DE BEELDENTUIN IS OPEN TOERISTISCHE T(R)IPS VOOR KORTE UITSTAPJES burgerweeshuis, zierikzee provincial*» zeeuwse courant 15 ZATERDAGKRANT 11 JULI 1970 Tot 5! augustus houden Ad en Tessa Braat in hun burgerweeshuis te Zie rikzee de Jaarlijkse zomerteiitoonstel- Ung. Dat gebeurt ook dit jaar volgens het beproefd en nogal veelomvattend re cept: beelden (klein- en middelgroot- plnstiek) in de tuin, hedendaagse kera miek (Tessa), klein-maar fijn antiek en schilderijen (Han Koning) in de waarlijk niet geringe ruimte van het Burgerweeshuis. Beperken we ons ditmaal tot de beel dentuin dan ontkomen we niet aan een vergelijking met voorgaande jaren. Het valt niet moeilijk te zeggen dat deze tentoonstelling kwalitatief in het alge meen gesproken bepaald niiet onderdoet voor vorige. Wel is jammer dat het aan tal deelnemers aanzienlijk is teruggelo pen zodat de doorsnee van wat Neder land in de sfeer van het klein- en mid delgroot plastiek doet, een dooranee die zich op de exposities van het burger weeshuis doorgaans goed liet meten, maar zeer ten dele in de Zierikzeese tuin gezocht moet worden. Dat is jam mer en voor de Braatjes ook wat onver diend. Ze zijn, hoewel allerminst gesla gen. een beetje het slachtoffer van ei gen succes, hoe paradoxaal dat ook mo ge klinken. Als we ons goed herinneren verkocht Ad Braat vorige zomer 26 beelden, géén kleinigheid, ook niet voor zijn collega-uitstallers die de formule inmiddels ook in de volle zomer hebben toegepast, uiteraard met een binding verschillende beeldhouwers die op materiaal Het is jammer maar hat betekent niet dat Braat er nu helemaal naast zit Hij heeft met 64 Inzendingen een alles- zns fraaie tentoonstelling opgebouwd, die naast kwalitatieve veel charmante n heeft Het heeld blijft hoedend: geweld, ver innerlijking, emotie, de pure of ver puurde vorm in hout, steen, brons in de dimensie die aan de mogelijkheden van het direct altijd en overal waarneem bare bipt. Het beeld blijkt en ook dat wordt hier weer goed duidelijk niet louter en alleen een kwestie van vorm te zijn, het is en af en toe zeer nadrukke lijk noodzakelijk evenzeer een kwes tie van ruimte (constructie, Nico van den Boezem, 10). De vraag ,wat doe ik er mee?' speelt zich af op het be vattelijke. ruimtelijke. Elk beeld moet zich met een aanslui tend antwoord bezighouden wil het niet van zijn console vallen. Vorm Ie ruimte, tenslotte. De naam Van den Boezem moest in dit verband wel vallen. We hebben er bij vroegere tentoonstellingen In Zierikzee op gewezen dat we hem pijnlijk mis ten. De sterke constructivist Van den Boezem pleegt nog steeds geweldige aanslagen op de ruimte: zijn visie Laat zich niet zo gemakkelijk vergelijken met die van anderen. Vorm is ruimte, voor hem, bovendien. Naast Van den Boezem, die overi gens geen nieuw werk heeft inge zonden. vallen op de collecties van Ad Braat (zelf), Hubert van Lith en Paul Koning. De collectie Braat is vrij groot en in de sfeer bekend. Ad Braat is eerder een filosoof genoemd, Iemand die de za ken graag in ruste aanziet en er later via zijn nanden wait over zegt. Het is het soort filosofie dat je gemakkelijk als ,niet wasters' kwijt kunt, afstande lijk en subtiel, dikwijls ook met een warme, volle humor. Dit hele denken, deze beschouwing, spreekt door in Braats vormgeving, aan-ge.raakt, af-ge-stemd, met gevoel voor het materiaal. Het resultaat la een serie kleinplaatie- ken van een veroverende charme, be paald geen werk dat aan de worgpaal van het grote, meeslepende leven hangt, maar dat eerder vraagt om een simpel plaatsje waar het zichzelf kan zijn. Hubert van Llth maakt erg mooie plastieken, sereen, ingetogen en vaak van een ongelooflijk geraffineer de materiaalbehandeling. Als voorbeeld mag zijn .Christofoor' (59) gelden. Hij besteedt daarbij bij zonder veel aandacht aan lijn en sil houet, erg mooi. Paul Konings inzending is niet zozeer groot als wel ten dele overwel digend. We bedoelen dan met name zijn .Naakt' (38), bijzonder fraai van vorm, spanning en expressie, knap. Verder vragen we nu we toch mid den ln de nomenclatuur zitten graag enige aandacht voor het werk van Cor van Dam en George ter Horst die in zijn ene werkstuk Zonnefilter' (41) duidelijk laat zien dat hij een elcker- iycs-techniek tot een zeer persoonlijke heeft weten te maken, waarbij hij wel heel knap met zijn veeleisend materiaal De tentoonstelling geeft voorts be kende of onbekende werken te zien van Liesbeth Megser, Karei Appel, Cora van Citters, Karei Gomez, Theo 'van de Nahmer Peter de Jong, Eric Claus, Leen Droppert, Timmermans. Adri Blok, Job Goldenbelt, Jos Wong en Han Verhulst. Ze staan alle in de tuin van het Bur gerweeshuis, een ouderwetse tuin met ouderwetse rozen, bejaarde bomen en kleine ronde perken. De kat ligt er tegen de schildpad en tegen de muur hangt een ijzer biuzenge- val waar vroeger de weesjongens, als ze op hoogte waren, him plasje kwijt konden. Nu groeit er hier en daar een bloem en .onkruid' ln. Zo*n tuin doet de beelden goed de bezoeker niet minder. - l|i%. t ANDRfi OOSTHOEK Hubert va Lith Clown? (37) Paul Koning ^Haakt? (33) OCH, het kan in dit kikkerlandje eigenlijk elke dag gebeuren. Een sombere wolkenhe mel en het strand wordt opeens minder aantrekkelijk. En op zo'n dag is het ge woon plezierig om de familie in de auto te laden of er met het bromfietsje opuit te trekken voor een uitstapje in eigen provin cie of zelfs voor een kijkje even buiten Zee land. In deze rubriek slechts een greep uit de vele mogelijkheden. Zo maar wat tips voor trips. EUR-O-RAMA De gestadige toeneming van de scheepvaart en het gebruik van steeds grotere schepen hebben de re gering en de gemeente Rotterdam aangezet tot het aanbrengen van een ingrijpende verbetering van de veiligheid voor de scheepvaart en hel scheppen van de mogelijkheid dat zelfs de groot ste schepen ter wereld Rotterdam kunnen aan doen, wordt er tevens ruimte gemaakt voor de vestiging van nieuwe industrieën, die zijn aange wezen op de ligging aan diep vaarwater. Over dit omving rijke karwei dat honderden miljoenen gaat opslokken valt meer te weten te komen in een gebouw dat in West-Rozenburg te vinden is op ^3 zeventien meter hoge terp. Het gaat hier °m hei centrum Eur-O-Rama. Eur-O-Rama is, vertelt voorlichtingsman SLieker een voorlich tingscentrum dat gesticht is door rijkswaterstaat n havenbedrijf van de gemeente Rotterdam dat 1 samenwerking met de combinatie werken ha- ,1 mond hoek van Holland het binnen en buii- wn.andse publiek een overzicht wil geven van het pspulten van de Maasvlakte en de bouw van een nieuwe havenmond. De Maasvlakte is een zand- «ak voor de kust, berucht omdat tot ln de jong- -O menig schip daar kelderde.. hel voorlichtingscentrum is een stukje geschie- aanschouwen alsmede het op gang komen het verkeer met het achterland wat in 1910 een aanvang nam. Ook de ontwikkéling van de scheepvaart tot en met 1969 ls er op beeldende wijze geëtaleerd. Er is voorts een theoretisch ge deelte wat de aanleg van de Maasvlakte en de bouw van de havenmond in beeld brengt met al lerlei moderne communicatiemiddelen. Komende vanuit Zeeland is het centrum gemalckelijk te bereiken. Men kan het beste de borden Rotterdam Europoort volgen en daarna geven de borden expositie Eurorama verder de weg aan. Het ma ken van dc stenen waterkering waarbij beton blokken worden gebruikt van 43 ton per stuk spreekt de bezoekers wel in zeer hevige mate aan, zo heeft voorlichtingsman Sliéker geconstateerd. Hat voorlichtingscentrum is het gehele jaar elke dag van tien uiur 's morgens tot zes uur 's avonds geopend. De toegangsprijs bedraagt een gulden voer individuele bezoekers, 2,50 voor gezinnen an vijftig cent voor kinderen en groepen boven de tien personen. Gedurende het zomerseizoen heeft Eur-O-Rama ook da beschikking over een eigen restaurant. Het voorlichtingscentrum is thans ook opgenomen in de toeristische route door het havengebied. Deze ANWB-route maakt de berijder meer bekend met de stormachtige ontwikkeling van deze tot de grootste ter we reld uitgegroeide haven. KLEDERDRACHTEN We blijven nu verder even in Zeeland, waar het bulletin van de provinciale Zeeuwse vereni ging voor vreemdelingenverkeer onder meer wijst op een bijzondere gebeurtenis in Domburg. Daar wordt aanstaande dinsdag 14 juli een show ge houden van oude klederdrachten. Dat gebeurt in het Badpaviljoen en de aanvang van de voor stelling is vastgesteld op acht uur in de avond. De organisatie berust bij mevrouw De Jager Hoe kaai het ook andea's. Zij koestert een bijzon dere verzameling oude Zeeuwse kostuums als een kostbaar bezit. Een veertigtal mensen uit Dom burg zal aan de show meewerken. De kleder dracht die wordt geshowd dateert van 1850 tot heden. Er zijn wel veertien tot vïjfiten verschil lende creaties bij. Dat varieert van rouwdagkle- din-'. via kermiskostuunis en kleding voor het marktbezoek, tot kleding voor de kerkgang en voor het .wenk in wd'. Ook nel «r de oude dracht voor meisjes worden getoond. Verder doen enkele kinderen aan de show mee. GEZELLIG TRIMMEN Wij hoeven het u eigenlijk niet meer te ver tellen wat er met trimmen wordt bedoeld. De pu bliciteitsmedia hebben de afgelopen maanden vol doende duidelijk gemaakt dat lichaamsbeweging niet alleen een stuk ontspanning betekent, maar bovendien een gezonde bezigheid is. Beide begrip pen zijn nu samengebracht in een attractieve trlmtocht die op donderdag 16 juli speciaal voor de vakantiegangers op de campings in de hotels en pensions en in de huizen in de Walcherse dor pen wordt georganiseerd. De tocht voert door een gebied dat de gasten zelf voor hun vakantie hebben uitgezocht. Dat wil zeggen door een ge bied waar zee, zand, bos en duin elkaar ontmoe ten. Start van deze sportieve wandeltocht waar mee een herinneringsmedaille is te verdienen, is de boulevard van Zoutelande. De start vindt plaats om zeven uur. Bij elke controleplaats moet een opdracht worden vervuld. De deelnemers zullen halverwege het strand worden ingehaald door de drumband van L/uctor et Emergo uit Zoutelande, op de fftnishplaata speelt een boerenkapel en de prijsuitreiking door miss Valkemisse wordt ex tra attractief gemaakt met een modeshow door een Middelburgse boetiek, Het gemeentebestuur van Valkenisse heeft voor de tocht die drie jaar geleden voor het eerot maar dan vanaf een andere plaats, werd georganiseerd een wnsselbeker uitge loofd. Meer getrainde lieden kunnen deelnemen aan een wedstrijdloop. De afstand is acht kilo meter. GONDELVAART KRULBOLFESTIJN ln Ouwerkêrk maken ze er twee keer per jaar een beetje een sprookjesachtig festijn van Na het concert door de muziekvereniging .Nieuw Lever.' op vrijdag 17 juli wordt er een lampion- optocht en een kampvuur gehouden. Dat wordt weer gevolgd door een soort gondelvaart door de kreek op het terrein bij de camping ,De Vier bannen'. De eigenaren van de bootjes in de kreek hangen him vaartuigjes vol lampionnen en ma keen zo achter elkaar een rondvaart. Dat belooft 1 sfeervol gebeuren te wordaa. Hat Bif do foto's k lederdrach tshoto, De Jager met haar oude W M programma begint om zeven uur. En de gondel vaart ls zo omstreeks half tien gepland. Het feestijn wordt op 31 juli herhaald. Nog even attentie voor een interessant ge beuren in Oostburg, waar vanaf morgen, zondag, de finalewedstrijden bollen met de krulbol zul len plaatsvinden tussen Nederland en België. Dat gebeurt op de banan bij de Oude Tol. De aanvang is om 13.00 uur. Bollen met de krul bol is een folkloristisch festijn dat veel ver wantschap vertoont met het befaamde jeu de boules. Tof slot dan aandacht voor iets heel anders. De streek-VW's de Baronie van Breda en West- Brabant bieden de vakantieganger inspraak bij de inrichting van gewenste recreatie-objecten. Men wordt uitgenocLgd deze ideeën kenbaar te maken. .Wellicht', zo stelt de streek-VW- West-Brabant, heeft u als vakantieganger een geheei eigen .geesteskind' dat op deze wijze helpt verwezenlijken. U bent bij voorbaat bij de of ficiële opening uutgemodngd. U krijgt, zo wordt gesteld, nu reeds geld voor het idee. Voor het beste idee stalt de VW namelijk een prijs ter beschikking van 750,- met daarnaast nog vijl prijzen van ƒ50,: in totaal dus voor een bedrag van 1000,-. Een terzake deskundige jury zal de uizendingen bestuderen en de prijzen toekennen En de streek-VW-WestBrabant geeft de bezoe ker de raad om eens de auto of de fiets te nemen en eens rond te rijden en na te denken over de dingen die het verblijfsklimaat in dit gebied kunnen verbeteren. Wellicht kan dit Brabantse voorbeeld ook in Zeeland worden gevolgd Het is in ieder geval een aantrekkelijke vorm van in spraak van bezoekers in het vakantiegebied van nun eigen keuze. Jacques C. M. CaOs. Sfeerbeeldje op de Middelburgse kunstmarkt, die elks donderdag wordt gehouden op de Vitch- sso-at £*eWe PëO±,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15