"139 garantie gemak de postgiro ZELANDIG Ba druiven sap Open Oosterschelde Milieuverontreiniging da's makkelijk! rood or wit Vuiligheid op de t.v. CONDOOMS VONNIS GROETPLICHT VOOR MILITAIREN PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 JULI poNC Omdat de heer C. \nn de Kllppe in uw nummer van 27 juni uitvoerig; reageert op mijn ingezonden stuk van 22 juni, moge ik een wederwoord schrijven. Wat is zijn gezegde ,dat het alge- ineen belang zal moeiten prevaleren boven he' eigen belang" Iets anders dan een goedkope gemeenplaat»? Het gaat juist om de vraag op welke wijze het algemeen belang het beate wordt gediend: al of niet afsluiting van de Oosterschelde. Met klem van redenen heeft de Studiegroep Oos terschelde In een drietal memoranda aangetoond dat het openblijven van deze zoute zeeboezem een groot na tionaal belang mag heten, dat af sluiting een nationale ramp bete, kent. Het is een onbewezen stelling dat af sluiting méér veiligheid zal bieden dan versterking der diiken, zoals bij de Westerschelae en elaers geschiedt. Het is een grove vergissing dat de afsluiting goedkoper uitvalt dan het brengen der dijken op deltahoogte; volgens berekeningen van de studie groep zal de afsluiting met de daar bij komende waterstaatswerken een nadelig verschil van ongeveer een miljard gulden opleveren. Het is een loze bewering dat afsluiting een ein de zal maken aan dijk- en oeverval, len; door het wegvallen van eb en vloed en de druk van een constante hogere buiten-waterstand zullen de laag gelegen polders in veel ernsti ger mate gevaar gaan lopen dan thans. Het is een dwaze redenering de vrij recente bevindingen van biologen en ecologen ongegrond te verklaren met een verwijzing naar technische stu dies en beschouwingen uit de Jaren vijftig, alsof de wetenschap met be trekking tot milieubeheer en de daarvoor vereiste maatregelen zou hebben stil gestaan. Het is meelijwekkend onthaald t* ■worden op flagrante tegenstrijdig, heden in de betoogtrant van de heer C. van de Klippe. Kijk eens aan! Voor Waterweg en Westerschelde mogen .veiligheidsoverwegingen' ach tergesteld worden bij de belangen van de scheepvaart, maar dat mag niet bij de even zo grote belangen die onverbrekelijk verbonden zijn met het ongeschonden behoud van de voedselrijke Oosterschelde. D? vorming van een groot zoetwater- bekken ,zaJ geen illusie blijken te zijn', maar tegelijkertijd zaJ de toe voer van vergiftigd Rijnwater, de voornaamste voedingsbron voor het gedroomde zoetwaterbekken, door af leiding naar de sluizen bij Hellevoet, sluis, buiten Zeeland kunnen wor den gehouden. .Belanghebbenden' bij de open Oos terschelde moeten onder meer over schakelen op N'oordzeevlsserlj, maar intussen zal de onontbeerlijke .kin derkamer' van de visstand langs on ze Noordzee-kust, dat is de Ooster. schelde, zijn afgegrendeld: ga maar \issen in water zonder vis! Door de dam bij Willemstad is de vloedhoogte verhoogd, is er stroom versnelling ontstaan met toegeno- ZWEMMEN OP ZONDAG Het is volgens mij helemaal niet noodzakelijk op zondag te zwemmen. Zes dagen, waaronder de vrije zater dag, heeft men de gelegenheid naar het zwembad te gaan. Als er 's zondag niet wordt gezwommen kan ook het personeel van een vrije dag genieten. Voetbal op zondag is ook niet nodig. Dat kan op zater dagmiddag. Daar moet het dan ook heen. Dan keert de rust in veile ge zinnen weer, want vele moeders zit. ten tevergeefs op supporters en spe lers te wachten met het middag maal. Wat in Engeland kan, moet toch ook hier kunnen? Dat lawaai in onze dorpen en steden op zondag is voor ieder weldenkend mens ver keerd. Zes dagen kan men zich uit leven en van alles doen. De moet voor ons een rustdag zijn. Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. men gevaar voor uitschuring der oe vers, en daarom zou geen terugkeer meer mogelijk zijn en een snelle af sluiting van de Oosterschelde nood. zakelijk, maar die afsluiting is niet eerder beraamd dan in 1978 en moe ten dan de bedreigde oevers nog acht jaar lang onbeschermd aan hun lot worden overgelaten Tenslotte dat ,van harte welkom' in Vlissingen dat de heer C. van de Klippe toeroept aan de Araemuidse vissers die bij afsluiting van de Oos terschelde uit Colijnsplaat zullen zijn verdreven om... een veilig tehuis te vinden in een haven met precies enfkel een Westerschelde-dijk op del tahoogte. Wel ja, opgejaagde Zeeuw se zigeuners uit de visserjjtoeroepen van de gehele Oosterschelde. ver. huist nu maar met een soort cara van-schepen eerst naar Vlissingen, en later naar Engeland. Denemar ken. Noorwegen, IJsland of Groen land bijvoorbeeld en troost u met de .niet-illusoire' bemoediging dat hij, de benaarde heer Van de Klippe, het te zijner tijd, wanneer u en uw nakomelingen fmaal failliet zult zijn wel financieel even in orde zal ma. ken met een vooralsnog waardeloze cheque op de internationale zuive ring van de erkende boosdoener, de vervuilde Rl; n. Als geheel is het epistel van Van de heer Klippe een aaneenschakeling van ongerijmdheden of verkapte drog redenen. Het zou vermakelijk zijn als het niet zo onnozel ware. Bi laat het hierbij en dank u voor de gelegenheid uiting te kunnen ge ven aan mijn ergernis. Naar nunlciding van het tv.program- ma .VI'RO Picknick' het volgende: Waarom nu toch altijd van die vie zigheid en rariteiten? Ik spreek nu over het zeer laag bij de grond han gende groepje l)r John the night, tripper'. Hoe kan een beetje normaal denkend mens dit nu toch mooi vinden? Vol gens mij horen deze mensen thuis in een psychiatrische inrichting. Als dit nu zingen en muziek maken is. dan zal ik graag eens een stelletje gillende laveloos, dronken en getikte gekken willen zien. Volgens mij zit daar echter niet zo heel veel ver schil tussen. Om het geheel niet al te waardeloos te maken, moest er na. tuurlijk een moeilijk ronddraaiend en vooral zo bloot mogelijk persoon, lek ker vunzig en smerig op het podium ronddwarrelen Maar dit moet zeker om het lekker hip en modern te maken. De men sen, die deze programma's in r kaar flansen, moeten maar goed doorgaan, dan wordt deze maat. schappij nog rotter Het publiek zag en keek ook zeer verstandig. Lekker verheerlijkt en uitdrukkingloos Heerlijke gedachte dat deze mensen de bloem dor natie' worden genoemd. Waarom niet eens een programma zonder vuiligheid, sex, drugs en al dat soort aanverwante artikelen Dit is een vraag, die vele kijkgeld- betalende mensen zich af zullen vra gen. Alleen is het zo jammer dat het daar bij blijft. Alleen woorden maar geen daden. Lang leve de VPRO. Th. C. M. Schutijser, Van Bossestraat 152, Vlissingen Als voorzitter van de stichting Va renscentrum Kanaalzone moet ik protesteren tegen het argument, dat de heer Hnybrecht in de gemeente, raad van donderdag 25 Juni jl aan voert tot plaatsfeig van publieke con doomautomaten. Het antecedent .derde zeehaven' dat zo dikwijls te pas en te onpas ge bruikt wordt, vmd ik in dit verband ook niet op zijn plaats. Zeehaven is Terneuzen al eeuwen lang en altijd hebben zeelieden die sexueel contact zoeken, ook in Terneuzen hun weg wel gevonden. Bovendien zullen de moderne middelen tegenwoordig bij de hierbij betrokken partners vol doende bekend en voldoende in hun bezit zijn. Ik zie daarom helemaal de reden niet in om middels zeeha ven en zeelieden een onbeperkte ruim te te bewerkstelligen voor de sexual i- teit in Terneuzen. De heer Huybrecht insinueert hiermee alsof publieke condoomverspreiding een urgentie- geval is in verband met het toene mende verblijf van zeelieden. Ik weet niet of de jeugd of hun leiders de maat van 80 procent, die de heer Huybrecht hen toemeet, voor hun rekening willen nemen, maar voor onze gasten van de zeevaart wil ik deze waanvoorstelling, die centraal publiek (in de gemeen te- raad) gesteld is, in een andere ver houding zotten. Naast onze activiteit om tot een varenscentrum te komen, is het onze taak om het oude beeld van een dronkaard en vrouwenjager eens uit de wereld te helpen. Men denkt nog steeds dat een zeeman aan de wal komt om zich te bedrinken en con. tact te zoeken met meisjes of vrou wen om voor zijn beteugelde heel menselijke gevoelens een uitweg te vinden. Tachtig procent gaat met collega's aan de wal om eens van dat schip af te zijn, eens andere mensen te zien en zo mogelijk wat met hen in contact te komen en det se van deze opzet soms afwijken hangt er van af, waar ze terecht ko men, met wie ze in contact komen, met wie ze een dansje maken. Een zeeman is een 100 procent mens dat err van de gelegenheid ge- De kan Wijnschrijver had gelijk; het was niet verstandig. Ik zou het nog sterker willen uitdrukken: het is een farce 1 Aqht maanden voor een groet die niet werd gebracht. Het was dan ook een prachtvondst van de VYDM (De uitvinder moest een onderschei ding krijgen; dat moen ik) .Natio nale groetdag'! En toch: hebben we wel gelijk? Is die defensienota niet hypocriet Want wie krijgsmacht zegit, zegt nu eenmaal: gewelddadig optreden. En wie dat vak kiest, behoort er ook de mentaliteilt toe te hebben. En wie die mentaliteit heeft zal de onzinni ge tegenstrijdigheid .leger-in-vredes- tijd' moeten opheffen door een zekere bruutheid te culviteren! .Bevel is Be vel' (hoezeer we het ook de nazi' {ADVERTENTIE) ...voor wie 'm aanneemt ..voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en well Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. mensen al direct geïdentificeerd wordt met een grotere vraag naar condooms of een noodzaak om deze gemakkelijk verkrijgbaar te stellen, trekt nergens op. Ik vind het jammer dat de heer Huybrecht er geen betere visie van een zeeman op na houdt. Het gebruik van condooms heeft niets minder of meer te maken met een kunnen stellen, minde Ik hoop door deze rechtzetting, dat men over een zeeman eens gaat den ken zoals men het over zichzelf zou willen hebben en dat in de toekomst, als onze stichting het centrum gaat openen, er vrienden van de zeeva renden op bezoek komen die hen zonder al deze ouderwetse vooroor, delen als goede gasten zullen ontvan gen. H. A. M. de Meyer, Terneuzen. ZWEMMEN IN VLISSINGEN Onder de kop .Zwemmen ln Vlissln. gen' troffen wij dinsdag 80 Juni In de PZC een tngezonden stuk van het WV-bestuur te Vlissingen aan. Dit stukje had de volgende strek king: Mensen wat Jammer van dat rapport over het vervuilde «eewater, dat dat zo'n bekendheid heeft ge. kregen, want nu komen er beslist minder gasten. En Ja, dan verdient men minder. En dat is erg. Niet dat vervuilde zee water, of er nu 1 of 10 coliebac- teriën per milliliter water in zit. ten. Meneer die en die (wie dat is wordt er niet bij vermeld) heeft gezegd dat 10 ook nog wel kan, dus dan nemen we dat dadelijk aan. Als de toeristen maar komen! Of ze even tueel ziek worden is kennelijk min der belangrijk. Dan is het geld toch binnen. Het zeewater is vervuild, dat is nu wel zeker. In welke mate dit schade oplevert, of al heeft gedaan, daar. over is men het niet eens en men kan dit ook nooit precies nagaan. Maar, inplaats dat men zich druk maakt over de oplossing van het pro bleem, hoe men z'n eigen vuile wa ter weer schoon krijgt en over de schadelijke gevolgen voor mens, dier »n plant, windt men zich op ovp- zijn goede naam en het aantal bad. gasten. Helaas, zolang we in een kapitalis tische maatschappij leven, zal dit wel zo blijven. G. v. Gcffen M. v. Geffen-Weneveem woord (hoe kan het anders) door de burger met te mopperen: ,die idio. ten!' en door de militairen met te- Eonzin en lijntrekken. •e WDM heeft een wijze zet ge daan. Intermenselijke problemen f officieren-manschappenkun je an ders oplossen: door vindingrijkheid. Je hebt te doen met de krijgsraad; die staat voor schut, niet zozeer door hun vonnis als wel door de ori ginaliteit van het verweer. Daar kunnen volk en regering van leren! Hoeveel op onze nationale begroting is gereserveerd voor: geweldloze en geestelijke weerbaarheid, controle op politieke en militaire vóórlichting, polemologisöhe studie en publ.katies vredesrisico's Miljarden voor oor. logs risico's!! dat wel. op alleen lóópt de verderfmachine. .Acht maanden voor wie niet groet' is eigenlijk een stuk kleur beken nen: het zó en niet anders! Een bajonet op het geweer is nu een maal geen asperge. Die acht maan den voor niet .groeten .hoort veel meer bij het principe van de geweld- praktijk' dan taptoes, fraaie unifor men, vaandels en beëdigingen. Het militaire apparaat is één mach tige struisvogedgnmas over de hele wereld. Dus de kantlijnschrijver had gelijk: maar dan moet ons volk de conse quenties onder ogen zien. Zoals prof. Quispel, Leids bioloog, het pas zei leven op aarde de gevaarlijkste tijd aangebroken door de combinatie van oorlog emwetenscihap. De krijgsraad heeft onze hele cultuur gevonnist: en maai- 8 maanden P. J. Pennings, Ned. hen-, pred. Axel Brief gericht aan de heer Fill us. Doordat ik eerst op 29 juni jongstle den van vakantie terugkeerde was er geen gelegenheid uw brief van 15 juni eerder te beantwoorden. Laat mij mogen vooropstellen dat ik het bijzonder waardeer dat u zo spon taan reageerde op het Interview dat de PZC mij eind mei afnam. Staat u mij toe de zaken zo dig mogeMjk voor te stellen. In dit natuurbesahermimgsjaar zijn door pu- blikaties, radio- en tv-uitzendingen de ogen geopend van zeer velen, aan wie onze lotsverbondenheid met de natuur voordien geheel of gedeelte lijk was ontgaan. De vele stemmen die niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld zich nu laten ho ren zijn er het bewijs van dat men zich eerst nu goed gaat realiseren dat vandaag beslissingen genomen worden, die het lot van komende ge neraties onafwendbaar en onomkeer baar gaan bepalen. Met ontroerend vertrouwen wordt aangenomen dat wetten ons zullen beschermen tegen onheil; aan velen ontgaat nog de betekenis en de juiste interpretatie van de veel gebruikte toevoegingen: .voorzover uitvoerbaar" die één diezelfde wetten juist hun kracht kunnen ontnomen. Onze vertegenwoordigers in gemeen te, provincie en regering moeten hun beslissingen baseren op adviezen van experts, zoals uzelf zegt, maar...zel den zijn experts unaniem in hun oor deel; bovendien lijkt het nuttig en gewenst op de hoogte te blijven van de jongste onderzoekingen op milieu hygiënisch gebied. De vertegenwoordigers die zich van hun mijns inziens weinig benijdens waardige doch vrijwillig op zich ge nomen taak, moeten kwijten, kunnen hun beslissingen nemen zonder zich van de zienswijze van anderen iets aan te trekken. Natuurlijk, zij beroe pen zich dan op het feit .gekozen' te zijn. Diegenen, die aan bepaalde met name genoemde bevolkings groepen een oordeel ontzeggen op grond van het feit dat zij tot die groe pen behoren, vervreemden zich van die groepen! Hat zou interessant zijn te weten welke groepen van hun de mocratisch recht tot het uitbrengen van hun stem geen gebruik wensten te maken. Is dat gewenst omdat men ten rechte of ten onrechte van mening was dat aan gevoelens van onbehagen geen of nauwelijks aandacht wórdt be steed De eenling voelt zich machte loos: het moet toch ook aan u niet zijn ontgaan dat verenigingen als de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland tegenwoordig uit de grond schieten? Verantwoordelijk toont zich die ver tegenwoordiger die het oor te luiste ren legt bij wat leeft onder de bevol king die zich bij zuilke verenigingen aansluit. Dat zijn namelijk die bur gers, die zich niét aipatisch opstellen in de mening dat naar hun stem tóch niet geluisterd wordt, maar die hopen en vertrouwen dat bestuursleden van een vereniging zoals de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, aan wie zij hun vertrouwen schenken, aan hun onbehagen vorm zullen geven door toekomstplannen kritisch te beschou wen niet alteen, maar ook uitleg te geven aian zaken, waarvan de draag wijdte aan velen nog ontgaat Met grote belangstelling heb ik uw .Kantlijn' van donderdag 2 Juli over marihuana gelezen. Ik ben blij d&t u vrij voorzichtig bent geweest in de hier aangehaalde zin: .Daaruit bljjkt dat door marihu!» na-gebruik de behoefte kan ontstaan om op ande re middelen ,high' te worden'. Hoewel u voorzichtig bent geweest, om in deze zin het woordje .kan' te gebruiken, wil ik echter nog eens met klem de nadruk leggen op het feit dat de zogenaamde .stepping. stone-theorie' (de theorie van logi sche overgang via softdrugs op hard drugs) absoluut niet bewezen Is, hoewel velon die zonder meer aan nemen. Verder spreekt u ln het hierboven genoemde artikel over .verslaving'. Dit woord verdient mijns inziens e- nige toelichting aangezien men het tweeërlei kan interpreteren. In de literatuur over drugs spreekt men namelijk over verslaving als men die middelen bedoelt die leiden tot licha. mehjke verslaving. Dit is absoluut niet het geval bij marihuana. Wel is er en dit is waarschijnlijk in het door u geschreven artikel be doeld aprake van een eventuele psychische verslaving. Psychisch kan men echter overal aan ver slaafd zijn; om het bekende voorbeeld maar te noemen: sigaretten. Ook kan men psychisch verslaafd zijm aan pe permunten of dropjes. Dit wil echter niet zeggen dat het lichaam er nadelige gevolgen van zou ondervinden als een van de hierboven genoena delen zou stoppen. Dit is geval met marihuana Bijzonder positief vond ik ir tikel dat u er op wees dat te probleem nog sterk in de ta le sfeer ligt in Nederland es goed in andere landen, F veel over geschreven en s maar een goed, objectief oto is nog steeds niet ingesteld, iets wad mij vreemd voorkomt Er zijn al heel wat losstaande zoeken gedaan naar de omn gebruik, er zijn speculatieve} logische visies omtrent de' ker verschenen en ook over king van verschillende c onderzoeken hebben nog staande, of bijna geen vasts gegevens kunnen verstrekker, er nog steeds de vraag ,1s has, vaarlijk of niet?', een vraag steeds onbeantwoord blijft buitenstaander en die een tui vormt voor verschillende 4 Zo zegt de een dat hasjiesjf geen kwaad kan; minder kwa roken en veel minder kwaad cohol. Een andere on hier echter lijnrecht tegenover Ik eindig met de wens dat van Europa in de nabije een objectief onderzoek zal stellen omtrent alle prohlen drugs met zich mee hebben en dat het ons de noodzakel delljkheid zal verschaffen la ze problematiek. Het wordt de overhoid schijnt overal voor beschikbaar te stellen, pas zo laat aan een zo'n leve bleem waarmee men al gisteren worstelt Kon. Julianas'-. Naar aanleiding van liet in liet num mer van de PZC van vrijdag 3 juli jongstleden verschenen hoofdartikel waarin kritiek wordt geoefend op de sententie van het Hoog Militair Ge rechtshof, waarbij een dienstplich tig soldaat in hoger beroep werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor. arrest en ontslag uit de militaire dienst, omdat hij had geweigerd een meerdere te groten, moge ik de le zers van dit blad op het volgende opmekziuim maken. Ten eerste betrof het hier een sol daat, d e incidenteel had geweigerd te groeten zuik een weigering, hoe ernstig op zichzelf ook, had mis schien nog wed krijgstuchtelijk af gedaan kunnen worden maar ie mand. die had aangekondigd in het vervolg geen enkele meerdere meer te zullen groeten, terwijl hij boven dien had verklaard zelf uit te zul len maken, of hij aan een militaire parade al dain niet zou deelnemen, als hem zulks werd gelast.Gezien het bovenstaande heeft het HMG dan ook mijns inziens terecht aan deze militair een vrij strenge straf opgelegd, waarbij ik doe opmerken, dat de krijgsraad hem in eerste aan leg tot een veel zwaardere straf had veroordeeld. De bijkomende straf ontslag uit de mihtaire dienst, za! door de be/.rokkene wel niet als straf zijn gevoeld- In dit verbatnd moge ik de aandacht in het Rode Lger in het ver volg meer aandacht zal worden be steed aan ceremonieel en militaire muziek, aangezien het eerste een be. langrijke invloed heeft op de opvoe ding van de soldaat tot een goed militair en patriot (-), terwijl de militaire muziekkorpsen waarvan er, dit tussen haakjes, in Nederland officieel slechts vier bestaan van. ouds een grote rol hebben gespeeld bij de omlijsting van ceremoniële militaire gebeurtenissen. Men verge lijke hiermede de acties die h.t.l tegen parades worden gevoerd, die reeds gevolg hebben gehad, dat men die nauwelijks meer .durft' te hou den en che tegen de NAVO-taptoe en de Taptoe-Delft, die er reeds toe hebben geleid dat de eerstgenoemde verleden jaar voor het laatste is ge houden, terwijl de Taptoe-Delft '70 naai- ik vernomen heb, ook de laatste zal zijn. Ik moge verder wijzen op het feit, dat op blz 656 van de .Ge schiedenis van de tweede wereldoor log' bij een portret van de Russi sche maarschalk TLmosjenko onder andere het volgende te lezen staat: ,Zijn naam zal voor altijd verbon den blijven met de .tucht' m het Rode Leger, die het geringste ver grijp tegen de voorschriften zoals verzuimen te groeten, ongenadig strafte. Maar ln Nederland wordt de opridh. ring van een .Vereniging van dienst plichtige militairen' niet alleen toe gestaan, maar zij krijgt' van hoger hand alle mogelijke medewerking: zij heeft nb naar aanleiding van bo vengenoemde sententie van het HMG een .nationale groetdag" georgani seerd, die een regelrechte bespotting van de militaire groetplicht vormde. De .heren' dienstplichtigen hebben hierbij op straat uniform gedragen, wat nb voor mlliatiren heel on gewoon ls, want zij mogen, ook in de kazernes, kampen en Imrlchtin. gen. voorlopig alleen maar ,na de dienst' burgerKleding dragen (ook tij dens de maaltijden), zij slapen niet meer m kribben met strozakken, maar ln bedden .iet .echte' matras sen en ontvangen eerstdaags dezelf de bezoldiging als het militaire be- roepsp.'rsoneel zulkt in afwachting van de gelijkheid van bezoldiging van scholieren met hun onderwij zers en leraren en van de studen ten met hun professoren. Mr. J. J. Beyerman, oud.res, kapt. v. sp. d.vjm. KNIL 1) Hoewel ik de mogelijkheid dat ik m deze achter loop, niet geheel wil uitsluiten, meen ik toch, dat een door het HMG uitgesproken vonnis niet zó heet, maar .sententie'. Bij de krijgsraden spreekt men wel van een .vonnis'. Ook in de burgerlijke strafrechtspraak bestaat er zulks een verschil in terminologie: btj de kantongerechten en de arrondisse mentsrechtbanken spreekt men van .vonnissen', die worden .uitgespro ken' bij de Hoge Raad der Neder landen en bij de Gerechtshoven van .arrestanten', die worden .gewezen'. laresse te zijn, geacht wordt .tégen de industrie' te z.jn. Naar mijn me ning zijn zulke uitlatingen een teken van zwakte gebrek aan argumenten) omdat daarvan geen enkel beiwijs ge leverd kan worden. Ulit uw brief haal ik nog de navolgen de zinsnede aan: .Overigens vraag dik mij af, of mijn opvattingen op het terrein van milieuhygiëne veel af wijken van de uwe. Mijn opvatting a. dat lozen van verontreinigd water op rivieren en op zee, zo spoedig mo gelijk wettelijk moet worden verbo den. zodat alleen gezuiverd water mag worden geloosd. b. dat luchtverontreiniging zoveel als maar mogelijk is moet worden tegen gegaan. Daarom juich dk toe, hetgeen het ontwerp van wet op de luchtver. ontreiniigiung als uitgangspunt neemt, namelijk niet uitgaan van de gedach te hoeveel luchtverontreiniging nog kan worden toegelaten, maar wat is het maximum dat kan worden tegen- c. Daarom kan ik de vereniging voor milieuhygiëne positief waarderen, zo lang zij op constructieve wijze een bijdrage tracht te leveren inzake de reinheid van het milieu, daarbij re kening houdend met het feit, dat wij in onze moderne maatschappij zonder industrialisatie niet meer kunnen le ven: ook niet in Nederland.' Nu uit bovenstaande drie punten in. (ierdaad blijkt dat onze opvattingen opvallend gelijkluidend zijn neem ik de vrijheid u bijgaand een aanmel dingsformulier voor het lidmaatschap van de vereniging Milieuhygiëne Zee land toe te zenden, met ter uwer oriëntering een exemplaar van de sta/tuten, waarop koninklijke goed keuring is aangevraagd. Wellicht ten overvloede maak ik er u nog op attent, dat alle bevolking groepen in de vereniging vertegenwoordigd zijn. Inmiddels verblijf ilk met vriendeJiijke groeten, hoogachtend, J. H. Stlkkelorum.Vervooren. Middelburg. ADVERTENTIE ^^aanv^rw^erjoortejulH??^^^ Kennis en gelukzaligheid! Nimmer sprak ettelijke eeuwen de Godsdienst zo bevatto lijk. Nimmer trad. de hemelse Zedekunst u zo i* valüg tegemoet. Nimmer schikte de onverandc Ujke Rede zich zozeer naar de aandoenüjkhéi uwer harten.' Do lezer mag raden in welke eeuw wij met dit citaat zijn. H« staat ln de voorrede (eerste druk) van de Historie van Meju frouw Sara Burgerhart, door de dames Betje Wolff en Aagje Delta Deze Historie komt in 1782 uit. In de reeks Literaire verkenning* heeft P. H. Simons inleidingen, tekstbesprekingen en fragment uat het werk van Wolff en Deken uitgegeven, alsmede uitvoerige bic- bibliografische gegevens (1970) onder de titel ,Wij beginnen te sym pathiseren'. Wij herinneren u nog aan de gegevens over het leven vb deze belde vrouwen die met data en vergelijkende kalender achterin het boekje zijn opgenomen. Elisabeth Bek ker, later Betje Wolf, werd in 1738 Le Vlissingen geboren. In 1754 werd zij aangenoraö als lid van de gereformeerde gemeente te Vlissingen. Een jaar li ter ontvluchtte zij een dag na haar zeventiende verjaardag de derlijke woning in gezelschap van de jonge vaandrig Mathijs te- gon. Men kan zich voorstellen dat dit in de Sceldestad nogal te schandaal veroorzaakte met als gevolg onder censuur van de kerke raad: Betje tot mei 1756. Gargon tot eind 1757. Zij huwt op 8 no vember 1759 met de 52.jarige Adriaan Wolff, predikant te De Beer ster, die zij nad leren kennen vla een briefwisseling over taal- e dichtkunde. (Jit haar Vlissingse tijd is een met Oostindische inkt ge tekend portret van hoar bekend op 16-jarige leeftijd. Zij wordt afge beeld met een uitgave van het gedicht, van Pope: Essay on man, d" zij in proza zal vertalen en uitgeven (1781). ,Haar hele leven vond in dit gedicht een richtlijn voor zelfkennis en aandacht voor dt mens.' Zij had ook grote bewondering voor Rousseau. In 1776 begint de briefwisseling tussen Aagje en Betje. I Agatha, later Aagje, werd in 1741 geboren. Van 1746 tot 1"£ verbleef zij als weeskind in het collegiantenweeshuis ,De Oran.i appel' te Amsterdam Kort na het overlijden van ds Wolff, in 1"" neemt Aagje haar intrek bij Betje. De eerste vrucht van hun m menwerking wats geen roman, maar .Brieven over verscheidene on derwerpen,' als opvoeding, onderwijs en bijgeloof. Vervolgens kom! in 1781 een verzameling liedjes uit in drie delen onder de titel .Eco nomische liedjes.' In deze liedjes komt de eenvoudig werkende stee aan het woord tot lering en vermaak en verbetering van de smaal Mem moet tevreden zijn met zijn lot, want ,de bedaarde beschouw: der mensen ziet de noodzakelijkheid der zeer onderscheiden state L rangen en uitdeling der goederen al te wel door, om ooit enige ge lijkheid te willen invoeren, die niet mogelijkheid zij: maar tracht dl n zijn kring gelukkig te maken.' Over de taakverdeling van 4' I vriendinnen bij het schrijven van hun romans en gedichten tast nuf I in het onzekere. Nijhoff, in het voetspoor van Busken Huct, heef-1 geen goed woord over voor Aagje, maar dr H. C. M. Ghijsen spreek'- van een eenheid uit tegenstellingen. In de Economische Liedjes ze?-1 gen zij dat zij geen fabrieken kunnen helpen met schrandere uitvin I dingen, maar zij kunnen rijmfen en verscn maken. ,Elk moet wat doen ter bevordering van het algemene welwezen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 6