PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND HERVAT WAPENLEVERING AAN ZUID-AFRIKA Nederlandse toeristen in Spanje gedupeerd Grootste ophaalbrug van oktober over water naar Nederland in Middelburg lil Saigon geen coalitie Toch marinemensen in Zuidafrikaanse zaken geweigerd Minister Home bevestigt: ,Voor de maritieme defensie' speelplaatsen won op mm... ondanks toezegging regering Brabants water Duitse technici in Bolivia ontvoerd Britse minister Macleod overleden Vandaag in de krant... OMGEVING VERANDERT GRONDIG f\3e jaargang nr 169 WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELBU RGSE, VLI SSI N GSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 juli 1970 Pagina 5 i 2751) Middelburg, Mirkl 51, ld. 7651 (bgg red. 2078/3169. ld. 6248) Goc*. Grolt Markt 2. tal 6140 (b J j 'ed. 7853 tdu 5213) a 25 een! (Inc.. «i e NIXON: WASHINGTON (AP) Presi dent Nixon heeft maandag een on verwachte persconferentie gehou den waarop hij een groot aantal onderwerpen heeft behandeld. De belangrijkste punten: a l)p VS zullen nooit dulden dat Zuid. Vietnam een coalitieregering wordt op- r'hef'Amerikaanse departement van •KL .„1 reen mensen naar de zuide lijke staten zenden om integratie af te •"eeln"Amerikaanse landstrijdkrachten worden gebruikt om het gebrnik ran dc Ho Tsji Minh-route in Laos on- nmppliik te maken; a als de Sowjet militaire penetratie in het Midden-Oosten voortduurt zou dit het i acl ts venwicht daar verstoren en het zou kunnen leiden tot acties welke een nieuwe oorlog zouden kunnen ont ketenen. Nixon zei verder dat hij een evenwieh- (j<re begroting voor 1972 wil en dat met het oo» daarop binnenkort bet gehele de fensie- en binnenlandse beleid onder de oen genomen zal worden. De president koad^de aan dat David K. E. Bruce, het hon'd'van de Amerikaanse delegatie op de Perijse vredesbesprekingen grote vrij heid van handelen zal heboen. Hij wilde echter niet zeggen welke instructies hij Bruce geeft. Hij zei dat er geen belang rijk meningsverschil net president Thieu van Zuid-Vietnam bestaat over de poli tieke toekomst vam de regering m Sai gon en dat op de Parijse besprekingen geen coalitieregering aan Zuid-Vietnam zal worden opgelegd. Geen toegang voor niet-blanken D GEBONA, SPANJE De gebro- welke bij het opstijgen van het passagiers en vijf bemannings ken Bac-Jlt van de Westduit.se vliegveld van Gerona is neer ge- leden aan boord, van wie er acht chartermaatschappij Jia/varia', stort. Er bevonden zich tachtig gewond weiden. DEN HAAG (ANP) Ondanks de toezegging van de Zuidafri kaanse regering, dat de niet-blan- ke bemanningsleden van de Neder landse fregatten Van Speijk en Van Galen, die op het ogenblik een bezoek aan Kaapstad brengen, als blanken zullen worden behan deld, mits zij geüniformeerd zijn, hebben zich in Kaapstad toch twee gevallen voorgedaan, waarin aan enkele niet-blanke opvarenden in uniform de toegang tot restau rants werd geweigerd. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland zal binnenkort zijn wapenhandel met Zuid- Afrika hervatten. Hoewel een beslissing hierover nog genomen moet worden, aangezien de Britse regering wacht op de reacties van veer tien Gemenebestlanden, staat het vrijwel vast dat deze positief zal uitvallen. LA PA2 (AFP-DPA) Boliviaanse guerrillastrijders hebben de twee West- Duitsers Eugen Schulzmawser en Gun- ther Lerch ontvoerd, die als tecliniei bij een Noordanierikaanse firma in Teopon- te, 200 km ton noorden van La Paz, werkzaam zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken in de Boliviaanse hoofdstad bevestigde maandag dat een groep gewapende man nen die met een vrachtwagen zondag morgen in Teoponte was aangekomen, het radiostation hadden verwoest, de bureauruimten van de firma in brand hadden gestoken en bij hun vertrek de beide Duitsers als gijzelaars hadden mee. genomen. Twee Nederlanders omgekomen bij vliegtuigongeluk LOCARNO (DPA) Maandag Is een sportvliegtuig in het Lago Maggiore pstort. waarbij dc piloot en de twee 'me passagiers zijn omgeko- De Nederlanders zijn de 63-jarige heer Emmanuel Moors en zijn 8-jarige zoon Frank uit Maastricht. Het toestel, een Cessna-165, was van het vliegveld Magadino bij Locarno op gestegen voor een pleziervl ucht. De Zwitserse piloot Ilalo Marazza was di recteur van het sportvliegveld Maga- dino. De passagiers uit Maastricht wa ren in het weekeinde in Tessin aange komen voor een vakantie. I Dit bleek gisteren toen Engelands mi. uister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas-Home, nil wekenlange specula- tics eindelijk een verklaring aflegde in het Lagerhuis. HIJ vertelde, dat .Enge land rekening inoet houden met zijn I strategische noodzaken en dat in dat I verband de defensie van de zeeroute rond Zuid-Afrika van primair belang is.' Volgens hem zal de Britse regering daarom het akkoord van Simonstown weer in toepassing willen brengen. Vol gens dit akkoord kan Engeland deze Zuidafrikaanse basis in geval van nood gebruiken, terwijl het in ruil daarvoor wapens aan Zuid-Afrika levert. Het ak koord was nadat de VN in 1963 drie re soluties had aangenomen, waarin aan gedrongen werd op een wapenboycot van Zuid-Afrika, door Engelands socialisti sche regering van premier Wilson in 1964 verworpen. De conservatieve rege ring is nu evenwel van mening dat de ze resoluties niet bindend zijn en Home verklaarde gisteren, dat Engeland in de eerste plaats verantwoordelijk is voor zijn eigen defensie en dat het daarom moet doen wat het daarvoor nodig acht. Hij deed evenwel de concessie, dat de wapens die Engeland zal leveren en die een waarde van vermoedelijk 900! miljoen gulden zullen hebben, alleen gebruikt kunnen worden voor de ma ritieme defensie. ,We hebben ons standpunt ten aanzien van Zuid- Afrika's apartheidspolitiek al dikwijls genoeg bekendgemaakt en zullen daarom nimmer toestemmen in de le verantie van wapens, die gebruikt kunnen worden voor het verdedigen van de apartheidspolitiek of voorj onderdrukking van interne onlusten. Deze consessie :s evenwel allerminst voldoende voor de socialistische opp tie in Engeland en voor vele Afro-A tische Gemenebestlanden. Gisteren pro testeerden zowel ex-premier Harold Wil. son als de voormalige minister vam bui tenlandse zaken, Michael Stewart, tegen de wapenhandel. Zij wezen niet alleen I op de drie VN-resoluties, maar verklaar den eveneens ervan overtuigd te zijn dat Engelands prestige in de gehele we reld ernstig geschaad zal worden. Gemenebest In ieder geval staat vast, dat het be sluit een ernstige bedreiging zal zijn (Zie slot pag. 6 kol. 7) ideze man wist niets betera te doen dan rant annex cafetaria binnengaan. De port.er van de restaurantafdeling liet wel de blanke mar.neman toe. doch i sloot het toegangshekje voor diens twee [collega's onder het motto dat de zaak 1 .vol' was. De .blanke' verliet toen ook weer het (Zie slot pag. 3 kol. 1 LONDEN (AP) De Britse minister van financiën Ian Macleod is vannacht gestorven, zo meldde het persbureau Press Association. Macleod was zondag uit het ziekenhuis ontslagen, 12 dagen nadat hij daar ge opereerd was wegens een acute blinde darmontsteking. W. DREES JR VAN PVDA NAAR DS 70 Het eerste geval betrof vier opv; "'an een der fregatten, onder wie één an Surinaamse afkomst, die een restau rant wilden binnengaan, doch wie de toegang door de restauranthouder werd geweigerd omdat zich een kleurling DEN HAAG (GPD) Professor W. onder hen bevond.. Drees junior heelt zijn lidmaatschap Het betoog van de bezoekers, dat ai]Ivan de Partij van de Arbeid beëindigd, tot de Nederlandse Koninklijke Marine [Hij is lid geworden van de partij van behoorden en gasten van de Zuidafri- afgescheiden socialisten, DS'70. de hulp van een politieman in te roe pen. Toen de zaak er zo voorstond, staakte het viertal verdere Zij gingen heen, zonder eei te veroorzaken. pogingen. incident ,M Prof. Drees jr. is thesaurier-generaal van het ministerie van financiën. Zijn broer, mr. J. M. Drees, had al enkele weken geleden voor de PvdA bedankt. De naam Drees is nu alleen nog ver bonden met de PvdA door oud-minis ter-president dr. W. Drees. die in te genstelling tot zijn zoons lid is geble- In het tweede geval ging het om een [ven. Op het partijbureau van de PvdA ->epje van drie. uiteraard eveneens i was men gistermorgen nog niet op de uniform, van wie twee van Indone-hoogte van het besluit van prof. V/. siche afkomst. Zij wilden een restua- Drees jr, die tegenover ons verklaarde kaanse regering waren, vond bij del dat de bedankbrief een week geleden restauranthouder geen willig oor enis verzonden. J^AHtlij I GEEN ONDERDAK VOOR 60 MENSEN MAATREGELEN TEGEN DE ILLEGALE IMMIGRATIE IN ENGELAND BRANDFORT (RTR) Politiekorpsen uit achttien steden en dorpen aan de oost- t van Engeland hebben maandag be sloten een systeem van de weg-controle- posten, kustpatrouiJles en informanten op te zetten om de illegale Immigratie van onderdanen van GemenbosHanden tegen te gaan. De Engelse politie meent dat achter de mensensmokkel een internationale organisatie staat. De 40 Indiëers die vorige maand in Rradford werden aan getroffen en werden gedeporteerd, zijn volgens de politie door een internatio nale organisatie via West-Duitsland het land binnen gesmokkeld. Door reisbureaus gestorte huur niet afgedragen DEN HAAG (ANP) D-To NV, de internationale reisorgani satie van het Dirk van den Broek- concern in Amsterdam, neemt de kosten voor haar rekening die voor haar vakantiegangers Spanje zijn ontstaan doordat in Sitges de eigenaar van een Spaans bemiddelingsbureau is gearres teerd. Verschillende Nederlandse reisbureausi schien onderdak vinden als zij bereid zijn door deze arrestatie in moeilijkheden I zyn de appartementenhuur te be- gekomen omdat deze eigenaar, een Duit- - ser met de naam Haekh, de door; de bureaus gestorte appartementenhuur! niet had afgedragen aan de eigenaars] van de appartementen. Deze eisten op nieuw betaling van de reisbureaus waartoe de meeste niet in staat zijn. Appartementen Volgens de mededeling van de di recteur van D-Tours is de Spaanse politie .demonstratief attent' op de ontwikkeling omdat zij wil voorko men dat deze Nederlanders de ap partementen zullen .kraken'. Vanuit Sitges liet de directeur van D- Tours NV maandagavond weten dat er op dat moment een zestigtal op zondag gearriveerde Nederlandse toeristen niet konden worden ondergebracht in de voor hen bestemde appartementen. Deze ge dupeerden. die geboekt hadden bij de reisbureaus die niet in etaat zijn de huur nogmaals te betalen, kunnen mis- 50 mille D-TOURS NV heeft zondag reeds over eenstemming bereikt met de eigenaren van de door haar gehuurde appartmen- ten door de verschuldigde huurprijs op nieuw te betalen. De schade, die voorlo pig wordt geraamd op ongeveer 50.000 gulden voor het resterende seizoen, neemt het Dirk van den Broek-concern voor zijn rekening. Staking DE havenstaking in Engeland heeft zich gisteren nog verder uit- gebreid (pag. 3). Mode IN PARIJS is gisteren de mode marathon weer van start gegaan. (pag- 6). Winkelcentrum DE MIDDELBURGSE raad gaf een krediet voor de bouw van een winkelcentrum in het plan Dau- wendaele- (pag 2). Binnen- en buitenlands nieuws; pag. 1, 3, 6. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5. Radio- en tvpag. 8. Sport: pag. 7. Financieel nieuws: pag, 11. MIDDELBURG Als Middel burgs tweede brug over het ka naal eind van dit jaar voor het verkeer opengaat zal het aan zien van de omgeving van de brug, het gebied met het be staande zwembad en het in aan bouw zijnde overdekte zwem bad, grondig veranderen. Tus sen het bestaande zwembad, rechts op de foto naast het ka naal en het links daarvan in aanbouw zijnde overdekte bad, houdt de Poelendaelesingel op te bestaan. Tussen de beide zwembaden komt een lig-, speel- en zonneweide, die zich tot aan de oprit van de brug zal uitstrekken. In dit gedeelte van de zonneweide, op de foto boven het overdekte bad komt een speelvijver voor kleuters. Maar met de aanleg van deze groe. ne zone tussen de twee zwembaden (Zie slot pag. 4 kol. 1 staten van Brabant heb ben zich vorige week nog- Igereserveerd geloond ten aanzien van deelneming door pë®j§S de provincie Zeeland in de NV Waterwinning Biesboseh. Het L-251 voorstel van gedeputeerden in 's-Hertogenbosch was om aan Zeeland vier aandelen toe te kennen, terwijl Rotterdam en Brabant er ieder veertig zouden behouden. De rest dien de in portefeuille te blijven. Wanneer dit voorste! zou zijn aanvaard, zou de aanvankelijk gelijke verhouding tussen Brabant en Rotterdam kunnen worden verstoord- Rotterdam en Zeeland samen zouden met vierenveertig tegen veertig Brabant in een minderheidsposi tie kunnen brengen, hetgeen men in de staten van Noord-Brabant onjuist en on acceptabel vond; er zouden in dat geval besluiten kunnen worden genomen, die tegen het belang van deze provincie in zouden gaan. En dat, terwijl het gehela waterwingebied binnen de grenzen van dit gewest ligt. Resultaat van de be sprekingen was. dat het voorstel van het Brabantse college van gedeputeer den werd teruggenomen voor nader be raad. Zo oppervlakkig gezien lijkt de hou ding van de Brabantse staten enigs zins overdreven, hun provincie zou im mers hoe dan ook een belangrijke stem in de nieuwe naamloze vennootschap houden; veertig van de vierentachtig aandelen. Aan de andere kant moet juist Zeeland er begrip voor hebben, dat men in Den Bosch liever baas in eigen huis blijft en zelfs de mogelijkheid van een niet-Brabantse meerderheid in een Brabants waterwingebied wil uitsluiten. De houding van de Brabantse staten zal ongetwijfeld de provinciale staten van Zeeland grotere vrij heid geven vooral de Zeeuwse belangen bo venaan te zetten als het gaat om Brabant se verlangens op het grondgebied van Zeeland. In dit verband ware vooral te denken aan het Reimers- waalplan. De Brabantse staten zullen er nu zeker begrip voor hebben, dat men in Zeeland allerlei tekeningen en plan nen uit het land van hertog Jan voor havens op Zeeuws gebied niet zo maar accepteert, maar ze eerst wil toetsen aan bredere normen dan alleen die van Noord-Brabant, in het bijzonder van Bergen op Zoom. De staten in Den Bosch tonen immers dezelfde terughou dendheid als het gaat om Zeeuwse ver langens ten aanzien van een project op Brabantse grond. We geven overigens onmiddellijk toe; het uitwisselen van bijvoorbeeld een Reimerswaalplan tegen deelneming aan een Brabants drinkwaterproject is natuurlijk niet de methode, we leven niet meer in de tijd van de Hoekse en Ka beljauwse twisten. Bij het ene project gaat het om de nationale havenpolitiek, bij het andere om de nationale drinkwa tervoorziening. Als nationaal gezien na afweging van een groot aantal rele- 'ante belangen zou blijken, dat Rei- merswaal inderdaad met het oog op de toekomst van ons land nodig is. dan dient tot uitvoering van het plan te worden besloten, in welk geval Zeeland zeker zonder morren zal meewerken. En als uit een oogpunt van nationale drinkwatervoorziening de provincie Zee- medezeggenschap moet krijgen in de Brabantse Biesboseh. dan zal óók dat moeten gebeuren. We nemen aan, dat de Brabantse staten deze opvatting delen. Een prealabele vraag is echter: heeft men voor de organisatievorm van de waterwinning in de Biesboseh wel de juiste vorm gekozen? Bewijst niet het debat in de staten van Brabant dat al lerlei klein-politieke overwegingen genoemd en ongenoemd een rol kun nen spelen, terwijl het in feite om een strikt-zakelijke aangelegenheid gaat van nationale allure. Is het wel juist om po- litiek-samengestelde Lichamen de raad van Rotterdam, de staten van Bra bant en eventueel van Zeeland met elkaar deze waterwinning te laten be heren? Er is namelijk een andere oplos sing mogelijk, die wellicht efficiënter kan werken: een verdeling van de aan delen onder de waterleidingmaatschap pijen van Rotterdam, Brabant en Zee land. Op die manier wordt een hechte samenwerking mogelijk tussen produk- tie en verkoop. Bovendien wordt uit een oogpunt van nationale drinkwatervoor ziening een beter geheel geschapen: men is namelijk minder afhankelijk van de lokale of regionale politiek. En dat kan een voordeel zijn bij dit project, dat toch nationale belangen dient. Juist het debat in de Brabantse staten heeft vo rige week aangetoond, dat strik t-provin- ciale belangen soms prevaleren boven de eisen van een bovengemeentelijke wa- tervoorziening. p edeputeerde staten van Noord-Bra- j VJ bant hebben het voorstel terugge nomen voor nader beraad. Misschien dat zij in dit beraad ook nog eens de [technische doelmatigheid van hun wa- i terwin-organisatie kunnen betrekken. I Wellicht dat ze tot de conclusie komen, dat het aanbeveling verdient de aanöe- ;len te verdelen onder de waterleidingbe drijven en niet onder politiek-samenge- j stelde besturen. Die houden dan hun ïn- vloed in getrapte vorm. Deze oplossing zou het mogelijk maken, dat de techni sche mensen uit de diverse gebieden rechtstreeks worden betrokken bij de waterwinning. Bovendien zou het pro bleem van al dan niet bestaande tegen stellingen tussen Brabant. Rotterdam en Zeeland makkelijker kunnen worden op gelost. GROENLO (ANP) Maandagmor. gen ;s de 72-jarige mevrouw C. M. jReinders uit Lichtenvoorde op de Lich. tenvoordseweg in Groenlo met haar fieta begonnen te slingeren, en in aanrijding gekomen met een tegemoetkomende au- tobua. De vrouw overleed ter plaatse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1