RENTMEESTER AL JAREN IN BLIJDE VERWACHTING Zusjes Hage naar wereldtitelstrijd Renrsrs namen in ronde risico éiSTfs-*-- SSjiM-SC: BADGASTENT0ERN00I DOMBURG GESTART Zeeuwse waterpoloteams klaar met competities GELLER KAN DEFINITIEF WORDEN AFGESCHREVEN ALS KANSHEBBER Van der Hoek handhaafde een krappe voorsprong OKKER EERSTE GEPLAATST IN HILVERSUM Zwitserse renners voor strijd om wereldwielertitels BS?"18'"'' I Bikèla start op invalidenspelen Stemming niet best in Nijmeegse vierdaagse NIEUW RECORD VOOR C0RA SCHOUTEN Okker had veel moeite met Maud Donner versloeg Hans Ree Finale SPRINTZEGE HENK NIEUWKAMP RONDE VAN RIJNLAND-PALTS Theo Koomen in het ziekenhuis V/OENSDAG 22 JUI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CLD'GE De langdurig: neergutsen de regen was spelbreker in de gister middag verreden ronde van Clinge voor amateurs. Spekglad werd dit itratenparkoers op vele plaatsen (vooral in de bochten) en voor ren nets niet klinkende namen was dat alleen al reden genoeg om de strijd te staken. Bovendien moesten de cou reurs zeventig keer de rustig door draaiende kermis passeren en dat be tekende extra risico want er waren daardoor vele voortdurend overste- Van der Hoek gaat zegevierend over de finish. (Foto: PZC) i»u Hilversum <anp> - de open tenniskampioenschappen Zwitserland te Gstaad, heeft de orga nisatoren van de .internationale van Nederland' van een probleem verlost. Hilversum kon nu Okker, winnaar van 1966 en 1969 met recht en rede eerste taatsen voor het toernooi op gravel, ayiors wat betere resultaten waren immers op gras behaald. De plaatsing voor de wedstrijden, die maandag 27 juli om twaalf uur op de banen van de HLTC beginnen en du ren tot zondag 2 augustus, is weinig verrassend. De Hjsten zien er als volgt 3. Pilic (Zuidslavië). 4. Riessen (Verenigde Staten), 5. Bowrey (Australië), 6. Da-i vidson (Australië), 7. Mulligan (Italië, I 8. Maud (Zuid-Afrika). Damesenkelspel: 1. Margaret Court- Smith (Australië), 2. Virgina Wade (Groot-Brittannië), 3. Cary Melville (Australië), 4. Helga Niessen (West- Dultsland). Officieel zijn vier speel sters geplaatst, met de indeling heeft men echter verder als volgt niet de Krachtverhoudingen rekening gehou den: 5. Karin Krantezske (Australië), 6. Winnie Shaw' (Groot-Brittannië), 7. Alena Palmeova (Tspecho-Slowakije) kende bezoekers. Kennelijk ook dach ten vele bekende renners aan de Acht van Chaam die vandaag verreden wordt en die ze niet willen missen. Daarom verzuimden ze het risico en stapten af! Een van de eerste gedupeerden van het niet gevaarloze parkoers vvaa de Fransman Jean-Pierre Mussard die met een krom wiiel de strijd moest Staken. Hij kwam in een moeilijke situatie: per fiets was hij van Parijs naar Zeeuwsch-Vlaanderen gekomen en reservemateriaal had hij niet bij zich. Wielersportvrienden uit Clinge waren echter onmiddellijk na de wed strijd al bezig om voor deze onder nemende Fransman een oplossing te vinden. Aan de vele renners die de strijd staakten noemen we: Juul B rues sing die moeilijkheden had met zijn ver snellingsapparaat. Na een lekke band kwam Theo van Poecke aanvanke lijk nog wel terug maar tenslotte bleef hij toch op enkele honderden Toine van de Bunder was gaan jaren, as gaan aagen. Van Poecke gaf toen ook op. Ook de, kampioen van Nederland Kees Koe ken capituleerde voor regen. Hennie; Gysel zag er geen reil meer in na een iekke band. Van de jury was het tenslotte een verstandig besluit om de wedstrijd met tien ronden in te kor ten, want er waren tenslotte van de 70 gestarte renners nog slechts 26 meer in de strijd. De aanvankelijk zeer sterk rijdende Kees van Dongen vergde in het be gin van de wedstrijd te vee! van zich zelf in de premiestrijd om een horlo ge van 100 gulden (voor wie het meest Damesdubbelspei: 1. Margaret Court- Smith/Helga Niessen, 2. Karin Krantzske/Cary Melville, 3. Winnie Shaw/Virginia Wade, 4. Peggy Michel/ Valerie Ziegenfuss (Verenigde Staten). Gemengd dubbelspel: 1. Margaret Court-Smieth/Okker. 2. Virginu Wade/ Winnie Shaw/Davidson, Betty Stoeve (Nederland)/Bowrev. Hoewel Marty Riessen als vierde "werd pp.aatst is het zeker dat hij niet i",?'HvCTsum zal spelen. Zondagavond belde Okker uit Gstaad op om voor zitter Mulder van het organisatie comité mee te delen dat Riessen zijn inschrijving niet gestand kon doen van wege zijn blessure Okker vroeg toen onmiddellijk of hij, nu Riessen niet zou spelen, voor het heren dubbelspel gekoppeld zou kunnen worden aan Ro- rwsnhx ?r" ?e eerste Pr'js in het he- rendubbelspel bedraagt 750 dollar per speler van het winnende paar. lerohw'? 'ANP) De Zwitserse wie- nén ?ngny,«,r (de w®rel<h<ampioenschap- peyn augustus ,n Leicester is als x£wrU£L°P de baan: achtervolging: K"rman: 8Print: Jacques Reen- MaVtta^" ?teger; iWffit: en lilSer: stayers: Frank. Herger renner J2ader te wijzen s 3taye>' js aangewezen Jansèr. LONDEN (ANP) De prominentste deelnemer aan de spelen voor invali den te Sbokes Mand Ville in Engeland, is de tweevoudige olympische mara thonwinnaar Abebe Bikéla. De Ethio piër, die sinds een auto-ongeluk in 1968 totaal verlamde benen heeft, zal starten in een rolstoel. Hij zal deel nemen aan tafeltennis en aan boog schieten. Er worden voor deze spelen ongeveer 400 deelnemers, die 28 lan den zullen vertegenwoordigen, ver wacht. als eerste doorkwam). Na halfkoers kon Van Dongen niet meer in het pe loton blijven en raakte ver achter Toine van de Bunder trachtte enkele malen met felle demarrages uit het peloton weg te komen maar vooral Heringa pakte hem steeds terug. Een vette klassementspremie was voor Leo Embrechts met een tweede en derde prijs voor respectievelijk Bert Broe- re en Rudie Liebregts. Twintig kilometer voor het einde toen het droog werd laaide strijd pas goed op. Wim de Waal was de eerste vluchter. Zijn poging had in zover succes dat het peloton in twee groepen brak. Vele bekende renners raakten daarbij verzeild in de verkeerde groep. De achtervolging werd georganiseerd door Peter Gödde, Heringa en de later door een lekke band kansloos wordende Van Stralen. Maar in de kopgroep was men niet van plan om het tot een hergroepe ring te laten komen waarbij vooral Wim Liebregts en Henk Stander veel werk verzetten. Niettemin kwam alles vier ronden voor het einde toch weer bijeen en was de strijd opnieuw vol komen open. Een onvermoeibare Henk Stander, die voortdurend in de voorste linies had gestreden, bleef aanvallen maar een grotere voorsprong dan veertig meter stonden de anderen hem niet toe en ook hij moest capituleren. Drie kilo meter voor het einde was het Ad van der Hoek die demarreerde en wat Henk Stander in zeven tot acht pogin gen niet was gelukt, was wel voor hem weggelegd. Hij nam een voorsprong van 50 meter, die hij meesterlijk v« dedigde tegen het voortrazende pe) ton. Cor Tuit kwam uit het peloton en naderde de vluchter tot op tien meter maar bleef toen hangen. Een geweldige jump van Ab Klaeijssen kwam te laat want bij het uitkomen van de laatste bocht, zag hij geen kans meer de laatste twintig meter te overbruggen. Niettemin leverde deze sprang hem een eervolle tweede plaats op. De sprint van het peloton (een compacte groep van 18 renners) was voor de snelle Mat van Venrooij. De uitslag luidt: 100 km 2 uur 32 min. en 20 seconden: 1 Ad van der Hoek. Dirksland; 2 Ab Klaeijssen, Biervliet: 3 Cor Tuit, Valkenswaard; 4 Mat van Venrooij, Beesd; 5 Jan - de Bruin, Sprundel; 6 Cor Heringa, Veendam; 7 Wim Liebregts. Vlaardmgen; 8 Henk Stander. Oude Tonge; 9 Wim van Steenis, Hoog Blokland; 10 Bert Broe- re, Oudenbosch; 11 Toine van de Bun der, IJzendijke; 12 Hennie va.n Zand beek, Diiïter; 13 Jan Spetgens, Some ren; 14 Peter Gödde, Zwijndrecht; 15 Wim de Waal, Axel; 16 Jan Huijps, Wouwseplantage17 Pe van Stralen, Heerhugowaaru; 18 Henk van Oever, Scheveningen; 19 Henk Vos, Rotter dam; 20 Jan Maas, Wouwse Planta ge. NIJMEGEN (ANP) De eerste marsdag van de 54e internationale Nijmeegse vierdaagse is voor 178 wam delaars teveel geweest. Dinsdagmorger /ertrokken er 12.431, zodat na dinsdag 12.253 lopers gerechtigd zijn woensdag ie starten. Gezien de bepaald niet gun stige weersomstandigheden valt het tanlal uitvallers mee. Het vierdaagse- legioen ging dinsdagmorgen in alle vroegte op pad door de Betuwe. Hei was geen ideaal wandelweer. Het re gende en het was koud. De meeste wandelaars liepen daarom zo snel mo gelijk door om zo gauw mogelijk weer in Nijmegen terug te zijn. Later op de dag verscheen de zon af en toe, hoewei het toch buiig bleef. Daarom was de stemm.ng in het legioen ook niet zo opgewekt als voorgaande jaren, toen het weer beter was. LEEUWARDEN (GPD) Ook op de derde dag van de nationale zwemkam- pioenschappen in Leeuwarden Ls er weer een record gebroken. De VZC- zweraster Cora Schouten verbeterde in de finale 100 m vrije slag meisjes onder 16 jaar haar eigen record van 1.03,2 met 0,4 seconde. Anke Rijnders van AZPC, die bij de meisjes onder 14 jaar de snelste was, liet een tijd van 1.03,8 noteren en olaatste zich daarmee achter Cora Schouten en Frasquita Smits (Zwem- lust) als derde in de all-ln-finale. De uit Zu-.d-Afrika naar Den Haag ZIAN) gekomen Peter Prijdekker overtuigde gisteren in de series 100 m. vrij nog niet Hij kwam tot 46.0, hetwelk 0,3 seconde langzamer was dan de rugslagspecialist Bob Schoutsen (Dolfijn). In de Naarden-ploeg was er alweer reden tot een feestje. Ton van Kloos ter, die liefst vier starts ma-akte, be haalde de titel op de 200 m vlinder slag jongens onder 16 jaar in de zeer redelijke tijd van 2.28,6. Opnieuw een aanwijzing van zijn herstel. TERNELZEN Op een enkele wed strijd na zijn de Zeeuwse waterpolo- ploegen klaar met de bondscompeti- tie. In de 3e klas heeft het Bredase Surae geen kans gezien om de com petitie ongeslagen te beëindigen. BZC uit Bergambacht komt de eer toe de kampioenen verslagen te hebben, na melijk met 5-4. Toch werd Surae op dezelfde avond kampioen, omdat con current SNA maar met 5 man in Goes verscheen en daar door Ganze met 8-1 geklopt werd. De Hagenaars ver loren vervolgens ook in Breda (met 11-1) maar bleven op eigen veld ten slotte Schelde met 2-1 de baas. De Temeuzesise ploeg had eerder het lot van Ganze bezegeld door hen met een 9-1 nederlaag over de Schelde te. rug te sturen. De laatste wedstrijd was Ganze - BZC waarin de bezoe kers het Goese team de laatste klap toebrachten, namelijk 2-12, waardoor de ploeg uit Bergambacht zich dank zij betere doelcijfers op de tweede plaats nestelde. De eindstand: Surae 8 7 0 1 14 61-18 BZC 8 4 0 4 8 45-25 Schelde 8 4 0 4 8 32-33 SNA 8 4 0 4 8 29-41 Ganze 8 1 0 7 2 19-69 In de 4e klas R speelde het koude weer in Breskens de competitielei der parten, want de wedstrijd Schel- destroom - Baronie werd enkele ma len afgelast. Toch zijn de beslissingen gevallen. Het Bredase team veroverde de titel, terwijl Ganze 2 hier het kind van de rekening werd. De resterende uitslagen zijn hier: Scheldestroom - SZV 3-0; SZV - Gan ze 2 8-4; Schelde 2 - Ganze 2 8-0; Baronie - SZV 8-1; Ganze 2 - Schelde stroom 3-3 en SZV Schelde 2 3-4. De stand: Baronie Schelde 2 Scheldestroom SZV Ganze 2 7 6 8 4 1 0 13 29- 2 2 2 10 22-14 8 13-18 4 17-29 3 17-31 Voor het Goese Ganze was het dus wel een slecht poloseizoen. Beide teams degraderen. LEICESTER (ANP) Tom Okker heeft dinsdag zijn partij voor de eerste ronde van het tennistoernooi om de open kampioenschappen van The Midlands, dat in Leicester wordt gehouden, van de Zuidafrikaan Rob Maud met grote moeite kunnen win nen: 3.6, 13-11, 6-3. *6LangewegJanosevic *6'-j; HartochCiric *6—*6GeilerUhl- mann 0—1; Hort—Scholl *6'6: Po- loegajewskiJongsma 10; Csom Gligoric afgebr. AMSTERDAM (ANP) De grote overwinnaar in de 7e ronde van het IBM-toernooi moet de Oostduitse crack Wolfgang Uhl- mann worden genoemd. Met zwart versloeg hij namelijk groot meester Geiler, hetgeen betekent, dat Uhlmann naast of boven Spasski komt, en dat Geiler de finitief als kanshebber kan wor den afgeschreven. Uitslagen maestergroep 7e ronde: Een en ander hangt mede af van de yan Geet—Cortlever *6Adorjan Marovlc *6 Stand na 7 ronden: 1. W. Uhlmann (Odl) 5*6; 2. B. Spasski (Rus) 5; 3. Poloegajewski (Rus) 4*6 4- 1 afgebr: 4. Gligoric Z-sl4 -f- 1 afgebr: 5-10. D. Ciric (Z.sl.), G. Tringo (Buig) J. H. Donner (Ned), E. Gelier (Rus) v. Hort (Tsj- sl), E, C. Scholl (Ned) 3%; 11-12 D. Janosevic (Z-sl.), R. G. Hartoch (Ned) 3: 13-15 H. Ree (Ned), K. Langeweg (Ned), I. Csom (Hong) 2*6; 16. A. K. P. Jongsma (Ned) 1*6- Ie7xb4; 21 a3xb4 dd8-d7; 22. pb5xc7. ta8-a723. b4-b5 Ic6-b7; 24. Ic4-e2 ta7- a5; 25. tcl-c2 dd7-f5; 26. tfl-cl h7-h5; 27. h2-h3 g"-g5; 28. tcl-al taSxal; 29. db2xal g5-g4; 30. h3-h4 Ib7-d5; 31. g2- g3 tf8-c8; 32. dal-a6 tc8-b8; 33. da6-a7 tb8-b7; 34. da7-a8+ kg8-g7: 35. pc7x d5 dfóxdö; 36. tc2-c6 Sd5-d7; 37. Ie2- c4 pf6-e8; 38. kgl-g2 tb7-a7; 39. da_8- DOMBURG De tennisvelden van de Domburgse stichting .Badplaatsbelangen' zijn deze week voor de twintigste keer het toneel van het jaarlijkse badgas- tentoernooi. een evenement dat deze naam maar gedeeltelijk ten onrechte draagt. De tennisvreug- de hoeft namelijk niet alleen bad gasten ten deel te vallen, want iedereen die zich op het rode gra vel waar wil maken, kan dat. Als men zich tenminste opgewassen voelt tegen bijvoorbeeld de Ne derlandse clubkampioenen van ,De Metselaars' die op de inschrij- vingslijst voorkomen. Genoteerd zijn verder ook namen van enkele .sterken' uit Duitsland, zoals Klosterkemper, Keefer en de broers Herrnkind. Van de Nederlandse deel nemers (isters) mag zeker de naam van mevrouw H. Nielsen - Lindner uit Am sterdam niet onvermeld blijven, vorig jaar winnares van het dames-enkeL spel. Ook de uit Domburg zelf af komstige mevrouw R. I-azend er. die al vele malen het dames-enkelkampioen schap op haar naam kreeg, is weer van de partij. En de Domburgse Ger- rit van Eyzeren mag zich waar schijnlijk de enige noemen die het badgastentoernooi al die twintig jaar als speler is trouw gebleven. Als num mer één voor het heren-enkel is Peter de Frans de Kort uit Breda, ook geen onbekende verschijning in Domburg die daar twee maal het kampioen schap op zijn naam kreeg. Vaarties komt overigens in het dubbelspel uit met zijn collega Martens en zo ont staat dan weer'een duo dat zijn sporen op dit gebied reeds heeft verdiend Als eerste in het dames-enkel staat mevrouw Nielsen genoteerd, als twee de mevrouw Lazonder. De 149 te spelen partijen de eerste werden dinsdagmorgen in een fiks on weersbuitje afgewerkt - zullen na don derdag steeds meer het spanningsele- nient brengen als de cracks (vanaf partijen tot een beslissing komt. Het twintigste badgastentoernooi. met als mzet twee wisselbekers, wordt ge organiseerd door de VW in Domburg en de velden zijn welwillend ter be schikking gesteld door de stichting Badplaatsbelangen. De tnschrijvings- hjst is niet veel groter of kleiner dan die van voorgaande jaren. De Duitsers zorgen voor de enige buitenlandse deel name, de Belgen laten dit jaar verstek gaan. Op de foto: De Duitser Werner Herrn kind, één van de .sterken', in actie. (Foto PZC) I ta7-al: 40. db8-e5-f- f7-f6; 4Lde5xh5; Vaarties, afkomstig uit de omgeving Zwart geeft het op. van Rotterdam, geplaatst en als twee- Hattrick van Devrindt EINDHOVEN (ANP) PSV heeft dinsdag in Eindhoven de oef en wedt rijd tegen de amateur tweede klasser De Spechten met 3-0 gewonnen. De ruststand was 2-0. De Belg Johan Devrindt maakte alle treffers. Er wa ren 3000 toeschouwers. hangpartij Uhlmann-Hartoch die reeds tweemaal is afgebroken. Daarin heeft Uhlmann winstkansen. Zouden die te realiseren zyn, dan streeft hij Spasski met een half punt voorbij. De wereld kampioen poogde de defensie van Trin- gow te doorbreken, doch de scherp rekenende Bulgaar gaf Spasski geen enkele kans op een opening. De overwinning van Donner op Ree was van goed gehalte, terwijl die van Poloegajewski op Jongsma het resul taat was van een openingsnieuwtje van de zijde van de Rus. DonnerRee 10; SpasskiTringow TIENEN (ANP) De Nederland se amateur Jo van Pol zegevierde dins dagavond in een wedstrijd over 108 kilometer van Neerlinter naar Heide. Hij had een tijd van 2 uur en 25 minu ten nodig. Tweede werd Jo Vrancken in dezelfde tijd. LUDWIGSHAFEN (ANP) De Ne derlandse amateurwlelrenner Henk Nieuwkamp heefi dinsdag de eerste etappe van de Ronde van Rijnland- Palts gewonnen, een rit over 141 kilometer van Landuu naar Ludwigs- hafen. Hij won de sprint van een kopgroep, waaruit de Westduitser Jo sef Flaehs beslag legde op de tweede plaats, juist voor de tweede Neder lander, Tino Tabak. Reeds kort na de start ontsnapten acht renners uit het peloton, die ge durende net verdere gedeelte van de rit niet werden ingehaald. Vlak voor het einde vielen drie rennei» af. Na 36 kilometer deed zich in Bad Berg- zabern bij de doorkomst van de hoofd macht een incident voor: een paard sprong plotseling tussen de renners. Voor de 28-jarige Oostenrijker Ludwig Kreta, die in de gele trui reed, om dat hij maandagavond in Landau de proloog had gewonnen, had deze .paar densprong' ernstige gevolgen: hij moest met een hersenschudding en een sleutelbeenbreuk in het zieken huis worden opger.omen. Ook de Turk Oezdogan en de jonge Westduitser Genslingen moesten de strijd staken. In 1969 werd de Ronde van Rijnland- I'aUs gedomineerd door Fedor den Her tog, die negen van de elf ritten won. In de sprint van de eerste etappe van de ronde van dit jaar wist Nieuwkamp zijn wiel juist enige centimeters voor dat van de Westduitser Flaehs over de eindstreep te drukken en zorgde aldus voor continuering van de Ne derlandse successen reeks. De uitslag van de eerste etappe 1 Nieuwkamp (Ned), 141 km in 3 uur 22 minuten 47 seconden (met bonifi catie 3.22.17); 2 Flaehs (W-Dl) zt (met bon 3.22.27): 3 Tabak (Ned) zt (met bon 3.22.37); 4 Muddemann (W-Dl) zt; 5 Topfstadt (W-Dl) 3.23.34; 6 Becker (W-Dl) zt: 7 Oos terhof (Ned) zt; 8 Vonck (Ned) zt; 9 Humenberger (Oost) zt; 10 Biseth (Noor) zt. WesterinenTim man 01; PrinsTatal *6*6: Bed- narskiPiket *6Vs.\ v. d. Weide Hamann 01. Ie: ->6- Stand na 7 ronden: 1: A. Adorjan (Hong) 5*6; 2: J. Tim man (Ned) 5; 3: L. Prins .Ned) 4% 1 afgebr; 4: S. Hamann (Den) 4 -+- 1 afgebr.; 5: D. Marovic (J.-Sl) 4; 6: 5. Tatai (It) 3%; 7-8: J. J. Piket (Ned), N. Cortlever (Ned) 3: 9-10: H. Westerinen (Finl), B. J. Bednarskl (Polen) 2*6; 11: D. D. van Geet (Ned) 2; 12: P. v. d. Welde (Ned) 1*6. PARTIJEN. De party tussen Poloegajewski en Jongsma verliep als volgt: Zwart: A. K. P. Jongsma (Ned), Wit: Poloegajewski (Rus). 7e roi pbl-c3 pg8-f6; 3. g2- g3 c7-c6; 4. pgl-f3 e5-e4; 5. pf3-d4 dT- d5; 6. c4xd5 dc8-b6; 7. pd4-b3 c6xd5; 8. Ifl-g2 Ic8-f5; 9. d2-d3 e4xd3: 10. 0-0 pb8 -c6; 11. Icl-g5 0-0-0; 12. e2xd3. If5-e6; 13. ta-cl kc8-b8; 14. d3-d4 If8-e7; 15. pc3-a4 db6-c716. pb3-c5 h7-h6: 17. Ig5-e3 tdS-cS; 18. Ie3-f4 Ie7-d6; 19. ddl- b3. Zwart geeft het op. Wit: J. H. Donner (Nederland) Zwart: H. Ree (Nederland). Nimzo-Indisch Grootmeestergroep 7e ronde. 1. d2-d4 pg8-f6; 2. c2-c4 e"-e6; 3. pbl- c3 If8-b44. e2-e3 0-0: 5. Ifl-d3 d7-d5; 6. pgl-f3 b7-b6; 7. 0-0 Ic8-b7; 8. a2-a3 Ib4-a6; 9. b2-b4 d5xc4; 10. Id3xc4 pb8- d711. Icl-b2 n7-a5; 12. b4x a5 ta8xa5; 13. ddl-d2 e6-e5; 14. pc3-b5 e5-e4; 15. pf3-e5 Id6-e7; 16.1 Ib2-c3 ta5-a8; 17. Ic3-b4 pd7-b8; 18. de2 -b2 pb8-c6; 19. pe5xc6 Ib7xc6; 20. tal-cl AMSTERDAM (ANP) De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielrcn Unie heeft besloten dat aan de wereldkampioenschappen dames, die op 6 augustus in Leicester in Engeland beginnen, door een volledige ploeg zal worden deelgenomen De volgende dames zijn aangewezen voor de weg: Keetie Hage (St-Maartensdijk), Bella Hage (Den Haag), Jannie Jonkers (Ga meren), Henny Vaber-Hondeveld (Apeldoorn), Truus Smulders (Gerwen en Truus van der Plaat (Geldermalsen). Reserve is Eefje Helder (De Rijp). Keetie I-Iage en Eefje Helder zijn ook ingeschreven voor de sprint- en achter volgingswedstrijd op de baan. Leidster van do ploeg is mevrouw D. Brinkman uit Rotterdam. HET KON niet uitblijven: in de vele duizenden verhalen dte rond de Tour de France 1970 geschreven zijn is ook de onuitroeibare anekdote tceer eens opgehaald van de vsiclrcnner-dic-in- verwachting-was! Nog altijd stemt het Piet Rentmeester uit Yerseke (want die zou het geweest zijn) treurig als hij voor de zoveelste maal weer eens geconfronteerd wordt met deze ge schiedenis. Theo Koomen, zelf een nationale wie- lerheld geworden dankzij Jci Radio Tour de France' op Hilversum 3, ra kelde de geschiedenis onlangs nog weer eens op in een van zijn kolom men in een landelijk dagblad. Wis Theo op de voet volgt door etherland (en speciaal in zijn zaterdagavondpro gramma Goal van de KROweet dat hij zich geen rad voor ogen wil laten draaien als het om de doping gaat. Dat blijkt ook weer uit zijn verhaal in de gesignaleerde kolom. Koomen vertelt daarin dat de tourlei ding fier kon melden dat geen enkele renner betrapt werd op het gebruik van verbodenstimulerende middelen. En we laten dan nu Theo een tijdje aan het woord: .Mogen toij nu blijmoedig aannemen dat de wielersport het stimulerende middel heeft uitgeband. Koersen alle heren profs dit jaar op water en brood' over Goddets wegenIk moet u verdrietig nieuws overbrengenMet de controle op doping wordt zo onbe schaamd de hand gelicht, dat de kara vaan het uitproest van de pret'. En dan komt Theo Koomen weer eens voor de dag met. de al veel vertelde historie: ,Ik zal u, ter verheldering van schemerige toestanden, 'n anekdo te vertellen. Een jaar of vijf geleden toon een Nederlandse renner in Bel gië een criterium. Hij was zielsblij met de overwinning en wiste de op komende zorg bij een aantal kennis sen weg door lachend de controleka mer binnen te stappen. Toch had hij wat gebruikt, hij gebruikte meestal wat. Hij pakte opgewekt het flesje aan, verdween in een hoekje en frun- nekte een slangetje uit zijn hemd. Keek niemand hem op de handen f'. Koomen vervolgt dan: Niemand keek. Lichtjes drukkend op een bal onder zijn oksel, produceerde hij een plasje. Als kraanwater stroomde de urine door het slangde fles in. ,Klaar!', zei de renner. La stop op de flacon, een zegel, een handtekening en onze winnaar kon rustig vertrekken. Twee weken later kwam de uitslag: ,Als wij op uio plasje afgaanbent- u een fenomeen. U zou in verwachting zijn!'. De renner had n begrijpt het. niet zijn eigen urine afgestaanal dus Koomen. Toegegevenhet is een aardig verhaal. Erger nog: het is in de wielersport, lange tijd een dijenkletser geweest. En daarom is deze anekdote prakt isch onuitroeibaar. Maar hoe staat het met de betrouwbaarheid van dit bericht'? We nemen het Theo Koo men die overigens zo vriendelijk was de naam van de betrokken renner niet te gebruiken) met kwalijk dat ook op bijkomende details zijn verhaal niet klopt: het ging met om een cn- teruvm en het ging met om een vAn- Piet Rentmeeser (die in 1966 stopte als actief wielrenner maar achter wiens naam in de telefoongids van het distriet Breda nog altijd de be roepsaanduiding .wielrenner' staat) weet. nog( Jlet verhaal kwam in de wereld na de Belgische klassieker de Brabantse Pijl. De finish lag in een voorstadje van Brussel. Achter win naar Willy Bockland en George van Co- ningsloo was tk derde geworden. Na afloop van die wedstrijd het was in 1965 moesten de eerste drie inder daad op dopingcontrole. Willy, George en ik deden dat dus. En op m'n woord van eer: tot op de dag van vandaag heb ik nooit de uitslag van die con trole gehoord. En iedereen weet het: als je niets hoort, was de uitslag van het urmeonderzoek negatief en was dus uitgemaakt dat je niets gebruikt had'. Nog altijd is het Piet Rentmeester niet duidelijk hoe het bericht over de urine die zou wijzen op een blijde ver wachting in de uereld ts gekomen: Jk heb hot voor het eerst gelezen na die wedstrijd in de Volksgazet, een Belgisch dagblad. Onmiddellijk belde ik de redactie van die krant op ze hadden er een grote foto van me bij geplaatst maar ze zeiden dat ze het overgenomen hadden uit het Frons- se sportblad l'Equipe. Later werd het zelfde verhaal nog eens gepubliceerd in het Belgische sportblad Sport ,67'. Piet Rentmeester was in die tijd (let op de woordspelingpisnijdig. Hij bel de woedend sportredacties, eiste reha- Radioverslaggever Theo Koomen zal in de kamende dagen niet voor de radio te beluisteren zijn. althans niet .life'. Donderdag wordt hij in het ziekenhuis van Naarden (zijn woonplaats) op genomen om zijn amandelen te laten knippen. Koomendie ken nelijk tegen deze ingreep opzag, liet ons gisteren in een tele foongesprek weten: ,Ik za! m'n stem wel enkele dagen kwijt zijn maar ik hoop volgende week zaterdag weer op volle sterkte :e kunnen praten' Keelpijn, opgelopen in de jongste Tour de France, had Koomen genoopt zijn arts te consulteren. bilitatie en nam ook contact op met de BWB (Belgische Wielerbondj waar hem werd verzekerd dat het verhaal niet van deze bond afkomstig kon zijn, omdat het desbetreffende onderzoek niets aan hot licht had gebracht. Kan deze IJzersterke anekdote nu in derdaad op waarheid berustenHet antwoord moet zijn: uitgesloten. En kele jaren geleden reeds gaf prof. De Vleeshouwer van de universiteit in Gent dit antwoord reeds (men weet het: in het laboratorium van prof. De Vleeshouwer in Gent worden de urine- onderzoeken voor de dopingcontrole verricht). Het was tijdens een bijeen komst van de bond van beroepsrenners in het sportcentrum van de KNVB in Zeist waar prof. De Vleeshouwer een lezing hield. Piet Rentmeester vertel de toen zelf nog maar weer eens de anekdote (opnieuw hilariteit) en vroeg prof. De Vleeshouwer of het mogelijk was dat bij een onderzoek op doping de urine ook aantoonde dat er sprake kon zijn van een op Juinden zijnde blijde gebeurtenis. Volgens Piet Rent meester kwalificeerde prof. De Vlees houwer deze veronderstelling als ,non- cence'. Om het helemaal zeker te weten heb ben we telefonisch contact gezocht met drs Th. Vree, verbonden aan de afdeling farmacologie van de uniuer- siteit in Nijmegen 'drs Vree mag als een dopingsdeskundige' worden be schouwd hij verrichtte samen met prof. J. M. van Rossum, eveneens van de Nijmeegse universiteit, verschillen de onderzoekingen betreffende stimu lerende middelen). Drs Vree dan liet weten dat het in derdaad volslagen noncence is te ver onderstellen dat bij een normale con trole op verboden stimulerende midde len ook tegelijkertijd even kan worden vastgesteld dat de urine van een zwan gere vrouw ts ingeleverd: .Het labora torium-onderzoek richt zich op het gebruik van amfetaminenWü men de aanwezigheid van bepaalde hormo nen in de unne aanwijzen en dat is nodig om aan te tonen dat er spra ke is van in verwachting zijn dan moet men vanzelfsprekend totaal an dere reacties doen. En dat gebeurt bij een normaal dopingonderzoek niet). Men ziet hetde spijkerharde anek dote kan doorgeprikt worden als een zeepbel. Maar toch moet Piet Rent meester. wielrenner in ruste te Yerse ke, met de illusie hebben dat drs Vree nu op het toneel is verschenen als in de kinderverhalen de onstuitbare oli fant die voor altijd het. verhaaltje uitblaast. Want de anekdote-over-de- renner-die-m-verwach tmg-bleek draagt alle kenmerken in zich van de onstuit- roeibare grap die altijd weer doorver teld zal worden. Piet Rentmeester zal er mee moeten leren leven (en hij heeft dat trouwens al gedaan) dat hii in 1965 plotseling in blijde verwach ting bleek... VAN DEN BERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7