1 T Aardenburgse schutters hebben al 5 eeuwen pijlen op hun boog extiA WIELERVARIA IN MEMORIAM DE RENTEKAART mm JULES DE RIJCKE: ,IK BEN ER SCHUTTER BIJ TOEVAL INGEROLD' HWNSDAG 15 JULI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN ,Sint-Sebastiaan' nog springlevend A4RDENBURG Wie het lef had om rond 1650 het ,gildeboek' van het Aardenburgse schuttersgilde Sint-Sebastiaan' te stelen kon een stevige oor- j. verwachten. Zó stevig ,dat het stinkt'. Nicolaas de Costre, deken van het ijlde, schreef het in 1654 zondei veel gemoedsbezwaren in het boekje, dat Aardenburgs gemeente-archiv aris G. A. C. van Vooren bewaart als een van de kostbare curiositeiten van het gemeentelijke archief. D« heer H. van Iwaarden. sinds 1957 secretaris van ,Sint-Sebastiaan'. denkt er niet over om klappen ,dat het sinkt' uit te delen, wanneer sjj een van zyn tele archiefmappen zou missen waarin het hedendaagse verenigingsgebeu- ren wordt vastgelegd. Dat hij het met het gilde, minstens zo druk heeft als xi|n verre voorgangers staat vast, want ,Sint-Sebastiaan' is na 537 jaar met 30 actieve schutters, 2 .staande wippen', enkele veelbelovende jeugd leden en een financieel ruggesteuntje van liet gemeentebestuur nog steds een springlevende vereniging. ,En een heel gezellige', zegt Van Iwaarden die, met voorzitter Jules de K(j cke (78. en 50 jaar schutter) zyn hart volledig heelt verpand aan alles wat met liggende en staande wippen en hoog- en zijvogels te maken heeft.' De club w hard toe aan een nieuwe kantine. voor net verdedigen van de stad. Karei de Vijfde bedeelt de schutters gilden nadrukkelijk met deze taak. ,Slnt-Sebastiaan' is een van de weini ge gilden waarvan door de eeuwen heen regelmatig levenstekens be waard zj)n gebleven. We zijn de enige schuttersvereniging van West-Zeeuws ch-Vlaanderen en ais gilde zeker de oudste vereniging van Aardenburg en vermoedelijk van de hele streek', vertelt hij. Ar chivaris Van Vooren kan het beves tigen. Als in 1796 op last van de toenmalige magistratuur het .gilde- boek van Sint-Sebastiaan' op het stadhuis wordt ingeleverd, krijgt de gemeente daarmee de beschikking over een uniek document. Het boekje gevat in een houten, met leer beklede omslag bevat de aange paste statuten van Sint-S uit 1471. Uit de tekst blijkt, dat ze zijn ge baseerd op de oude verordeningen van 1433. Van Vooren: .Ik neem aan. dat de vereniging niet belangrijk ouder is. Hij staat tenminste niet bij de lijst van gilden die in 1302 deelnamen aan de Gulden Sporenslag bij Kortrijk, Het gilde van Brugge bijvoorbeeld deed toen wel mee en zo zijn er meer in België. .Sint-Sebas tiaan' diende, behalve voor het ple zier van de leden, in die prille periode standaard kreeg, er is een jaarre kening uit 1556 (momenteel in het archief van Brugge) en er zijn er over de periode 1574 tot 1576. De leden gekleed in lieht-groene ,rok', kregen als ze stierven, een begrafe nis met gilde-eer. De kosten waren voor de familie. Deze zogenaamde .doodschuld' bedroeg 10 groten, die toen met ponden en schellingen het muntstelsel uitmaakten. De 80-jarige oorlog doet de gilden geen goed, al lalf Vint.LkAKoKKoan in nnp" ^3 In 1583 staat de omgeving van Aar denburg onder water, in 1599 vallen er slachtoffers door de pest en als Maurits in 1604 het gebied inneemt trekit de katholieke bevolking weg en komen er protestantse emigran ten binnen. Rond 1630-1640 worden de gilden gehergroepeerd. Sint-Se bastiaan' mag. vanwege katholieke invloeden. geen Sint-Sebastiaan' meer heten en gaat als ,het gilde van de handboog' door het leven. Aarden burg had overigens m de 15e eeuw zo'n 10 tot 12 verschillende gilden, waaronder 3 (schuttersverenigingen. Sint-Sebastiaan' werd ook nog ge acht een keer per jaar mee te lopen in een processie. Rond 1654 laat de deken Nioolaas de Costre via z'n oorvijgen weten dat hij het boekje in zijn beziit heeft en van 1700 tot 1740 heet de deken Pieter Kaff. In 1796, bij de opheffing van de gil den in de Franse tfld, valt het gilde- boek in handen van de gemeente. .Sint-Sebastiaan' leeft na die periode overigens uitsluitend voort in de no tulen en correspondentie van de Aar denburgse magistratuur en via een uitnodiging uit 1818 om in Assenede te komen schieten. ,Zelf hebben we alleen nog een notulenboek uit 1902', aldus Vam Iwaarden. .De rest is ver loren gegaan in de oorlog.' CLUBTR0UW Voorzitter De Rijcke en secretaris Van Iwaarden (r) bekijken het gil- deboekje uit 1471. Meer nieuws over het .Sint-Sebas tiaan' vam nu. .In '47 heb ik het zaakje weer opgericht', herinnert zich Jules de Rijcke. .Ik zei: er moet weer een schuttergilde komen. Nou. voor die eerste bijeenkomst had nie mand interesse. We zaten er met 5 man. De tweede leverde succes op: er kwamen 23 mensen.' De vereniging betrok opnieuw z'n stellingen (en daarmee de .gaaipersweide' aan de Heerendreef, waar al sinds mensen heugenis schietingen worden gehou den) en werd, omdat de schutters van Oostburg na de oorlog niet meer terugkwamen en de club van IJzen- dijke aan bloedarmoede bezweek, het enige (schuttersgilde vam West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In '52 begonnen de leden mee te draaien in de schutterscompetitie voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Er doen zo'n 12 verenigingen aan mee. Sint- Sebastiaan werd 2e in '53. Een aar dig staaltje van clubtrouw dist Van Iwaarden op, als hij vertelt dat de leden, om in '64 voor 500,- een staande wip van IJzendijke te kunnen kopen, vlot 50 renteloze leningen van 10,- cadeau deden. Dit jaar krijgt de vereniging (,we hebben er nooit om willen vragen') voor het eerst een bijdrage van 350,- van de ge meente Aardenburg. Die is ook ge pland over '71 en '72. Tijdens de ju- bileumschieting voor Jules de Rijcke op 28 juni schoot burgemeester M. G. U. vam Berckel van Aardenburg de nieuwe (tweede) staande wip in. die er kwam door huis- en andere vlijt van een groot aantal schutters. In de wintermaanden, als het te fris is om buiten te schieten, verhuizen de mensen van Sint-Sebastiaan' naar hun clublokaal café ,'s Lands Welva ren' waar geschoten wordt op de staande wip. Clubcontributie bij dat alles: 15,- voor een heel jaar. Van Iwaarden: .Boogschieten is helemaal niet zo duur. al moet je natuurlijk wel een boog kopen vam 150,- en pijlen van f4,50. Vroeger werd er nogal eens stevig gedronken, maar dat is er tegenwoordig niet meer bij. ,Stot-Sebastiaam onderhoudt nau we contacten met Belgische schut tersclubs als die van Oostende en Knokke. De leden doen verder op 23 augustus mee aan de Europese kam pioenschappen in het Belgische Perk, terwijl de jeugdschutters Jan en Huib van Iwaarden, resp. 11 en 25 jaar, op 25 augustus in Kwadendasnme hun krachten gaan meten met jonge collega's uit heel Europa. Wellicht dat deze evenementen ooit nog eens in Aardenburg kunnen worden gehou den. Als het aan Van Iwaarden ligt mag het morgen al. Hij ligt nu al wakker van een feestje ter viering van 500 jaar notulenboekMaar tegen die tijd zou .Sint-Sebastiaan' •.vel een nieuwe kantine moeten heb ben. Het huidige bouwvalletje voldoet al lang niet meer aan de eisen die het schuttersbedrijf (en z'n pauzes) stelt. Wat dat betreft schijnt het oude Sint- Sebastiaan' vee) beter in de accom modatie gezeten te hebben. De leden van toen beschikten over een com plete ,hof' annex kapel en daarop zijn hun nazaten wel een beetje jaloers.... Het is een wat gewaagde zaak om op maandag een varia te schrijven als op dinsdag de zwaarste van twee Pyreneeën-etappen moet worden verreden en deze krant u pas woensdagmorgen onder ogen komt. Toch wagen wij het er op, om verschillende redenen. In de eerste plaats omdat we vandaag nog de ongekende weelde beleven twee Nederlanders onder de eerste drie van het klassement te hebben, hetgeen nooit eerder in de geschiedenis is gebeurd, althans niet na zestien etappen. Er is dubbel reden om verheugd te zijn, omdat het twee jonge coureurs betreft, namelijk Zoete melk en Wagtmams. U weet dat wij in deze rubriek de verrichtingen van de jonge prof Zoetemelk op de voet hebben ge volgd en onze waardering voor diens kwaliteiten niet onder stoelen of banken hebben verborgen. Nu we even wel aan de laatste week van de tour bezig zijn en de 23-jarige Zoetemelk al dagen lang op de 2e plaats achter Merckx zetelt, kunnen we een licht gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. Die teleurstelling be treft dan het onopvallende rijden vajn Joop, die altijd wel ergens voorop in een groep blijkt te zitten (van daar z'n uitermate goede klassering) maar die je in de koers zelf eigenlijk nooit ziet. Het lijkt (wijlen) Stan Ockers wel, zeggen ze in België. Dat was een uitgekookte rekenmeester, die 2x als tweede eindigde to de tour, namelijk to 1950 na Kübler en in 1952 na Coppi. Ook Stan liet zich in etappemvedstrijden vr.jwel nooit zien maar eindigde vrijwel altijd vooraan. Het heeft hem enorm veel kri tiek opgeleverd, men noemde hem wel de wieltjeeplak ker. Zoetemelk is ook een geboren ronderenner, dat is nu al te zien Trouwens dat was vorig jaar al bekend. Ie m de toekomstronde, le in de Oircuit des Mines en le in de Ronde van Joego-Slavië. Dit jaar bij de profs ie in de Ronde van Romandië, 4e in die van Luxemburg, 7e in de Zes Provinciën, 8e in de Ronde van Andalusië. Maar in de eendaags klassiekers eindigde Joop als 11e in de Omloop van het Volk, 26e in Parijs-Roubaix en 44e in de Waalse Pijl! Wat on3 dan teleurstelt Wel, we zouden Zoete melk zo graag ook eens zien aanvallen, eens zelf aan een uitval beginnen, eens meedoen aan een sprint (dat kan ook geleerd worden, vraag het maar eens aan Jo- de Roo). Opmerkingen als: ,Het kan me niet schelen of ik op een kwartier of een haüf uur na Merckx finish, als ik maar 2e blijf', kunnen ons niet zo bekoren. Hij rijdt te defensief, eerst in het wiel van Petterson, later in dat van Rini Wagtmans maar als hij daar mee doorgaat, komt nog eens de dag dat die twee hem achter zich laten in de algemene rangschikking. Wat een heel ander type is dan Rini Wagtmans, die oudeiwets durft te vlammen zoals oom Wout vroe ger. Een zuiver emotioneel mens ook die alleen al vleu gels kreeg omdat z'n (nog altijd heel erg zieke) vader wat ajan z'n benen en spderen begon te frunniken. Maar voor Rini voldoende om de verloren geraakte moraal terug te krijgen. Het is zeer de vraag of de koele, be- daaj-de en nuchtere Joop Zoetemelk, een man met een ongekend scherp koersinzlcht die als het ware ruikt dat .de slag' aan het vallen is. zich ooit wel aan derge lijke spectaculaire dingen zal wagen. Tot nu toe be twijfelen wij dat, al hopen we vurig deze woorden nog eens gelooeh ernst raft te zien. Over Merckx kunnen we kort zijn. Er moet een wonder of een ernstig ongeluk gebeuren (en dat wensen we hem toch ook weer niet toen om Eddy van de zege af te houden. Misschien wordt het wel weer een zege praal op alle fronten, algemeen, punten, berg. ploegen en combine, al is dat voor de rest van het rennersveld nwt te hopen. Jammer, die plotselinge terugslag van Jan Janssen. Hij heeft met z'n 30 jaar toch te hoog gegrepen. Zelfs in z'n glorietijd zou hij tegen de Merckx van vandaag niets hebben kunnen beginnen. Jan moest immers altijd al alles geven om te bereiken wat hij heeft bereikt en dat was heel veel. Daarom blijft voor ons Jan Janssen de grootste wegcoureur die Nederland ooit ha;ft gekend en één van de allergrootsten van de we reld. Overigens geloven we niet direct dat hij nooit weer aan de tour zal deelnemen. Stel dat hij volgend jaar voor een vaderlandse equipe gaat rijden en men vraagt Jan om mee te gaan om vóór de bergen een etappe te •.vinnen, dan is er een redelijke kans dat hij dat doer- Trouwens, misschien wint hij er dit jaar nog wel eentje, wellicht in Bordeaux... Ottenbros kan het (tot maandag althans) toch maar met waarmaken. Wat heeft die jongen toch hard een etappezege nodig, voor z'n image. Wat er verder van die Willem n-formatie is overgebleven, is me toch meegevallen, eerlijk is eerlijk. Van der Vleuten, Dol man, Van Katwijk en vooral Ottenbros, zullen met de aankomende vedette Rini Wagtmans, nog wel van zich laten horen. Een paar andere uitslagen. In Moortsel eindigde Jan Krekels zaterdag 3e achter winnaar Hooybergs. Jan Harmgs werd 7e, Jos van Beers 14e, Buckacki 16e en Theo Verschueren 25e. Daan Holst werd 15e in St-Marteins en Peter Kisner 22e in Oost Nieuwkerke, Vandaag moet Keetie Hage haartitel van Neder lands achtervolgingskampioene verdedigen. Zaterdag is ar te Waarde een koers voor nieuwelingen en adspi- r an ten. aanvang twee en drie uur. In Wemeldinge ko men de amateurt} eveneens zaterdag aan bod om half drie. Maandag wordt in Philippine de .Mosseltonde' verre den. start adspiranten half twee voor 30 km. om drie uur van de amateurs voor 100 km. Dinsdag wordt in Cl'.nge een koers van 104 km verreden door amateurs, start half drie. En voor de echte liefhebbers van de gro te wielersport, woensdag 22 Juli, de acht van Chaam voor adspiranten, nieuwelingen, amateurs en (vele tour-) profs. aka. t Is toch zonde van al die slapende rente, 't Is toch zonde van al dat kapitaal. Vijfentwintig miljoen Nederlandse guldens liggen er in Amsterdam te wachten op de rechthebbenden. Alleen de Sociale Verzekeringsbank is brandeerlijk en wil ze kwijt. De rechthebbenden worden via dagbladadvertenties de krant kunt u niet miissen, geen dag, opge- vrjjd hun geld te komen salen, maar dit gebeurt mondjesmaat. De SVB zit huilend te wachten. De rentekaart is al sinds 1967 overleden, maar we •runnen de dode maar niet loslaten. Ze heeft ook zo veel voor ons betekend in het verleden. D e SVB, executeur testamentair namens het invaliditeits- fonds verkeert in een impasse. De erfgenamen, on der «ie die 25 miljoen verdeeld moeten worden, la ten namelijk en masse verstek gaan. Zijn ze onver schillig, lui of onwetend of telt het bedrag van een paar tientjes of enkele honderden guldens niet meer mee? Toen de invaliditeitswet vijftig jaar geleden in wer- ldng trad was het bezit van een rentekaart een van dc eerste lieve sooiale lusten waar we momen teel warmpjes mee toegedekt zijn. Na 1919 was er een verschrikkelijk langdurig hiaat to de sociale verzekeringswetten, er was een traag-werkende voorzienmg bij ziekte, een armetierige uitkering bij werkloosheid en als je de vijfenzestig haalde of eerder krakkemikkerig werd zodat ze je wel uit het arbeidsproces moesten halen, dan werden de rente- kaarten door de raad van arbeid afgestoft, de ze geltjes geteld, de rente berekend en volgde de jaar lijkse uitkering van enkele honderden guldens ol minder Wie ver voor 1919 geboren is, had pech Rentekaart, o kostbaar bezit., de controleurs zaten de beunhazen op de hielen, de mevrouwen, die pro beerden onder het plakken van het wekelijkse ze geltje van een kwartje voor het daghitje uit te komen, een werkgever die dit grapje bij zijn arbei der wilde uithalen. Veertien jaar moest je zijn om recht te hebben op een rentekaart. Trouwde het meiske, dan was het uit met het ge plak. Sommige jonge huisvrouwen of hun manner (lachten toen al zorgelijk aan de oude dag. Weet je wat, zeiden ze, we blijven lekker (het woord lekker wordt veel misbruikt), doorplakken, we betalen het zegel nu voortaan zelf en als we dan oud zijn, zitten we op rozen. Dan krijgen we naast de rente van Piet, Jan of Klaas, of hoe hun echtvriend heette, ook nog een paar gulden extra voor onszelf. Toe maar' 't kan niet op en de duivel zijn zak is nooit gevuld. Maar tenslotte was het voor velen allemaal niet nodig. Vlak na de oorlog was er eerst ene Willem Drees. wiens naam onsterfelijk werd door een gelde lijke voorziening voor de oude lieden. En nog een nortje verder, wachtte, zwaaiend met de vlag, een bewindsman uit een ander kabinet aan de eindstreep ..iet eer volksverzekering. Waardevast. Weer een paar jaar later kwamen de verwaarlocede weeuwen to wezen aan bod. Ook waardevast. Ondertussen lag het geld van de rentezegels in de veldets van de SVB te stinken en bleven de Werk gevers rentezegeltjes plakken. Niet waardevast. De nflatoirc tovaliditeitsrente stelde steeds minder voor en eindelijk verdween de rentekaart en kwam de wao, een pracht van een sociale lust, de vervolma king m de Nederlandse tuin van Eden van de sociale vvetgeving. Zoals gezegd, de SVB Is brandeerlijk, daar staat Ie staat der Nederlanden borg voor. Afhankelijk can geboortejaar en premiebedrag zullen de zegels icrzilverd worden. Maar ai ziet, de Nederlander fc .liet zo hebberig, als hij in het buitenland vaak voorgesteld wordt. De rijkaards die met z'n allen een slordige vijfentwintig miljoen bezitten, doen of uin neus bloedt. Met z'n allen een kapitaal, om zó •en of ander project mee te beginnen. Misschien nnncn ze het kapitaal toch nog voor een oude- lags gebeurtenis gebruiken. Bijvoorbeeld, om er de jaarlijkse bejaardenreizen mee te financieren. Dan loeft déar tenminste niet meer voor gebedeld te worden. lijk', zegt hij acnteraf en tussen de cadeaus, die variëren van een zilveren lepe! en vork (schuttersclub Knokke) tot een niet minder zil veren asbakje van de Zeeuws-Vlaamse schuttersbond. Jules de Rijcke is met z'n 78 jaar een oude getrouwe in het wereldje van de handboog sport. ,En dan te bedenken dat ik er bij toeval ben ingerold. In 1920 keek ik in Sluis naar d«- wedstrijden op de liggende wip toen er iemand vroeg, or ik ook eens wilde schieten. Nou, daar had ik helemaal geen zin in. Wist ik veel. Maar ze bleven aandringen en toen heb ik het gedaan: ik schoot gelijk twee hoogvogels'. Voor de Rijcke aanleiding zich be melden als lid van ,Sint-Bebastiaan', toen een welvarend gezelschap boogschutters die nog niet dachten aan een club- of streekcompetitle een best pintje lustten. .Als je vroeger een vogel had geschoten moest je trakteren, maar op de duur trak teerde iedereen maar raak, ook als hij verloor', herinnert De Rijcke MENSEN IN DE SPORT zich. Toen hij bij Sint-Sebastiaan' kwam waren er zo'n 40 a 50 leden. Alleen de 85-jarige Achiel Dierick, die in het bejaardencentrum .Coens- like' zit is nog over uit die tijd. .Voor de oorlog hebben we een paar jaar een soort competitietje gehad. Dat werkten we af tijdens vijf zondagavonden in de zomermaanden. Maar toen het eenmaal oorlog werd. is de hele boel in duigen geval len'. In 1947 richtte D- Rijcke .Sint-Sebastiaan' opnieuw op en sinds die tjjd is hjj ook voorzit Ier ,Het ging op en neer met dc vereniging', certclt hij. ,VVe hadden bijvoorbeeld een jaar dat we 80 leden telden, waaronder heel veel Belgen. Maar niet ledereen was even actief en la- er zijn die Belgische schutters weer verdwenen. Momenteel zijn wc net 30 ntan, maar allemaal mensen die ook komen schieten'. Tij doet het zelf minstens 2 keer in de week. Dan zit zijn vrouw al- :een thuis in de bungalow aan de Wandeldreef, waar het wemelt /an de bordjes van belendende schuttersverenigingen en waar De Rijcke 11 keer .schutterskoning', 4 keer kampioen op de staande en i keer op de liggende wip ook zijn bekers heeft staan. .Als mijn man jr plezier in heeft en sij doet 't correct, dan mag het van mij, hoor', acht ze. Jules de Rijcke wilde vorig jaar z'n voorzittersfunctie be schikbaar stellen. ,Er moet maar eens een jonger iemand komen', vond hij. De leden waren het er niet mee eens: hij mag nog zeker 3 Jaar toe voegen aan de 537 die het. Aardenburgse schuttersgilde meet.... AARDENBURG Wie geeft er een verjaardagsfeestje waarop 117 gasten komen? Jules de Rijcke, voorzitter (.hoofdman') van de schut tersvereniging Sint-Sebastiaan' uit Aardenburg, mag zijn vinger op steken. Op 28 juni deden er welgeteld 117 schutters uit Nederland en België mee aan de sohieting ter gelegenheid van zijn 50-jarig schutters- jtibilcum. ,En omdat het schutters zijn, ken ik er zeker 100 persoon- Jules de Rijcke (78) bt] de gaai pers die hij cadeau kreeg van de heren van Bsbroeck en Cortvriendt uit Sluiskil bij zijn 40-jarig schutters- jubïleum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19