Middelburg geeft groep hoger bijstandsbedrag Woensdag nieuwe rijksweg 58 (ged.) en Sloeweg open Nieuw kustlicht Recreatieverkeer wordt doorgelicht 4 AFSCHAFFING VIJF PROCENTS-.PRIKKEL' Examens ACTIVITEITEN GEMEENSCHAP VOGELWAARDE CV-plannen? Even bellen! Hollestelle NV 01100-6995 Diefstal in zwembad Kurkdroge dijk zwartgeblakerd door hooibrandje DIPLOMA-UITREIKING LTS KLARENBEEK MIDDELBURG ,Raad Valkenisse maakt uit wanneer wij naar bed moeten' Jongelui plaatsten telefonisch bestellingen Commerciële quiz OVERTREDING WET OP KANSSPELEN VOOR RECHTER Bij Van Benthem Jutting HANS WARREN OPENDE IN MIDDELBURG IK0NEN-EXP0SITIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1970 (ADVERTENTIE) ALS EERSTE GEMEENTE IN PROVINCIE MIDDELBURG De gemeente Middelburg heeft als eerste ge meente in Zeeland besloten om de zogenaamde correctiefactor van vijf procent in de bijstandsverle ning te laten vallen voor degenen, die om enigerlei reden niet meer in staat zijn om te werken. Deze maatregel levert het merendeel van de inwoners van Middelburg die bijstand krijgen een .extraatje' op. De Zeeuwse hoofdstad wijkt met dit besluit af van de door de rijks overheid gestelde .indicatieve nor men'. Do vijf procents marge houdt in, dat het uitgekeerde bedrag aan bijstand in ie der geval vijf procent lager dient te zijn, dat het op dat moment geldende minimumloon urn aldus de betrokkene aldus de .prikkel' te geven om zo spoe dig mogelijk weer op een of andere wijze aan het werk te gaan en zo weer in zijn levensonderhoud te voorzien. Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben tot opheffing van deze maatregel besloten daartoe geadvi seerd door de commissie van advies in zake de bijstandswet omdat voor het toepassen van de .prikkel' in vele ge vallen zo menen zij, geen redelijk ar gument meer is te vinden. Men denkt daarbij vooral aan de grote groepen, die blijvend arbeidsongeschikt zijn dus voor goed, of in ieder geval voor zeer lange perioden, voor hun le vensonderhoud op de bijstandsuitkerin- burg zowel in als buiten inrichtingen, een bijzondere uitkering, die ook wel wordt betiteld als vakantietoelage, ge daan. Deze uitkering bedraagt thans indien over de volledige periode bijstand is genoten voor echtparen 168,50 gul den en voor alleenstaanden 126,50. Discretie Tijdens een vrijdag gehouden persbij eenkomst, waarop de verhoging werd bekendgemaakt, wees de wethouder van sociale zaken, de heer J. van Bennekom, er nog eens op, dat ofschoon de gemeen te hier algemene normen stelt, de toe kenning van bijstand toch een indivi duele zaak blijft, waar van geval tot geval, met de nodige discretie, de be staande behoeften worden nagegaan. Een grotere openheid in bijstandszaken, bijvoorbeeld met betrekking tot de be dragen waarop men aanspraak kan ma ken, zei de heer Van Bennekom ook van belang te achten, om in ieder ge val zoveel mogelijk te vermijden aat men er niet ot slechts .toevalligerwij ze' achter komt dat men op een bepaal de mate van hulp van overheidswege recht heeft. Overigens constateert men in dit verband ook een vermindering van drempelvrees. Ofschoon geen sterke groei, valt er toch een zekere toename in het aantal bij de gemeente Middelburg ingediende aanvragen om bijstand te constateren. Zo waren dat er voor periodieke als in cidentele bijstand (bijvoorbeeld vooreen verhuizing) in het tweede halfjaar van 1969 745 (in dezelfde periode van 196S 719). Van de 745 ingediende aanvragen wer den er 592 ingewilligd, 122 afgewezen en 71 gedeeltelijk ingewilligd. De met Ingang van 29 juni in Middel, burg geldende bijstandsnormen pei week zijn als volgt: Voor de eerste groep, die dus om eni gerlei wijze niet meer in staat kunnen worden geacht om via werk niet meer in een inkomen te voorzien (de zogenaam de .niet met het arbeidsbestel verbon denen'): gezinnen ƒ97,05, gezinnen met 1 kin ƒ98,80, gezinnen met 2 kinderen 100,40, gezinnen met 3 kinderen 103.15, gezinnen met 4 of meer kinde ren 103,15, kamerbewoners - alleen- wonenden 67,95, kostgangers 86,25. Voor degenen, die nog wel worden ge acht met het arbeidsbestel te zijn ver bonden: (Deze bedragen gelden sinds de cember 1969): gezinnen 89,75. gezinnen met 1 kind 91,50, gezinnen met 2 kin deren 93,10, gezinnen met 3 kinde. ren 95,85, gezinnen met 4 of meer kinderen ƒ96, kamerbewoners - alleen- wonenden 62,85, kostgangers 81,15. Voor .onvolledige gezinnen' wordt ir beide categorieën een vermindering toe- COMMISSARIS HIJST VLAGGEN TWEEHONDERD BALLONNETJES DE LUCHT IN wonende bejaarden, weduwen, verlaten vrouwen, en mannen en vrouwen, die om verschillende redenen aan huis gebonden zijn voor verzorging van kinderen en andere gezinsleden. Deze laatste groe pen waarbij men dus niet buitens huis kan gaan werken om aldus een inkomen te verwerven vallen veelal onder het begrip .onvolledige gezinnen.'! Dit laten vallen van de vijf procents MIDDELBURG De OfflCiele ï^uegeTegLtQ1n^e^29e3juni per openstelling van de noordelijke rlj- ^Sör611 °p; baan van rijksweg nummer 58 van voor onvolledige gezinnen 6.20 j de Sloedam naar Biezelinge en van voor kamerbewoners, alleenstaanden i en kostgangers 5.io de provinciale Zuidsloeweg tussen Een tweede argument om van de rijks norm af te wijken is gelegen in de steed3 stijgende kosten van levenson derhoud waarvoor natuurlijk juist deze groepen bijzonder gevoelig zijn. Andere grote gemeenten in Nederland die tot een soortgelijke maajtregel als in Middelburg hebben besloten zijn on. der andere Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Alkmaar. Amsterdam en de gemeenten in het noor den van het land zijn inmiddels nog een stap verder gegaan. Daar heeft men be sloten om de optrekking van de bij standsnorm tot het vastgestelde mini mumloon voor iedereen van toepassing te verklaren, dus ook voor degenen die wel in staat zouden zijn om te werken. In >Iiddelborg gaat men er echter van uit, dat het wel degelijk zin heeft om in bepaalde gevallen de .prikkel' te handhaven en het niet de bedoeling van de bijstandswet kan zijn om bepaalde Iiersonen of groepen ,in de watten' te eggen. De na 29 juni geldende bedragen van! bijstand kunnen overigens per 1 juli op nieuw worden verhoogd omdat men thans, zoals bekend, in het parlement beraadslaagt over optrekking van het minimumloon, waaraan zoals gezegd, de bijstandsnormen Jijn gekoppeld. Degenen, die nu reeds algemene bij stand per week of per maand in de ge meente Middelburg ontvangen, behoe ven geen aanvraag voor deze verho ging in te dienen. De gemeentelijke so. oiafe dienst zal er ;n de komende we ken voor zorgen, dat hun bijstandsbe drag aan de nieuwe situatie, voor zo ver die natuurlijk van toepassing wordt aangepast. dat hun inkomen de toen geldende bijstandsnorm net iets te boven ging, zouden zich nu opnieuw tot de meentelijke sociale dienst kuni wenden met de vraag of de nu troffen maatregel mogelijkhe.i biedt om voor bijstand in aanmer king te komen. Zo stelt men van ge meentewege. Van die zijde wijst men er voorts op. dat de verhoging niet geldt voor bejaar den. die in een inrichting, bijvoorbeeld een bejaardentehuis zijn opgenomen. Voor hen wordt namelijk ae bijstand op een andere wijze berekend dan voor de zogenaamde thuiswonenden. Naast de verzorging, die via de inrichting wordt geregeld krijgen deze personen nog een zogenaamde .uitkering persoonlijke behoeften'. Deze bijstand beloopt mo menteel een bedrag van maximaal 19,50 gulden per week. Voor zover zij voor bijstand in hun ver- zorgings- of verpleegkosten in aanmer king komen, kunnen deze personen wel aanspraak maken op de zogenaamde halfjaarlijkse extra-uitkering. Tweemaal per jaar wordt namelijk aan alle bijstandsgerechtigden in Middel- Nieuwdorp en 's-Heer-Arendsker- ke zal door de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, mr J. van Aaxtsen, woensdag worden verricht op het punt waar de beide wegvakken elkaar nabij 's-Heer- Uptrekkejl i Arendskerke ontmoeten. De commissaris zal daarbij tweel gelijksoortige handelingen ver- j richten. Hij zal namelijk tweemaal een tossen twee (van vlaggen voorziene) masten bevestigd span doek omhoog hijsen. Na de eerste handeling wordt de Zuid sloeweg officieel voor het verkeer vrij gegeven. Na de tweede handeling krijgt het verkeer op de noordelijke rijbaan van rijksweg nr 58 ruim baan. Pij de eerste handeling zal de commis saris worden geassisteerd door ir W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur van pro vinciale waterstaat, bij de tweede door ir F. J. Sprenger, hoofdingenieur A. van rijkswaterstaat directie Zeeland, arrondissement Goes. Het ene spandoek krijgt het opschrift .Zuidsioeweg Nieuw- dorp-'s-Heer-Arendskerke', het tweede .Noordelijke rijbaan rijksweg Sloedam-Biezelinge'. Op het moment, dat het rijkswegvak officieel wordt geopend, zullen onge veer 200 oranje gekleurde en van een opschrift voorziene ballonnetjes worden opgelaten. Dat is een bijdra ge van E. Blok Aannemersbedrijf NV te Rotterdam, dat net rijkswegvak heeft aangelegd. Elk ballonnetje zal een kaartje dragen. Wie het kaartje opstuurt zal vain het aannemingsbe drijf een attentie ontvangen. De genodigden voor de openstelling de beide wegvakken komen om 10 uur bijeen in het gebouw van de Mission to Seamen bij de werf .Scheldepoort' Aan de faculteit geneeskunde van de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen, tweede gedeelte, de heer W. G. Goedvolk te Vlissingen.acjjt van de NV Kon Mij ,De Schelde' in "V nssingen-Oost. Hier zullen de heren ir Sprenger en ir De Beijl toelichtingen geven op respectievelijk het open te stellen rijkswegvak en de Zuidsloeweg. Het gezelschap rijdt om half 11 via de Zuidsloeweg naar het punt onder 's-Heer Arendskerke waar de beide nieuwe \v> gen elkaar ontmoeten. Na de officiële ingebruikstelling wordt over de openge stelde rijksweg 58 via Biezelinge naar Goes gereden. Daar zullen in hotel De Korenbeurs toespraken worden gehou den door de commissaris der koningin en door mr F. G. A. Huber, burgemees ter van Goes. IIONTENISSE Het .Gemeenschaps- werk Vogelwaarde* heeft in juli op ver schillende dagen vakantie-activiteiten gepland. Voor dinsdag 21 juli is er een uitstapje per bus naar de Efteling te Kaatsheuvel georganiseerd, 's Morgens vroeg is het vert rek en om ongeveer i seven uur 's avonds verwacht men weer terug te kunnen zijn. Uit Bosch-j kapelle staan de bussen om kwart voor icht vertrekkJaar en is in Stoppeldijk Hengstdijk tien over acht en Omroeporkest speelt scherzo Terneuzenaar Perdeck TERNEUZEN Het Scherzo voor piano en orkest van de Ter- neuzense componist en muziekle raar Rudolf Perdeck zal volgend jaar via de radio te horen zijn in een uitvoering van het omroepor kest onder leiding van Henk Spruit. Als solist treedt de pia nist Jan van der Meer op. Op 2 april 1971 speelt het Am sterdams Philharmonisch Orkest het werk in Middelburg. Soliste is Jeamine Dacosta, piano. Het or kest wordt geleid door Anton Kersjes. Op het programma staat voor de pauze het 5e pianoconcert van Van Beethoven. ZAAGMOLENSTRAAT 1, GOES MIDDELBURG Kostbare voorwer pen meenemen naar heg zwembad levert nog steeds risico van diefstal op. Vrij dagmiddag werd uit kleding in de kle- dingruimte van het Middelburgse zwem bad het horloge van de 13-jarige J. p. c. uit Middelburg gestolen. De liefstal moet zijn gepleegd tussen 14.15 -- - - de daae en 16.16 uur. Van c ider geen spoor. MIDDELBURG Vrijdagavond o streeks half acht is de Middelburgse brandweer uitgerukt voor een Hooi brandje op de Trekdijk. De dijk was pas gemaaid en door onbekende oorzaak is het kurkdroge hooi in brand geraakt. De dijk, die over een lengte van 50 me ter kaal brandde, behoort toe aan de heer M. uit Nieuw- en Sint Joosland. De politie wijst er nog eens extra op dat met deze droge dagen uiterste voor zichtigheid met vuur geboden ia. MIDDELBURG In de aula Klarenbeek-lts te Middelburg werden de zer dagen de diploma's uitgereikt. De ze uitreiking de eerste in de ge schiedenis van de school stond on der leiding van de lieer H. J. Colijn. Aan 48 van deze leerlingen, namelijk die leerlingen die de vakrichting tim meren of metaalbewerken hadden geko. zen, kon thans het diploma worden uit gereikt. Voor de leerlingen die de vak richting elektrotechniek kozen, duurt de opleiding nog een jaar. Enkele markante punten in de ope ningsrede van de voorzitter waren, dat met ingang van het cursusjaar 1970- '71 300 leerlingen de lessen aan de school zullen volgen. Door het ministe. rie van onderwijs en wetenschappen is een afdeling voor individueel technisch onderwijs voor de school op het scho lenplan geplaatst. Dit betekent dat vóór 1973 door het ministerie toestem ming zal worden verleend om met dit onderwijs te starten. Voorts beijvert het bestuur zich om een afdeling proces techniek aan de school tie mogen ver binden. Gezien de sterke ontwikkeling van de chemische industrie in Vlissin. gen-Oost en Middelburg is het bestuur van mening dat op Walcheren een af deling procestechniek dient te komen. Door de heer Stoppels van de Neder landse aannemers-patroonsbond werden aan Johan Dekker en Jo Provoost, bei. den uit Aagtekerke, als de twee ijverig ste leerlingen uit de examenklassen, een prijs uitgereikt. De voorzitter van de oudercommissie bedankte het personeel i de school voor hetgeen zij voor geslaagde leerlingen hebben gedaan. De gymnastiekleraar reikte de door de Koppejan, J. de Kraker, M. Kruit, G. Mesu, A. L. Riemersma, P. Jongejier, D. Kodde", H. T. Koole, T. H. Koole. A. Koppejan, J. de Kraker. M. Kruit", G. Mesu. A. L. Riemersma", P. de keer gewonnen door de leerlingen van klas H3. Aan de voetballers en basketballspelers uit klas M3 werd een vaantje uitgereikt. De volgende leerlingen behaalden het diploma metaalbewerken: J. M. P. van Aert, H. Bouterse, W. Brouwer, I. W. Brouwer 2, L. T. Cornelisse, J. Dekker, L. Dekker, W. Dekker, J. L. van Eenen- naam, P. K. Francke, C. L. Goulooze, C. L. 1 Recreatiedienst Zondagavond om zeven uur zal in de hervormde kerk te Breskens een re creatiedienst worden gehouden. Aan de dienst werken mee: pop-groep Bloody Picnic' uit Axel en een team bestaan de uit ds. Leeniinans en ds. Musch uit Breskens, dra Ineke Klamers, Eric Musch Joop Flilcweert. Zij zullen naar vo- de kabouternatuiur van de mensen. Stroo", C. Verberkmoes, M. C. Wisse. Een kandidaajt werd afgewezen. De volgende leerlingen behaalden het diploma timmeren: J. Brasser, A. de Bree, A. C. W. Cevaal, L. Dieleman, A. J. Goedbloed, B. de Groot, J. Jacobse, A. de Kam", M. de Kraker. J. Maljaars1' J. Moellter, F. Pleijte", M. Pleijte, Provoost, A. de Ridder 1, A. de Ridder 2, A. D. C. de Ridder", J. H. Schippi C. Verhage, J. de Voogd*, J. Wattel, Westerbeke, H. Wondergem. Een kandi daat werd afgewezen. Aan deze leerlingen werd tevens het T-diploma uitgereikt. rrb ZONDAG ENQVETE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN OOK VRAGEN AAN TREIN- EN BUSREIZIGERS MIDDELBURG Rijkswater staat en provinciale waterstaat houden binnenkort op verschillen de plaatsen in Zeeland een ver- keersonderzoek. Het onderzoek heeft ten doel een beter inzicht te krijgen in de voornaamste ver keersstromen in Zeeland, vooral wat betreft het recreatieverkeer. Op zondag 28 juni en dinsdag 30 juni gaat men in Zeeuwsch-Vlaan deren aan het werk en op zondag 12 juli en dinsdag 14 juli op Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Ifct verkeersonderzook zal plaatsheb ben iu de vorm van enquêtes, op een aantal vitale punten. Daar za! een deel van het verkeer (ongeveer 30 tot 50 procent) een minuutje, worden opgehou den voor voorleggen van enkele vragen. Geïnformeerd zal worden naar herkomst en bestemming en naar het motief van de rit (winkelen, recreëren of wer ken). Bij de enquëteposten wordt er. GEêNQUETEERDE VAKANTIEGANGER: Aan de Nederlandse politie academie te pel doom, slaagde voor het examen .inspecteur van gemeentepolitle-luite- nant van de rijkspolitie', de heer J. Th. L. Papeveld. Te Utrecht behaalde mevrouw C. M. J. de Waal-Temmerman te Graauw het di ploma lesgeven bejaardengymnastiek'. Mejuffrouw R. R. van Bennekom te Amsterdam!, voorheen te Middelburg, slaagde aan de vrije universiteit te Amsterdam voor het kandidaats-exa men in de rechtswetenschappen. Voor het examen ko6tuumnaaister slaagden van .Het Molenwater' te Mid delburg: N. Blaas, M. Carol, M. van Dis. M. A. Donze, M. A. Dooms, M. D. de Haan, A. W. Hanegraaf. E. Hendrikse, M. A. van Herman. K. E. Huijskens, C. Minderhoud, W. A. Neuféglise. Te Rotterdam slaagde voor het vak- diploma hovenier, de heer S. P. Groen- leer te Kapelle. Ossenisse om de zelfde tijd. De algehele leiding van deze trip is in handen van de heer O. W. A. Yosveld. dag 22. donderdag 23 en vrijdag 24 ju li, worden er fiotsdriedaagsen gehouden. De deelname is gesplitst in deelname beneden en boven de veertien jaar. De starts van de fietsritten zijn elke dag op een andere plaats. De eerste avond wordt gestart in 't Fuikske (industrie terrein te Stoppeldijk), de tweede avond in het parochiehuis te Ossenisse en de derde avond m zaal Van Dijk te Hengst, dijk. Er wordt steeds gestart in groepen van twee personen. Onderweg moeten de deelnemers allerlei leuke ogdrachten uit voeren. Tot 22 juli kan men zich voor deze fietsdriedaagsen opgeven. In het recreatie-oord .De Vogel' te Hengst- dilk wordt op dinsdag 28 juli een sport middag gehouden. Terecht mogen jong en oua hieraan deelnemen, omdat men als leeftijd tussen vier en vierentach tig vermeldt. ZOUTELANDE ,Dit is een betuttelende gemeenteraad, die ons voorschrijft wanneer wij naar bed moeten gaan. Dat is niet de taak van de gemeente raad. Laat diegenen die zo graag uitwillen toch in de ge legenheid zich tot twee uur in de nacht te amuseren'. Dat zei vrijdagmiddag een vakantie ganger in een nadere toelichting op een vraag, die een enquêteur van een Eindhovense actie groep hem stelde. Zoals bekend is de groep bezig om wensen en klachten van vakantiegan gers betreffende het verbljjfskliniaat te bundelen. En een van de hete Iiangjjzers is het vroege sluitingsuur, waarover de geïnterviewde vakantie ganger dan ook zijn hart luchtte. Een mevrouw vertelde: ,Er komt hier zomers genoeg binnen om daar eeen gedeelte van te kunnen bestem, men voor de recreatie. Er zijn hier een paar mensen die ondernemend zijn, maar het komt er niet genoeg uit, omdat ze zo\ecl beperkingen op gelegd krijgen. Ze willen wel, maar ze. kunnen niet, want er moet vroeg gesloten worden en dan is er voor «lie ondernemende mensen, die hun goeie geld in bepaalde zaken willen steken ook geen aardigheid meer aan'. En dezelfde mevrouw liet verder we len ,dat er bepaald geen casino be hoeft te komen'. Maar er moeten ge legenheden zijn waar men "s avonds of met slecht weer naar toe kan gaan. Met mooi weer ben je al blij dat je het goed treft, maar ais Je hier ook veertien dagen met minder goed weer zit wat in een land als Nederland toch heel goed mogelijk s zit je hier echt op een eiland hoor'. Zoute] ajide. De badplaats zou eigenlijk een oppeppertje nodig hebben. Een geïnterviewde moe der mist attracties voor kinde ren, zoals een glijbaan in zee en andere speelmogelijkheden. Vo rig jaar konden de kinderen hier nog met een paardje over het strand rijden, maar dat zie je nu ook al niet meer. Wat hebben de kinderen nu aan die spring- torens die ze nu in zee willen bouwen'. De enquêteformulieren, die initiatief nemer René Fuchs mede in samen spraak met de provinciale planolo- sche dienst heeft ingedeeld bevat vragen in de geest van: bent u te. vreden met de recreatiemogelijkhe den overdag en bent u tevreden met dc ontspanningsmogelijkheden 's. avonds. Zij die langer uit willen gaan don tot twaalf uur kunnen deze wens nog met een handtekening be krachtigen. Bij de enquêtering wordt duidelijk rekening gehouden met het feit of de ondervraagden wel of niet goed weer hebben gehad. Want over het algemeen is er meer tevre denheid over het verblijf aain kust als het weer meezit. Het ligt in de bedoeling de enquête in de komende maand verder voort te zet ten. Er komt een comité, dat de ac- tiviteiten gaat coördineren. Bij de fo to: strandbezoekers maken hun worsen kenbaar aan de enquêteurs. (Foto PZC) T riest Een Duitse vakantieganger merk. te op: .Het is hier nogal triest in ungen kunnen ontstaan. Het verkeer zal ruim van te voren op de enquëteposten worden geattendeerd. De tien enqué zoek in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de veerpleinen in Vlmsingen en in Krui- nmgen. de grensovergangen bij Re- tranchement, Sluis, Ede. Watervliet. Sas van Gent en Kapellebrug, op de weg Hoek - Biervliet in de Braakman en op de weg IJzendijke - Philippine bij Isabellasluis. Voor het onderzoek in de rest van Zeeland op 12 en 14 juli worden negen enquëteposten ingericht. Ze komen op de veerpleinen te Breskens en Perkpolder, op de Veersegatdam, rijlcsweg 58 bij Arnemuiden, rijksweg 58 bij de verkeerslichten bij de werken van de Schelde - Rijverbinding, op de Zuidsloegweg, bij de Zandkreekdam, de Zeelamdbrug en op rijksweg 58 bij Brui. nisse. Bovendien komt er een enquête- post op de Haringvlietbrug. Ook treinreizigers en buspassagiers worden in het onderzoek betrokken. Op de onderzoekdagen zal op het spoorwegtraject Goes - Bergen op Zoom een deel van de reizigers wor den ondervraagd. Ook op een aan tal buslijnen zal worden geënquê teerd. Om het onderzoek zo vlot mogelijk te doen verlopen zullen op de enquête- dagen ongeveer 150 man in touw zijn. Daarbij zijn een 80 hits-ers uit Vlissin. gen, douanebeambten en politiemensen van rijk en de gemeente Ter neuzen. Men verwacht dat ongeveer 50.000 automobi listen zullen worden ondervraagd. Een vijftiental ihts-ers zal er vervol gens zes weken mee bezig zijn de gege vens op de enquêteformulieren te co deren. teneinde ze geschikt te maken voor verwerking per computer. De ver werking zal eind van dit jaar gereed kunnen zijn. Mocht het op zondag 28 juni of 12 juli slecht weer zijn. dan zal het onderzoek worden uitgesteld respectievelijk 5 juli en 19 juli. Zoals gezegd geeft men als doel van het onderzoek: een beter inzicht te krijgen in de verkeersafwikkeling in Zeeland. Dat jnzicht was nodig om plannen te kunnen opstellen voor een optimaal functionerend vcrkeersstelsel (openbaar vervoer, spoorlijnen en wegen.). In de grensgemeente De Klinge deden enige jongelui tussen de 15 en 17 jaar bestellingen per telefoon. Zo lieten zij bij het hoofld van de school te De Klinge een drietal rouwkransen bezorgen voor een familielid, die zou zijn overleden. Bij anderen werden een partij tegels be zorgd. die niet besteld waren. Ook pas teitjes werden bezorgd. De politie werd niet een en ander in kennis gesteld en spoedig had zij een vijftal jeugdige röls tussen 15 en 17 jaar te pakken. die de misselijke grappen, die hun duur zul len komen te staan, konden inrekenen. v GISSINGEN Technici en schil ders zijn momenteel druk bezig de laatste hand te leggen aan het nieu we kustlicht op de Vlissingse Boule vard Dc Ruyter. De vernieuwing bleek dringend noodzakelijk te zijn, omdat het oude baken aan alle kan ten kierde en doorgeroest was. Bij controle van, de lichtkabel in de pijp bleek deze oorspronkelijk nog in goe de staat te zijn. Deze weck werd de kabel evenwel na een test afgekeurd, hij was gescheurd, hetgeen een paar dagen vertraging zal opleveren. Vol gende week zal de lamp gemonteerd worden en zullen de verschillende sectoren (rood, wit en groen) wor den aangebracht. Het kustlicht krijgt evenals zijn voorganger de rode kleur, maar dit gebeurt pas in september. De grijze onderlaag moet eerst goed op het materiaal kunnen inwerken alvorens de toplaag er overheen gaat. De grij ze verf waarmee het baken is be streken, is dezelfde soort die men voor schepen - gebruikt. De verf be schermt namelijk goed tegen erosie. Zodra alle voorzieningen zijn getrof fen, wordt het licht weer in wer king gesteld. (Foto PZC) MIDDELBURG De heer J .van S, een verkoop-promotor uit Dorgburg, zal zich op 10 juli voor de rechtbank te Middelburg moeten verantwoor den wegens overtreding van de wet op de kansspelen. Tegen de heer Var» •S. is proces verbaal opgemaakt, om dat hij een quiz had georganiseerd, die, zo stelde men, in strijd was met gulden, indien de aanwijzing van de winnaar niet door toeval geschiedt. De heer Van S. bestrijdt echter dat hier sprake zou zijn van een toevals factor en dus van een wetsovertre ding. Ook mr E. Schülc te Middel burg. die Van S. op 10 juli als ver dediger ter zijde zal staan, meent dat zijn cliënt op juridische gronden rechtmatig heeft gehandeld, e heer Van S. organiseerde ongeveer eeen half jaar geleden de quiz uit per soonlijk initiatief en met een commer cieel doel. De opzet was dat een deel nemer tegen een bepaald bedrag een forniuUer kon kopen. Op dat formu lier kwamen de namen van een aan tal nationale en internationale voet balclubs voor. Uit die rij moest de deelnomer een drietal namen kiezen en aangeven hoeveel doelpunten deze clubs op een bepaalde dag naar zijp mening zouden maken. Driemaal goed raden zou een eerste prijs, tweemaal goed een tweede en eenmaal toed een derde prijs opleve ren. Deze prijzen, geldbedragen, van beneden de duizend gulden, zouden echter alleen dan worden uitgekeerd indien deze winnaars ook nog een e vraag goed haddqg beantwoord, vragen waren van algemene aard. Bijvoorbeeld: .Hoeveel landen telt de EEG?' enz. De heer Van S. die na het contact met de politie terstond jjjn aktiviteiten op dit punt staakte, had zich ten doel gesteld, om, zodra zijn quiz le vensvatbaar was gebleken deze ten dienste te stellen van een of meer bedrijven ten behoeve van reolfime- MIDDELBURG In de expositie ruimte van de Middelburgse boek handel Van Benthem en Jutting is vrijdagmiddag een collectie Russi sche ikonen voor het publiek ten. toongesteld. De tentoonstelling be staat uit ongeveer 160 ikonen, ver zameld door het bureau POK uit Oosterbeek. dat de inkonen uit ver schillende collecties bijeenbracht. De tentoongestelde ikonen zijn voor het grootste deel afkomstig uit de staatscollectie van de USSR. De dichter en kunstcriticus Hans War ren opende de tentoonstelling, met een korte inleiding over de ikonen- kunst. Vele ikonenliel'liebbers waren voor die gelegenheid bijeen. Om in de Russische sfeer te blijven werd bij de opening wodka geserveerd met bijbehorende broodjes. Het is de derde keer dat in Zeeland een iko- nententoonstelling is te zien. Eerder waren er exposities van ikonen uit de Balkan. De heer Warren wees ln zijn inlei ding op het merkwaardige feit dat waar 50 jaar geleden de ikonen- kunst maar zeer geringe belangstel- groeiende belangstelling voor ikonen heel 'est-Europa helemaal geen be- ngstelling, men thans weer een De ikonen werden weer naar waarde geschal, nadat langzamerhand het besef was gegroeid dat de kunst van bijvoorbeeld de negers, of de Maya's inderdaad ook als kunst was te waarderen (en niet uitsluitend als etnologische curiosa). De heer Warren wees na dit exposé op de verwantschap die de middel eeuwse schilderkunst heeft met de ikonschilderkunst. Ieder goed ikon bevat een geheim'. De ikonschilderkuqst had, aldus de inleider, wortels in de Griekse schil derkunst tot diep in de tijd voor Christus. De heer Warren sprak ten slotte de hoop uit dat vele van de thans te Middelburg tentoongestel de Ikonen in Zeeland zullen blijven ter verrijking van deze cultuurarme provincie. Vóórdat de heer Warren net woord kreeg, sprak de heer B. P. Carrière, die naast de heer War ren en diens echtgenote in het bij zonder welkom heette mevrouw Van Aartsen en mevrouw Van Empel die veel van de ikonkunst afweei. Een welkomstwoord sprak de heer Carriè re eveneens tot de heer B. Rooze- mond, de directeur van het bureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4