PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Laird kondigt aan: VERSNELDE TERUGTREKKING AMERIKANEN UIT VIETNAM Total wil in 1973 in Sloe beginnen Geen troepen naar het Midden-Oosten IN NEDERLAND GEEN PLAATS MEER VOOR WAGONFABRIEK Dinsdag Britse havenstaking Spiro Agnew aan gevaar ontsnapt Standpunt van regering nogmaals bevestigd Rolma-Werkspoor moet verdwijnen Vandaag in de krant... Tekort Total Bont Wagtmans NEDERLANDER WELLENSTEIN ONDER HANDELAAR EEG VIETCONG OVER THAISE GRENS Juli na zaterdag stabieler Taakstelling -D I 213e jaargang - nr. 160 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN OHaan* M V tak. M». na 4a CV Provincial* Zaauwa* Couranti P. a. 4. 0 But. Vila*., Wal.tr. SB-BO. tat. 9144 (b Irod. 150», *4v. 011S«-3I cicrikra*. ra», tal. 1346, «dm tal. 2094 0 Advartantlaprlja 40 Vrijdag 10 juli 1970 Iniezonden mcdadclinjao 2^4 a tar lal. Advar tartlaprljaan i 159300. Provincial* Zoauwaa Courant. Mlddaibur» MELVIN LAIRD DENVER (RTR) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is donder dag ternauwernood aan ernstige ver wonding ontkomen toen een zwaar stuk lamparmatuur op het podium van het hotel Brownpaleis los raakte. Spiro Agnew hield een toespraak tot ongeveer 500 afgevaardigden op een conferentie van onderwijzers en staats- functionartssen. Een drie meter lang deel van de toneelveirlichting viel een paar meter omlaag, tot dichtbij het hoofd van Agnew. Het bleef echter aan touwen en elek triciteitskabel hangen, vlak boven de vi ce-president, die daarna opmerkt: ,Dit staat bekend als de perversiteit van on bezielde dingen.' WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird heeft op een persconferentie aangekondigd dat de terug trekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam zal worden versneld. Voor 15 oktober a.s. zullen meer militairen worden teruggetrokken dan de 50.000 man die president Nixon heeft toegezegd. Hij noemde evenwel geen cijfers. Het Pentagon zal trachten ook het aantal van 150.000 man die vol gens de president tussen april 1970 en het voorjaar van 1971 zullen zijn teruggetrokken te overtreffen, zei Laird. Vóór 15 april van dit jaar waren naar schatting 115.000 Amerikaanse militairen naar huis flidden-Oosten Laird zei veirder dat de Verenigde Sta ten het strategische en militaire even wicht in het Midden-Oosten willen be. waren, maar dat er geen plannen zijn om Amerikaanse troepen naar dit ge bied te zenden. Laird zei dat de Amerikaanse regering bezorgd is over de toeneming van het aantal Russische wapens in Egypte De Verenigde Staten zullen blijven stre ven naar een vreedzame regeling van het conflict. Zij hadden echter gehoopt, dat deze pogingen niet doorkruist zou den worden door voortdurende Russi sche wapenleveranties. .We stellen alles in het werk om een beëindiging van de vijandelijkheden in dit gebied te bereiken, doch we zullen daar een juist strategisch en militair evenwicht in stand houden', aldus de minister. Korea De minister bevestigde dat de Verenigde Staten militairen uit Zuid-Korea terug trekken. Hij zied niet om hoeveel man het gaat. Na voltooiing van de terug, trekkingsplannen zou er echter nog een aanzienlijke Amerikaanse militaire macht in dat land blijven. De Verenigde Staten zullen het Zuidkoreaanse leger moderniseren en alle militaire facilitei ten verlenen om de Zuidkoreanen de mogelijkheden te geven de verantwoor delijkheid voor hun eigen verdediging over te nemen. Europa Laird zei dat het van het allergrootste belang is, dat het congres voldoende gel den beschikbaar stelt voor het in stand houden van de uit 300.000 man bestaan, de Amerikaanse strijdmacht in West- Europa. De Verenigde Staten willen deze macht zeker tot half 1971 daar houden. De minister merkte op, dat de ministers van defensie van de NAVO-landen voor (Zie slot pagina 11 kolom 4) FORT SMITH (Canada): Tijdens zijn bezoek aan het Noordwest- Territorium ontmoette prins Char- les van Engeland het Indiaanse opperhoofd Joe Saddleback uit Alberta. Later woonde- de konink lijke familie een kookfeest bij, waarbij o.m. buffelvlees bereid werd. DEN HAAG (GPD) In ons land is geen plaats meer voor een wagonfabriek. De afdeling rollend materieel van Werkspoor-Utrecht zal dan ook niet kunnen blijven be staan. Dat is de beslissing, die don derdagmorgen is gevallen in een gesprek tussen de bewindslieden van verkeer en waterstaat, minis ter Bakker en staatssecretaris Keyzer, de burgemeesters van de drie grote steden en vertegenwoor- ers van de Nederlandse Spoor wegen. Deze beslissing komt neer op een be vestiging van het standpunt van de re gering, zoals dat naar voren is geko men bij de behandeling van de moei lijkheden rond Werkspoor-Utrecht in de tweede kaïmer op 2 juni. Het is wel de bedoeling dat een geordende afwikkeling van de produktie tot stand komt. Zo zullen de lopende bestellingen van 40 treinstellen voor NS en van metrama. terieel voor de gemeente Rotterdam, ook DE NEDERLANDSE koopvaardij heeft een tekort aan varend per soneel Aldus de conclusie uit een rapport van werknemers- en werkgeversorganisaties, die sug gesties doen. om dc image van de koopvaardij te verbeteren. (Pag. 3). De vestiging van de Total.raffl- naderij in het Sloe maakt in Zee. land de tongen en gevoelens los (pag. 7). DE DRACHT VAN de toekomst ia voor de mode-bewuste vrouw met-geld weer bont geworden. En daarvan is ttjgerbont het meest begerenswaardige. (Pag. 11). Nederlands vuurwerk in de Ron. de van Frankrijk: Rrni Wagtmans rukt op van de zevende naar de vierde plaats: Joop Zoetemelk handhaaft, zich op de tweede plaats (pag. 14). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,5,7.9 en 17: Binnen- en buitenland op pag. 3.11,13.17 en 19: Sport (met de Ronde van Frankrijk) op pag. 14 en 15; Radio, tv en kunst op pag. 17; Beurs en financiën op pag. 19. voor de uitbreiding van het metronet naar Hoogvliet moeten worden inge voerd De 40 treinstellen moeten wor den afgeleiverd tussen 1 oktober 1970 en 1 oktober 1971. BRUSSEL (RTR) De Europese com missie heeft de Nederlander Edmund Welleiistein (50) benoemd tot hoofd van de delegatie die met de Britten moet gaan praten over toetreding tot de EEG. Dit is in welingelichte kringen in Brussel J vernomen. Wellenstein. die van 1960 tot 1967 secre taris-generaal was van de Europese ko len- en staalgemeenschap, is momenteel directeur-generaal van de buitenlandse handel in de EEG. Eerder cie^-j maand nog vertrok hij aan het hoofd van een groep EEG-deskundigen naar New York om te pogen een handelsoorlog in texticl- produkten met de Verenigde Staten te vermijden. Onderzoek Dat zelfde geldt ook voor de order van NS voor nog 30 treinstellen. Er zal een onderzoek worden Ingesteld naar de wij de Rolma zijn op het ogenblik naar atting 800 man werkzaam tegen 844 29 april jongstleden. Van die circa zijn er 225 zogenaamd indirect pro- duktief. Vorige maand waren de rae- taalvaikbonden gekomen met een plan om de afdeling rollend materieel te la- tem voortbestaan in een andere beheers vorm. Nagegaan zou moeten worden of men zou kunnen komen tot de ojprich. ting van een NV produk tie maatschappij Rolma. Aandeelhouders zouden moeten worden de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en de NS. de Spoorwegen en de VMF zo snel mo gelijk de consequenties vam heit besluit moeten gaan bestuderen. De vraag is of de gegeven orders kunnen worden afge werkt en binnen welke termijn. Viel mogelijkheden Rotterdams burgemeester Thomassen verklaarde donderdagmiddag dat de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht wel degelijk toekomstmogelijkhe den zien voor een kleine, gezonde wagonfabriek met werkgelegenheid (Zie slot pagina 11 kolom 5) Venast BANGKOK (RTR) Thailandse troe pen zijn in allerijl op weg naar de noord-oostelijke grens met Cambodja, om e*:n aanval af te slaan van onge veer 2000 Vietcongstrijders. Dit ls door politiekringen in Bangkok bekendge maakt. Volgens deze kringen hebben Cambodjaanse autoriteiten onlangs nog gezegd, dat guerrillastrijders rich had den verschanst in dorpen ln het Cam bodjaanse district Oheom Kaan, niet ver van de Thailandse provinciehoofdstad Ubon, waar een grote Amerikaanse luchtbasis ls gelegen. Dorpelingen in het grensgebied vertel den da.t zij woensdag een grote macht van de Vietcong vanuit Cambodja naar Ubon zagen optrekken. Er werden vijf ossewagens meegevoerd, afgeladen met geweren en munitie. Het bericht van de grensoverschrijding komt nadat eerste minister veldmaar schalk Thanom Kiitttiksitajorn dinsdag nacht de algehele paraatheid van het leger in de hoofdstad had afgekondigd. Hij waarschuwde toen dat de situaitie aan de grens met Cambodja ern was maar dat alle noodzakelijke maat regelen waren genomen om eventuele moeilijkheden het hoofd te bieden. Jean-Jacques Servan-Schreiber heeft erin toegestemd aan te blijven als se. cretaris-generaal van de Franse ra- dicaalsooialistische pairtij. DE BILT (GPD) Na een paar buienrijke dagen mag gedurende het weekeinde een verbetering met Btabielere lucht en een klei ne stijging van temperatuur wor den verwacht. Op enkele plaat sen is in de eerste tien dagen van juli al tussen de 50 en 90 mm regen gevallen. Een volgende storing zal, nadat vandaag eerst een gebied met zon passeert te gen zaterdag voornamelijk zui delijk van ons land passeren. Toch kan ln de zuidelijke helft van het land de regenkans tij delijk nog weer toenemen al zul len waarschijnlijk België, Fran krijk, Zuid-Duitsland en het Al pengebied meer hinder van deze storing ondervinden. Daarna krijgen wij enige hoge- druk-invloed van de oceaan met stabiele lucht. Daarbij neemt de buienkans af en worden de zon nige perioden groter. Dit ter ge ruststelling voor de velen die het Komende weekeinde naar hun va- kantieplaata vertrekken. De juli maand zal zich door deze ont wikkeling weer wat stabieler ge dragen en daardoor ook wat zo mereer. 47.000 MAN LEGGEN HET WERK NEER ftaKtliJn Het ondernemingsraadslid G. Hogenberg van Werkspoor-Utrecht toonde rich gistermiddag onaangenaam verrast: .Daar sta ik gewoon van te kijken. We zijn nog niet ingelicht door de directie.' Korte tijd later, toen dit wel was ge beurd, zei de heer Hogenberg: .Het is duidelijk dat dit meer een op politieke dan op economische motieven ingege ven besluit is. De regering houdt zich kennelijk aan binnen de EEG gemaakte afsj.raken. De kaarten waren kennelijk al geschud voor het overleg en er was geen speld meer tussen te rijgen? Ir P. H. Bosboom, directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, vertelaarde, dat LONDEN (RTR) De 47.000 Britse havenarbeiders gaan volgende week dinsdag voor on bepaalde tijd in staking. In alle Britse havens wordt het werk neergelegd. De vakbondsleiders hebben daartoe donderdag met algemene stemmen besloten. Het wordt de eerste volledige verlam, nimg van de haven sinds de algeme. ne staking van 1926. waarbij troepen werden ingeschakeld om essentiële diénsten op gang te houden. Weken. lang is onderhandeld over een nieu. we arbeidsovereenkomst die. als de havenarbeiders hun zin hadden gekre. fen, hun lonen bijna zou hebben ver. ubbeld. De werkgevers hebben de eisen steeds van de hand gewezen omdat de koe. ten ervan naar hun mening een voor. genomen grootscheepse modernise, ring van ae havens onmogelijk zou. den maken. Zij boden de havenar. beiders een nieuwe regeling aan die een minimumloon van twintig pond sterling (ongeveer 170 gulden) per week zou garanderen, zelfs als men niet werkte- De overeenkomst die de vakbonden wensen, zou neerkomen op een gemiddeld loon van 55 pond per week. Vakbondsleider Tim o'Leary verklaar, de donderdag dat de werkgevers met een bevredigend aanbod moeten ko. men alvorens de onderhandelingen worden hervat. Een aanbod om lou ter weer rond de tafel plaats te ne men was zinloos. Met het oog op de' gevolgen van een totale havensluiting' voor de Britse economie, acht met het zeker dat de nieuwe conservatieve regering zal ingrijpen. Het wordt haar eerste grote krachtproef op het terrein van de arbeidsverhoudingen. .Menen zjj dat het liun verantwoor delijkheid is tussenbeide te komen, dan zuilen wij hen behandelen ais betrouwbare tussenpersonen', zo ver. klaarde o'Leery. EERSTE FASE: 110 HECTARE, 5 MILJOEN TON OLIE GEEN INFORMATIE OVER RIJKSPREMIE MIDDELBURG De Total groep (Compagnie Frangaise des Pétroles) wil in de loop van 1973 de nieuwe raffinaderij in Vlissingen-Oost in gebruik ne men. Als begincapaciteit rekent men met de verwerking van on geveer vijf miljoen ton ruwe ob'e per jaar, die zoals wij giste ren meldden voor het groot ste deel per pijpleiding zal wor den getransporteerd tussen het Europoortgebied en het Sloe- gebied. Van da ruim 200 ha gewaar roord terrein zal Total voor de eerste fase 110 ha nodig hebben. De haven za) worden doorgetrokken. Nu er over eenstemming over de vestiging is tussen Total enerzijds en de rege ring, het provinciaal bestuur en het havenschap Vlissingen-Oost in op richting maakte directeur E. L. Da- lemont van de Compagnie Francai- se des Pétroles donderdagmiddag op een persconferentie in de provinciale griffie duidelijk, dat het complex in het Sloegebied de vierentwintigste raffinaderij van Total wordt: 18 stuks zijn over de hele wereld in pro- duktie, zes zijn er in aanbouw. Als deze klaar zijn ïs de totale capaci teit van Total meer dan 40 miljoen ton per jaar, terwijl er een jaarlijkse produktiestijging is van 10 procent (4 miljoen ton meer). In dit kader moet men de nieuwe Total-vestiging zien, aldus de heer Dalemont, die erop wees, dat de tech nische studies over de produktieca- naciteit in het Sloegebied nog niet helemaal geëindigd zijn. De trans portcapaciteit. van Total is op dit moment 1 miljoen ton, verdeeld over 18 schepen terwijl het da epzwt is. Premie De vestiging van de raffinaderij zal een investering van ongeveer 300 miljoen gulden vergen. Op een vraag naar de rijkspremie bij deze vesti ging liet Zeelands commissaris der koningin «.veten, dat het .ongebrui kelijk is daarover mededelingen te doen'. Mr \V. C. Konmans van de hoofdafdeling industriële projecten van het ministerie van economische zaken beaamde dat en zei, .dat die op ziehzelf weinig zeggen omdat ze ho ren bij een heel complex van facto ren, die bij iedere vestiging weer an ders liggen.' McKoomans: .We doen ons best om regionale spreiding van de industrialisatie te bewerkstelli gen, maar er zijn bepaalde handi caps te overwinnen, we moeten reke ning houden met wat het huiten- land doet en ervoor zorgen, dat we niet tegen elkaar worden uitge speeld. Waarom Zeeland 7 Total-directeur Dalemont betoogde* da| de keuze me de het gevolg is geweest van de gun stige geografische ligging, waarhij hij wees op de gemakkelijke l>e- reikbaarheid vnn België, Duitsland en ook Engeland en de Scandina vische landen. Ook noemde hij de faciliteiten in bepaalde Industriege bieden. Daarnaast hebben economi sche motieven een rol gespeeld bij de beslissing voor Zeeland en niet voor Amsterdam te kiezen..Amster dam heeft weliswaar een groot af zetgebied, maar daar is al een raf finaderij. In Zeeland niet. Daar is het afzetgebied mogelijk kleiner, maar hebben we het voordeel de eer ste raffinaderij te zijn', aldus de heer Dalemont. Desgevraagd verklaarde hij. dat To tal in ieder geval ook het aantal benzinestations in Nederland wil proberen uit te breiden. Voorts heeft men contacten met bepaalde cliënten tot na 1973, terwijl men ook in de omgeving van het Westerscheldebek- ken afnemers hoopt te vinden In dit verband maakte de V*er Dale mont melding van .commerciële con tacten' met Hoechst en Dow Chemi cal. Contacten Meegedeeld werd. dat ongeveer 200 arbeidsplaatsen bezet moeten wor den, maar dat dit aantal nog niet exact kan worden gezegd: het is afhankelijk van de mate van auto matisering van de raffinaderij. In dit verband attendeerde drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland erop. dat dit aantal werk nemers weliswaar niet zo groot :s. maar dat een raffinaderij als vesti ging een belangrijk element voor de economische groei van het Wester- scheldegebied is vanwege het agglo meratie-effect en de arbeidsplaatsen, die daardoor ontstaan. Mr Van Aart- scn had op dit seuk van zaken eer der nog de opmerking geplaatst, dat het provinciaal bestuur van Zeeland de vestiging van een raffinaderij zeer wenselijk heeft gevonden: .Een raf finaderij is alt:jd gezien als een be langrijke versterking van het indu striële patroon in het Westerschelde- gebled/ mededeling, dat Total een raffinaderij ln het Sloe gaat bouwen, komt niet onverwacht: sinds vele maan den ls deze vestiging ln het ggaaa nieuws en algemeen werd aan- genomen, dat zij in Vlissingen- Oost zou komen. Woensdagmiddag 1* het definitieve besluit gevallen tijdens besprekingen op het ministerie van eco nomische zaken, een besluit dat hier naar wjj mogen veronderstellen niet alleen met gejuich zal worden begroet. Enige jaren geleden was dat nog wat anders: ieder bedrijf dat zich in deze provincie vestigde, kon op een goed ont haal rekenen. De laatste tijd is dat ln zoverre gewijzigd, dat naast het goede onthaal ook sprake is van enige afwij zende reacties. Vooral de hygiëne van het milieu speelt daarbij een rol, som migen gaan ervan uit, dat met name chemische bedrijven een bedreiging vor men voor de zuiverheid van water, lucht bodem. Deze opvattingen zijn de af gelopen maanden naar buiten gekomen, ze hebben ook een rol gespeeld bij de stembusstrijd voor de provinciale-sta- tenverkiezingen, dit voorjaar. Het zou niet reëel zijn om dat over het hoofd te zien, nu besloten is een raffinaderij in Vlissingen-Oost te bouwen. Toch gelo ven we, dat deze beslissing de logische jentie is van het Zeeuwse ont wikkel ingsbeleid. De Industriepolitiek van het provin ciaal bestuur heeft de laatste Jaren een duidelijk beeld getoond, name lijk het tot ontwikkeling brengen van het Westerscheldebekken. Aanvankelijk was die ontwikkeling vooral op de toe komst van de provincie zelf gericht- er werd gestreefd naar opheffing van de structurele werkeloosheid (landbouw), naar een beter voorzieningenpeil en een welvaart. Daarna werd het be leid vooral gericht op nationale doelstel lingen. Met name sinds de tweede nota ruimtelijke ordening verscheen, kwam dit aspect duidelijk naar voren: Zeeland had in de ruimtelijke politiek van Ne derland een eigen taakstelling gekregen, niet alleen gericht op het eigen gebied, maar dienstbaar aan het bewoonbaar houden van Neder land als geheel. In die taakstelling past het tot ontwikkeling bren gen van de natuurlij ke mogelijkheden in deze provincie, in dit geval de uitbouw van zeehavens met de daarbij behorende industriegebieden. In de pas verschenen studie van het Centraal Planbureau: De Nederlandse economie in 1973, wordt na drukkelijk op het belang van deze zee havenfunctie van Nederland gewezen zij heeft voor een niet gering deel geleid tot de snelle economische ontwikkeling van ons land. In eoncreto komt de Zeeuwse taakstel ling er op dit ogenblik op neer, dat met name de gebieden Terneuzen en Vlissingen-Oost verder worden uitge bouwd volgens eerder gemaakte plan nen. In dit kader nu moet de vestiging van Total worden gezien, zowel wat da nationale als de provinciale politiek be treft. De regering heeft Total duidelijk in VHssingen gewild. Het is bekend, dat het bedrijf zelf zich het liefst in Rotter dam zou hebben gevestigd, vervolgens Amsterdam had gekozen en pas als derde mogelijkheid het Sloe overwoog. Het beleid van de regering in het bij zonder dat van de minister van econo mische zaken heeft echter kennelijk de doorslag gegeven: men koos Vlissin- gen. Dit ministeriële vestigingsbeleid past in het schema: het honoreert name lijk de functie, die aan Zeeland in bet geheel van ons land is toebedeeld. De recente nota van het planbureau wjjst daarop eveneens en stelt vast, dat Zee land ,zich geleidelijk ontwikkelt tot een meer geïntegreerd deel van het westen'. Daaraan is het provinciaal beleid aan gepast: het provinciaal bestuur heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het een raffinaderij als noodzakelijk onderdeel beschouwde van het industriële pakket in het Westerscheldebekken. De bestaande industrieën zien dat ook zo, zij krijgen grotere mogelijkheden, bovendien bevorderen raffinaderijen ook de bedrij vigheid elders in sterke mate: ze trek ken allerlei nevenvestigingen aan als contractor-firma's enz. Deze Zeeuwse .taakstelling' waarin dus de Totalvestiging past zal de komende jaren meer dan ooit in nationaal verband de aandacht vragen. Ook in dit opzicht een citaat uit het re cente planbureau-rapport, met name over het deltagebied: .Uit dien hoofde mag een sterke aandrang vanuit de re gio worden verwacht op maatregelen ter verbetering van hst woonklimaat en ter opvoering van de woningbouw'. In dien Zeeland aan deze taak uitvoering kan geven, zal het inderdaad sterk op dergelijke maatregelen moeten aandrin gen. Het ruimtelijke-ordeningsbele-d kan niet alleen uit industrievestiging be staan. maar moet veel meer omvatten. Dat houdt in, dat het woonklimaat in de brede zin van het woord goed behoort te zijn. Ook da&rvoor zal de centrale overheid fondsen beschikbaar moeten stellen. Woonklimaat: dit woord brengt ons terug bij het probleem, dat in de aanvang van deze beschouwing werd genoemd, namelijk dat van de hy- giëne van het milieu. Gistermiddag tij dens een persconferentie van het pro vinciaal bestuur was ook dr Groen aan wezig. de hoofdinspecteur volksgezond heid, hij is in Nederland de belangrijk ste man op het stuk van milieu-hygiëne. Dr Groen nu gaf de stellige verzekering, dat strenge eisen aan Total zullen wor den gesteld, zodat deze raffinaderij seen ontoelaatbare verontreiniging zal ver oorzaken. ook niet in combinatie met de reeds gevestigde bedrijven. We hebben van deze verklaring goede nota geno men. We nemen aan. dat de praktische uitwerking van de nu in principe geslo ten overeenkomst nog herhaaldelijk in publieke discussie zal komen. Ook dat is een aspect van de taakstelling: Zeeland zal zich niet aan zijn taak in nationaal verband onttrekken, maar zal bij de. uit voering garanties vergen voor optimale woonomstandigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1