Analyse van een tourzege Brick Schotte: volgend jaar doen we het anders met Joop Zoetemelk AANWEZIGHEID BELG WERKTE VERLAMMEND WAT WAS OORZAAK VAN FLUITCONCERTEN? Rijpwetering huldigt vanavond Zoetemelk VOOR JAN JANSSEN GEEN TOUR MEER....! MERCKX DE JONGSTE Alleen op de Ventoux was er de angst.... Economischer Minder goed Ongenaakbaar Uitspattingen Echt geleden ADRIE DUYKER 4E IN BELGIË Voorste waaier Genoeg talent Frans leren MAiNOAG 20 JULI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 eddy merckx bejubeld en gehoond (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) PARIJS (GPD) Een jongeman van 25 jaar heeft voor de tweede maal in zijn leven de Tour de France gewonnen, maar het lijkt alsof hij al tien Ronden van Frankrijk lang het renners- veld zijn wil heeft opgelegd. Misschien omdat eigenlijk al vanaf de eerste dag van de tour '70 vast stond, dat Eddy Merckx het tfeel de buitenwijken van Parijs zou binnendragen, lijkt het of Merckx in de tour al veel langer dan twee jaar heerst. En de ver lammende werking die er van zijn aanwezigheid in het peleton schijnt uit te gaan, heeft niet alleen andere renners gedegra deerd, teruggezet naar een tweede rang waarover langzamerhand met waardering wordt gesproken, maar óók in één maand tijds de glorie doen verbleken van iemand als Jacques Anquetil, die nochtans de ronde vijfmaal won en nu, in de karavaan die achter Merckx aansnelde, slechts van tijd tot tijd een hartelijk knikje ontving van het publiek dat naar het parcours was ge sneld om het wielerwonder van de jaren '70 te bejubelen of te honen. Want ook flat laatste ondervond Eddy Merckx, vooral in de slot etappes van de rondrit door nog altijd tourminnend Frankrijk. Waarom? De man in het geel zal er van tijd tot tijd wellicht over hebben nagedacht, zoals hij over alles, dat maar in de verste verte met zijn vak wielrennen heeft te maken, lang en diep pleegt na te denken. Eddy Merckx zal de oorzaak van die fluitconcerten, die overigens nog altijd ruim werden overtroffen door applaus, snel hebben aangewezen: naast een zekere baldadigheid van in eigen favorieten teleurgestelde supporters, was er vooral een zeker on behagen over het uitblijven van de superprestatie, de grandioze de monstratie, die zijn heerschappij over alles wat met de racefiets omgaat diende te onderstrepen. Zulk een machtsvertoon is uitge bleven in de tweede tour, die Eddy Merckx in twee jaar won en daarom is het de vraag of hij aan de nieuwe gele trui, die hij naar Tervueren brengt, wel zoveel waarde zal en mag hechten als aan die van twaalf maanden eerder. PARIJS (GPD) Joop Zoetemelk arriveert vanavond tóch in zijn woonplaats Rijpwetering om zich door zijn enthousiaste dorpsgenoten te laten huldigen. Aanvankelijk zou hij vandaag al, contractueel verplicht door zijn manager, Roger Piel, moeten starten in een invitatiewedstrijd. Maar zijn vertrouwensman Herman Krott heeft dat kunnen veranderen. Omdat Rijpwetering wacht. Krott, die Zoetemelk ais amateur in zijn Amstelploeg had, blijft zich op verzoek van de coureur met die zaken bemoeien. Vooral waar het gaat om de contacten met geïnteresseerde fabrieken. ,Het is nog lang niet zeker, dat Joop bij Mars-Flandria blijft', kan men bijvoorbeeld uit de mond van Krott vernemen. ,Er zijn tal van andere aanbiedingen. Italiaanse ploegen hebben belangstelling, Bic en zelfs Merckx heeft gevraagd of Zoetemelk volgend seizoen bij hem komt rijden. We gaan het allemaal eens rustig bekijken. Ik weet wel dat Joop niet graag na het eerste jaar al bij Mars vertrekt, maar je moet het In Vincennes heersten gisteren rond de aankomstlijn de critici en niet de genen, die aanhankelijkheid aan het ,wcoder van Woluwe' kwamen betui gen. Men analyseerde de 57ste tour en kwam daarbij tot de ontdekking dat Eddy Merckx hem had gewon nen bij de gratie van een reeks tijd ritten, die geringe verschillen bewerk stelligden en door zo'n stuk of drie krachtexplosies die allemaal van min der allure waren dan hetgeen hij een jaar eerder bijna dagelijks had laten zien. Er was die vlucht naar Brussel, toen hij in de straten van zijn woonstad waarlijk schitterde, er was die lange ontsnapping naar de voet van de Alpen toen hjj in Divonne.les.Bains 'n kop- groepje naar min. voorsprong sleurde en er was zjjn eenzame beklimming van de Mont Ventoux. Maar uitgezon derd in de rit naar Vorst herkende men ook toen nog niet helemaal de grote Merckx, onbereikbaar in zijn krachtsontplooiing En daarnaast heeft hij zich ook gen moeten maken over zijn ploeg. Trouwe knechten, maar begiftigd met minder capaciteiten en dus soms zwak in hun hulp verlenging en in hun regie', hun streven de koers ten be hoeve van de meester lam te- leggen of te versnellen. En zo de feiten op tellend bon men in Vincennes de zege van Merckx terecht karakteriseren als minder waardevol dan die van een jaar eerder. Daar stiaat tegenover, dat hij na Coppï eni Anquetil een in de wie. lerwereld begeerde en bewonderde .dubbel' realiseerde: winst in de Giro én in de Tour in één seizoen. Plus het kampioenschap van België en over winningen in Pariis-Nice en in drie klassiekers: Gent-Wevelgem, Parijs- Roubain en de Waalse Pijl. Is het dan een wonder, dat ook een coureur, die een jaar tevoren ook al een soortge lijke erelijst opbouwde, trachtte met economischer rijden, minder machts vertoon wellicht maar via meer ef- PARIJS (ANP) ,Dit is defi nitief mijn laatste Tour de France geweest. Het is vrijwel zeker, dat ik nog een jaar bij Bic blijf en daar hebben ze er volledig be grip voor dat ik niet meer in de Ronde van Frankrijk wil uitko men', aldus Jan Janssen. Was dan een einde gekomen aan een briljante wielercarriere .Neen, dat niet. Ik ben van plan nog twee jaar met fietsen door te gaan. Voor Bic zal ik volgend jaar waarschijnlijk nog wel enkele kleine ronden rijden zoals de Ronde van Spanje en de Zes Pro vinciën. Daarnaast natuurlijk nog de normale series klassiekers Maar ik ga niet meer zo lang van hixs weg als voor de tour noodzakelijk is.' Jans- sen's echtgenote Cora kon haar oren met geloven. Jan had me wel door de telefoon gezegd dat hij geen tour meer wilde doen, maar dat kon ik nog niet aannemen.' Het deed Jan Janssen toch wel een beetje pijn die beslissing te hebben moeten nemen. De laatste acht jaar was de Tour de France ook voor hem het hoogtepunt, waar hij het hele jaar naar toeleefde. En met welk een suc ces. Nadat hij in 1964, l«J6ó en 1967 triomferend in de groene trui over het ovaal van het Pare des Princes had gereden en in 1966 achter Lucien Ai- mar als tweede was geëindigd, kwam het grootste moment van zijn wieler leven in 1968, toen hij na een enerve rend duel met Herman van Springel in de tijdrit op de laatste dag de felbe geerde eindzege opeiste. Janssen, die in 1964 in Sallanches al wereldkampioen bij de profs op de weg was geworden, had het toppunt van zijn carrière bereikt. Bijna was het dit jaar een dieptepunt geworden. Na die rit van Grenoble naai- Gap. toen Ik 24 minuten verloor, heb ik er over ge dacht om naar huis te gaan. Maar Co. ra heeft me die avond, toen ik haar belde, gezegd dat ik dat beslist niet moest doen. Zij kent me het best en wist dat ik achteraf spijt zou krijgen. Je moet ook karakter hebben om te durven afstappen. Voor het tounverk ben ik nu zo langzamerhand toch wel te oud geworden. In de tour van 1968 verspeelde ik op één dag twee en een haive minuut maar won. Nu, op de tiende dag naar Divonne-les-Bains was het 12.5 minuut. Toen wist ik dat mijn tijd was gekomen. Jan Janssen, 30 jaar, had een dapper besluit genomen. ,Het zal nog niet gemakkelijk vallen om volgend jaar niet mee te gaan.' Vier toeken eerder had Joop Zoete melk rechtsdit niet verwachtals tweede man in het eindklassement wordt hij hier samen met winnaar Ed dy Merkx gehuldigd in Parijs. Nog, immers, betreuren Lucien van Impe en vooral Run Wagtmans dat zij op de ,kale berg' niet met eeii laatste tempoverhoging hebben ge tracht een terugvallende Merckx als nog te achterhalen. En nog vraagt men zich af. of de ware, tot op de bo- v? ,van krachten puttende Jaarekx in de lange ontsnapping naar Uivonne niet een deel van de werk loos blijvende vluchtersgroep had moe ten loswerpen om daarna met een aan zijn stand verplichte voorsprong een zaam te finishen Met die argumenten i de hand, plus de wetenschap, dat ook bij incidentele andere gelegenhe den Merckx maar moeizaam de beel den van een jaar eerder in herinne- k?n roepen zijn solozege in Gre noble kwam tot stand nadat hij een verkeerde stuurmanoeuvre van Ganda- nas vlak onder de top van de Porte lee5 demarrage afstraftedat alles leert, dat Merckx een minder goede tour reed, dat hij voorzichtiger dien- kïaltt sen en ergÉ zuinig met zijn krachten moest omspringen. Tot drie, vier dagen voor Parijs zal hij be- t..ZIJ" door twijfels, die eigenlijk niet bij hem passen: zullen de ande ren niet gevaarliik dichtbij komen? het oog van de meniigte in de afgelo pen tour minder goed dan .anders'. Maar toch was er niemand die hem kon benaderen of hem de zege kon be twisten. Natuurlijk, er onlbrak een aantal ele menten in de concurrentie. De Italia nen van klasse waren thuisgebleven, Ocana en Janssen knapten voortijdig af, Poulidor bleek definitief uitge blust, Van Springel smakte tegen de grond en de jeugd bezat in de perso nen van Joop Zoetemelk en Rini Wagtmans nog te weinig ervaring en vooral moed om aan een machtsgreep te denken. Maar toch: er is meer dat Merckx on genaakbaar maakt. Ook een Merckx m mindere vorm namelijk is nog al tijd een super-coureur. Hij is mis schien niet eens begiftigd met de .pu re klasse', die een coureur tot een .grote' bestempelt zonder dat hjj bq wijze van spreken nog maar een trap heeft gegeven. Maar Merckx heeft wél een fabelachtig atletisch vermo gen, een ongenaakbare inzet en een liefde voor hét vak, die bijkans nim mer elders werd gesignaleerd. Merckx is de grootste omdat hij alles, maar dan ook alles voor wielrennen doet en laat. Omdat hij altijd, maar dan ook altijd met zijn vak bezig is en er op jonge leeftijd alle finesses van kent, stijgt hij alleen al op die gronden bo ven de anderen uit. Hij kan urenlang van gedachten wisselen met artsen o- ver ae mogelijkheden van het mense lijk lichaam. Hij kan technici tot de rand van wanhooo brengen met een eindeloos zoeken naar een nóg meer verbeterde fiets, naar een nóg effec tiever stelsel van versnellingen. Hij kan daigen bezig zijn met het zoeken naar nieuwe mógelijkheden, naar de tails zoals verlenging van de crancks, 'ANP) in de geschiedenis 3!" tot nu toe drie renners erin Pausto Cop eeP-®?izoen to winnen. de Ronden van Frankrqk en agd de twee grootste ronden- Jacques Anquetil deed het in 1964, --ei" J" 1949 en 1952 en Eddy Merckx in 1970, nadat hij in 1969 'double werd beroofd doordat hij in de Giro werd gediskwalifi- rpr,Ji T^ns een positieve reactie bij de controle op verboden stimule- dorrn, l$n' toen in gewonnen positie lag. Anquetil was in 1964 Coppl in 1949 ook dertig en Eddy Merckx is veruit de long- Ter vor tiUini' voor ,let begin van de tour, werd hij 25. nS de verschillen tussen de grote winnaars en hun naaste RuStoC^pi; hUn succesJaren- 1949: Giro met 23 min en 57 sec op Gino Bartali; 1QS9- J?Ur met m'n en 55 sec op Gino Bartali. wo2. Giro met 9 min en 18 sec op Fioreuzo Magni: Tnpn„<J°Ar meï min en 17 sec °P Stan Ockers. Anquetil: Giro met l min en 22 sec op Italo Zilioli; Eddy Merckx- 55 Se° °P Raymond Poulidor- 1970. Giro met 3 min en 14 sec op Felice Gimondi; iour met 12 min en 51 sec op Joop Zoetemelk. van de pedalen met enkele millimeters, om de kracht m zijn benen te kun nen omzetten in nog grotere snelhe den, die anderen beschikkend over minder sterke spieren met meer kunnen bereiken. Merckx weet alles van voedingsleer en heeft in zijn kor te carrière al zeker vier soigneurs .versleten' de wonderdokters van de wielersport, die voor alles wat zij in zijn omgeving doen en laten met flesjes en buisjes voortdurend verant woording dienen af te leggen. Of het niet eens mogen doen, want Merckx doet alles zelf, doktert met artsen alles persoonlijk uit en heeft eigen lijk alleen maar iemand nodig om de op zijn kostbare benen te Zo heel zelden ook zijn de ogenblik ken waarop men Eddy Merckx, die in elk interview het liefst de vragen stuurt in de richting van de welstand van zijn vrouw, zijn vijf maanden ou de dochtertje en zijn moeder, ontspan nen aantreft. Inlimi en dat zijn er zéér weinig schilderen hem als een .vriendelijke jongen', maar komen niet verder aan do ringers van één hand als ze zijn uitspattingen per jaar willen optellen. Merckx leeft als een kloosterling, lijkt het, en in die vele uren van concen tratie op de religie, die voor hem liet wielrennen is geworden, bouwt' hij aan een morele weerstand, die in de dan economische redenen geld, snel rijk zijn, klaar wezen voor liet, mo ment waarop niet meer gefietst kan worden niet verliezen. Hij heeft liet zijn jonge leven niet gekund en nu. op 25-jarige leeftijd, heeft die wilskracht zijn hoogtepunt bereikt, nu zij samengaat met een compleet ge worden ervaring in alle sectoren van zijn sport. Daarom, vanwege al die opgesomde redenen, is ook een Merckx in minder goede vorm, zoals Frankrijk en ook Italië hem dit jaar hebben zien rondrijden, door anderen niet te kloppen. Zijn beleving van het vak, gepaard gaande met atletische vermo gens, die niet eens rechtstreeks met hot wielrennen te maken hebben, ma ken hem ongenaakbaar. En al straalt van hem daardoor tegelijk een groot heid uit. die op andere coureurs niet zo verlammend zou mogen werken als zij nu doet, iemand anders zou ook deze Tour de France hebben kunnen winnen. PARIJS (GPD) Na drie weken fietsen door Frankrijk is Joop Zoetemelk er zich eigenlijk nog niet van bewust welke wielerlessen hij heeft geleerd. Want de jubelende debutant, aan de opdracht begonnen om zich te verdiepen in en te wennen aan de ongeschreven wetten van het beroepsmilieu, haalde volgens zijn eigen verrassend eenvoudige methoden de beste cijfers en blunderde vrijwel nooit als het om hard en verstandig koersen ging. De daarvoor vereiste inspanning leverde hij auto- matiseh. Zonder hulpmiddelen. Als een natuurtalent. Dr Van de Cavye, de sportarts van Mars - Flandria, die de équipe de laatste twee weken begeleidde: ,Joop heeft een wonderbaar lijk goed gestel. Hij kijkt altijd fris en helder uit zijn ogen, herstelt erg snel en heeft bijna geen extra middelen nodig. Hij neemt mmder vitaminen dan de andere jongens van onze ploeg, waarschijnlijk ook minder dan de rest van het tourgezelschap, mag verondersteld worden.' Maar hoe dan, is men ook aan de fi nish n Vincennes geneigd zich af te vragen, hoe dan ia die tengere tim merman uit Rijpwetering erin ge slaagd tweede te worden achter .mees ter Merckx' en ervaren tourrotten achter zich te laten? En die andere nieuweling, de pezige Gösta Petter- son te overtroeven? En niet te ver geten, de felle vechter Rini Wagt mans af te stoppen? Volgens de toer beginselen van de sport, zou men .Hij ziet de koers beter dan wie ook Het is alsof hij wat dat betreft ai jaren professional is. Hij is missch:ei te vergelijken met Stan Okkers. Maa Joop heeft twee keer zoveel klasse Hij barst van talent en heeft eei IJzersterk moreel. Niet kapot t® kri-i gen'. WAASMUNSTER (ANP) De Ne derlandse amateur Adrie Duyker is zaterdag bij een amateurwielerwed strijd te Waasmunster (België) als vierde geëindigd. Winnaar werd de Belg Tony Gakens, die voor de 110 ki lometer een thd van 2 uur 24 minuten nodig had. Zijn landgenoten Daniel Goens en Andre Peirsman finishten respectievelijk als tweede en derde. .Je moet', weet hij zelf, .iedere dag geconcentreerd kunnen rijden. Attent zijr. op alles wat om jc heen gebeurt. Maar daar heb ik toch niet zoveel moeite mee. Ik rijd als vanzelf al tijd in de voorste waaier en voel goed aan wanneer ik met een ont snapping mee moet. Het gekke is, dat ik in eendagswedstnjden, in klassie kers ol' kamp.oenschappen, die con centratie nog niet kan opbrengen. Dat moet ik nog leren. Hier, tijdens de ron de, ben ik natuurlijk al een beetje gewend geraakt. Want er waren da gen dat je wist, dat er als in een klassieker gereden zou worden. Dat het dan zou gebeuren'. Op die momenten demonstreerde Joop Zoetemelk één van zijn voornaamste eigenschappeneen benijdenswaardig koersinzicht. De feeling' voor hét moment. De Belgische oud-renner Noel Foré, publiciteitsman van Mars-Flandria: Slechts één keer werd het verweer van de taaie Zoetemelk gebroken en zag hij zijn positie bedreigd. Op de Mont Ventoux bekende hij, hijgend na een helse beklimming, angst te hebben voor nieuwe aanvallen van Wagtmans, de revelatie van de vorige tour. .Toen', herinnert hij zich in Pu- rijs. .heb ik echt geleden. Maar op die berg heb ik ook leren afzien, an ders dan bij de amateurs. En het is me daar ook duidelijk geworden, dat ik in een klim m'n krachten beter moest verdelen'. Enkele dagen later al bracht de nieu we Nederlandse top-renner die les met succes in praktijk. In de Pyreneeën, waar hij opgewekt en ogenschijnlijk onvermoeid het spoor van Merckx volgde. Zodat hij, voor het eerst, zelf bewust voorspelde dat zijn tweede plaats niet meer in gevaar zou ko men. Hot gemis aan steun van vol waardige pioegmakkers en de even- op de passieve houding en het gebrek aan initiatief van de Zuidhollander. En hem schamper vergelijken met die uitgekookte .boekhouder', wijlen Stan Okkers. Of herinneren aan de even oude (23) Rini Wagtmans, die vorig jaar op heel andere wijze debuteerde: blakend van strijdlust en iedere dag vrolijk attaquerend. Maar daarmee zou men Joop Zoetemelk onrecht aan doen. Hij verkeerde immers in een an dere positie, in een onvergelijkbare situatie. Zoetemelk kwam om te le ren. Om te kijken wat er populair gezegd in een Ronde van Frankrijk te koop is. In de hoop dat hij bij de eerste vijftien zou kunnen eindigen. Toen hij" plotseling, geruisloos, naar de voorste stellingen schoof, tweede werd zelfs, werd hij in zijn nog prille carrière als beroepsrenner met een nieuw facet geconfronteerd: de leider achter Merckx, een begeerde positie omdat de gele trui toch niet om an dere schouders zou glijden. Er was toen voor Zoetemelk hele maal geen reden meer om initiatief te nemen. Om gedurfd aan te vallen. Het zou bovendien erg riskant zijn geweest daar Mars-Flandria geen ren ners in kon zetten, die hem zouden be schermen of lang konden bijstaan op kritieke momenten. ,Dat is', bekent ploegleider Brick Schotte. ,een groot gemis geweest. We moesten nu steeds maar hopen, dat hem niets zou over tomen. Dat Joop ondanks het gebrek ion steun zo hoog is geëindigd, de leste achter Merckx, is misschien het /oornaamste bewijs, dat hij een for- rudabei coureur is. Maar volgend jaar zullen we het toch anders doen. Dat nog te verdringen, brachten hem niet in paniek. Hij zou zelf niet aanvallen, redeneerde hij rustig, maar .gewoon' liet wiel van zijn directe tegenstan ders volgen. ,Het is eigenlijk niet zo moeilijk', pleegde hij daaraan toe te voegen. Waarschijnlijk heeft dót, die wonderbaarlijke kalmte en het gemak, waarmee Zoetemelk zijn positie verde digde, de concurrentie ook afgeremd. Men kan natuurlijk kritiek hebben wil ik over betere renners beschik ken, die het zware werk kunnen op knappen. Ik denk aan een stuk of zes Nederlanders. Want bij jullie is genoeg talent'. Dan, volgend jaar, is Joop Zoetemelk zelf ook een betere beroepsrenner, ver wachten zijn Belgische bazen. Noel Foré: .Hg heeft in deze tour al ge leerd zich als een professional te gaan bewegen, te praten. Hij is zelfver zekerder geworden ook. stapt gemak kelijker naar radio, televisie en jour nalisten en begint zich een beetje te xerkopen, zoals dat heet. Volgend sei zoen zai hij er helemaal geen moeite meer mee hebben'. In het dagelijkse invitatiewedstrijden, na de Ronde van Frankrijk, laat hij zich begele.den door Eddv Beugels, die hem wegwijs maakt. En komende win ter vult Zoetemelk aan, .ga ik nog meer aan m'n vak doen. Frans leren bij voorbeeld. Want d:e taai moet je als beroepsrenner kunnen spreken. Nu moet Beugels me overal met raad en daad bijstaan- .of Schotte. of Foré'. Maar aangezien de neo-prol zo snel mogelijk op eigen benen wil staan, handigheid wil krijgen in alle onder delen van zijn beroep, gaat hij vlij» tig studeren. Ook daarin, in de rand. gebieden van het professionele wiel rennen, zal hij zich spoedig thuisvoe- len. Omdat hij de eerlijke ambitie heeft hoog op de sportladder te klim-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7