WAGTMANS IN BLAKENDE VORM TEGEN DE VENTOUX Merckx zakte door de knieën op de kale berg Martha: een titel en twee records 9 Martin Vandenbossche kwam bewusteloos aan ,MEER KARAKTER DAN KLASSE Als lood TOULOUSE BM°EmlIER Van Springel brak zijn kaak GO AHEAD K SPEELT NIET Sport op tv en radio Duitse zege in Oostende Met zuarstofnood in de ziekenwagen Ruiter Broom wereldkampioen Jozef Marko geschorst KLASSEMENTEN VAN DE TOUR DE FRANCE HELD KENT OOK SLECHTE DAGEN Benauwdheid Last van keel ZATERDAG 11 JUL' I970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CABPÉNTBAS (GPD) ln zijn prognose op het nog lange ver volg van de tour, gebaseerd op een plezierige explosie en een ferme sprong in het algemeen klassement, remde Rini Wagtmans gis termorgen voor de start nog het alom gerezen optimisme af. Want', vermoedde hij, ,als het te steil wordt, zal ik moeite hebben om met de voorsten mee te gaan. Ik zal echt nog wel een paar plaatsen duikelen.' Gisteravond op de kale pick van de mout Ventoux, na een door do zon geteisterde beklimming, wilde niemand moer in zijn voorzichtig gestelde verwachtingen geloven. Rini Wagtmans finishte op die verschrikkelijke berg als vierde, op geringe afstand van de meedogenloze .slokop' Me rok en ge reputeerde klimmers Martin Vandenbossche en Lucien van Impe. Een for. midabele prestatie voor iemand, die enkele dagen geleden nog van opgeven sprak en gedemoraliseerd van stad tot stad reed. Maar wat meer zegt: Wagt mans bereikte de op een hoogte van 2000 nieter gekalkte eindstreep in hla. kende welstand, frisser dan alle andere coururs. Terwijl Mercies en Vanden. bossche wankelend en bewusteloos (laatstgenoemde) in de armen van hun verzorgers vielen en ijlings onder de zuurstofkap werden gelegd, kruiste Rini Wagtmans de armen en vertelde zonder haperen zijn verhaal. ,Die Bel gen', zei hij een tikkeltje korzelig, wijzend op de weggevoerde Merckx en Vandenbossche, ,zyn misschien beter af dan ik. Zij krijgen zuurstof en dat bevordert liet herstel. Ik moet maar afwachten of ik weer snel op krachten ben. Of mijn lichaam gezond genoeg is. Want ik heb natuurlijk óók geleden. Wat denk je. Er is ln de beklimming steeds geattaqueerd en iedere keer sprong ik mee. Ook toen Vandenbossche op het laatst demareerde, ging ik achter hem aan. Maar ik kon niet meer bij hem konten- Die plaagstootjes on. derweg zijn net te veel voor me geweest. Want je moet niet vergeten, dat ik meer karakter dan pure klasse heb. Ik kan geweldig afzien en daarom kwam ik vandaag weer met de eersten binnen. Maar dat wil niet zeggen, dat ik er in de Pyreneeën bij ben'. voor de aankomst ben ik gelost. Ik kon niet meer. M'n benen waren als lood. Ik kreeg geen lucht meer, het was alsof mijn adem werd afgesneden. Het tempo lag in die laatste kilome ters te hoog voor mij, het was alsof er geen eind aan die klim kwam.' Zoetemelk, nog steeds tweede achter Merckx met een minuut of twee voor sprong op Gösta Petterson en Wagt mans, was overigens vol goede moed aan de dag begonnen. En toen de mont Ventoux 20 kilometer voor het einde werd aangekondigd, dacht hij nóg met de besten mee omhoog te kunnen. .Maar het lukte niet', zei hij zacht. Petter son is wel drie keer gelost, maar hij kwam Iedere keer weer terug. En hij kon op.het laatst nog demareren ook. Toen was bij mij de maat echter vol.' .Maar de schade was niet groot, en ■Joop gaf toe veel geleerd te hebben op de flanken van die kale berg. .Daar om houd ik moed. Petterson zal mij zo maar niet voorbij komen in tiet klassement', stelde hij de omstanders gerust. Dient nog gezegd, dat alle Nederlan ders keurig op tijd binnen waren en dat kleine Harm Ottenbras eindelijk gaat geloven, dat hij toch niet zo slecht klimt als hij altijd al bdj voorbaat veronderstelde- Ploegleider Ton Vissers negeerde die laatste opmerking lachend. ,Lk wist, dat Rini vandaag voorin zou eindigen. Hij is weer helemaal de oude. Kern gezond en met een ijzersterke moraal. Dat is volgens mij in deze touir niet meer kapot te krijgen', verklaarde de Willem-II-baas, wiens vreugde overi gens getemperd werd door het verlies van de Belg Victor Nuelant, die een val zijn linkerbeen brak en naaf het ziekenhuis verhuisde. .Maar Rini zal hoog eindigen', beweerde Vissers, misschien zelfs ho»er dan Zoetemelk.' Wagtmans wilde het optimisme van zijn ploegbaas niet voor de volle hon derd procent delen. .Misschien', zei hij voorachtig. ,Ik heb natuurlijk meer routine. Joop is zeker zo sterk als ik en heeft minstens zoveel kracht. Maar ik heb nu, door mijn ervaring, verstandiger kunnen klimmen, mijn krachten beter verdeeld. Ik ben, om maar iets te zeggen, lang bij de min dere renners blijven rijden en daarna heb ik, steeds op mijn laagste versnel ling, zonder te forceren sprongen ge maakt. Daardoor ben is als vierde bin nen gekomen. Maar het wil niet zeg- f;en, aat me dat in de Pyreneeën weer ukt.' Die steeds uitgesproken beper king mag men de sportman, die laat m vorm is gekomen en dus nog wat onzeker is, niet kwalijk nemen. Van een Wagtmans weet men bovendien dat hij barst van de courage en einde loos kan .lijden' als hij een prestatie wil leveren. Rini is wat betreft precies eender als oom Wout destijds. Joop Zoetmolk leunt ook op zo'n men taliteit en heeft waarschijnlijk wat meer klasse dain de Brabander. Toch moest hij ook gisteren Rini Wagt mans weer voor laten gaan. Hij liad ook langer nodig 0111 op adem te ko- nien. Toen hij eindelijk weer spreken,1 kon, was het eerste dat hij vroeg .Hoeveel ligt Petterson voor?' Assis tent-ploegleider Noëi Forré stelde hem go rast: ,Iets meer dan een minuut, Geen zorgen dus.' Daarna bekende Zoetemelk, die evenals' Wagtmans en do andere Nederlanders, uitgezonderd Jan Janssen, de mont Ventoux nog nooit hadden gezien: .Twee kilometer De Belg Victor v. Nuelant.die deel uit maakt van de Willem 2-Gazelleploeg, kwam na 117 km bij het verlaten van het dorpje Bonnieux zwaar ten val. Terwijl hij in het peloton reed. sloeg liij op een lager gedeelte van het weg dek tegen de grond. Van Nuelant werd onmiddellijk naar een ziekenhuis te Carpentras vervoerd, waar men con stateerde, dat hij een scheen- en een kuitbeen heeft gebroken. Van Nuelant zal vanmorgen geopereerd worden. Zijn toestand is niet ernstig. CARPENTRAS (ANP) De val van Herman van Springel donderdag in de etappe van Grenoble naar Gap is erger aangekomen dan men aanvan kelijk vermoedde. Nadat hij m zeer redelijke positie over de meet kwam. werd Van Springel, die bloedende wonden aan net noofd had, naar een ziekenhuis gebracht. Daar bleek, dat hij een kaak- en jukbeen had gebro- f®"- v^n Springel, twee jaar geleden «n de tijdrit op de laatste dag van ae tour door Jan Janssen uit de gele mii gereden, moest opgeven. Hij wil. Gelukkig was de wil van zijn leiders sterker. J non heeft vrijdagavond bij monde van bestuurslid Boonstra. de KNVB meege deeld, dat Go Ahead woensdagavond a.s. in Zeist niet de op 13 juni ge staakte beslissingswedstrijd tegen Spa kenburg zul uitspelen. Het bestuur heeft deze beslissing genomen op aan dringen van het merendeel der spelers zelf en sommige van de ouders. ,Wij durven', aldus de heer Boonstra, ,niet de verantwóórdelijkheid te ne men opnieuw tegen Spakenburg bin. nen de lijnen te komen. Go Ahead ,'oetual spelen'. Zoals bekend werd beslissingswedstrijd Go Ahead - Spa kenburg, waarbij de inzet was een plaats m de eerste klas, na 27 minu ten spelen bij de stand 1.0 voor Go Ahead om de wedstrijd niet uit te spelen heeft de KNVB geen commen taar gegeven. HILVERSUM In het NOSltelevisie. programma Studio Sport dat, zondag van 19.30 tot 20.20 uur via Neder land II wordt uitgezonden, komen de volgende onderwerpen voor: Europees jeugdwaterpolokampioen. schap in de Plompert te Rotterdam; nationale autoraces op Welschap; Tour de France; paardensport: derby voor volbloeds en grote prijs voor ama teurs op Duindigt; honkbalw.edstrijd O WO - Sparta in Amsterdam, Het 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum I uitzendt, bevat onder meer de vol gende onderwerpen: Rechtstreekse re portage van de 16e etappe van de Tour de France van Montpellier naar Toulouse met nabeschouwing in twee de gedeelte; derby op Duindigt; na tionale autoraces in Eindhoven; honk baloverzicht; motorraces om de Grote Prijs van Oost-Duitsland op de Sak- senring; Rotsee-regatta bij Luzern look reportages op zaterdag 11 juli in het Vara-programma .Tussen start en finish', van 12.55 tot 12.59 via Hil versum I, en in de NCRV-sportshow tussen 17.00 en 18.00 uur via Hilver sum UI.) VLISSINGEN Door de afwezig heid van de Engelse crack Loren- zaccio op de renbaan van Oostende word het voor Kroiiungsmantel een gemakkelijke taak. Na drie opeenvol gende overwinningen in Duitsland wist hij ook nu het zoet van de overwin ning te proeven. Totalgo verraste door beslag te leggen op de tweede plaats, hij zal zeker nog een koers winnen voor het seizoen aan de kust is be ëindigd. In de prijs voor tweejarigen bewees Luckey Cheat zijn kwaliteit. In een uiterst spannende finish klopte hij Cartouche met een hoofdlengte. Car touche die wait aan de kleine kant is bewees toch. dat hij uiterst snel is en ongetwijfeld van zich zal laten horen. Caroline nam revanche op Thun der -Ahead in de prijs Gustave du Roy dc Blicque voor een eerder geledon ne derlaag. Voor a.s. zcxndag staat als hoofdnummer de prijs Albert van Loo op het programma, een ren voor 3- jarlge paarden over 2250 meter. Het is bijna ondenkbaar dat Cluny hier van de overwinning kan worden af gehouden. Zou de stal besluiten de jonge hengst rust te geven, dan nog Royallieu of Caroline. Imosval kan hier verrassen. In de ren voor 2-jarige paarden, de Anemonenprijs. moet een goede kans gegeven worden aan Vento van onze; landgenoot P. v. Kempen, de oude: zesdagen koning, die nog steeds suc ces boekt al is het dan nu in een an dere sport. In de laatste ren vam het programma mogen de kansen van Week End biet over het hoofd worden gezien, Week End bewees vorig jaar op Duin digt (toen hij werd gediskwalifiveerd dat hij over goede stayers kwalitei ten beschikt. VLISSINGEN Met een im ponerende zwemraee (tijdens het befiin gisteravond van het twee de deel van de Zeeuwse kampi oenschappen) heeft Souburgse Martha Wolft' van SZV drie vlie gen in één klap geslagen. Ze werd namelijk onbedreigd Zeeuws kampioene op de 1500 meter in de nieuwe recordtijd van 23..53.9 en verbeterde en passant haar eigen Zeeuwse record op de 800 meter van 12.47.7 naar 12.33.5. Het record op de 1500 nieter stond op naam van Bressiau11.se Carita Salomé van Seheldestroom met een tijd van 24.17.6. Resoluut nam Martha Wolff do kop van het zes maisjes sterke peloton- netje. dat voor de 1500 meter had ingeschreven. Ze was vertrokken op een schema van 24.14. Nadat ze er een paar honderd meter iets boven had gezwommen lag ze er na 600 meter ge lijk mee. Daarna zwom ze er weer eventjes boven maar in de laatste baantjes kwam ze weer enkele se conden onder en dat ze toch nog heel ruim onder de oude recordtijd kwam was te danken aan een fenomenale eindsprint. De laatste 100 meter zwom Martha Wolff namelijk in 1.24, terwijl trai ner Wim Buys in zijn schema een tijd van 1.38 ingecalculeerd had Achter de sterke Souburgse sl roden Truus van der I.inde van Schelde Ter- neuzen en Ineke Meeuse van Zeehond Missingen om de tweede plaats. Na dat het geruime leek dat de Vlissingse de tweede plaats van Truus zou gaan overnemen lukte dat toch niet. De uitslag is: 1 Martha Wolff (SV'Z) 23.53.9, 2 Truus van der Linde Schel de 1 25.15-4, 3 Ineke Meeuse 1 Zeehond) 25 22.6, 4 Carita Salomó (Sehelde stroom) 25.31.8 5 Marijke O.-tpe'io (Ganze) 26.07.3. fl Ineke Vergouwe (Seheldestroom) 26.29.5. Piet Schop noemde zichzelf dc vlce- kamploen van Zeeland op dc 800 rui ter. Hij bedoelde er mee: als Sjaak van der Hooft van Schelde had mec- gezvvominen had die zeker gewonnen. Maar Sjaak ontbrak deze avond even als vandaag, zaterdag) op het appel, omdat hij met ploeggenoot Tonny Veerman geschorst is voor het twee de deel van de kampioenschappen na vorige weck op het eerste deel niet de juiste Inzet te hebben getoond. Ze waren van deze maatregel van het Soheldebestuiir kennelijk erg ge schrokken. Literaard: Sjaak van der Hooft mist drie zekere titels en Ton ny Veerman zeker eentje. Maar Plet Schop mag zich een vol waardig Zeeuws kampioen noemen. Hij moest er overigens wel hard voor knokken, want de hard trainende Rudi Manni gaf hem uitstekend par.:j. Slechts op de keerpunten kon de keef- ferende Goesenaar steeds een paar cen timeter uitlopen. Schop; .Ik had niet 'gedacht, dat Manni zo d;eht bij nie zou blijven Het waa behoorlijk zwaar, vooral omdat bij het keren de bassin- wand flink glad was.' Manni had in de slotmeters geen kracht meer in de benen voor een doeltreffende eind sprint. Op 25 meter werd Tonny van Maris van Schelde derde en op 35 me ter eindigde Theo Guillet. voor wie het tweede deel te zwaar werd. De uitslag: 1 Ptet Schop (Ganze) 11.26.8, 2 Rudi Manni (Luctor) 11.29.1, 3 Tonny van Maris 11.44.7. 4 Theo Guillet (Luctorl 11 54 3. 5 Frans van Kruïningen (Luctor) 1214.6. 6 Theo Vis (SZV) 12.43 7 7 Ben Durnck Luotor-Brumvis 12 50 4 en 8 Theo van Kaam (Zeehond) 13.24 5. Rini Wagtmans, ris en t« blakende vorm de Mont Ventoux op, die hem op luttele seconden van de derde plaats bracht. SIMPSON NOG NIET VERGETEN MONT VENTOUX (ANP) De volgerskaravmin stokte even. De wagen van loiirbaas Jacques God- dot had stilgehouden op de plaats, waar een simpel gedenkteken aangeeft dat de Brit Tommy Simpson hier drie jaar geledon om het leven kwam. Terwijl Ed dy Merckxdie bij het passeren even het hoofd had geneigd, ver der omhoog fietste, legde Jacques Goddet verse bloemen naast een reeds verdord boeket. Dat was daar door Eddy Merckx neerge legd toen hij op de zeventiende juni (op zijn verjaardag dus) voor de Luxemburgse televisie de mont Vent'otr in zijn eentje had be. klommen. Simpson is nog niet vergeten. so hadplaats La Baule de Fransman Jean Pierre Jonqiieres d'OrloIa opge volgd als wereldkampioen springen. Broome kreeg in de finale, waarin zowel met hêt eigen paard als met de paarden van de overige drie con currenten gereden moest worden, stechs vier strafpunten, namelijk met .Donal Rex' van Alwin Schockemöhle. Dc Duitser kwam nogal teleurstel, lend niet verder dan de vierde plaats, achter de Italiaan Graziano Manci- nelli en dc Brit Harvey Smith. .Donald Rex' maakte onder vier ruiters de min. ste fouten. De eindstand is: 1. en wereldkam pioen David Brooim (Gb) 4 straf punten; 2 Graziano Mancinelli (It) 8; 3 Harvey Smith (Gb) 13 U en 4 Al- win Schockemöhle (W-Dl) 16. PRAAG (ANP) De Tsjechische voetbalooach Jozef Marko, die de lei ding van het Tsjechische elftal had bij de wereldkampioenschappen voet bal in Mxico, is geschorst in ver hand met de teleurstellende resulta. ten van het nationale elftal tijdens het toernooi. De schorsin» werd donderdag uitge sproken tijdens een zitting van de Tsjechische voetbalbond. De Tsjechen, verloren in hun groep van Brazilië en Roemenië. De voetbalbond schorete de bekende Josof Adamec voor twee maanden als gevolg van een ruzie met een Tsjechische sportverslaggever op de thuisreis. Ademec werd tegens een jaar uitgesloten van internationa le wedstrijden. 1 de veertiende etappe 1 Gap naar De Vt KLASSEMENT tie ETAPPE. De uitslag over 170 kn toux, is: L Merckx (Be)g-Driessens) 5 uur 47 aik MÏC; 2' Vandenbossche (Belg as,"0 °',855; s- Van Impe (Belt- Stabimski) zt: 4. Wagtmans (Ned-Vis- i'Sno i 5' Thevenct (Fr-Plaud) -ui Dl?lls'e (Fr-Plaud) 5.49.15; Lichts (Belg-Pezzi) zt; 8. Pou- (Fr-Caput) zt; 9. Gösta Petier- soMZwe-Martint) 5.49.23; 10. Galdos £P£a"Sanca> 5.49.23; 11. Vanneste k°2LsL5 ,,9 42: 12- Pintens (Belg- Grnlnifu'? r r A 13' Agoslinho (Port-Do 1» 'u' A1'nar (Fr-Sta- Srlinit,.\ lr>- Zoetemelk (Ned- Ia 5.50.81); 16. Gonzales (Sp) ÖKu® ',7; 17- Panizza (Tt- Pexffi Sf. 19- Balmamion (T.t- 5 51*1 °A Janssen (Ned-Muer) 5 54 0fi' 40 v Ga.blca 'Sp-Langarica) «'er Meuten (Ned-Vïs- if™ iJ52' Dolman (Ned-Vissers) 601 9n ,1' 0t,enbros (Ned-Vissers) 601.20: 76. Steevens (Ncd-Peters) zt; 81. Van Katwjjk (Ned-Vissers) zt; 84. Hoogerhelde (Ned-Vissers) zt; 93. Beugels (Ned-Schotte) 6.03.58; 94, Zoontjes (Ncd-Peters) 6.04.12: 97. Rentmeester (Ned-Peters) 6.05.10; 98. Vianen (Ned-Peters) zt; 102. Benja mins (Ned-Pctcrs) 6.07.46: 105 en laatste Romano Tumellero lt-Martini 6.08.45. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Merckx (Belg-Driessens) 71.33.35; 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 9.26; 3. GÖsta Petterson (Zwe-Martini) op 11.21; 4. Wagtmans (Ned-Vissers) op IJ 29: 5. Poulidor (Fr-Caput) op 14.15; 6. Vandenbossche (Belg-Albani) op 15.09; 7. Van lmpe (Belg-Stablinskl op 15,12; 8. Galdos Spr-Langaricaop 15.15; 9. Pintens (Belg-Cools) op 16.15; 10 Zubero (Sp-Langarcia) op 16.34; 11. Houbrcchts (Belg-Pezzi) op 17.33: 12. Airnar (Fr-Stablinski) op 17.47; 13. Delisle (Fr-Plaud) op 17.55: 14. Zilioli (It-Driesscns) op 19.15; 15. Van Neste (Belg-Cools) op 19.46; 16. Agos- tinho (Port-De Gribaldy) op 21.08; 17. Balmaniion (It-Pezzi) op 21.25; 18. Pa nizza (Iit-Pezzi) op 22.58; 19 Schia.von (It-Pezzi) op 23.38: 20. Gandarias (Sp- Langarica) op 25.06: 21. Schleck (Lux- De Muer) op 25.46; 22. Mori (It-Pezzi). op 31.57; 23. Ecf Dolman (Ned-Vissers) op 36.37; 33 Jan Janssen (Ncd-De Muer) op 44.33; 39. Van der Vleuten (Ned-Vissers) op 51.10; 52. Steevens (Ned-Peters) op 1.04.47; 53. ex aequo: Vianen (Ned-Peters) en Oeana (Spa-de Muer) op 1.05,12; 75, Van Kot wijk (Ned-Vissers) op 1.29.51; 85. Zoontjes (Ned-Peters) op 1.38.15: 88. Ottenhros (Ned-Vissers) op 1.39.26: 92. Bengels (Ned-Schotte) op 1.41.58; 99. Rent meester (Ncd-Peters) op 2.06.45: 102. Benjamins (Ned-Peters) op 2.16.03: 103 Hoogerhelde (Ned-Vissers) op 2.16.56 PLOEGENKLASSEMENT. Het ploegenklassement van de veer tiende etappe is: 1. Langarica (Galdos. Gonzales, Zube- ro) 17.31.10; 2. Plaud (Thevenet, De lisle. Danguillaume) 17.31,13; 3. Pezz! 17.31,39; 4. Stablinsky 17.32,45; 5. De Hel algemeen ploegenklassement is: 1. Langarica 210.22,36: 2. Pezzi 210.23,05: 3. Driessens 210.26,04; 4. Cools 210.28,40: 5. Stablinski 210.37,17; 8. Vissers 210.52.25; 15. Peters 213.02,13. De doorkomsten op de toppen van de bergen waren: col Saint-Jean (tweede categorie): 1. Schiavon (It) 10 punten: 2. Gandarias (Spa) 8 pnt; op 5 sec 3. Agostinho (Port) 6 pnt. op 10 sec 4. Merckx (Belg) 4 pnt, zt. Col de Macuegne (derde categorie): 1, Anni (It) 5 pnt; 2. Van Impe (Belg) 4; 3. Schiavon 3. Mont Ventoux (eerste categorie): 1. Merckx 15 pnt: 2. Vandenbossche (Belg) 12: 3 Van Impe 10: 4. Wagt mans (Ned) 8. Het algemeen klassement is nu: 1. Merckx 84 pnt: 2. Gandarias 74: 3. Vandenbossche 53: 4. Schiavon 46: 5. Gösta Petterson (Zwe) 44; 10. Wagt mans 24. CARPENTRAS (GPD) Zo verschrikkelijk is de mont Ven toux, dat zelfs Eddie Merckx de ,kale berg' niet helemaal kon be dwingen. Maanden geleden reed de tourwinnaar verkennend naar boven, om aan de voet van de met gierende wind omgeven ob- servatietoren vast te stellen dat de beklimming van het gevaarte in de voucluse een beslissende dag' in de tour zou betekenen. Maar Merckx liet toen meteen optekenen, dat de berg, die door de tour-organisatie schrikachtig drie jaar lang was omzeild niet meer of minder moeilijkheden op leverde dan andere imposante verbogingen in de Alpen, de Py- reeën of de Dolomieten. In de 14e etappe van de ronde, bracht Ed die Merckx opnieuw een bezoek aan de mont Ventoux. Al weer alleen, achtervolgt nu evenwel door een groep gretige renners. En Eddie Merckx zal zijn mening omtrent de moeilijkheidsgraad van de Ventoux moeten herzien. Want na een 20 km lange, alles- vergende beklimming, hield hij weliswaar de concurrentie nog altijd op afstand, enkele minuten na zijn glorieuze finish, zakte zelfs Eddie Merckx, zwaar gete kend, zonder ook nog maar één woord te hebben gesproken, op het erepodium door de knikkende knieën. Ja, zelfs de grote Eddie Merckx had aan de verschrikke lijke berg zijn tol moeten betalen. Terwijl men enkele meters verder druk doende was de na zijn aankomst op de tweede plaats volkomen in zwijm gevallen Martin Vandenbossche "bij zinnen te brengen, ondersteunenden de mannen, die de leider van de kara vaan een nieuwe gele tru: dienden uit te reiken een wijle verbijsterd hun .huldigingsobject'. Merckx nam de trui en de bloemen a t maal met m ontvangst. Hij wankelde naar de 30 meter verderop geparkeerde zie kenwagen. die hem srnel naar Car- .pentras bracht. In het hotel in Oarpen. tras verkreeg men tenslotte het spaar zame conxmenaar van een overigenn weer verwonderlijk snel herstelde cou. .Dat ik in een ambulance naar hier kwam was op verzoek van Driessens. We vermeden er verkeersopstoppin gen mee en we waren zo snel moge lijk hier voor de verzorging. Dat ik het moeilijk kreeg, nadat ik op het podium was gestapt, moet worden ge weten nan benauwdheid. Het was ont zettend gedrang om mij heen en ik had in de laatste klims veel gevergd. Men merkt dat sterk in de ijle lucht op die hoogte, vooral als men er wat langer in gaat verblijven. Anders volgt 11a zo'n beklimming altijd weer een af daling, waarin men van het ademte. kort snel hersteld. Tronvvens, niet al leen ik had er last van kijk naar Vandenbossche'. Die pal over de finish moest worden opgevangen en buiten bewustzijn raak te na de enorme krachtinspanning die hij zich in de laatste meters getrooste 0111 toch vooral het verd&rliche Bel gische klimimertje Van Impe in de .sprint' om de tweede plaats te klop pen. Maar ook de lange Belg ging bij d'ie inspanning voorbij de grenzen wat de ijle lucht op 2000 nieter nog toestaat en ook voor hem dienden de doktoren veel langduriger dan voor Merckx in actie te komen voor dat hij. weer knipogend, kon zeggen: Nauwelijks een minuut achter de gele trui. is dat niet schoon?' Wat beaamd diende te worden, en meteen vragen opwierp, die eigenlijk alleen Eddy Merckx kon beantwoorden. Was het verschil na die slopende hellingen eigenlijk niet wat germg met al leen tenopziebte Vandenbossche en Imoe, maar vooral ook tegenover die formidabele Wagtmans. en zulks vlij tige, maar toch veel minder .grote' coureurs als Dehsle. Hoobregts. de verrassende Gösta Petterson en de ou de Poulidor. die allemaal nog binnen dr.e minuten na Merckx arriveerden? En ook een Vanneste. een Pintens, een Agostinho en dc door de majes. tueuse omgeving wat .klein' gewor den Joop Zoetemelk werden immers uiet verpletterd door «Ie man van wie «le karavaan toch juist deze dag groten dingen verwachtte Merckx beantwoorde die vraag, zei het aumier. Duidelijk bleek u.t zijn woorden. dat de held van alle Belgen toch ook zijn slechte dagen kent. zijn kleine kwaaltjes en bovenal m zijn genadeloze explosies beperkter LE VENTOUXEddy Merckx, wm- naar van de veertiende etappe van de Tour de France en gele-trui-drager, kwam uitgeput over de eindstreep en moest per ambulance getransporteerd worden. Foto: de uitgeputte Merckx wordt naar de ambulance geholpen. verstandiger :s geworden: .Ik heb eigenlijk maar twee keer tijdens de beklimming een werkelijke forcing ge daan. Eerst toen ik versnelde om van de voorste groep vandaan te kunnen rijden onx dan mijn eigen khmtempo te gaan bepalen en daaruit omdat ik het verschil wilde handhaven. Ik durf de ook niet teveel te doen. AI sedert twee dagen heb ik las: van nv.jn keel. Eergisteren gaf men mij medicijnen, anti.biotica. Die verdrong ik niet goed ik fietste met stijve benen rond. Oaarnu kreeg k andere middelen, maar ook nu bleet' ik tijdens de rit een .ichte pijn houden. Ik had wat angst, toen net tijdens de beklimming steeds killer werd en k w.lde niet teveel vergen'. Maar is «lat dan alleen «le oorzaak van «Ie naar verhouding vrij geringe verschillen, die vlakbij het monument «lat Tom Simpson herdenkt, werden gemeten. Eddy Merckx g«-eft toe: .De ze tour is moeilijker dan die van vorig jaar. Vooral ook omdat, er in de eerste etappes zeer sxu'l is gereden, en om dat er daarnaast nog zoveel goede coureurs in de strijd zijn gebleven. Ik moet mij elke dag zeer hard in spannen en dat wil zich wel eens gaan wreken. Men kan van mij niet ver wachten, dat ik dagelijks ver vooruit rij, nadat ik ook al de Ronde van Ita lië heb gewonnen. Bovendien moet ik er voor zorgen dat mijn ploeg bijeen blijft en vooral zij hebben het, niet deze snelheden, zeer moeilijk'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9