Geen condoomautomaten langs openbare weg in Middelburg BILT Vondsten burcht Souburgse te zien op tentoonstelling ,De gemeente doet voor ons niets Uranium uit Afrika in de kerncentrale 2 RAAD BESLIST MET 9 TEGEN 8 STEMMEN Vervuiling water Westerschelde in raad Middelburg Dwarsgebakken lekker! Scbr<rdte RAAD VALKENISSE STELDE BEGROTING OVER 1970 VAST ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 JUNI 1970 BESLISSING ZONDER NIEUWE DISCUSSIE MIDDELBURG De gemeente raad van Middelburg heeft maan dagmiddag met negen vóór en acht stemmen tegen besloten tot een verbod van de verkoop van voorbehoedmiddelen .buiten be sloten ruimten'. Dit komt er op neer, dat in de stad in de toekomst condoomautomaten langs de open bare weg niet meer zullen zijn toe gestaan. Zoals gemeld heeft de raad zich in zijn vergadering van 1 juni reeds uitvoerig beziggehou den met de vraag of van gemeen tewege voor deze openbare ver koop al dan geen toestemming zou moeten worden verleend. Aange zien toen de stemmen staakten (9-9) werd besloten om in een vol gende vergadering dat was dus gisteren opnieuw te trachten tot een beslissing te komen. Terwijl In de vorige raadsvergadering de stem van de heer dr E. Voorhoeve de doorslag nog had kunnen geven, be tekende het .voor' van dit enige Boe renpartij-lid in de Middelburgse raud ,nee' van de raad tegen de condoomau tomaten op straat enz. De oorzaak van de nu andere uitslag dan op 1 juni was te vinden in de wat andere samenstelling, door ziekte, va kantie enz., van de raad. De keuze van de fracties was onvéranderd: PvdA en WD kozen voor openbare verkoop van de voorbehoedsmiddelen. ARP, CHU, SGP en zoals gezegd BP waren op nieuw tegen. Het enige ICVP-raadslid, mevrouw De Kooning-van Eekeren was maandag niet ter vergadering aanwe zig. Burgemeester drs P. Wolters herin, nerde, vóór de stemming, de raads leden er aan. dat in de vorige ver gadering was afgesproken, dat er geen nieuwe discussie over dit on derwerp meer zou volgen. Hij wilde slechts een korte stemverklaring toestaan van de op 1 juni afwezige raadsleden. Die uitzondering gold drs H. Hietkamp (chu). De heer Hiet- kamp stelde, dat hem was gebleken, dat onder de bevolking nogal ver schillend op deze zaak was gerea geerd. Veel jongeren vragen zich af waar men zich eigenlijk druk over maakt. Zij redeneren, dat als zij mid delen nodig hebben, ze die toch we: krijgen. Zij beschouwen de anonimi teit van de automaat als niet nood zakelijk. Zo betoogde de heer Hietkamp, die voorts zei er anderzijds ook van op de hoogte te zijn, dat er vele groepen m de stad waren die wel degelijk moeite hadden met deze aangelegenheid die ook in vele gezinnen tot onderwerp van nrek was gemaakt. heer ietkamp, die zelf het onder werp zakelijk wenste te benaderen, zei zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken. dat velen het vraagstuk van de verkoop in het openbaar emotioneel benaderen, terwijl naar zijn mening ook de commercie een niet onbelangrijke rol speelde. De raad stemde maandagmiddag m fei te over het .voorstel Schot.' Dit raads lid had, zoals gemeld, in de raadsverga dering van 1 juni het voorstel ingediend in de gemeentelijke verordening wél het verbod tot verkoop in het open baar op te nemen. Daarvoor hadden b en w dat was althans de wens van de meerderheid van het college voor gesteld om de plaatsing van de auto maten langs de openbare weg wel toe te staan. Naar aanleiding van een vraag van de heer H. Gillissen (pvda) hoe le schadeloosstelling zou worden ge regeld voor degenen, die in het verle den reeds een automaat in de stad had. den geplaatst, antwoordde burgemeester Wolters, dat deze aangelegenheid nog nader zou worden bezien. ONDER NORMEN VAN RIJKSWATERSTAAT' MIDDELBURG De gemeente Middel burg blijft met haar afvoer van afval water in de Westerschelde bij Ritthem ruimschoots onder de door rijkswater- verzochten om alsnog voor een uitke ring via de doorstromingsregeling in aanmerking te komen. Na stemming, met de stemmen van vier raadsleden tegen, besloot de raad om in één geval het beroep gegrond te verklaren en de vergoeding alsnog uit te keren. Van verschillende zijden was eerder uit de raad aangedrongen op waar mogelijk een soepele hantering van de regeling. Zo stelde de heer drs M. de Bruijne, dat indien de aanvrager .materieel' aan de voorwaarden zou voldoen het niet juist zou zijn dan toch op formele gronden afwijzend te beschikken. Wethouder W. Baars wees er in z-jn reactie op de ver schillende opmerkingen onder meer nog op. dat de raad een beroep niet ge grond kan verklaren indien niet wordt voldaan aan een verordening, die door de raad zelf is vastgesteld. Winkelsluiting De raad toonde zich maandagmiddag ook duidelijk verdeeld bij de stemming over een andere verordening. Dit be. trof namelijk het voorstel van b en u om de verplichte vakantiesluiting voor levensmiddelenwinkels met ingang van 1 november van dit jaar te laten ver vallen en voorts de verplichte halve dag sluiting, op maandagmiddag, voor ban ketbakkerswinkels op te heffen. Aan l>eide zijden was hiertoe een verzoek aan het gemeentebestuur gedaan. Vooral de heren Gillissen en H. de Ru (pvda) bleken weinig voor deze maat regelen te voelen omdat, terwijl de plaatselijke ondernemers wel om ad vies was gevraagd, de plaatselijke erknemers-organisaties in deze toch ook voor hen belangrijke aangelegen heid niet in voldoende mate waren ge hoord. De heer De Ru wist zelfs te ver tellen, dat men van werknemerszijde .tegen' het opheffen van de vakantie, sluiting was. Burgemeester Wolters betoogde in ant woord hierop, dat de belangen van de en in de cao voldoende .verankerd' la gen. Hij wees er voorts op. dat de werknemers via de Kamer van Koop handel, waarin zij zijn vertegenwoor digd, hun inspraak hebben gehad. Op de vraag van de heer Hietkamp of de door de Kamer van Koophandel inge stelde enquête, naar de wensen bij de ondernemers met betrekking tot de va kantiesluiting, wel uitvoerig genoeg was geweest, deelde de heer Wolters nog mee, dat dit onderzoek zich over dertig ondernemers had uitgestrekt. Van deze groep hadden zestien ondernemers te kennen gegeven in het geheel geen ver plichte vakantiesluiting op pnjs te stel len. Nadat de heer M. Vinke (chu) nog had betoogd, dat de werknemers inder daad met vakantie moeten kunnen gaan, alls zij dat wensen, werden belde voor. stellen toch, met negen tegen zeven stemmen, aanvaard. De tegenstemmen waren, behalve van de socialistische fractie, va nde heren Hietkamp, Vinke en drs G. Kerkhof (ar). Doorstroming staat gestelde normen. Enige tijd gel leiding van een felac Rittnem een onder. den is er naar aanleiding van inwoners van Ritt zopk geweest, waaruit bleek, dat geen overlast ontstaat door de lozing van het Middelburgse afvalwater. Aldus wethouder W. P. J. Baars in de ring naar aanleiding van een vraag van het ar-raadslid drs G. M. Kerkhof. Mid delburg beschikt over een bezinkingsin. stallatie, aldus de wethouder, waardoor de grove delen reeds uit het afvalwater zijn voor het in de Westerschelde wordt fgeloosd. De heer Baars zag in de on- angs weer actueel geworden zaak wel aanleiding .om de zaak weer eens wat aan te zwengelen' en burgemeester drS P. A. Wolters, die er eveneens op wees dat Middelburg met de waterafvoer de normen van rijkswaterstaat niet over schrijdt, merkte op dat men zal moeten proberen in overleg met Vlissingen de vervuiling zoveel mogelijk tegen te gaan Drs Kerkhof had gevraagd wanneer men de bouw van een zuiveringsinstallatie zou kunnen verwachten. Drs Kerkhof had er op gewezen, dat de gemeente aan de vervuiling van het Westerscheldewa- ter mede schuldig is. (ADVERTENTIE) Een uitvoerige discussie wijdde de raad aan een vijftal beroepschriften, waar bij betrokkenen, die in de afgelopen tijd van een in huur goedkopere naar een duurdere woning waren verhuisd, T oeristenbussen De raad stemde in met een krediet van vierduizend gulden, nodig om via ver. wijzingsbordén en folders bekendheid te geven aan een nieuwe regeling voor het parkeren van toeristenbussen in de stad. Deze regeling komt er. zoals ge meld. op neer dat de passagiers wel in d* gelegenheid worden gesteld om op een plaats, direct bij het centrum ge legen in- en uit te stappen (Turfkaai en noordelijke zijde van de Dam) ter wijl als parkeerplaats voor langere tijd voor de bussen de Loskade zal dienen. Naar aanleiding van de vraag van de heer Hietkamp of het geen aan. beveling zou verdienen om nu geer. bussen meer zullen mogen parkeren op de plaats Onder de Toren dit gedeelte ook vrij te houden van per sonenauto's, betoogde burgemeester Wolters dat het in het voornemen ligt om ook hier de blauwe zone in te stellen. Wethouder J. van Benne- kom zei in aansluiting hierop, een dergelijke maatregel als een stap In de goede richting te beschouwen, om dat het de bezitters van het .veel kleurige maar lelijke blik' eerder zal bewegen naar een parkeerplaats elders in de stad uit te wijken. De burgemeester had eerder nog betoogd, het .blik' eveneens het liefst zoveel mogelijk uit de binnenstad weg te willen hebben. ,Maar dan zullen we eerst in de directe omgeving van het centrum voldoende parkeerruimte moeten creeëren. We willen toch ook de toeristen zoveel mogelijk in df stad houden.' Aldus de burgemees ter. die niet bleek te voelen voor de ggèstie van de heer Hietkamp om missies, die ook nis .medezeggenschaps- commissies' worden aangeduid. Zo zag hij hever de leeftijd waarop een ambte-, naar er deel van kan uitmaken ver laagd van 23 en 21 jaar en zou naar zijn mening naast het betrokken hoofd van dienst ook een lid als voorzitter van de commissie moeten kunnen worden aangewezen. De heer Gillissen drong vooral aan op een .wisselwerking' bin nen de commissies waarbij ook initiatie ven van gemeentebestuur en dienstlei ding zouden moeten uitgaan. De heer het ook wenselijk te ach ten, dat waarnemers .zonder stemrecht' tot de commissies zouden worden toe. gelaten Wethouder M. Hubregtse zei' in zijn antwoord het niet wenselijk tel achten om. nu er een model voor heti reglement in overleg met vertegenwoor. i digers van de vakorganisaties tot stand gekomen, het voorstel terug te ne-l om er opnieuw aan te gaan .sleu telen.' Hij achtte het raadzamer om deVLISSINGEN dienstcommissies eerst eens van de grond te laten komen en zich later over mogelijke wijzigingen nog eens te be raden. De raad stemde daarmee ten slotte ln. De aanleg van een riolering in St-Laurens. waarvan de kosten op vier ton worden geraamd, is bovenaan het .lijstje' gezet, dat door b en w bij gedeputeerde staten is ingediend. In- Lien de nodige financiële middelen zijn ;evonden zal (ADVERTENTIE) VLISSINGEN VAN VER EN NABIJ' Bromfiets vloog in brand in kelder - Dat een bromfiets starten in een kelder gevaarlijk kan zijn merkte maandagmiddag de Vlissin- ger H. S. uit de Vincent van Goghlaan. Het apparaat vloog direct in brand. S. zag kans de brandende bromfiets naar buiten te krijgen waar de Vlis. singse brandweer de brand heeft ge- blust. De bromfiets werd geheel ver- dan ook zo snel moge-Inleid. IN JULI IN MUSEUM TE VLISSINGEN JVLISSINGEN De tentoonstelling ,Vlis. sin gen van ver en nabij', die van 3 tot, cn met 31 juli in het Stedelijk Museum te Vlissingen wordt gehouden, bevat een aantal zeer exclusieve en unie ke historische stukken: recente vond sten uit de opgravingen in de Karo lingische Burcht te Souburg. Overigens de gehele tentoonstelling, dié twee ruim. ten van het museum bevat, bestaat uit archiefstukken die nog niet eerder het publiek zijn getoond. Naast vondsten uit Souburg vindt men op de tentoonstelling kaarten, gravures, teke ningen, schilderijen, foto's en afbeel dingen. lijk met dit werk worden begonnen. Dit zei wethouder Hubregtse, naar aanlei. ding van de vraag van de heer Gillissen of de gemeente in staat was om de ruim half miljoen die Middelburg ont vangt in verband met de overname van enkele wegvakken van de provincie, ook voor andere doelen zou kunnen wor den besteed, dan voor het onderhoud van deze wegen. Direct op deze vraag kon de wethouder slechts antwoorden dat het geld inderdaad was bestemd voor bestrijding van de onderhoudskosten. Naar aanleiding van het voorstel om medewerking te verlenen aan de Alge mene Woningbouwvereniging voor de bouw van woningen in Dauwendaele en in Klarenbeek. wees de heer Gillissen om in het laatste plan meer gronden bouwrijp te maken. De woningbouw corporaties zouden hier wel meer willen bouwen, doch er waren geen voldoende kavels meer beschikbaar. Aldus de heer Gillissen. Het voorstel van b en w om in de po litieverordening een verbod op te ne men om zich in leegstaande nf onbe woonde panden, zonder daartoe bevoegd te zijn. op te houden, werd op verzoek1 an het college aangehouden tot de ver-j i plannen om het bijvoorbeeld in de Zee vaartschool of in de Gevangentoren te doen. maar tenslotte kwam men tot de conclusie dat het Stedelijk Museum toch de meest geëigende plaats was. .We moeten het centrale punt handhaven', meent de archivaris van Vlissingen, de heer N. Veldhuis, die in samenwerking met de commissie van advies van het Stedelijk Museum zorg droeg voor de re alisatie van de tentoonstelling. Finan cieel bleek het ook een meer haalbare kaart wanneer men van het museum gebruik maakte. Een ideaal van de heer Veldhuis Is een permanente tentoonstellings ruimte bij het museum, waarin re gelmatig verschillend tentoonstellin gen gehouden zouden kunnen wor den. Maar dat ideaal is (nog) niet verwezenlijkt en zodoende was men genoodzaakt om de Prentenzaal en de 18de eeuwse kamer op de eer. stc etage van het museum tijdelijk te ontruimen. De olgende vraag was hoé deze ten toonstelling op te zetten. Op alleen fo- De tentoonstelling Is ontstaan op ver. J zoek en in samenwerking met de t Vlissingse VW. Van de zijde van de to s en prentbriefkaarten raakt men, VVV vroeg men zich namelijk af of het naar de mening van de heer Veldhuis, niet mogelijk was om in het toeristen- enigszins uitgekeken. Hij kwam toen seizoen iets van een tentoonstelling teop het idee om een beeld te geven van organiseren. Aanvankelijk waren Bewoners Elleboog Terneuzen TERNEUZEN ,Bij die stort bui van zaterdag hebben we ge luk gehad. We konden nog net op tijd de kleppen van voor die rioolputten gooien'. J. C. Ma- chielsen uit de Elleboog, één e[. gadering van 20 juli. Dienstcommissies Goedkeuring van de raad kreeg ook het voorstel van b en w om voor het per soneel van de gemeente dienstcommis sies in te stellen Vooral de heer Vinke had eerder aangedrongen op enkele wij zigingen in het reglement van deze com- Luchtlijn geopend van Seppe naar Zeeuwse kust BOSCHENHOOFD Met ingang van vandaag (dinsdag) kan men dagelijks vanaf het Westbrabant se vliegveld Seppe heen en terug naar de Zeeuwse kust vliegen. .Kings Airservices' heeft 'n lucht lijn geopend voor .zonaanbidders', die de ongemakken van de Zeeuw se rijksweg 58 geheel doet verge ten. De luchtlijn wordt onderhou den met een vierpersoans Cesna van het vliegveld Seppe naar het vliegveld Midden-Zeeland in het Noord-Sloe. Een retourvlucht kost 30 per persoon. Op zonnige dagen meer zien? Draag een GOEDE ZONNEBRIL U ziet ze bij OPTICIEN een naam in brillen. Na uitvoerige beschouwingen In september j werÜ< voorstel tot vaste zetel J. CMachielsen vloedplanken Vlissingen in zijn totaliteit want .dan kom je het verleden vanzelf tegen, dat trek je naar je toe'. Naast de heer Veldhuis hebben aan de op bouw van de tentoonstelling meegewerkt de araheoloog ir. J. A. Trimpe Burger uit Aardenburg. die zich momenteel be zighoudt met de opgravingen te Sou burg, en de fotograaf A. van Wyngen te Vlissingen. Globaal kan men stellen dat de tentoonstelling een periode van de negende tot de twintigste eeuw om vat. Opgravingen Bovenaan de trap naar de le etage wordt de bezoeker in le instantie gecon fronteerd met 'n aantal folders en derge lijke van de A'lissingse A'A'A". r et onder andere ook brochures van de vroegere bootdienst A'lissingen - Folkstone. Iii do eerste zaal ziet men daarop direct de resultaten van de opgravingen in do Karolingische Burcht te Souburg. Er liggen een aantal vondsten, zoals pot scherven (reliëfbandamphora) uit de tiende eeuw, kammen uit de twaalfde eeuw, een ruiterspoor (elfde of twaalfde w- ci me eeuw)> henen gebruiksvoorwerpen, benen overgegaan zelf hun rioolputten sahaats<'n> enzovoorts, schoon te maken. .Noodgedwongen' Daarnaast geven foto's en tekeningen zeggen__ze. Avant de gemeentelijke een beeld van de opgravingen. De Sou- o--, jjat burgse burcht s van een zodanige his- van de oudste straatjes in Ter- neuzen, maakt een opgelucht gebaar. Hg heeft het hemelwa ter al een paar keer eerder zijn huis zien binnenstromen. reinigingsdienst doet het niet' laatste wordt van gemeentewege ont. kend. De rioolputten in het oude ge deelte word an zelfs vaker schoonge maakt dan die in andere delen van de stad, zegt J. de Later, plaatsver vangend chef van de reinigingsdienst. Volgens hem is het niet mogelijk dat er putten worden overgeslagen. ,H«t werk wordt gecontroleerd'. Foto's leeuwse Misverstanden MISVERSTA NDEN Het leven zit vol misverstanden- Bij een Vlissings benzinestation meldde zich een Belg, die zojuist van de boot uit Breskens was ge komen en die graag de weg naar Knokke wilde toeten In Vlissingen arriveerde een man om half elf op zijn werk bi) De Schelde. Je bent te Iaat mop perde zijn chef- ,Nec' antwoordde le laatkomer: Jullie beginnen te vroeg'. In Middelburg verlieten twee aangeschoten lieden tegen het ochtendkrieken een tapperij. .Hoor de koekoek eens mooi flui ten' stelde de een vast. ,Kom nu .vond de ander 'dat zijn forellen'- Deze opmerking was zwaar tegen het zere heen van de koekoeklief. hebber. .Forellen fluiten nooit zo vroeg' wist hi). KOUDEKERKE Hoofdschotel van de gemeenteraad A'alkenisse was maan. dagavond de vaststelling van de ge meentebegroting over 1970. Als eerste kanttekening werd hierbij door alle fractie gemaakt, dat in het vervolg de begroting vóór het wettelijke tijdstip dienen te worden aangeboden en niet daarna. Alle woordvoerders stipuleer den deze situatie aan het begin van hun algemene beschouwingen, ondanks het feit dat zij alle begrip aan de dag leg den voor de omstandigheden waarin het secretariepersoneel heeft verkeerd ge durende de ingrijpende verbouwing van het gemeentehuis te Koudekcrke. Of de zetel van de gemeenteraad overi- fer.s in Koudekerke gehandhaafd zal, lijven, is een open vraag waarop de raad in september een antwoord zal moeten geven. Dan zal het college van b en w namelijk een voorstel aangaande 1 de definitieve zetel van de gemeente Valkenisse ter tafel brengen. Burge meester H. Koevoets betreurde het met de heer P. Flipse (gb), die dit punt aan sneed, dat de oude raad zich destijds niet duidelijk over de zetelplaats heeft willen uitspreken. Met de heer Flipse was de burgemees ter het ook volkomen eens dat er, als het enigszins mogelijk is. zoveel moge lijk naar variatie in de woningbouw moet worden gestreefd. Alleen bunga. lowbouw zal volgens hem evenwel niet haalbaar zijn. omdat de beleggers, met wie de gemeente in zee gaan, over het algemeen hum interesse tomen voor de conventionele bouw die in de meeste gevallen op uniformiteit zal neerkomen. Niettemin zei de burgemeester in ko mende besprekingen te zullen proberen de woningbouw in zekere mate van de ze uniformiteit af te helpein. ;en Hoge verwachtingen van de ver- hiervan hééft hij niet, om- Ide hij, de huidige industrie zich naurwelijk in deze omgeving kan handhaven. Over de sportaccommodatie merkte de voorzitter op, dat het college van b en w alle medewerking zal geven om tot een uitbreiding van het sportveldencom plex m Koudekerke te komen. Indien de sportverenigingen met gegevens voor de wenselijkheid hiervan bij de gemeen te aankloppen, dan men hieraan ter stond aandacht schenken. Ten aanzien van de scholenbouw beloofde burgemees ter Koevoets namens het college met het oog op de coördinatie van kleuter, en basisonderwijs, er rekening mee te zullen houden de scholen in de kernen te centraliseren. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad tenslotte over tot de vastzeil ing van de begroting. Ten bewijze dat er wel degelijk doe. het-zelf activiteiten worden ontwik keld, kunnen de bewoners van de El leboog echter foto's op tafel leggen, waarop men een man of vijf bezig ziet met het leegscheppen van een vergaarput. Machielsen: ,Dat was veertien dagen geleden en het was hard nodig ook. Als we het niet ge. daan hadden, waren de gevolgen za terdag weer niet te overzien geweest'. Dat de rioolputten in de Elleboog door de mensen van de' reinigings dienst worden overgeslagen komt. zegt Machielsen. omdat men er met de kolkenzuiger niet bij kan. Dat be tekent, dat de putten met de hand moeten worden leeggeschept. Om die reden wordt het karwei gemakshalve .vergeten'. Machielsen heeft zijn eigen huis te gen binnenstromend water beschermd door vóór- en achterdeur af te slui ten met gemetselde muurtjes van on geveer 35 centimeter hoog. Zijn buur man volgde dit voorbeeld. Beide hui zen moeten nu letterlijk worden bin. nengeklommen, maar het systeem heeft in {le praktijk zQn nut al be wezen. In het huis van Machielsen zijn alle rioolaansluitingen met een houten prop verzekerd. Als extra veiligheid is hij momenteel bezig met het pasklaar maken van .vloed, planken' die de ingangen van zijn huis nog beter moeten afsluiten. ,Ik heb sinds 1965 drie keer onder wa ter gestaam en het heeft me nu wel genoeg gekost', aldus Machielsen. BOUWGROND Burgemeester Koevoets noemde het verkrijgen van nieuwe bouwgrond een urgente zaak voor de gemeente, opdat meer woonruimte zal kunnen worden ge creëerd. De stedebouwkundige heeft in middels de opdracht gekregen een struc tuurschets met betrekking tot het voor bereidend bestemmingsplan te maken. Mal name zei hij het voor Koudekerke wenselijk te achten dat de gemeente lijke uitbreiding ln een besluitfase raakt weinig optimistisch toonde hij z;cï; 1 naar aanleiding van een vraag, ov< bestemming van nei lOUBtrieves'j- de gedeeltelijke bc plan voor schone, 1 MIDDELBURG De eerste lading uranium voor de kern centrale bij Borssele zal uit Afrika komen. Tussen de Uranium Mijnbouv/maatschappij Franceville een mijn in Gabon en Kraftwerk Union AG is een leveringscontract getekend voor 210 natuurlijke uranium in de vorm van UF6. Dat staat in een communiqué, dat de NV PZEM, kerncentrale!)ouwe Kraftwerk Union AG de Compagnie des Mines d 'Uranium maandag geza menlijk hebben uitgegeven. Het leveringscontract za] worden uitgevoerd door de Framse groep Urancx, opgerlciht voor de export van uranium. Hel contract tussen de uramiummijnbouwmaatschappij en Kraftwerk Union AG is het vervolg op een .letter of intend' voor de aankoop van hef beno digde uranium ontvangen door de PZEM in 1969. De omzetting in UF 6 van het uranium, dat in Gabon wordt geproduceerd, zal worden uitgevoerd in Frankrijk: in de fabrieken van de Société des Usines Chimique de Pierre- latte- De kerncentrale, die voor de PZEM bij Borssele in aanbouw is krijgt een orutovermogen van 476 MWe. Kraftwerk Union AG zal ook de brandstof elementen leveren Zoals bekend moet de centrale begin 1973 in commer cieel gebruik zijn. Een deel van het geproduceerde elektriciteit zal wor den gebruikt door de aluminiumfabriek van Pechiney op enkele kilo meters afstand van de kerncentrale. Pechiney zal volgens de plannen in ipril 1971 in gebruik komen ')e aandeelhouders van de Uranium Mijnbouw/maatschappij Franceville •ijn: Compagnie de Mokta 25 pet; Société Minière Pechiney Mokta 25 pet; 'ommissarlat a l'Energie Atomique 20 pet; Compagnie Francaise des Mine rals d 'Uranium 10 pet; Compagnie Financière pour 1 'Outre-Mer 5 pet; jmpagnie des Mino3 du Hu ar on 5 pot; Ugine Kuhlman 5 pet. Meisjes gewond bij aanrijding te Goes Jongen brak been bij aanrijding te Colijnsplaat COLTJNSPLAAT De tienjarige M. J. van G. uit Colijnsplaat heeft maandag middag omstreeks kwart voor vijf een torische waarc», dat de heer Trimpe Burger zegt er tot het laatst toe voor te zullen blijven ijveren, dat zal worden afgezien van de geplande bouw van een winkelcentrum op de burcht. 1-Iij is overigens niet de enige, ook buitenland, se geleerden hebben grote belangstelling voor de opgravingen getoond, terwijl een Duitse professor zélfs ai eens het "lan van een internationale actie tot •houd van de Souburgse burcht heeft geopperd. In de Vlissinge gemeenteraad duidt men dit historische monument evenwei aan met .een berg oude scher ven'. .Er heeft zich nog nooit iemand van de raad of van het college van b en w over de burcht Jaten informeren', zegt de heer Trimpe Burger, die nog altijd de hoop heeft dat het winkelcen trum er niet zal komen. Via prenten en kaarten (onder andere uit de beroemde atlas van Hattinga) dringt de bezoeker verder door in de ge schiedenis van Vlissingen. Al deze af beeldingen, waar men overigens niet gauw op uitgekeken raakt, zeker niet wanneer men enigszins met Vlissingen en zijn omgeving bekend is, leiden.de bezoeker tenslotte naar de tweede zaal. reheel gericht is op het heden van In een crroot aantaj foto's geeit ae neer Van Wyngen Vlissingen m vele facetten weer. De zee, de haven, de industrie, de nieuwbouw, maar enjc de verpaupering van de binnenstad, niets wordt er verdoezeld. Enkele oude man netjes op een bankje besluiten de reeks van foto s. Woensdag 1 juli wordt de tentoon, stelling .Vlissingen van ver en na bij om vier uur officieel geopend door de wethouder van onderwijs, cultuur, jeugd en sport, de heer Ch. J. Gillissen Verschage. HET WEER IN EUROPA Vlissing< been gebroken bij een aanrijding de Noordlangeweg onder Colijnsplaat. Nadat dokter H. Jansen uit Kort gene dag twee Goese meisjes gewon meisjes, M. A. S. cn P. C., beiden 12 jaar oud, zaten samen op een fiets. Toen ze tegen half zes. zonder goed uit te kijlcen, vanaf de Westelijke Ringbaan de Westerstraat overstaken, we -- gegrepen door een personenauto stuurder van deze wagen was H. ,Z. uit Rotterdam. Op advies var Van der Werff uit Goes werden de beide meisjes gebracht naar ziekenhuis Berg- zichl. Daar werden ze, vermoedelijk met 'een lichte hersenschudding, een nachtje in observatie gehouden. De personenauto word behoorlijk beschadigd. Slippende auto deed lichtmast en verkeerszuil breken KAMPERLAND Op de provlnciale- I weg 8 bij Kamperland raakte de automo bilist O. A. van der M. uit Vlissingen maandagmorgen met zijn auto in een slip en kwam via een lantaarnpaal en een verkeerszuil tot stilstand. De lan taarnpaal en een verkeerszuil braken door het geweld af. De auto werd ge heel vernield. De bestuurder kwam er zonder kleerscheuren af. Het ongeluk ontstond doordat Van der M. te hard remde op het door de regen glad gewor den wegdek. eerste hulp had verleend werd het slachtoffertje naar het Bergzichtzieken- huis te Goes gebracht. Het ongeluk ont stond doordat de jongen plotseling de weg overstak toen T L. M. uit Apel doorn met zijn auto kwam aangereden. M. kon n:et uitwijken omdat op het zelfde moment een tegenligger naderde. Ondanks hard remmen kon hij de jon gen niet ontwijken. De jongen, die sa men met een vriendje op een fiets was komen aanrijden, kwam uit de sloot gerend waar zij iets hadden bekeken. Bromfietser (16) na botsing in Goes overleden KWADEN DAM MK Maandagochtend g is in hel ziekenhuis Sint-<loanna te Goes de zestienjarige P. II. AVitkam uit Ovezande overleden ten gevolge van de verwondingen, die hij zondagmiddag bij een verkeersongeluk opliep. Dat on geluk gebeurde in een flauwe bocht van de A rcelandse<lijk te Kwadendamme, waar de jongeman uit Ovezande met z(jn bromfiets frontaal in botsing kwam met de door L. I'. M. J. uit Goes bestuut-de personenauto. De bromfiets kwam uit de richting Ove zande en ging in de voor hem linkse (en onoverzichtelijke) bocht vrij ver naar de linkerzijde van de weg. De bromfiets kwam daardoor tegen de lin. kervoorka-nt van de auto terécht en P. H. Witkam schoof over het dak om ver volgens op een veel lager gelegen oprit terecht te komen. Hij had bij de botsing een schedelbasisfractuur, een armbreuk en een beenbreuk opgelopen. Ook de bestuurder van de personenauto moest het ziekenhuis worden opgenomen. Athene, onbewolkt Barcelona. Jicht bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Berlijn, onweer Bordeaux, motregen Brussel, geheel bewolkt Genêve. zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Helsinki, onbewolkt Innsbrüek. half bewolkt Kopenhagen, regen Lissabon, half bewolkt Locarno, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Madrid, licht bewolkt Malaga, licht bewolkt Maüorca. licht bewolkt München. zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Oslo. regen Parijs. Ucht bewolkt Rome. half bewolkt Stockholm, onbewolkt 32 graden 25 graden 30 graden 20 graden 21 graden 19 graden 21 graden 20 graden 26 graden 23 graden 26 graden 27 graden 19 graden 32 graden 26 graden 25 graden 29 graden 26 graden 17 graden 19 graden 27 graden 25 graden VERWACHT... ONBESTENDIG AVEER. Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen, matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als maan dag. WISSELVALLIG EN AANHOUDEND KOEL. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland, Voor Woensdag: aantal uren zon: 2-9; min. temp; van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; Max. temp; van l tot 4 graden onder normaal; Kans op een droge perio. dee van minstens 12 uur: 60 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Voor donderdag: Aantal uren zon: 4-11; Min. temp: van ongeveer normaal tot. 4 graden onder normaal; Max. temp: 0 tot 4 graden onder normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Er w s veel materiële schade. STR A NDVERW ACHTING: wei ten win bij 17 a 18 graden. Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: juli gaat wisselvallig beginnen waarbij enkele oceaanfronten en iets te koel strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2