OMLOOP WAS PERFECT STIJLVOLLE JUUL BREUSSING WERD STERKE WINNAAR OMLOOP ZEEUWSCH-VLAANDEREN Plan van Trico-Noble- Acifit slaagt perfect Belgische leiders van de eerste dag werden op tweede dag vernietigend verslagen 9 In Zweden Prachtkoers Speelplaats Beslissing Reactie Signaal BELANGRIJKE ROL WIM EVERTSE Wij J^IAANDAG 13 JULI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Medevluchter Wim Evertse uit Zierikzee versloeg In de 1 nats te etappe Brcus- *'nK in de eindsprint, en pikte daarmee 15 seconden bonificatie mee. Maar dat deerde de eindoverwinnaar geenszins. Want, Wim Evertse zou, zelf als Juul llreu.ssing op do vierde plaats in deze spurt geëindigd was en dus ook de bo nificatie van 5 seconden voor de 3e plaats Wim Evertse voorgebleven zjjn. Die voorsprong van 18 seconden had de sterke Noordhollander zaterdag in de eer ste rit op Wim Evertse. veroverd, toen hij in de straten van Terneuzen nog ach ter de Belgische vluchters aanjoeg. Daarom had Wim Evertse. die beide lagen een zeer vooraanstaande rol speelde, geen uitlooppoging gewaagd, P'oeSrnant Henk Stander er wel enkele malen een seintje toe gegeven. .Ik vond het al lang best als ik bij ze w>u kunnen blijven', verzekerde, dc Zie- nkzee coureur. Ploegleider Piet Rent- 55 voe£de er nog aan toe: .Breus alI,g. de grote kanshebber, zou toch Overwinnaar Juul Br cussing met de zegesjerp om de zegetrui. Naast hem verzorger Toobak, vervolgens ronde miss Janet Dooms en rechts commen tator Wim Hendriks. (Foto PZC). steeds met Wim meegegaan zijn. Stander is wel een paar keer wegge weest, maar hij werd steeds terugge haald door Peter van den Donk of Juul Breussing. Het is moeilijk om in y.o'n klein groepje van vijf weg te ko men', aldus Rentmeester. En zo ver dween de hoop op een-na Dies Kosten in de tweede omloop behaalde triomf tweede Zeeuwse zege. Nadat, zaterdagavond de schade, die. de Belgen hadden aangericht, was opge maakt, kwam voor Trico Noble-Aci fit Juul Breussing. een 30-jarige uit deuker uit het NóordhoUandse Boven kerk, als de man uit de koke.r, die <h BelgHii figuurlyk uit, het zadel moes wippen. Zei ploegleider Piet Liebregt van zijn zeer goed samenwerkende for mat ie er over: ,II(j was onze bestge- planiste man en rijdt momenteel zeer sterk'. Liebregts had zijn ploeg dan ook opdracht gegeven om zondag snel en massaal in de nanval te graan. En dat gebeurde dan ook. Maar eerst de zaterdagrit. Die begon eigenlijk pas even na Zaamslag, tóen er al 85 kilometer opzaten. Daarvóór waren er wat speldeprikjes uitgedeeld door renners, die premie-sprint nadder gewonnen en een paar honderd meter voor de meute mochten blijven uitrij den. En toen waren ook de vele lekke bandenrijders naar hopeloze plaatsen (Van onze j TERNEUZEN-OOSTBURG Het zag er za terdagmorgen na de le etappe van de zevende 2-daagse internationale omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen allerminst naar uit: naar de totale triomf van Trico Noble-Acifit in dit vooral dankzij de slotetappe spectaculaire Zeeuwse wielerevenement. Want hadden zaterdag niet de Belgen voor een verrassende coup gezorgd, ze ker verrassend voor de volgers, die de Bel gische liefhebbers in de voorafgaande omlopen maar bitter weinig positiefs hadden zien doen. Maar nu, in de eerste etappe over 158 km door Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met Terneuzen als start- en finishplaats, zetten twee mannen van de zeer sterk lijdende Belgische formatie, Ro- main Vercauter, leider van de strijd om de wie- Iertrofee van West-Vlaanderen, en de kleine Ghislain de Clercq, na een machtige vlucht in de laatste 24 km van de koers de grootste con currenten op driekwart minuut en de rest van de kanshebbers op bijna een minuut of meer. Maar de ploegleiders van de voornaamste ach tervolgende teams, Piet Liebregts van Trico Noble-Acifit en Piet Rentmeester van Clarijs- Braat zwoeren nog diezelfde avond wraak. Zon dag kwam de wraak. Voor de Belgen was ze genadeloos. Eerst verpletterde Trico Noble- Acifit alle ploegen (ook de Belgen raakten met ruim 3 minuten achterstand hun leiding in het algemeen ploegenklassement kwijt) in de tijdrit over 37,5 km van Terneuzen naar Oost burg, en vervolgens werd in de derde etappe over 115 km door West-Zeeuwsch-Vlaanderen met Oostburg als start en finish op zeer specta culaire wijze de individuele Belgische winnaars positie vernietigend van het bord geveegd. Toen moest de 21-jarige Romain Vercauter (,Ik doe niets anders als wielrennen') zijn leiderstrui, waarin hij zondagmiddag zo fier en zo vol goede moed gestart was, overdragen aan de grote triomfator van de omloop: Juul Breussing, die met vier medevluchters (ploeggenoot Peter van den Donk, de Clarijs-Braatrenners Wim Evert se en Henk Stander, en Ben Janbroers van Schrijver-Boidin) rond 40 km voor het eind van de omloop de meest beslissende wending van alle toch al zo beslissende momenten in de derde etappe gegeven had. Nog twee vluchtmakers slaagden er Sn de sprong naar het trio voorop te ma ken: Wim Evertse en Ben Janbroer8. Wim Bravenboer probeerde het ook nog enkele kilometers, maar slaagde niet. Hij en de andere achterblijvers werden tenslotte ingelopen door de tweede lachtgroep. Het spel. zaterdagavond zo voortreffe lijk in elkaar gezet, slaagde even knap: Breussing liet niemand gaan (al pro beerde Evertse het dan ook niet) en bleef met een tweede plaats in de sprint nog ruim voor de man uit Zie rikzee. Zei de winnaar na afloop: .Mentaal ben ik even een tijdje weggeweest, licha melijk overigens niet. Maar in Zweden tijdens een meerdaagse etappe heb Ik me weer in vorm gered an. En hoe: vo rige week won hij het kampioenscliap van zijn club de Bataaf met dik 2'/z m'- nuot Voorsprong op zijn concurrenten. En nu won deze prachtatleet dan de zevende omloop door Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij speelde ook een belangrijke rol In de tijdrit, die de Trico's met rui me voorsprong op alle concurrenten wormen en waarmee de Belgen van hun eerste plaats verdreven Werden. Ploegleider Albert Dliondt. stond zon dagmiddag na de finish van de derde etappe wat treurig de zielige resten van zijn formatie aan te star«n. Maar hy was wel zo eerlijk om te bekennen, dat de .anderen' verdiend gewonnen hadden. .Zaterdag in de eerste etappe slaagde mivn plan voortreffelijk, maar het bleek toch, dat de ingreep te ge weldig was geweest en dat deed ons de das om. De anderen waren gewoon beter in deze derde etappe'. Maar de Belg had wel genoten, dat wei! ,He.t is een pracht koers geweest', verzekerde hij en daar was iedereen, die hem volgde en hem zag (en dat waren er tienduizenden langs de kant het volkomen mee eens. De Zeeuwen (die op belangrijke mo menten de slag misten) leverde twee pechvogels op. Op de eerste dag Willy Feber, die betrokken was bij een val partij. zelfs hulp van dc dokter nodig had maar toch de strijd kon beëindigen en zondag Han Westerweele, die ook bij eeai valparty betrokken was. Zater dag was Ghislain de Clercq de strljd- lustïgste renner, zondag Henk Stander. TERNEI ZEN-OOSTBURG Voor zitter Gijs Veerman en zijn .man schappen' van het comité Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen tevreden zijn: hun zevende omloop werd per fect georganiseerd. Zo stond er een massaal maar uitstekend werkend ju ry- en rommissarlssencorps tot hun beschikking. En vooral na de etappe van zondag zal ieder, die mogelijk nog gedacht zal hebben om met dit Zeeuwsvlaamse wielerevenement te stoppen, wel tot inkeer gekomen zijn. Want dat was één van de Ix-ste koer sen, die er dit jaar geweest zijn. KN W IJ-commissaris Gout gaf de heer Veerman dan ook tijdens de omloop de verzekering, dat de ronde toch wel zoveel belangstelling verdient, dat cr nog eens over gepraat zal worden om ook de nationale ploegen met de sterk ste renners aan de start te krijgen. Lof (voor de organisatie van een der gelijk evenement) kregen de organi satoren ook op de traditionele ont vangsten, d e de gemeen: besturen van Terneuzen i op zaterdag; en Oost burg (zondag) hen aanboden. Die waarderende woorden in Terneu zen sprak wethouder R. Hol, die ook 's middags het startschot gaf. en in Oostburg was burgemeester A. Schip per de woordvoerder van zijn wethou ders, die in volledige formatie waren opgekomen en ook de derde rit in een volgauto meebeleefden. De heer Veer man sprak in Terneuzen een dank woord tot de autoriteiten voor hun volls medewerking en dankte met na me de Belgische ploegleider Albert Dhondt voor de komst rnet zijn ploeg. In Oostburg sprak de heer P. B. Brug- geman. vice-voorzitter van het om- Joopcomite een dankwoord tot het ge meentebestuur en ieder, die b:j de ronde-organisatie betrokken is. Mr J. I. M. Reuser, oud-burgemeester van St-Jansteen, roemde a Is'voorzitter van de omloopstichting het enorme aantal vrijwilligers, dat altijd voor een rug gesteun zorgdraagt. Met een kennelij ke voorLefde voor het verblijf in de natuur hield mr Reuser een pleidooi voor een zelfde race, maar dan op ge wone fietsen, door Zeeuwsch-V! asn- deren, bijvoorbeeld in samenwerking met ANWB of VW. Booze (Van Nelle), Jef Smulder (Trap pist) en de Belg Jos de Couver (ook van Schrijver-B) mee. Ze liepen de vier achtergebleven kop lopers (gToep Wim Evertse) in en kwamen steeds dichter bjj de twee Belgen, die echter, zjj het met Inzet van alle krachten, hun voorsprong konden houden. Op de sluizen van Ter neuzen dook Breussing, gevolgd door de Couver en Leo Boo se, achter de Bel gen aan en benaderde hen Iets minder dan een halve minuut. Zo eindigden ze achter de twee Belgen (waarvan Ver cauter makkelijk de sprint won), waarna Theo van Poucke, Wim Evert se en Ham Westerweele nog net voor de groep eindigden, waarvan Ben Jan- broers op bijna een minuut de sprint Comitévoorzitter Gijs Veerman helpt. Romain Vercauteren in de trui, nadat hij de eerste etappe van de Zeeuv:s- vlaamee omloop aewonnen heef. (Fo to PZC J. De eindsprint van de derde etappe Wim Evertse (midden) wordt win naar, voor Juul Breussing (links) die eindoverwinnaar van de omloop zou worden. Rechts Peter van de Donck. (Foto PZC). teruggeslagen. De bij Middelkamp B rijdende Idema kreeg bijkans de tra inen ervan in de ogen: nog voor Zuid- dorpe, toen er pas 23 kilometer onder de wieltjes was doorgedraaid, had hij drie lekke banden gehad. Net toen het torentje van Zaamslag uit het zich verdwenen was, viel de be slissende kiap. Do Belgen hadden het vuurtje, aangestoken en ze zaten dan ook met drie man in de vluchtgroep: Vercauter, de Clercq en Antoine Bau- wens.'Naar dit voorsle gelid sprongen ook Wim Evertse. Cor Leunïs (Trico N-A) en de opvallend rijdende Sjors Zoontjes (Trappist), broer van tour rijder Kees. Vooral De Clercq trok als een bezetene aan de vluchtgroep. die by Terneuzen al 45 seconden op het pe- leton voorlag. Toen een groepje van zeven renners met o.a. Peter Vonck (Middelkamp A) Theo Bravenboer en Juul Breussing (van Trico N-A dus) een vergeefse achtervolging hadden gewaagd, liep de voorsprong even terug, maar in Philip pine (125 km) lagen de koplopers een minuut voor. Het rcxndecomité heeft nog maar wei nig kasseienpaadjes in zijn omloop te doen, maar toch was één van die bon kende wegjes beslissend voor de eind uitslag van de eerste etappe. Op zo'n paadje langs de grens met België (op 24 km voor de finish) demarreerde Ro main Vercauter zo heftig, dat alleen Ghislain de Clercq bij kon komen. Alle pogingen van de anderen om mee te komen, mislukten. Kleine maar felle Ghislain de Clercq trok er vreselijk aan, maar op de rit langs het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen slonk de voorsprong, die aanvankelijk 41 seconden had be dragen, toch aanmerkelijk. Dat kwam omdat er eindelek reactie uit het pe loton kwam. Breussing had het sein gegeven en in zijn kielzog trok hij Beln Janbroers, diens ploegmaat Peter van Straalen van Schrijver-Boidin, Theo van Poucke van Clarijs-Braat, Han Westerweele van Middelkamp A, Leo Vergeleken met de rit van zondag was de eerste etappe evenwel een tocht over een kinderspeelplaats gelijk. Toen kwam Romain Vercauter ook terug op zijn woorden, dat ,de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen een gemakkelij ke omloop was'. Nog geen drie (van de 115kilometer bulten Oostburg zet ten de Trico's massaal de aanval in. En al even na Zuidzande brak de grote groep van tachtig coureurs in tweeën. Het werd een furieuze slagwisseling, de volgers knapte de voorste groep nog eens in tweeën onder het geweldige tempo van rond de vijftig kilometer, dat de Trico's er vooral op na hielden. Twintig man sterk was de kopgroep: liefst vijf Trico's zaten er bij: Breus sing, Van den Donk, Bravenboer, Jur- riaams en Leun is, verder Clarijs-Braat- rijders Theo van Poecke, Wim Evertse en Henk Stander, twee Belgen, Ronnie de Bisschop en Toine Bouwens (hun ploegmaten Vercauter en De Clercq waren ver (naar achter geworpen) liefst vier Schrijver-Boidinrijders (Ben Janbroers, Peter van Straalen, die he laas door een lekke band ver achter bleef, Rene Ferket en Jos de Couwer, de Belg, die echter uit de koers gehaald werd omdat hij achter de ploegwagen stayerde, en de Eaas-Batavuscouieurs Toon van der Valk, Sjaak Berkhout en Jan van Dam, welke laatste echter door een lekke tube ook zou terugval len. Verder maakten er deel van uit Jef Smulders van Trappist en Cor v. d. Meyden van Rouw. Wie hier niet bijzat was kansloos! Bij Biervliet (de groep lag toen 2.40 voor op de tweede groep en 6.25 liefst op de derde groep) gaf Henk Stander op dertig kilometer voor de meet In Oostburg het signaal voor de eindbe slissing. Zyn felle demarrage werd be antwoord door Peter v. d. Donck, die daarmee een makkelijke brug sloeg voor ploeggenoot Breussing om ook aan te hnkem. Plet Liebregts daarover: ,Nu zag je weer hoe een voortreffelijke ploegmaat Van den Donk is. Onbegrij pelijk, dat ze zo'n knaap niet uitstu ren naar de wereldkampioenschappen'. Na een heftige sla pwlsseling is het peloton definitief wit elkaar getrok ken en de leidende Belgen van zater dag ver naar achter geslagen: hier de kogroep van SO man, die de beslis sing forceerde en ioaaru.it later nog eens vijf man zouden ontsnappen. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9