WERKSPOOR IN UTRECHT VERDWIJNT DOOR OPSPLITSING Staten Brabant tonen deelname Zeeland aan reserve tegen NV Biesbosch Rolma eind 1971 dicht - VMF verwacht 250 ontslagen SER- commissie loon- en prijsbeleid NIET VOOR MAANDAG SOLDATEN IN HAVENS Op aandringen Kloos en Bruynzeel Vandaag in de krant... Patiënten Bosbranden SÜÈtefSSïz"Ld: >°°- RIJNZWEMMER IN ARREST Goedkoop logies in Groningen Mpeslers Enkele oliesoorten worden duurder 113e jaargans nr 167 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 juli 1970 N V «ah. MU ran 41 t V Provincial. HooMrWadln. G. A. da I in.prll. f S.SO 9 iuf. Wllaa., Walatv 56-60. lal. S14d (b g rad JS08. adv. 01186-SS4. aap. 2751) Mlddalburf, Mari.1 SI. lal. 7651 (b|i red. 2078/3169. adv. 6248). Goaa, Grol» Markt 2. tal. 4140 (b g red. 7853. adv 5213) OojlDurs. lel. 2195 Ternauten. Nleuwrtra.1 22 lal. 441 diarikeaa. rad lel S346. adm UI 2094 4 Advertentieprijs 40 eanl oer mm. Minimumprijs per edvertentle 6.Ingezonden mededelingen a Uriel Alle Adveeleniieprijien ascluale) li btw Giro 359300 Provincial. Zeeuvaa Courant. Mlddelbi 7v UTRECHT. AMSTERDAM (GPD) De Utrechtse Werkspoorders kregen het vrijdagmiddag defini tief aangezegd door de raad van bestuur van de VMF': de afdeling rollend materieel gaat in de laatste drie maanden van het volgend jaar dicht na voltooiing van de onderhanden zijnde orders. Verwacht wordt dat in totaal 890 arbeidsplaatsen bij Werkspoor-Utrecht vervallen, waarbij aan circa 250 per- aoneelsleden ontslag moet worden aangezegd. Voor de anderen verwacht het bedrijf een oplossing door het natuurlijke verloop, overplaatsing binnen de VMF en plaatsingsmogelijkheid bij de NS. Voor die laatste categorie is door NS-hoofddirecteur ir Bosboom een getal van 300 mensen genoemd als aan tal personeelsleden in de aanmerking komende sectoren dat tot eind 1971 bij de spoorwegen geplaatst kan worden. Toezegging: bij sollicitatie soepelheid wat de leeftijd betreft. DEN HAAG (GPD) Het dage lijks bestuur van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft gistermiddag besloten tot instelling van een spe ciale commissie van achttien leden onder leiding van prof. Van der Grinten, die de mogelijkheden van een vrijer loon- en prijsbeleid moet gaan bekijken. Het bestuur geeft daarmee gevolg aan het voorstel van NW-voorzittar A. H. Hoos, en VNO-voorzitter W. Bruyn- Mil. die in een brief aan SER-voorzitter dra J. W. de Pous om een dergelijke commissie had gevraagd. De brief is etn uitvloeisel van de recente reis van werkgevers- en werknemers- voorzit ters naar West-Duitsland, waair zij het overlegsysteen, de .konzertierte aktion' bestudeerden. Primair was het doel van deze reis net vinden van aanknopings punten om het centrale overleg op so ciaal-economische gebied weer op gang te brengen. De opdracht aan de commissie heeft •en algemene strekking: een studie over de herwaardering van de beleidsmaat regelen, waarmee de conjuctuur kan worden beïnvloed en eventuele wijziging van elk van die maatregelen. Opmerke lijk is dat duidelijk afstand is genomen van het Westduitse overlegsysteem. het grootwinkelbedrijf, de middenstand, de groothandel en de consumenten, neemt de minister zijn beslissing. Hij zal daairvan mededeling doen in een brief aan de tweede kamer. Het tweede-kamerlid A. P. Oele (pvda) heeft vrijdag minister Nelissen schrif telijk gevraagd of de berichten waar zijn, volgens welke de minister van plan is om de algemene prijscalcuïaJtiebe- slissing te laten vervallen en te ver vangen door de prijsgedragsregels zo als deze in 1966 zijn ingevoerd. Als dit zo is. aldus vraagt het kamerlid, kan dan meegedeeld worden wanneer de be schikking vervalt, welke uitzonderingen gemaakt worden, wat het effect zal zijn op het prijsbeleid en prijsverloop en welke motieven er zijn voor de wij- ~~ng van het prijsbeleid. Overleg Minister mr R. J. H. Nelissen van economische zaken pleegt volgende week vrijdag overleg met de prijs- overlegcommissie inzake het komen de prijsbeleid. Het overleg werd zo wel in de tweede als in de eerste kamer aangekondigd. De minister zei eerst de publika.tie van het prijsin dexcijfer per half juni te willen af wachten. Het cijfer werd dinsdag jl bekend en het bleek van 131,3 medio mei gestegen te zijn tot 131,9. Eerst na het overleg met de commissie, waarin vertegenwoordigd zijn de orga nisaties van werkgevers, werknemers. Het definitieve oordeel is dus gevallen: geen jiroduktgroep Kolma weer in wat voor vorm ook en binnenkort zelfs geen Werkspoor Utrecht meer binnen het YMF-coneern. De apparatenfabriek wordt opgenomen in <le Bronswerkgroep onder de naam Apparatenfabriek I'reeht. De produktiegroepen Structural (kiinst- stofproduklenj idem en in welke groep van <le VMF 't dochterbedrijf Haine NV wordt opgenomen zal na de fabrieks- vakantie van dit bedrijf worden be. sproken. Voor Structural voorziet de VMF.leiding een sterkre groei in de na bije toekomst. Voor de gieterij (ressor terend onder Werkspoor-Amsterdam) komt in de loop van dit jaar een strue- tuurrapport tot stand. Tot eind 1974 lijkt door Hoogoven-bestellingen het be staan verzekerd. Zwijgen De in de lucht hangende NS-order voor 60 wagenbakken (30 treinstellen) zal niet door Werkspoor in opdracht wor den genomen. Hiermee zouden op on verantwoorde wijze verplichtingen met betrekking tot levertijd, kwaliteit en daarmee samenhangende garanties wor den aangegaan, die niet te schatten ri sico's met zich zouden brengen, aldus de raad van bestuur van de VMF. Reden daarvoor: de personeelssituatie is niet te overzien en de directie kan geen ver antwoordelijkheid aanvaarden voor de kwaliteit (lees: veiligheid) van het ma terieel als door groot personeelsverloop de order uiteindelijk met geleende werk krachten zou moeten worden afgemaakt. De vakbeweging onthoudt zich van een oordeel over het prijsbeleid zo lang er geen akkoord is bereikt over een herstel van het centrale loonpo litieke overleg, zo heeft NW-voor- zitter A. H. Kloos meegedeeld, Dat is een nieuwe mogelijkheid voor mi nister Nelissen (economische zaken) bij zijn informele besprekingen over het in de tweede helft van dit haar te voeren prijsbeleid. ,De vakbeweging draagt geen enkele ver antwoordelijkheid voor neit prijsbeleid", aldus gistermiddag de heer A. de Booin, vice-voorzitter van het NW, na af loop van een vertrouwelijk gesprek met minister Nelissen over dit onderwerp, .via de indexclausules stijgen de lonen toch mee met de prijzen..'. De bewindsman sprak tevens voor de tweede keer met de industriële onder nemers, die een veel soepeler beleid op het gebied van de prijzen verlangen, dan minister Nelissen voor ogen staat. Vol gende week dinsdag polst de minister de consumptie-organisaties, drie dagen later 7Ji 1 hij zijn standpunt meedelen aan de prijzenoverlegconimissie. HET Vlissingse ziekenhuis .Bethesda' heeft vorig jaar de zorg gehad voor 3000 patiënten. (pagina 2) BE FRANSE politie heeft een Franse hoogleraar beschuldigd van brandstichting in het gebied bij de Middellandse Zee., (pag. 3). Zeeuws nieuws: pag. 2, 4 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7 Sport: pagina 9 Radio-tv: pagina 21 Financieeel nieuws: pag. 23 En in de stranden er tmtaUeii Nederlandse automobi listen ui het buitenland; de ANWB toont ach telkens weer de redder- m-de-nood. v<- •Letterlijk en figuur- hat'J. i1VU" heeld in De Vlees hal en het Zeeuwse museumoor- %Znel,ik 2"Cr,k mn Ern" v,,n nkk! "l letterkundige kro- 100Janr wei de ca la- °PC» universiteit in En- ?rote belang- tentoonstelling over op- m Damme; hulzen i,I' dorP*- ról. fr ,".'"1 w rooskleu- Wnnr^L^'W PPn rapport, hwke rflnl spraken met t/r.i er: "ommen uil de tuur P xcl c"linair avon- BONN (DPA) De Duitse Klaus Pechstein, die vorig jaar de Rijn van Bazel tot Rotterdam afzwom, is vrijdagavond in Linz am Rhein geares- teerd, verdacht van poging tot afper sing. Hij zou een fabrikant uit Köiiingswin- t=i|- hebben gedreigd diens vrouw en dochter te vermoorden indien hij niet 100.000 mark op een plek in het bos achterliet. Pechstein vertelde de politie dat hij op zijn tocht langs de Rijn voor 20 000 mark in de schuld had gentoken. Hij had bovendien geld nodig voor een reis naar de Noordpool, die hij over twee weken wilde ondernemen. NS klant-af NOREN SOLIDAIR MET BRITSE HAVENARBEIDERS Afvloeiing Volgende week begint in Utrecht het gesprek tussen de directie van Werk spoor-Utrecht en de districtsbestuiurders van de vakbonden over de regeling van de personeelsafvloeiing. In afwachting van die besprekingen zei ir F. O. J. Sickinghe, woordivoerder van de raad van bestuur, geen nadere specificaties te kunnen geven van de aantallen werk nemers die binnen de VMF of bij de NS emplooi zouden kunnen vinden. Het ge tal 250 voor de overblijvende groep moean- de hij een globale aanduiding. Met de spoorwegen is nog nader overleg daar over nodig. Het personeelsverloop over de afgelo. (Zie slot pag. 7 kol. 2 WEEKEND-WEER AANGENAMER (Van onze weerkundige medewerker) Dit jiili-weekeincle zal gematigd zijn. Dat betekent wol belangrijk aangenamer dan de afgelopen winderige en te koude dagen, maar geen zomerse temperaturen in de orde van 25 graden. Wij blijven in de buurt van een hogedrukcentrum liggen, dat zuid westelijk van Ierland ligt. De wind die vrijdag al tot zwak afnam, bleef nog noordwest maar gaat vandaag meer westelijk worden. Hierdoor wordt het wat aangena mer en kan het kwik bij zonnige perioden in het binnenland tot ruim 20 en in de kustgebieden tot ongeveer 18 graden stijgen. Er trekken over de oceaan nog en kele fronten naar het oosten, maar deze zijn in het Noordzee gebied weinig actief en geven wei nig of geen neerslag. Een gematigd zomerweekeinde met de mogelijkheid dat het iets meevalt, zo groot is de hogedruk- invloed nog wel. LONDEN. DEN HAAG (ANP, AFP, DPA) De Britse regering heeft vrijdagmiddag op een buitengewone zitting over de nationale havenstaking besloten, in iedei geval vóór maandag geen militairen in te schakelen in de havens. Zij blijft, naar een officiële woordvoerder na afloop van de vergadering meedeelde, vastbesloten de hulp van het leger in te roepen zodra dat nodig wordt, maar het ziet er niet naar uit dat dit in het weekeinde al het geval zal zijn. De regering sprak hiermee persberichten tegen, volgens welke zaterdag al troepen aan het lossen zouden worden gezet. Wel zullen militaire waarnemers naar de twaalf grootste havens worden gestuurd om de toestand te beoordelen en een actieplan op te stellen. j^AhtlijK Meer dan 36.000 Britse militairen zijn donderdagavond in staat van alarm ge-1 bracht. In Londen heeft nien berekend dat ongeveer 150 schepen door de sta king worden getroffen. Lord Pearson is aangesteld als hoofd van de speciale regeringscommissie die een onderzoek zal instellen naar .de oorzaken en om standigheden' van het arbeidsconflict Hij leidde in 1966 ook het onderzoek naar de zeeliedenstaking. die de toen malige regering-Wrison eveneens tot het uitroepen van een noodtoestand bracht. Minister van landbouw James Prior deelde vrijdag mee dat er nog vol doende voorraden levensmiddelen voor handen zijn. De eerste gevolgen van de staking der havenarbeiders zijn al merkbaar geworden op de Londense cen trale markten, waar de prijzen van vlees, groenetan en fruit zijn gestegen. Op de Scilly-eilanden voor de zuidwest kust is de benzine gerantsoeneerd. De geregelde levering van melkpoeder aan vluchtelingenkampen in Jordanië. Syrië en Libanon is gestopt. aan de staking worden geweten, maar, ook aan de abnormaal grote aanvoer als! gevolg van het mooie weer van vorige! week. Solidair Andere produkten zakken ook allemaal wat in prijs, maar ondervinden toch minder moeilijkheden dan de tomaten. Het centraal bureau van de tuinbouw veilingen voert nog onderhandelingen om te proberen, een paar havens in Engeland open te krijgen. Het export bedrijf NV Wa'.ing van Geest en Zn in 's-Gravenzande heeft wat dat betreft de hoop al opgegeven. De vijf eigen kust vaarders. waarmee dit bedrijf zijn groenten naar Engeland pleegt te bren gen. liggen stil. Tien procent van de normale hoeveelheid tomaten wordt, sinds de naclit van donderdag op vrij dag van Zestienhoven per cnarter- vhègfcuig overgevlogen. Indien de staking van de Britse haven arbeiders geen kwestie van maanden gaat worden, maken de importeurs en dealers van Britse automobielen zich op het ogenblik geen zorgen. Foto boven: een onnatuurlijke stilte heerst in de Londense ha vens. Hierboven: op een Neder landse veiling worden onder de ogen van Britse toeristen grote hoeveelheden tomaten doorge draaid omdat de export naar Én- geland door de havenstaking stil ligt. De Noorse bond van transportarbei ders heeft zich solidair verklaard met de stakende Britse havenarbei ders. De leden van de bond zullen na volgende week vrijdag geen Brit se vracht meer behandelen. Het centraaillbuireau van de tuinbouw- j veilingen schat dat de prijs voor toma ten op de Nederlandse veilingen vrij dagmorgen zo'n twintig pet lager lag. dan hij zonder Engelse havenstaking zou zijn geweest. Wat verkocht werd. ging weg voor de minimumprijs van 3.40 per bakje van zes kilo. Een ge deelte kon zelfs die prijs niet halen er draaide door. Die doordraai moet echte: volgens het centraal bureau niet alleen GRONINGEN (GPD) Met ingang yin 17 juli is in Groningen het slaap, pand .Huis Druiif', Haddingestraat 6. ge opend. Prijs per overnachting zal 2 gulden gaan bedragen. Het is" door de g?meente bij wijze van experiment voor c .e maanden opgezet om reizende jon- :-ren een slaapplaats te bieden. .Hius1 I ruif blijft voorlopig open tot I okto ber. ZEELAND KAN WEL WATER KRIJGEN' VOORSTEL DOOR GED. STATEN TERUGGENOMEN 'S-HERTOGEN BOSCH De voorgestelde deelneming van Zeeland in de NV Waterwin- ningsbedrijf Brabantse Bies bosch wekte vrijdag weinig ent housiasme op bij de provinciale staten Noord-Brabant. Na de debatten in tweede instantie zag Brabant's commissaris der koningin, dr C. Kortmann zich genoodzaakt het voorstel inza ke Zeeland's deelneming na- j mens het college van gedepu- teerde staten terug te nemen ,voor nader beraad'. De com missaris handelde hiermee In overeenstemming met de gevoe lens van de provinciale staten. Uit vrijwel alle fracties waren min of meer afkeurende geluiden geko men over de deelname van Zeeland in het aandelenkapitaal van de NV. Zeeland en ook anderen kunnen straks toch wel water uit de Bies bosch kragen. Daarvoor heeft deze provincie niet noodzakelijk tot de aandeelhouders van de ,De Bies bosch' te behoren. VV'e zien de l'lfty- fifty verhouding In liet, aandelenbe zit," die er nu bestaat tussen Noord- Brabant en Rotterdam liever niet verstoord'. Dat was de teneur «lie klonk in de speeches van vrijwel alle sprekers, die vrijdagmorgen liet woord voerden. De KVP-er mr. Maijer bleek het meest onverzoenlijk te zijn. Hij be gon zijn uitvoerig betoog met een verwijzing naar dë statenzitting van 14 september 1967 Toen al waren er door hem bezwaren geuit. Ik zc-i oen: .Ik zal er niet aan meewer ken. En dat zeg ik nu weer, ook na mens nnijn fractie'. Geen noodzaak delen toe te kennen. Rotterdam en Brabant zouden ei- dan ieder 40 van de 100 behouden. Het restant zou in portefeuille blijven. Maar de heer Maijer voelde daar niets voor: .Er is geen noodzaak de fifty-fifty-verhou- ding tussen Rotterdam en Brabant te verbreken. Dat zal Brabant blij vend in een minderheidspositie bren gen in een nv. die geheel op haar grondgebied in een kwetsbare omge ving ligt, terwijl het gehele object nog in uitvoering moet komen en eerst in 1973 water zal kunnen ver strekken'. Dit statenlid stoelde zijn bezwaren tegen Zeeland's aandeelhouderschap ook op artikel 2 van de s stuten van de nv, waarin wordt gesteld dat de maatschappij tot doei heeft het le veren van water aan Rotterdam en de waterleidingbedrijven van Noord- Brajsand, en voorzover de produktie- mogelijkheden dat toelaten ook aan derden. .Dat is toch wel duidelijk gesteld, vond de heer Maijer, die nog eens betoogde dat aandelen b£- zit en afname van water niets met elkaar te maken hadden. Ook wees hij er op dat op natio naal niveau de opvattingein over de drinkwatervoorziening nog niet zijn uitgekristalliseerd, gezien de opmer kingen van staatssecretaris Kruisin- ga. van volksgezondheid, die in de vaste commissie vam de tweede ka- nier de concentratie van produktie- maaitschappijen urgent achtte dan die van de distributie. .Het is daar om prematuur nu al aandelen aan Zeeland te geven, aldus de lieer Maij er. Drs Giebels, sprekende namens bet PAK, zei dat zijn mening voor een groot gereelte parallel liep met die van «1e heer Maijer. .Voor 1973 le vert de Biesbosch nog geen druppel water. Daarbij is liet onduidelijk in hoover Zeeland straks levering van de Biesbosch zal nodig hebben. Ze ker 100 miljoen mS is nodig voor Zeeuwseh-Vlaanderen. Dut betekent een dure aanvoerleiding. Wellicht «lenkt liet bedrijfsleven dan aan an dere voorzieningen. De heer Giebels baseerde zijn hou ding mede op een artikel van ir T Verheul in het blad .De Ingenieur' en meende daaruit te moeten conclu deren dat de huidige gedachten aan spreiding van de drinkwatervoorzie ning nog onvoldoende basis bieden om de claim van Zeeland vast te leggen. Waarom zo haastig met Zee land? Zijn we bang dat de aandelen in pcmtefeuille blijven?", vroeg hij Fifty-fifty De VVD-er Van der Werf hechtte eveneens grote waarde aan de fafty- fifty constructie samen met Rot terdam. .Die beide partners kunnen straks toch water naar believen en goeddunken doorleveren aan anderen, dus ook aan Zeeland? Mr Scholten sprekende namens de protestants-christelijk» fractie zag :n de deelname van Zeeland onvoldoende zekerheid voor de Brabatns belangen. Maar hij voel de er niets vor.om het voorstel ook mede gezien de verhouding tot Zeeland zonder meer van de tafel te vegen'. ,Neem het te rug voor nader beraad', adviseer de hij. Commissaris Kortmann (commissa ris en voorzitter van de nv) beant woordde de sprekers zelf. ,In 1967 werd de capaciteit van de nv op 300 miljoen mS water geschat. Intussen is door de technische ontwikkeling gebleken, dat het project 500 m3 kan leveren. Het bestuur van de nv, de commissarissen en de huidige aan deelhouders menen, dat investeringen in de nv tot een optimaal rende ment moet leiden', zo betoogde hij. Aan de hand van de nota van staats secretaris ICruisinga toonde hij aan, dat de gezien het voorlopige basis plan van de regering de Biesbosch (Zie slot pag. 2 kol. 5 Songfestival: een Engela woord, maar zo ingebur gerd in hel Nederlandse taal gebruik, «lat niemand er aan denkt het te vertalen. Zeker niet in het Vlaamse Knokke. waar de afgelopen week een dergelijk festijn Is gehouden: het was zoals het behoort bij dergelijke eve nementen een internationale aange legenheid. waarbij veel Engels wordt gesproken en vooral gezongen. Toch kan het aardig zijn om deze zo vanzelf sprekend geworden uitdrukking in het Nederlands te vertalen, bijvoorbeeld met .zangfeest', of .liederenfestijn'. Dan blijkt dat dergelijke vertalingen een heel andere gevoelswaarde hebben dan het oorspronkelijke woord: de Engelse aan duiding identificeert men vrijwel onmid dellijk met amusementsmuziek, met grammofoonplaten, met elpees en sin geltjes en hoe al die dingen nog meer mogen heten. Een woord als .zangfeest' daarentegen suggereert muziekbeoefe ning buiten het moderne amusement, voor sommigen wellicht een wedstrijd zingen in de sfeer van .Die Meister- singer von Nürnberg'. Deze laatste sug gestie echter zou als we het goed hebben begrepen bij het evenement van Knokke niet erg redelijk zijn. We bekennen met stille verbazing een uitzending van het festival in Knokke via de tv gevolgd te hebben. Brj die gelegenheid hebben we nogal eens aan Jo Vincent zitten denken. Niet dat de artistieke prestaties van de zingende Nederlanders in Knokke deden denken aan de zangkunst, waardoor deze Ne derlandse sopraan zo beroemd was ge worden, maar omdat zij nu al weer vele jaren geleden de moed had om een aantal harde en kritische noten t« kraken over bepaalde amusementszan geressen en -zangers. Dat is haar toen niet in dank afgeno men. De hele ,sjow- biz' kwam grimmig overeind om duidelijk te maken, dat de nor men van mevrouw Vincent niets te maken hadden met wat goed en slecht was bij de lichte muze. Als we ons goed herinneren had me vrouw Vincent onder meer opgemerkt, dat al die zingende meisjes volstrekt niets presteerden, zonder microfoon, hun slem verzonk dan in het niets. Waarop de amusementskant duidelijk werd gemaakt dat de microfoon er .gewoon' bijhoorde, zoals ook de versterker en de luidspreker van de elektrische gitaar. Het was gewoon onzin zeiden de amusementsmannen om de microfoon weg te willen denken: dat ding hoort er bij en daarmee uit. Die discussie heeft toen duidelijk ge maakt dat het oosten van laten we zeggen de klassieke muziekbe oefening en het westen van het muzi- I kale amusementsbedrijf twee geheel (verschillende werelden zijn, die elkaar niet ontmoeten. Vanuit die zekerheid hebben we gepoogd het zangfeest van Knokke althans de Nederlandse I avond van dat festijn met grote ernst te volgen. Nochtans vermocht de ver bazing over het gehoorde en het zicht bare niet te wijken. Er is namelijk één zaak, waarvan w» dachten dat die gelijk was voor de 'serieuze muziek als voor de lichte muze: de zuiverheid. Er mag toch worden aan genomen, dat het de bedoeling is van de deelnemers aan een songfestival om een bepaalde, op het muziekpapier voorge schreven noot zo zuiver mogelijk te zin gen. Dat echter gebeurde slechts zelden, alleen mevrouw Helen Shepherd (van zichzelf een meisje-Schaap, hebben we begrepen) voldeed binnen zekere gren zen aan deze eis. De anderen konden zo ver niet komen. Dat was niet zo prettig om naar te luisteren. Wanneer men voorts overweegt, dat de begeleiding werd verzorgd door in het muzikanten vak vergrijsde lieden, die echt wel ble ken te weten wat muziek is, dan vraagt men zich af of het songfestival soms "een absurdistische manifestatie is, waarbij de organisatoren opzettelijk alle relatie met de werkelijkheid willen uit bannen. Een soort super-vervreemding. Als luisteraar betrapt men zich op de zonderlinge ervaring, dat men al opge lucht is als een zanger of zangeres wat volume produceert en door goed naar het orkest te luisteren een aanvan- jkelijk onzuiver-getroffen toon wat weet op te vijzelen. Inderdaad lijkt het festival een stuk van een absurdistisch toneelschrijver, die allerlei gigantische elementen heeft voorgeschreven. Zo is er een zaal vol mensen, die zich voor honderd francs een toegangsbewijs hebben gekocht met daarbij dc verplichting ook nog voor tenminste honderd francs te consume ren. Op de voorste rij zitten ernstige mannen in smoking gekleed, voor het merendeel oudere heren, die cijfers geven aan jongelui van wie sommigen n.et kunnen zingen, maar het deson- danks doen. Voorts is er een glad- I spelend orkest met verveeld-kïjkende musici, van wie sommigen meester blij ken te zijn op uiteenlopende instrumen ten. Verder een talenwonder, die de hele zaak beminnelijk babbelend aan elkaar lijmt. Tenslotte in heel Europa mil joenen? huiskamers, waar ademloos naar dit schouwspel wordt gekeken. Het zal allemaal wel goed wezen en reëel bij deze tijd horen, maar men moet het ons maar niet kwalijk nemen dat we last hebben van een lichte twijfel. Aan het slot van het befaamde songfestival uit de zestiende eeuw in Neurenberg door Wagner in woord en toon vast gelegd zingt een schoenmaker. Hans Sachs genaamd, de aanwezigen verma nend toe: .Verachtet mir die Meister nicht'. Hetgeen vrij vertaald neerkomt, op .laten we onze meesters eren'. Of dat ook na Knokke kan worden ge zongen DEN HAAG (ANP) De netto-\er- bruikersprijzen van gas- en diesel- en huisbrandolie worden met ingang van maandag '20 juli verhoogd met f 0.70 per 100 liter, aldus is door de Neder landse organisatie van oliehandelaren meegedeeld. De gestegen aan voerkosten veroorzaakten 0eze prijsverhoging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1