Holland Popfestival: al 50.000 bezoekers Geen oplossing van het Tomadoconflict Vrouw dreigde huis in brand te steken Openingsdag bevredigend verlopen Miljonair GYNAECOLOOG HAD GEEN SCHULD AAN COMPLICATIE BIJ NARCOSE Staatssecretaris vraagt advies Woonboot overvoer sleepboot: kapitein verdronken HARMONISATIE HUURPRIJZEN Zilveren Anjers uitgereikt EEG EN ENGELAND DINSDAG IN LUXEMBURG AAN VERGADERTAFEL ZATERDAG 27 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ROTTERDAM (GPD) - Een gescandeerd peace' deed de lucht gistermiddag boven het Rotterdamse Kralingse Bos trillen. Naar schatting 50.000 jongeren uit binnen- en bui tenland leefden op die manier mee met het optreden van de popgroep .Quintessence'. Het Holland popfestival heeft zijn eerste dag en nacht achter de rug. In een tijdsbestek van twaalf uur zijn 60.000 blikjes cola en 200.000 broodjes verorberd. Cijfers, die gemakkelijk worden meegedeeld door Toosje Knap. persvrouwe van het festival, die de taak heeft om de tientallen binnen- en buiten landse journalisten tevreden te stellen. Een weinig aangename taak. Want de accommodatie is gebrekkig. Niemand wordt echter kwaad, want het gescandeerd door de hete lucht klinkende .peace' zeeft een indicatie voor de sfeer die ln het bos heerst' Enthousiast Het publiek reageert enthousiast op het optreden van de groepen. ooral .Kanned Heat' bracht het definitieve contact met de men senmassa voor het vier meter ho ge podium tot stand. In ae loop van de avond bleek, dat het programma al twee uur was uitgelopen en het feest op de eerste dag al nachtwerk gaat wor den. Organisator George Knap ,het is duidelijk dat we op dit punt nog te weimg ervaring hebben. De programmering zit gewoon fout'. Maar ook dit hiaat in de organisatie wordt met een begrij pende knik ontvangen. Het pu bliek luiert, het publiek ligt in het gras en geniet van alles en ieder- zich h Een overzicht van de drukte in het Kralingse Bos op de eerste dag van het Holland Popfestival- een om zii i heen. Aanval Het aantal van 50.000 bezoekers is slechts een officieel cijfer van de organisatie. Tot diep in de nacht kwam men bepakt en be- afrastering daar veroorzaakte handen vol werk voor de stewards. Alles werd echter gesust in de sfeer van .peace en love' Het drugcentrom op het terrein, dat wordt bevolkt door enkele art sen van de GG en GD in Rotter dam en een speciaal drugteam, heeft nog niet veel gevallen in de ruime tent gehad. Officieel wordt opgegeven dat men tien drugge bruikers heeft moeten helpen, maar geen van deze patiënten was er ernstig aan toe. Het hospitaal had het ook gedu rende de dag en nacht rustig. Men heeft tot nu toe slechts éen bed- patiënt, een anginageval. moeten helpen en voorts hield men zich bezig met het doorprikken van Voor enige opwinding onder de eirnalisten zorgde ene meneer on Auerbach. een Amerikaan, die verklaarde miljonair te zijn. Hij wil op woensdag 1 juli op de Dam in Amsterdam een vredes feest organiseren voor iedereen die van de vrede houdt. Uitnodi gingen zijn al verstuurd aan pre sident Nixon. Kosygin en Mao Tse-Toeng en aan alle andere staatshoofden, die in 1970 zich op een of andere manier met oorlog moeten bezighouden. Voor het muziekminnende publiek zijn er alleen maar hoogtepunten te noteren. Zowel het optreden van .The Flock', .Santana' als .Jefferson Airplaine' was een hoogtepunt. Al deze groepen brachten het over het algemeen rustig luisterende publiek van de koude' grond. De organisatie heeft geen idee hoeveel publiek men nog heeft te verwachten. De politie, die zich totaal afzijdig houdt althans op het terrein van het festival, verwacht dat men vandaag ln Rotterdam nog eens 40 tot 60.000 hippies uit het hele land kan ver wachten. Vergiftigingen door behandel ir MAANDAG WELLICHT STAKING Politie moest ontruiming gekraakt pand opgeven Waarschuwing in het Pharmaceutisch Weekblad HUISMIDDEL BOORZUUR IS GEVAARLIJK DEN HAAG (GPD) Dringender dan ooit wordt in het Pharmaceutisch Week. blad gewaarschuwd tegen het gebruik van hoorzuur. Dit huismiddel, dat popu lair was als geen ander, blijkt gevaar lijker dan zelfs de artsen vermoeden, die nog steeds boorverbindingen voor schrijven. Al in het begin van deze eeuw stierf een kind van drie jaar. dat brandwonden had opgelopen en ruim met boorzalf was behandeld, aan boo rverg.fti ging. Ook na irrigatie met boorwater zijn dodelijke vergiftigingen voorgekomen. Tot 1943 kwamen er 27 vergiftlgings. gevallen door boorzuur voor. Een gering getal bij een middel, dat door miljoe nen is gebruikt, maar het is waar schijnlijk, dat een groot aantal minder ernstige gevallen op het .onschadelijke' huismiddel is teruggevoerd. kunnen thuis ontstaan landeling van een open wond met boorzuurpoeder, behandeling van een wond met boorwatercompressen en dergelijke in ernstige gevallen (by hoge doseringen) kan zelfs shock of coma het gevolg zijn. Een tegengif bestaat niet. Het artikel wijst op vergissingen in ziekenhuizen, waar boorwater in baby voeding terecht kwam. .Het zou in geen geval op de zuigelingenafdeling aanwe. zig moeten zijn'. De schrijver M. H. Pons-Tobi, pleit voor de grootst mogelijke voorzichtigheid, al geeft hij toe, dat boorzuur in oogdrup- pels enig en onvervangbaar is. Boven, dien is die hoeveelheid zo gering, dat reen gevaar aan verbonden is. Borax boorzuur in gorgeldranken voor kin deren zijn evenwel ontoelaatbaar. Echtpaar eist: eerst woonruimte laan de Merwedekade aan. De sympathie van de meeste buurtbewoners ging uit naar het gezin Van den Brink. Eerst woonruimte' Toen vrijdagochtend bleek dat de ont ruiming van het huls een moeilijke en hoogst riskante zaak zou worden, deelde de heer Schouten het gezin Van den Brink mee dat het over enkele dagen huis zou kunnen betrekken.' UTRECHT (GPD) Een levens gevaarlijke situatie is vrijdagoch tend ontstaan bij de voorgenomen poging tot ontruiming van het door de familie Van den Brink se- |«'htpaar zei mij dat het dat zwart op ae Iamilie van aen önnK 6e |wlt wiJde hPhben> mnJir dluir %1>el ,k kraakte huis aan de Merwedeka- de. Mevrouw Van den Brink gooide met pe troleum toen twee rechercheurs van po litie een ladderwagen van de brandweer beklommen om binnen te gaan. Xe dreig de de hele boel ln brand te zullen steken als het huis met geweld zou worden ont ruimd. Omdat ook de twee kleine kin deren (twee en drie jaar) van het echt- niets voor. zei de heer Schouten. Per slot van rekening wonen deze mensen in een gekraakt pand. Ze moeten er eerst maar uitkomen, voordat we verder praten.' Het zag er toen naar uit dat de ont ruiming toch een feit zou gaan wor den. maar vanwege de gevaarlijke situatie die politie en brandweer tot terugtrekken noopte, bleef de ge kraakte toestand zoals die was De toekomst zal leren wat voor oplos sing tenslotte uit de bus zal komen, niets te redden zou zijn stelden de poli tiemannen hun beslissing uit in afwach- Aftiinrhfon ting van de komst van de commissaris nlWULIlltn van de Justitiële dienst R. Drip. Om tall Mil ««de de contatatafl, ^.'STST'SSl AMERIKAAN: DIKSTE MAN TER WERELD WASHINGTON (AP) fit een nieuwe Amerikaanse -«tudie blijkt dat de gemiddelde Amerikaanse man dikker Is dan zijn soort go- noten elders in do wereld. <t- moedelljk Ih dit een gevolg van te zware voeding en een zittend le ven. Buitensporige dikke armen, waar aan de vcth«veelheid van h«t 11- •haam kan worden af gemeten, zijn •éa van de voornaamste normen, die voor het onderzoek zijn toe- 5JU conclusies worden getrokken ln een rapport, dat is voorbereid door wetenschappelijke ambtena ren van de Harvard universiteit -r.r.g dat i door de Amerikaanse voor de volksgezondheid. De Amerikaanse vrouw wordt uit sluitend met haar Canadese 1 c.ge- noten vergeleken, omdat vergeuj. klngsmateriaal met andere landen niet beschikbaar Ih. Maar de Ame rikaanse vrouw blijkt wel dikker te zijn dan haar Canadese soort- genote. aldus het rappor*.. Vol gens het rapport is de buitenland se groep, de de Amerikaanse dik ke man het dichtfet benadert de Italiaan, die in Rome woont. De mannen uit de andere delen van Italië zijn weer niet ken leeg, toen het gei Van den Brink. dat de politie zich moest terugtrekken:, omdat ontruiming te riskant was. Daar- na klom de commandant van de brand weer, de heer J. 't Lam. via de ladder wagen het zoldervertrek binnen. Hij sprak geruimte tijd met de heer en me vrouw Van den Brink, die bij hun e;s. eerst zwart op wit andere woonruimte, bleven. Ook de brandweer trok zich daar na terug. Een brandweerman bleef ach ter om de zaak in het oog te blijven houden. De ontruiming van het ge kraakte huis trok uiteraard veel be langstelling van buurtbewoners. Van ne gen uur. het tijdstip waarop onbezol digd ambtenaar van politie H. A. Schou ten met enkele rechercheurs arriveerde, tot omstreeks één uur hield het rumoer ander huis, waarvoor het niet huur betaalde omdat het, aldus, de heer Van den Brink, daar een grote! keet was. Zeventien juni werd de heer en mevrouw Van de Brink me*, twee re chercheurs een sommatie voorgelezen om het huis te ontruimen. Ze wonen er nog steeds. Centraal tuchtcollege doet uitspraak in hoger beroep Niet voor iedere kleine ingreep anesthesist beschikbaar AMSTERDAM (ANP) Het ceil- traal medisch tuchtcollege is van mening dat een arts, die voor een lichte ingreep onder zijn toezicht narcose liet geven door een ver- ETTEN-LEUR (ANP) Tornado en de Belgische vakbonden zijn ook vrijdag niet tot een akkoord gekomen. Dat betekent dat maan dagochtend in de bedrijven van Tornado in Etten-Leur en Zwijn- drecht zal blijken of de 215 wer kende Belgen gevolg zullen geven aan de oproep van hun vakbonds bestuurders om in staking te gaan. Tornado-directeur drs B. Botman deelde vrijdagavond mee: ,het is een vreemde affaire. Ook wij weten maandagoch tend pas hoe de zaken ervoor staan, want dan blijkt wie er komen werken en wie niet. De indruk bestaat sterk dat de in Nederland werkende Bel gen zelf niet weten wat ze moeten doen: f" evolg geven aan de oproep van hun vak- ondsoestuurders om te gaan staken nu een loonsverhoging van vijf Belgische francs per uur door Tornado is afgewe zen ofwel zij komen normaal naar hun werk.' De Tomado-direotie liet vrijdag avond weten dat men nog altijd ge negen is om de Belgen een Neder landse cao te geven, met inbegrip van enkele faciliteiten, zoals een voordelige Belgische kinderbijslagre geling. De Belgische vakbondsbe stuurders handhaven hun eis van 3f cent loonsverhoging per uur. aange zien de werknemers bij Tornado ii de Belgische plaats Puurs ook een dergelijke verhoging hebben gekre gen! Tornado blijft van mening dat De dood op de weg RUCPHEN (ANP) De 67-jarige weduwe Adriana Dirken uit Rucphen is vrijdagochtend bij een verkeersongeluk m haar woonplaats om het leven geko men. De vrouw werd door een perso nenauto gegrepen toen zij vanuit een zijstraat plotseling de Zundertseweg opreed. Zij was op slag dood. De 21-ja- rige bestuurster van de personenauto werd imet lichte verwondingen opgeno men in het St-Fransisousziekenhuis te Roose.ndaal. De een eenzijdige loonsverhoging voor in Nederland werkende Belgen onrecht vaardig is ten opzichte van de eigen sDnpninBtir Nederlandse werknemer. IDAARDERADEEL (ANP) 16-jarige koopman W. Visser uit Wyt- Zoals bekend gaat het hier om een vrij j gaard is vrijdagmiddag omgekomen, uniek loonconflict, waarbij de Neder- - landse vakbonden tot op lieden buiten spel zijn gebleven. De Tomado-directie kan bovendien niet aan de eisen van de Belgische vakbonden tegemoetkomen, omdat- zij dan onmiddellijk de Neder landse vakbonden in het newer* zal zien komen. DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van economische zaken heeft de commissie economische mededinging gevraagd hem te adviseren over het verzoek dat door een aantal organisa ties van kleinhandelaren in de levens, middelenbrancbe is ingediend om de .me dedingingsregeling voor de detailhandel in suiker' algemeen verbindend te klaren. Deze regeling heeft betrekking op het in rekening brengen van een minimum prijs bij verkoop van suiker aan con sumenten. Het verzoek van de staats secretaris om advies is mede gedaan namens de minister van landbouw en visserij. toen hij op een spoorwegovergang Idaarderadeal op zijn fiets tegen een trein reed. SARTRE VOOR VERHOOR AANGEHOUDEN i Van onze correspondent PARIJS De 31-jarige assistent-pro. maal fessor en voornaamste leider van de •"ranse Mao-communisten, Alain Geis. nar, die donderdagavond, ondanks zijn >ruik en valse baard die liem onher- jenbaar hadden moeten maken, toch in het hartje van Parijs door de politie gearresteerd is, loopt nu kans tot maxi maal drie jaar gevangenisstraf te zul. len worden veroordeeld wanneer binnen kort zjjn proces voorkomt. Tegen Geismar was eind mei al een bevel tot aanhouding en voorgeleiding uitgevaardigd vanwege zijn bijdragen en verantwoordelijkheid aan de laatste studentenrellen in Parijs, waarbij voor ruim een half miljoen schade werd aan gericht. Geismar wordt nu vervolgd wegens aanslag op de veiligheid van de staat. Zijn extreem linkse organisatie was al eerder door de regering ontbonden ver klaard. Zijn belangrijkste promotor, filosoof Jean Paul Sartre heeft gisteren al be loofd dat hij op het komende proces van Geismar als getuige op zal 'reden Zelf heeft Sartre gisteren ook anderhalf uur op een Parijs politiebureau mogen doorbrengen nadat hij met zijn vriendin Simone de Beauvoir en nog zestien an. dere bekende en onbekende geestver wanten op de grote boulevards het Maoïstische strijdorgaan waarvan hij directeur is, aan de man bracht Na een verhoor, dat. volgens Sartre zelf. in -.eer be'erfa,-. - :,.cn rr.oc- z n afceno- men werden de bereomde wijsgeer en zijn •nedeventers weer op vrije voeten ge steld, zonder dat ze in officiële staat an beschuldiging werden geplaatst UTRECHT (ANP) De 67-jarige W. Visser uit Wirdum is vrijdagmiddag op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg nabij zijn woon plaats tegen een intercitytrein uit Leeu warden gebotst en om het leven geko men. De heer Visser wilde de overweg tussen Wirdum en Grouw op zijn fiets passeren toen de trein reeds voorbijreed. De machinist heeft van het ongeluk niets gemerkt. Hij werd door reizigers via de conducteur gewaarschuwd. Vol gens de spoorwegen werkten de knipper lichten van de overwegbeveiliging nor. ASSEN (ANP) Vrijdagmiddag om kwart over drie ls op de weg van Rolde naar Assen de 26-jarige Duitser Roderieh Homann uit Hamburg om hst leven gekomen bij" een verkeersongeluk. De Duitser verloor by het nemen van een bocht de macht over het stuur van zijn motor en botste tegen een boom. Het slachtoffer was op slag dood. ONTSLAGAANVRAAG VOOR VEERTIG MAN BIJ AMERSFOORTS BEDRIJF AMERSFOORT (GPD) Bij High Voltage Engineering (Europa) NV in Amersfoort zal ruim een derde deel van het 110 man tellende personeel moeten afvloeien Het bedrijf zal bij het gewestelijk arbeidsbureau een ont slagvergunning voor 40 werknemers aan vragen. Met vertegenwoordigers van werkge vers en werknemersorganisaties zijn on derhandelingen gaande over een afvloei ingsregeling. Een teruggang gedurende de laatste maanden in de orderportefeuille is de directe oorzaak van de personeelsin krimping. De daling van het aantal orders is het gevolg van het feit dat bij de overheden in de diverse West. europese landen een verschuiving heeft plaats gehad in het subsidiebeleid van de exacte naar de sociale sector. Met de voorgenomen personeelsinkrim ping hoopt het bedrijf een meer effici ënte differentiatie van zijn produktïe- lijn te kunnen bereiken, zodta aan de huidige moeilijkheden beter het hoofd kan worden geboden. KOUDEKERK (GPD) De 57-jarige ka pitein J. de Stooker uit Marken is don- lerdagmlddag om kwart over vijf bij een ongeluk op de Oude Rijn verdron ken. Het ongeluk gebeurde kleine schip van de kapitein eei schip trok. Toen de twee schepen wer den ingehaald door een ander schip heeft de kapitein uit Marken vermoe delijk vaart, gemindord. Dit had echter een verkeerde uitwer king, want het woonschip behield het tenmo en voer op het kleine trekkertje in. Het woonschip ramde zijn trekker en dook scheef achter op het schip dat volledig werd overvaren. De kapitein in de stuurhut kon niet tijdig uit de voeten komen en verdronk terwijl het schip zonk. Een tweede man aan boord kon zich zwemmend redden. pleegster, niet in zorg te kort schiet voor zijn patiënt, wanneer hij hiertoe overgaat. Ook al is hij niet geoefend in de teeh. niek van de ingrepen nodig bij optre dende complicaties in ademhaling of hartslag, uiteraard mits hij voor de ingreep de nodige zorg heeft besteed om zich door voorafgaande onderzoe ken te vergewissen dat er geen aanwij zingen zijn dat zich 'n zodanige com plicatie zon kunnen voor doen. Het gaat niet aan op een arts, die voor het zeld zame geval van een complicatie is ko men te 1st aan normen toe te paasen waaraan naar het college uit eigen we tenschap bekend is het merendeel der in Nederland werkzame artsen niet kan voldoen. Dit zegt het centraal medisch tucht college in zijn uitspraak in hoger be roep inzake een in eerste instantie bij 'n medisch tuchtcollege door de genees kundige inspecteur van de volksgezond heid ingediende klacht over een gynae coloog. Deze had in maart 1968 een cu rettage verricht bij een onder narcose verkerende patiënte zonder bijstand van anesthesist en zonder de techniek het intuberen te beheersen. De tiënte had een miskraam gehad en nuten. Vrijwel direct daarna consta teerde de zuster ademhalingsmoeilijk heden. Een geroepen anesthesist die vaststelde dat de patiënte klinisch dood leek. slaagde erin de ademhaling van de patiënte weer op gang te brengen. Haar toestand is echter niet verbeterd. Zij is overgebracht naar het Zuidwal- ziekenhuis in Den Haag voor neurolo gische behandelingen doch niet uit coma ontwaakt. Te weinig anesthesisten Het centraal medisch tuchtcollege be vestigt in zijn uitspraak de beslissing van het college In eerste aanleg, dat de klacht als ongegrond afwees onder meer op de overweging dat is geble ken dat ingrepen als de plaatsgevonden curettage onder narcose regelmatig en niet bij wijze van uitzondering plaats- tresist en de bijstand van een anesthe- thesist en de bijstand van een anesthe sist bij dergelijke ingrepen niet wel mo gelijk is omdat het aantal anesthesis ten daarvoor ten enen male onvoldoende De gynaecoloog kan dan ook geen ver wijt worden gemaakt de narcose zelf te hebben toegepast zonder bijstand een anesthesist. TIEN WENSEN VAN THANT SAN FRANCISCO (AFP) Ter gelegenheid van het 25-jarige be staan van het handvest van de VN, heeft secretaris.generaal Thant, de volgende tien wensen gepubliceerd Ik wens dat de mensen ophou den- met elkaar te haten en te doden om redenen van ras. huids. kleur, religie, nationalisme of ide ologie. Ik wens dat liefde, medelij den en begrip voortaan de aan gelegenheid van de mensen zul len inspireren. Ik wens dat de rijken en be voorrechten met de armen zullen delen wat hun geschonken is. Ik wens dat de landen elkaar helpen in de kunst van leiding geven yan de mensen in vrede, rechtvaardigheid en voorspoed. Ik wens dat de landen zich verenigen om met moed en vast besloten het hoofd te bieden aan de wereldproblemen zonder weer ga. waarvoor de mensheid zich ge steld ziet. Ik wens dat de geweldige vooruitgang in wetenschap en techniek gepaard gaan met een vergelijkvaré vooruitgang op het febïed van moreel, rechtvaardig- eid en politiek. Ik wens dat de wereld aan dachtiger luistert naar de onge rustheid die de jongeren laten blijken. Ik wens dat de leiders van de grote naties van de huidige we reld hun geschillen bijleggen en hun krachten bundelen tot heal van de mensheid. Ik bid voor een snelle terug keer van de vrede in het verwoes. te Indo-China voor een recht vaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten onder de voor waarden die de organisatie van de Verenigde Naties heeft voor geschreven en voor een spoedige deelneming van de volksrepubliek China aan de activiteit van de werel dorganisat i e Ik doe u allen mijn beste wen sen ,su taung" toekomen, evenals aan alle mannen en vrou wen op aarde die van goede wille zijn'. Staatslieden uit 121 landen zijn vrijdag in San Francisco bijeen gekomen om de 25ste verjaar dag van de stichting van de Ver enigde Naties te vieren. Op 26 juni 1945 ondertekenden 50 lan den het handvest van de VN. het vredesdocument dat tegen het eind van de tweede oorlog was opgesteld na drie maanden over leg in het operahuis van San Francisco. In dit gebouw wordt vandaag een algemene vergade ring gehouden ter gelegenheid van dit feit. Van de 126 landen die lid zijn van de VN zullen alleen Albanië. Cambodja, de Centraal- Afrikaanse Republiek. Cuba en Gambia niet op de vergadering vertegenwoordigd zijn. De overige landen hebben ministers, oud-mL nisters of VN.ambassadeurs als afgevaardigden gezonden. DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft zich verenigd niet een voorstel van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening om tot harmonisatie van de huurprijzen van woningen en be drijfspanden te komen. Naar de miniater-pres.den'. De Jong vrij dagavond na afloop van de kabinetszit ting meedeelde zal een ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet, de wo ningwet en de jaarlijkse huurverhogin- genwet naar verwachting binnenkort bij de tweede kamer worden ngediend. Het ontwerp strekt er in de eerste plaats toe om onaer zekere waarborgen de moge- i lijkheid te openen, dat huurder en ver. huurder van een woning waarop de ver plichte Jaarlijkse huurverhogingen niet van toepassing zijn. een hoger percenta ge dan de thans geldende limiet van 6 procent overeenkomen, tot een maximum van 12 procent. Voorts wordt in het ont werp voorgesteld de minister de be voegdheid te geven de huurpnjzT. van woningen die eigendom zijn van wo ningcorporaties of gemeenten inciden teel te verhogen om tot een geharmoni seerde huur te komen, ongeacht of die woningen in geliberaliseerd of in nog niet geliberaliseerd gebied liggen. AMSTERDAM (ANP) Voor de 21ste keer is vrijdagmorgen de Zilveren Anjer van het prins Bernhardfonds voor cul turele verdiepten uitgereikt. Zij werd door prins Bernhard zelf op het paleis in Amsterdam overhandigd aan me vrouw H. A. Polak-Sohwarz en aan da heren H. Beem en ir C. E. P. M. Raedta voor hun uitstekende verdiensten, die zij .met onverplichte arbeid voor onze cultuur hebben verworven'. .Maar", zo voegde de prins er aan toe, .langzamerhand weten wij tiu wel, dat dit onverplichte een ander woord is voor de zware verplichting. d:e zij zich zelf stelden en die uiteihdelijk het leven stelde aan de mens als drager van de cultuur, als hij bedreigd werd, niet ai- leen in de jaren van nazisme, maar ook nu en telkens weer'. Mevrouw Polak kreeg de onderschei ding voor haar bijdrage aan het Neder landse muziekleven, met name door het Leopold Schwarz fonds, en aan de aca- mische studie door het Leo Polak fonds. Voorts werd zij met de zilveren anjer geëerd voor haar onmisbaar aandeel in de stichting van het Rosa Spierhufe en de financiering van de Henriette Antoi nette stichting. De heer Beem maakte zich verdienste lijk door zijn studie en het op schrift vastleggen van de geschiedenis van het joodse volksdeel van Nederland, van de jiddische taal en letterkunde en van joodse gebruiken en tradities in Neder land. Pnns Bernhard noemde het, toen hij zich tot hem wendde, een ware open baring dankzij de heer Beem te ontdek ken dat de uitdrukking .slome duike laar' teruggaat op een allerminst slome maar vlijtige volksdichter van de gele genheidsrijmen in het Jiddisch, die om streeks 1800 in de Amsterdamse joden buurt voor zijn brood het vak van schoenmaker uitoefende, maar zijn ver zen aldus signeerde Ir Raedts. oud-directeur van de Oranje Nassau mijnen, heeft zich in het verle den op verschillende wijze beijverd voor de bevordering en het behoud van het culturele leven in Limburg. Hij heeft zich intensief bezig gehouden met on der andere het herstel van kastelen en andere oude cultuurmonumenten, alsme de het behoud van het zo karakteris tieke landschap in Zuid-Limburg. Foto: prins reiking met vi/nr; Raedts, mevrouw Schwartz en de h 'emhard na de uit- Inr: ir C- E. P. M. A. Polak- H Beem. grondlegger van nieuw een fel protest doen horen om. dat de Franse justitie met twee maten blijft meten: andere Maoïsten die hun lectuur verspreiden worden nog altijd steevast in voorarrest achter de tralies opgesloten. DEN" HAAG (GPD) De EEG en Engeland zullen dinsdag officieel de be sprekingen over aansluiting beginnen na een onderbreking in de contacten can büna zeven-en-een-half jaar. Dan zal de Belgische minister van buiten landse zaken Harmei de .openingstoespraak' houden op de tweede dag van de EEG-m!nisterraad, die maandag in Luxemburg begint. Op die eerste dag zul- 'en nog enkele formele kanten van het nitbreldingsoverleg aan de orde ko men. onder meer het tempo van vergaderen. De EEG stelt zich voor twee keer in de drie maanden overleg op ministerieel liveau, of zo nodig meer, te houden en twee dagen in de twee weken de am bassadeurs te laten vergaderen. De werkbesprekingen beginnen 21 juli. Tot lie datum hebben de partners in het overleg de tijd na te denken over de uitgangspunten, die beide partijen ongetwijfeld in hun eerste redevoeringen n de ministerraad van volgende week naar voren zullen brengen. Het .echte' beslissende overleg begint overigens pas in september. Op de agenda staan ook nog andere problemen, met als belangrijkste de moeilijkheden van Euratom met het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Frankrijk weigert dit zogenaamde non-proliferatieverdrag te ondertekenen, waardoor Euratom nog steeds niet zijn standpunt tegenover het atoombureau van de VN heeft kunnen bepalen. Binnen de gemeenschap pen bestaat grote verontrusting over het feit, dat er nog steeds zo weinig beweging in deze zaak zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9