,LA SALETTE' THUIS VOOR WIE 'T NIET HEEFT wielervaria IN BELGISCH SINT-MICHIELS IS HET ALTIJD WINTER GEVONDEN VOORWERP extw VLAAMS JOURNAAL mJDAC 3 JULI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN CAM IEL DE SCHEPPER ....van gras naar biezen.... STOPPELDIJK Camicl van 71 lacht zijn gezicht in duizend rimpels en 7:egt: .Weggaan hier? Nooit, meneer! Dat is van de klaver naar de biezen ver huizen. Nee, ik heb het best naar myn zin. De mensen die zeggen dat het hier niet goed is, hebben het nog nooit zo goed gehad. Zo denk ik erover.' Camïel de Schepper, geboren Koewachtenaar. heeft in zijn leven al van alles gesjouwd. Hij werkte als landarbeider en mijnwerker, trok naar Spanje, Engeland en Frankrijk, smokkelde en dronk. Tien jaar geleden stierf zijn vrouw en toen knipte Camiel de laatste draadjes die hem met, de maatschap pij verbonden door. Hij werd een tehuisloze een van de duizenden die er, zo bleek onlangs nog uit opmerkingen ran minister Klompé, in ons land zijn en sleet zijn dagen in 't café. Als er geld was of niet. Hoeve ,La Salette' Salette. In "64 startte de kersverse stichting met het opvangcentrum in een daarvoor door mej. Eugenie Ha. meitak, een van de krachten achter het werk, beschikbaar gestelde boer derij bij Stoppeldijk. Vrijwilligers knapten het woonhuis op en ver bouwden later de schuur. In juni 1966 kwamen er een houten kapel van het ziekenhuis in Sluiskil kille indruk. Er staan een tv, ameu. blementen van verschillende pluima ge en wat boekenkastjes. De pater zit aan de voorkant, in een wat klei nere afgeschutte ruimte met een groot raam op de polders en onder de spreuk .Vruchten rijpen door de zon, mensen door de liefde'. ,We voelen ons hier een groot, maar hetrogeen gezin, zegt hij. ,Ik heb het altyd mijn taak gezien om de mensen het gevoel te geven dat ze Nu zit hy al 4 jaar en met zo'n 30 andere mensen in hoeve ,La Salette' bij Stoppeldijk, een tehuis en va kantieoord voor mensen die om wat voor reden dan ook hulp en onder dak nodig hebben. Lichamelijk en geestelijk gehandicapten, ongehuw de moeders, kinderen uit incomplete gezinnncn, alcoholisten en thuislo zen: het zijn maar enkele catego rieën .probleemgevallen' die pater Leo Damman (65, ras-Amsterdam nier) de afgelopen 6 jaar in ,La Salette* over de vloer heeft gehad. Hij is een opgewekte man met spier wit haar die er zijn werk van heeft gemaakt om gevallen steekjes ta het breiwerk van de sociale zorg op te rapen. .Iedereen is hier welkom. Noodgevallen helpen, dat zien we als onze taak en we vatten hem zo breed mogelijk op. Kijk, er zijn in Nederland wel prachtige sociale voorzieningen, maar er blijven man co's. Wij springen voor de mensen in de bres die bij de gemeentelijke sociale diensten alleen een ambtenaar achter een loketje vinden. De bijzondere ge vallen, zogezegd, mensen in geeste lijke en lichamelijke nood. Als zo. danig zou je ons een verlengstuk van de sociale diensten kunnen noe men.' Damman, door zijn activiteiten als aalmoezenier van het Don Bosco. werk (bijzondere geztas. en jeugd zorg) en de invaliaenbond ,St-Lidui- na' in Roosendaal regelmatig gecon fronteerd met acute probleeem ge vallen, richtte in '63 de .Stichting Vriendenkring La Salette' op, die zijn vele honderden donateurs uit heel Nederland recruteert uit bedevaart gangers naar het Franse plaatsje La bezoldigde bouwvakkers aan het werk. Het totale terrein rond ,La Salette' meet 7 ha en omvat onder meer weiden waar schapen en een pony grazen, tuintjes van de vaste bewoners en kampeeraccommodatie. 's Zomers logeren er op de hoeve jeugdgroepen en gehandicapten en de .Vriendenkring' belegt er regel matig reünies. Alle activiteiten die de stichting ontplooit worden be taald uit de donaties. ,We hebben nooit aanspraak willen maken of sub sidie. Wel betalen de gemeentelijke sociale diensten een bedrag voor ieder geval dat hier wordt geplaatst. Een aantal van onze mensen werkt op de sociale werkplaats ta Hulst', ver. telt pater Damman, die met vijf onbetaalde vrijwilligers ,La Salette' runt. Voorzienigheid' Hij doet graag en vaak een beroep op ,de Voorziëntagheid' als het om het instandhouden van zijn hoeve gaat. ,We zijn nooit bedrogen uitge komen. Steeds is er geld en we lo pen toch echt niet alle mensen af. Als we daarvoor een kraoht hadden, zouden we 10 van deze tehuizen op zetten.' De bewoners van ,La Salette' kunnen zolang blijven als ze willen, aldus Damman, die ook vaak bemiddeling verleent bij moeilijkheden. ,Je kunt ons zien als een doorgangshuis. Wan neer de mensen geen noodgeval meer zijn gaan ze weg. Maar het initia tief moet helemaal van hen uitgaan, Een man als Camiel de Schepper houdt het aH 4 jaar uit en zo hebben we er nog een paar. Ik hoor dat ze in Hulst bezig zijn om een gezins vervangend tehuis te creëren, ik ben daar erg blij mee, er wordt een dui delijk probleem mee opgelost. Maar nogmaals: wanneer bewoners van ,La Salette' die voor zo'n tehuis in aan merking komen liever hier willen blijven mag dat van mij.' protestbewegingen zijn niets anders dan de roep: ontken ons toch niet. Ik ben ervan overtuigd dat die men sen alleen maar wachten op een ob ject waaraan ze zich voor de volle honderd procent kunnen geven. Ieder een wil zich tenslotte bevestigd voe len. Ik ben helemaal niet pessimis tisch over de jeugd.' Tegen etenstijd komt er een ge. handicapte vrouw uit de keuken (in de .schuur' wordt centraal gekookt voor de hele hoeve;. Ze is 61 jaar en woont stads februari op .La Sa lette'. ,Ik had ruzie met mijn half broer. Na de dood van m'n vader ging het niet meer. Het werd zo erg, dat ik hele nachten langs de dijk fiets te. Ik durfde niet meer naar huis terug. Via het maatschappelijk werk ben ik hier gekomen. Het is heerlijk meneer, ik wil nooit meer weg. Hè, ome Leo ,Als een broer' Tegen half 1 gaat pater Damman van heinde en ver komen de dieren naar hem toe. ,Wat ik hier nog heeü graag zou hebben: een bungalow park voor lichamelijk gehandicapten', denkt hij hardop, als hij de korrels in de troggen mikt. ,Er zijn toch zo ontzettend veel gehandicapten die er met hun gezin eens op uit willen. De ruimte hebben we, maar 't geld.... en de vrijwilligers, die zoek je in deze tijd tevergeefs.' Achter het raam aan de voorkant leest Camiel met een beheerst glasje pils naast zich in zijn krantje over de dingen uit de streek. ,Ik zijn overal bekend', zegt hij. .Iedereen mag mij graag. Ik heb hier een schoon leven. Zuster Ak kermans (een van de vaste krach ten op ,La Salette') beschouw ik als mijn eigen moeder en met ome Leo ga ik om als met m'n broer. Waarom zou ik het gras verruilen voor de biezen?' Gezin PATER LEO DAMMAN ....graag bungalows.... De 30 (maximum capaciteit) min of meer vaste bewoners van ,La Sa lette' leven en wonen ta geztasver. band m de vroegere schuur en het woonhuis. Ze hebben wel eigen ka mertjes, maar zitten meestal ta de centrale huiskamers. Die in de schuur maakt door de enorme omvang en de hardstenen vloer een wat Terwijl wij deze varia schrijven, zijn de renners in de Tour aan hun vijfde etappe bezig. ,Merckx heeft een lekke band en meteen wordt het tempo voor aan opgedreven door Poulidor Janssen, Ocana en anderen', meldt een Belgi sche volger over de radio. Me. die opmerking raakte de reporter eigenlijk de kern van de zaak. namelyk dat de hele meute van de 140 Merckxisten gewoon zit te wachten op een pechdag voor Merckx. die zonder die pech. of ziekte of andere tegenslagen, ook ta deze Tour niet kan worden geklopt Maar dit afwachten op ,de éér z'n dood is de ander z'n brood' is toch maat een heel flauwe afspiegeling van het levensgrote dreigement dat ,die 140' Merckx wel eens de voet zouden dwars zitten. Maar om daartoe in staat te zijn, moet men minstens bijna even sterk zijn dan Merckx. gezegend worden met een forse dosis geiuk. terwijl het lijdend voorwerp Merckx in dat geval nog getroffen zou moeten worden door één van de hierboven genoemde te genslagen. Opvallend in deze beginfase van de Tour is dat er zo weinig wordt aange vallen. Men wijt dat aan het enorm hoge tempo, dat er toe heeft geleid dat het eerste tiental reeds naar huis is. Tot. woensdagavond waren daar al drie Ne derlanders en de Willem-II man Seis bij. Er volgden er nog veel meer want het mag hier bast nog eens worden herhaald, de beide vaderlandse ploegen zijn te zwak van samenstelling. We houden ons hart vast als de .overlevenden' straks aan de cols van enig formaat moeten beginnen. Nu de grote ontsnappingen uit vorige Touren, waarin soms winsten van tien minuten en meer werden geboekt, achterwege lijken te blijven, zullen we geduld moeten uitoefenen to* ta de bergetappen om te weten wie de eerste tien plaatsen in het eindklassement gaan bezetten. Zoals de zaken er nu voor staan, zullen dat worden Janssen, Ocana, Van Sprtagel, één of twee Petter- sons, wellicht een Zilioli, Poulidor en naar we hopen ook Zoetemelk Maar nogmaals er valt na de eerste vijf betrekkelijk rustige etappen nog weinig voer een einduitslag te voorspellen. Wel opvallend is net grote aantal valpartijen maar dat hadden de orga nisatoren kunnen weten toen ze 15 ploegen van tien renners toelieten tot het grote circus. Natuurlijk vermindert dat met de dag door uitvallers maar stel dat een aantal van de beste renners ik fantaseer maar wat, Merckx. Janeeen, Zilioli, Van Springel) in een valpartij als dinlsdag tereaht komen, dan kunnen ze evengoed als die Italianen een hospitaal worden ingedragen. De overlevenden zouden het geen gek idee vinden maar de Tour als geheel zou het bepaald geen goed doen. Overigens bevindt de Tour zich nog maar ta een stadium waarin renners en ploegleiders nog ta seconden rekenen. Het zal niet zo heel veel dagen meer duren dat men de verschillen ta minuten aangeeft en zodra de bergen ach ter de rug zijn, zelfs in uren. Ais een opfrisserije in dat opzicht hier nog even de eindstand van de Tour 1969. 1 Merckx, 2 Pingeon op 17 min. 34, 3 Poulidor op 22.13; 4 Giomondi od 29.34; 5 Gandarias op 33.04, 6 Wagtmans op 33.57, 7 Vianelli op 42.49 en de plaatsen van de Nederlanders: 10 Janssen op 52.56, 49 Dolman op 2 uur 33 min. 37 sec., 63 Haast op 2 uur 51,09, 65 Karstens op 2 u 52.17 en 78 Ottenbros op 3 u 08 min en 10 sec. Dit even om u maar vast voor te bereiden op wat de renners nog te wachten staat. Een paar weken geleden schreven we het gekkenwerk van Vissers te vinden aJs hij Ward Seis mee zou nemen naar de Tour. Vissers deed het toch en Seis viel kort na de start van de tweede etappe al uit. ,Wat moet ik nu gaan doen', vroeg de op Ded huilende Ward aan een Belgiscn verslaggever, up dat mo ment kwam Vissers de kamer binnen en zei koemjes dat er die avond nog een trein naai x-anjs vertrok. Tegen de Belgische journalist zei vissers: ,hij neen ijjn kans genaa. ik zou mei weten wie seis nu nog zou willen. Ziedaar een nieuwj w leiercuama. Ward Seis, (nu nog maar 28 jaar) eens ue meesteritneent van wieierxeizei Kik van nooy, winnaar van vier Tour etappen aneen ai m de Konüe van 1964 en van tai van klassiekers en andere grote weastrijuen, is uitgeorano en aan net eind van z'n wieiercarriere. xon v issers nad er verstandiger aan gedaan Seis thuis te laten waar hij nog aan .vat kermiskoersen nad kunnen aeeinemen en zachtjesaan naar een andere stiel had kunnen omzien. Tragisch. Rim Wagunans Dlijkt plotseling grote bewondering te iiebbcn gekregen voor Jan Janssen. Nou ja, vijanden kunnen vrienden worden en omgekeerd. .•Laar net zal wei iets te maken neoDen met de hardnekkige gerucmen zou Wagtmans aam net solliciteren zyn bij BIC, de pioeg van Janssen. En natuurlijk zou de grote Jan, immers een Tourwinnaar en oud-wereiakam- pioen, oaaroij ais een belangrijke .kruiwagen' kunnen fungeren. Janssen zeU ial voor de komende twee jaai weinig mooute benoeven te doen om ïngelyiu Le worden bij een van de Nederlandse ploegen. Het zal wel Willem II worden! Ais er een in ae kaïavaon rijdt die graag een ritje zou willen winnen dan is dat wel Harm Ottenbros. Het steekt hem erg dat de meeste journalisten weinig De langstelling voor de wereldkampioen hebben (zelfs na z'n vele peen uinsaag en Hein nauwelijks zien staan. Toen bhjtt Harm er optimistisch ^nder. nij neeit zien ai een paar keer in de kijker gereden en zou voor z'n •mage eigenlijk een ritje moeten winnen. Dan moeien de persmensen wei oij hem komen. 4 Morgen t zateroag a juli) wordt er in Zeeland een uitgebreid programma afgewerkt. In Kruinuigen is ei een kemiiskoens voor profs over lOO km. Aanvang 15 uur. Oin half twee begint een voorwedstrijd voor nieuwelingen over 40 kim. Eveneens zaterdag gaat een sterk veld van amateurs in Breskens van start voor 100 km. Onder de deelnemers bevindt zich de kersverse kam. pioen van Nederland, Cees Koeken. Aanvang 14.30 uur. Op het eiland Tho- len, namelijk te Sint-Maartensdijk gaan op dezelfde middag drie groepen van start, om 14.30 uur nieuwelingen voor 50 klc, om 16.00 uur amateurs voor 85 km en om 18.30 dames voor 50 km. aka De kunstijsbaan van het ^Boudewijnpark' in volle bedrijvigheid HELE JAAR SCHAATSEN OP OVERDEKTE KUNSTIJSBAAN ST...MICHIELS In de onmiddellijke nabijheid van de Belgische kust be vindt zich een van de modernste kunstijsbanen van Europa. Enkele maanden geleden werd dit indrukwekkend? stadion geopend. Het is gelegen te St.-Mi- chiels, een actieve gemeente met 13.000 inwoners, die straks wordt opge slorpt door Brugge. De overdekte ijsbaan werd opgenomen ta het befaamde sport- en ontspanningscentrum .Boudewynspark' dat ta 1969 al meer dan een half miljoen bezoekers boekte Nu verwacht men er nog aanzienlijk meer, want de technische installatie ïs erop berekend, dat er ook tijdens de zomer maanden kan worden geschaatst Te oordelen naar de geestdriftige reacties van de schaatsliefhebbers wrodt het een toeristishce troef met goudwaarde. Van meet af aan kende deze overdekte ijsbaan een reusachtige bijvaL Het best kan dit geïllustreerd worden met een enkel getal: 134.289. Zoveel toegangs kaartjes werden er inderdaad verkocht van 20 december 1969 tot 12 aj>ril 1970, wanneer de. haan tijdelijk gesloten werd, zoals trouwens oorspronke lijk was voorzien. De schaatsenrijders waren zeker niet alleen afkomstig uit de streek van Brugge, maar vanuit een gebied met een straal van ruim 50 km. Bijzonder talrijk waren trouwens ook de Zeeuwen. Voor velen onder hen ligt Brugge immers niet zo ver uit de buurt. Het succes van deze baan is onge twijfeld ook toe te schrijven aam het bestaan van een diepgewortelde schaatstraditie ta Brugge. Zodra de Damse vaart daar dichtgevroren is, komen er steeds vele honderden op het ijs. Er worden dan ook tochten gemaakt naar Sluis, waar een .Heilig maker1 als een soort trofee gekocht wordt, alvorens de terugweg over het 14 km lange kanaal aan te beginnen. De Brugse grootvaders kunnen daar episch over vertellen. Er heerste des tijds een echte kermisatmosfeer op het ijs. De veel zachtere winters van de laatste jaren dreigden deze schaatstraditie echter definitief in de vergeethoek te duwen. Het ,Boude- wijnpark' kwam daarom net op tijd met deze baan. OLYMPISCH Er werd geen half werk verricht. De ontwerper, ir A. Jonckheere heeft eerst Europa afgereisd om 'n balans op te maken van de voordelen, fouten en vondsten in andere ijsstadions. Dit van het Boudewijnpark te St.-Mi- chiels heeft werkelijk olympische al lures en dit lang niet uitsluitend om wille van de officiële maten. Men beschikt er over een nuttige ijsvlak te van 1.800 m2, hetzij 60 x 30 m. Het complex mag dan ook gebruikt worden voor officiële wedstrijden ta het kunstschaatsen, ijshockey en tsnelrijden op kleine omloop. De baan is ondergebracht in een lm. is. De naar het oosten gerichte zijde is gedeeltelijk open en verder nog voorzien van brede glasramen, zodat men het gevoel heeft in de vrije na tuur te schaatsen. Wind en zon wor den vakkundig afgeschemd met lui fels om al te groot energieverlies te voorkomen. Boven het ijs bevindt zich immens een koude luchtlaag, die liefst zo weinig mogelijk ta bewe ging wordt gebracht. Onder de ijs vlakte bevindt zich een betonvloer, waarin een netwerk van niet minder dan 21,5 bm buizen is aangebracht. Om het water op de baan te bevrie zen wordt deze betenplaat afgekoeld door verdamping van ammoniak ta dit buizenstelsel. Voor dit koeltech- nisch gedeelte, waarbij twee zware compressoren worden ingezet, heeft men 125.000 watt uur nodig, waarbij dan nog eens 70.000 Watt uur dient gevoegd voor het lichtnet, evenals 30.000 Watt uur voor diverse andere krachtbronnen. In het stadion zijn kleedruimten voor zien voor 1000 personen. De normale bezetting bedraagt echter 400 tot 700 er ook niet, vermits er plaats is voor tenminste 600 auto's. KAMPIOENEN VORMEN Het stadion is deze zomer toegan kelijk van 27 juni tot 31 augustus. Om werkelijk de massasport te be vorderen, werden de prijzen erg de mocratisch gehouden: 30 fr. voor vol wassenen en 20 fr. voor kinderen tot 14 jaar. In de zomerperiode worden van 8.30 uur tot 9.20 uur en van 9.30 uur tot 10.20 uur .patchen' verhuurd. Dit is dan een afzonderlijk hoekje van de baan, waar men meestal onder leiding van een leraar aan figuurschaatsen kan doen. Het pu bliek wordt dan weer vrij toegelaten van 10.30 uur tot 12.00 uur .en ver der onderbroken van 14.00 uur tot 22.00 uur, telkens verdeeld ta beur ten van twee uren. Er wordt dage lijks nog een periode voorbehouden voor de clubs van 12.30 uur tot 13.30 uur. Voorrang wordt hierbij verleend aan degenen, die 's morgens een patch gehuurd hebben, wat trouwen» n:et duurder is dan het gewoon toegangs kaartje. Ook de snelschaatsers ko men aan hun trekken: de dinsdag, donderdag en zaterdag van 22.15 uur tot 23.15 uur, verder de zondag van 12.15 uur tot 13.15 uur en van 22.15 uur tot 23.15 uur. De Nederlander Ben Boumans, die ook de tournees van de .Wiener Eisrevue' in Benelux organiseert, is een van de leidende fi guren van dsze kunstijsbaan. Hij steekt zijn streven met onder stoelen of banken. Het is de bedoeling, naast de massa sport. ook elite-sehaats'TK te vormen. Daarom ïs het noodzakelijk dat er on der een dergelijke leiding ernstig kon getraind worden. Dit is natuurlijk ons opzet bij het verhuren van de patchen', want het is duidelijk dat we dit net omwille van de opbrengst moeten doen. Integendeel! Er zijn im mers maar 24 patehen op het ijs. Het Boud wijn park' bezit nu ook al een club, die regelmatig Ls ingeschre ven in de nationale en internationale dus aan wedstrijden deelnemen-, al is dit natuurlijk voorlopig toekomst muziek. Er wordt in het stadion lea gegeven door de 18-jarige Man ja Boumans, die al heel wat eretitels bijeen gaarde, ondanks haar jeugdige leeftijd: de .gouden test' van de Duit se Eislauf Union voor de diciplines kunstschaatsen en ijsdansen en ver der dezelfde test, maar dan in het figuurschaatsen bij de .International skating union' te Davos. ALLE SP0RTTAKKEN Uitzonderlijk is wel dat het stadion één geheel vormt met een centrum, waar alle sporttakken beoefend wor den: voetbal, volleybal, basket, tur nen, zwemmen, boogschieten, tennis en zelfs waterski en vissen. Men be schikt er over een ruimte van niet minder dan 20 ha, waarbij dan nog een grote vijver moet gevoegd wor den. Zo kan men met het ganse ge zin naar dit sport- en ontspannings centrum komen. Iedereen kaïn er wel iets naar zijn gading vinden. Men kan er ook gewoon zitten op een ter rasje of de schaatsenrijders gade slaan vanuit een gezellig cafetaria boven de ijsbaan, waar men boven dien nog een uitzicht heeft op het hele complex. Het .Boudewijnpark' is vooral een prettig gemeenschaps centrum geworden. Te St.-Michiete heeft men begrepen dat in onze mo derne samenleving de ontspanning even belangrijk geworden is als de arbeid. E. D. KUNST IN SLUIS In dc raadskeldcr van het Sluise stadhuis worden de ze zomermaanden traditiegetrouw weer enkele ex posities van Belgische kunstenaars gehouden. Van 4 tot 16 juli is er werk te zien van F. Bakker uit Den Haan, van 18 juli tot 15 augustus van Omer van Vasselen uit Beveren-Waes en van 17 tot 30 augustus van Beatrice Papeians de Morehoven uit Gent. Wie in de buurt Is, moet zeker ook het oude gemeentehuis van Sint-Anna ter Mui den binnenlopen want daar exposeren Jos But en J. de Meester de Betzenbrouck respectievelijk schilderyen en beeldhouwwerk, het gebouw alléén is al een bezoek waard EXPOSITIE IN JROUTZAERTE' Dc Westdorpse galerie .Troutzaerte' (nog tot 6 juli met kletaplastiek van Hanna Mobach) brengt van 7 juli tot en met 31 augustus een zomertentoonstelling van schilders, beeldhouwers en pottenbakkers. Waarover u nog nader wordt geïnformeerd'. KUNST-OVER-DE-GRENS Brugge, Brussel, Leuven, Gent en Meehelen draaien deze zomer weer volop mee (met een aantal concerten en tentoonstellingen) ta het jaarlijkse .Festival ran Vlaande ren' dat van 15 augustus tot 22 september wordt gehou den. In de galerij van het gemeentehuis van Gent bij voorbeeld is van 8 tot 27 september werk van Lucebert te zien. Dat hadden wij in Terneuzen nog nooit meegemaakt. Hiervan stokte de adem ons in de keel. Een zuige ling, vol fleurigheid en levenslust, domweg neer ge. legd als een pakje op een in onbruik zijnd kerkhof, tussen het verweerde leigrijs van de zerken en de witte paaltjes met de zwarte nummers. Terneuzen fronste de wenkbrauwen in pijnlijke verbazing en giste met de recherche naar de afkomst van het kind. De krantenfoto van de voorlopigf) van de moedei gered zijn de baby toonde ronduit een prach tig klein mensje: .Hoe kan men zo'n kind .wegdoen .1 Vas het een verrimpeld aardappelgezichtje geweest, het feit zou er niet minder schokkend om zijn maai dit naar later bleek Gessyka hetende meisje sloeg toch wel heel erg aan. Gessyka was al voor liaar komst overcompleet, dat staat wel vast. De crèche bracht een tijdeüjke oplossing, misschien nog meer een uitkomst voor Gessyka dan voor haar moe der taant het is beter te zijn bij vreemden dan bij een moeder voor wie je een overlast bent. Gessyka was, drie maanden oudzonder in staat te zijn ook maar iels verkeerd te doen, dagenlang in het nieuws, zij verkeerde bijna een week in een identiteitscri sis, was een ontheemde zuigeling. Een moeder dwaal de met haar winters-ingepakte bundeltje kind in de broeikasachtige atmosfeer door de straten om het kwijt te raken, 't Gaat nog niet zo gemakkelijk- Zc maar iemand aanspreken en zeggen,Wil je mijn meisie hebben, ik moet ze niet meergeeft allicht sen rel en vraagt om uitleg. En zoveel kerkdeuren staan er in Terneuzen met nodend open. Zeker «ie; op donderdag. De moeder vond 'n wijkplaats voor het volvoeren van haar destructieve daad op het kleint stukje verloren aarde waaronder de vergane doden zich bevinden. Wat heeft een zuigeling anders om alarm mee te slaan dan zijn stemt Gessyka's gehuil overstemde vogelkreten die vanuit, da hoge populie ren, de treurwilg en de struiken klonken en zij werd qehoora De man die haar vond, heeft misschien eerst wel gedacht dat de kleine als manna uit de hemel gevallen was. De vondeling bracht het internationale ambtelijk opsporingsapparaat in rep en roer en er waren veel mensen die het kind voorgoed bij zich wilden hebben, t Waren er meestal die al jarenlang itinkeraen naar het bezit van een kind en hiervoor n de officiële archieven te boek stonden. Maor daar ■taken de Franse autoriteiten een stokje voor. Ou ters bij de vleet voor Gessyka in Nederland maar er cerd geen keus gemaakt. Haar vondeling zijn maak- 'e de kleine tot een ambtelijk belangrijk staatsbur. reres van wie de overheid niet zo maar afstand doe' .ij moest dus terug naar Frankrijk, het voelt aan is een vinnige terechtwijziging: Zij is van ons, wij uilen zeil teel beslissen wie haar zal opvoeden. En vat die Nederlandse pleegouders in spé betreft, een tmbtenaar van de kinderbescherming zei het vol lende. Het aanbod om kinderen te adopteren is nu ■enmaal kleiner dan de vraag, 't Is waar. Howel het mage van het moederschap de laatste tijd ook niet s ontsnapt aan de malaisegolf die oude waarden verdringt en aantast en hoewel zo'n vondeling op een iitd kerkhof een deuk betekent m de mythe van de lUesopo ff erende moederliefde, dagelijks gebruik is het- afstand doen, niet. Gessyka sabbelt in Frank rijk verder aan haar fopspeenschuldeloos onwetend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25