Per 1 augustus a.s. AANPASSING VAN PRIJSBELEID Vredesplan VS afgewezen door de Palestijnen Half jaar eerder (begin 1973) stroom uit atoom te Borssele Prijzenbeschikking door een meldingsplicht vervangen Drukte op wegen bleef uit RADIO NOORDZEE ZENDT WEER Eiland overspoeld door vloedgolf Vandaag in de krant... Miss Chips Kraken Haute couture OVERLEG OVER DE MELKPRIJS Overstromingen in Nepal eisen veel slachtoffers NERGENS FILES OF STREMMINGEN BOUW KERNCENTRALE VORDERT BIJZONDER GOED Open huis KOEL MET EEN ZONNETJE 213e jaarganS 173 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M IDD ELBU RGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN uracil» t» v «u. Mij >id 4t c w rrovlncltl» Cmuwm Courant. r. 4. voia» »n r. Bar. Vila.. Wtlito ^56-60. «tl 5144 (b rad 3508 tdv 01188-584. tip 2751) i.so mi munt. ol t 16.30 mi "«Iflul. «ranco m> port ƒ17.20 mi kwirtul lo.m nummtra 25 ctnl (too. 4 >k ot«, 81. tol. 7651 (b| rad. 2078/3169, tdv. 6248) Got», Grol» Mimi 2. tol 6140 (b s 9 rad. 78S3. «dv S213) Oortburi, tol. 2355. Ttrntuttn. NltowUr.tl 22. tol 4457 .4—.... 4 a mtdtdtllngen 2% t torltl All» Adv»toMtopfttJen «clutltl 4 Si btw Giro 359300 Provlncltli Zttuwu Courant Mlddeiburt Zaterdag 25 juli 1970 Amerikanen niet welkom Pagina 3 imprijf oti idvtrtontl» t 8.— - - m^smstrn Nu voor de Nederlandse kust DEN HAAG - Minister mr R. J. Nelissen van economische zaken tijdens zijn persconferentie over liet prijsbeleid in de komende CHITTAGONG (RTR) Het afgele gen eiland Sandvip ui de Golf van Ben galen is dinsdag door een vloedgolf over spoeld, zo is vrijdag in Chittagong to Ooit-Pakistan vernomen. D« vloedgolf was door een wervelstorm veroorzaakt. Tweehonderd dorpen kwa men tot drie meter diep onder water te slaan, zodat meer dan 20.000 men sen daskloos zijn geworden. Van do. d*n a geen melding gemaakt. DEN HAAG (GPD) Met het oog op de spanningen in de economie en het streven om de prijsstijging dit jaar niet boven de 4 procent te laten uitgaan blijft minister Nelissen (economische /.aken) in de ko mende maanden een vrij strak prijsbeleid, zij het in gewijzigde vorm, voeren. Vooral de ondernemers hebben bedenkingen tegen de gisteravond door de bewindsman per 1 augustus aangekondigde .aan passing' van zijn beleid, waarvan de kernpunten zijn: vervanging van de thans gel dende algemene prijzenbeschik king door een meldingsplicht voor prijsverhogingen handhaving van de 22 prijzen- beschikkingen voor bepaalde sectoren en branches met de toezegging dat daarvoor in de komende maanden kan worden overlegd; in beginsel geen doorbereke ning op het eigen vermogen be neden de 7 proeent komt. Op deze wijze wordt een stukje verant woordelijkheid voor de prijsvorming te ruggelegd bij de ondernemers' aldus mi nister Neliissen im een toelichting op zijn nieuwe beleid. De bewindsman stelde met nadruk dat hij zich alle vrijheid voorbehoudt om op elk moment, dat de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven, zijn prijsbeleid opnieuw te w;;— gen, in welke richting ook. IJMUIDEN (GPD) Het heeft er veel van weg dat de Zwitserse poppiraat Radio Noord zee Internationaal niet uit de ether weg te krijgen is. Vrijdag, avond om 18.00 uur zijn de uitzendingen hervat van het schip Mebo.Il dat nu in do buurt van Radio Capi tal en Radio Veronica voor anker ligt. Er wordt gebruik ge maakt van drie golf. lengten, te weten do 244 meter middengolf, de 49 meter kortegolf en kanaal 50 van do FM-band. Ofschoon het uitzend- vermogen van RNI circa honderd kilowatt bedraagt is de kwali teit van de ontvangst in Engeland dermate slecht dat de storings, activiteiten van de BBC, die de laatste drie maanden in op dracht van het Britse ministerie van posterij en verbindingen op de 244 meter stoorde, to taal overbodig zijn. Aangezien het verlies van RNI tot nu toe in de miljoenen guldens loopt wordt algemeen aangenomen dat het voortbestaan van de poppiraat tamelijk on. zeker is. Mede hierdoor is er onder de diskjoc. keys een gevoel van onbehagen ontstaan, hetgeen ook al blijkt uit het feit dat een aantal dj's zonder op gaaf van redenen is weggebleven. Inmiddels heeft één van Europa's populairste stations Radio Luxembutg aan. gekondigd b(j het Brit se ministerie van pos terij en verbindingen een zendmachtiging aan te vragen zodra commerciële zenders in Engeland zijn toege. ER WORDT weer heel ivat ge- m«i-ed m deze dag. Goes koos gisteravond zijn ,miss toerist'. In het Engelse Deal werd ,miss Vlis- singen' tweede. Wie weet, komen er nog meer(Pag. S). HET KRABBF.ND1.JKSE .bedrijf .Fritura' (patntochips) gaat ovér in Engelse handen: United Bis. cnits uit Islenortli bij Londen is de eigenaresse geworden. (Pag. 2). B EN W van Dordrecht zijn er toe overgegaan een zeker .recht' op kraken van leegstaande hui- Jen te erkennen. (Pag 3). .DE HAUTE couture is dood'. zo heeft Yves St Laurent ver klaard. hij gaat zich in de toe. Komst richten op boutique.con- fectie. Pag. 7) Binnenlands en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 7. Nieuws uit Zeeland: pagina 2,4,5 en 8. Sport: pagina 11. Radio-tv: pagina 19. Financiën: pagina 21. En in de l>ngma 13: 'lwkLiïa'l;€tiMn"ritshn's' e" M- Warrit9 ek d00r Ham pagina 14. £e rouwband Buns'; .Kerk e, togino IS. om in Evian i recreatie torn, schaak, bridge, puzzel culi- "oir avontuur. p e'* c"" DEN HAAG (GPD) Minister Ne lissen (economische zaken) zal volgende week woensdag zijn vakantie onderbre ken voor een gesprek met het produkt- schap voor zuivel over een mogelijke verhoging van de melkprijs met een cent in ae gebieden buiten het westen des lands. Vorige maand is de bewindsman ak koord gegaan met een verhoging van de melkprijs in het westen, hetgeen leidde tot illegale verhogingen van de melk prijs elders in het land. De minister wilde echter geen verdere beslissing ne men voordat de resultaten van een on derzoek naar de rentabiliteit van een aantal zuivelbedrijven ter tafel lagen. Deze week heeft de bewindsman deze remtabiliteitsberekeningen gekregen. Aan de hand daarvan zal woensdag na der warden overlegd. KATMANDOE (RTR) Overstromin gen en aardverschuivingen hebben in liet koninkrijk Nepal in het Himalnja- gebetgte 150 mensenlevens geëist, zo blijkt uit berichten die vrijdag in de hoofdstad Katmandoe zijn ontvangen. Het aantal doden in het gebergte en de staten aan de voet daarvan is deze week hiermee tot meer dan 650 gestegen. In Nepal zijn enige honderden huizen vernield, honderden hectare bouwland ondergelopen en wegen geblokkeerd. De meeste binnenlandse vluchten zijn afge last. Het grootste aantal slachtoffers heeft de Alakananda geëist, een zijri- van de Ganges. Werkgevers NIJMEGEN Al snorden de laat- de vierdaagse is volbracht. De sfe meters strompelend afgelegd, blaren zullen 1cel weer helen. De werkgeversbonden hebben, gesteld voor de keuze tussen een handhaving van de tegenwoordige algemene prij. zenbeschikking of een wettelijke mel dingsplicht, voor de laatste gekozen. Zij zullen hun leden adviseren ,zich zo cor rect en rustig mogelijk te gedragen', zoak de minister het noemde. AJleen het koninklijk verhond van ondernemers, een van de middenstandsorganisaties, is niet van plan zijn leden aan tc moedigen alle onderdelen van het beleid vrijwillig te aanvaarden. Door de invoering van een meldings-| plicht wil minister Nelissen berei-| ken dat hij meer zicht krijgt op de! ontwikkeling van de externe kosten-1 stijgingen dan nu het geval is. Be-! paalde externe kosten-sti.jgingen nio.j Zie slot pag. 7 kol3 Ook rustig aan grensposten DEN HAAG (ANP) De ver wachte drukt» op de rijkswegen ils gevolg van de vrijdag begonnen vakanties van de bouwvakarbei ders is uitgebleven. Dc verkeers. dienst van ae rijkspolitie in Drie bergen verklaarde, dat van vier uur af een normale vrijdagavond spits op de wegen werd geconsta teerd die alleen wat langer duurde dan gewoonlijk het geval is. Om half negen vrijdagavond was liet overal weer rustig. Nergens in Nederland hebben zich, aldus de verkeersdienst, stremmingen files of ernstige botsingen voorgedaan. Er werdén in totaal slechts vier aanrijdingen gemeld, waarbij m negen perso nenauto's waren betrokken. De schade viel mee en er waren geen gewonden. Ook de grensposten hadden wei nig te doen. De grenspost Bergh bij Zevenaar meldde, dat het vrij dag iets drukker was dan nor maal. Er was echter geen sprake van een irttocht, aldus de mel ding van Bergh Ook de grenspost Wuustwezel waar het meren deel van de vakantiegangers voor de zuidelijke landen passeert had niet veel te doen er waren geen wachttijden voor de auto mobilisten De rijkspolitie verwacht ook clo komende twee dagen vrij weinig verkeer op de Nederlandse wegen. Alleen op zaterdagochtend, zon dagmiddag en avond zal het wat meer drukker zijn. De Nederlandse Spoorwegen heb ben vrijdagavond weinig van een bouwvakkersdrukte gemerkt. De binnenlandse treinen waren over het algemeen niet beter bezet dan anders. Alleen de treinen in de richting Roosendaal-Zeeland wa. ren voller dan op normale vrijdag avonden De NS had op de bin nenlandse d en sten overigens green extra treinen ingezet. Wel was het normale materieel aangevuld met versterkingen.. De interna tionale treinen zaten wel propvol. Er reden in totaal drie Bergland expressen uit met bij elkaar 45 rijtuigen. Op de overige interna tionale lijnen werd wel met ver sterkt materieel geréden maar er werden geen extra treinen inge schakeld Ondanks Egyptisch akkoord AMMAN, CAIRO, JERUZALEM (AP-RTR-AFP) De Palestijn se guerrilla-organisaties hebben vrijdag de nieuwe Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Mid den-Oosten, die door president Nasser van Egypte zijn aanvaard, verworpen. Zij roepen op tot mo bilisering van alle krachten ten einde dit nieuwe komplot door de kracht der wapenen en der mas sa's te verijdelen'. De afwijzing van de Amerikaanse oor stellen werd bekend gemaakt in het vrijdagnummer van ,A1 Faitah' het officiële orgaan van het coödinerend comité van de tien belangrijkske Pale stijnse bevrijdingsorganisaties. In het artikel werd geen melding maakt van de grote rede die president Nasser donderdag heeft gehouden en waarin hij de Amerikaanse voorstellen aanvaardde. .Al Fatahschrijft: .Het gevaarlijkste aspect van dit plan is dat 't sommige Arabische staten stap voor stap in een val zal lokken en in de macht zal brengen van hen die de mis daad begaan het Palestijnse waagstuk te willen liquideren en de Palestijnse revolutie te smoren'. Nasser President Nasser heeft vrijdagavond in Cairo verklaard dat indien Is raël de Amerikaanse voorstellen af. wijst en zijn bewapening blijft op voeren, een confrontatie tussen de Arabieren enerzijds en de Verenigde Staten en Engeland anderzijds he» gevolg zal zijn. Hij deelde tevens mee dat de Verenigde Arabische republiek Syrië te hulp zal komen indien het door Isaël zou wor den aangevallen terwijl een w stand van kracht was. De president verklaarde dat de ding door de VAR van de Amerikaanse voorstellen niet voorwaardelijk was. De voorstellen waren aanvaard zoals zij waren gedaan. Kennelijk verwijzend naar vijandige re acties op de Egyptische aanvaarding (Zie slot pag. 3 kol. 6) BORSSELE Er zit een goede kans in dat de nieuwe kern energiecentrale van de PZEM te Borssele een half jaar eerder in bedrijf komt dan officieel in de opdracht aan het Duitse be drijf Kraftwerk Union AG is overeengekomen: dus begin '73 stroom uit atoom in Zeeland in plaats van midden 1973. PZEM- directeur ir T. Bogerd zegt het ons in heel voorzichtige formu leringen, niaar wel met een dui delijke voldoening in zijn stem. Hij spreekt van ,de mogelijk heid onderzoeken of...', maar hij voegt er meteen aan toe dat voor de totaal geplande belas ting van de centrales in Zee land in 1972 (491 megawatt) een aanvulling met tweederde van het vermogen van de kern centrale bijzonder welkom zou zijn. Wie het tempo in de bouw van dit miljoenenwerk een beetje volgi en zich realiseert dat pas een jaar geleden daar op het terrein hij Borssele de eerste paal in de grond verdween, staat misschien niet zo versteld te kijken van de ze mededeling van «le heer Bogerd. Het gaat zo op het eerste gezicht bijzonder vlot met de bouw van de kerncentrale. Maar ook een iets min der oppervlakkige beschouwing van de vorderingen bij de bouw levert een verrassend beeld op. De ruimte, die Siemens en de PZEM in het bouwschema hadden zitten, is nog steeds aanwezig. Bovendien heeft iedereen op het ogenblik goe de hoop dat de reserve (voor onvoor ziene omstandigheden) op het plan bord ook aan het eind van de bouw en montage periode nog niet is inge boet. Ergo het voordeel dat de kern centrale eerder dan verwacht ener. gie op hel net kan gaan zetten. Ook de bouw van de conventionele centrale (185 megawatt) is een ste vig eind op dreef. Het zogenaamde civiele werk daaraan loopt op zijn eind. De schoorsteen reikt tot 120 meter hoog en de dakplaten liggen bijna alle op de staalconstructie. .We bouwen daar erg Industrieel.' zegt de heer Bogerd. Het is niet meer hel dure centrale-gebouw van vroeger, maar meer een staalconstructie met een regenjas aan. We zitten bij de bouw van deze centrale op het sche ma. Midden 1971 komen we er mee in bedrijf: dat is dan parallel met de start van de produktie van de Pechi- ney-aluminiumfabriek in het Sloege- bied. Koelwater Hoewel het twee aparte bouwprojec ten zijn is er toch een duidelijke ver- beteringslijn tussen de twee centra les: de koelwatervoorziening. Het lei. dingensysteem daarvoor (pijpen, waarvan de grootste een doorsnee hebben van 3 meter) steekt op twee plaatsen door de dijk langs de Wes- terschelde bij Borssele. Op ongeveer een halve kilometer van elkaar lig gen een pompgemaal en een uitlaat- sluis. De bouw van de eerste is al ver; de tweede staat op het ogen blik al in het water. Via geulen die tot ongeveer een halve kilometer in de Westerschelde reiken zal het koel water worden aan- en afgevoerd. Het komt ongeveer tien graden warmer uit de centrale dan liet daarheen is geleid. Voor het invallen van de win tel- moet het koelwatersysteem zo ver gereed zijn dan de conventionele centrale ei mee kan draaien. Begin volgend jaar ook moet «le per- soneelsploeg \oor de conventionele centrale zijn geformeerd. Tegelijker, tijd- begint in de eerste maanden van 1971 de werving van personeel voor de kerncentrale. ,In totaal zal het personeelsbestand op het centrale- terrein te Borssele 1112 man sterk worden.' vertelt PZEM-directenr Bo gerd. De mensen d.e deze kerncentrale straks gaan bedienen zullen voor een belangrijk deel van tamelijk hoog ni veau en gespecialiseerd moeten zijn. Zo is het de bedoeling dat er een vnj grote groep hts-ers komt. Ze krijgen >nder meer een opleiding in de (zus- ter)kerncent.rale, die Siemens in het Duitse plaatsje Obrigheim heeft ge bouwd. In het Britse lagerhuis zijn deze week granaten met traangas gegooid met als ge volg. dat de afgevaardigden enige tijd uit hun vergaderzaal waren verdreven. Engeland re ageerde daarop met een lichte verbijstering, zo in de geest van ,Is er dan niets meer heilig in deze tijd?' Een (begrijpelijke reactie. Het lagerhuis im mers is bij uitstek het symbool van de democratie: déar vergaderen de af ge lvaardigden van het volk en zij toetsen er in naam van dat volk de gang van zaken in het land. Wie naar een derge lijke vergadering granaten met traan- gas gooit, is bij wijze van spreken bezig jde ruiten van zijn eigen huis te vernie- |lcn. Een parlement houdt altijd ,open huis'. Wanneer de tweede kamer aan het Haagse Binnenhof vergadert, kan men het kamergebouw binnenstappen en zon der enige verhindering op de publieke tribune gaan zitten. Is de tribune vol, dan moet er weliswaar worden gewacht totdat er weer plaats is, maar dat is al leen een praktische moeilijkheid en uit sluitend een gevolg van de beperkte plaatsruimte. Wie een kamerlid wil spre ken. stapt de hoofdingang binnen om aan de portier te vra gen waar hij wezen moet: de man wijst de bezoeker snel en effi ciënt de weg. in het parlementsgebouw van de Verenigde Staten het Capitool lopen de meeste Amerikaanse bezoe kers rond alsof het hele gebouw hun particuliere eigendom is, men contro leert als het ware of het wel goed wordt beheerd. Het heeft iets van een giganti sche bijenkorf, waarin iedereen kan in- en uitlopen zonder dat ook maar iemand vraagt wat men komt doen. Zo hoort het ook: een open huis. Wanneer echter mensen met grana ten gaan gooien, ontstaat er plot seling een heel andere sfeer. Op dat mo ment wordt er misbruik gemaakt van het karakter, dat per definitie bij een parlement behoort, haar openheid, de toegankelijkheid voor iedereen wordt ge weld aangedaan. In feite is dat een mis bruik van vertrouwen en tegelijkertijd de ergste zonde, die men tegen een par lement kan bedrijven. Men dwingt het immers tot maatregelen en die zullen altijd van beperkende aard zijn. Bijvoor beeld: controle op bezoekers, nagaan of zij niet een of ander wapentuig binnen smokkelen, waarmee zij de vergadering van de volksvertegenwoordiging kunnen verstoren. Waneer dergelijke maatrege len inderdaad nodig worden is er reden tot ernstige zorg. Deze week heeft zich nog een ver schijnsel voorgedaan, waaruit mis bruik van vertrouwen blijkt: de gijze ling van een vliegtuig op het vliegveld van Athene met als doel een uitwisseling te verkrijgen van Palestijnse guerrilla strijders. In hetzelfde vlak liggen de ontvoeringen van diplomaten en van recentelijk technici, eveneens om vrij lating van gevangenen te verkrijgen. Sommigen praten dergelijke activiteiten goed, hun «ïoel heiligt de middelen: een revolutionair heeft weinig respect voor instituten van de bestaande orde, ze moeten toch worden opgeruimd. Het is overigens duidelijk, dat men vanuit de gevestigde orde geen enkele basis voor een gesprek heeft met deze revolutio nairen: zij wensen tegen elke prijs hun doeleinden te verwezenlijken, ze hande len vanuit een ultimatieve positie. Hun optreden onderstreept echter, dat een technologisch hoog-ontwikkelde maat schappij uiterst kwetsbaar is, ze is bo vendien voor een groot deel gebaseerd op vertrouwen. Zo gaat een luchtvaart maatschappij er van uit, «lat haar pas sagiers niet tot de revolutionaire klasse behoren en fouilleert mitsdien niet die genen, die een vliegbiljet kopen. Zo is het met vrijwel alle instellingen in deze maatschappij. Waterreservoirs voor de drinkwatervoorziening worden niet be waakt. Waarom zou men? Elektrische centrales kunnen makkelijk worden be naderd, tunnels en bruggen eveneens. Zo zou er een hele lijst gemaakt kun nen worden van objecten, die wel in oorlogstijd worden bewaakt, de zenuw centrale van de samenleving. In vredes tijd echter gebeurt dat niet: het ver trouwen speelt een grote rol. Daarvan wordt nu in steeds grotere mate mis bruik gemaakt. Wanneer een parlement niet langer meer als ,open huis' kan fungeren, als aanslagen op vliegtuigen onvermij delijk zijn, dan devalueert het vertrou wen, waarop de westerse maatschappij is gebaseerd. Een ontwikkeling, die re den tot bezorgdheid geeft: zij kan tot reacties nopen, die zowel onvermijdelijk als ongewenst zijn. van beton, die liet terrein van de centrale beheerst. Wanneer de ruw bouw gereed komt zullen alle gebou wen van de kerncentrale .onder dak' zijn: het reactorgebouw, het naast liggende reactorgebouw, het machi negebouw. het schakelgebouw, de werkplaatsen enzovoorts. Dan komt de periode van de montage en de in stallatie van de hoofdelementen zoals het reactorvat en de turbine. Op het eind van de bouw is er dan de lang durige periode van het in bedrijf stellen cn het proefbedrijf met alle daaraan verbonden controles en tests. 76 procent Stand De stand van zaken bij de bouw van de kerncentrale op dit moment zo. dat men nog ongeveer een half jaar ruwbouw in beton voor de boeg heeft. In februari volgend jaar wordt de ze bouwfase afgesloten Een paar maanden later zal de stalen bol in het reactorgebouw (de eerste af scherming van het zogenaamde kri. tische gedeelte van de kerncentrale) worden gesloten. Op het ogenblik wordt dc 28 mm dikke s[aalplaat van deze bol segment voor segment ge plaatst en gelast binnen de cilinder Hoe het staat met het aandeel van de Nederlandse industrie bij «1e bouw van de kerncentrale, de geruchtma kende 76 pet die bij de gunning is bedongen Ir R. Brouwer, adjunct-directeur van Siemens.Nederland NV: .We zitten nu al aan de 60 pet en maken ons verder geen zorgen. We hebben nog tweeëneenhalf jaar bouwen voor de boeg en halen die 76 pet beslist. De kerncentrale Borssele is op het ogenblik werkterrein voor 500 man personeel Voor een fotoreportage >ver de vorderingen van de oouw verwijzen wij naar pagina 8). (Van onze weerkundige medewer ker) (GPD Het regengebied met enkele buien dat ons vrijdag be reikte zal in de morgenuren ons land zijn gepasseerd. Wij komen in een iets koelere lucht v®n 1" tot 20 graden. Vrijdag werd in het binnenland nog 22 tot 24 gra. den bereikt, Een rug van hoge- druk die via West-Frankrijk na dert geeft zondag een verbetering met opklaringen en redelijk juli- weer. Boven de oceaan treffen wij een omvangrijke depressie aan, die echter maar langzaam naar het oosten trekt. Met een wind tus sen zuid en zuidwest die vandaag geleidelijk weer in kracht af neemt zal van zondag ai lang zaam weer iets warmere lucht naar het vasteland komen. Sa. menvattend kunnen wij het weer voor de eerste bouwvak vakantie daten gematigd noemen met eeji tie weer niet zo volop zonnig en zomers worden zoals de bouw vak het verleden jaar trof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1