tXtïA J MARJA DE LANGE: IK BEN ALLEEN GEBOEID POOR MENSEN' Vt WIELER- VARIA Een gezellig tv-avondje RICHARD DE CROOCK: .LANGER TROUW AAN DE BOL DAN AAN DE VROUW' VRIJDAG 10 JU" "70 lAAMSLAG i-Jij zorgt dat je donderdag morgen voor 9 uur met je werk bij me bent. ngn tal ik beoordelen of jij op de kunstmarkt mag Btaan.' zei de Middelburgse kunstschil der Louis Heymans jaren geleden tegen Mar ls de Lange-Nieuvvenhuyse. Ze ging (.geluk- er een vriendin bij i»e s.iwn hurl ik kfg was ie, alleen had ik nóóit gedurfd1) en wachtte, terwijl Hey mans tergend langzaam haar map met werk. stukken doorwerkte en wat hij goed vond op rij legde. Twee dagen later stond ze met mensen als Guido Metsers, Andri«> Minder-» jont en Nic van den Boezem op de eerste kunstmarkt die er in Middelburg werd ge houden. ,Ik heb het zes weken gedaan, het was fantastisch,' herinnert ze zich. Marja de Lange getrouwd met het hoofd van de school in Reuzenlioek, moeder van 4 kinderen en zich na een vakantie op Majorca gebruind bewegend door een eengezinswoning aan de (splinter, nieuwe) Walravenstraat in Zaamslag krijgt eindelijk weer een beetje tijd om te schilderen. ,M'n nieuwste project: touw en schilderslin- nen Ik wil het touw op het linnen vastnaaien en dan met verf erover heengaan. Ik ben heel benieuwd hoe het uitvalt.' Ze leerde de mogelijkheden van touw «I eerder kennen. Voor het achter- san hangt een grof-gebreid netwerk, waarin een opening in de vorm van «n hart is uitgespaard en dat kralen t opgesierd met grote houten kralen. lEen vreemd object, maar %-oor Mar- ia"d» Lange niet vreemder dan bij. I«oorbeeld schilderen met een theele- neltie of met behulp van papieren iUeedjes die bakkers onder taarten leegen. ,Ik doe wat ik zelf fijn vind. voor mij z'in de dingen die ik doe gewoon uitingsvormen. Ik preten- ïdeer helemaal niet dat ik kunst maak' zegt deze dochter van een handelaar in verpakkingsmateriaal", dm voor haar nieuwste vorm van express e ingrediënten uit haar va ders zaak betrekt. Marja de Lange (32) tekent al vanaf haar derde iaar. ,Er kwam toen een zusje bij en i Jh herinner me, dat ik haar overal uittekende. Dat gmg maar door, tot Ut n m'n schooltijd, stiekem teke- niiig-en maakte en ze verborg in een atlas. Als m'n moeder dan binnen kwam zat lk met een heel neutraal gezicht te leren. Ze snapte maar niet waarom ak zulke lage aardrijks- kundacijfers had'. Toen ze naar de academie wilde, staken haar ouders daar een stokje voor: het werd kweekschool, een ordentelijke oplei ding voor kleuteronderwijzeres. Een leraar, die wel wat in haar activi teiten zag. adviseerde haar om eens wat werk te laten zien aan de di recteur van de Bredase academie t- een vriendin was. De directeur wil de me zo op St Joost hebben en hij bood zelfs aan om met mijn ou ders te gaan praten. Dat is niet ge beurd: ik durfde niet. Zestien was ik'. Toen ze voor haar diploma kleuter leidster slaagde, kreeg ze als con cessie van haar vader aan haar kunst zinnige inslag een schilderskistje cadeau. Het bleef keurig in de kast staan tot Marja de Lange inmid dels getrouwd en wonend dn Goes in '60 haar eerste kind verwachtte. .Het was zo vreemd: ik wist dat het een meisje met donker haar zou worden. Ik ben haar gaan schilderen zoals ik vermoedde dat ze er als kleuter uit zou zien. Veel techniek had ik niet, maar daar lette ik niet op. Het was een enorme ervaring'. Ze kreeg inderdaad een donkere doch ter, die verrassende gelijkenis ver toont met een prenataal kinderpor tretje. In '63 begon ze aan een cur sus lo.tekenen: een keer in de week naar Middelburg en verder thuis drie oDdrachten uitwerken. ,Het was enorm leuk. De kinderen zagen mij bezig, wilden ook schilderen en zo zaten we dan met z'n allen op de vloer achter grote vellen tekenpa pier. Of ik het haalde? Nee, dat niet. Ik zakte voor m'n examen: ik had een 3 voor perspectief. Daar was ik nooit sterk in geweest. Op school bleek dat al bij meetkunde'. Prijs Marja de Lange liet zich niet ingrij pend ontmoedigen, bleef met olieverf experimenteren en exposeerde onder meer in Aardenburg en Breskens, waar een tentoonstelling ten bate van de ontwikkelingshulp werd ge houden. Daaraan hield ze behalve een optreden in 't Belgische tv-program- ma .Zoeklicht' ook een aanmoedi gingsprijs van 500 over. ,Dat ging allemaal een beetje geheim zinnig. Het geld kreeg ik cadeau van een groep inwoners van Wassenaar, die regelmatig talentvolle kunste naars bekronen, r Geertsema zat er ook bij. David Hollestelle, die bas, heeft ook al eens een prijs ge- - i het —"ja had. Ze wilden dat ik geld ben ik nog steeds van pjan. Als ik m'n rijbewijs lieb, wil ik in Middel burg opnieuw lo-tekcnen doen'. Uitnodigingen vooir exposities in Gent en Den Ha~ag sloeg ze af, om dat ze vond dat haar werk daa/rvoor niet nijp was en omdat ze te weinig had. Tussendoor gaf ze tekenles aan de huishoudschool in Axel. Met in gang van heit nieuwe schooljaar doet ze 't aan mavo-scholieren daar. Moeder en kind Marja de Lange met Ruik, Emet-Peter en Rink. Marja de Lange is geobsedeerd door het thema moeder en kind. Ze schil dert in sprekende kleuren. In de ka mer hangt een groot doelt, een explo sie van met paletmes verdeelde olie verf, dat ze in een middag en toen ze haar 4e kind verwachtte maakte. .Technisch ds het helemaal EEDE .Richard do Croock is langer trouw aan de bol dan aan dc vrouw. Toen veel van ons nog in de kool verbleven, stond liij als lid der bolderfc- club reeds ingeschreven.' De man voor wie deze dichterlijke regels zijn bedoeld, bolder Richard de Croock (67) uit Eede lacht maar eens fijntjes als hij ze nog eens over leest. .Klopt precies, zegt hij. .Ik ben 41 jaar getrouwd, maar ik doe al 50 jaar aan wedstrijdboller.' Hij heeft het vorige maand geweten: verte genwoordigers van boiderelubs uit Aardenburg en Oostburg en, uiteraard, voorzitter Cocquit van Richards eigen .Grensbolders' stortten tijdens een feestbijeen komst in clublokaal ,De Eenhoorn' overvloedig woorden van flank en lof uit over deze oude getrouwe van de bolsport. Boven de deur hing het gedicht waarin, door oud-onderwijzer Standaert, de Croock's trouw aan de krulbol werd afgemeten aan die aan zijn vrouw. Ze delft blijmoedig het onderspit. .Eigenlijk kun je wel zeggen dat ik ai 60 jaar met de krulbol omga.' ver telt De Croock, in een met trofees opgesierde woonkamer van zijn huis aan de Biezenweg. .Maar als jochie van 10, 11 was je te klein om al aan wedstrijden mee te doen. Daarmee begon ik op m'n 17e, op de banen van café Graaf Jan. Het stond hier aan de weg, maar 't is in de oorlog kapot geschoten.' Volgens De Croock was het in die jaren heel gewoon dat je als Eedenaar het bollen beoefende. Van de 23 horeceabedrijven in het dorp hadden er heel wat een bolbaan, waar jong en oud in die jaren nog niet al te overvloedig bedeeld met auto's en openbaar vervoer in de weekends hun wedstrijden speelden. ,lk werd lid van de boldersvereniging .Recht voor allen' en hel) sindsdien 50 jaar lang minstens een keei in de week gebold. Er zijn er niet veel die dat kunnen zeggen. Je hebt wel oudere bolders, maar ze doen 't korter,' legt Richard de Croock uit. Na de oorlog kreeg Eedc de boldersvereniging Richard de Croock ...speel rustig... De Grensbolders.' Er zijn nu 40 leden, die, behalve een onderlinge com- >etitie, ook ieder weekend wedstrijdjes-oni-hct-plezier spelen. De bolsport crecg de afgelopen jaren een stevige impuls door de VW-Oostburg. In iet toeristenseizoen zijn er Belgisch-Nederlandse ontmoetingen, propa- canda-bollingen en een spectaculaire .keizersbolling.' )e Croock. m z'n boldersloopbaan 3 keer clubkampioen, waarvan het aatst in '67, herinnert zich dat hij het 3 jaar geleden net niet haalde bij 'e strijd om de keizerstitel ,Het was heel spannend, dat weet ik wel. Ach. iet gaat mij niet om het winnen. Ik geloof dat het initiatief van de Oost- >urgse VVV de bolsport bepaald goed heeft gedaan. Maar toch vind Lk net. dat het boiien erg aansiaat bij de jeugd. Die stapt op de brommer, jaat biljarten of een pilsje pakken. België is eigenlijk het bol-land bij uit lek. In Maldegem. een stad van 13.000 inwoners hier in de buurt, heb je 1 clubs. Die mannen kunnen er wat van. Vrouwen? Nee, die zie je niet bij jns. 't Mag best, noor. De mijne gaat wél dikwijls mee.' Volgens Richard de Croock kan iedereen het bolspel (in feite: hoe rol je twee houten ,boL len' het dichtst bij 2 stokken, die zijn neergeplant in de 7 m lange en 4 m brede bolbaan) in de vingers krijgen. .Speel rustig en oefen veel. Het is de sportiefste sport die ik ken: iedereen heeft gelijke kansen' adviseert hij. Zijn vrouw: .Ach, iedere man heeft toch wat?' niet perfect', zegt ze, op een hand van de vrouwenfiguur en het kind wijzend. .Maar ik moest het maken. Ik had komst was. Die middag mocht ook een kwartiertje op. Ik weet wei, dal ik, toen de man weg was, on middellijk ben gaan schilderen. In een middag was het schilderij ar. Ze vertelt kinderen krijgen ,een vorm van expressie' te vinden ea voortdu rend door moeder-kind getroffen te worden. .Landschappen schilder ik niet, ik ben alleen geboeid door men sen' Rutli van 4 (die zich, samen met broertjes Rink (8) en Ernst-Pe- ter (7) druk maakt in de zandbak) komt binnen met drie oranje bloe metjes. Het is hetzelfde oranje van de embryonale vorm die Jnnke Weijland schilderende vriendin van de De Lange's heeft uitgespaard de Lange, een kleine kamer nok van het huis, naast een wit dcek op een schildersezel. In Zaam slag wordt op touw gewacht. ,De Tour is gedaan, de winnaar heet Merckx en al les wat er nu nog gaat gebeuren is alleen van belang voor de tweede en volgende plaatsen'. Dit soort uit spraken lezen we nu al vanaf het eerste tijdritje in Limoges er. ze worden dagelijks herhaald en nog aan. gedikt. De nieuwste benaming van Merckx lazen we woensdagochtend in de Volkskrant en die luidt: .Me neer 100.000 volt'. Niet gek verzonnen. Wij zijn niet van plan het absolute meesterschap van Eddy Merckx te bagatelliseren maar ook vandaag nog blijven we bij onze oude stelling dat de Tour in derdaad eerst gedaan moet zijn alvorens we over de winnaar gaan praten. Vandaag resten er nog tien da gen voor hec spektakel ten einde ls en daarin kan nog veel, héél veel gebeuren. Ook Merckx kan ziek wor den (vorig jaar moest hr.j wegens ziekte opgeven in de ronde van Majorca), hij werd wegens gebruik van do ping uit de Giro gestoten en hij is uiteindelijk toch ook maar eer. mens noem het desnoods een supermens, maar dat heeft men al eerder van sportlieden gezegd). Bobet en zelfs Anquelil hebben Touren verloren, Gaul verloor de Giro omdat hij even langs de weg een plas je moest doen. dus waarom zou Eddy Merckx niet iets kunnen overkomen Een Belgische verslaggever schreef enkele dagen geleden: ,Hij moest maar eens een klein malheurke krijgen'. Voor een goed begrip dus nogmaals, Merckx is de sterkste en als zodanig mag hij ook wat ons betreft de Tour winnen, maar men moet dit niet al te lang vooraf van de daken gaan schreeuwen. Want stel dat hem nu eens wat overkomt of hij krijgt een knots van een inzinking die hem zoals Gaul destijds, op een kwar tier achterstand zet, wie gaat er dan de Tour winnen? Het zou vele perspectieven openen, in de eerste plaats voor Joop Zoetemelk, maar ook voor degenen die op nog niet meer dan tien minuten achterstand staan. U gelooft toch wel met ons dat dat eerste jaarsprofren- neitje veel harder zou worden aangevallen, dan men nu Merckx doet of durft te doen. Velen vragen zich voorts af of Merckx de stiel en met name de Tour niet kapot maakt met z'n kracht patserij. Juist de Fransen, die de Tour organiseren met hun twee grote sportbladen, zullen dat niet blijven ne. men. Het publiek (met name het Franse publiek) moet geïnteresseerd blijven anders gaat de Tour kapot. Bo bet Icon de Tour driemaal en Anquetil zelfs vijfmaal winnen maar zij waren Fransen. Een paar andere voor beelden, waarom won Peter Post zelden een zesdaag se in Duitsland en waarom koppelde men in Milaan de grote Peter altijd aan een Italiaanse favoriet? Om dat men het chauvenistische plaatselijke publiek waar voor z'n .geld wilde geven. Als Post daar alles zou winnen hetgeen hij in z'n grote dagen zeker kon, dan taande de belangstelling en verminderden ook voor Post de inkomsten. Hij wist en weet dat. Men vraagt zich af of Eddy Merckx dat ook beseft. Willem T( en vooral Caballero zijn inmiddels zwaar aangeslagen, hetgeen niet te verwonderen is. Men kam zien rustig gaan afvragen of er wel iemand van Ca ballero zal overblijven om Parijs te halen. Lukt dat niet, dan komen ze de eerste jaren ook niet terug in de Tour. afgezien van het feit otf de directie van Cabal lero er nog wel interesse in zal hebben. Willem II doet het met de overblijvers iets beter dan we hadden ver wacht. Him verdere verrichtingen zien we met belang stelling tegemoet. Een paar dingen voor u gelezen. .De Vleut' deed het enkele dagen minder goed omdat hij liefdesverdriet nad. Een paar renners kregen bezoek van hun vrouw netgeen .De Vleut' zo jaloers maakte dat hij om z'n vrouw begon te roepen en 's-morgens zelfs niet meer -Ai 1de starten. De makkers moesten hem uit bed en naar de start slepen— Dolman vloekte z'n maten stijf toen ze dinsdagmiddag met drie man op hem neen*re lt en toen hij aan ontsnapping had geforceerd. Maar toen na afloop bleek dat de ploeg weer het dagploegenklas- sement had veroverd, streek hij ze voldaan over de naren. Geld verzoet veel Benjamins, toen hij dinsdag middag in Thonon over de meet bolde: ,Ik heb mijn krachten vandaag gespaard'. Onze vraag: .Waarvoor...?' Nog een paar dingen voor u gelezen. In het Parool: .Waiter Godefroot wilde (in de 2e etappe) niet mee sprinten'. Gek dat een verslaggever zoiets kan schr.j- ven. Op ae teevee heeft iedereen duidelijk kunnen zien dat Walter over Beriand viel en een luchtsprong van ruim twee meter maakte. Nog iets. Het ANP wilde ons doen wijsmaken dat de declassering van Agostinho een lachertje was omdat hij Mogens Frey in de eind sprint helemaal niet had gehinderd. Ook dat hebben wij heel anders gezien op de teevee. Weer een bewijs dat de kijker thuis de zaken beter kan bezien dan de sportverslaggever in de Ronde, die vaak een hele dag geen renner ziet en onderweg vaak slechts schaarse berichtjes ontvangt van .Radio Tour". Een opmerking van Eddy Merckx: .Voor de start dacht ik da; het gevaar voor mij zou komen vanuit Spanje, Frankrijk, misschien Italië. Nu blijkt dat lk alleen nog maar gevaar heb te verwachten van .boven de Moerdijk'. Waarvan acte— Ook deze willen wij u niet onthouden. D.e buiten landse verslaggevers hebben de meeste moeite met de naam Zoetemelk. De meesten komen in hun uitspraak niet veel verder dan .Sjoetemille'. Toen hij oprukte naa r de tweede plaats wilden ze ook graag weten waar rij vandaan komt. Dat is zoals u wellicht weet Rijp- wetarmg. De buitenlander, die het tot nu toe het verst heeft gebracht in de uitspraak daarvan, kwam tot .Rejipwutterie' Men zou haast vergeten dat er buiten de Tour ook nog wordt gefietst en door Nederlanders goede resul taten worden behaald. U weet wellicht al dat Van der Winden in Kruiningen, Koeken in Breskene en Priem m Temse won. Pustjens (wordt een heel goeie) nam de lie etappe in de Ronde van Joegoslavië voor z'n reke ning. Kees Stam won een stayerswedstrijd in Berlijn, Ad Duyker zegevierde in Waarschoot, Fedor den Her. tog won een tijdrit van 50 km in Rocourt (2e een Belg op 3 min 8 sec), Krekels eindigde 2e ln Evergem en 7e in Werembeek. Buckacki finishte als 3e in Lede terwijl Theo Verschueren achter de dernies won in Den Bosch. Voor het komende weekeande gaat in deze contrei en uiteraard alle aandacht uit naar de Omloop van Zeeuwsen-Vlaanderen. Zaterdag start (14 u) en finish te Teraeuzen voor een omloop van 165 km. Zondag een tijdrit van 37,5 km van Terneuzen over Philippine naar Oostburg, waar 's-middags nog een rit van 115 km volgt door West Zeeuwsch-Vlaanderen. In Terneuzen en Oostburg zijn afwaehtingswedstrijden voor nieuwe lingen en daim es. Tot slot dit. Weet u waarom een renner die een koers wint of op het punt staat te winnen, z'n beide armen in de lucht gooit? Vroeger dachten wij altijd dat hij dat deed omdat hij zo blij was. Dat blijkt niet zo te zijn. Hij doet dat in opdracht van zijn werkge ver, omdat van de winnaar bdj de aankomst altijd films of foto's worden gemaakt en met de armen naar boven is de reclame op het shirt het best te lezen— aka Geluk is een niet te omschrijven toestand. Geheel ontvankelijk groepeerden we ons rond de beeldbuis om de film te zien: Er bestaan zelfs gelukkige zi geuners. De film kon misschien ons sterk gehaven de gevoel voor de zigeuners in positieve zin weer een beetje opvijzelen. Nodig was het wel, na de ont hutsende berichten uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ongenood binnenkomen, met de koffiepot aanrom melen en nadien: ,ik mis iets, had ik nu niet meer geld in het kistje Waarom, in hemelsnaam de film, die titel meekreeg, werd, naarmate de avond verstreek, steeds onduide lijker We zaten te hunkeren om de zigeuners geluk kig te zien, maar het teas één brok doffe ellende wat de klok sloeg. Huwelijksontrouw, laten we zeg. gen: overspel, 't woord klinkt niet so naar, wel meer ludiek. Maar ludiek ging het. er in de film om de aooie dood niet toe. Behoudens wat zigeunermuziek, 'n juffrouw die navenant song, vamp tn een bodega zijnde en wat onnozele snaterende ganzen. Een peu ter vo.n hooguit- enkele jaren oud die valckundig een siyarettepeuk afrookte, dansende vrouwen in een donkere naargeestig sombere straat voor spelonk achtige huisjes, een verschrikkelijk verwaarloosd uitziende grijsaard die naast een bouwvallig karre tje hei, dar getrokken werd door 'n schraal paard of ander onduidelijk lastdier en die alsmaar klagelijk zong, dat hij van zijn moeder alleen moest slapen, wat, gezien zijn leeftijd voor hem alleen maar rust. gevend kon zijn en door si/n weinig aantrekkelijk aanzien geen verwondering wekte. ,lk kan het me best indenken.' zei vriendin Alma, die toch al niets van de mannen moet hebben,' ik .ou die vent met in mijn bed. willen hebben.' ,Sssst,' zeiden we, straks komt het geluk.' Maar dat kwam mot. Er waren een hoop ganseveren te sorteren en dat werd dan ook gedaan door de stiefvader van het aonkerogig en -harig meisje waar het allemaal om ging en waar die stiefvader een oogje op had aoiets kar, gebeuren en de moeder die het misschien iiau Kunnen voorkomen, was bovendien nergens te zien. tn c uonnere meisje was niet beschroomd want, uawit nuui muoonjri met een man, die dik tn de kin dertjes ~ui en met een vrouw getrouwd was die vroe ger stellig mooi doch nu oud en rimpelig wasmaar wel vruchtbaar, getuige de kindertjes wat toch ook ro/t nc.cuoct vergoedt, tot stana genomen was, en wij ■uiciiien iuii iiu ciiiueujK net geluk om de hoek zou viii.n Kijnen, neg zij weg. Maar eer het zover was, ng ~t eerst nog tn net Huwelijksbed met een knaap, uw maar geen man w,ide worden, ondanks de be moedigende kreten die familie, en vriendensupporters loor de gaten van het spelonkhuisje riepen. iVeel jt wat, zei de zwarte, pats, ze gaf haar verst kind-echtgenoot (die haar stiefvader listiglijk voor naar had uitgezocht omdat hij onschadelijk was), een duw dat hij uit het bed op de grond rolde en nam zelf de kuierlatten. Onder de wederzijdse vrouwelijke familiemeute ont stond daarop buiten de spelonk een hevig gevecht, tn de modder want plaveisel hadden ze daar niet. Oude zigeunerinnen sloegen elkaar de pijpen uit de mona en de oude baardaap die ook al weer bij de hand was kloeg boven dit alles uit, dat hij, nog steeds van zijn moeder alleen moest sla pen. Zijn moeder moet wel heel erg oud geweest zijn. De pope, die het huwelijk inzegende tussen de don. kerogige en de reeds gehuwde, rijk met kroost ge- egeniïe man, was ooic een wonderlijke figuur. Hij :at goed in zijn veren, dat wil zeggen, de veren za len 'ti bedden en die bedden werden nu niet meer be slapen omdat de broeders uit het klooster of dood waren, of uit de orde getreden waren. Wat doet die pope zakenmannetje nu t Hij verkoopt de bedden aan de bigamist. Deze laadt de handelswaar op een vrachtwagen en mplaats van ze zuinig te vervoe. ren, snijdt hij, rits, met een mes de bedden open, wat een verschrikkelijke ganzeverenregen ten gevolge had. Wat hij met die veren deed, moest hij zelf we ten, 'c kon ons niets schelen, ze waren van hem, we vonden die ongenode gasten bij dat vrouwtje in Groe- de en in de huiskamer van dat café veel erger, maar de verenman kwam in de film toch voor de rechter en moest boete betalen. Na de huwelijksinzegening die de pope lardeerde met alleen voor hem toegankelijke grapjes schonk hij zijn eigen (veren) bed aan het jongge trouwde paar. Wij werden opnieuw hoopvol gestemd. Die man de trouwlustige 't moet nog even ge. zegd, beleende herhaaldelijk hef. tv-toestel, zijn vrouw en een stoet van donker kroost begeleidde hem scheldend naar de lommerd en 't was bepaald op beurend te zien, hoe hij letterlijk van zich aftrapte, maar met geluk had het xoeinig te maken. Na de trouwdag bracht hij zijn nieuwe bruid bij moeder de vrouw in huis en de eerste avond gebeur de er niets, niemendal, de héle familie zat rustig bij de beeldbuis het toestel was op dat moment juist weer uit de lommerd ,'t pijprokende gerimpelde grootje op de eerste rang. We waren blij dat het zo goed ging. Maar o wee, wat zouden we zelf doen als onze man een bigamist werd* De gerimpelde was wel gegroefd, maar niet dom. Ze ging echtgenote nummer twee die toch al büjk gegeven had niet erg hokvast te zijn, de grote stad aanpraten. Boekarest. De nieuwe had er wel oren naar en, zoals gezegd, se vertrok. Grote consternatie in het huis van de bi gamist die bij thuiskomst eerst gade nummer één hardhandig ondervroeg, het tv-toestel snel verzil verde en ging zoeken. t Weggelopen vrouwtje vond in de grote stad ook niks en ging terug, liftend. Van wat ze toen onder- neg van een vrachtwagenchauffeur te verduren Kreeg, zagen wij alleen het prille begin. Onze zenu wen waren toen aan een koffiepauze toe en wij ver duisterden het beeld. Gelukkig zagen we daarna de man met het karretje weer in de nabijheid en die voerde het vrouwtje, zingend, terug naar de streek. Ondertussen zocht de verlaten lammeling alle spe lonken en gaten af en begaf zich toen naar de stief vader Deze zat, hoezeer hij zijn stiefdochter ook be geerde. geheel onwetend van al het gerucht, veren te sorteren, hij zat er tot zijn brede schouders in en kwan» er nog dieper in te liggen, toen de geschokte rivaal met hem begon te vechten. Veren, zagen we, niets dan veren en achteraf nog een heel brok na righeid toe. Want het liep heel slecht af met de vechtpartij, zó slecht, dat wij het hier niet willen vermelden. Vooral ook, omdat toen de menselijke waardigheid helemaal niet hoog gehouden werd, zo als de toelichting bij de rolprent vermeldde. Dit was een film over zigeunergelnk. Goedenavond. Har ja de Lange heeft weer tijd om te schilderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 23