STRENGE STRAFFEN IN NOORD-IERLAND NIX0NDT Beroep YS op Hanoi Artsen hebben het vaak erg moeilijk Kruisverenigingen praten over fusie Mysterie rond dode Chinees opgelost Engeland: defensie-gemeenschap 3 Onruststokers minimaal half jaar cel in STAATSSECRETARIS KRUISINGA: Confrontatie met veranderingen in de maatschappij NEDERLAAG RUSSEN ZWEMT NIET OP ZONDAG Geldzucht werd hem noodlottig mannen gearresteerd (iaarsefmu/ing WOENSDAG 1 JULI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAUDLING: GEEN SPECIALE BEVOEGDHEDEN OVERHEID BELFAST (DPA) De Noord- Ierse regering heeft dinsdag bij het regionale parlement een reeks wetsvoorstellen ingediend, die Fusie Van Hattum en Blankevoort nog in onderhandeling BEVERWIJK (ANP) Hoewel Vai Hattum en Blankevoort Beheer NV in Beverwijk <!e jaarvergadering heeft uit gesteld tot de statutair laatste mogelijke termyn, was het de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer F. W. I). C. A. van Hattum, niet mogelijk op de dinsdagmiddag in Beverwijk gehou den vergadering mededelingen te doen over de besprekingen met een aantal be drijven om tot een fusie te komen. Het betreft de Verenigde Bedrijven J. P. van Eesteren NV in Rotterdam, de NV Aannemingsmaatschappij v/h Boele en Van Eesteren in Den Haag, alsmede Van Splunder's Aanneming Maatschappij NV. Bij een fusie tusen vier zelfstandige be drijven tegelijk, aldus de heer Van Hat tum, doet zich uiteraard een veelheid van vraagstukken voor. De vier partijen hebben er prijs op gesteld alle vraag stukken deugdelijk te regelen, voordat definitief tot een fusie wordt besloten. Dit vergt meer tijd dan aanvankelijk werd venvacht. Spreker zei te vertrou wen dat de aandeelhouders er begrip voor kunnen opbrengen dat het directie en commissarissen niet mogelijk is in het openbaar mededelingen te doen over on derhandelingen die nog gaande zijn, ten einde deze onderhandelingen niet te be ïnvloeden. Gewonde Peruaanse kinderen aangekomen in Nederland (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) In de armen van een stewardess kwam gisteravond een Peruaans kindje van een vliegtuigtrap van een van Martinairs DC-9's af, een slachtoffertje van do aardbevingsramp in Peru. De sbichting Terre des Hommes die der al kinderen uit Vietnam en uit Biafra haalde, heeft de baby uit het Peruaanse rampgebied naar Nederland gehaald, samen met. veertien andere jon ge gewonde Peruanen. De oudsten zjjn twee meisjes van acht tien, verder zijn er nog vier meisjes en acht jongens. Ze worden in drie Delft, se ziekenhuizen verpleegd. Als ze her steld zijn en zo nodig een plastisch- chirurgische behandeling hebben onder gaan, worden ze naar hun geboorteland teruggebracht. Daar zullen enkelen geen familieleden meer treffen, een van de oudste meisjes zal er slechts een broer tje terugvinden. Haar andere vier broers en zusjes alsmede haar ouders zijn bij de aardbeving omgekomen. Majoor Jacques Brijl van Terre des Hommes heeft tien dagen in Peru door- febraoht en heeft de kinderen naar Ne erland begeleid. SCHIPHOLgewonde Peruaanse kinderen op brancards in de Friendship van Martinair. Het groepje ivas in Madrid overgeno men uit een Peruaans toestel. De slechtoffers van de aardbevings ramp zullen in Nederland worden verpleegd. voorzien in strenge straffen voor onruststokers. Volgens de voorstellen moeten demon stranten die na botsingen met militai ren of de politie worden veroordeeld, een gevangenisstraf van tenminste een half jaar verwachten, die niet vervan. gen kan worden door een geldboete. Op bomaanslagen of het werpen met benzinebommen zal minstens vijf jaar gevangenisstraf komen te staan. Voorts wil de regering het aanzetten tot ongeregeldheden strafbaar stellen. Wie in het openbaar een andersdenken de beledigt of bedreigt, moet rekening houden met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en een boete van duizend pond (ongeveer 8.600 gul den;. Maudling Intussen is de nieuwe Britse minister van binnenlandse zaken. Reginald Maud, ling, in Belfast aangekomen voor een bezoek van twee dagen, waarin hij zich op de hoogte wil stellen van de situa tie. In een gedachtenwisselmg met le den van het regionale parlement verze kerde de bewindsman dat de wet, die de overheid speciale bevoegdheden geeft, in de huidige crisis niet zal worden toe gepast. Volgens deze wet kunnen men sen die van onrust worden verdacht, zonder vorm van proces worden ge. interneerd. Vooral de rooms-katholieke minderheid is fel tegen deze wet ge kant. Toen Maudling zijn oordeel over de wet gaf, verlieten drie parlements. leden van de oppositie uit protest de bijeenkomst. Protestantse parlementsleden van de re gerende Unionistische partij pleitten voor een straffer optreden van de Brit se militairen, wier aantal deze week tot 11.000 zal toenemen. Minister Maudling zou ook besprekin gen voeren met religieuze en vakbonds leiders, terwijl hij voorts een ontmoe ting zal hebben met de bevelhebber van de Britse strijdkrachten, generaal Ian Freeland. NOORDWIJK (GPD) Artsen hebben het moeilijk in de maat schappij van vandaag. Behalve hun lange werktijden en hun in spanning om bevorderingen van wetenschap en techniek bij te hou den, worden zij geconfronteerd met veranderingen van die maat schappij. Vooral de huisartsen moeten als eersten in de frontlijn deze veranderde behoeften op vangen. Patiënten en bevolking, overheid en besturen van organi saties, verpleegsters en andere medewerkers van de arts, psycho logen en sociologen geven duidelijk blijk van hun zorgen en verlangens met betrekking tot de gezond heidszorg en de arts. Dit heeft staatssecretaris dr R. Krui sing» van sociale zaken en volksge zondheid gistermorgen gezegd bij do opening van het symposium van de we reldgezondheidsorganisatie over de rol van de huisarts in de gezondheidszorg. Het symposium wordt gehouden in hotel Zinger in Noordwijk aan Zee. Ook uit kringen van de artsen zelf, aldus de staatssecretaris, komen ver anderende behoeften tot uiting. Indi vidueel werkende artsen gaan samen, werken in groepen, technische vindin gen eisen kostbare investeringen, jonge artsen eisen langere weekeinden en meer vakanties. Een aantal van deze veranderingen ligt in het rationele, maar een aantal andere in het sociaal-emo. tionele vlak, aldus de staatssecretaris. Die laatste veranderingen zijn in de regel weinig onderzocht en daardoor niet goed bekend. Zij geven aanleiding tot spanningen en frustraties. De vraag naar medische diensten neemt overal snel toe, de mediscih-technische moge lijkheden worden groter, de ziekenhuis. diensten niet bijhouden, de zuigkracht van andere dienstverlenende beroepen doet tekorten onstaan bij het para-me- disdhe personeel. Daarbij komt, aldus de staatssecretaris, dat de belangstel ling bij jonge artsen om huisarts te worden niet toeneemt, terwijl sommige plaatsen, bijvoorbeeld stadscentra, njet aantrekkelijk zijn om zich te vestigen als huisarts. Het toenemen van wetenschap en tech. niek leidt tot -grote ontdekkingen, zo zei dr Kruisinga, die het maatschappe lijk evenwicht in beroering brengen. Grotere kennis doet bij de bevolking ook de verwachtingen van de behande. lingsmogelijkheden van de arts toene men. De wetenschappelijke ontwikke ling plaat Bt het accent vooral op de somatische aspecten van de/' geneeskun de, de psycho-sociale aspecten zijn voor de ars minder gemakkelijk te herkennen en vaak nog minder gemakkelijk te genezen. Ook de vervlakking en de ver zakelijking van de gezondheidszorg door de massale vraag om dienstverlening en het toenemende aantal dienstverde lers voldoet niet aan de verwachtin. gen van de patiënt. De roep om de oude vertrouwde huisarts, die als per soonlijk arts de rol van vertrouwens man weer op zich kan nemen, wordt luider o.p vele plaatsen, zo zei dr Krui- singa. Het toenemend aantal specialists schept de behoefte aan Integratie en communicatie. De snelle zorg van tal loze dienstverlenende organisaties in de gezondheidszorg die vaak langs en over elkaar heen werken, doet de vraag naar die ene arts die de weg in (leze dool hof kan wijzen naar boven komen: de huisarts. Slot van pagina 1 ning. die de grootste is welke de te genstanders van het Amerikaanse be leid ten aanzien van Indo-C'hina ooit hebben bereikt, evenwel een zware ne. Mansfield De democratische fractieleide ln de senaat, Mike Mansfield, maakte ge. wag van berichten dat de regering- Nixon bet aantal militaire attache's bij de Amerikaanse ambassade in Phnom Phen zou hebben uitgebreid. Deze attache's zouden wellicht optre den als adviseurs voor de regeling van Lon Nol. Mansfieid sprak ook over de voortge zette Amerikaanse lucht- en logistieke sten aan geallieerde troepen m Cambod ja. Hij zag hierin de mogelijkheid van een herhaling van het in Vietnam ge volgde patroon .eerst adviseurs. dan steun aan geallieerde troepen in Cambod- pen.' .Terwijl de operatie in Cambodja Eolitiek wellicht een succes was, kan et een doos van Pandora zijn. De Ame rikaanse troepen worden teruggetrok ken, maar de VS trekken zich niet te rug,' aldus de democratische fractielei der. Na bezoek zuiveringscommissie' Paniekstemming in Tsjechische kringen in Scandinavië (Van onze correspondent) STOCKHOLM-KOPENHAGE De Deense regering zal waarschijnlijk van daag politiek asiel verlenen aan de Tsjechische ambassadeur Anten Vasek, diens echtgenote en twee dochters. Am. bassadeur Vasek die sedert 1 november vorig jaar zijn land representeerde in de Deense hoofdstad, heeft dat maan dag 22 juni in het ministerie van bui tenlandse zaken aldaar gevraagd. Zijn -erblijfplaats is sedertdien onbekend. Het verzoek om politiek asiel werd in gediend na een bezoek van een Tsjechi sche zuiveringscommissie die momenteel de ambassades in West.Europa bezoekt. De commissie bestaat uit conservatieve communisten die de aanhangers van Dubcek uit hun functies ontheffen. In Tsjechische diplomatieke kringen in Scandinavië wordt onomwonden toege geven dat er een paniekstemming heerst. Niemand weet namelijk of hij zal wor den teruggeroepen of niet. De zuive. ringscommissie heeft aan de ambassa des in de Scandinavische hoofdsteden bezoeken gebracht die variëren van drie tot veertien dagen. In Kopenhagen en Stockholm worden binnenkort verdere veranderingen in het Tsjechische diplo matieke corps verwacht. Juni was unieke zomermaand (Van onze weerkundige medewer ker) GPD Nu na de laatste vier dagen met vrijwel in het gehele land een aantal buien de droogte voorby is, zouden wy graag zien dat juli een voorbeeld aan juni gaat nemen. Daar lijkt het de eer ste dagen als gevolg van een te grote depressie-actleiteit met koe le lucht nog niet op. Met een landgemiddelde tussen 20 en 30 millimeter tegen nor maal 54 millimeter regen is juni een droge maand gebleven. Bij zonder groot was het aantal war. me zomerse dagen boven de 25 Saden, te weten in De Bilt 17, jen vijf normaal. In de laatste 120 jaar gaf alleen juni 1897 één zomerse dag oneer. Met 30 tot 40 uren meer zon dan normaal was het een prachtige zomermaand, .net die van 1947 en 1950 de warmste van de laatste 25 jaar. Het afscheid van juni w'as dinsdag buienrijk en ex treem nat m en rond de plaats Lemmer (fr). waar in vijf uur 85 millimeter regen viel, zodat de droge juni daar op totaal ruim 100 millimeter neerslag kwam. RIJSSEN (ANP) Tijdens de raads vergadering in Rijssen is dinsdagavond het voorstel om het zwembad op zondag te openen met elf tegen zes stemmen verworpen. De SGP en dc grote meerder heid van de CHU stemden tegen. DEN HAAG: kamervoorzitter Van Thiel bestijgt de eerste ezel van de actie JSzels voor Tunesië'. EZELTJE VOOR MR VAN THIEL (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Kamerpresident mr F. J. van Thiel kreeg gister middag op het binnenhof m zijn hoedanigheid van voorzitter van het nationale coniité voor hulp luui Tunesië een ezeltje aange boden als afsluiting van de vas tenactie, die in de krijgsmacht voor Tunesië is gevoerd. De ac_ tie heeft nu ruim 59.00 gulden opgebracht, die zullen worden besteed aan de aanschaf van 450 ezeltjes, enige muilezels en een paar kamelen voor de getroffen bevolking in de streek waar de rampbrigade van de genie heeft gewerkt. Het bedrag werd de kamerpresi dent overhandigd door legeraal moezenier N. Wijnen, die met de rampenbrigade in Tunesië is ge weest en de vastenactie op touw heeft gezet. Mr Van Thiel zei, dat het natio. nale comité zich inmiddels heeft beraden over de besteding van de vier miljoen, die in het kader van de nationale actie is bijeen gebracht. Het geld zal worden be steed aan de bouw van huizen en het zandvrij maken van waterput ten. INITIATIEF VAN HET WIT-GELE KRUIS UTRECHT (ANP) Op initiatief van de nationale federatie van het Wit-Gelo Kruis zullen de drie landelijke kruis organisaties Het Wit-Gele, Het Groe ne en het Het Oranje-Groene Kruis de mogelijkheid van een fusie gaan be spreken. Op püaatseMjk en provinciaal niveau zijn de laatste jaren spontaan al vele samenwerkingsvormen gegroeid. De ze ontwikkeling bracht Het Wit- Gele Kruis er ln 1968 toe, voor te stellen een gezamenlijke gedrags lijn voor samenwerking tussen plaat selijke verenigingen uit te stippelen op basis van een gezamenlijke lan delijk advies. Daarbij wilde men nog direct op volle kracht naar een fusie streven, maar bijvoorbeeld het gezamenlijk ge bruik van wijkgebouwen en magazijnen en het gezamenlijk aanstellen van per soneel bevorderen. Het advies kwam evenwel niet tot stand, aangezien een deel van het bestuur van Het Groene Kruis vond dat de voorstellen niet ver genoeg gingen. Het Wit-Gele Kruis stelde daarop een structuurcommissic in die zich moest bezinnen op de toekomstige structuur van het kruiswerk ,met het oog op de mogelijkheid dat de huidige tendenzen tot samenwerking zouden uitlopen op r/Ithans nog voortvluchUgen een kamer 1/ löl* TYI finnon I hadden gehuurd kreeg Chcw <en ko. r ICI lltUftllCIl ge] |n buik en een in zijn slaap ge schoten. i'Door de staat van ontbinding, waarin het lijk zich bevond toen het een week later werd gevonden, was de •.vond in de buik aangezien voor een AMSTERDAM - Zijn gulzigheid naar geld is de 21-jarige Singapo- tie bleken het kogelstoten). re-Chinees Chew Cheo Poh nood lottig geworden. In koelen bloede is hij van het leven beroofd, om dat hij naar de zin van anderen te veel profiteerde van lieden, die in Chinese gokhuizen in Amsterdam wonnen. De moordbrigade van de Amsterdamse politie heeft het mysterie van zijn dood nu goeddeels opgelost. Vier mannen zijn gearresteerd. Vier anderen zijn nog voortvluchtig. Van drie zijn de namen bekend. Men heeft een vermoeden waar zij zich ophouden. Het lijk van Chew Cheo Poh werd an derhalve week geleden, in lakens en een deken verpakt, in het IJ achter het Amsterdamse centraal station gevon den. De man was gewurgd en had een diepe wond in zijn buik. Twee schoten waren nog niet dodelijk: daarom snoerden de aanvallers nog een paar stropdassen om Chews nek en wurgden hem. Wie nu precies wat heeft '-janiet duidelijk. Na de moord werd Chew in drie lakens en een deken gepakt, zijn lijk werd de trap afgedragen en in de Geldersekade geworpen. Met de stroom mee is het pak het IJ in gedreven. Niemand had de schoten gehoord en niemand had ook het transport van het lijk gezien. De moordbrigade is thans nog met zes man bezig om de zaak helemaal af te ronden. Hotel deel kan zijn, dat het competitie-ele ment wegvalt, dat de eigen stijl van werken door nivellering teloor gaat, en dat men waardevolle contacten in de (al of niet levensbeschouwelijke gekleur de) achterban kwijt raakt, al was het alleen maar doordat de uit onbetaalde vrijwilligers bestaande besturen zouden worden ingekrompen. Ook bestaat, een gevaar voor verambtelijking ten gevolge van de schaalvergroting. De nieuwe or ganisatie zou 10.000 werknemers tellen. Het nationale bestuur van Het Wlt- Gele Kruis besloot, de beide andere knu'svereniginge ervan op de hoogte te stellen dat het bereid ls te streven naar opheffing van de drie bestaande feruis- ■erenigingen en vorming van een nieu we, rechtspersoonlijkheid bezittende or. ganisatie met een nieuwe naam. Voorwaarde daarbij is, dat de samen, stelling van het bestuur, de staf en de verdere bezetting van het landelijk apparaat zodanig zou moeten zijn, dat de bestaande confessionele en levens beschouwelijke differentiatie tot haar recht blijft komen en dat wordt gega randeerd, dat aan de levensbeschouwe lijke dimensie in de zorgverlening als aspect van deskundig handelen blijven de nodige aandacht wórdt gegeven. In een hotelletje bij de Oude Zijds Kolk in de oude binnenstad vond de moord brigade, die terstond na de ontdekking op speurtocht ging langs de huizen, waarin men geregeld Chinezen w.ist, een aanknopingspunt. Er werden lakens en dekens gevonden van het soort waarin Poh wiens identiteit men pas later ontdekte was verpakt. Het drietal, dat in het hotel had gelogeerd, bleek door een taxichauffeur naar Antwerpen te zijn gereden. In Antwerpen werd de eerste aanhou ding verricht: de 33-jarige C. L., die thans in Amsterdam is opgesloten. La ter volgden de arrestaties van de 21- jaige kok C. S. J. De 22-jarige H. C. S. en de 22-jarige T. C. H., allemaal Slnga. pore.Chinezen. Eén van de arrestanten heeft min of meer bekend bij de moord op Poh be trokken te zijn geweest. Uit de verha len van de anderen, de bekentenis Slot van pagina 1) kaanse campagne in dat land buitge maakte wapens krijgen. De bult is voldoende voor de uitrusting van 74 infanterfébataJjons en 25 artillerie- bataljons. De Verenigde Staten zul len voorts andere Aziatische bond. genoten aanmoedigen de regering- Lon Nol met troepen en wapens te steunen. Geen adviseurs stille getuigen heeft de moordbrigade! geconcludeerd dat de moord zich als!Nixon herhaalt in zijn v-:v. -.ring da,. P.,. _ia.-, A TrtOT-tVm-is/, -.s 97- olgt heeft voltrokken. Gokhuizen Positief Voor- en nadelen De commissie kwam tot de slotsom, dat een fusie zowel voor- als nadelen heeft. Een samengaan zou bijvoorbeeld betere voorwaarden kunnen scheppen voor de zorgverlening. Men zou gemak kelijker deskundigen kunnen aantrek ken (psychologen, sociologen, psychia ters e.d.) en men zou een betere bij drage kunnen leveren aan een gesloten systeem van gezondheidszorg. Een na- Het Groene Kruis en Het Oranje-Gele Kruis hebben beide positief gereageerd, zij het dan dat de reactie van Het Oran je-Groene Kruis iets .voorzichtiger' was dan die van het groene, en zich bereid verklaard, verder van gedachten te wis selen over deze zaak. De eerste bespre king wordt na de vakantie gehouden. Fusie van de landelijke organisaties huidt niet automatisch in, dat men ook overal op plaatséüjk en provinciaal ni. veau tot tusies overgaat: de plaatse. i lijke en provinciale verenigingen zijn j autonooom. Chew Cheo Poh, die in de Chinezen- buurt Sai Koe werd genoemd, was er voortdurend op uit, geld toegeschoven te krijgen van Chinezen, die in de Chi nese gokhuizen in Amsterdam winst maakten. Een Chinees, die wint is vrij gevig en Chews verlangen naar geldi bracht hem ertoe van de vrijgevigheid zoveel mogelijk te profiteren. Dat ging anderen op den duur irriteren. Het ergerde hen in zo hevige mate, De Amerikaanse dat zij besloten Chew Poh van kant te maken. Op de avond van 11 juni. te gen middernacht, ging een gezelschap van negen man naar een hotelletje bij, de Oudezijds Kolk, op korte afstand van het gokhuis waar Chew geregeld! kwam. de Amerikaanse actie i gesloten, geen Amerikaanse advi seurs in Cambodja zu'ien zijn. De enige Amerikaanse militaire activi teiten in dat land za! bestaan uit acties van de luchtmacht tegen com munistische troepenconcentraties en aairvoerwegenOok de Zuidvictname- se troepen" zullen voor het grootste deel uit Cambodja worden terugge trokken. Richtlijnen Gewillig Chew Cheo Poh liep gewillig met de acht anderen mee. niet beducht dat hem ernstig onheil zou over-! komen. Hij zou zelfs bereid zijn ge. j weest zich een flink pak slaag te laten geven voor zijn parasitaire ge. i dragingen in de gokhuizen. In het hotelletje - waar drie van de slot van pagina 1 oplossingen zyn. Wij juichen de stappen toe, die ae EEG reeds heeft gemaakt om tot een hechtere monetaire en economi sche integratie te komen en wij staan klaar om volledig ons aandeel daarin te nemen. Er zijn nog andere aspecten van de politiek waar wij eveneens verdere vooruitgang zouden toejuichen zoals de industriepolitiek, de regionale politiek en natuurlijk op het gebied van de tech nologie. waar wij reeds samenwerken, maar waar nog veel meer kan worden gedaan wanneer de gemeenschappen zich eenmaal hebben uitgebreid'. Onverwacht De zinspeling op een defensiege meenschap was een punt dat niemand had voorzien voor Barbers interven tie en dat door de andere kandidaat leden (Ierland, Denemarken. Noor wegen) ook niet werd genoemd. Er kwam tot mu toe één reactie met na. me van minister Luns, die op de voor hem karakteristieke manier zei, dat hy niet vond dat het niet verstandig was van de Engelsen om het defensiepro bleem aan te roeren. Juist omdat het probleem in vele landen leeft in verband met het Amerikaanse plan tot terug trekking van troepen uit Europa. Barber heeft bevestigd dat de Engelse regering tenvolle bereid is de verplich tingen, voortvloeiend uit het verdrag van Rome en de daarop gebaseerde regelin-l fen te aanvaarden. Daarbij moet dan re-1 ening worden gehouden met de Engel- se hoofdproblemen, zoals de landbouw politiek, de Engelse bijdrage aan de be grotingsuitgaven van de gemeenschap, I de suikerexport van het Gemenebest, bij zondere problemen van Nieuw-Zeeland en nog enige andere Gemenebest-zaken. Minister Barber legde er de nadruk op. dat voorgangers van de huidige rege ringsploeg hadden gewild dat Groot-Brit tannië als volwaardig lid zou deelnemen aan de onderhandelingen over de finan ciële regelingen voor de periode na eind 1969. .Hadden wij dit gedaan' aldus Bar ber, .dan zou de daaruit resulterende overeenkomst stellig gunstig voor ons zijn geweest. Maar wij waren geen partij bij uw overeenkomst en de regelingen waarover men het in ieder geval eens moet worden om een nieuw lid in staat te stellen deel te nemen in de begrotings voorstellen van de Europese gemeen schappen zullen de moeilijkste aspecten vormen van de onderhandelingen op wel ke wij nu aansturen'. .Toen de Europese commissie in sep tember 1967 haar mening gaf met be trekking tot de kandidatuur, erkende men dat de bestaande financiële rege lingen, wanneer zij op Groot-Brittannië ouden worden toegepast, een vraagstuk aan de orde zouden stellen met betrek king tot het evenwicht in het dragen van j de financiële lasten. Ik denk wel dat men het over het algemeen ermee eens is, dat de nieuwe besluiten dit evenwichts- i probleem veel erger voor ons hebben gemaakt'. Daarbij uitte Barber het on verbloemde dreigement dat wanneer geen oplossing wordt gevonden ,geen1 enkele Britse regering zal kunnen over wegen toe te treden'. Er was ook nog een duidelijke waar schuwing aan de landen van het oost- blok. toen Barber zei dat .niemand, die niet aan de onderhandelingen deelneemt, mag denken dat Engeland liever niet in de gemeenschap zou moeten. Op grond hiervan moeten wij niet alleen onze hoop stellen op doch beter nog actief streven naar hechtere en succesvollere betrekkin gen tussen oost en west'. Het was heel duidelijk dat Engeland - en mogelijk ligt toch de regeringswisseling wel aan de basis van die houding ken nelijk niet met opgeheven hand naar de gemeenschappen komt, maar een eigen inbreng gehonoreerd wil zien en wil mee spreken in het geheel. Na Barbers uiteenzetting deden die van de drie andere kandidaten uiteraard wat kleurloos aan. Denemarken heeft er nog op gewezen dat liet liever geen over- j gangsperiode wil zien en Noorwegen op ile omstandigheid dat het larfd niet kan bestaan zonder lonende inkomsten in de visserij en landbouw. I AMSTERDAM: de uit Singapore afkomstige Chinees Chew Ch*o Pow. die op 12 juni j.l. »i Am sterdam is vermoord. c met betrek king tot Cambodja zal :n de toekomst gebaseerd zijn op de volgende zeven lichtlijnen: 1. met uitzondering van leden van de vaste staf van de Amerikaanse am bassade in Phnom Penh zullen er geen militairen vara de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Cambodja zijn 2. er zullen geen Amerikaanse adv'.. Seurs bij Cambodjaanse eenheden zijn: 3. met goedkeuring van de Cambod- iaanse regering zullen de Verenigde Staten luchtacties uitvoeren om vij andelijke pogingen te verhinderen om voorraden er. personeel door Cambod ja naar Zuid.Vietnam over te bren gen en om basisgebieden opnieuw in te richten voor de oorlogvoering n Vietnam: 4 de Verenigde Staten zullen buit gemaakte materiaal overdragen aan de Cambodjaanse regerin en deze helpen haar neutraliteit en onafhan- i kelifkheid te verdediger.; 5. de Verenigde Staten zullen de i Cambodjaanse regering nvütaire hulp geven in de vorm van lichte wapens en betrekkelijk eenvoudige uitrusting I Ln soorten en hoeveelheden die ge- j schikt zijn voor haar leger 6. de Verenigde Staten zullen andere 1 landen lil het gebied aanmoedigen di plomatieke steun te geven aan de onafhankelijkheid en neutraliteit van het land en zij verwelkomen de re cente ll-landenconferer.t.e in Djakar ta ter aanmoediging van Aziatische samenwerking tot dat doel: 7. de Verenigde Staten steunen er. be- i moedigen de inspanningen van derde landen die Cambodja van troepen of materiaal willen voorzien. kanen geen logistieke of luc geven en er zullen ook geen Ameri kaanse adviseurs aan dergel iike ope raties deelnemen. Nixon geeft in zijn verslag de volgende opsomming van buitgemaakte oorlogsmaterieel: 22.592 wapens, meer dan 15 miljoen oatronen, 143.000 raketten, mortieren en terugstoot loze vuurmonden, meer dan 267.000 veldartillerie- en lucht, doel granaten en mijnen en 6 m:l- joen kilo njst. Vernietigd "zijn 455 voertuigen en 11.688 bunkers en andere militaire bouwwerken. Gedood werden 11.349 tegenstanders en 2328 werden ge vangen genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3