PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOPOVERLEG VAN DE BENELUX WERD GEEN GROOT SUCCES Bankgebouw van glas en staal zal de Goese Maria Magdalenakerkflankeren' Russen in actie bij het Suez- kanaal Wel een paar positieve resultaten, maar: Verkeersfiles aan de grens blijven voorlopig nog ITALIAANSE REGERING VAN RUMOR ONTBONDEN Studenten uit VS in Europa gestrand Algemene staking van 24 uur afgelast Vandaag in de krant... Vergissing Reisbureau kan rekeningen niet betalen OUD EN NIEUW OP KERKPLEIN Zeehaven- circus 213e,jaargang - nr. 157 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 juli 1970 looMridactlM O. A. 4» Harkt 51. tal. 7651 (b a pet advertentie 6.— anco aar pon 17,20 par karartaat. Loiie I. 7653. adv 5213). Ooatburt. tai. 2355. 1 duale! 4 *4 btw Giro 359300 Provlo Israël: nieuwe en tamelijk ernstige ontwikkeling TEL AVIV (KTR) De Israëli sche stafchef, luitenant-generaal Haim Bar-Lev heeft maandag in Tel Aviv verklaard dat er geza menlijke Sowjet-Egyptische po gingen zijn ondernomen het raket- afweersysteem op de Egyptische oever van het Suezkanaal te her stellen. Hij zei dat het nieuwe systeem bestaat uit een tiental lanceerplaatsen voor Sam-2 raketten en tenminste twee ba ses voor Sam-3 raketten. Naar ver luidt zouden deze laatstgenoemde door Sowjet-personeel bemand worden. Sam-3 Luitenant-generaal Bar-Lev dat Is. raëliselie piloten gemold hebben dat twee raketten, vermoedelijk van het Sam-3 type op hen zijn nfge\uurd. De drie Israëlische vliegtuigen, die vorige week boven het gebied van het Suezkanaa' waren neersrehenld waren naar zijn oordeel getroffen door Sam-2 raketten. De generaal zei te geloven dat de Sam- (Zie slot pag. 3 kol. 2) (Van onze correspondent) ROME De drie maanden oude regering van premier Rumor is alweer ter ziele. Zij heeft zich maandagmorgen na een zitting van niet meer dan een kwartier zelf ontbonden. Het kabinet, dat was samengesteld uit de linkse en middengroepen in het parlement, had nog begin vorige maand een steun in de rug gekregen bij de uitslag van de verkiezingen voor de regiones. Deze konden worden uitgelegd als een bewijs van vertrouwen in de .centro.si- nistra'- regering van Mariano Rumor. Van de vier partijen die in de regering vertegenwoord: gel waren verklaarden maandag alleen de socialisten zich vier kant tegen het besluit om het bijltje erbij neer te leggen. De anderen (chns. ten-democraten, sociaal-democraten en republikeinenstemden voor de drama tische beslissing. In een verklaring, die premier Rumor gistermiddag aflegde verdedigde hij het besluit om zijn kabinet te ontbinden met de overweging, dat het niet meer mogelijk was die énorme moeilijkheden te aveiwimning, die de uitgeroepen alge mene staking van vandaag symboüiseer. de. Premier Humor verweet de vakbonden die de staking hebben uitgeroepen dat zij de arbeidende bevolking voor grote risico's plaatsten en dat ze de toch al ernstige economische toestand van het tand nog meer bedreigden. De drie gro. Luchtlijn open Nederland heeft er een heuse nieuwe luchtlijn bij. die Zeeland bepaald niet links laat liggen (pag. 2). Plundering DE BEVOLKING van de wijk Falls Road in Belfast beschuldigt de Britse soldaten van plundering en vernieling. Engelse militaire autoriteiten hebben de beschuldi- gtng in onderzoek. (Pag- 3). Gedupeerden De verkeersverbeteringer in Zee. land hebben ook schaduwzijden. De horeca.vestiging langs de .oude' weg, missen hun geregelde aanloop maar al te zeer (pag. 4); Punt IR C STAF. PRESIDENT.direc- teur van de Heidemaatschappij, gaat een punt zetten achter zijn functionele carrière. Aan rust is hjj echter nog lang mei toe... (Pag. 6). Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5; Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1, 3, 6, 9 en 11; Sport op pag. 7 Radio- en tv op pag. 9 Beurs en financiën op pag. 11. ZOMER START VOOR TWEEDE RONDE (Van onze weerkundige medewer ker) DE BILT (GPD) Na een on derbreking van een kleine week met buien en koude lucht van 13 tot 16 graden, is de zomer ge start voor de tweede ronde. Het weertype zal wellicht alleen hier. in verschillen dat het onstabie ler zal zijn dan het zomerweer van juni, dat zich tevens door droogte en veel zon kenmerkte. Mogelijk wordt vandaag 26 tot 28 graden bereikt, waarna en kele warmteonweders van Frank rijk binnendringen. Deze brengen dan wel een korte afkoeling maar geen koudegolf. Het weer zal een groot deel van deze week warm blijven. Als gevolg van de vrij onstabiele lucht wel af en toe een warmteonvveer dait echter geen afbreuk zal doen aan de zomers» tendens. Dodelijke val De Haag )ANP) De 72-jarige uit China afkomstige en in Den Haag wo. nende J. A. O. Sing Hou is zondagavond in een woning aan de Houtzagerssin gel in Den Haag van de trap gevallen. Hij liep ernstig hoofdletsel op en over leed tijdens het vervoer naar een kenhuis. De leider van de socialisten. De Mar- timo, die in het kabinet de rol van vice- premier vervulde, liet echter in een ver klaring weten dat hij en zijn partijge noten net een politieke vergissing* acht. ten om het katern et te ontbinden. De Martino wenste zich dan ook niet ach ter het besluit te stellen. Op dit moei lijke moment in de geschiedenis vam Ita lië. aldus de socialistenleider De Mar. timo, verwacht de arbeidersbevolking: van de regiering oplossingen en geen zelf. ontbinding. Op dit ogenblik durft nie mand nog te vertellen welke conse quenties de regeringscrisis voor het land zal hebben. Zij komt op een moment (Zie slot pag. 3 kol. 5) BOEKARESTpremier Kosygin (t) en zijn Roemeense ambtge noot Maurer. gefotografeerd bij de aankomst van de eerstgenoem de op het Otopeni-vUegoeld bij Boekarest. (Van onze correspondent) LUXEMBITRG De topconferentie van Benelux, gisteren te Luxem burg gehouden, heeft een paar positieve resultaten opgeleverd maar heeft toch niet het succes gebracht dat de meeste deelnemers er zon dagavond neg van verwachten. Grote gebe-urteniasen werpen hun schaduw vooruit en in dit geval zijn het de Belgische gemeenteraadsverkiezingen van begin oktober van dit jaar geweest. De Belgische regering staat als gevolg van de moeilijkheden bij de afgelopen stemming over de grondwetswijziging zwak en /.y is bevreesd dat enigerlei on populaire maatregel welke zij thans zou moeten nemen of in het vooruitzicht stellen, van ongunstige invloed kan zijn op de stemmen, welke de regerings partijen bij die gemeenteraadsverkiezingen van oktober hopen te verwerven. Zou de eenmaking vam de accijnzen bin nen de drie landen, welke een openstel ling voor een aantal produkten van de binnengrenzen ten gevolge zou kunnen hebben, worden doorgevoerd dan had België zijn accijns op bijvoorbeeld aard. gas of olie en sigaretten, wijn en bier moeten verhogen, en dat heeft de rege ring niet aangedurfd. Men heeft nu besloten dat in septem ber opnieuw overleg op technisch gebied zal worden gepleegd en 14 oktober, vier dagen na de verkiezingen, dus rijkelijk snel, zal het Benelux.niünistercomité de zaak weer bekijken. Mocht men dan wel tot overeenstemming komen dan hangt men tegelijk een flink zwaard vam Daimocle» boven het dan aan be wind zijnde kabinet. der tot volledig resultaat te geleid. Een aantal formaliteiten zal inderdaad per 1 november 1970 aan de binnengrenzen kunnen worden af geschaft. Op ander gebied zal het 1 januari 1971 worden of nog later. Zo zullen de formaliteiten voor de controle van de btw reeds op 1 ja nuari 1971 eenvoudiger worden maakt in plaats van, zoals aam kelijk de bedoeling was, op 1 juli 1971. Bepaald tts dat aan de grens alleen een kopyfactuur worden afgegeven voor het vervul- j^antbi Overeenstemming Er zijn andere punten waarop men wel overeenstemming heeft bereikt. Zo heeft mem in de eerste plaats het mandaat voor het impulsencollege voor een verlengd. Dan heeft men geconsteerd dat op het gebied van de economische unie de maatregelen zijn gevorderd zon- Levenslang voor vliegtuigkaper NEWMAN, GEORGIA (AFP) De 25-jarige Lorenzo Edward Ervin is maandag door de rechtbank in Newman (Georgia) veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens vliegtuigkaping. Óp 25 februari 1969 had Ervin een pi loot van een vleigtuig van .Eastern Airlines' gedwongen naar Cuba te vlie- fen. Na een verblijf in Tsjechoslowa. ije was Ervin naar de VS teruggekeerd, jln september werd hij in New York ge- I arresteerd. BONN (AP) Ruim 3500 Amerikaanse studenten zyn gestrand in Eu ropa, doordat de maatschappij die hun studiereizen heeft georganiseerd, niet in staat is haar financiële verplichtingen na te komen, zo heeft een professor die een groep studenten vergezelt, gisteren verklaard. Prof Joe Dixon van Ogden, Utah, die zich met 240 studenten in Keulen bevindt, zei dat zijn groep is meegedeeld, dat de maatschappij, World Academy of Cincinnatii. Ohio, na donderdag niet meer in staat is haar rekeningen te betalen. ,De bussen, die voor ons gereserveerd waren, zijn naar Rome teruggeroe pen en wij zijn gestrand. Wij weten niet wat zy na donderdag zullen doen', zo vertelde Dixon. Hij zei, dat zyn groep een week in Parijs en een week in Duitsland heeft doorgebracht en dat zij 21 juli met een chartervliegtuig naar de VS zou terugkeren. De moeder van één van zijn studenten heeft van de gouverneur van Tenessee de toezegging gekregen, dat de charter maatschappij, die in Tenessee is gevestigd, hen 14 of 16 juli zal komen ophalen. Dixon zei. dat nog een duizend studenten van World Academy in Rome zijn gestrand en dat andere groepen in Berlijn, Wenen, München, Praag en Parijs zijn. PREMIER DE JONG len van de btw-formaliteiten. Par ticulieren mogen voor een bedrag: van 270 gulden vrij van btw invoe ren. Voorlopig is daarbij nog geen tabak en sterke drank omdat de ac- cijnsen daarvoor nog nieit zijn ge lijkgetrokken. Met ingang van 1 januari 1972 zal de statistische waarneming aan de grenzen worden opgeheven. Uiteraard blijft het verzamelen van gegevens voor handels statistieken wel bestaan, maar ze zul len door de exporteurs zelf worden ver strekt. Uiteraard zal er een controle apparaat moeten worden opgericht. Belangrijk is ook dat op 1 januari 1971 de controle aan de grenzen ingevolge sanitaire bepalingen zal vervallen. Men neemt aan dat zo de desbetreffende wetgeving in de drie landen niet in overeenstemming is er toch genoeg waarborg voor de kwaliteit van ger middelen met name vaccins en voor vis Zie slot pag. 3 kol. 3) AMRO-BANK BOUWT NIEUW COMPLEX NAAST HET SLOT OSTENDE GOES In de komende ander half jaar zal het Kerkplein in het hart van Goes belangrijk van uiterlijk veranderen. Naast de monumentale Maria Magda lenakerk wordt binnenkort be gonnen met de bouw van een bankgebouw van staal en glas. Nog voor de bouwvakantie gaat het oude pand van de groot handel Van Melle NV naast het (Zie slot pag. 4 kol. 3) Over anderhalf jaar ziet. het Goese Kerkplein er int als op deze foto, waarop onze tekenaar het pand van de Groothandel Van Melle NV alvast heeft gesloopt en waarop hij hel nieuwe bankgebouw heeft neergezet. Ecu modern bankgebouw van staal mi glas zal de monumentale Grote Kerk ran Goes .flankeren'. Zoals op de foto te zien is, wordt de banlc een modern dwergje naast een reus van bijna vijfeneenhalve eeuw. Vorige week hebben de mi nisters Bakker (Neder land) en De Saeger (Bel gië) besloten te trachten tot een periodiek overleg te komen i-an de zeehavens in België en Nederland Vooral minister Bakker was positief over dit nieuwe be sluit: hij zei te hopen, dat het overleg de ongezonde concurrentie zal doen verdwij- nen, zodat de gemeenschappelijke moge lijkheden optimaal kunnen worden be- 1 nut. Misschien dat deze ministeriële ver- wachtingen nog wel eens worden gereali- 1 seerd, zódat er inderdaad een Benelux - havenbeleid ontstaat- Eerlijk gezegd hebben we zo onze twijfels daarover De huidige praktijk is namelijk niet zo har telijk als sommige burgemeesters en schepenen het in officiële toespraken wei eens doen voorkomen. Men hoeft alleen maar naar de Nederlandse verhoudingen te kijken om te weten, dat men elkander niet altijd even teder bemint. En in Bel- het al niet veel beter. Niettemin heeft minister Bakker de moed om de eerste stappen te zetten op een uiterst moeilijk begaanbare weg. Men moet er respect voor hebben. Het beleid van de Nederlandse water- staataminister op het stuk van ha ven verdient in meer dan één op zicht aandacht en waardering, niet al leen omdat er nu een internationaal initiatief uit is voortgekomen. Hij is na melijk bezig de grondslagen te leggen voor een nationaal havenbeleid en dat is werkelijk geen geringe zaak. De laat ste jaren is er voortdurend om een .na tionaal havenbeleid' geroepen: er kon geen congres voorbijgaan of er was wel een spreker of een forumlid, die bedroefd uitriep dat de regering geen nationale havenpolitiek voerde, zodat ieder maar wat aanrommelde. Men deed daar dan erg verdrietig over en er werden dikke tra nen geschreid. We hadden echter de in druk, dat het meestal krokodillentranen wa ren: sommige havenbeheerders voelen jigenlijk niets voor een echt nationaal havenbeleid, ze doen het liever allemaal zelf. Tot voor kort konden ze echter rus tig meedoen met de roepers om een der gelijke politiek, omdat ze toch niet ge loofden dat die er ooit zou komen. Mi nister Bakker evenwel maakt er ernst mee: de eerste lijnen beginnen zich al af te tekenen. De eerste stap was de instelling van de commissie-zeehavenoverleg, de commissie-Posthumus. Zij werd ge ïnstalleerd in december 1968, b(j welke gelegenheid de bewindsman een duide lijke inventarisatie gaf van de proble men, waarmee de commissie te maken zou krijgen. Hij zei bij die gelegenheid: ,U gaat samen op het slappe koord, een zware, maar ongemeen boeiende taak acht u, een uitdaging van deze tijd'. Een juiste karakteristiek: samen op het slappe koord. Minister Bakker had dit .havenkoord' al menigmaal gepro beerd en wist hoe moeilijk het er op te balanceren is. Inmiddels heeft de com missie al een aantal activiteiten achter de rug en enkele adviezen, gevraagd en ongevraagd, aan de minister uitgebracht. Sinds kort begin vorige maand heeft zij een nieuwe opdracht gekregen en daaruit vooral blijkt hoezeer minister Bakker met voortvarendheid ernst maakt met het ontwerpen van een na tionaal havenbeleid. e commissie moet namelyk adviseren over bestuur en beheer van de Ne derlandse zeehavens. Minister Bak ker heeft de commissie in een brief ge vraagd of het geen aanbeveling verdient voorzieningen van bestuurlijke aard te treffen, die zijn gericht op het voeren een nationaal en regionaal verant woord havenbeleid. De bewindsman ver wijst in dit verband naar een verklaring de havenpolitiek, die hij in de twee de kamer heeft afgelegd. Op 25 februari 1970 heeft hij namelijk nog weer eens :lobale lijnen uiteengezet, waarlangs hij het Nederlandse havenbeleid zich in de toekomst ziet ontwikkelen. Om deze gedachten nader uit te werken heeft htj nu advies van de commissie-Posthumus nodig: hij wil dus weten of een nieuwe bestuursopzet nodig is en voorts een nauwkeurige overweging van de conse quenties daarvan- Uit alles blijkt een consequent beleid: in 1966 verscheen de zeehavennota, veel gekritiseerd, maar niettemin een uitgangspunt. Inmiddels zijn de eerste gedachten uitgekristalli seerd, er is een commissie-zeehaven overleg gekomen, dc minister heeft het .grondplan' van zijn zeehavenbeleid aan de kamer uiteengezet, nu moet er een advies komen over bestuursvormen. In dit licht gezien is de recente stap in Brussel min of meer vanzelfsprekend: het daar genomen besluit past zonder meer in het beleid van minister Bakker, zoals dat de laatste jaren naar buiten is gekomen. Niettemin zal er veel staats manschap en vooral ook goede wil bij de havenbeheerders nodig zyn om tot een enigszins gecoördineerd Benelux-haven- beleid te komen. Minister Bakker noem de destijds het ontwerpen van een Ne derlandse havenpolitiek op nationaal ni veau .het gaan op het slappe koord'. Aan dat koord wordt nu nog een Bel gisch stuk vastgeknoopt. Het balance ren wordt er niet makkelijker op. Bij de installatie van de commissie-zeehaven overleg zei de voorzitter, ir Posthumus, zich ervan bewust te zijn dat het om een .moeilyk experiment' zou gaan. Een ex periment echter, .dat onvermijdelijk is'. Een juiste opmerking. Daarom doet het deugd, dat minister Bakker niet aarze lend bij het slappe koord blijft staan, maar steeds weer. balancerend, nieuwe stappen doet. We blijven zijn verrichtin gen in het zeehavencircus volgen. D De Oegandese minister van staat M. J. Anyoti heeft bekendgemaakt, dat aJ- le Oegandazen voor de militaire dienst opgeroepen zullen worden, ook pres;, dent dr Milton Obote. ,De militair» dienstplicht is niet alleen voor werklo- zen', aldus Anyoti.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1