Vestiging Total baart weinig zorgen voor verontreiniging Total financiert zelf pijpleiding NA TOTAL GEEN CHEMIE MEER IN SLOEGEBIED Vestigingsterrein vanuit de lucht DR N. GROEN (HOOFDINSPECTIE VOOR DE VOLKSGEZONDHEID): HH RIJK GEEN DEELNEMER J. A. van Bennekom (ARP) reageert: Reacties over het algemeen vrij positief Schelde' werkt aan apparaat voor vuilverbranding in kleine plaatsen Tweede botsing nieuwe Sloeweg VRIJDAG 10 JULI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONVENANT MET RIJK, PROVINCIE EN BORSELE MIDDELBURG Er bestaat bij het ministerie van volksge zondheid en bij het provinciaal bestuur van Zeeland weinig vrees voor verontreiniging door de nieuwe Total-raffinaderij in Vlissingen-Oost. Tussen de mi nisteries van sociale zaken en volksgezondheid en economi sche zaken, de provincie Zee land en de gemeente Borsele is overeenstemming bereikt over een convenant, op grond waar van aan Total in gezamenlijk overleg milieu-technische voor waarden zullen worden gefor- muleerd. Total heeft zich bereid verklaard, ,iich te houden aan en te richten naar de bestaande cn nog te treffen I regelingen ten aanzien van de milieu hygiëne, de bodem-, water-, en lucht verontreiniging, trilling- en geluids hinder en de verantwoorde afvoer van afvalstoffen' zoals commissaris der koningin mr J. van Aartsen het don derdag op de persconferentie rond de Total-vestiging formuleerde. Een op merking, die van de kant van de To- tal-directie werd onderstreept. Dr N. Groen, hoofdinspecteur vam het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid op het vla.k van de milieuhygiëne zei daarover nog: .Eni ge maanden geleden hebben we im een gesprek met technici van Total de indruk gekregen, dat er een modern bedrijf komt en dat men bereid is zoveel mogelijk medewerking te ge ven. Stank zal misschien wel eens kunnen voorkomen. Drie zaken zijn daarbij van groot belang: er moet sprake zijn van een technisch goed bedrijf, van technisch goed personeel en van een goede arbeidsdiscipline. ,Er moe ten geen kraantjes worden openge draaid op onjuiste momenten', aldus dr Groen, die betoogde, dat volksge zondheid de directies van raffinade rijen met name wijst op het belang van een goede arbeidsdiscipline. De I directies zijn daar tegenwoordig veel beter op ingesteld dan vroeger. Wa terverontreiniging hoeft men vol gens dr Groen niet te duchten: met een reinigingsinutallafcie wordt dit probleem geëlimineerd. Aan lucht verontreinigende stoffen komt bij een raffinaderij volgens dr Groen al leen wat zwaveldioxyde vrij. attendeerde erop, dat een en ander ook afhangt van wat andere bedrij ven produceren en maakte er gewag van, dat het ministerie van volks gezondheid bedrijven een bepaalde verontreinigingsmarge' toekent, waarbij men er dan van uitgaat, dat er nog een zekere veiligheids reserve is als het bedrijf aan de top van die marge zit. Die marge zal echter boven het Sloe lang niet ge haald worden. Zaak achtte dr Groen ook een zekere spreiding van zwaveldioxyde uitsto tende bedrijven, omdat de situatie Slaatselijk sterk kan variëren. ,Hoe iger het percentage S02, hoe liever, maar we kunnen geen overdreven eisen stellen als de noodzaak er niet is' betoogde hij. Hij ging nog nader in op het con venant, dat ten aanzien van de eisen tegen de verontreiniging door Total Hij wees erop, dat Borsele eigenlijk de vergunning moet afgeven en de voorwaarden moet stellen als plaats van vestiging, maar dat de gemeen te daar niet zo op in is geschoten, terwijl verontreiniging ook de gren zen van de gemeente zou kunnen missie zal na onderzoek bij Total de convenant-partners voorlichten over de te stellen voorwaarden bij de afgifte van vergunningen, aldus dr Groen. MIDDELBURG Total zal zelf de aanleg van een pijpleiding fi nancieren voor het transport van de in het Europoortgebied per inammoettanker aangevoerde ruwe olie naar Zeeland. Het rijk zal niet deelnemen in de aanleg van deze lijn. Over het tracé van de leiding is op dit moment nog niets bekend. Total is samen met rijkswaterstaat, een ingenieursbureau en de Gasunie bezig aan een studie van dit project. De kwestie van de pijpleiding is bij de onderhandelingen over de ves tiging een van de Icnelpunten ge weest: de vraag was en is in feite nog steeds of die leiding goed koper via de Oosterschelde erf West- Brabant gelegd kan worden. Een punt van studie is of het financieel ver antwoord is de Total-leiddng in de .energiestraat' van Rotterdam naar Antwerpen te leggen. Total heeft becijferd, dat een pijp leiding van Rotterdam via de Oos terschelde naar het Sloegebied ruim 60 miljoen gulden zal kosten, terwijl men de indruk heeft, dat een leiding via Brabant veel duurder zal zijn. Op de persconferentie donderdag middag rond de nieuwe raffinade rij in het Sloe maakte mr W. C. Koopmans van het ministerie van economische zaken duidelijk, dat het rijk .eigenlijk wel gelukkig is, dat de Total-groep zelf de financiering van de pijpleiding voor haar reke ning neemt.' ,De investeringspremle is niet bedoeld om een pijpleiding te financieren', zo zei hij. kilometer zal zijn. ,Dat betekent een kostenverschil van tientallen miljoe nen guldens, zo zei hij. Later voegde hij daaraan toe, dat het rijk wel ge dacht heeft aan de mogelijkheid de Total-leidimg in een energiestraat te leggen, maar zo zei hij: ,Je kunt moeilijk een bedrijf dwingen van die weg gebruik te maken als ze dan niet wil komen. En zo ligt het. Er moet nog wel worden aangetoond, dat dit tracé miljoenen duurder is, maar iedere deskundige die je erover spreeekt, zegt dat het zo is.' Duidelijk werd voorts, dat de pro cedure ten aanzien van de Total- pijpleidimg afwijkt van wat normaal gebruikelijk is: voor de aanleg geldt normaal een concessie-procedure waarbij de planologische diensten en rijkswaterstaat betrokken zijn. Nu is ook de Gasunie ingeschakeld bij de studie. Mr Koomans benadruk- te dat de eisen zo zwaar zijn, dat men voor schade en veiligheid niet hoeft te vrezen Commissaris mr J. van Aartsen had laten weten, dat er met name rond de pijpleiding nog verschillende zaken moeten worden '3, maar verl >1 uitkomen.' Een beeld van de persconfe rentie, donderdagmiddag in de provinciale grifjie te Middel burg over de Total-vestiging in Vlissingen-OostLinks naast commissaris der koningin mr J. van Aartsendirecteur E, L. Dalemont van de Total-groep en naast hem drs W. HGros kamp, drectewr van TotaZ-Ne- derland. Zesde van rechts ach ter de tafel dr N. Groen, hoofd inspecteur van het ministerie van volksgezondheid t.a-v. mi lieu/verontreiniging. (Foto PZC PIJPLEIDING PERNIS- TERNEUZEN GROEIT VLISSINGEN De SheE-leiding tussen Terneuzen en Pernis, die propeen van Dow Chemical zal aanvoeren, en die 15 centimeter in doorsnee wordt, is thans al van Rotterdam uit gevorderd tot bo ven de Moerdijk. De leiding loopt via West-Brabant evenals een an dere leiding, een olieleiding tussen Rotterdam en Antwerpen, waar mee nog dit jaar zal worden be gonnen. Volgens het economisch- technologisch instituut voor Noord-Brabant zal over het huidi ge leidingtracé, dat is vastgesteld door de provinciale planologische dienst van Noord-Brabant, in de komende vqf jaar nog een zeven tal andere pijpleidingen worden aangelegd. Het wordt door dit ETI bovendien niet uitgesloten ge acht dat de leidingstraat nog meer buizen zal krijgen. Venn lx-kend zijn om nu al Ja of nee' le kunnen zeggen. In de eer ste plants vindt de heer Kapen- ga het onjuist, dat «Ie bevolking geen mogelijkheid tot Inspraak heeft gehad. Voorts zou hij eerst VLISSINGEN De woordvoerders van vijf statenfracties bleken ver schillende meningen te hebben over de vestiging van de Total-raffinade rij in het Sloegebied. Woordvoerders van de fractie van PvdA, KVP, BP en PPR bleken niet bereikbaar. De heer J. A. van Bennekom (fractie voorzitter van de ARP in de staten) wilde de vestiging van Total beslist zien als de laatste chemische indu strie in het Sloegebied: ,Ik heb de hebben bereikt en bij de werving van nieuwe bedrijven zullen we ons dan ook met kracht moeten richten op andersoortige bedrijven'. De heer Van Bennekom is bereid om - zij het aarzelend in te stemmen met deze vestiging. Wat het indu- sirialisatiebeleed betreft zei de heer Van Bennekom. dat dit tot zijn spijt zich vaak bulten de bevolking en zelfs de gekozenen om voltrekt: ,Dc zou willen dat de overheid de be volking tijdig door middel vam fol ders in begrijpelijke taal op de h< te stelt. Ik zie daartoe wel moge! - heden en ik geloof ook wel dat dit m de toekomst zo zaJ gebeuren'. CHU-fractievoorzitter C. F. van der Peijl: ,Bij het debatje over de nota- Eilers heb ik de hoop al uitgespro ken, dat er een raffinaderij zou ko men. We achten dit een noodzake lijk complement voor het Sloege bied. De bezwaren ten aanzien van de luchtverontreiniging zijn niet bij zonder groot, zoals uit de nota-Eilers bleek'. De heer Van der Peij! zag met name op langere termijn een nuttige functie voo» de raffinaderij voor wat betreft de werkgelegen heid. Vooral omdat een dergelijk be drijf vaak andere bedrijven aantrekt. Wat betreft de mogelijkheden van in spraak stelde de heer Van der Peijl, dat het nieuws van de vestiging nau welijks als een verrassing kan wor den besdhouwd: ,Er wordt al twee jaar over gepraat. De mensen, die inspraak hadden willen hebben kon den al lang op de hoogte zijn. Ove rigens zie ik niet hoe we een extra inspraak-procedure zouden moeten inlassen. De zou er wel voorstander van zijn, maar ik zie niet hoe er een reële inhoud aan zou kunnen wor- SGP-ïractrevoonzitter C. Boender moest donderdagochtend lachen toen hij het nieuws in de krant las: .Wat er stond was nog helemaal vertrou welijk". Op 20 maart reeds stelde de heer Boender ten aanzien van de vestiging van een raffinaderij, dat er sprake is van .geloven op gezag", daarbij doelend op de nota-Eilers: ,We moeten wel vertrouwen hebben in onze eigen deskundigen. Ik durf niet te veronderstellen., dat zij ons vals voorlichten. Ik juich de vesti ging toe, als gewaarborgd Is dat aan de eisen, die in de nota zijn ge steld, wordt voldaan'. De heer J. Hoekstra lid vande WD-stabemfractie zei de bezwa ren, die aan de vestiging van een olieraffinaderij kleven te onderken nen. ,Maar het is een levensbelang voor Zeeland. We moeten daarom eni ge bezwaren op de koop toe nemen' Evenals de heer Van der Peijl zag de heer Hoekstra geen mogelijkhe den om bij de vestiging van de To- taLraffimaderij een inspraak-proce dure in te lassen. Inspraak D '66-statenlid H. Kapenga is van mening, dat er te weinig gege- HULST De Kon. Mij. De Schelde' in Viissingen werkt momenteel aan een apparaat waarmee de kleinere plaat sen op simpele wijze hun vuil kunnen verbranden. Dit onthulde donderdaga vond wethouder P. «L Brand tijdens de raadsvergadering in Hulst. De heer Brand was woensdag naar een bijeen komst van de .Vereniging van Neder landse gemeenten' geweest, waar het vuilnisprobleem onderwerp van gesprek uitmaakte. Dat deed het donderdag avond ook in de Hulster raadzaal. Mr E. N. J. H. de Rechter toonde zich naar aanleiding van een voorstel om de toegangsweg naar de belt in Clinge nieuwd wanneer de vuilnishopen van Clinge en Smt-Jansteem vol raken en of de mogelijkheid bestaat ze in dage. va] af te dekken met aarde en ze op nieuw van groen te voorzien. Wethou der J. H. Stolte antwoordde, dat het probleem van de vuilverwerking de volle aandacht heeft van b en w. In overleg met de centrale dienst wordt aan een oplossing gewerkt, nu de bel ten van Clinge en St-Jansteen zo goed als vol raken en die van Hutet het al "n tijdje is. De wethouder kondigde aan, dat er op korte termijn een nieuwe regeling voor het ophalen van huis vuil komt. Hulst wul zich aansluiten vermoedelijk met Axel bij de vui- ophaaldienst van de firma Boon, die over een eigen storplaats beschikt. Een punt van studie vormt, of de afvalstof- feen verpulverd of vierbramd. worden. i-HEERENHOEK. Op de nieuwe pro vinciale Sloeweg in 's-Heerenhoek is don derdagavond het tweede ongeluk ge beurd sinds de weg vorige week woens dag werd geopend. Vrijdag daarop waren er twee lichtgewonden bij een botsing tus sen een auto en een bromfiets. Donder dagavond gisteren bleef het bij schade aan een ambulanceauto en een personenauto. De toedracht van het ongeval was niet duidelijk. De botsing ontstond op het kruispunt van de Sloeweg met de Stoof- weg omstreeks kwart voor 9. De am bulanceauto, die werd bestuurd door J. uit 's-Heerenhoek, moest linksaf en was gestopt om een auto, komend uit de richting Viissingen, te laten passeren Deze wagen werd bestuurd door P. uit! Goes. Bij het naderen van de ambulance' remde de Goesenaar zijn wagen af en} botste daarbij tegen de ambulance. I een onderzoek ingeeteld willen zien naar de consequenties in verband met de luchtvervuiling, die door alle fabrieken In het Sloegebied wordt veroorzaakt. De werkgelegenheid die door de nieu we raffinaderij zal worden gescha pen hebben we op dit ogenblik ze ker niet nodig, aidus de heer Kapen- ga, die voorts een kosten-batenana- Ivse heeft gemist: .We zullen enige luchtvervuiling moeten accep teren, want zor-der industrieën kun nen we nóe*. Maar nu accepteert men Total zonder de consequenties volledig te kennen. Ik vind het pre matuur dat in maart de staten al akkoord gingen met de vestiging van een raffinaderij'. ZLM-voorzitter ir J. Prins, die sa men met dr J. Tesink een rapport opstelde naar aanleiding van de vestiging van Pechiney, acht de ves- politiek een logische afronding van een bepaalde lijn: .Niemand was meer verbaasd, want het zat al zo lang in de koker. De landbouw heeft tegen deze vestiging geen overwe gende bezwaren, als we tenminste afgaan op de nota-Eilers. Tijdens het overleg zal nu boven water moe ten komen in hoeverre deze raffina derij afwijkt ven de model-raffina derij, waar Eters zich op baseerde. In leder geval hebben we de les van Pechiney geleerd door vooraf des kundigen om een oordeel te vragen'. Mevrouw J. H. Stikke'.orom.Vervoor- sen. secretaresse van de vereniging milieuhygiëne Zeeland, was tot de conclusie geücomen, dat er b:1 .Total totaal geen inspraak was geweest'. Allerlei onderzoeken (zoals meterolo- gische, en eoolog.sche) z-.jn bij haar weten niet verr:oht: .Waarom moet dit allemaal achter gesloten deuren plaatsvinden? Ik wil graag weten op grond waarvan verstrekkende beslis singen worden genomen. Wij zijn in dit stadium niet voor of tegen de vestiging van Total, omdat daarvoor eenvoudig de gegevens ontbreken, er zal dan ook actie moeten war den gevoerd om dit te veranderen'. Optimistisch Burgemeester G. vam Waes van Bor sele vertelaarde, dat het college van b en w van Borsele zich zeer posi tief opstelt ten aanzien van Total- raffünaderij. Hoewel hij zich wel zor gen maakt over de mogelijkheden van verontreiniging, ziet dë heer Van Waes de situatie tav de raffinaderij optimistisch in. Naar zijn mening zal de raad voldoende waarborgen tegen luchtvervuiling willen heb ben. ,rk bon er dan ook blij mee dat Borsele voor hel eerst betrok ken is bij een convenant, zodat we kunnen meepraten over de voorwaar den'. De heer Van Waes attendeerde erop, dat nog niet het hele terrein voor Totail in een bestemmingsplan is op genomen, 0I3 gevolg van de herin deling: ,Een deel van het gebied hoordé bij 's-Heer-Arendskerke, een ander stuk bij Borssele'. Hij liet we ten, dait de gemeente nu bezig is met de voorbereidingen van het be stemmingsplan. Hij zei, voorts, dat hij zich zorgen maakt over een te emotionele en eenzijdige benadering van de industrialisatie in de richting van de milieuhygiëne en wees erop, dat de gemeente overweegt op welke manier men de inwoners een objec tieve voorlichting kan geven. Vlissings wethouder I. Filius toon de zich positief over de vestiging van de Total-raffinaderij. Hoewel hij meende, dat het effect vooral op Beveland te merken zal zijn, zag hij toch ook groei-mogelijkheden voor Viissingen. Naar zijn mening ls er weinig watervervuiling van de raf finaderij verwachten, wat lijj van belang vond met het oog op de re creatie. Marge Verschil Dr Groen: ,Bij Mobil OU Is (le hoe veelheid S02 op de meetpunten in Amsterdam van geen betekenis.. Hij erop, een lijn via Noord.Brabant 145 ki lometer lang ls, terwijl een .binnen door"-verbinding niet langer dan 85 Op deze kaart een Indruk van de plaats, waar Total in het Sloegebied een raffinaderij zal neerzetten. Zoals de tekening toont zal voor deze vestiging de havenarm moeten worden doorgetrokken. Dsze luchtfoto brengt het nu nog maagdelijke terrein in het Sloegeoied in beeld, waar Total in 1973 een raffinaderij in be drijf zal stellen. Links ziet men het complex van Hoechst met de aftakking van de Sloehaven. Als men deze arm naar rechts doortrekt komt men bij het terrein, waarop Total zal bouwen. Dat terrein ligi ten noorden van de plaats waar de kerncentrale van de grond komt (rechts onder op de foto) (Luchtfoto Wim Riemens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7