VAKANTIEGANGER IN ZEELAND OP ZOEK NAAR MAXIMALE PRIVACY TOERISTISCHE T(R)IPS VOOR KORTE UITSTAPJES belangstelling verlegd naar appartementen provinciale zeeuwse courant teruggang bezetting hotels en pensions kan aanwijzing zijn 15 ZATE RDAGKRANT Precies bij de entree van Domburg (aan de Westkapelse kant liggen de Ruimzicht-appartementen. Totaal 28 stuks. Dit najaar zal de N.V. Kustboww waarschijnlijk besluiten om er nog een verdieping op te zetten. Ook elders vallen motelbouwactiviteiten waar te nemen. (Foto PZC) We zitten midden in het topseizoen en nóg blijft de provinciale VW die wekelijks een tussenbalans opmaakt van de bezetting van de diverse verblijfsaccommodatievor- men in Zeeland constateren dat de gasten lijsten in de hotels en de pensions voor het merendeel nog onbeschreven regels vertonen. Met andere woorden: de bezetting in deze sector blijft dit seizoen duidelijk achter. Dit is evenwel geen verschijnsel van deze zomer. Er valt al enkele jaren een daling van de belangstel ling voor deze vormen van verblïjfsaccommodatie te constateren. De logiesvorm die we gemakshalve maar aanduiden met .appartementensector' blijkt het ech ter steeds beter te gaan doen. En bij het noemen van deze verzamelnaam moet men niet alleen den ken aan de motels, de appartementenflats, maar ook aan de gemeubileerde woningen in de bebouw de kommen van de dorpen en steden aan de kust en aan de vakantiewoningen in de bungalowparken. Waar dat allemaal aan ligt Stafmedewerker Lotgering van de provinciale Zeeuw- VVV heeft er zo zijn eigen mening over. Volgens nem :s de toenemende behoefte aan een maximale privacy er de oorzaak van dat men niet meer zo gemakkelijk een hotel of een pension opzoekt om de vakantie door te brengen. Men zoekt een grotere ongebondenheid. Er is al een aantal hotels, dat deze veranderende menltalitedlt heeft ingepast im een nieuw patroon van de hofcelexiploitatie. Er wordt dan ook veel meer gewerkt volgens het recept .lo gies en ontbijt'. Daarmee laat men de vakantiegan ger verder vrij hoe hij zijn dag verder wil doorbren gen en men ontheft de gast verder van de plicht •.rei: op tijd en veelal opgedoft en wel aan de tan-'oi dinertafel te verschijnen. Voor de hotel exploitant zelf speelt in deze verandering ook een economisch motief een rol van niet geringe beteke nis. Want de keuken drukt in elke hotel exploitatie zwaar op het budget. VOORKEUR Dat veel verblljfstoerisiten de laatste tijd de voor keur geven aam een vakantlebewoning waar men helemaal zichzelf kan zijn heeft ook wait met prijsbewustwording te maken. In een apparte ment, een vakantiehuisje, of een gemeubileerde woning is men in de regel veel goedkoper uit Vooral als men voor zeven tot acht personen te gelijk een onderdak kan vinden.— CJit de voorlopige uitkomsten vain de gemeentelijke gastenstatistaeken over 1969 kan men afleiden hoe zeer dc belangstelling voor de verschillende verblijfs- accommodatievormen aan het. veranderen is. Verge leken met 1968 liep de bezetting vam de logiesvorm hotels in Sluis met 1 procent terug, die van pensions met 12 procent. De hotelbezetting in Groede kelder de volgens de voorlopige statistiek van de vereni ging van Nederlandse gemeenten met zeventien pro cent. Voor de cijfers van Vlissingen moet vergelij kingsmateriaal worden gezocht uit het jaar 1967 omdat de cijfers van 1968 als gevolg van een onvol ledige registratie daartoe minder geschikt zijn. De gebruikmaking van het hotelwezen in Vlissingen liep in 1969 als we dit gaan vergelijken met 1967 terug met 26 procent. Bij de pensions was deze te ruggang maar liefst 47 procent. De hotel, en pen sionbezetting in de gemeente Valkenisse daalde met twaalf procent. Voor Veere bedroeg de daling in deze sector twee procent. Westerschouwen gooit wat de teruggang in de pensionbezebfcing betreft wel de hoogste ogen. In vergelijking met 1968 was er vol gens de voorlopige statistieken een daling van de pensionbezetfcmg van 52 procent. Vooral Renesse kreeg hier een forse klap. Daar liep het aantal over nachtingen in deze verblijfsacccenmodatievorm van 12.610 overnachtingen in 1968 terug naar 6.104 over nachtingen in het afgelopen jaar. Tot zover de vergelijkende cijfers van de bezetting van de traditionele logiesvormen zoals hotels en pensions. In deze rij sombere cijfer» neemt Dom burg een gunstige plaats in. Daar werd van 1968 op 1969 een toename geconstateerd van 22 procent in de hotelbezetting en 28 procent in de pensions. APPARTEMENTEN En dan nu enkele cijfers over de logiesvormen, die men onder de noemer .appartementen' zou kunnen samenbrengen. De sector gemeubileerd vertoonde in Vlassingen en dan moeten we om bovengemelde redenen voor vergelijking weer te ruggrijpen naar het jaar 1967 een absolute stijging van 3855 naar 10.924 oyernachtingen, of tewel een stijging van 183 procent. In Westkapelle was in de zomerwoningensector spra ke van een absolute stijging van de bezetting van 728 overnachtingen in 1968 tot 4764 overnachtingen in 1969. De sector gemeubileerd en zomerwoningen gaf in Domburg een vooruitgang te zien van zeven procent, in Veere was er in de categorie gemeubi leerd sprake van een toename van de bezetting van zes procent. In de gemeente Westerschouwen liep de bezetting in de sector gemeubileerd in een jaar op met dertig procent en de stijging van de bezet ting van de zomerwoningen bedroeg vier procent. Het beeld dat de recreatiegemeente Valkenisse in de ze rij inneemt is weer tegenstrijdig aan bovenstaan de gegevens, want in Valkenisse liep de belangstel ling niet alleen terug in de, sector gemeubileerd i- 5 pot), de zomerwoningen (- 2 pet), maar ook op liet bungalowterrein (- 54 pet). Stafmedewerker Lotgering van de provinciale Zeeuw se VW heeft, studerend aan het Nederlands weten schappelijk instituut voor het toerisme in Breda on langs een bijdrage geleverd aan het oriënterende on derzoek dat is ingesteld naar de bestaande apparte menten en hun uitbreidingsmogelijkheden. Ik zie, zo zegt hij, voor de toekomst een belangrijke rol weg gelegd voor de appartementensector. Dat blijkt vol doende de laatste jaren uit de motelbouw op diver se plaatsen in Zeeland. Wat daar aan hotel bouw te gen overstaat is praktisch weg te cijferen'. Uit een vergelijking met de huurprijzen van alle appartementen im Zeeland blijkt volgen» de rappor tage dat de appartementenmotels tot de duurste prijscategorie moeten worden gerekend. De relatief hoge huurprijs voor het appartementenmotel wordt in het algemeen gerechtvaardigd door de aanwezig heid van meer comfort zowel in de vorm van de aanwezige- interne voorzieningen als door de effi ciënte indeling van de totale wooneenheid waar door het onderhoud door de huurder met een mini mum aan tijd kan plaats vinden. In diverse appar tementenmotels in Zeeland is een restaurant aanwe zig, maar de huurders zijn niet verplicht om daar van gebruik te maken. VAKANTIEMOTELS Er staan momenteel, verspreid over heel Zeeland twaalf vakantiemotels. Ze zijn te vinden in Aar denburg, Breskens, Domburg, Renesse, Schoondij- ke. Vlissingen, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande. Deze twaalf vak anti emotels tellen bij elkaar 350 appartementen en hebben een totaal- capacdteit van 2000 bedden. Bij onderzoek is gebleken dat er in het hoogseizoen in vrijwel alle motels sprake is van een behoorlijke overvraag waardoor de bestaande capaciteit veelal niet toereikend is om aan alle aanvragen in deze pe riode te kunnen voldoen. Een reeks motels ziet zelfs nog kans om buiten het hoogseizoen nog tot een redelijke bezetting te komen. Aan het slot van de rapportage van het Nederlands wetenschappelijk instituut voor het toerisme heb ben de samenstellers ook nog enige aanbevelingen gedaan, die het .produkt' appartement en de werving daarvan verder kunnen optimaliseren. Er wordt daar bij onder meer gesteld dat de kwaliteit van de be staande appartementen vooral in Zeeland moet wor den verhoogd door uitbreiding van de Interne en ex terne voorzieningen. De interne voorzieningen waar aan volgens onderzoekingen b.j de huurders be hoefte bestaat zijn: een koelkast, een radio en een douche. Als externe voorzieningen kunnen ingevuld worden: meer amusement, een eenvoudige sportac commodatie, een kindercrèche en een speeltuin. Ook de ligging op korte afstand tot het strand wordt sterk aanbevolen. Bij de realisering van nieuwe appartementen dienen, zo wordt verder geconcludeerd in de samenvatting van het rapport, zowel de interne als de externe voorzieningen met betrekking tot de kinderen cen traal te worden gesteld. De inrichting van het ap partement en het wooncomfort van de huurders bui len de vakantieperiode moeten vergelijkbaar zijn. Er dient voorts een controle te zijn op de gevraagde huurprijzen voor appartementen. Dat zou kunnen gebeuren door de overheid of door de gezamenlijke Nederlandse kustgemeenten. Daartoe dienen advies prijzen te worden opgesteld waarvan de hoogte een samenhang vertoont met de aanwezige 1 gen. PRIJSBEWAKING ,Er moet' zo zegt de heer Lotgering over deze con clusie in het rapport, een zekere prijsbevvaking zijn. Als het straks zover is dat we in Zeeland tot een classificatie van de zomerwoningen komen om de kwaliteit te waarborgen, zodat er dingen die in het verleden zijn gebeurd niet meer kunnen voorkomen, dan zou er ook een soort van prijsafbakening moe ten komen voor de appartementen en eigenlijk ook de vele caravate die voor de verhuur worden aan geboden. Wat aie classificatie betreft: daarvoor is het onderzoek nu nagenoeg afgerond. De voorlopige conclusies komen op de eerstkomende vergadering van het algemeen bestuur van de provinciale Zeeuw se VW op 3 augustus aan de orde. JACQUES C. M. CATS We zouden beslist tekort schieten wanneer we in dit jaar van de natuurbescherming niet zouden wijzen op de mogelijkheden die er zijn om nader te worden geconfronteerd met de schoonheid en de betekenis van de flora. Daartoe hebben wij onder meer koers gezet naar Voorne-Putten en dan met name naar Rockanje, dat kan bogen op een bezit, van een zes kilometers lang zuiderstrand, begrensd door een hoge duinenrij die het strand tegen de noorde lijke winden b.escrtrmt. Maar strand hebben we in Zeeland ook per strekkende kilometer. Het is meer begonnen om de omgeving van Rockanje, bestaande uit een ruim 700 hectare groot gebied van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Bij de Teneilaplas, een van de vele door een weelderige planten groei omsloten duinmeren heeft de stichting het Zuid-Hollandse landschap een bijzonder bezoekerscentrum ingericht, met de be doeling de bezoekers van het duingebied en dat zijn er ruim 100.000 per jaar beter te informeren over de natuur, de flora en de andere bezienswaardigheden van dit duingebied. Een stukje natuurbesckenmingseducatie dus in de praktijk, wat voor heel het land als voorbeeld kan worden gesteld. Door middel van gro te fotopanelen wordt een indruk gegeven van het ontstaan van liet duinlandschap en de bijbehorende flora. Zo vormen de zee, het strand, de helmduinen, de slikken en de gorzen, het duin landschap en de duinmeren aparte onderwerpen. De duinvalleien van Voorne zijn botanisch ware schatkamers. Er komt een groot aantal plamtengezeischappen voor met soorten die elders in de Nederlandse duinen bijzonder zeldzaam zijn of zelfs ontbreken, zoals parnassia, slanke gentiaan en verschillende orchideesoor ten. Deze zeldzame planten worden dan ook op Voorne deel bij gemeenteverordening beschermd. En dan praten we nog niet over de vele vogelsoorten die in dit uitgestrekte natuurreservaat een broodplaats vinden Het bezoekerscentrum is gedurtnde het zomerseizoen geopend van 9 uur 's-morgens tot vijf uur in de middag. Nadere inlich tingen worden graag verstrekt dooi' de stichting het Zudd-Hol- lands Landschap, Schiedamsevest 46E te Rotterdam, telefoon 010-121109 nt detailopnone hoort bij de tentoonstelling ,o is een aapje', een van de vele exposities die <n momenteel in Zeeland kan bezoeken. De expositie in het rijksarchief gaat over hel onderwijs •Me Zeeuwse lagorc scholen lussen 1790 en 1860. Centraal op de expositie staat de onder- I el uit 1806, dio onder meer de onderwijzersopleiding regelde, zodat werd voorkomen dat "•9 langer .verlopen handwerkslieden, soldaten zonder emplooi, koetsiers en tuinlieden' voor de «los Honden, TERUG NAAR DE NATUUR gang vain het recreatiecentrum De Braakman. Iedere dinsdag, tot en met 15 september, zijn er wandelingen onder leiding van een boswachter door het bos .Westhova'. Vertrek 14.30 uur vanaf het recreatieterrein voor kasteel Westhove. Haamstede: 28 en 31 juli: avondrondleiding naai de zilvermeeuwbroedplaatsen. Aanvang 19.00 uur. Vertrek bij de uitkijktoren aan de A. van de Weyde- weg. 29 juli: rondleiding door de tuinen van slot Haemstede. Vertrek 10.00 uur 29 juli: avondwandeling van 15 km met muzi kale ontvangst. Vertrek om 18.00 uur vanaf het VW-kanitoor. 30 juli: rondwandeling door de Domeinen. Vertrek om 9.00 uur vanaf de uitkijktoren aan de A. van de Weydeweg. Ouwerkerk 29 juli: wandeling onder leiding van een boswachter door het krekengebied van Ouwerkerk. Vertrek om twee uur 's-middags vanaf het kampeerterrein ,De Vier Bannen'. Renesse: 31 juli: excursie door de tuinen van slot Moermond, vertrek vanaf 18.45 uur op het sportterrein Laone. MET DE MUZIEK MEE Maar dan nu eerst even wat anders: wie van een stukje amuse ment houdt, kan aanstaande maandagavond dn de Vlissingse sporthal terecht waar de VARA radio en televisie op de vrolijke toer gaan. Tussen tien voor half negen 's-avonds en tien over ne gen draait in de sporthal het spektakel .Met de muziek mee', een luchtig zomeravondprogramma met als presentator Jan Blaaser en verder naast het Vara-dansorkest een artistengala met onder meer Sandy Shaw (van de blote voeten), de Engelse zanger Marty Wildt en de zangeres zonder naam. Voorts een ge zellig spelletje .samen uit samen thuis', waarbij een paartje voor een avondje uit wordt gekoppeld'. Dat alles gaat rechtstreeks op het net (Nederland 1) Om tien over negen kan het publiek nog rustig blijven zitten, want vanaf dat moment gaat er een radio opname beginnen vooi het VARA.programima .populaire muziek- show', een programma dat wordt ingeblikt voor uitzending op zondag 9 augustus tussen 17 en 17.50 uur. Ook hierin is Jan Blaaser de gastheer. In dit onderdeel komen onder meer de Hearts of Soul voor de microfoon. ZEEHENGELWEDSTRIJD Liefhebbers van dc zeehengelsport moeten bijtijds opstaan wil len ze mee kunnen doen aan de wedstrijd die aanstaande donder dag wordt georganiseerd bij het strand van Valkenisse tussen Dishoek en Kaapduin. Het gebeuren vindt plaats tussen 's mor gens half acht en tien uur en de helft van de opbrengst komt ten goede aan .Sport Steunt Zonneveld'. Dt wedstrijd vindt plaats onder auspiciën van de VW Koudekerke en de grote promotor is de hetr Neels van de federatie voor Deltavissers. Nu we het toch over deze federatie hebben: die heeft in samen werking met het picvanciaal bestuur van Zeeland en de provin ciale raad voor de recreatie een folder uitgegeven met richtlij nen voor een veilige sportvisserij voor al die mensen die mtt een bootje de Zeeuwse stromen of het Veerse Meer bevaren. De fol ders met tips, die van levensbelang kunnen zijn zijn verkrijg baar bij de provinciale Zeeuwse VW. Zij die eens richting Brabant willen rijden hebben misschien iets aan de volgende gegevens: En nu we dan toet terug in de natuur zijn: de provinciale Zeeuwse VVV attendeert in het toeristische bulletin op de diver se rondleidingen die er zijn in de vakantieperiode. Hier een greep uit de mogelijkheden. Tot en niet september is er iedere woens dag een anderhalf uur durende wandeling in het bos en kreken- gebied van de Braakman onder leiding van een boswachter. Ver. Lrek 's-middags om half twee vamaf de houten barak bij de in- WEEK VAN DE ZON De volkssterrenwacht Simon Stevon te Hoeven onder directie van de oud-Souburger Vermeesch organiseert in de komende week een zonneweek. Gedurende deze zonneweek is de sterren wacht geopend van 's-morgens tien uur tot 's.avonds acht uur. De bedoeling van deze zonneweek is de zon in al haar aspecten te populariseren, zoals de zon als lichtbron, de zon als energie brem en de zon als warmte-bron. Er zullen in die dagen in het nieuwe gebouw van de sterrenwacht fraaie f.lms over de zon worden gedraaid. De permanente tentoonstelling over ruimte vaart en astronomie zal vootr dit gebeuren worden aangepast. Via een telescoop wordt de zon op een scherm geprojecteerd, zo dat het publiek zonnevlekken kan zien en zo ze er zijn zon nevlammen. De zon wordt ook hoorbaar gemaakt door het ont vangen van radioruis, fhiitboontjes (whistiers). Speciaal ter ge legenheid van deze week van de zon wordt een boekje uitgegeven over de zon. En dan nog even wat inlichtingen over de situering een de kosten: de volkssterrenwacht ligt vlakbij Bosbad en cam ping Hoeven, (ook al een bezoekje waar). De kosten bedragen 1,50 voor volwassenen en 1,voor kinderen. BRADERIE IN BERGEN Donderdag 30 juli, vrijdag 31 juli en zaterdag 1 augustus wordt in Bergen op Zoom weer een jaarlijkse braderie en kunstmarkt gehouden. Was in de middeleeuwen een braderie dat deel van de markt waar de inwendige mens kon worden versterkt, nu bete kent het, dat op genoemde dagen de Bergse winkeliers hun wa ren op straat te koop aanbieden in kraampjes op de stoep voor de winkel. Dit jaar telt de braderie 150 deelnemers. Tijdens de braderie ls de stad feestelijk versierd. De winkelier hebben voor de gevels van hun winkels gezellige .antieke facades' opgetrok ken. En muziek is er ook volop. Er staan diverse muzikale shows op het programma, onder meer een taptoe van de Merk- semse harmonie. Op de markt staat een draaiorgel en er is een ponymanege. Het binnenplein van het stadhuis en de St.-Anna- straat worden vrijgehouden voor de kunstmarktdeelnemers. Vol op feest dus in Bergen op Zoom, waar de exploitanten van de 150 bars en catfé's op hun eigen wijze een bijdrage zullen leveren tot verhoging van de gezellige sfeer. FEESTWEKEN In de komende dagen twee feestwektn: één in Goes en één ki Veere: ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Goese volksdansgroep Kaspcrrgo wordt een fostïvalweek gehouden met deelnemers uit Finland, Zweden en Turkije. Hoogtepunten tijdens deze feestweek zijn de gezamenlijke optredens van alle groepen in de muziektent op de markt op maandag 27 juli van 's-avonds zeven uur tot half negen en orp zaterdag 1 augustus van 's-mid dags half drie tot vier en van 's-avonds zeven tot half negen. Vanaf vandaag zaterdag is het ook weer kunstmarkt op het plein bij het voormalige burgerweeshuis. De openingsdagen van de kunstmarkt zijn verder 28 juli (op deze dag is er een teken wedstrijd voor de kinderen van de lagere scholen in Goes) 1 au gustus en verder 4. 7 en 8 augustus. Veere gaat ook al een feestweek houden. De dieptre achtergrond is dat de muziekvereniging .Veere's Genoegen' volgend jaar gaat jubileren en bezig is met het vormeD van een fonclsje om zich bij dat jubileum in een nieuw uniform te kunnen steken. In de komendee week. te beginnen vanaf vandaag blazen de muzikan. ten hun partijtje mee bij de opzet van de verschillende evene menten. De voormalige garage Poppe en het veren :g mgsgebouw worden als vermaa k c en tra ingericht, waar men 's-middags en 's-avonds terecht kan bij de attracties van een fancyfair. Men kan er verder speeldieren en minicars vinden. Wie tenslotte wat andera wil dan minicars kan vanavond van af half zeven plezier beleven aan de stockcarraces, wat neer komt op wat ruig gestoei met oud» auto's. Het circuit is uitgezet op een terrein aan de Breeweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15