Doorkijkblouse uit de 15e eeuw ging voor f 160,- van de hand ,Monopoliebedrijf' verkoopt bestrijdingsmiddel te duur PvdA-PPR Borsele wil levensschool Meisjes aangerand WATERSCHAP SCHOUWEN WIL VERKEERSMAATREGELEN NA VELE RECENTE ONGELUKKEN ALMANAK Drie gewonden bij botsing in Vlissingen DUINBRANDEN IN VROUWEN POLDER EN K0UDEKERKE EN ENQUETE ONDER JEUGD Gekken IN RENESSE EN HAAMSTEDE Engelse bom bij Cadzand opgeruimd Meesteroro^i Charles de Wol 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 Juy ,k KUNST- EN ANTIEK VEILING IN SCHOUWBURG MIDDELBURG MUNTENVONDST RAAMSDONK- VEER BRACHT TOTAAL 40.825 OP MIDDELBURG Wie wil ex* niet een wortelnoten, achttien de eeuwse staande klok in huis voor 6500? Of een wat gerin- ger, maar even edel tijdaanwij- zertje, een Haagse klok voor 2250 Een ovaal zilveren horloge, aan voor- en achter kant gegraveerd met mytholo gische voorstellingen is voor 2100 uiteraard ook niet te versmaden en wie al dit bezit aan antiek nog eens zou moeten verdedigen kon zich op de gis termiddag in de Middelbui'gse Schouwburg gehouden kunst en antiekveiling voor 800 de gelijk verzekeren door de aan koop van twee duelleerpistolen. Veilingmeester A. I. Verhage, beëdigd makelaar-taxateur uit Groede had weer een indrukwekkend aantal ko- neTs uit binnen- en buitenland naar Middelburg weten te trekken, van antiquairs uit Amsterdam en Brus sel tot verzamelaars uit Hilversum en Mechelen. En de hierboven ge noemde prijzen waren representa tief voor het niveau, waarop gebo den werd: heet gros van de in veiling gebrachte goederen, sieraden, sabels, meubilair en curiositeiten, ging weg tegen prijzen, die duidelijk illustreer den, dat de vraag naar antiek nog steeds toeneemt. Prijzen, die hoog waren en bijvoorbeeld veel munten- verzamelaars er van weerhielden hun collecties uit te breiden. Raamsdonkveer Een groot deel van deze veiling namelijk gew deelte' van de muntenvondst van r was c gewijd aan het .tweede ge- van de muntenvondst van Raamsdonkveer, de op 18 april j. 1. gevonden schat aan voornamelijk zilveren munten, waarvan zoals ge meld reeds op 21 juli een belangrijk gedeelte in Raamsdonkveer zelf on der de hamer is gekomen. Zeeuwse en West-Friese daalders en duka ten gingen weg voor prijzen, die schommelden tussen 70 en 120 en dat was veel voor kleine, beschei den verzamelaars te hoog Enkele bij zondere exemplaren, zoals een Zeeuws driegulden stuk, geslagen in 1694 (ƒ400) en een Gelderse dukaat 250) brachten zelfs nog meer op. Drie gouden munten eind zeventiende eeuw, gingen weg voor 400, ƒ450 en 500 en een te Parijs geslagen Louis d'Or uit 1640, eveneens beho rend tot de vondst van Raamsdonk veer, bracht zelfs 1100 op. Veilingmeester Verhage, die de tweeëneenhalf uur durende mara. thon in de Middelburgse schouwburg met jeugdig élan had geleid toonde zich na afloop bijzonder tevreden en ook één van de vier gebroeders Heesters uit Raamsdonkveer, die de opbrengst met nog een vijfde vinder zullen delen, meende dat de op brengst zeer was meegevallen. Direct na afloop van de veiling re kende een van zijn secondanten hem gehaast voor. dat de in Middelburg geveilde munten van de Rnamsdonk- veerse vondst 14.495 hadden opge leverd, waarmee de totaalopbrengst, niet die van de veiling te Raams donkveer (ƒ26.330) op ƒ40.825 was gekomen. Veel blijde gezichten dus. ook bij de kopers, ondanks de hoge prijzen, waarbij men nog eens een opgeld een in Frankrijk ge- idschap groot ca. 40 Dij 50 centimeter, bracht 7.500,. op, maar kost de koper in werkelijk heid 9225. De koper, een Haagse heer haastte zich overigens verge noegd met het schilderij in de rich ting van zijn automobiel, vermoede lijk om het zo snel mogelijk op de eerstvolgende schilderijenveiling in Amsterdam met winst van de hand te doen..., Veel kopersamimo dus en ook veel sfeer, waarvoor veilingmeester Ver hage al direct zorgdie, toen na de pistolen en enkele groteske helmen, die aan de dubieuze grootheid van Pruisen herinnerden, een loodzware middeleeuwse maliënkolder onder de hamer kwam. Zijn vaste helper. Mar cel Berkowltz, zoon van één van de grootste antiquairs van Brussel hield het stuk zuchtend omhoog, een ijze ren breisel van ringetjes, dat in een hippe boetiek niet zou misstaan, weshalve Verhage kon aanmoedigen: ,Er kwam gisteren een mevrouw op de kijkdag die zei da's een doorkijk blouse uit 1500.' Het stuk ging voor 160 naar een heer, voor Verhage aanleiding om zich tot een van de biedende dames te richten: .Jammer, ik was graag eens komen kijken als u het droeg. De jongeman Berkowitz, van Russi sche afkomst, bleelc op deze veiling voor Verhage een uiterst attractieve helper. Hij spreekt, als Franstalige Brusselaar, het Nederlands zeer be hoeftig uit, maar mocht toch bij ieder stuk de toelichting uit de catalogus oplezen, wat bijvoorbeeld een antiek zilveren geboorte-lepel, waarin gegra veerd de symbolen van .geloof, oop en liefde' onmiddellijk in waarde opjoeg. Voor Verhage had Marcel Berkowita een aangename dubbelfunctie. Zo nu en dan, en dat gaf dan wel wat ver wondering in de zaal, deed hij zelf nog wat op bovenop het .laatste bod' om ZIERIKZEE - Het toenemend aan tal ongelukken op de wegen op Schouwen-Duiveland, met name op de kruisingen in de Delingsdijk is op het eiland een steeds gro tere bron van zorg. Vorige week is het gemeentebestuur van Brou wershaven er al toe over gegaan de kruisingen met de Delingsdijk aan te kondigen door het plaat sen van grote borden met de tekst ,Let op, voorrang verlenen'. De borden, waar vele mensen blij mee bleken, zijn inmiddels weer verdwenen. Als iedereen borden van een eigen model gaat plaat sen, wordt het een onoverzichte lijke situatie' aldus dijkgraaf A. M. Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland. Mede door de bemoeienissen van het water schap heeft Brouwershaven zijn eigen borden weer binnengehaald .Dergelijke borden lijken nuttig, maar ze ontnemen zeggingskracht aan de wettelijke verkeersborden' meent de dijkgraaf. Het waterschap houdt zich al lang bezig met de moeilijke verkeers- sitatie op het eiland, waar de meeste wegen waterschapswegen zijn. In 1964 heeft men al een rapport gevraagd van de ANWB. Mede ten gevolge van dit rapport hebben gedeputeerde staten van Zeeland in 1965 een aantal wegen tot voorrangswegen gemaakt. In 1966 heeft het waterschap de ANWB gevraagd de voorrangswe gen aan te kondigen met het dwin gende stop-bord. De ANWB zag hiervoor toen geen aanleiding, Gealarmeerd door het grote aan tal ernstige ongelukken van de laatste tijd, veertien dagen gele. den vond op de Delingsdijk nog een dodelijk ongeval plaats, heeft het waterschap zich weer tot de ANWB gewend met het verzoek een nieuw onderzoek te verrichten naar de verkeerssituatie. De ANWB heeft toegezegd binnen af zienbare tijd te komen kijken. De verkeersgroep Middelburg van de rijkspolitie, door het water schap ook om advies gevraagd, heeft nog niet gereageerd. Dijk graaf Geluk hoopt, dat de ANWB nu wel voor-stander zal blijken te zijn van het plaaten van stop borden. In afwachting van maatre gelen doet de dijkgraaf een drin gend beroep op de weggebruikers voorzichtig te rijden, met name op de Delingsdijk wordt vaak nog erg hard gereden. .Menselijk fa len was vaak de oorzaak van de ongelukken van de afgelopen da gen' aldus de heer Geluk. Zeeuwse Lunch Er zullen heel Wat ouders naar een andere oplossing moeten zoe ken om de verveling bij de kol deren in deze periode van de va kantie te helpen verdrijven, wamt Jeugdland in Middelburg draait donderdag voor het laatst. Dat sol tevens een teleurstelling zijn voer de vaders, die niet van de de sfeer rond. de racebaan. De man die al enkele keren is wezen lunchen op Jeugdland zal nu ook naar een ander restaurant moeten uitkijken om zijn buikje rond te eten. Verbaasd heeft de leiding var. het kinderspektakel toegekeken, toen op de dag dat er op Jeugdland pannekoeken werden gebakken, een vakantieganger al dan niet vergezeld van kinde ren. op jeugdland belandde, zich voor enkele dubbeltjes een stapel pannekoeken toe-eigende, een Icruk opzocht en vervolgens zijn lange benen onder een tafel tje uit een kleuterklas wrong om tenslotte in deze wat benarde po sitie te beginnen aan een goedko pe lunch. Maar voor de leiding was de maat wél vol toen de pan- nekoelceneter vroeg of hij er ook nog een kop koffie bij kon krij gen... VLISSINGEN Bü een autobotsing op de kruising BachlaanZwaanwegGal- ;eweg in Vlissingen zyn dinsdagavond Irie personen gewond. De botsing ont- stona toen een Duitse auto die over dc Galgeweg in de richting van de duinen reed geen voorrang verleende aan de auto van een Tilburgs echtpaar. Bij de hevige botsing schoot de wagen van de Tilburger tachtig meter door, de Duitse auto tolde 180 graden om. Mevrouw A, A. M.-V. uit Tilburg kreej een shock, haar echtgenoot, de heer J. C L. M. M., die de auto bestuurde werd niet :ewond. De Duitse bestuurder G. A. uit Jauei-sheim kreeg een hersenschudding en een shock, een met hem meerijdende Nederlander G. D. K. uit Zeist werd aar het hoofd gewond. Na behandeling in zie kenhuis .Bethesda' werden alle slacht offers overgebracht naar hun vakantie adressen, de campings Kluijfhout en Dis hoek. Beide auto's werden geheel ver nield. Brandje in hoop tuinafval Omstreeks half negen dinsdagvaond is de Middelburgse brandweer uitgerukt, omdat achter een perceel asin de Heren gracht. een brandje in een hoop tuin afval verontrustende vormen aannam. De brandweer had weinig tijd nodig om de fel opgelaaide afvafbrand te blus- een stuk. waarin hij wel brood zag. mee naar Brussel te kunnen nemen Dan waren er uiteraard bedenkingen rond de integriteit van Verhage, die overigens privé deze middag voor 300 moest plaatsnemen in het be kende schip. Zijn vrouw had haar zin nen gezet op een antiek gouden boot jesketting uit de Friese klederdracht, die hij voor 500 van de lnbrenge: had kunnen open. Het stuk ging weg voor 800 aan de hoogste bieder Ver hage Axels De sieraden van velerlei hoeren drachten, variërend van Staphorst en de Noonl-Veluwe tot Zeeland, gingen deze middag voor bijzonder hoge prijzen weg. Een gouden Frie se kap, 20 karaats, knoppen voorzien van een diamantje, bracht 1.000 op, een .gouden zeer fraai slot met bloed steen waaraan vier toer bloedkoralen, de uiteinden verbonden aan het slot door gouden tonnetjes' van de .Axel- se dracht ging voor ƒ1.700 naar de .Collectie Koningin Wilhelmlna'. Zoals bekend heeft prune es W mina, die een collectie van alle Ne derlandse klederdrachten had, be. paald dat deze collectie thans in het Openluchtmuseum te Arnhem moet worden gehandhaafd en aange vuld. Twee vertegenwoordigsters var het comité, dat deze collectie be heert, deden op deze veiling allerlei aankopen. Twee gouden parelspel- spelden van de Scheveningse dracht werden aangekocht, evenals een .bre de gouden trouwring met oude keu ren'. Het Openluchtmuseum Arnhem liet zich eveneens vertegenwoordigen en kocht onder meer een zilveren oorijzer van de Scheveniingse dracht schien een beetje gelijk had waar het de verkoop van oude sabels en ander snijdend oorlogstuig betror, dat voor onverwacht hoge prijzen (ƒ100 tot ƒ300 per paar) wegging. Er stond gelukkig veel charmants tegenover. Veilingmeester Verhage maakte bijvoorbeeld 'n genereus ge baar, toen een dame een met bril janten bezette ring had gekocht: het stuk hoefde niet terug naar de vet- ltngcatacomben, maar kon zó aan de vinger worden geschoven. En dat was zo gek nog niet, bij al die gek ken', diie gistermiddag de foyer van de Middelburgse Schouwburg bevolk ten. VROUWENPOLDER, KOUDE- KERKE Op twee plaatsen op Walcheren hebben dinsdag duin branden gewoed. Het vuur ont stond in beide gevallen doordat kinderen met lucifers speelden. In Vrouwenpolder verbrandden 1000 m2 aan de Vroonweg en in Koude- kerke ging 50 m2 tegenover het Vebenabos verloren. Het vuur in Vrouwenpolder ontstond omstreeks half vijf en werd door bad gasten geblust. De brandweer zorgde voor de nablussing. Ook itn Koudekerke zorgden badgasten voor doving van de vlammen. De brandweer die na de alar mering om kwart voor zeven zeer snel ter plaatse was kon eveneens nablussen. Gewonden bij autobotsingen in Zierikzee ZIERIKZEU Bij een botsing tussen twee auto's op dé Daan St HU-ai-re in Zierikzee zijn dinsdagmorgen drie per sonen gewond geraakt. Het was een gezin uliit Velzen, vader, moeder en een baby van vijf maanden. Het drietal werd naar het Zweedse Rode Kruis- mekenhuis overgebracht. De botsing ont stond waarschijnlijk doordat geen voor rang werd verleend. Op rijksweg bij het verkeersplein sloeg drinsdagmi- dag een personenauto om, waarbij te vens drie personen werden gewond. Ook zij werden naar het Rode Kruiszi eken huis overgebracht. 475), een West-Friese gouden van die enquête voorhoofdsnaald (ƒ235) en een gou- den broche van de Friese dracht (ƒ450). Zeeuwse sieraden gooiden eveneens weer hoge ogen. Twee gou den mansoorringen van de Walcner- se dracht gingen voor 110 naar een Middelburgse antiquair, Zuiid-Beve- landse cantillebollen (mutsspelden), brachten 150 op, twee grote gou den mannerihalsknopen van de Axel- se dracht noteerden 550 ein een gou den slot bezet met granaatjes, waar. aan vier toer granaten van de Wal- cherse dracht werd voor 750 ge veild. BORSELE Dc PvdA PPR-fractie in de gemeenteraad van Borsele wil een levensschool in deze gemeente ten be hoeve van het vormend onderwijs aan werkende jongeren. Een raadsvoorstel, Ingediend door de heren I. A. van Roy- en J. do Koster, (beiden ppr) dringt allereeresl op een enquête aan onder olie jongeren in de leeftijd van veertien tot ach! lien jaar naar tot op heden gevolgde studie, werk en dergelijke. Aan de hand gezellige, irin de opgewekte sfeer, waarin de verkoping verliep dreigde ook wel eens vestoord te worden. Een man, die het niet eens was met de hoogte van de prijzen, die de Zeeuwse sderaden opbrachten, riep: 't Bin al gek ken, die Ier zitten, ik verkope goedkoper in m'n wlenkel'. worden vastne- steld welke jongeren In aanmerking ko men voor het vormend onderwijs aan een levensschool. De betrokken raadsleden zelf hebben be rekend dat, wanneer de gemeente Bor sele qua, resultaten van het basisonder wijs en qua bevolkingsopbouw beant woordt aan het gemiddelde in Zeeland, 270 tot 300 werkende jongeren in deze gemeente m de .vergeten groep' van de werkende jongeren vallen. De raadsle den willen zo spoedig mogelijk komen tot een levensschool, eventueel één school met een dependance in het wes ten en het oosten van de gemeente om de afstanden niet al te groot te maken en om bij slecht weer het schoolbezoek per bus zoveel mogelijk in de hand te werken. Tot slot dringt de PvdA - PPR- fractie erop aan dat in de gemeentebe groting rekening wordt gehouden met de ten laste van de gemeente komende uitgaven voor het levénsschoolonderwijs. De raadsleden wijzen op het jaarver slag van het district Zeeland van de Katholieke Werkende Jo-neer en over 1969 dat rekent met 7000 werkende jongeren in Zeeland in de leeftijd 14 tot en met 18 jaar, waarvan 1571 personen cursussen volgen bij het leerlingwezen, zodat geen vormend onderwijs wordt genoten door ongeveer 5400 jonge men sen. De heren Van Royen en De Koster vinden het discriminerend dat de wer kende jongeren tot de vergeten groep bellonen. ,Een grote groep jongeren volgt studie aan diverse takken van onderwijs, in veel gevallen met financiële tegemoet koming van de overheid (studiebeurzen en dergelijke), terwijl de groep van de werkende jongeren mee moet helpen de belastinggelden op tafel te leggen waar. uit hun leeftijdsgenoten studiebeurzen kunnen ontvangen, zonder dat voor hen zelf ook maar enige mogelijkheid is weggelegd om algemeen vormend onder wijs te genieten, want die mogelijkheid bestaat volgens onze informatie niet op Zuid-Bevel and', aldus de brief. .Het feit dat veel jongeren zonder eni ge vorm can begeleiding of voorberei ding de stap moeten zetten van het be schermende schoolmilieu naar het veel minder beschermende arbeidsmilieu is voor de meeste jongeren op de leeftijd waarin zij nog volop in de groei zijn naar volwassenheid funest voor hun ver dere leven'. ,De PPR-PvdA wil graag aan de tot standkoming van een levensschool mee werken. .Enerzijds geeft de arbeidswet de rich ting aan, anderzijds is gezien de bui tenparlementaire actie de belang stelling van de kant van de werken* jongeren aanwezig'. Dit temeer daar ons blijkt dat deze mo gelijkheden misschien nog niet ten volle elders wel worden benut, na melijk met de levensscholen te Hulst en te Sluiskil'. RENESSE, HAAMSTEDE Twee meisjes, uit Dordrecht en Amsterdam, hebben bij de po litie aangifte gedaan van mis handeling en verkrachting. Het zestienjarige meisje E. M. uit Dordrecht heeft verklaard dat zij in de nacht van zondag op maandag in een leegstaand pand te Renesse door verschil lende personen is misbruikt. Een 23-jarige receptioniste uit Amsterdam is door een auto mobilist op de Moerweg Haamstede eerst mishandeld en vervolgens verkracht. Dit voorval gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. De receptioniste liftte 's nachts om streeks twaalf uur van de kom Re- nesse naar haar vakanitfle-adres. de camping Blom's hoeve. Een grote auto met achter het stuur een onge veer veertigjarige man nam haar mee. Onderweg probeerde het meisje nog uit de auto te springen toen zij merkte dajt de automobilist niet in de richting xan de camping maar de Moerweg inreed. Er ontstond een worsteling, waarbij het meisje bij de keel werd gegrepen. De man gooide het meisje uit de auto waar zij be wusteloos bleef liggen. Na enige tijd kwam zij bij waarop ze naar Haam stede liep en de politie verwittigde. Bij de worsteling verloor de Amster damse ringen en een handtasje. Een en ander is later op de plaats des onheils teruggevonden. De ontucht 1 kwam aan he1 moeder van het meisje maandagmor gen de politie waarechuwde. Het meisje vertelde dat met haar in een pand aan de Stoofweg door ver schillende personen meermalen on- tudhit was gepleegd en dat zij werd tegengehouden toen zij naa,r huis wilde. Volgens haar zeggen hadden verschillende meisjes en jongens de nacht in het huis doorgebracht. Bij onderzoek vond de politie in het Band alleen een bromfiets. Het pand i door personeel van gemeentewer ken dichtgespijkerd. Wielrijdster in Goes gewond GOES Bij een botsing tussen een fletser en een auto raakte dinsdagmor- ""1 de 21-jarige Goese fietster L. van gewond. Zij kwam om tien over acht de Voorstad en wilde de oude 'rijks, weg oversteken. TJit de richting Kloe- tlnge naderde een personenauto, be stuurd door J. M. G. uit Borsele. Toen de fietster wilde remmen, brak haar remkabel en een botsing was het ge volg. Het slachtoffer werd per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd. CADZAND Personeel van de mijn- opruimingsdienst uit, Arnhem heeft dins dagavond bij Cadzand een Engelse ra- kotboni uit de tweede wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Het projectiel dat honderdvijfentwintig kilo springstof be vatte, was smorgens ontdekt in hot schorrengehied van de Zwarte Polder. Vissers die daar wormen staken, wanr- sohuwden de rijkspolitie. Die heeft de vindplaats de hele. dinsdag bewaakt. Voor het werk van de nsijnopruimingsdienst bestond grote belangstelling. Ook hier hield de rijkspolitie de mensen op een .veilige' afstand- De bom liet een gat van ruim een meter vijftig achter. KUNST MIDDELBURG. NIEllVERQ] In onze provincie kennen wit n,.i Wolff hoofdzakelijk door znn Rvv il prefaties. Minder geniet M] hard heid als vurig verdediger van i>1? daagse muziek. Hoewel liii alle aanleiding kon vinden mS Bach-concerL te geven 28 pr stierf de grote Leipzigse Thon--..;1 - gaf Charles de Wolff er S* voorkeur aan om diens F-dur Ttv1 enkele koraalbewerkingen en d< triosonate in te leiden door werii Olivier Messiaen. Daarmede ito,"? de allersubjectiefsle expressie vjhV katholiek-mystieke Fransman ten»® de uit de lutherse confessie van telijk geloof levende Duitser r,V' één spanningen op met het fenomea,! de klank, die hij meermaals lilt*'» spatten in een hele sene nieuw» menen, de ander zoekt de oxnr«- een verbinding van polyfone steW-- met harmonische uitdrukkingsm'S Zowel Messiaen als Bach vonta Charles de Wolff een uitvoerend stenaar die hun intenties, bil be'fc. loofsverkondlging, dóór en diR staat. Gloedvolle registraties tw, een mislukte m de slotfrase vat Verset pour la féte de öédicaec'u improvisatorische benadering dm ril, gecompliceerde partituur deed v.-L' den in Messiaen, vooral m liet fieke .Joie des corps glorieux', ffift het keurslijf van de maat geheel w,, kende ritmen in de sensationeel vL wei-velende melodische curven ïn'fc-i toccata, die uitmondden in o«v- virtuoze pedaalsoli; de starre In de triosonale gaf Charles de de voorkeur aan een verfijnde te muziekstijl. Het pedaal was doo rat zware zestienvoetsregistratie ij» ver 'de andere stemmen een niet ri gelijkwaardig gesprekspartnei Charles de Wolff stukken voorafgaan kende .Pastorale' eL um .Prélude en Fugue in g'. In het bi®?- Dupré, vorige week speeld door J deed de i door Francks tè cl te lend nonchalante zien van registratie deel. Na zijn geweldige concertgever met een toegift, waenai hij zijn grote eens grote voorlii ïadrukkelijk c (ADVERTENTIE) FRUITTELER UIT KORTGENE ,LOKT' DEMONSTRATIEF PROCES UIT: HET WEER Athene, onbewolkt elona. half bewolkt Betgrado. zwaar bewolkt Bordeaux, geheel bewolkt Brussel, licht bewolkt Genèvc. zwaar bewolkt Grenoble, half bewolkt tnnsbrück. onweer rno. halt bewolkt Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, onbewolkt Madrid, half bewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca. onbewolkt - Nice, half bewolkt Parijs, half bewolkt Rome. licht bewolkt Wenen, onbewolkt Zürich. onweer IN FRANKRIJK BIJNA HELFT GOEDKOPER... MIDDELBURG De fruitte- ler N. F. uit Kortgene heeft dinsdag voor de economische politierechter te Middelburg een proces .uitgelokt' om aldus de aandacht te vestigen op het naar zijn mening en dat van velen in de landbouw veel te grote verschil in de prijs in Frankrijk en Nederland van een bestrijdingsmiddel tegen land- bouwziekten. Dc verdediger van F., de Middelburg se advocaat «nr E. Schüte, rekende zelfs voor, dat de prijs van het mid del ju Nederland, 32,50 gulden per kilogram, bijna het dubbele bedraagt: van die in Frankrijk. ,Dat heeft hiér grote ontevredenheid gewekt, vooral ook omdat de internationale concur rentiepositie van de Nederlandse fruitteelt locb al slecht is.' Aldus mr Schüte, die als belangrijkste oor- zaait van de voor de fruittelers te hoge prijs de monopoliepositie aan wees, die naar zijn mening de firma (Or^a Chemia) bij verkoop van dit middel in Nederland inneemt. Het besbri jdtagsmldöel, .Gesatope' genaamd, wordt door een Zwitserse fabriek, die ook het octaood bezit, iduceerd en naar vrijwel ai le G-land en geëxporteerd. ,Het is een deugdelijk, onschadelijk en goed gekeurd middel, dat dan ook veeil in de landbouw wordt gebruikt..' Zo zei mr Schüte, die er voorts aam herin nerde. dat de import: van dergelijke produikten in de besl.rijdimgsmiddelen- wet wordt geregeld. Deze wet schrijft een toeiatimgsmiimimer voor, dat na. goedkeuring van het produkt kan worden verleend. In dit geval werd het goedlceuringsnunimer ver leend aan Orga Chemia. F. was tot de .uitlokking' van deze rechtzaak gekomen, door de controle- dliienst alvast mee te delen, dat hij op een bepaald moment een hoeveel heid van net middel van Franse ori gine, en aldus in Nederland niet toe gestaan, in bezit zou hebben. F. ver telde dinsdag de economische politie rechter, dat nij de partiij van een on zienlijk beneden die van het in Ne derland toegelaten middel gelegen V ervelend Tegelijk niet F. stond, bij verstek, F. K. uit Ndeuiwvliet terecht. In tegen stelling tot F., die slechts enkele kilo's voor eigen gebruik in bezllt had gehad, had K. meer dan honderd kilo, vooral bestemd voor de handel, gekocht. F. zei het .vervelend' te vin den, dat het thans in Neder land toegepaste systeem hoog kan worden gehouden. .Het gaat om het zelfde rniddel van één en dezelfde fa briek. Waar het om. draait, is dat voor het ene verkoop wel Is toege staan en voor het andere niet.' Aldus F., wiens betoog, dat .degene die de wei,ten maakt/ hier iets aan zou moeten doen aan mr Van Empel de opmerking ontlokte: Daarvoor zal je in Den 1 Van Empel, dit zijn opmerking .flauw' was, gaf er overigens blijk van ervan op cle hoog te te zijn dat, «lat deze aangelegen heid al sinds Jaar en dag brede krin gen in de tninbouwwereld bezig hield. De officier, mr J. Blok, wees er al lereerst op, dat F. zich bepaald ver giste aJs hij meende, dat het in Ne derland toegestane en het uit Frank rijk afkomstige middel identiek wa ren. Uit laboratorium,proeven is ge bleken, dat de oplosbaarheid van het Franse middel groter is dan het in Nederland toegestane produkt. Naar zijn mening "zou daarom het uit Frankrijk afkomstige middel gemak kelijker m levensmiddelen terecht, kunnen komen. Voorts zou ook de .Franse gebruiksaanwijzing gemak kelijk tot vergissingen kunnen Lel den.' De officier noemde deze facto ren dc ratio' van de Nederlandse maatregel. Hij onderstreepte, dal: het belangrijkste prijsverschil niet de Nederlandse overheid kon worden aangewreven maar aan het monopo- lüe, dat is ontstaan doordat de Zwit serse fabriek slechts aan één Ne derlandse onderneming wenste te le veren. Mr Blode, die F. wel strafbaar acht te, wilde er rekening mee houden, dat de fruitteler, deze aangelegenheid .principieel' aan de orde willen stel len, en beperkte zich in zijn eis tot de strikt formele boete van 25 gul den. Mr Blok vorderde voorts ver- beuidverklaring van het aangetrof fen nwlddöl. Met betrekking tot. K dog de zaak naar zijn mening bepaald anders omdat het hier om de handel in dit niet toegelaten produkt was gegaan. De officier vorderde daarom verbeurdverklaring van de gehele partij, tot een waarde van vijfdui zend gulden, die K, had gekocht. ,Die schaide zal K. moeten dragen. Hij wist wat er aan de hand was.' aldus de officier, die daarnaast ook nog een boete van honderd gulden eiste. De economische politierechter legde wat F. betreft de straf conform op. In de zaak tegen K. besloot hij wat er met deze ruim vierhonderd kilogram bestrijdingsmiddel dient te gebeuren. Klap Eerder had namelijk mr Schüte er voor gepleit om K. de bijzondere voorwaarde op te leggen dc gehele partij weer naar Frankrijk terug te brengen om hem aldus een zware fi nanciële ;klap' te besparen. Mr Schüte had er in zijn pleidooi ook nog op gewezen, dat'de fruittelers het bepaald juist achten, dat de be strijdingsmiddelen worden gekeurd. .Waar men wél bezwaar tegen heeft, is deze toelatingspoliltriefk waardoor concurrentievervalsing ontstaat en in dit geval zelfs een monopolieposi tie wordt beschermd.' Aldus mt Schüte, die er ook nog aan herin nerde. dat over deze kwestie door hel: tweede kamerlid S. van der- Ploe; de heer Van der ploeg echter met een kluiitje in het riet gestuurd, door te antwoorden, dat de prijs hoger laig omdat de afzet in een land als Nedevlamd nu eenmaal veel geringer was en het betrokken bedrijf voorts een bepaalde service verleende. De minister zag daarom geen reden tot het instellen van een onderzoek. De behandeling van deze zaak werd door verschillende vertegenwoordi gers uit fruittelerskringen vanaf de publieke tribune gevolgd. In de Abdijgebouwen. Woensdag- en donderdagavoti aanvang 21 en 21.80 uur. Vrijdagavond aanvang 21 uur, Ingang: Niemve Kerli. ...apfc ...re»* S pi* C* s:ptó t IKC 3! e# Jiptó PERIODEN MET ZON Op de meeste plaatsen drooe «we perioden met zon Meest ma'''Se^. lijke wind. Temperaturen in net up meen tussen 18 en 24 graden. Vooruitzichten voor donderdag en^ dag, opgesteld door het KNMI op dd- dag om 18.00 uur. Aanhoudend veranderlijk met gem--_ de temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gc deld over Nederland. Voor- donderdag. Aantal uren zon: 2-10; Min. temp.: omstreeksnormaai. Max. temp.: van ongeveer normaal 3 graden onder normaal; Kans op een droge periode vi stens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog ei procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2-10. Min. temp.: omstreeks flornmt Max. temp.; van ongeveer non»" 3 graden onder normaal; Kans op een droge periode v stens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et g etmaal: g etmaal: 12 ui 0. Normalen voor 30-7 tot o-s. min. temp([ Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Zuid Limburg ai Gemiddeld over Ned. 13.8 Na een zwak koudefrontje, da' nacht matige luchtstroom vw aan met vrij veel zon en onge male temperaturen. 30 juli Zon op Maan op ZON EN MAAN onder «to»»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2