PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT toenemende bezorgdheid in vs over het midden-oosten SER adviseert herziening van ontslagrecht Grotere pendel naar dan vanuit Zeeland Maandag hervatting werk Britse havens Vandaag in de krant... Piek Campings Baby in stukje speelgoed gestikt METRO- PERSONEEL MADRID STAAKT Keilers oi voortrekkers Hl Voorzitter van bejaardenpartij uit functie gezet CHINA LAAT ENGELSMAN VRIJ j Landbouwer gedood door vallende silo 213e jaargang 177 WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 juli 1970 25 ctni (lnci. 4 Mw). 33*6 «dm (al 2094 Girc 359300. BERICHT OVER RUSSISCH-1SRAËLISCH LUCHTDUEL iinia? MASSALE STAKING BEËINDIGD (Van onze correspondent) LONDEN De Britse havensta king is gisteren met 51 tegen 31 stemmen door de gedelegeerden van de transportarbeidersbond af gelast. Met algemene stemmen werd besloten maandag in alle havens het werk te hervatten. Aan bederf onderhevige goederen zul len eerder worden gelost, maar dat hang: van de plaatselijke vak bonds! e- öing af. Gehoopt wordt dat in één week d? achterstand zal worden ingehaald. Men gelooft met dat het dreigement van sommige groepen arbeiders, om door ie staken zal worden uitgevoerd. Mili tante dokwerkers, voornamelijk uit Li verpool, Southampton en Londen, pro testeerden voor het gebouw waar de conferentie werd gehouden tegen de be slissing. Ze riepen: .We zijn verkocht'. Het in het Fearson-rappou aanbevolen .vredesplan' werd als een interim-maat. regel door de conferentie aanvaard. Historisch In de aangenomen resolutie worden de transportarbeiders gelukgewenst met hun .voortreffelijke en historische strijd ten behoeve van de laagstbetaalden'. De staking, zo wordt gezegd, was een ongekend voorbeeld van algemene soli dariteit. De Belgische havenarbeiders beginnen donderdag met het lossen vain de sche pen, die zij uit solidariteit met hun stakende Britse collega's hebben geboy cot. Deze beslissing is genomen nu het emae van de Br.tse havenstaking is aan gekondigd. De havenarbeiders van Ant. wapen werden woensdag door de inter nationale federatie van Lransportarbw- rars te.egrafisch bedankt voor hun soli- aantestaacUe. De leider van de Britse havenarbeiders, Jack Jones, betuigde te- tefoüisuh zijn dank, van voor Engelands wankele welvaart zoveel afhing, heeft behandeld. De snel le werkwijze van het hof van onder zoek was voorbeeldig. Ook stakingslei der .Jack .Jones, die zelf geen staking wil de, maar zich hij dc meerderheid var de arbeiders moest neerleggen, wordt geprezen voor de manier waarop liij de gebeurtenissen onder controle hield. Het fait dat de haven arbeiders thans een minimu m-garantieloon van twin tig pond sterling (176 gulden) heb ben afgedwongen, zal zeker met zich mee brengen dat de loon acties in an dere bedrijfstakken worden versterkt Hoewel het einde van de havenstaking de afgelopen dagen in zicht kwam. kon niet wonten verhinderd dat ladingen ba nanen over boord moesten worden zet. Dit was onder andere het geval een schip van de Brits-Nederlandse fir ma gebr. Geest, dat dinsdag een lading bananen ter waarde van 1 miljoen gul den In de Ierse Zee oven boord heeft gezet. Premier Heath heeft de hoop uitgespro ken dat in de toekomst arbeidsconflic ten anders dan door stakingen zullen worden beslecht. De conservatieve rege ring wil de vakbondswetgeving zodanig hervormen, dat de kans op stakingen belangrijk zal afnemen Geprezen Dc Britse regering wordt geprezen voor ue manier waarop zi j hel conflict, w Slot D opgravingen te Goes brengen 1ÜL1?ngcr '10e meer 'nterssante vondsten aan de oppervlakte (pag Hotel ,De Piek' te V'lissingen. het TcMrum dat jeugdige slapers uit de„ °Penlu.cht wil houden, krijgt ,'Oveel aanloop dat met recht spa- *e 18 van een plek (pag 4 HET SANITAIR op vele oude m,d? kuststrook is min- ÜLve"Srgd dan op elders in het D* uJ£.eSen.,kamPeerterreinen. *°;dt gesteld in een rapport *er de campings, (pag 7) Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4 en 5 Binnen- en buitenland op PaS- 3, 7,11,13 en 15 Sport op pag. 9 Radio en tv op pag. 13 Beurs en financiën op pag. 15 ENSCHEDE (GPD) Ken elf maan den oude baby is dinsdag gestikt in een plastic dopje. Het was het zoontje van de familie Ten Winkel uit Tub- bergen. Tegen kwart voor twaalf werd ont dekt dat het kind het dopje dat deel uitmaakte van kinderspeelgoed, in het mondje had gestoken. Het was in dej keel blijven steken zodat het kind in ademnood kwam. Een gewaarschuwde arts slaagde er weliswaar in het dopje er weer uit te krijgen, maar toen was het al 'te laait. Mond op mond beade ming en zuurstoftoediening hielpen niet meer. LONDEN: De Britse havenarbei ders hebben woensdag bestoten h nit nationale staking te beëindi gen. De staking heeft twee toeken geduurd. Het besluit werd offici eel bekendgemaakt na een storm achtige vergadering van tachtig afgevaardigdendie bijna drie uur dwtvrde- Hel compromisvoorstel voor een gegarandeerd minimum weekloon van SO pond. met toesla gen werd aanvaard. Foto: De af gevaardigden arriveren voor de vergadering bij het Transport House. WASHINGTON. CAIRO, TEL AVIV (RTR, AFP) Een persbe richt over een Russiseh-Israëlisch luchtduel boven het Suezkanaal heeft woensdag de bezorgdheid en spanning doen toenemen in Was hington, waar wordt uitgekeken naar het Israëlische antwoord op het al door Egypte en Jordanië aanvaarde vredesplan van minister Rogers. Amerikaanse functionarissen konden het uit Engeland af komstige bericht, volgens welk door Russen gevlogen Migs Israë lische vliegtuigen hadden achtervolgd, niet bevestigen maar zij noem den het aannemelijk en verklaarden dat de mogelijkheid van zo'n in cident altijd aanwezig is. bijeen om opnieuw de Amerikaanse vredesvoorstellen te bespreken en een poging te doen een regeringscrisis te vermijden. Verwacht was dat het kabinet in de loop van de dag met het antwoord op de vredesvoorstel len zou komen maar een beslissing js uitgesteld teneinde een uittreden van de rechtse nationalistische Gahal- partrij te voorkomen. Na twee uur vergaderen werd in een kont convmu- Een woordvoerder van het Amenkaan- mimsterie van buitenlandse zaken deelde woensdag in antwoord op vra gen mee. dat de Israëlische ambassa deur in Washington, luitenant-generaal Jitzhak Rabin, de dag tevoren op het State Department was geweest voor een gesprek met onderminister Sisco. Het was zijn tweede onderhoud met Sisco n twee dagen tijds. Vermoed wordt dat Rabin meer opheldering heeft trachten te krijgen over de Amerikaanse voor stellen en de Arabische reacties daar- Overleg Het Israëlische kabinet kwam woens dagmorgen in buitengewone zitting DIRIGENT BARBIR0LL1 (70 JAAR) OVERLEDEN AMSTERDAM (GPD) J. Mosterd, die bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen is gekozen tot vertegenwoordiger de Amsterdamse Bejaarclenpartij, is ontheven van zijn voorzitterfunctie. Het nog voorlopige bestuur heeft hiertoe diensdagavond besloten op grond van de geruchten die al maandenlang circuleren, als zou de heer Mosterd in de tweede wereldoorlog met de Duitsers hebben gesympatiseerd. Van 1946 tot en met 1956 zou hem hot actieve en passieve kiesrecht ontnomen zijn geweest. Hei bestuur van de Bejaardenpartij be schikte op de vergadering niet over con crete gegevens, maar baseerde zich in zijn oordeel op de omstandigheid dat de heer Mosterd de geruchten nooit heeft ontkend en ook nooit een klacht wegens laster op dit punt heeft ingediend. De heer Mosterd is op het ogenblik met vakantie. De tweede man op de bejaar- denlijst, J. M. Dom, betreurde het dat het besluit in een bestuursvergadering was genomen en niet in een ledenverga dering waarbij de heer Mosterd aanwe zig kon zijn. Hij was bang dat het be sluit van dinsdagavond een scheuring in de bejaardenpartij zou kunnen veroorza ken. Niettemin hoopte hij dat de heer Mos terd uit zijn afzetting als voorzitter de conclusie zal trekken dat hij ook van zijn raadszetel moet afzien. De zetel zou dan kunnen worden bezet door G. Verschuur. De Amsterdamse afdeling van de bejaardenpartij heeft voor 4 au- gehouden. Over de resultaten van de bespreking werd niets bekendgemaakt. Waarnemers meenden echter te kunnen concluderen dat de Gahal-minister wellicht toch tot enigszins andere gedachten zijn ge bracht. Zouden zij namelijk op hun standpunt blijven staan dan zou van daag een nieuwe bijeenkomst onnodig zijn geweest en zou vermoedelijk ook het antwoord op de Amerikaanse vre desvoorstellen al zirjn gegeven. De an. dere 18 ministers in het kabinet hebben zich namelijk duidelijk voorstander getoond van akkoord-verklaring met de MADRID (RTR-AFP-DPA) In Ma- voorstellen. Inmiddels heeft ook Libië drid is het personeel van de ondergrond- Izich achter het besluit van president Nas- se woensdag in staking gegaan. De sta-|36r om het Amerikaanse vredesplan te kers eisen hogere lonen. Het Spaanse aanvaarden geschaard, ministerie ran binnenlandse zaken heeft de S600 stakende personeelsleden van j Soedan heeft het voorbeeld van de ondergrondse in Madrid een ultima-1 ge\-olgd en de uitzendingen via turn gesteld. Het ministerie verklaarde de commissa ris vam oolitie van Madrid. Eduardo Blanco Rodriguez, dat het personeel on der militair bevel zal worden gesteld, zodat het tot werken verplicht kan worden, als het niet vrijwillig weer aan het werk gaat. Stakingen zijn in Spanje verboden. Als de stakers woensdag het werk nog niet hebben hervat, zullen de onderhandelingen voor een nieuwe loon- overeenkomst voor bepaalde tijd uitge steld worden. De politie, die uit de pro vincie versterkingen heeft gekregen, zou al een metro-station, waar stakers vergaderen, omsingeld hebben. ntoem van de Palestijnse guerrilla strijders stopgezet, aldus een verkla ring van de Soedanese mraiilster van voorlichting Omar :Hadj Moessa. Deze maatregel is genomen wegens het co-m. menltaar vam de gu er.r i 11 ast rij ders op het Amerikaanse vredesinitiatief. (Zie slot pag. 3 kol7) LONDEN (RIK; Sir John Barbirolli de dirigent van het beroemde Halle-or- kest uit Manchester is de afgelopen naclit op "0-jarige leeftijd overleden. Barbirolli, die eigenlijk Giovanni Bat- tista heette, wist het Halle-orkest een internationale bekendheid te geven. Het afgelopen half jaar heeft Barbirolli verscheidene inzinkingen gehad. Hij werd herhaaldelijk in een ziekenhuis op genomen, maar dinsdag hield hij nog een repetitie met het New Philharmo nic Orchestra in Londen, waarmee hij in augustus uitvoeringen zou geven In Japan. Barbirolli werd in 1899 in Londen gebo ren als zoon van een Italiaanse violist en een Franse moeder. Hij studeerde aan d.; Royal Academy of Music. Tn 1957 volgde hij Toscanini op als! dirigent van het New York Philharmo-1 nic Orchestra. Na de tweede wereldoor log werd hij belast met de reorganisa tie van het Manchester Halle Orkest, het oudste orkest in Engeland. Tot zijn dood is hij dirigent van dit orkest ge bleven. Onder zijn leiding kreeg het or kest grote internationale bekendheid en maakte vele buitenlandse reizen. In 1949 werd Barbirolli in de adelstand verheven. Hij verwierf vooral beroemdheid met zijn uitvoeringen van werken van Ed ward Elgar en van Gustav Mahler. ItiH LONDEN (.AP) Communistisch I China heeft het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld, dat men besloten had om een Brits' staatsburger, die op beschuldiging van spionage tot drie jaar gevangenisstraf- wars veroordeeld, bijna aeht maanden1 voor de voltooiing van zijn straf vrij! te laten. Deze ontwikkeling werd in Londen ge zien als een teken van de bereidheid van de regering in Peking om de be dekkingen met Engeland te verbete- i lech- ,BBA INTREKKEN' ren. De Engelsmam George Watt, nicus van de firma Vickers.Zimimer. dieDEN HAAG (ANP) De So-'De SER adviseert de ontslagprocedure, op contract werkte nabij Lanchaw, werd 1 vervat in artikel 6 van het bba met in september 1967 gearresteerd en zes CiaaJ-EconoiDiSCne Kaau lieeit ae.enkele andere bepalingen van dit kort maanden later wegens spionage veroor-j cneialp zaken en na de bevrijding in 1945 door noodwet- deeid. jmimstei van sociale zaKen en|gftv5ng fot staTld j,ebrachte efl tijde-' ARCEN (ANP) De 70-jarige land bouwer H. Bergs is maandag, bij het vullen van graanzakken met behulp van een silo op zijn bedrijf in Arcen. onder de plotseling wegzakkende silo ge raakt. Zijn broer en enkele werkkrachten kon den hem niet tijdig bevrijden. Hei slachtoffer bleek te zijn overleden. De criminaliteit in Amsterdam neemt toe. De gemeentepolitie meldt over het eerste halfjaar van 1970 15.714 misdrij ven. Dit is 1.338 meer dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. De stij ging 'is voornamelijk te wijten aan het toenemend aamtal diefstallen. minister van sociale zaken volksgezondheid desgevraagd ge-bjke regeling bedoelde besluit, te laten f vervallen. Dat deel van het bba 1945 waarop de naoorlogse loonpolitiek heeft gesteund, is al ingetrokken omdat de lo MÉ adviseerd het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945 (bba) in te trekken. Voorzover nodig moet het besluit vervangen worden door een definitieve en .normale' wettelijke regeling, al dus de SER. Wat het ontslagrecht waarover het advies met name handplt betreft wordt voorde- &een kans een advies uit te brengen nanoen Detreit worat voorge-lover het onts]a?r3cht. Dat hij nu vastgesteld Artikel 6 steld dit in het burgelijk wetboek te regelen. De raad heeft het ad vies vastgesteld in zijn besloten vergadering van vrijdag 17 juli. loonwet van 1969 de betreffende bepa lingen in de zogenaamde .derde utel' van het bba overbodig maakte. Bij het voorshands nog van kracht zijnde ge-i deelte bevinden" zich bepalingen over 'de j werktijden en he' ontslagrecht. De SER' adviseerde de minister al in mei 1969 het artikel over de werktijd aan te pas. sen aan de sinds 1945 gegroeide prak tijk en dan in te voegen in de werkloos-, heidawet. De raad zag in mei 1969 nog 'erbiedt sinds 1945 de werkgever en de werknemer om behoudens enkele uitzon deringen (dringende reden, wederzijds f Zie slot pag. 3 kol. 5) VOORAL ALS GEVOLG INDUSTRIALISATIE NU VOOR HET EERST SINDS JAREN: TIJGEND AANTAL BUITENLANDERS... MIDDELBURG Voor hei eerst sinds vele jaren vinden meer werknemers van buiten de provincie in Zeeland emplooi dan in omgekeerde richting Zeeuwen elders in hun onder houd moeten voorzien. In de ze ommekeer van een overschot van de uitgaande naar de inko mende pendel manifesteert zich op duidelijke wijze de gunstige gevolgen van de verdergaande industrialisatie voor de werkge legenheid in Zeeland. I'it, de woensdag verschonen .arbeids- ïnai'ktbe.schrijving 1969' van het dis trictsbureau voor dc arbeidsvoorzie ning in de provincie Zeeland te Mid. delburg, blijkt dat vorig jaar de pen del naar Zeeland met niet minder dan 830 toenam tot ia totaal 3230 terwijl dc stijging van het aantal Zeeuwen, dat buiten de provincie werkt - en dus tussen woning en werk heen en weer reist slechts 260 tot in totaal 3200 bedroeg. Aldus bedroeg het overschot in 1969 welgeteld 30. De vergroting van de inkomende pen del is vooral een gevolg van de noodzaak om het .gat', dat is ont slaan tussen enerzijds de toenemen de vraag naar arbeidskrachten en anderzijds de zeker in een aantal ge vallen nog beperkte mogelijkheden van de Zeeuwse bevolking om vol ledig aan deze vraag te voldoen, op te vullen. Het districtsbureau stelt in dit ver band, dan ook dat de sterke toename van de inkomende pendel voor een deel een gevolg is van de grotere be hoefte aan personeel bij de grote wa terstaatkundige werken als deltadam- men en Schelde-Rijnkanaal. maar voor het grootste deel moet worden toegeschreven aan de bouw en uit breiding van industriële bedrijven. De talrijke bij de bouw en installatie van deze bedrijven betrokken onder nemingen zijn afkomstig uit binnen en buitenland en zijn voor de soms sterk gespecialiseerde opdrachten veelvul dig aangewezen op van buiten de provincie afkomstige arbeidskrachten. Het districtsbureau verwacht, dat het venschil tussen de inkomende en de uitgaande pendel nog aanmerkelijk groter zal worden omdat kan worden gerekend op een nog grotere activi teit in bouw en uitbreiding van in. dustrie en waterstaatkundige wer ken in de provincie. Wat betreft de uit gaande pendel wordt trouwens voor ait jaar enige teruggang niet onmo gelijk geacht. Ver\rapping Met het voortschrijden van het in- dnstirinlisatieproces moet met een verdere verkrapping op de regionale arbeidsmarkt worden gerekend. Ge zien de reeds bekende plannen tot uitbreiding van de personeelsbezet ting in de komende jaren is het ze ker, aldus het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, dat een en an der alleen zal kunnen worden gereali seerd wanneer ook arbeidskrachten van buiten de provincie in toene mende mate kunnen worden aange trokken. Dit zal overigens alleen kunnen geschieden indien voldoende woningen beschikbaar zijn. Zo wordt daaraan nog toegevoegd. Men acht het ook niet onwaarschijn lijk, dat het im de eerstkomende ja ren noodzakelijk zal blijken, dat op grotere schaal in Zeeland buitenlandse arbeidskrachten tewerk worden ge steld. Tot na toe was het aantal in de pro vincie werkzame buitenlanders, met uitzondering van de Belgische grens arbeiders van beperkte omvang. Bij de bouw van de industrieën en de elektriciteitscentrales is nu echter 'n vrij belangrijk aantal buitenlanders hetrokken (her aantal Duitsers be droeg vorig jaar al gemiddeld 260). terwijl ook voor de voorziening in de behoefte aan vakbekwame krach ten een der grote bedrijven is over gegaan tot het aantrekken van bui tenlands personeel. Zo deelt het di strictsbureau mee, De ontwikkeling van de werkgelegenheid heeft natuur lijk op de eerste plaats zijn invloed gehad op de eigen marlet. Terwijl sinds 1965 het tal ingeschreven werklozen zich in stijgende lijn bewoog, kon vorig jaar in vergelijking met 1968 weer een duidelijke daling worden geconsta teerd. ondanks een relatïei sterk groeiende beroepsbevolking. Deze groei, die zich sinds enige jaren voordoet en in 1969 700 bedroeg (na melijk 84.800 naar 85.500) vindt zijn oorzaak in een toenemende Zeeuw se bevolking, die op zijn beurt wordt veroorzaakt door een geboorteover schot en een vestigingsoverschot. Voor 1970 wordt nogmaals een toe name met 700 tot 86.200 verwacht) De toename van het aantal bezette arbeidsplaatsen in Zeeland oedroeg intussen meer dan het dubbele (1480) van de groei van de beroepsbevol king. Het antal arbeidsplaatsen kwam daarmee vorig jaar van 82.660 op 84.140. Uiteraard dient er wel rekening mee te worden gehouden, dat een deel van ae nieuwe arbeids plaatsen waterstaatkundige objec ten en industriebouw) van"tijdelijke aard is. Naar beroepsgroepen gere kend kan verreweg ae sterkste toe name worden geconstateerd in de metaalnijverheid (ruim 1300 en ver der de bouwnijverheid (ongeveer 500 de chemie (ongeveer 350) terwijl ook de dienstensector, zoals gebrui kelijk, sterk bleef stijgen. Op liet districtsbureau noemt men het dan ook opvallend, dat tot nu toe de \erhetering van de werkgelegen heid in de nijverheid tot enkele l»e- drijfsklassen beperkt blijft, met na me metaal en chemie (de bouw is zoals gezegd sterk afhankelijk van de omvang van de grotere objecten I terwijl in de meeste andere bedrijfs- klnssen de werkgelegenheid stabiel is ol zeltk een duidelijk afnemend' tendens vertoont. 'Het totaal ingeschreven werkloz' mi», nen in Zeeland bedroeg vorig jaar 1340. D.t beteltent een verminde, mg CZie sioL pag .2 kol. 2) j [ct Duitse weekblad Der Spiegel publiceert deze week een interessant vraag gesprek met de Franse kardi naal Jean Daniélou, een man. die bekend staat als een mar kant vertegenwoordiger van wat wel wordt genoemd ,de conservatie ve vleugel' in de Rooms-Katholieke Kerk. Hij wordt beschouwd als een ver trouwde van de huidige paus en laat niet na duidelijk te maken, dat hij wei nig of niets van allerlei nieuwe opvat tingen in zijn kerk moet hebben. Deze hoogwaardigheidsbekleder had overigens vroeger de reputatie een progressief theoloog te zijn, hij kwam uit een radi- kaal milieu i zijn vader was links-radi- kaal parlementslid en enige tijd minister in de derde republiek. Het progressieve stempel is kardinaal Daniélou inmid dels kwijtgeraakt, hoewel hij dat zelf ontkent. Toen Spiegelredacteuren hem vroegen hoe het kwam dat hij tegen woordig in tegenstelling tot vroeger wordt beschouwd als een .conserva tieve traditionalist' was het antwoord' ,ïk ben niet veranderd, wel de anderen'. Waarop de Spiegeljournalisten niet ten onrechte vaststelden, dat een dergelijk verweer vaak wordt gebruikt door mensen, die een ommekeer hebben mee gemaakt. In het bewuste gesprek heeft de Franse kardinaal ook een aantal op merkingen gemaakt over het Neder landse katholicisme. Een van die opmerkingen betrof het pastoraal concilie. De kardinaal stelde, dat de houding van dit concilie bijvoorbeeld over het celibaat afwijkt van de opvatting, die onder het kerk volk en de priesters van Nederland ais totaliteit zou leven. De Spiegelredac teuren waren het daarmee niet eens en brachten nogal wat argumenten naar voren om hun opvatting te staven. De kardinaal week echter geen duimbreed van zijn standpunt: over de houding van de Nederlandse katho lieken zijn verkeerde dingen verkondigd. hij. Hij wil ken nelijk alleen maar die feiten als juist er kennen, die in zijn opvatting passen. Een tweede grief, door hem naar voren gebracht, betrof die theologen, die naar zijn mening de katholieke ge lovigen op dwaalwegen leiden. De kar dinaal wenste geen namen te noemen, maar zei wel te denken aan zekere Duitse en Nederlandse theologen'. Hij moest er overigens aan toevoegen dat er ook Fransen bij de progressieven zit ten. Naar zijn mening diende de kerk deze theologen met grote gestrengheid aan te pakken, maar ,er bestaat een zekere terughoudendheid om een ver oordeling uit te spreken', stelde hij met spijt vast. Zijn opvatting. ,De kerk dient ketterij te veroordelen'. Het is jammer, dat de Franse kardi naal geen Nederlands leest. Er is namelijk kortgeleden een Nederlands geschrift verschenen dat hem als strijd baar conservatief zeker niet onberoerd zou laten. Het gaat hier om een brochu re. waarin vier gesprekken zijn vastge legd. die drie vooraanstaande Neder landse theologen vorig jaar voor de Nederlandse radio hebben gevoerd: twee protestanten en één katholiek. Berk houwer, Oberman en Schillebeeckx. Overigens zal Schillebeeckx wel op het zwarte lijstje van de kardinaal staan, hij behoort immers tot die Nederlandse rooms-katholieke theologen, die weinig instemming kunnen venverven bij cle conservatieve vleugel van de R-K Kerk. De discussie van deze drie Nederlanders kreeg een titel mee, die onbedoeld een antwoord vormt op opmerkingen zo als nu door kardinaal Daniélou gemaakt, namelijk .Ketters of voortrekkers'. Het gespreksthema is de vraag of de refor matoren destijds ketters waren als hoedanig zo ook werden veroordeeld dan wel dat zij als voortrekkers moeten worden beschouwd. Rond dit thema ont stond een boeiende discussie, waarbij onder meer opvalt hoe theologen van rooms-katholieke huize Schillebeeckx citeert er nogal wat de reformatoren heel anders zijn gaan zien, inderdaad veel meer als voortrekker. Daarnaast komt de rol van de vak-theoloog in de kerk aan de orde, waarbij Schillebeeckx voor een opvallende definitie zorgde: .De theoloog is de pleitbezorger van de we reld bij de kerk, hij is de pleitbezorger van de kerk bij de wereld'. 'oor de buitenstaander is het boeiende in de ontwikkelingen in de Neder- I landse kerkprovincie, dat tijdens het I pastoraal concilie pleidooien juist in de- - ze geest werden gehouden. De R-K i Kerk toonde zich hier niet langer meer een gesloten kerkgemeenschap, waar men alles precies weet tot en met de straf die op de zonde volgt, maar een instelling waar men mét de wereld dis cussieert en waar men de ontwikkelin gen in en van die wereld, de noden en wat niet al. binnen de kerk laat. Omge keerd pleit dit pastoraal concilie bij die zelfde wereld voor de grote waarden, die in deze kerk zijn en worden behoed, l Deze dialoog behoort tot de markante i trekken van de R-K Kerk in Nederland. Als zodanig behoort zij tot de voortrek kers. Die voortrekkerij wordt echter de Ne derlandse kerkprovincie door de tra ditionele katholieken niet in dank afge nomen. zo blijkt ook nu weer uit dit recente vraaggesprek van Der Spiegel met kardinaal Daniélou. Bij die gelegen- heid zei deze Franse kerkvorst ronduit, dat hij bang zou zijn voor ,een Hollan der als paus'. Zonder namen te noemen veroordeelde hjj aldus zijn broeder in I het ambt Alfrink. Maar hij ging nog j verder: toen hem namelijk werd ge- vraagd of hij wellicht wél voor de Bel gische kardinaal Suenens zou stemmen, weigerde hij op die vraag te antwoor den. Daarmee was in feite ook deze .voortrekker' veroordeeld. In de komen de jaren zal wel duidelijk worden in hoeverre de Franse kardinaal behoort tot een groep die achterhoede-gevechten levert dan wel of hij de representant is van een stroming, die het in Rome voor het zeggen blijft hebben. In dat geval staan er met name in Nederland nog allerlei ontwikkelingen te wachten: voortrekkers zouden tot ketters worden verklaard. V"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1