Nederlandse regering doet enkele concrete toezeggingen aan de FAO SUGGESTIE KAMERLID: VERSCHUIF BOUWVAKANTIE NAAR WINTER Het Miraculeuze Vakantieboek cd Servan-Schreiber wil oppositie in Frankrijk bundelen 6 VLUCHT VAN APOLLO 14 UITGESTELD Goedkeuring senaat voor wetsontwerp voorbehoedmiddelen ONDERZEEBOOT ZWAARDVIS' BIJ DE RDM TE WATER door Albert Heijn Brandrestgraven uit tweede eeuw opgegraven PROVINClAtE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1970 WERELDVOEDSELCONGRES IN DEN HAAG AFGESLOTEN DEN HAA.G (GPD) Mochten de prominente sprekers bij de ope ning van wereldvoedselcongres 2 zich in een massale belangstelling verheugen dr Addeke Boerma richtte zijn slottoespraak tot een .ge hoorvan hoofdzakelijk lege stoelen. De fut en de belangstelling wa ren er uit op de laatste dagen. En de slotverklaringen konden maar weinig aan herstel bijdragen, want de .final declaration' van het con gres was weinig inspirerend en de alternatieve boodschap der jeugd sprak een al zo vaak gehoorde taal. Belangrijker nog dan de te weinig op concrete aotie toegespitste inhoud van de officiële slotverkanng is het in het vage blijven over een essentiële pro. bleemstelling van het congres: de on mogelijkheid binnen de bestaande inter, gouyermemtele FAO-structuur noodza kelijke sociaal-economische veranderin gen door te voeren. De kritische verklaringen en uitspra ken van met name de jeugdige afge vaardigden betekenden tezamen zoveel als een motie van wantrouwen tegen de FAO. Uit de slotverkalring kan woe den gelezen, dat die motie wordt ver. worpen en toekomstige aotie gebaseerd dient te worden op de huidige metho diek (door Boerma onderstreept) zij het met andere accenten. Groene revolutie Over de groene revolutie, stokpaardje van de FAO, zegt de slotverklaring: ,de oorlog tegen honger en onderont wikkeling kan worden gewonnen. In veel ontwikkelingslanden is een .groe ne revolutie' gaande'. Het vermeerderen van de voedselproduktie garandeert ech ter allerminst ook het voeden van alle mensen die nu nog dat eten moeten ontberen. Dat eten is waardeloos, zo lang de desbetreffende hongerlijders niet het geld hebben om het te kopen, De belangrijkste oorzaken daarvan werkloosheid, sociale achterstellingen zijn tijdens het congres uit en te na naar voren gebracht en doorgepraat, maar van de nadruk die daarop is ge legd, wordt weinig teruggevonden in de slotverklaring. Net zo min als van de ernstige gevaren van de .groene re volutie', waarop met name Pearson ge attendeerd heeft. Het ontstaan van een nieuwe klasse bevoorrechte boeren in de ontwikkelingslanden bijvoorbeeld. Succes De onvermijdelijke vraag na afloop van een congres zeker zo'n massaal en kostbaar gebeuren als dit is of het geslaagd, aan wel min of meer mislukt is. De topmensen (Boerma. Lardinois, enz.) vonden het tweede wereldvoedsel congres een succes. .Persoonlijk gez.en heb ik veel geleerd', zei Boerma. .Be langrijker nog is natuurlijk dat we alle maal veel van elkaar hebben geleerd'. Ook anderen legden nogal veel nadruk op dat aspect van ontmoeting en ge sprek en persoonlijke inspiratie. Het congres was bij tijd en wijle inderdaad leerzaam en of gezellig, maar prive- genoegen lijkt onvoldoende maatstaf om succes aan af te meten. Tegenover die zonnige benadering staat bijvoorbeeld de uittocht van de laatste dagen, de scep sis van ouderen en teleurstellingen van jongeren. Zoals een nieuwe-aardbewo- ner zei: ,Het is net een spons, waar in alle woorden worden opgezogen. Nu wordt die opzij gelegd om uit te dro gen'. Br is teveel gezegd en beweerd om hel gemakkelijker te maken de informatie door te geven. Daarin heeft het congres gefaald als middel voor communicatie naar buiten. .De dialoog, door dit con gres op gang gebracht, moet worden voortgezet', stelt de slotverklaring. .Voedsel en ontwikkeling zijn te be langrijk om alleen aan experts te wor. den overgelaten'. Het .monster' dat pu blieke opinie heet (ds Van der Pleuvel) moet er worden bijgesleept en getemd. Nadat de slotverklaring was voorgele zen sprak congresvoorzitter ir Lardi nois zijn slotrede uit. .Zuiver technisch gezien, aldus de mi. nister, ontbreekt het niet aam de ver eiste middelen om het .complex honger' effectiei te bestrijden. Maai- dit gebeurt nog in onvoldoende mate. We beschik ken over de middelen om de samenle. ving te hervormen en we hebben ook macht om dit te doen. Het enige waar het op aankomt is dat we onze priori teiten herzien. Dit kan zeker slagen als de .Verenigde Natiesfamilie' in deze in de jaren zeventig meer succes heeft dan in de jaren zestig. Nederlandse toezeggingen Aan het einde van zijn rede deed minis ter Lardinois namens de Nederlandse regering enige toezeggingen betreffen de het bestrijden van het hongerpro- bleem, welke hij nadien op een perscon ferentie nog eens verduidelijkte. Hij zei onder meer dat Nederland in de dinsdagavond in Luxemburg gehou den vergadering van EEG-m.inisters van WASHINGTON (DPA) De vlucht van de ApolIo-I4 naar de maan, die aanvankelijk op 3 de cember was vastgesteld, is uitge steld. De directeur van liet Ameri. kaanse orgaan voor lucht- en ruimtevaart, Thomas Paine, heeft dinsdag in Washington meege deeld, dat de ApolIó_14 in geen geval vóór 31 januari 1971 ge lanceerd wordt. Voor de ruimteivaartcommissie van de Amerikaanse senaat ver klaarde het hoofd van genoemde organisatie, dat Nasa, dat het uitstel door de explosie in een zuurstoftank van het ruimte schip Apollo-13 nodig is gewor den. (Dooi- deze ontploffing heto. ben de drie bemanningsleden van de Apollo-13 zeer -hachelijke ogen blikken beleefd). Paine heeft nog verklaard, dat door het aanbren. gen van wijzigingen in de con structie van de zuurstoftanks en het monteren van een derde zuur stoftank het gevaar van ontplof fingen moet worden uitgescha keld. Door de verschuiving van de vlucht van de Apollo-14 zal ook het verdere Apollo.program ge wijzigd moeten worden. De Apol- lo.l5 kan thans op zijn vroegst in juli of augustus 1971 de ruimte in geschoten worden. Paine heeft nog onthuld dat de Na sa de bevindingen van het onder zoek naar het ongeluk aan boord van de Apollo-13 aan de Rus sische academie van wetenschap pen zal mededelen, .opdat de er varingen uit ons ongeluk ertoe kunnen dienen, een dergelijk ge vaar voor Russische kosmonauten te voorkomen'. landbouw zou voorstellen, de kwestie van toetreding tot de suikerovereen komst op de agenda van een der vol gende vergaderingen te plaatsen. De voedselbank zou moeten gaan be schikken over vele opslagplaatsen met verschillende soorten voedsel verspreid over de hele wereld. Zonder dat er van enige politieke binding sprake zou zijn zou voedsel uit deze voorraden direc-t moeten kunnen worden gezonden naar landen, die met grote problemen wor. stelen, zoals op het ogenblik Peru. Zoals het tot nu toe gaat komt dergelijke hulp meestal te laat. Volgend jaar wil Nederland voor deze voedselbank een additionele bijdrage aan het wereldvoed- selprogramma geven. OPROEPDIENST ANWB Nederland: dhr C. J. Rumkorf, verblij vend ergens in Nederland; dhr en mevr J. A. v. d. Kolk uit Amersfoort, rijdend met witte Ford Taunus, kenteken 12-58 DE, verm. verblijvend in Zeeland; dhr J. v. Veldhoven uit Zaandam, rijdend met witte Ford Anglia, kenteken BG 35-47 verblijvend op camping in Haamstede, dhr G. v. d. Velde uit Hoogeveen, rijdend met grijze Opel Rekord met zwart dak, kenteken AS 54-10, verblijvend in Ne derland. ROTTERDAMde nieuwe onder zeeboot voor de koninklijke mari ne Hr Ms Zwaardvis', die donder dagmiddag bij de Rotterdamse Droogdok Mij. tewater zal worden gelaten. DEN HAAG (ANP) De eerste kamer heeft dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp goedgekeurd «lat de verkoop van voorbehoedmidde len door automaten in café's mogelijk maakt. De fractie van de Boerenpairtij kreeg aantekening geacht te worden tegen het ontwerp tenebben gestemd. Eerste in serie van twee Aan boord unieke lanceermethode ROTTERDAM (GPD) Op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij NV zal donderdag de voor «ie koninklijke marine in aan bouw zijnde onderzeeboot .Zwaardvis' te water worden gelaten. De Zwaard, vis is de eerste van de twee onderzee boten, die op de werf in aanbouw zijn. Het ligt in de bedoeling dat deze bo ten in de jaren 1971.1972 in dienst wor den gesteld. Zij zijn de voorlopers van slot van pagina 1 Verschuivingen in de bouw ten na. dele van de zogenoemde utiliteits bouw (rijksgebouwen, gemeentehui zen, scholen, schouwburgen en der gelijke) bepleitten in meer of min dere mate ook de heren Andriessen (kvp), Van der Peijl (chu) en Dei Beer (wd). De heer Andriessen meende dit onder meer te kunnen be reiken door een soort bouwbelasting in te voeren op dit soort bouwwer ken. De heer De Beer (wd) voelde daaa- echter niets voor. Het debat bleef ook niet zonder mo ties. D'66 kwam via de heer Nypels met een motie van wantrouwen tegen mi nister Schut. De democraten zijn van oordeel dat de minister gedurende de eerste maanden van dit jaar onvoldoende maatregelen heeft genomen om het wo- ningbouwprogramma van dit jaar te verwezenlijken en de achterstand van vorig jaar in te halen. In januari heeft D'66 op het laatste moment een motie van de socialisten met een soortgelijke strekking niet gesteund omdat toen de toezeggingen van minister Schut hen voldoende hoop voor de toekomst gaven. Deze hoop is ten onrechte geweest, al dus de heer Nypels. PvdA-motie Ook de socialisten dienden een motie in. Zij het eentje met een mildere strek, king dan aan h':t begin van dit jaar toen het heengaan van minister Schut werd geëist. Drs Van den Doel vraagt nu in zijn motie m de begroting voo volgend jaar aan de volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan dit jaar. Een motie die zo op het oog ieders steun zou kunnen krijgen De toe lichting van de socialistische woordvoer der maakte het met name de heer Aant- jes moeilijk er steun aan te geven. ,Ha.d dé heer Van den Doel eerder met mij overleg gepleegd, dan was er misschien een motne ontstaan waaraan ook de AR haar steun had kunnen verlenen', al dus de woordvoerder van deze regérings- Falend beleid De heer Van den Doel verwijt minis ter Schut dat hij ondanks de toe nemende achterstand nog steeds niet ruiterlijk toegeeft dat het wo. nmgbouwbeleid heeft gefaald. Hij her innerde hierbij aan uitspraken van de regering welgezinde politici zoals CHU. voorzitter Van Huist die onlangs heeft gezegd "dat het met het woningbouw beleid in ons land de verkeerde kant opgaat. ,Bogaers moest weg omdat hij teveel hooi op zijn vork nam. Sohut heeft de zaak in de versukkeling ge bracht, maar hij mag blijven', aldus d£ slotconclusie van drs Van den Doel. Het spreekt vanzelf dat de socialisten bij de andere oppositiepartijen steun vonden in hun kritiek op de minister. D'66 legde dit uitdrukkelijk in hun mo tie vast. PPR-afgevaardigde Janssen verweet de regeringspartijen dat zij mi nister Schut de kans hebben ontnomen een goed beleid te voeren. De commu nist Van het Schip zei van mening te zijn dat uit een verlaging van de defen- sielasten de woningbouw op een rede lijk peil gebracht zou kunnen worden. De KVP-er Andriessen vroeg aan de minister te onderzoeken op welke ma nier men tot een sneller bouwen kan komen. Hij stelde voor wonmgstructu. ren seriematig ta construeren in bij voorbeeld grote elementen of gietbouw die dan met afbouwpakketten kunnen worden voltooid. Om tot een afremming van de utiliteitsbouw te komen stelde hij een bouwbelasting voor. Hij wil volgend jaar al beginnen met een gelei delijke opvoering van de woningbouw- produktie waarbij tevens de achter stand moet worden ingehaald- dlrecte bezinning. Hij meent dat door het tegengaan van de huidiige versnip pering van arbeidskrachten het bouw programma kan worden opgevoerd tot 135.000 per jaar De liberaal De Beer deelde mee dat ook de WD volgend jaar het programma wel wil opvoeren maar dan moet wel de zekerheid be. staan dat dit zin heeft en dat hierdoor niet het aantal in uitvoering zijnde wo ningen stijgt zonder dat het aantal gereedgekomen woningen relatief toe. neemt. AR-afgevaardigde Aantjes stelde dat slechts inzet van alle betrokkenen rea lisatie van het woning bouwprogramma kan waarborgen. Hij zette uiteen welke factoren van invloed zijn op de achter blijvende resultaten en kwam tot de conclusie dat met name in de meest gunstige bouwtijd het werk stilligt ten gevolge van de vakantie. Dit leidde tot zijn suggestie de bouw vakvakantie eventueel Dij wijze van proef gedurende 1 jaar naar de winter te verschuiven. Ook moeten volgens de heer Aantjes de ondernemers meer doen om doorwerken bij slecht weer mogelijk te maken. Hij suggereerde het vorstverlet- fonds op te heffen Geen paniek De heer Van der Peijl (chu) ziet nog geen reden tot paniek maar Wel tot laten om alle administratieve zaken die met de bouw verband houden zo soepel en snel mogelijk te doen verlopen. Hij verzocht dan ook alle klachten op dit terrein concreet aan hem te melden. De minister zai graag gevolg geven aan wat hij noemde de moedige sugges tie van de heer Aantjes om met het bedrijfsleven na te gaan of het moge lijk is de bouwvakvakantie voor eén keer naar de winter te schuiven De bewindsman is er echter niet ge rust op dat dit gesprek tot resultaat zal leiden. Hij hoopt echter toch op een bereidwilligheid van de kant van de bouwvakkers om het voorbeeld van de gastarbeiders te volgen en bereid te zijn in de wintermaanden vakantie te Minister Sdhut geeft toe dat er vol gend jaar een iets flexibeler program, ma moet worden opgesteld. Het ligt dan ook in zijn bedoeling niet meer met zo bindende cijfers te wer ken maar grenzen aan te geven waar binnen de productiecijfers moeten lig. Geen geldgebrek Minister Schut ontkende in zijn ant woord dat hij tekort geschoten zou zijn in zpn in januari gedaane toe zeggingen. Hij achtte de motie van D'66 dus allerminst op zijn plaats. De minister zette uiteen «fat er ze ker geen geldgebrek is om het hui. dige bouwprogramma te verwezen lijken. Wel kan verdere uitbreiding wellicht op geldgebrek afketsen. De achterstand is volgens de minister geheel veroorzaakt «loor de al vaker genoemd<-, externe factoren. Deze zijn zo ernstig gebleken «lat het er nu helemaal niet meer naar uitziet dat het programma van 1970 nog kan worden gehaald, aldus de minister. Minister Schut zei niets te zullen na- Geen bezwaar Op de persconferentie ter gelegenheid van deze tewaterlating verklaarde vice- admiraal J. Doorenlbos dat deze geheel door de marine ontworpen schepen de modernste conventionele schepen ter wereld zijn. De schepen zijn breder en meer gedrongen dan de onderzeeboten van de Potvïsklas. Ook im lengte ver schillen cte types nogal. Het nieuwe mo del is beduidend korter: een lengte van 66,2 meter, een breedte van 8 meter en een diepgang van 7 meter. Hun vorm is vrijwel gelipt aan die van de nucleair j. '-jpen hoewel de sclhe- ele voortstuwing heb- Dieselelektrisch wordt een schroef aan. gedreven. Doordat één enkele, grotere schroef minder omwentelingen maakt dan twee kleine schroeven, zal het mo gelijk zijn geruislozer te varen. Het nieuwe type zal zeer diep kunnen dui ken en lang onder water blijven. Hoe lang en hoe diep is door de geheimen, waarmee het project wordt omringd niet duidelijk geworden. Door de vorm is het bijzonder manoeuvreenbaar en door piaaitsing van grotere en meer dieselmotoren wordt de oplaadtijd voor de batterijen korter, zodat h.et schip slechts weinig boven water hoeft te zijn. Lanceermethode Voor het eerst in de debatten tussen de socialist Van den Doel en minister Sdhut blijkt een motie van de opposi tie geen bezwaar van de minister op te leveren. In tegendeel, minister Schut noemde de gedachte van de motie sym pathiek. Iedereen is er immers van over tuigd dat de woningproductie in de ko mende jaren nog verder zal moeten wor. den opgevoerd. De motie ondervindt bij de minister dan ook geen bezwaar. Of dat betekent dat de motie zal worden aangenomen is nog in liet, geheel niet antwoord van «Ie minister de debat ten namelijk verdaagd tot vanmiddag één uur. Dan zal de kamer in tweede termijn liet woord voeren. Waarop de bewindsman weer zal antwoorden. Waarschijnlijk zullen ook vandaag de beide moties in stemming komen. Mei: een nleuiwe lanceermethode is het mogelijk op zeer grote diepte onder al le omstandigheden torpedo's van alle soorten mijnen te lanceren. De vinding is van de 70.jarige kapitein-luitenant ter zee J. C. Vermeulen en bestaat uit een soort katapult. Het systeem is uniek voor de hele wereld. Tijdens proefne mingen met de lanceerbuis gemonteerd op liet dek van de duikboot Dolfijn zijn fantastische resultaten behaald. ,Dit is het ei van Columbus', zei de heer Doo- renbos. ,Met deze bewapening zijn de scihepen evengoed bewapend als de nuc leaire schepen zonder strategische wa pens'. De marine heeft geen strategische aanvalwapens en behoeft ze volgens de adimiraal ook niet te hebben. Het 2350 ton nietende schip zal ook liet leggen van mijnen, waardoor het n«:t haar zes lanceerbuizcn van het nieu i e type uitermate geschikt is, tot taaie krijgen. De twee schepen, «lie beide een 68 koppige bemanning hebben, kosten samen 136 miljoen gulden. Meisje door trein gegrepen op overweg UTRECHT (ANP) Op een met auto. matische kniperlichten beveiligde over weg aan de Stapperstraat in Baoksem bij Weert (Limburg) is dinsdagmiddag om kwart over twee de 13-jarige Geru- da Berghs uit Baeksem met haar fiets onder de reizigerstrein Maastricht Zandvoort. gekomen. Het meisje was op slag dood. fADVERTENTIE -L,Luister.'Luister.' IVetenjullie ivat te gezien heb bi/Albert //ei/n r Een vakantieboek voorde jeugdP Met 44pagina's stripverha/en?r En nog eens /gpag/na's voi speiietjeS enz? En staan wi/ daar ook in P (Van onze eorsespondent) PARIJS Na zijn massale verkiezingsovewinning in Nancy, heeft de 45-jarige secretaris-generaal van de Radicale Partij, Jean Jeac- ques Servan-Schreiber, een even spectaculaire entree in de Franse kaemr gemaakt. Bij zijn aankomst bij het pa lais Bourbon, de zetel van de nationale vergadering, werd deze nieuwe ster aan Frank- rijks politieke firmament door een bataljon van oud collega's en pers, radio- en televisiereporters opge wacht, dat een staatshoofd hem had kunnen benijden. Maar alvorens deze eerste gang naar zijn niejiwe ar beidsveld te ondernemen, had het debuterende kamerlid te legrammen gestuurd aan drie zijner geestelijke vaders of promotoren: oud-premier Pierre Mendes-France, de bekende socialistische burge meester van Marseille, Gas ton Defferre, en de veteraan van de Europese eenwording, Jean Monnet. Drie telegram men die gelijktijdig de plan nen en de ambities symboli seerden, die JJSS zich voor zijn verdere politieke carrière nu voor ogen heeft gesteld. Zeiden of nooit had' een verkiezings strijd voor één enkele kamerzetel de binnenlandse politiek van Frankrijk gedurende weken zo volledig beheerst en ook beroerd als die welke JJSS nu in Lotha ringen triomfaal heeft afgesloten. Algemeen is men in Parijs nu van oordeel, dat Servan-Schreiber een keerpunt heeft gebracht in de ont wikkeling van net post-gaulllsme. Een wending die intussen ook het voornaamste voorwerp van ge sprek en vooral ook van veront rusting is geweest op het partij congres, dat de gaullisten afgelo_ pen weekeinde In Versailles hiel den en waarop ook president Pom pidou in een rede die hij zater- ilag afstak in Straatsburg enkele duidelijke en waarschuwende toe spelingen maakte. Dat JJSS, die aan zijn politieke in telligentie en intuïtie ook nog het voordelige silhouet van een play boy paart, waarvoor in het bij zonder het vrouwelijke deel van zijn publiek niet onverschillig is, in Nancy een propaganda.cam- pagne heeft gevoerd die uitmunt te door doelmatigheid, fantasie en oorspronkelijkheid, hebben zelfs zijn felste tegenstanders wel moe ten erkennen. Maar met die erken ning zijn ze daarom zeker nog niet van hem af. want intussen heeft superman JJSS alweer het oog gevestigd op een nieuwe etap_ pe m zijn jonge politieke carrière, die gericht is op de gemeenteraads verkiezingen welke volgend jaar in heel Frankrijk zullen worden gehouden. te van een gaullistische eenheids partij van de hand wees en de noodzaak onderstreepte yan een her-georganiseerde oppositie. Het Franse staatshoofd stelde met andere woorden westelijke landen, als Amerika, Engeland, West- Duitsland en Scandinavië aan Frankrijk ten voorbeeld om mid dels een tweepartijenstelsel een voortdurende dialoog tussen rege ringsmeerderheid en oppositie dat ook een schokvrije aflossing van de wacht mogelijk te kunnen ma ken Dat JJSS nu speciaal Gaston Defferre een ere-saluut heeft ge bracht wijst op zijn voornemen de zogeheten Grote Federatie, die de socialistische leider in 1964 tus sen de ntet-communistische linkse partijen en het niet-gaullistiscne centrum wilde vormen, opnieuw tot leven te verwekken. Achter de schermen speelde Servan-Schrei ber toen al een actieve rol in die politieke constructie die niettemin tot mislukking was gedoemd. Via een gemeenschappelijke voor bereiding der gemeenteraadsver kiezingen hoopt JJSS nu meer ge luk te zullen hebben, al heeft h(j in een interview niet zijn vroege re weekblad ,1'Express' dan ook ontkend een nieuwe Derde Macht te willen vestigen. Van de vroegere minister voor cultuur André Malraux stamt het befaamde woord, dat tussen de gaullisten en de communisten geen enkele macht van politieke bete kenis in Frankrijk meer gelegen is. Met zijn appel tot de vorming van twee politieke blokken heeft president Pompidou, die visie in zekere zin dus eveneens verwor. pen. Het fundamentele obstakel voor een Franse versie van het Anglo-Saksische tweepartijenstel sel blijft, naast het individualis me van het laitijnse volkskarakter uiteraard nog steeds het bestaan van een sterke en straf geleide communistische partij. Toch in tegenstelling tot de vroe gere linkse kandidaat voor het pre sidentschap, Frangois Mitterrand, wil Servan-Schreiber de positie van de communistische partij voorlopig buiten beschouwing la ten. Zonder de communisten principieel opnieuw tot het politieke getto te veroordelen wil hij ze eerder in de ijskast plaatsen of. zo men wil, in het eigen sop laten gaar koken. Pas als de rest van de linkse en andere oppositie toit een eigen structuur is georganiseerd zal vocrr JJSS het moment zijn aangebroken met de communisten te gaan praten. Magnetisme Hergroepering Een dertigtal burgemeesters van grote en ook wel kleinere steden heeft zich al rond JJSS geschaard om een gezamenlijke strategie voor een offensief op het gaullis tische bolwerk te ontwerpen. Een nieuw initiatief van de strijdvaar dige en scherpzinnige politicus dat merkwaardigerwijze, bovendien nog beantwoordt aan de althans theoretische wens die president Pompidou zojuist in een a-ede heeft uitgesproken toen hij de gedach- Dat die eerste etappe door de ontbinding, waarin alle linkse en andere vroegere partijen nu prak tisch verkeren niet van korte duur zal kunnen zijn, is voor JJSS van daag eerder een voor- dan een na. deel. Zonder communisten, die nog altijd bijna een kwart van het Franse electoraat vertegenwoordi gen, is in Frankrijk geen alterna tief voor het gaullisme denkbaar. Maar dn Franse communisten hebben, zoals onlangs de ex-com- munieatïe van de partijfilosoof Ga. raudy nogmaals heeft bewezen, de democratische spelregels nog lang niet leren beheersen. Ook hun pro ces heeft dus nog heel wat maan den zoniet jaren, nodig. Intussen wenst Servan-Schreiber nu dus eerst de stoot te geven tot een parlementaire groep van pro. gressieve hervormers, die voor al le partijen, de gaullisten inbegre pen, open zal staan. En het is nog lang nïet uitgesloten dat zijn dynamische verscheidene ontevre den elementen in de tegenwoordi ge regeringsmeerderheeid evenmin ongevoelig zal laten. Want dat ook de eensgezindheid in de regerings coalitie, nu generaal De Gaulle als boeman verdwenen is, wel eens meer schijn dan werkelijkheid zou kunnen zijn, heeft het jongste gaullistische partijcongres even eens doen vermoeden. Het magnetisme van JJSS dat zich, in Nancy nu zot duidelijk heeft gedemonstreerd zou zich in de toekomst op het nationale en liet parlementaire plan wel eens in verschillende richtingen kunnen doen gelden. In elk geval blijkt nu weer nog beweging te zijn ge komen in het stille binnenwater «lat de Franse binnenlandse poli tiek sedert het optreden van gene_ raai De Gaulle had gevormd. VLAARDINGEN (ANP) Op een ter rein aan de Louise de Colignylaan in Vlaardmgen zijn zogenaamde brandrest graven blootgelegd. De graven, waarin een groot aantal scherven is gevon den, dateren uit de tweede eeuw na Christus. In ons land werden nog nooit, eerder soortgelijke graven blootgelegd, Het rijksinstituut voor bodemonder zoek heeft voor de ontdekking grote belangstelling getoond, terwijl de aan dacht van ae archeologen is gericht op een vierkante steen, waarop kleur- resten zijn aangetroffen. De brandrest graven zijn bij graafwerkzaamheden met een dragline blootgelegd. Bij de bewo ners van de lage landen aan de zee, die de brandrestgraven aanlegden, vele eeuwen geleden, was het gebruikelijk de dod'en te verbranden en de as te zet ten in een graf. De doden kregen ge- bruiksvoorwerpen van aardewerk mee, die alvorens in het graf te worden bij gezet, werden stukgeslagenReeds eer der zijn brandrestgraven ontdekt in Bel gië'. Nog deze week zal het onderzoek in Vlaai-dingen worden voorgezet. WETSONTWERP MEDISCHE STUDIE GOEDGEKEURD DEN HAAG (ANP) Do eerste ka- sr heeft dinsdagmiddag een wetsont. •rp aangenomen, «lal «lo mogelijkheid opent gedurende drie jaar aan de me dische faculteit aan het einde van liet eerste studiejaar een propaedeu ch examen af te nemen. Indien hel. aantal studenten dat hei: examen met goed gevolg heeft afge legd de capaciteit van de faculteit over treft, wordt aan de hand van de exa- mencijfers bepaald wie zonder onder breking kan doorstuderen. Minister Veringa deelde mee dat wel licht volgend jaar een plaatsingseom- missie psychologie zal worden gevormd. Indien hieraan behoefte bestaat, zal een nieuwe subfaculteit psychologie wor den gevormd. RUZIE EINDIGDE IN STEEKPARTIJ VOORBURG (ANP) Een reeds maan denlang slepende burenruzie is dinsdag ochtend in «1e Hartzstraat te Voorburg ontaard in een steekpartij, waarbij de 33-jarige elektromonteur H. O. levens gevaarlijk werd verwond. Met een groot knipmes bracht de 37- jarige technisch fotograaf W. M. hem steken toe in hals, longen en rechter zij. De toestand van het slachtoffer dat overgebracht is naar het zieken huis St-Antoniushove te Voorburg, is ernstig. De fotograaf is in arrest ge steld en zal donderdag worden voorge leid aan de officier van. justitie. De dood op de weg HOLWERD (ANP) De 21-jarige Leeuwarder J. Smedinga is in de nacht van maandag op dinsdag om half twee dodelijk verongelukt bij een verkeers ongeval te Holwerd. Het slachtoffer sloeg op zijn motor op een kruising in plaats van links, rechtsaf. Hij reed tegen een paaltje en werd zwaar ge wond. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hij overleden. OSSENDRECHT (ANP) De 26- jarige A. Dingenouts uit Oud-Gastel is gistermorgen omstreeks half zes om het leven gekomen toen hij op de Putseweg onder Ossendrecht met z.jn auto tegen een boom botste Zijn 22-jaiige broer werd uit de wagen geslingerd en moest met zware verwondingen naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom worden ge. bracht. Volgens de politie is de heer Dingenouts waarschijnlijk oververmoeid geweest en achter het stuur in slaap gevallen, waardoor de wagen met grote snelheid tegen de boom is gebotst PUTTEN (ANP) De 26-jarlgc badmeester A. C. H. Dingenouts uit Oud. en Nieuw-Gustcl is dinsdagmorgen te Putten tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. Zijn naast hem zittende 22-jarige broer H. P. M. Din genouts, machinist, liep zeer zwaar her senletsel op. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 16