Europa krijgt nieuw ruimtevaartinstituut Egypte aanvaardt voorstellen V S Parijse mode: geen peil op te trekken Transburg ontslaat formeel personeel r Zwendelende Duitse boerenzoon spoorloos met contributies .veelbelovende' Heintje-fanclub KIND GEDOOD BIJ EXPLOSIE JACHT Nederlander leidt EEG-bureau voor onderhandelingen met Engeland DR W. DREES SR BLIJFT LID VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID Libanon stuurt veertien Franse Mirages terug HANDELSBALANS WORDT ONGUNSTIGER Verdachte Franse bosbranden-zaak weer vrijgelaten Rotterdam lost wel bederfelijke goederen voor Engeland 1 J VRIJDAG 24 JULI 1970 MOYfWClAlt ZIEVWSE COURANT 11 FUSIE VAN ESRO EN ELDO (Van onze correspondent) De Europese ruimtevaartconferentie die eergisteren en risteren te Brussel is gehouden, heeft naar het oordeel van des kundigen niet al te veel positieve resultaten opgeleverd. Men heeft wel afgesproken dat de voorzitter, de Belgische minister van weten schapsbeleid Theo Lefèvre binnenkort, vergezeld van een vertegen woordiger van Frankrijk en een van Engeland, een bezoek zal bren gen aan het Amerikaanse state-department. Zij zullen zich daar in formeren op welke wijze en tegen welke voorwaarden kan worden samengewerkt door leden van de Europese conferentie en de NASA. Hat gaat daarbij in eerste instantie ^eeneventuele Europese deelneming Th# nieuwe Amerikaanse program- Sa dat volgt op de Apo o-program- endat daarom poet-Apolio-program- wordt genoemd. Munster Lefevre ZfTgirterln met nadruk gezegd dat hoopt het met de Nasa zakelijk ïms te jammen worden maar dat men Sïn politieke voorwaarden zou a-ccep- ftL SU (ie tweede plaats zal men het Sebben over de mogelijkheid dat de Verenigde Staten aan Europa draag- rSten ter beachikking zouden stellen. Maf heeft nogal lang gesproken over hef ontwikkelen van Europese draag- raketten en satelieten en het m de ruimte brengen ervan. Vooral Enge land heeft erop aangedrongen dat het eventueel deelnemen van Euro] vvviii.oo_ bij het onderham- ^Ten^let ontvangen van Ameri- Ica^e draagralrettm.^t^n tot een fusie en ELDRO, de beide Waarschuwing tegen druggebruik in het buitenland DEN" HAAG (ANP) Het minis terie van buitenlandse zaken ves tigt de aandacht van Nederlanders die reisplannen hebben op de grote gevaren die aan het bezit van ver dovende middelen in andere lan den zijn verbonden. De laatste tijd zijn de acties van de autoriteiten in sommige landen rond de Middellandse Zee, aan zienlijk verscherpt en wordt een toenemend aantal personen gear resteerd. In enige landen staan strenge tot zeer -strenge straffen op het bezit van narcotica; in Turkije zijn gevangenisstraffen tot dertig jaar opgelegd, in Iran kan de doodstraf worden voltrokken. De autoriteiten maken geen on derscheid tussen ,soft' en ,hard' irugs en letten niet op de hoe veelheid of op de bestemming voor handel of eigen gebruik. De straffen in Spanje en Frankrijk «•orden geleidelijk aan steeds strenger. In het eerste land wordt bij het aantreffen van reeds een geringe hoeveelheid narcotica ter stond het oogmerk van handel verondersteld: ts de gearresteerde ouder dan achttien jaar. dan kan hem een gevangenisstraf wachten van zes jaar, 'het maximum Is twaalf jaar) Een groot risico loopt de reiziger die ook zonder het te weten verdovende middelen in zijn auto vervoert. Wordt dit (of andere smokkelwaar) ge vonden, dan wordt het voertuig doorgaans onmiddellijk in besiag genomen, ook al behoren de mid delen (of andere smokkelwaar) aan een toevallige passagier (lif ter). Zeer vaak wordt in derge lijke gevallen de auto verbeurd •erklaard, waarna de eigenaar hem tegen de dagwaarde bij de douane kan terugkopen. ELBURG (GPD) Bij een ontploffing op een jachtje in de haven van Elbnrg is woensdagmiddag de 2 'A -jarige Claudia Heintjes uit Droisdorf (West-Duitsland) om het leven gekomen. De ouders konden het kind niet meer redden en moesten zelf overdekt met brandwonden overboord springen en werden even later uit het water ge rat. Zij werden ta zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis ju Zwolle gebracht. Vermoedelijk door een lek in de gasleiding ontstond er een ontplof fing, waardoor het jachtje volledig uit brandde. Alleen het oaisco bleef over. foto: de resten van het uitge brande jacht. Europese organisaties voor ruimte vaart (minister Lefévre: ,Het wordt de Europese Nasa') tot één nieuwe organisajtie die echter geen super- (Van onze correspondent) BRI'SSEL De commissie van i EEG heeft een speciaal bureau ge creëerd, dat zoals het heet: ,op het ni veau van de ambtenaren zich zal be zighouden met de werkzaamheden in verband met het eventuele toetreden van Engeland tot de gemeenscl De Nederlander mr E. Wellen.' tot leider ervan benoemd. Hij krijgt een staf wan 10 vaste ambtenaren en daarbij nog eens 11 EEG-functionaris- sen, die zich aan de technische kwes ties zullen wijden. Dal een Nederlander met de leiding van dit bureau is belast zal voor een groot deel wel een gebaar zijn van de commissie in de richting van ons land. 6 juli hebben tijdens Het werkbezoek van mr Luns aan Luxemburg da beide landen laten weten dat zij m,et enige verbazing" hadden kennis genomen van de taakverdeling van de nieuwe EEG- commissie en dat zij liever zouden heb. ben gezien dat de heren Borschette en apee, respectievelijk Luxemburgs en gisch lid van de commissie, een gro- e invloed zouden hebben gekregen op het voeren van de onderhandelin gen over de uitbreiding van de gemeen schap. Thans is die In handen van de Fransman Deniau. De commissie heeft nu kenne lijk met de benoeming van mr Wellen- steln Nederland en Luxemburg wat -wil len geruststellen. nationaal karaüoter zal gaan dragen. Politiek verantwoordelijk blijven de ministers van de deelnemende lan den en er komt onder hen een tech nische organisatie. Men heeft een werkgroep samengesteld die dit aL les zal gaan bestuderen en men hoopt in januari van het volgend jaar de conventie te kunnen teke- Kunstmanen De conferentie heeft ook al besloten dat Europa drie kunstmanen zal gaan producreren en proberen die in de ruim te brengen. Eén voor meteorologie, één voor communicatie en één voor de lucht verkeersleiding. Een derde Europese raket zal nog wel even op zich laten wachten. Engeland, dat ter zake zeer reële politiek voert en dat kennelijk geen geld meer In een dergelijk project wil steken, heeft ronduit geweigerd eraan bij te dragen. Het wals trouwens toch merkwaardig dat landen als Frankrijk en Duitsland en België wel graag Europese kunst manen wilde bouwen. De beide eerstge. noemde landen diragen ongeveer 5C •pet in de kosten bij. Nederland slechte 4,5 pet. Ze zien er echter een belangrijke drage in voor een industriële ontwik keling. Om de gedachte te bepalen: de bouw van een wetenschappelijke kunstmaan plus de kosten van de infra-structuur, zoals observatiestations en dergelijke kosten in drie jaar ruw geschat 170 miljoen dollar. BINDING RECHTS TEGEN SUBSIDIE VOOR KRANTEN AMSTERDAM (ANP) In een open brief aan de ministerraad en (le eerste en tweede kamer heeft de politieke par tij Binding Rechts fel geprotesteerd tegen het besluit van de regering gel delijke steun te verlenen aan een aan tal .politiek gekleurde dagbladen,' zo als de brief vermeldt. Hiermee is volgens de partij de eerste «stap gezet op de weg naar de dictatuur. Door "de geldelijke steun, zo redeneert men. wordt de vrije concnrrentie opzij geschoven en krijgt de politiek gekleur de pers een bevoorrechte posite. ,Deze discriminatie hoort in een goede demo cratie niet thuis," zo schrijft het hoofd bestuur. De Belgische ambassadeur in land dr W. van Cauwenberg. heeft donderdag in zijn ambtswoning aan prof. dr J. Tinbergen, hoogleraar aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam en nobelprijsw in naai', de versierselen van grootoffi- in de Kroonorde overhandigd. TWEE ZOONS GINGEN OVER NAAR DS '70 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,Wat mijn zoons doen is geheel voor hun eigen ver antwoordelijkheid. Daar treed ik niet in'. Dat zei dr W. Drees, oud premier van drie naoorlogse kabi netten, minister van staat en ere lid van de Partij van de Arbeid, gistermorgen over het besluit van zijn zoon, prof. dr W. Drees jr, Thesaurier-generaal van het mi nisterie van financiën, om de Par tij van de Arbeid te verlaten en lid te worden van DS 70. Eerder al deed mr J. M. Drees, een andere zoon van de vroegere minister president, deze stap. stap als zijn zoons hebben gezet v< alsnog niet te overwegen. Prof. Drees jr wilde vanmorgen even min uitvoerig ingaan op de motieven die hem tot zijn besluit nebben bewogen. ,Dat zal mij teveel tijd kosten, omdat ik dan uitvoerig op het verleden zal moe ten teruggrijpen', zei hij, wijzend op zijn drukke werkkring. Prof. Drees wilde daarom volstaan met de mededeling dat hij na zorgvuldige overweging tot de conclusie is gekomen dat DS 70 nu voor hem de constructief - linkse partij is, die de PvdA was voor- Nieuw Links het er be zeggen kreeg. Drs Drees sr weigerde zicli verder uit te laten over de overweging die zijn beide zoons tot het uittreden uit de par tij van hun vader hebben bewogen. ,Ik publiceer wel eens wat over dc ontwik kelingen In de Partij van cle Arbeid, maar daar wil ik het bij laten', aldus de oud-premier, die zei een soortgelijke Eens Prof. Drees, die behalve thesauriër- generaal ook hoogleraar is aan de economische hogeschool in Rotter dam, is het wat. dit betreft geheel eens met de motivering die ars A. ,-,--3..,, de Hij verwacht dat DS 70 volgend jaar meerdere kamerzetels zal weten te veroveren. Waarom hij niet eerder zijn stap ge zet heeft, verklaart prof. Drees met de mededeling dat met de plaatselijke, maar de landelijke poliibieke lijn van de Partij van de Arbeid hem tot zijn uit treden heeft bewogen. Hij heeft ndets tegen de wijze waarop de Haagse par tij-afdeling opereert. Daarom heeft hij met zijn besluit gewacht tot na de ge. meenteraadsverkiezingen. ,Ik liep er dus al wel een tijdje mee rond', zo zegt hij in een telefoongesprek. Zijn broer ging wel eerder over naar: DS 70. ,Een belangrijke gedachte', zegt prof.; Drees op de vraag of het niet beter is te proberen een partij van binnenuit in. de gewenste richting te duwen dan er| uit (o lopen. Naar zijn mening heeft j zich in de PvdA de strijd tussen de meningen echter al voltrokken. Uit die discussie heeft hij zijn conclusies ge trokken. ,Ik heb cr zelf weinig aan kunnen doen, omdat ik in de PvdA geen functies bekleedt', aldus prof. Drees. (Van onze correspondent) PARIJS Het Parijse avonblad ,Le Monde' van donderdagavond ontleent aan het joodse tijdschrift rArche', dat de regering van Libanon 14 Franse IHirages aan Frankrijk wil teruggeven die in het jaar 1!I66 zijn besteld. Dei vliegtuigen zijn 18 maanden geleden ge-I leverd, maar het kleine Libanese leger heeft zeen ervaren piloten om met deze ingewikkelde machine» te kunnen om- gaan. Volgens genoemd tijdschrift Ls een deel van deze Mirages al in Frankrijk teruggekeerd in ruil voor defensieve wa pens. Het Franse ministerie van lands verdediging heeft ieder commentaar op dit bericht geweigerd. Officieus geeft men in Parijs aan het terugsturen van de 14 Mirages door Libanon de volgende uitleg: in het Midden-Oosten-conflict wil de regering van I.ihanon neutraal blijven of althans zo min mogelijk direct bij de oorlog worden betrokken. Door de Mi. rages terug te geven wil Libanon zich onttrekken aan de druk van Egypte en Syrië. Belde landen kunnen geen Mira ges kopen door het Franse embargo, maar zouden hun piloten gaarne met de ze vliegtuigen willen laten oefenen. Het is geen toeval dat de als regel goed in gelichte regering van Israël via ge noemd tijdschrift het bericht over deze 14 Mirages heeft gepubliceerd. Want de thans door Frankrijk zullen worden geleverd. Nu Libanon geweigerd heeft zal de regering van Lybië aan Egypti sche en Syrische piloten toestaan te oe fenen met de door Lybië bestelde Mi- rages, die eind van dit jaar of begin vol gend jaar zullen worden geleverd. DEN HAAG (GPD) De toenemende omvang van de binnenlandse bestedingen, grotere voorraad vorming van grondstof fen bij het bedrijfsleven en de groeiende importhehoeften bij de industrie heb ben tot gevolg dat de import in ons land met rasse schreden toeneemt. Aan gezien de export in een veel trager tempo vermeerdert ontstaat er een steeds gro-, ter tekort op onze nandelsbalans. Gedurende de eerste zes maanden ls het tekort bijna een miljard gulden gr< ter geweest dan in het eerste halfja; 1969. Het beliep blijkens een bereke ning van het Centraal Bureau voor de Statistiek 2.965 min. Ook in juni heeft de handelsbalans zich minder gunstig ontwikkeld niettegenstaande er een stij ging van de export optrad van 3.145 min in juni van het vorig jaar tot nu 3.609 min. In mei werd voor een waar de van 3.367 min geëxporteerd. De stij ging va/n 464 mm ten opzichte van verleden jaar kwam overeen met 15 pro cent. De invoer is .in die tijd veel krachtiger toegenomen en wel met 27 procent. Tegenover een invoer van ƒ3.428 min in juni 1969 stond er voor de onderhavige maand een bedrag van 4.369 min te boek, of 941 min meer. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest dat het dekkingspercentage met maar liefst 9 punten is gedaald. slot van pagina 1 sultaten zouden kunnen leiden. Dit heeft de Israëlische minster van buitenlandse zaken, Abba Eban, donderdagmiddag op een perscon ferentie in Tel Aviv verklaard. Als Egypte deze voorwaarden niet wil aanvaarden, dan zullen alle partijen met hun eigen woorden blijven praten, zo voegde de mi. nister eraan toe. Tegenover de leden van de buitenland se persvereniging in Israël vatte minis- (Van onze correspondent) PARIJS De geruchtmakende zaak- Bolo is met een sisser afgelopen. Deze Parijse leraar in de sociologie werd ver leden week vrijdag tijdens de bosbran den bij Sainte-Maxime beschuldigd van opzettelijke brandstichting en in de ge vangenis van Draguignan opgesloten. Van liet begin af bestond twijfel over de schuld vam beklaagde, want geen van zijn beschuldigers had hem bran, den zien aansteken. Hoogstens vonden zij de houding van de 1 eraair verdacht, want in die dagen was iedereen in pa niek en de leraar behield zijn kalmte. Desowdianlks liiet de rechter van instruc tie de toer Bolo opsluiten, naar hnj la ter zei om hem in bescherming' tenemen tegen een mogefliijke lynchpartij. Woensdagmiddag werd nogmaals een uitvoerige reconstructie gehouden die vier volle uren duurde. Aanwezig waren alle getuigen a charge en decharge, advocaten, de vertegenwoordigers de brandweer en van het staatsbos beheer. De politie had voor afzetting van het terrein gezorgd, wait bewoners niet belette aan verslaggevers 100 franc ter Eban een Israëlisch vredesplan ln de volgende vijf hoogtepunten samen: Een doeltreffend staakt-het.vuren, niet in de vorm als de broze wapenstil- stands overeenkomst van 1949. maar vastgelegd in een door onderhandelen tot stand gekomen vredesverdrag. Over alle onderwerpen zal moeten worden onderhandeld. Het vaststellen van nieuwe gren zen, die precies dienen te worden vast gesteld en te worden erkend, zoals is gevraagd dn de resolutie van de Veilig heidsraad van 22 november 1967. Is raël beschouwt deze kwestie niet als afgedaan. Een internationale, conferentie over de Palestijnse vluchtelingen om een plan op te stellen die het probleem van deze vluchtelingen zal moeten oplos, sen. De opzet van dit plan zal dienen te zijn de economische integratie van de Palestijnse vluchtelingen. Ook zal internationale financiële hulp moeten worden geboden. Een gemeenschappelijke ,open grens' met Jordanië, waardoor dit land een douamevrije toegang tot de Middelland se Zee zal krijgen. De minister herhaalde zijn al eerder gedaan voorstel inzake inleidende be sprekingen met de Arabische landen om de weg te effenen naar vredesonderhan delingen, daar de Arabische landen van oordeel zijn dat zij op dit moment niet met Israël aan de conferentietafel kun nen gaan zitten. te vragen om hern getuige te laten zijn van de reconstructie. Maar dat lukte niet want de journalisten die 100 franc betaald hadden, stuitten op een tweede afzetting van de politie waar niemand doorheen kwam. Aangezien geen enkel feit aan het licht kwam, bleef de rech ter van instructie niets anders over dan de leraar in voorlopige vrijheid te stellen. De heer Bolo zal daar geen ge noegen mee namen, want hij V.l straks tijdens zijn proces volkomen sdh< wassen worden. ,Ik wiil niiet een binnenkomen," zei hij na afloop tet de journalisten, ,en voor een .misdadiger won-den aangezien. Ook wiill ik niet dat nviijn vrouw met de vinger wordt nage wezen.' Het ecfhrtpaar gaaf nog een paar elders met vakante om bij te komen van aüle UIT BENZINESTATION 10 MILLE GESTOLEN ARNHEM (ANP) Uit het Fina- vïcestntion aan de Apeldoornsoweg te Arnhem is een bedrag van 12.000, gestolen. De nog onbekende daders kwa men aan de achterzijde binnen door het verbreken van een raampje van het toilet. De muurkluis werd daarna mot een snijbrander geopend. Hieruit werd 10.000,- aan contant geld en 2000, "aan cheques ontvreemd. Afwijzing Minister Eban wees, zonder rechtstreeks commentaar op het Amerikaanse vre desplan voor het Midden-Oosten te le veren, de gedachte van een .beperkt staakt.het-vuren' van de hand. Hij noemde dit idee, dat door Egypte is onderschreven, een .oorlogsfase'. Een onvoorwaardelijk &taat-het vuren, zoals is aanbevolen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 9 juni 1967, zou volgens minister Eban daarentegen wel een stap op weg naar de vrede beteke nen. (Van onze correspondent) PARIJS Het is jammer dat de Parijse couturiers nog steeds niet verder kijken dan hun salons lang zijn. Want ook gisteren op de vijfde dag van de Franse mode-mara thon waren de meeste van de door de ontwerpers zo hoog aangeslagen midi's absoluut ondraagbaar voor de door snee-vrouw. Parijs dat nog steeds het mode-laboratori um van de internationale confectie-industrie wil zyn, leek gisteren meer op de duis tere toverkamer van Mephis- to. Want wat moeten de niet meer zo jeugdige maar wel zeer modieus ingestelde vrouwen in hemels naam met hoogst onflateuse tot halverwege de kuit vallende terra cotta midijurken doen waarvan de bovenlijfjes en de mouwen zo krap zijn gesneden dat iedere onvolko menheid ogenblikkelijk is te zien. De meeste ontwerpers die in Pa rijs tot dusver hun collecties show den veranderden hun mannequins in enge spoken alsof de vrouw van nu af aan in geen enkel op zicht meer aantrekkelijk voor de man hoeft te zjn. Met alleen de doorkJjkblouses als een wel erg goedkope concessie. Ook Dior's talentvolle ontwerper Mare Bohan, een couturier in hart en nieren, die graag met de kost baarste materialen werkt, koos gisteren een 1930-1 ijn die al eerder aoor Balmain, Patou en Ricci werd uitverkoren. Alleen met dit verschil dat hij de winter wel heel erg somber inziet. Geplooide midi- rokken met lange .sluike jasjes maakte hij bijvoorbeeld van terra cotta kleurig visgraattweed. Crea ties die hij met capes of zeer kloek uitgevallen dubbelknoopsmidi-jas- sen combineerde. Mantels die hij bijna allemaal met vossekoppen garneerde. De Dior-collectie be vatte zelfs zoveel vossebont dat het de vraag is of er in de Franse bossen nog wel een vos is te vin den. In Dior's met rose dahlia's en gele chrysanten versierde salons maak ten'lange welgevormde Engelse meisjes hun debuut als manne quin. Nadat Mare Bohan jaren lang de voorkeur aan bijna platte jongensachtige modellen had ge geven. En daarmee wil ik maar zeggen dat het pad van een man nequin ook niet over rozen gaat. Yves St. Laurent die een feilloos gevoel voor mode heeft, maakte geen midi's maar alleen rokken tot op de knie en maxi's. En de laatste creaties waren, hoe kon het ook anders, duidelijk in de meerderheid. Confectie-inkopers waren allen dolblij dat Yves de vrouw ook de komende winter nog een eerlijke keus uit kort, lang of een broekpak wil bieden. Want daarmee legde Yves St. Laurent, die hier als de belangrijkste mode ontwerper van de wereld wordt beschouwd, heel duidelijk vast dat de vrouw niet zozeer de roklengte, maar de stijl van haar kleding moet veranderen. Zijn eveneens op de jaren '30 ge- inspireerde modellen waren speel ser dan bij wie dan ook, want m zijn haute-couture-show liet hij zo veel mogelijk de charme van zijn boutique-creaties doorklinken. Vandaar dat kleurige suède maxi- rokken met een brede rits mid denvoor nu plotseling door hem als haute couture werden uitge roepen. Terwijl juist die modellen al in de warenhuizen hangen en al door heel wat modieuze vrouwen zijn geaccepteerd. De jurken tot op de knie bewaar de Yves St. Laurent voor de na middag. In de cocktailafdeling zat de enige dissonant van zijn collec tie: een midi-japon met van ach teren een doorkijkgat waardoor de eventuele draagster haar al of niet fraaie billen aan verbijsterde re- ceptiegangers kan tonen. In heel Parijs was er tot dusver nergens zoiets vulgairs te zien. Daarente gen waren St. Laurents split- avondmaxi's weer het toonbeeld van chique Een heel duidelijk voorbeeld dat er op de nieuwe Pa rijse mode geen peil valt te trek ken. Dat was gisteren trouwens vooral bij Ungaro liet geval. De talentvolle ontwerper, die. eens assistent van Courreges was, maar de laatste tijd de leermeester over troefde, ging bij het ontwerpen van zijn collectie als een keuken prinses te werk die gebruik van zoveel mogelijk ingrediënten maakt. REDDINGSPOGINGEN' GAAN DOOR ENSCHEDE (GPD) Aan het gehele personeel van Transburg NV, 450 man, in Enschede, is formeel ontslag aangezegd met ingang van woensdagavond. In een brief die aan alle personeelsleden werd overhandigd, wordt verzocht zich 10 augustus 's morgens om half negen weer op het bedryf te melden. Meege. deeld werd dat de pogingen om het bedrijf te redden, worden voortgezet. Daarmee is de NV Transburg hef laatste restant van het eens zo trotse Van Heek-concern formeel .bevroren'. Zolas bekend vroeg een bewindvoerder van het al in staat van surseance van betaling verkerende bedrijf, mr J. H. Schmidt, woensdag bij de Almelose recht bank het faillissement aan. Gedurende de komende textielvakant-.e zullen de be sprekingen over het voortbestaan van het bedrijf worden voortgezet. Naar verluidt zou een van de crediteuren in de onderhandelingen gesteund wor den door mr E. P. M. W. Dcmsriorf, die als bewindvoerder zeer succesrijk was bij de redding van het indertijd dn staat van faillissement verkerende textiel, bedrijf Tetem N.V. (thans Eurocover). De Tetem werd door <Ie bemoeienis van de lieer Domsdorf overgenomen door: de heer G. W. Hukker, directeur van de Nederlanudse bontweverij. De heer Hukker wordt ook genoemd als mogelijke .redder" van de N.V. Transburg ROTTERDAM (GPD) De Scheep vaart Vereeniging Zuid in Rotterdam en de vakorganisaties hebben drie uit- I zonderingen gemaakt op de Rotterdam se solidariteitsactie met de Engelse ha venarbeiders. In aiwijk&ng met het eerder genomen besluit om geen goederen bestemd voor Engelse havens te 3oss?n, is nu beslo ten alles wat aan bederf onderfiev-g :s wel uit te laden. Wanneer mogelijk zul- len de goederen zelfs naar hun En gelse bestemming worden doorgezonden. De voor Engeland bestemde ladingen die als regel :ri Rotterdam worden overge- slagesi. zullen ook worden gelost op c e voorwaande dat ze blijven opgeslagen totdat de staking voorbij is. Ten slotte wil men in verband met de huid:ge ontwikkelingen voor Engeland be stemde goederen wed laden, wanneer men de zekerheid toeft dat ze daar ook wor- Iden gelost. fi TWAALF MARK PER LIDMAATSCHAP BETEKEN GROVE WINST VOOR OPLICHTER Vader Simons: aanklacht bij Duitse justitie GELEEN (GPD) Meer dan 10.000 in West-Duitsland woonachtige fans van het zangidool Heintje zijn in de afgelopen maanden de dupe geworden van de zwendel- praktijken van de 20-jarige boerenzoon Helmuth Broe- derhausen uit Loehne, een plaatsje in Westfalen. Onder het motto Jieintje-club. hauptstelle Deutschland', stichte Broederhausen een fanclub. De aanhangers konden lid wor den door een jaarcontributic van 12 mark te storten. Grammofoon platen, handtekeningen en bijeen komsten in aanwezigheid van het icuiigwonder .hoogstpersoonlijk' werden in het vooruitzicht ge steld. Geen van de fans hoorde echter taal of teken nndat de 12 mark waren overgemaakt. De boeren, zoon, momenteel voortvluchtig hield aan deze oplichterspraktij ken een maandsnlaris van naar seliatting 20.000 mark over. Broederhausen .verwierf' de fans en daarmee ook hun geld door het plaatsen vam advertenties. De inhoud daarvan was nogal erg suggestief en voor elke geesi- driftige aanhanger een aansporing om n iet langer te wachten met lid worden van de club. De tekst: ,Onze Heintje-club ver stuurt dagelijks 2000 handteke ningen en ongeveer 1800 grammo foonplaten. Wc hebben reeds 19.972 fans. Zestien medewerkers beantwoorden dagelijks ongeveer 4000 brieven'. Broederhausen liet weten dat hij journalist was bij de Hannoverische Allgemeine Zei. tung'. een bestaande" krant, uit gegeven door Heinnch Bauer. Drie aanklachten Bij de Duitse justitie liggen thans drie aanklachten wegens oplich ting. Eén daarvan is van de Han noverische Zai.tung, die zegit dal boerenzoon eens twee gedichten naar deze krant gestuurd die ook geplaatst werden- Grammofoon- platenmaatschappij Ariola in Duitsland (voor ons land wat Heintje betreft CNR-Leiden), waarmee Heintje een contract heeft, beklaagde zich eveneens bij de justitie. Men vindt dat de goe de naam van Heintje en van de firma in opspraak zijn gebracht. De derde aanklacht is van Hein tjes vader, de heer Simons in het Belgische La Calamine. Vader Simons liet ons gisteravond we ten: ,ik laat het er natuurlijk niet bij zitten. Heintje is momen teel* in Berlijn voor een nieuwe film. Het is duidelijk dat hij be schermd moet worden tegen dit soort daden.' komen, wilde de heer Simons lie ver niet ingaan. Hfj zei: .het is duidelijk dat wij hieraan ook niets kunnen doen. Broederhausen heeft zich dc haat op de hals gehaald van de bestaande Heintjefaeiclubs, die het wél goed menen met hun leden.' Volgens moeder Simons zijn er dat alleen al in Duitsland 270. Fanclubs van Heintje zijn er ver der in Nederland. Zwitserland, België en Luxemburg. Beraad Boze reacties Op de vraag of er ook reacties op Heintjes huisadres zijn binnenge. Ongeveer 25 Svertegenwoordigers rail Duitse fanclubs hebben in middels met vader Simons in l.a Calamine beraad gevoerd over de chaotische toestand die is ont staan. Men kwam daarbij tot de slotsom dat Broederhausen moet worden aangepakt. Die raad lieeft vader Simons opgevolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11