Nederlandse toeristen in Spanje opgelicht Regionalisatie van het politieapparaat Chanel en Ricci blijven de korte rokken trouw MOEDER MET TWEE KINDEREN VERDRONKEN Nederlandse reactie op zwarte lijst': KLACHTEN VAN BRITSE VLIEGERS ZIJN KRETEN IN HET WILDE WEG DODELIJK GIF UIT APOTHEEK GESTOLEN De dood op de weg Voorbereiding herziening politiewet MOEIZAME START IN BRUSSEL GEMEENTEN ZIJN HET NIET EENS MET ONTWERP BIJSTANDSWEI Engels-sprekende Kaketoe uit Artis gestolen CONFECTIONAIRS ROEPEN COUTURIERS TOT DE ORDE M PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 DUITSER HAD APPARTEMENTEN NIET BETAALD BARCELONA Eén van de Spaanse appartementeigenaars in het vakantieoord Sitges na bij Barcelona, waar het afgelo pen weekeinde rond tweehon derd Nederlandse toeristen plot seling niet in hun vooruit be taalde kamers toegelaten wer den, omdat de plaatselijke reis agent de eigenaars niet had be taald, reageerde gisteren heftig op de ,haat- en leugencampag ne' die er volgens hem in be paalde Nederlandse sensatie bladen over deze kwestie is be gonnen, I>e man, die zijn naam niet wenste te noemen, verzekerde dat hij heel goed begreep dat heit niet de schuld van de Nederlandse toeristen was dat de besproken appartementen nooit be taald waren, Natuurlyk is de oplich terij h;er gepleegd door de plaatse lijke agent, een jonge Duitser, die de voorschotten wel van de Neder landse reisbureaus aannam, maar ons niet of met ongedekte cheques be taalde. Maar laten wij nöet vergeten dat, buiten de oplichterij om, een groot deel van de schuld berust bij die Nederlandse bureaus. Als zij of ficieel erkende Spaanse reisagenten in Sitges in de arm hadden genomen Smplaats van een Duitser, die niet eens zijn persoonlijke papieren in orde had, was dit alles nooit gebeurd. Hoe wil men zijn toeristen nu een be hoorlijke service verlenen als men hier twijfelachtige figuren in dienst neemt? En wat ons betreft, men kan toch moeilijk eisen dat wij ons be staansmiddel juist in het hoogsei zoen van het toerisme gratis afstaan omdat een Duitser een aantal Ne derlanders heeft opgelicht.' uiterste beat gedaan om het geval een zo goed mogelijk einde te geven, en zijn erin geslaagd om praktisch alle toeristen die plotseling op straat bleken te staan een onderdak te ver schaffen. De verblijfplaats van de 25-jarige Duitser, die aü deze ellende veroorzaakte, is alleen bij de Spaan se politie bekend, die gisteren hier over nog geen inlichtingen wenste te Andere zaak Uit welingelichte bron vernemen wij, dat het gaat om Joachim Her mann Hackn uit Stuttgart, die echter reeds twee weken geleden gevangen genomen werd op ver zoek van de Duitse politie via Interpol om een geheel andere kwestie. Hij zit niet in Sitges ge vangen en de plaatselijke rechter is niet tussenbeide gekomen. Naar het schijnt staat hij ter be schikking van de Duitse ambassade in Madrid om uitgeleverd te worden aan de Duitse politie. Het meest waarschijnlijke is dat hij in de ge vangenis van Barcelona zit. Het valt ten sterkste te betwijfelen of hij nog iets van de voorschotten van dé Nederlandse reisbureaus over had op het moment van de arrestatie. Veel van die voorschotten werden reeds maanden geleden betaald en Hackh leidde een goed leveqtje in Sitges. Zijn verblijf in Spanje was overi gens illegaal, want zijn paspoort was reeds lang afgelopen en bij had zich ndet bij de Spaanse politie gemeld. Werkvergunning had hij evenmin, zodat het inderdaad hoogst vreemd is dat meerdere Nederlandse reisbu reaus zich door hem lieten overhalen om op deze wijze een honderdtal ap partementen, door heel Sitges ver spreid, te huren. Beuestiging Een vertegenwoordiger van één van de bedoelde Nederlandse reisbureaus, de heer J. Neggers van het Eindho- vense bureau Sintbad, bevestigde in grote trekken dit. relaas. Inderdaad hadden zowel zijn als andere Neder landse organisaties de Duitser voor uitbetaald (het totaalbedrag schijnt 60.000 gulden te belopen) en kwamen zij het afgelopen weekeinde voor de grote verrassing te staan dat de ap partementen nooit betaald waren. .Eerlijk gezegd moet ik de Spaanse eigenaar gelijk geven. Ons reisbu reau is begonnen met opnieuw de huurprijs van het zestal appartemen ten dat wij in april reeds vooruit aan de Duitser hadden betaald, te voldoen, zodat onze dertig klanten op dit moment zonder verdere moeite onderdak zijn. Maar inderdaad geloof ik dat niet alle Nederlandse reizi- ben hun vakantiegeld in één keer ver loren en beschikken niet over reser ves', zo verklaarde hij. Ook de plaat selijke toeristeninstanties hebben hun TURNHOUT (Belga) Een Neder landse auto, bestuurd door de 36-jarige H. A. Beerens uit Veldhoven bij Eind hoven is maandagavond laat in de Bel gische plaats Aren donk in e De echtgenote van de heer Beerens en hun twee kinderen van zeven en zes jaar verdronken De bestuurder kon zelf door een raampje naar buiten komen. SCHIPHOL (GPD) ,De klacht van de Britse vliegers is een kreet in het wilde weg'. Zo reageerde gistermorgen een woordvoerder van de rijksluchtvaartdienst op de verklaring van de Britse lrjnpiloten dat een aantal Zuideuropese lucht havens gevaarlijk is. ,Het is onzin om het oordeel over de veiligheid van een vliegveld te koppelen aan de eögen limieten. Beter zou het zijn als de Britse maatschappijen hun eigen limieten eens goed zouden bekij ken.' Vam verschillende kamten in de Neder landse luchtvaartwereld werd vanmor gen opgemerkt dait de veiligheidslimie ten voor elke maatschappij anders zijn. De limiet voor veilig of onveilig wordt niet in de eerste plaats bepaald door de luchthaven maar door de uitrusting van een vliegtuig. De veiligheidsapparatuur aan boord is de belangrijkste factor. Wat voor het ene vliegtuig onder bepaalde omstan digheden een onveilige landingshaven kan zijn, kan op hetzelfde moment voor een ander vliegtuig een veilige haven zijn. Onplezierig In luchtvaartkringen noemt men de verklaring van de Britse piloten .ui terst onplezierig' omdat hierdoor .no deloos ongerustheid' kan ontstaan. Bij de KLM zei men gistermorgen: ,de gezagvoerders hebben ten alle tijde de bevoegdheid om bij onverwachte om standigheden uit te wijken naar andere AMSTERDAM (ANP) Bij een in ventarisatie van hetgeen in de nacht van zaterdag op zondag jl uit een apo theek aan het Kattenburgerplein in Am sterdam aan verdovende middelen werd gestolen, is thans gebleken, dat ook 45 gram zwaar vergif is verdwenen. Hier van is 10 gram strychnini nitras, dat bij Inneming van slechts 2 k 3 milli gram dodelijk is. In totaal werd voor 200 gram verdoven de middelen uit de apotheek, waarvan de deur was verbroken, gehaaid. De politie van het bureau Kaftten burg vreest, dat de mensen die de verdoven de middelen, waaronder opium, gaan ge bruiken deze met de vergiften zullen vermengen. Secretaris-generaal Thant heeft dinsdag majoor-generaal Ensio Srilas- vuo uit Finland benoemd tot öhefstaf van de VN-waamemers in het Midden- Oosten. Hij volgt daarmee de Noorse generaal Odd Bull op wiens contract op eigen verzoek op 31 juli afloopt. Volgens Thant heeft generaal Buil ,om persoonlijke redemiari ontslag gevraagd. luchthavens.' Voor de bepaling van de limiet zijn de weer mini ma zeer belang rijke factoren. Het gaat daarbij om een combinatie van hoogte en zicht. De KLM is verantwoordelijk voor de eigen limieten, maar het ministerie van ver keer en waterstaat volgt dit op de voet. Goedkeuring De chartermaatschappijen hebben wel de goedkeuring van het ministerie nodig bij het vaststellen vam de limieten. Dat verschil in behandeling is een gevolg van de ongeregeldheid waarmee de char termaatschappijen vluchten uitvoeren en ook vam de minister bekende luchtha vens die zij soms aandoen. Elke maatschappij werkt, afhankelijk van zijn vliegtuigen en apparatuur, met andere limieten. Daarbij komt, dat de omstandigheden op een luchthaven van dag tot dag kunnen verschillen. De vereniging van Nederlandse ver keersvliegers is het eveneens oneens met de Britse collega's. Secretaris F. H. W. Brouwers: ,wat niet wegneemt dat de situatie op verscheidene velden niet zo ideaal Ls als men zou wensen. Op Ali cante bijvoorbeeld ontbreekt een radio- navigatie-apparatuur. Daar landen wij alleen met goed zicht.' DE STEEG (ANP) Zondagavond is de 21-jarige Ineke Barends uat Drempt hij een verkeersongeval in de Steeg om het leven gekomen. De wagen, waarin rij zat, werd bestuurd door haar ver loofde. Om niet bekende reden week hij naar links uit, schampte langs een tegenligger en botste daarna frontaal tegen een tweede tegemoetkomende au to. Het meisje was op slag dood. Vijf personen werden gewond. De brandweer moest twee inzittenden uit de wrak stukken bevrijden. BOEKEL (ANP) De 35-jarige mej. H. M. Laurenssen uit Gemert is in de nacht van zondag op maandag met haar auto op de Stateweg in Boe kei uit een bocht geraakt en tegen een boom gebotst. Zij was op slag dood. UTRECHT (ANP) In een zie kenhuis in Utrecht is dinsdag oven-le den de 57-jarige bouwkundige D. Ver- mey uit Woudenberg, die maandaf mid dag met zijn auto in de Maarsseveense vaart was geraakt. De heer Vermey, die aanvankelijk op de vrij smalle Maarsseveense Vaart weg met zijn auto stilstond, werd toen hij linksaf wilde slaan, gegrepen door een tegemoetko mende auto en vervolgens met zijn voer tuig in de naast de weg stromende vaart geduwd. Hij en zijn passagier, een bij hem logerende, uit Australië afkomstige Nederlander, van wie tot dusver alleen de naam Van Kuik bekend is, werden later bewusteloos uit het wa ter gehaald en naar een ziekenhuis over gebracht. De toestand van de heer Van Kuik is nog steeds eirnstig. LIMMEN (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag raaikibe de 36-jarige uitvoerder J. A. Bafltus uit Beverwijk, op de rijksweg Haarlem-Den Helder on der de gemeente Liirumen met zijn per sonenauto van de weg. De auto sloeg over de kop an kwam vervolgens dn de naast de wegberm gelegen sloot terecht. De heer Baltuis verdronk. AMERSFOORT (GPD) Bij verkeersongeluk in Amersfoort is gister middag de 15-jarige Melle Anne Zwer ver uit Amersfoort om het leven geko men. De jongen kwam onder een bestel wagen toen hij zonder uit te kijken de fabmekspoomt van Noack, waar hoj sinds veertien dagen werkte, uitreed. De bestuurder van de bestelwagen, de 45-jarige C. B. M. A. B. udit Amers foort zag de jongeman op het aM er laat ste moment voor zijn wagen opdoemen. Krachtig remmen en een poging de jon gen nog te ontwijken konden de aan rijding met meer voortkomen. DEN HAAG (ANP) De ministers van justitie en van binnenlandse za ken menen dat bet dualistische stelsel van gemeentepolitie enerzijds en rijks politie anderzijds dient te verdwijnen. De ministers Polak en Beernink hebben dit dinsdag meegedeeld in een brief aan de tweede kamer, waarin zij de verdere gang van zaken bij de voor bereiding van een vernieuwde politiewet uiteenzeten. De adviezen, die na de publikatde van een voorontwerp vorig jaar werden ont. vangen, gaan In de richting van regio nalisatie em het organiseren van de po litie in grote beheerseenheden. De regering geeft de voorkeur aan ge westvorming van uit de daaraan deel nemende gemeenten. Dan duurt het echter wellicht vrij lang, voordat zich op grote schaal gewesten hebben ge vormd, terwijl het voorts onzeker is, of ook op langere termijn geheel Nederland in gewesten is opgenomen. Een andere aanpak zou zijn uitslui tend voor het beheer van de politie het land bij wet of algemene maatre gel van bestuur volledig in te de. len in kringen en deze kringvor- miing gaandeweg aan te passen aan de zich voltrekkende gewestvorming. Bestuursvorm Van wellicht nog meer belang dan de wijze, waarop de gewesten of kringen worden gevormd, achten de ministers de vraag van de bestuurs vorm. Een voortdurende en effectie ve greep van hel bustuur op het be heer van de politie en een demo. cratisehe controle op dat bestuur moeten zijn gewaarborgd. Overigens zullen bepaalde onderdelen van de politie buiten een indeling m kringen of gewesten moeten blijven en functioneel landelijk dienen te wor den ingedeeld. Welke onderdelen dit be horen te zijn zal voorwerp moeten zijn van nader onderzoek. De ministers menen dat, hoewel de in- gebrachte adviezen en uit de tweede kamer opgegane stemmen In de rich- ting gaan van een gedecentraliseerde gewestelijke politie, eerst aan de hand van een nadere bestudering een standpunt kan worden bepaald. Zij heb ben een procedure van voorbereiding gekozen, welke een zo breed mogelijke inbreng van de bij het politievraag- stuk betrokkenen mogelijk maakt en voorts goede kans biedt met spoed tot een resultaat te leiden. Met het oog hierop kondigen de be windslieden aan, dat zij aan de tweede kamer een reeks vraagpunten zullen voorleggen, voorzien van hun voorlo pig antwoord. Omtrent die vraagpun ten zullen de personen worden geraad pleegd, die geacht kunnen worden re. presentatie! te zijn voor de inp tan tics, die bij de organisatie van de politie zjjn betrokken. SCHENECTADY, VS: Deze foto werd gemaakt met behulp van een nieuwe elektronen microscoop in het onderzoekcentrum van Ge neral Electric. De foto laat een mierkop zien, welke 140 maal ls vergroot. De dieptescherpte, wel ke ls verkregen, wordt opvallend genoemd. (Slot van pag. 1) sequenties zijn. Ten tweede willen ze datzelfde voor de produktie en con. sumptie van zuivel in een EEG van de tien en in de derde plaaits willen ze het voor de produktie en consumptie van suiker. Het gemeenschappelijk buiten tarief voor industriële produkten van de douane-unie is het vierde punit dat die Bribten op hun voorrangslijst hebben. Barber zei dat er naar zijn opvatting slechts geringe wijzigingen van dit ta rief nodig zullen zijn. In de vijfde plaats wil Barber dat gesproken wordt over de noodzakelijke wijzigingen van het ko len- en staalverdrag en van het Eura- tomverdrag. Punt zes is dat de Gemene bestproblemen niet veronachtzaamd mo gen worden en om niet de indruk te wekken dat Engeland alleen zijn eigen problemen wil behandelen. Ten slotte wenst Engeland te beschikken over ge- autoriseeaxle vertalingen van de verdra gen en alle EEG-documenten. De moeilijkheden begonnen toen Bar ber de wens uitsprak dat voor deze onderwerpen gemengde EEG-Britse werkgroepen in het. leven geroepen zouden worden die feiten zouden moe ten rangschikken, evenwel zonder conclusies te trekken. Maar de zes hadden juist 's ochtends onderling beslaten dat met het .fact finding' in hoofdzaak de Europese com missie belast zou zijn. Landbouwcommis saris Mansholt steunde het Britse voor stel in die zin dat hij (zich bepalend tot de landbouw) suggereerde dat de Europese commissie samen met de Brit ten de landbouwproblemen zouden be zien. Op dat moment was de volgende situatie ontstaan: de Franse minister Schumann stelde zich op het standpunt dat men zich aan de 's ochtends tussen de zes gemaakte afspraak moest hou den. Nederland, met de steun van de vier andere landen, wilde wel deels aan de Britse wensen tegemoetkomen, maar wenste anderzijds de onderhandelingen niet te compliceren door een mogelijke wijziging van het landbouwbeleid. Het gevoelen van de Nederlanders was na melijk dat landbouwcommissaris Mans- holt de situatie zou benutten om zijn voorgestelde landbouwhervormingen aanvaard te krijgen als dn een gezamen lijk onderzoek van de commissie met de Britten zou blijken dat in een uit gebreide gemeenschap het huidige land bouwbeleid hervormingen zou behoeven. Beraad De zes trokken zich tegen vijfen te rug voor onderling beraad, waarna tegen midernacht werd meegedeeld, dat de Britten zich akkoord hadden verklaard met de door de EEG voorgestelde werkmethode. In verband met de dood van minister Piipinelis heeft premier Papadopoulos van Griekenland bekendgemaakt dat hij zelf de functie van minister van bui tenlandse zaken zal gaan bekleden. Hij zal daarbij worden geassisteerd door een staatssecretaris Chnstos Xonthopoulos- Palamas genaamd. FEL PROTEST VERWACHT HAARLEM (GPD) Tientallen gemeenten in Nederland hebben het voornemen fel te protesteren tegen het nieuwe wetsontwerp waarmee minister Roolvink (so ciale zaken) en staatssecretaris Van de Poel (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) willen voorkomen dat de gemeenten meer bijstand blijven uitkeren dan 95 procent van het netto minimum loon, zoals per 1 juli met terug werkende kracht geldt. De gemeentelijke bijstandsuitkeringen moeten worden afgeremd, vinden de be windslieden. Anders krijgt het rijk voor diie vrijgevigheid de rekening gepresen teerd. Hft rijk moet de gemeente na melijk 81 procent van de bijstandsuit keringen vergoeden. Door middel van een wetsontwerp willen de bewindslie den landelijk eenheid in hun normen brengen. Het is in de praktik gebleken dat de nieuwe minimum-vakantiebijslag een im puls voor de gemeenten blijkt te zijn om hun bijstandsnormen te verhogen. Vol gens het wetsvoorstel willen de be windslieden de naar hun mening te ro yale gemeenten corrigeren door de ge meentelijke normen, zolang die boven de rijksgroepsregeling voor werklozen en mindervaliden uitgaan, volgens de gemengde index aan te passen. Dat betekent aanpassing op basis van indexcijfers die voor de helft be trekking hebben op de regelingslo nen en voor de heLft op het prijs indexcijfer voor de gezinsconsumptie In dat geval zullen die gemeente lijke normen langzamer stijgen dan die van de rijksgroepsregeling, die uitsluitend met de lonen mee om- zou kunnen worden afgeweta r, vraag 'is aldus dinsdag het comma'» van de VNG of de nieuwe norma i op de gewenste hoogte word® fixeerd. Alls ze te laag worien fe is het goed mogelijk dat de kt» ten meer individueel bijstand mi Overigens, aldus de verenig™, 4 4 hoogte van de normen een pot* zaak, waar de neutrale VNG zicï\ ver buiten houdt. Zoals bekend d's onlangs een mod, de oppositie -bot optrekking vat a bijstandsnormen maar 100 procent n; het imiinilmuirnioon verworpen. De gemeente Amsterdam gaf rig# morgen als nieuwe bijstandskediwi per 1 juli op: 354,75 voor één soon was f 335,25) en f 506,15 via twee personen (was f 479). Am% dam zat gemiddeld aan de honderd pi-, centsnorm, soms royaler soms ei schrieler, afhankelijk van de mafe Aldus de afdeling sociale zaken, zal de hoofdstad zich geleidelijk iemi sen in het door de bewindslieden n wenste systeem. hoog gaan. Verschil Op die manier menen de bewindslieden de verschillen te kunnen opheffen en een nationale, volledig geharmoniseerde bijstandsuiitkeringsregeling tot stand te hebben gebracht. De minister en de staatssecretaris staan op het standpunt, dat de bijstand 95 procent van het netto minimumloon moet zijn, omdat er verschil moet worden gemaakt tus sen werkende mensen, die voor hun werkzaamheden onkosten maken, en miet-werkemdle mensen. In het wetsontwerp zeggen de bewinds lieden er nog bij dat de harmonisatie burgemeester en wethouders geenszins van de plicht ontslaat om verdergaan de hijstand te verlenen, als dit met het oog op de individuele omstandigheden noodzakelijk is. Maar dit betekent ni.-t zo wil het wetsontwerp, dat van die uit zonderlijke omstandigheden regel moet worden gemaakt. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is evenmin gelukkig met het nieuwe wetsontwerp van minister Rooi. vink en staatssecretaris Van de Poel. Er komen nu bindende nonnen, al dus de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, en wjj hebben altijd gepleit voor richtlijnen waarvan naar belleven AMSTERDAM (ANP) .Cookfll Engelse witte naalctoog kalialw, li by de Artisbezoekers een grote puf lariteit genoot, is maandagnacht uiif dierentuin verdwenen. Inbrekers beii het gaas van zyn kooi stiikgeka waarna ze de vogel meenamen, jn heeft ook geprobeerd de grote hut* ara .Gerrit' te stelen. Ook bij dit li was het zware gaas vakkundig doop knint. Bij de ingnng van Artij n de doorgang geforceerd. Iedere vaste bezoeker kende Cocky,i al 20 jaar in de Amsterdamse diet tuin woont. Tegen iedereen, dieaantó aan hem besteedde, redeneerde hij vt gewekt. Hij sprak ook Engels, tót vermoedt, dat hij voorheen In hete zit is geweest van een Engelse zeeitc Cocky want a drink' en .anybody d* schreeuwde hij tot de bezoeker, die te op werd getrakteerd met een luid schater. Een woordvoerder van Artis wmoti da.t de zware snavel van Gerrit die i 15 jaar tot de bevolking van d? d-x. tuin behoort de dieven ervan heeft nat houden de blauwe ara te stelen (Van onze moderedactrice) PARUS Grand old lady Coco Chanel zorgde gisteren voor het grote nieuws: ze liet voor de winter alleen maar korte rokken maken, geen mini's maar modellen tot net op de knie. Vlak voor haar met luister omgeven première ging Nina Ricci's ontwerper Gerard Pipart haar voor. Volkomen onver wacht lanceerde hij een tot iets over de knie vallende rok voor overdag en bewaar de hij de midi's voor 's avonds. Chanel hield de midi's zo ver mo. gelijk buiten de deur. De 84-jan- ge, nog altijd even energieke cnu- turière zat traditiegetrouw weer in een wit mantelpakje van haar met spiegels behangen modehuls naar haar show te kijken. .Ik ben nooit zo verrukt van de mini's ge. weest', bekende ze. PARIJS: Dit futuristische pakje, genaamd, Robin Hood, is van Pier- re Cardin. .Maar toen iedereen over de midi's begon te praten ben ik eventjes voor de spiegel gaan staan en heb mijn rok een flink stuk af laten zakken. Be schrok me wild want ik leek wel een oma. Midi's zijn belachelijk want ze maken een vrouv: verschrikkelijk oud en daair is het toch zeker niemand om be gonnen. De mode van tegenwoor- dig is zo verwarrend. Je weet ge. woon niet meer waar je aan moet beginnen. Ik vind elegantie ver schrikkelijk belangryk en als een vrouw daar nu maar aan vast houdt dan zal haar niemand ooit ouderwets kunnen vinden-' Tweedpakjes De klassieke tweedpakjes in grjjs, rood en beige die zij voor de va. riatie nu eens van pastoorskraag jes voorzag, bevestigde ze haar visie. Overigens waren de pastoor kraagjes en de nu over de hein mouw doorlopende manchetnaden de enige nieuwtjes vau haar tra ditionele pakjes. schadevergoeding betaalde, was, hoe kon het ook anders, verrukt van de nieuwe midi-lijn. Dat gaf hem de kans om zijn klassieke alleen door geschokte naden ge. garneerde jurkjes trouw te blij ven. Precies dezelfde japonnen die de Belgische koningin Fabiola nu al zo'n vijf jaar van hem draagt. Enfin, als u toch naar de film .Sapho' gaat kijken, dan kunt u zelf de allernieuwste Balmadn. creaties zien, De mantelpakjes moesten het bij Balmain afleggen tegen zijn tweedcape-ensembles waarbij hij zijn mannequins tweed laarzen liet dragen. Zijn slankbe- lijnde door ceintuurs flink inge. gesnoerde mantels voorzag hij van een beverkraag. En voor 's avonds haalde Balmam honderden meters zwart fluweel in huis. Een stof waarvan hij diep gedecolleteerde Marleine Dietrich-jurken maakte. Ricci lengte maar op het uiterlijk aan. Maak daarom zelf uw keuze uit mini's, kort en lang!' Aldus het advies van 's werelds invloedrijk, ste modemagnaat. Ntna Ricci was er dus als de kip pen bij om de geachte clientèle due keu3 te blijven bieden. Van. daar de korte kaftanregenjassen en een hele serie tot net iets over de krrie vallende grijze overgooi, ere. Behalve grijs flannel gebruik, te Rieoi's ontwerper veel geruite tweeds om daarmee de .Russian look' te completeren. Ook bij hem speelden evenals bij Balmain de laarzen een belangrijke rol, terwijl ook de schoenen met wat spitsere neuzen de plaats van de plompe molières innamen. Laarzen ge bruikte hrj zelfs voor 's avonds bij zijn fluwelen cocktailplusfords. En wat de rijk geborduurde avondjurken betreft, het leek wel of madame Butterfly zelf door de salons paradeerde. Balmain Haar rechte, beneden de heupen uitplooiende rokken waren eerder op de dag ook bij Pierre Balmain te zien. Het was op zijn première overigens wel te merken dat hij zijn grote tijd gehad heeft. Bal main die vlak na de oorlog een modehuis kon beginnen met het geld dat de Amerikaanse ambas sadeur die hem op de Champs Elysee had aangereden als een Nina Ricci was gisteren het eerste Parijse modehuls dat eieren voor zijn geld koos nadut de Ameri. knanse inkopers heel duidelijk hadden laten weten dat ze. schoon genoeg hebben van een soort ml. di-dictntmir. Het grootste en In vloedrijkste Amerikaanse confec- tieconeem Lord en Taylor richtte zich dit weckend in een twee pa gina's bestrijkende advertentie in de New York Times tot de Amo- kaanse vrouw. ,De tfld is nu echt voorbij dat de vrouw alles kan worden voorgeschreven wat ze moet dragen. Het komt niet op do Cardin Aan het eind van een drukke mo dedag gaf couturier Pierre Car din zijn show in zijn geheel nieuw verbouwde theater .Ambassa. deurs'. Het was een sprankelende collectie vol leuke ideeën waarmee Cardin, de couturier van mevrouw Pompidou, zich nu wel definitief boven zijn ooncurremten Lanvln, Dior, Palou en misschien zedfe Yves St. Laurent heeft geplaatst. Cardin, voortbordurend op zijn favoriete splitmidii's, wist een aan vaardbare nieuwe modellljn te creëren. Want ook al 1: va men zijn rokken dan tot halverwege dé kuit, door een grote split mid. denvoor of opzij bleven de benen niet alleen zichtbaar maar gaf hij de vrouw ook meer bewegings. vrijheid; wat in deze tijd toch wel erg belangrijk is. Ook bij Cardin namen capes en pellerines en mantels met bloembladkragen, een belangrijke plaats in. Maar Car din lanoeerde in navolging van Mary Quant en Esterel ook body- Cardin zou uiteraard Cardin niet zijn wanneer hy een wintercollec tie zonder koltruien zou lanceren, fljj liet ze met geruite Ierse tweed rokken en bolero's combine, ren. Op do tweede dag van de Parijse modemarathon kwamen cogiiacbruin, grijs, naars, donker, rood en flesgroen als de favoriete modekleuren uit de bus. En wat de lyn betreft gaat het nog steeds om zeer slank gesneden creaties met strakke bovenlijfjes, smalle schouders, krappe lange mouwen en zeer sterk dichtgesnoerde tail les. Maar er is nu keus uit een rok op de knie it la Chanel, een rok met een zoom een handbreed te over de knie a la Ricci, een rechte rok tot halverwege de kuit a la Balmain en een split- maxï in navolging van Pierre Cardin- f -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 6