OPEN UNIVERSITEIT LAAT IEDERE BRIT STUDEREN OPGRAVINGEN IN DAMME: Dimitri Shostakovich: een teleurstelling zeeuwse courant GEEN DIPLOMA NODIG, GEEN TOELATINGSEXAMEN EXPOSITIE TOT EIND AUGUSTUS provinciale 16 18 JULI 1970 (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië is aan het meest opwindende onderwijs-experiment in zijn bestaan begonnen: in januari start een open universiteit. Iedere willekeurige En gelsman, Schot, Welshman óf Noord-lier bo ven de 21 jaar kan er studeren zonder toe latingsexamen te doen of met papiertjes van een middelbare school te hoeven wapperen. Een kleine honderdtwintigduizend Britten rook de kans zich boven hun huidige niveau uit tg tillen en vroeg inlichtingen. Vijfendertigduizend besloten uiteindelijk tot een duik in het diepe van de zelfstudie. Want zelfstudie wordt het voornamelijk in deze mengeling van een gigantische Teleac, schrif telijke lessen en een zomerschool. Met een klap heeft het krijt-eiland in de Noordzee zijn studentenbestand met de helft vermeerderd. Gewoon, door de verstarring te doorbreken die te vaak nog het onderwijs gevangen houdt. Waardeloze omstandigheden, slecht onderwijs of .stomme pech' zoals het hoofd van de universiteit lord Crew ther het noemde, hebben de afgelopen der tig jaar zeker een miljoen Britten van een hogere studie afgehouden. Minstens een tiende van hen wordt in staat geacht een graad te behalen. De schatting is uit een r keld, die rots in uiterst dunne plakjes kan zagen. Computers, radio en tv horen al tot de middelen om studenten te bereiken of te testen. Maar nog voor de universiteit gaat draaien, heeft lord Crowther al beloofc dat nieuwe, modernere communicatiemid delen zullen worden toegepast, zodra die zijn ont- rlekit. Dc open universiteit wil iedereen kunnen be reiken De rij van nieuwe studenten is al imposant genoeg. Huisvrouwen zijn er in grote aantallen, onderwij zers, ambtenaren, een invalide tuinman, een detecti ve die zijn .kennis voor het dagelijks werk wil ver groten', een doodgraver, een 79-jarige, een mislukte balletdanseres STORMLOOP VAN 35.000 STUDENTEN De vroegere ballerina Camilla Allen (33) uit Brad ford ontdekte te laat dat zij niet zo prima was. Een andere opleiding volgen was er voor haar niet bij. Ze trouwde, kreeg kinderen en kwam tot de conclu sie dat zij .eigenlijk niets had opgebouwd'. ,Xu kan ik m(jn frustraties kwijt. Ik kan thuis werken en als ik meer kinderen krijg, of verhuis, kan ik toch rustig doorstuderen.' heeft gelegen. Evenmin is het een aanduiding dat het kieir.e Engeland technologisch op de westerse wereld achter begint te raken en de bakens heeft moeten vèrzé'btën. CARRIERE SCHRIKBEELD Bngeiamd kent vijftig universiteiten waarvan de helft in de afgelopen tien jaar tot stand kwam, wordt gezegd. De Britten zijn juist bezig hun nog niet benutte kwaliteiten te ontwikkelen. De motie ven van de studenten, die voornamelijk tussen de 23 en 35 jaar oud zijn en dus in volle hevigheid aan hun carrière werken, hebben dan ook het meest be trekicing op hun vooruitzichten. Een leraar die geen schoolhoofd kan worden, een technicus die met ver der kan tenzij hij de handgrepen van de computer- tijd jeerr. Velen ondervinden het aan den lijve wat het wil zeggen dat de moderne werkende mens twee, drie keer in zijn leven van baan moet veranderen. Maar, erkent men In Bletchley, de open universiteit biedt de mensen ook een unieke kans om uit de ei gen, vaak uitzichtloze omstandigheden te breken. Naast deze groepen zijn er de mensen die zich maatschappelijk voldoende geslaagd achten, maar eenvoudig de heksenketel die .samenleving" heeft, willen leren kennen. Voor hen is er de studierichting .liet begrijpen van de maatschappij', sociale wetenschappen dus. Daar naast zijn er nog wiskunde, natuurkunde en kunst. Later wordt dat nog uitgebreid met technologie en onderwijs Zes studierichtingen, die elk minstens drie jaar maar voor de meeste de verwachte zes jaar studie zullen vergen, voordat het kandidaats is be reikt pelijk verantwoord opgezet. Als ooit werd gepro beerd een deel van de maatschappij systematisch te verbeteren, dan is het met de open universiteit. Van meet af aan is alles wat Engeland aan onder- wijstechnieken bezit, in de opzet van de open uni versiteit gestopt. Voortdurend worden de methodes -aangepast. Op die manier leert ook de wetenschap pelijke staf nog dagelijks PLAKJE ROTS Een voorbeeld: studenten In de geologie plachten stukken rots af te schrapen tot zij flinterdunne plakjes overhielden waarvan zij de bouw konden bestuderen Nu 35.000 studenten thuis of in him plaatselijke cenitruim moeten werken en proeven ne men, is het ondoenlijk evenzovele brokken rots te Daarom is een speciale machine ontwik Wij hebben geen reddingsoperatie voor benarde Brit ten opgezet, zegt men trots in Bletchley een kilo meter of 80 van Londen waar de open universiteit aileen het hoogstnodige aan gebouwen heeft staan. ,Ons gaat het erom, onderwijs te verstrekken daar waar het gewenst is.' Nobele woorden, die uitstijgen boven hei toch wel sdhrikwekkende beeld van een samenleving die alleen al op onderwijsgebied zoveel gebreken kent, dat een miljoen mensen rechtstreeks te kort gedaan is. Keith Barker uit Braidford doet er nog een schepje op. Hij is 23 en voorman in een textielfabriek die volgens hem hoort tot een bedrijfstak die .vijftig iaar achter is.' Hij vertelde dat collega's cursussen mochten volgen die het bedrijf 3600 gulden kost ten. Daarna keerden ze terug in hun oude baantje zodat geld en inspanning verknoeid waren. Barker doet daarom wiskunde, zodat hij misschien nog eens iets in computers kan ondernemen. Wie bij de open universiteit in Bletchley voorzichtig in deze richting vraagt, stuit op enige zelfvoldaan heid. De enorme toeloop zou geen bewijs zijn dat Brittanniè op onderwijsgebied bedenkelijk achter KANDIDAATS Voorlopig Ls dat het einddoel van de open universi teit. Een graad die in Nederland geen verpletteren de indruk maakt, maar de open universiteit is ook al bezig met doctorale opleidingen voor studenten die hun kandidaats reeds bezitten. Op den duur zal das voor iedereen een titel als ,dr', .mr* of ,ir' be reikbaar kunnen worden. Tien uur per week moet er minstens gestudeerd wor den. Er is een sterk schema van 36 weken ontwik keld. waardoor de student nogal gedisciplineerd moet werken. Toegelaten wordt iedereen, maar m een gesprekje willen de docenten van de open universi- lot complete sets reageerbuizen en retorten toe. bevelen of eerst het volgen van een verfrissingscur sus suggereren. In na.iwe samen,weiicing met de BBC ontwikkelt de staf die 350 man omvat de leerprogram ma's Radio en tv zenden de lessen uit die één keer worden herhaald. Thuis moeten de studenten ook de schriftelijke lessen maken, programma's ontwikke DAMME, JULI In de oude schepenzaal van het stadhuis te Damme vindt, tot eind augustus, een bijzonder interessante tentoonstelling plaats van voorwerpen, die in de jongste jaren (1967-1069) opgegraven zyn in de voor malige havenkom van deze eenmaal machtige Vlaamse koopstad aan het Zwin. Zy werden verricht onder toezicht van de heer Ph. Duprez uit Gent, die in 1939 al belangrijke vondsten deed achter het stadhuis, voor rekening van de heer Pierre Solvay. i m'i de o. de hanen c Aardewerk pijpjes, maar ook vaasjes voor zalf of reukwerk, alsmede kleine ronde apinspoelen van keramiek behoren mede tot de Darnse erzameling die op het stadhuis te zien is. Doei van de opgravingen, naast het stadhuis thans, was niet zozeer het zoeken naar voorwerpen, maar men wilde de juiste ligging van Damme's oude havenkom vaststellen, en voor al die van de twee sluizen of .speyen'. die de haven afsloten: aan de ene kant op het Zwin. aan de andere kant van de Reie, drie daar. komend van Brugge, in hét Zwin uitmondde. Dat de oude havenkom verdween was niet alleen te wijten aan het feit, dat in de 18e eeuw. reeds vrijwel geen enkel scheepje Damme meer aandeed, of het was de kleine barge' (trekschuit) uit Sluis, maar vooral omdat Napoleon :n 1809-1811 het ka naal Brugge - Damme - Sluis liet graven, dat had moeten doorlopen naar Break ens, maar dat bij de val van de keizer slechts to4 aan de Sluise Westpoort of .Stenen Beer' gereed was. Voor het graven van de .Damse Vaart' werd de zeer oude Damse Korenmarkt opgeofferd, tal van wo ningen werden afgebroken. Met het puin daarvan en met de grond van de graafwerken werd de oude havenkom, gelegen tussen de huidige Slekke- straat en de Speyestraat, ongevuld. De opgravingen van vorig jaar en daarvoor gingen tot op een diepte van 7 meter. Honderden voorwerpen, van ae 14e tot de 18e eeuw, werden door de heer Duprez en zijn helpers bovengehaald. De tentoonstelling in het stadhu-.s laat vooral een fraaie kollectie dol ken zien, gemene driekantige steek wapens, tn nog gemener fijne naald dolken of stiletto's, waarmee men zijn tegenstrever in de zijde stootte om de nieren te raken. fragmenten waarmee zo wel gestoken als geslagen werd. Het gaat hier vermoedelijk om de le gendarische .goedendag", d-.e stellig geen knots met ijzeren punter zet ts Mgta Het pronkstuk van de expositie is een vermoedelijk Bourgondische helm Maa.r er is ook waardevol aarde werk. meestal van Brugse makelij, en dan een bijzonder fraaie kollectie messen, lepels, borden, van ijzer, tin en zelfs van z.lver, met onder meer een .bruidsgeschenk': een mes, dat het portret op koper draagt van bruid en bruidegom. Merkwaardig zijn de vele waarde stenen pijpjes, J~ len' van aardewerk, ei Zelfs een uit de Romeinse tijd da terend terra-cott a.beeldje is er ge vonden, al zLjn voordien nooit Ro meinse voorwerpen in Damme ont dekt, zodat het wel een .verdwaald' stukje zal zijn. Voorzover het mogelijk was, zijn alle voorwerpen keurig gereinigd en ge restaureerd. Daar het muserum van de stad Dam me, eveneens in het stadhuis bijna géén voorwerpen bevat, die werkelijk uit het oude Damme zelf afkomstig zijn, is dit wel een unie ke ,Damse verzameling", die onge twijfeld ook de belangstelling krij gen zal van tal van Zeeuwse toeris ten die in de vakantiemaanden het Brugse bezoeken. E. B. len, werkstukken afleveren, proeven nemen. Alle ma teriaal wordt thuisgezonden, van grammofoonplaten tot comlete sets reageerbuizen en retorten toe. MICR0SC00PJE Speciaal voor de studenten van de open universiteit is een kleine microscoop ontwikkeld, even goed als zijn grote broer, tegen een kostprijs van 900 gulden. Alleen al het verzenden van de apparatuur in 35.000- voud heeft geleid tot een bloeiend wetenschapje. Toch een heel belangrijke zaak voor de thuiswer kers die hun waarborgsom van tien pond (88 gul- doen) niei terugkrijgen als de apparatuur kapot is. Voor de wiskundestudenten zijn er kleine computers, ondergebracht in de studiecentra waar de leerlin gen elkaar kunnen ontmoeten, en hulp krijgen van special I aangestelde krachten. Er zijn twaalf streek - centra die 250 plaatselijke centra overkoepelen. Een verblijf van een of twee weken op een zomerschool in Bletchley moet de studenten tenslotte op volle snelheid kunnen b Dc koppeling van de computers tn het land aan het rekent uig in Bletchley heeft wel wat hoofdbrekens gekost, maar heeft ook opwindende mogelijkheden geopend voor correctie van geleverd werk erf pijl snelle informatie over een landelijke situatie. Dat geldt bijvoorbeeld voor proeven die studenten irn de natuurkunde moeten doen om de luchtvervuiling in hun eigen omgeving te meten. Alweer met speciaal ontwikkelde apparaatjes h' nem zij het SO-2 zwaveldioxide gehalte Ho lucht controleren. Vlijtige studentjes in ons eg 'Vastland zouden met rode koontjes van opivsM hun proefjes opsturen. Al die studenten owl; geheie Britse eiland leveren natuurlijk een prtóij beeld van de luchtvervuiling. Zo heeft de oveis rechtstreeks belang bij het werk van de open uk 1 slteit. GROOTS IDEE Het moet dut opwindend samenvloeien van wijs en praktijk zijn, gekoppeld aan de iten frustraties wegnemen, het intellectuele kater vullen en het wetenschappelijk peil opvoere: de oprichters van de open universiteit voo::- heeft gestaan. Het idee en de uitwerking ét: de inmiddels weggevaagde socialistische Wik', gering. In Bletchley we® men er op, dat L Wilson vreemd genoeg zich in zijn verkieziifB n;et eenmaal heeft beroemd op de open era telt. De raadselachtige man speelde op de domrar timenten van een volk dat hij ontwikkeld es gierig genoeg achtte om een hogere opieiduji volgen. Wilson werd daarom teruggewezen, Hetï): ironisch genoeg een belofte voor het succes open universiteit. WOÊÊÊÊÊ VAN EN VOOR DE DRAAITAFEL vele goed-be- =5 de ,spin-spoe- :n de stenen klein soort Het jubileumprogramma van de 2TVTJ bracht in ok tober vorig jiuir een van de belangrijkste werken van «le Russische componist Dimitri Shostakovich (geb. 1906) in de Middelburgse concertzaal: de vijf de symfonie, uitgevoerd door het Ariisterdanns Phil- harmonisch Orkest. Wie na die toch wel boeiende ervaring meer wilde horen van Shostakovich was en is vooral aangewezen op de plaat. De laat ste tijd heeft mot name ONR een aantal platen met werken van Shostakovich uitgebracht, die door Russische kunstenaars in Rusland zijn opgenomen. Van die uitgaven bereikten er twee onze draaita fel: de ene bevat het tweede vioolconcert opus 129 uit 1967 (een plaatpremière) en de zesde symfonie '*.9391. vertolkt door David Oistrakh en het Mos kous Philharmonisdh Orkest onder leiding van Ky- rill Kondrashm, op de andere plaat dirigeert Jew- geny Mravinsky het Leningrad Philharnionisch Or kest in de twaalfde symfonie opus 112 1961). Deze drie werken hebben ons eigenlijk nogal teleur gesteld, ze halen bij lange na het niveau niet van bijvoorbeeld de vijfde symfonie of het onderhouden de concert voor prano, trompet en orkest opus 35. De indruk, die ook na herhaald luisteren blijft do. inmeren is, dat men weinig originele en vaak bom bastische muziek zonder wezenlijke dramatiek of spankracht te horen krijgt. De boeiendste passages komen voor in het vioolconcert, de vervelendste in de twaalfde symfonie, die werd geschreven ter ere van de 22e Communistische Partijdag. Het lijkt relevant er ln diit verband op te wijzen dat Slice - takovich met onder anderen Prokoficff twee maal op de .zwarte lijst' van de Communistische Partij heeft gestaan .wegens gebrek aan algemene begrijpelijkheid' en zich beide keren heeft aangepast aan de ideologische en cultuur-politieke richtlij nen. De uitvoeringen op beide Melodia-platen zijn oor- treffelijk en het sped van Oistrakh is superieur. Met name de twaalfde symfonie komt weinig stereo- genielt uit de luidsprekers, de andere plaat klinkt .breder'. (Melodia Mei 409, twaalfde symfonie en Mei 410). VIOOLCONCERTEN Het aantal vioolconcerten, dat in deze eeuw ls geschreven en min of meer regelmatig de concert zaal haalt, ls bijna op de vingers van één hand te tellen. Het concert van Alban Berg behoort er toe, dat van Strawimsky, dat van Bartók. Meer mogelijkheden om kennis te maken met twintigste eeuwse concerten voor strijkinstrumenten biedt de grammofoonplaat. Zo'n kans dient zich bijvoorbeeld aan op twee recent verschenen uitgaven :DGG kop pelde op een plaat. Strawineky'B vioolconcert uit 1931 met Bartóks laatste werk, het wennag gehoorde alt 1 u-erken i is Hartosï' rkest het b» vioolconcert en een nieuwe Supraphon-uitgav? fc I vat de vioolconcerten van Paul Hlndemith «ESI Amadeus Hartniann. I Het heeft zin te wijzen op een opvallende 0*1 eenkomst in het leven van drie van de vicryl boven genoemde componisten: Straivinsky, H»l inith en Bartók emigreerden rond het uithiwfl van de tweede wereldoorlog uit Europa sm-j Verenigde Staten. Hartniann, die in München l«j de, emigreerde niet: hij trok een groot aantal®! zijn tussen 1934 en 1945 geschreven v""'" Van de vier werken op beide platen is .Concerto Punèbre' viool en strijkorkest h bekend. Het is sombere, klagende, verbeten naai die op papier werd gezet .n de eerste ooricp*! gen van 1939 - en men kan in dat -Je sfeer van het werk zeer wel een relatie ®»l kennen De drie andere componisten hebben «Ml aanzien van hun muziek een gemeenschap^-/ noemer: hun band met het verleden. Het Spreekt dat bij Strawinsky. die in zijn muzl wikkelingen van eeuwen overkoepelde, sam en er zijn eigen, niet geringe persoonlijke op zette in zijn vioolconcert bijvoorbeeld^ de relatie terug tot aan de barok en "~"u Aria, Cappriccio heten de delen), voorzag de vioolpartij van een sobere, dcorr-- begeleiding, die vaak zwijgt voor het solo-irntruinent. .1 Die aanpak staat in sterk contrast met Hu»®s®| concert, dat is geschreven voor viool en gr®* I kest en bijna symfonische allure heeft. Het wo van Bartók door zijn teerling Tlbor Seriy I tooid - neigt naar het neo-klanslolsme, ls I< eens doorzichtig van orkestklank en eenvoud-? I opbouw, maar heeft een zeer veeleisende soj<H*f 1 De uitvoerenden: de concerten op de Dw-P I worden gespeeld door violist Wolfgang Sdu® 1 nan met begeleiding van de door Karei Anom f t dirigeerde Berliner Philharmoniker en I (Bartók) met het Hongaars Staatsorkest 1 ding van Janos Ferencsik. Op de Suprapw" I solieert in de concerten van Hindemith I maain v.olist André Gertler, terwijl het Tsj« f Phlharmonisch Orkest (Ancerl) begeleidt .1 De uitvoeringen zijn stuk voor stuk maar wij wei-den toch met name getroffen de magnifieke vertolking van Strawinsky I Schneiderhan en door de indringende Gertler het concert van Hartmann geeft K I plaat klinkt erg fraai, de SupraphonschQf I ook goed, maar de harde passages komen 1* 1 tijd even gedifferentieerd door. -I IDGG 135 155, stereo) (Supraphon 1 10 fty-s Een student toont een kleine meetnistallatie die de open universiteit haar voor proefnemingen ftittejhn! Lucht met bijvoorbeeld veel so2 wordt door de vloeistof gevoerd die bij een bepaald gehalte van blear red derf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 16