okker. Winnen is leuk, maar zo'n zege na een derge lijke wedstrijd is voor de triomfator bijna net zo'n straf als voor de ver liezer en de toeschouwers, net zo als op de voorgaande dagen waren de tri bunes weer mudvol gepakt. Tom Okker: ,Het is niet plezierig. Het eerste foutje is niet belangrijk als je echter, zoals Roger, nog moe bent van zaterdag ga je er steeds aan denken. Maar wat moet ik doen. Je kunt geen punten gaan weggeven. Aan alle kan ten, in alle landen worden fouten ge maakt. Je hebt overal goede en slech. te lijnrechters en ik heb er wél slech tere gezien dan de Nederlandse. Zo'n wedstrijd gaat om geld, om tamelijk veel gód zelfs en dan wil je toch winnen. Ik ben door de arbitrage niet uit mijn spel gehaald, maar voor Taylor lag dat anders na een halve finale van meer dan drie uur. Er is natuurlijk eerlijk om geloot maar het telt toch. Misschien heeft Taylor wel de gedachte gehad op deze baan kan ik toch niet winnen.' Een zelfde ge dachte sprak Bob Maud, na zijn par tij tegen Okker weloverdacht en rus tig overwogen udt. T eleurgesteld Roger Taylor: ,lk ben niet kwaad. Ik ben teleurgesteld. Lijnrechters hier zyn verschrikkelijk. Op gravel- banen kun je net als overal een foul maken als je op een stoel aan de rand van de haan zit, maar je hebt altijd een afdruk van de bal om je inzicht te toetsen. Hier weigeren de lijnrech ters van hun hoge stoel af te komen. Zij hebben hun beslifcsing genomen en die blijft onwrikbaar. De hele week is het al zo geweest. Zaterdag heb ik om vervanging van een lijnrechter ge vraagd, het werd mij geweigerd. Het is natuurlijk mijn stommiteit dat ik mij tegen Tom heb laten beïnvloeden, maar zeg eerlijk, is het begrijpelijk of niet.' Het was begrijpelijk, zoals het ook bijna vanzelfsprekend was dat onder deze omstandigheden dat wat de thril ler van Hilversum had moeten wor den ail na het eerste hoofdstuk zijn ontknoping openbaarde. Die eerste set was leuk. Taylor brak in de derde game door de opslag van Okker en Alexander, werden de partijen toch steeds minder aantrekkelijk. Voor de finale herendubbel had Margaret Court in de halve eindstrijd van het dames- enkelspel Helga Niessen kordaat ter zijde geschoven. De rijzige Duitse haal de nog wat punten binnen met haar scherpe backhand zij heeft een van de fraaiste backhands in het dames tennis maar tegen Margaret Court is geen kruid gewassen. Tegen Mar garet Court alleen dan, in het dubbel spel. waarin zij noodzakelijkerwijs een zwakkere partner aan haar zijde heeft wil het nog wel eens lukken. Kerry Melville en Karen Krantzcke bewezen het. De kleine Melville, een graag lachende, beminnelijke kabouter tus sen de drie reuzinnen (Court had Nies sen aan haar zijde, maar kon er zelden haar voordeel mee doen) toonde het aan. Krantzcke en Melville wonnen met 3-6, 9-7, 7-5. Wodka I nlL\ ERSUSI Niet alleen ten- I nmeu is een wanne bezigheid, I maar ook het kijken er naar. De I toeschouwers bij het Hilvsrsumsc tennistoernooi wisten hun para plus ook tijdens de hitte te be- I nutten. Het was een stukje overmoed waai Kerry Melville zondag danig voor werd gestraft. Zelf was zij na die bijna twee uur durende uiterst vervelende da- raesduliliel niet tevreden en ging on middellijk daarna met Krantzcke nog wat op de service oefenen. Maar wat zij daarmee won, verspeelde zij een goed uur later. Tijdens een party' op HILVERSUM (ANP) Tom Okker en Roger Taylor hebben veel gemeen. Zij zyn beide erva ren profs van min of meer vergelijkbare speel- sterkte. Zy zijn aangesloten bij dezelfde prof- groep, world champions tennis, zij zwerven praktisch vliegtuigstoe] aan vliegtuigstoel de hele nereld over, hun volgende toernooi is Bos ton. Er zijn ook een paar verschilpunten, Okker is wat begaafder, Taylor is lichamelijk veel ster ker. Maar wat in Hilversum doorslaggevend is geweest, is dat de in Zwitserland residerende Okker in Nederland geboren is en voor een groot aantal van de Nederlandse tennisarbiters nog steeds ,Tommetje', die zij van klein groot hebben zien worden en die zij, nu hij zeer groot is, nog slechts een enkele keer in Nederland aan het werk zien. Niemand in dat lijn- en scheidsrechterskorps is bewust partijdig, maar zij allemaal staan zo po sitief ten opzichte van de grootste Nederlandse tennisser, dat zij hem .stellig meer onbewust dan bewust, voortdurend het voordeel van de twijfel geven. Die instelling heeft Okkers kwart finale tegen Bob Maud verknoeid en de eind strijd van Hilversum vermoord. Okker won van Taylor, 4-6, 6-0, 6-1, 6-3 in 1 uur en 21 minuten, waarvan slechts 25 minuten uit de eerste set in teressant waren. Daarna, geërgerd door arbi trale fouten, liet Taylor zijn racket en zijn hoofd hangen, gaf twee sets zonder noemenswaardig verweer uit handen en werd ook in de laatste, toen hij het eigenlijk wel weer wilde, snel opge rold door Okker, die ijzersterk bleef spelen en zich niet steeds geroepen voelde de arbitrage te corrigeren door slagen moedwillig prijs te ge ven. behield zijn voorsprong met goed ten nis tot aan het eind van de reeks. In de tweede set kwam de doorbraak van Okker snel er op de voe» gevolgd door een arbitrale fout en een ge sprongen snaar in het racket van Tay lor. De Bnt verzette zich nauwelijkf nog en deed het in de derde set hele maal niet meer nadat Okker opnieuw zijn service had veroverd in een spel waarin weer duidelijk tegen Taylor was gescoord. De rustperiode herstelde het moreel van Taylor nauwelijks en zo hij zich nog illusies had gemaald, verdwenen die in de eerste slagenwisselingen. Okker bleef geweldig tennissen en doorbrak opnieuw, in het eerste spel al de opslag van de Brit. De strijd waS gestreden, Taylor kon zijn ach. terstand niet meer wegwerken en verdween even ontgoocheld als roem loos naar de kleedkamer. Voor Roger Tay] or was er ook geen troostprijs, zoals Kerry Melville, ver liezer in de finale van het dames en kelspel, nog wel kreeg door haar overwinning in de dubbel. Taylor had zich teruggetrokken voor het gemengd dubbel en samen met Tom Okker ver loor hij in de halve finales van het he ren dubbelspel. Hun overwinnaars, Alexander en Dent, kwamen er m de eindstrijd niet aan te pas tegen hun veel meer ervaren landgenoten Bow rey en Davidson. Alexander moest zaterdag bovendien na zijn afmattende partij tegen Taylor vijf kwartier la ter weer aantreden voor die dubbel- finale. Zelfs voor een jonge krachts patser als John Alexander was dat wat te veel, te meer omdat Phil aan zienlijk minder sterk speelde dan tegen Okker en Taylo»\ Het werd 6-3, 6-4, 6-2. in een vlak duel voor Bowrey en Davidson. HILVERSUM De Australische Mar garet Court heeft zondag met een overtuigende overwinning op haar landgenote Melville, het open inter nationaal tenniskampioenschap van Nederland in het dames-enkelspel op haar naam gebracht. Op de foto: Mar garet Court met beker en bloemen. het Melkhuisje. wilde Kerry Melville een glaasje sinaasappelsap drinken. John .Alexander bood het aan voor haar te halen en goot er een flinke scheut wodka in. Op de nuchtere maag van .Melville, die. in tegenstelling tot de meeste heren geen alcohol gewend is, viel het verkeerd. Voor haar was het feestje afgelopen. Kerry Melville beschouwde het echter niet als een excuus voor haar neder laag van zondag in het enkelspel tegen de tennismachine Margaret Court: 6-1, 6-1 in 44 minuten .Margaret Court is gewoon een klasse sterker. Het was de eerste keer dat wij dit jaar tegen over elkaar stonden. De eerste keer; was in Wellington op Nieuw-Zeeland. Toen won zij ook, natuurlijk.' Kerry Melville wandelde lachend weg om een r'aasje sinaasappelsap te gaan drinken zoneter wodka Margaret Court heeft, nu Billie Jean King, door een knieblessure is uitge schakeld, geen concurrentie. Zij be sloot dan ook i aan het toernooi in een week begin! niemand tegen wi spannen.' niet mee te doen Hamburg dat over ,Daar is helemaal ik mij moet in-. Het slotnummer van Hilversum, de sluitpost van ieder toernooi, het ge- j mengd dubbelspel werd na de teleur stellingen in de singles, nog vrij aan trekkelijk Met een partner met iets meer macht begutigd dan de vriende lijke. frêle, Christina Sandberg zou Bob Maud een kans hebben gehad te gen O wan Davidson en Winnie Shaw. Nu niet. Na een goede eerste set zakte de Zweedse terug en daarvan maakten Davidson en Shaw graag gebruik 4-61 6-3 7-5. "in ie K-i klasse' f ^^rtomdse Mieke Jaapies heeft zaterdagmiddag dc zilveren medaille op de 500 meter Pimaeta irt ri.it- ..e om de wereldkampioenschappen gewonnen. De titel gmg naar de Russin Ludmila Mieke Jaapies, midden de Oostduitse Petra Setzkorn, die derde werd. KOPENHAGEN (ANP) Rusland was zonder twijfel de grote winnaar van dc 8e wereldkampioenschappen kano, die het afgelopen weekeinde onder ideale weersomstandigheden op het Bagvaerds- meer ten noorden van Kopenhagen werden gehouden. Van de zestien titels gingen er niet minder dan acht naar de Russische vertegen woordigers. Opmerkelijk was de afwezigheid van Oostduitse kano vaarders op de hoogste trede van het ereschavot. Vederland heeft in dit iloo. Oosteuropeanen beheerste toernooi een goede restatie geleverd. Met een mini-ploeg van acht man bereikte coach Hein tuneman, sedert december van vorig jaar opvolger van Karei Muys, die nu Vest.Duilsland onder zyn hoede heeft, vijf finales. Hoogtepunt was uiteraard Ie race van de dames k 1-klasse 500 meter van zaterdag, waarin Mieke laapies de befaamde Russin Ludmila Pinaeva fel heeft bedreigd en in een 'idembenemende race het zilver opeiste. laarnaast bereikten nog vier Nederlandse boten de linales. Dat het ere- netaal verder onbereikbaar was slond eigenlyk al by voorbaat ast. Ge ien de lang niet indrukwekkend! resultaten van het voor-seizoen was de oogst aan finaleplaatsen aanmerkelijk ryker dan velen verwachtten. Daarbij Komt nog. dat zowel zaterdag als zondag in de finales op negen banen de onderlinge verschillen vaak zeer klein waren. Zo misten Paul Hoek stra en Jan Wittenberg (6e plaats) het brons op anderhalve seconde in de k 2-klasse 500 meter. Geringer nog was het verschil tussen Mieke Jaapies en Mana Blij levens rijfde op de 500 meter k 2-klasse dames en de Oostduitse boot. die als derde over de streep ging. In de k 1-klasse 500 m werd Hoekstra zesde en ta de k 4- 10.000 nieter ein digde Nederland als negende. AMSTERDAM. (ANP) Zaterdag zijn in Amsterdam de partyen gespeeld voor de laatste ronde van het IBM- grootm eestertoe rnooi. De uitslagen: GelierRee 10: Hort- Hartoch VbPoeloegajevskiLan geweg VbVb: CsomSpasski 01; GligoricDonner VbVbJongsma Tringov VbVb: SchollJanosevic 0 l; UhlmannCiric VbVb- Eindstand: 1-2 Poloegajevski en Spass ki (beiden Rusland) 11% pnt; 3. Uhl mann (O-dld) 10Vb4. Gelier (Rusl) 10: 5-6 Gligoric (Z-Sl) en Hort 'Tsj- 31) 8%; 7-8 Janosevic (Z-Sl) en Trin gov (Buig) 7Vb: 9. Ciric (Z.-SD7: 10. Donner 6Vb; 11. Schol 6: 12-13 Csom 'Hong) en Hartoch (Ned) 5%; 14-15 Langeweg en Ree (beiden Ned) 5; 16. Jongsma (Ned) 4 punten. «ILVERSLM (ANP) Tom Okker heeft byna een derde ge deelte van de 10.000 dollar (36.000 gulden) aan pryzengeld in Hilversum veroverd, namcl(jk 8125 dollar zynde 3000 als win naar van het herenenkelspel em 125 als verliezer in de halve fina les van bet heren dubbel. Na Okker staat Taylor, verlie zende final at in het best beta lende nummer het herenenkel spel. op de tweede plaats. Pas na zeven heren kom* de onbe twiste koningin van Hilversum, Margaret Court op de achtste plaats, maar dc dames worden in de tenniswereld voor hun inspan ningen mager beloond. De lijst van prijswinnaar zet er als volgt (a'le prijzen ln dollars' uit: Okker 3125 Taylor 1375. Alexander '"00 Bo wry 900, Da vidson 875 Phillips Moore 625. Dent 525. Margaret Court 325. Maud en Kerrv Melville 225. Battrick 150 Barton:. D. Matteo en Winnie Shaw 125. He'ga Niel sen 100. Karen Krantzcke. Sle- fanie Johnson en Christine San- berg 75. AMSTERDAM De finaleparti) tus sen Langeweg (l) en de Rus Poloe gajevski (r) was binnen tien minuten geëindigd in remise. Op de foto: Lan- geweg feliciteert Poloegajevski met zijn behaalde eerste plaats. Rechts de Rus Spasski, die deze plaats met Po loegajevski deelde aan het einde van het IBM-schaaktoemooi, AMSTERDAM (GPD) Het 10de IBM-toernooi is ten einde. ,De heerlijke strijd is gestreden', zoals eertijds grootmeester Kos- tics zich uitdrukte, ook als hij nog maar nauwelijks punten had kunnen verzamelen, want naar mate hij ouder werd, nam zijn schaakbezetenheid evenredig toe. In dit IBM-toernooi is de finish echter hijgend gehaald. Zelden heeft enige wedstrijd in Neder land zoveel van de deelnemers geëist én is de einduitslag zo lang onzeker geblevenVoor dit laatste waren zaterdag de Rus sen Poloegajewski en Spassk- verantwoordelijk. Poloegajewsk: ging de finale.partij me een halve punt voorsprong in, en men achtte het uitgesloten, dat wereldkam pioen Spasski hem alsnog zou kunnen evenaren. Dat pakte anders uil. Poloe- gajewski-Langeweg, Vb-Vb, 8 zetten in 5 minuten gebeurd. Die quick-service was verbluffend; maar waarom deed de Rus het? ,Ach\ zei hij, ,laat Spasski het met.zwart maar tegen Csom pro beren. Als hij wint, wel, dan staan we nog gelijk. Ik heb daar niets op te gen'. Nu, Spasski rook zijn kans en be gon aan een slopende zes-uirige schaak dag. Van deze 6 uur vocht hij 3 uur en 55 minuten tevergeefs. Pas in het verre eindspel slipte de Hangaarse éénmaal en werd toen onmiddeflijk verslagen. Hij schudde mistroostig het hoofd, stond op, liep wat rond, klampte een official aan en zei' .Ik zou wel eens graag in het Hoogoventoernooi willen spelen'. Om deze spelersmoed werd hij nog meer bewonderd, dan om de ge weldige tegenstand die hij Spasski had feboden. nmiddels zwoegde Geiler, met zijn to tale 200 pond vastgekluisterd 00 de wat klemmende stoel, tegen oud-kam- fiioen Hans Ree. Het was een konings- ndiër, die Geiler als geen ander kent. Toch geloven we niet, dat hij in het middenspel op voordeel kon bogen, doch naarmate de kluwen verder werd afge rold, kwamen er toch eindspel-plussen vrij. Daar deed hij. als laatste in de arena, winnende zaken mee. Het bracht hem op 10 punten, het doel waarnaar hij streefde. Want 10 punten was nu precies een groot meesterresultaat van de wereldschaakbond. Uiteraard is dit ook bereikt door Spassk: Poelegajews. ki en Uhlmann. Schakend Nederland kreeg de laatste klap uitgedeeld door de Joegoslavische grootmeester-schaakjournalist Janose vic. Die had zwart tegen landskampi oen Scholl en won een nogal nerveus Siciliaans duel. net nagelde onze titel houder, die overigens een hoopgevend toernooi achter zich heeft, op 6 pun ten vast precies 1 punt onder de ver eiste 7. nodig voor de titel internatio naal meester. Dat geen enkel'- Neder lander zelfs grootmeester Donner nipf dit resultaat hoekte, is een aanwyzing te meer, dat de training van onze top zowel mentaal als technisch een zaak van niet geringe urgentie Het 11de toernooi wordt ln de tweede helft van juli '71 gehouden. Het ligt opnieuw in de bedoeling een grootmees- tergroep van allure samen te stellen. Ten gerieve van het massa-schaak zal worden onderzocht, of er zogenaamde avond-vierkampen kunnen worden in gesteld. Hieraan zouden honderden uit den lande kunnen deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9