,Meer gevaar op rijksweg 58 dan op Vlissings badstrand' Hontenisse huldigde de redders van Walsoordens gezin Jeugdig vandalisme bedreigt voortgang klank- en lichtspel Automatisering internationaal telefoonverkeer Visserij-expositie Zierikzee Burgemeester Roemers over watervervuiling: zeeuws RIOOL NAAR RITTHEM KOST 15 MILJOEN Industrie Verheugd Leeuwse ALMANAK JONGETJE (8) OVERLEDEN NA AANRIJDING Buurt zorgde voor nieuwe woning PER 1 JULI IN ZEELAND Zones Auto over de kop Minister over lozing afvalwater in Westerschelde NEGEN GEWONDEN BIJ AXEL Belangstelling voor eerste orgelconcert Vlissingen gering rajWs' HENNY VAN DER VELDE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1970 VLISSINGEN ,Je loopt meer gevaar op rijksweg 58, dan op het Vlissingse badstrand'. Met deze opmerking reageerde de burgemees ter van Vlissingen, drs D. Roemers, vrijdagmiddag tijdens de vergade ring van de raad op de kwestie van de vervuiling van het water van de Westerschelde. De burgemeester wilde hiermee overigens allerminst de zaak kleineren. Waakzaamheid is ten zeerste geboden en de gemeente wil onder meer contact opnemen met andere Noord- zee-gemeenten, die al eerder met dit bijltje gehakt hebben. Voorts moet het water regelmatig gecontroleerd worden, maar mo menteel ziet burgemeester Roemers nog geen enkele aanleiding om het zwemmen te verbieden. bepasting per Jaar per aansluiting ge lieven moeten worden en dat leek hem wel erg zwaar. In tweede instantie informeerde de heer Van de Sande of er een signale- 1 eensysteem voor artsen in het leven ge roepen kon worden voor ziektegevallen die voort zouden kunnen komen uit het nmen in verontreinigd water. Bur gemeester Roemers zegde toe dat dit met de gemeentearts zal worden be. sproken. Het Riza heeft, volgens drs Roe mers, gemakkelijk praten over aanslui ting op liet VValelierse systeem vooi rioolafvoer, want een dergelijk systeem moeten komen er tót. rarijejte T5V°'.I'.C.*_- W. Lantlheer (wd> had opgemerkt man voor de Westerschelde, waarbij de rijkswaterstaat ook met een duidelijk beleid op tafel zou dienen te komen. Voorts vond de heer Joustra het zaak dat er zo spoedig mogelijk verbeterin gen worden aangebracht. Ook zou hij graag zien dat de zwemmers werd ge adviseerd om het lieftet bij vloed te zwemmen. Alleen een leiduig naar Rit. them achtte hij tenslotte niet voldoen- ook een zuiveringsinstallatie ter op. .behalve op papier.' Dekostei die hieraan voor Vlissingen zqn verbonden, zijn overigens niet gering: ongeveer tien miljoen voor de leiding en ongeveer vijf miljoen voor de zuive ringsinstallatie. .Dit is voor de gemeen te alleen moeilijk te realiseren', meende burgemeester Roemers. Bovendien zal de realisering van deze voorziening op zijn minst, zo stelde wethouder F. G. Smit vast, zo'n vier jaar in beslag nemen. De mening en hoop van burgemeester Roemers dat de gemeente voor die tijd nog wel voor. lopige maatregelen ter verbetering van de situatie zou kunnen treffen, bleek hij niet erg te delen: ,Dat lijkt mij een IJdele hoop van u.' De lozing van het riool bij ae Paardenstraat zal men in ieder geval trachten zo snel mogelijk te sluiten. Hiervoor zal in eerste1 instantie de riolering van Paauwenburg en Lammerenburg naar Souburg moeten worden geleid. De burgemeester wees er voorts op dat het feit dat de rioolafvoer bij de Paardenstraat In een bewoonde wijk ligt het treffen van maatregelen ten zeerste bemoeilijkt. Aan de hand van enkele recente artikelen merkte wethouder Smit nog op dat de toekomst zal moeten uitwijzen of zelfte een zui veringsinstallatie wel afdoende is. dat de Westerschelde dan wel een rijks water mag zijn. maar dat er toch ook een duidelijke taak ligt voor de gemeen te. De opmerking die wethouder Smit eens had gemaakt dat de Westerschel de een onbegrensde opnamecapaciteit heeft, begon hij nu toch wel in twijfel te trekken. Ook naar zijn mening is een leiding alleen naar Ritthem niet af doende De lieer J. M. H. van de Sande (hp) zag de toekomst vrij somber in. Naar zijn mening zou Missingen zijn func tie als badplaats maar moeten la ten vallen. Hij baseerde deze con clusie op zijn mening dat de indu strie wel een stevige vinger in de vervuilingspap zal hebben. En daar do industrie steeds toeneemt, vrees de hij dat het badstrand niet meer te redden is. Het had de heer Van de Sande overigens wel verwonderd dag het rapport helemaal niets zei r de industriële vervuiling. De kwestie van het was aan de orde gekomen naar aanlei ding van vragen die het raadslid Sj. Joustra (pvda) reeds enige tijd geleden had gesteld met betrekking tot het on derzoek van de Belgische Verbruikers unie, waarbij het V'lissingse zeewater er niet best af was gekomen. ,We moe ten de Verbruikersunie eigenlijk dank. baar zijn', zo meende hij, .want anders hadden we uu misschien nog niets ge weten'. De heer Joustra had bij b en w even wel een onderkenning van de situatie en besef van verantwoordelijkheid ge constateerd. Activering van het overleg noemde hij zeer gewenst. De rijkswa terstaat zit bij de heer Joustra een beetje in de kwaaie hoek: .Alle maat regelen en alle investeringen zullen te. vergeefs zijn als het beleid van rijks waterstaat erop is gericht de Wester schelde als een open riool te beschou wen.' Er zou volgens het raadslid, een afwateringsbestemmingsplan moeten ko- vlak moest trekken, maar op zakelijke en juiste wijze bezien. Hij vroeg of er ook cijfers uit het verleden bekend wa ren, want hij kon zich moeilijk voor. -*~"~n dat de vervuiling van de en< 'p de andere gekomen was. Ook de i heer Lorier betrok de industrie bij de ervuilde water vervuiling. Hij meende namelijk dat een afstand van drie kilometer bij de stroom die er in de Westerschelde is en de beweging van eb en vloed voldoende moet zijn voor de biologische reiniging. Hij concludeerde hieruit dat er ten oos- ADVERTENTIE) fijn met vakantie maar eerst uw school boeken bestellen bron moet zijn en wel een chemise veeronitreiniging die een dergelijke vloed heeft dat de coli-bacteriên niet meer worden afgebroken. Voortls meen de de heer Lorier dat een gezamenlijke rioolafvoer zo spoedig mogelijk ter hand moet worden genomen. Hij bepleitte een nadere studie van de behandeling van rioolwater. De gemeente is naar zijn mening verplicht om er iets aan te doen en daarmee tevens een voorbeeld te stellen aan de industrie. Het zal alle. maal veel geld kosten, maar de over heid zal dan ook, zo vond de heer Lorier, een helpende hand moeten toesteken. Tenslotte vroeg hij om een beleidsnota over deze kwestie van b en w. Het Riza zou ook de totaliteit lozingen op de Westerschelde moeten bekijken, meende de heer E. de Pries ter (pvda). Ook hij wilde niet uit sluiten dat de industrie voor een deel de boosdoener zou kunnen zijn. Daaraan koppelde hij meteen zijn mening dat niet alleen het rioolwa ter, maar ook het afvalwater van de industrieën gezuiverd dient te worden. Voorts wees hij erop wat er straks allemaal bij Waarde in de Westerschelde gespuid gaat worden. Burgemeester Roemers zei in zijn be- antwoording van de sprekers dat er op 1 6 januari al een onderhoud met het I college van gs was geweest over de vervuiling van de Westerschelde, maar dat er toen nog helemaal niets was ge. bleken van de bezorgdheid die nu uit het rapport spreekt. Toen het rapport van het. Riza verscheen, had men eerst om een verklaring van de technische uit- eenzetting gevraagd, voordat men de I vragen van de heer Joustra ging beant- I woorden. Van de mede ling dat het zwem- I men niet verboden behoefde te worden, wilde de gemeente voorts een verkla ring op schrift zien. BOEI'HANDEL KUNSTHANDEL JUL DE VEY MESTDAGH Bellaiinypark .45-58 - Vlissingen Examen Veel jonge mensen maken in deze dagen spannende momenten mee- Want het is nu de tijd van de exa menuitsla-gen. Het rapport van een Goese scholier zag er bedenkelijk uit. De lijst telde slechts één hoog cijfer. Maar dat had betrekking op het schoolverzuim- De broer van de knaap bleek geen groot licht te zijn in Duitse veria lingen. .Een zin als ,von der Stir ne heiss r innen muss der Schweiss' waarbij een verta ling in de geest van ,m het zweet dos aanschijns zult gij uw brood verdienen' paste kreeg van hem de Nederlandse benadering: ,Hete stieren rennen door Zwitserland'. Een laatste bericht rond de examens komt uit Vlissingen. waar een hts-er gisteren in gala op school verscheen- Gestoken in jacquet, met 'n hoge hoed op de bol, schreed hij met een bijpassen de waardige tred door de gangen. Trouwerij en bekendmaking van de examen uitslag vielen voor hem op dezelfde datum. De jongeman beleefde »n meerdere opzichten een geslaagde huwelijksdag! de industrie had gezegd en hij was dan ook Aiet zonder meer bereid om te derschrjjven dat de industrie iets met de geconstateerde vervuiling te maken had. Cijfers van de vervuiling uit het verleden waren de burgeinec/iter niet be kend en eveneens moest hij het ant woord op de vraag van de heer Lorier schuldig blijven of er ten oosten van Vlissingen ook vervuiling van de Wes terschelde was. De heer Roemers wees er met nadruk op dat de te nemen maatregelen finan cieel en technisch gezien niet van van daag op morgen zijn te realiseren. Bo vendien zijn er ook andere projecten in de gemeente die niet vergeten mogen worden. Zo komen onder andere de voorbereidingen voor de nieuwe brug over het kanaal door Walcheren steeds meer op gang. Resumerend stelde de burgemeester tenslotte vast dat er van invloed door lozing van de industrie niets was gebleken, dat de gemeente geen vrijheid aanwezig acht orn het badstrand te sluiten, dat het streven ge richt is op een zo goed mogelijke vér- betering van de rioollozing bij de Paar. tijd verplaatst moet worden naar them. Wethouder Smit voegde aan dit alles nog toe dat chemische stoffen in het water geen enkel bezwaar vormen en zonder meer afgebroken worden, zo lang het maar geen vergiften zijn, maar daar was niets van gebleken. De afvalstoffen die uit het riool ko men, onttrekken echter juist de zuur stof aan het water. En passant merkte de wethouder nog even op dat het riool bij de Paardenstraat al zestig jaar bestaat. Hij zag dan ook geen aanleiding om in paniek te raken: .We zwemmen al tientallen jaren in dit water.' Wethouder I. Filius merkte nog op dat men in eerste instantie niet van plan is om het recreatiebeleid om te buigen, maar hoe en wanneer de vervuiling van de zee opgevangen kan worden, zal er toch ook wel een rol in kunnen spelen. Om uit de financiële problemen te ko men die een nieuwe opzet van de riole ring met zich meebrengt, zou er. zo had de wethouder berekend, zo'n 150,- KRABBENDIJKE Vrijdagavond is j m het ziekenhu:s Bergzicht te Goes de achtjarige Maarten Peter Scheele uit Krabbendijke overleden aan de ver-j wondingen, die hij opliep bij een onge val dat vrijdagochtend te Krabbendijke plaatsvond. Om ongeveer elf uur in dei ochtend reed hij op zijn fietsje de krui sing Noordweg-Mriodestraat te Krab bendijke over. Hierbij werd hij aamge-| reden door de fietser C. H. P. van H.j uit Krabbendijke. De jongen liep bij de botsing zware verwondingen aan het hoofd op. Hij werd naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar hij in loop van de avond overleed. Bij nachtelijke brand LICHTINSTALLATIES VERNIELD KLOOSTERZANDE In het gemeentehuis van Hontenisse heeft burgemeester mr M. So- mers vrijdagmiddag luchtfoto's van Walsoorden overhandigd aan kapitein G. Busschart en loods J. Boelsma van het Zwit serse motorschip .Woudenstein'. Dat gebeurde als herinnering aan de nacht van 21 op 22 juni jl, wa arin de opvarenden van de .Woudenberg' het leven redden van het gezin Neve uit Wals oorden. In een toespraakje liet burgemeestci Somers de enerverende gebeurtenis sen van die nacht nog eens de re vue passeren. Bij het passeren van Walsoorden zag men op de wal hel huis van de familie als een fakkel branden, terwijl nergens een teken van leven te bespeuren was. Met be hulp van hoorn, en lichtsignalen wist MIDDELBURG Jeugdig vandalisme in Middelburg vormt een bedreiging voor het voortbestaan van het klank- en lichtspel in het Abdijcomplex. De vernielin gen aan de elektrische in stallaties neemt steeds zorg wekkender vormen aan. D« schade loopt in de honderden guldens. kabels uit de muur <-n ln de stek kerdozen wordt afval gedeponeerd. Ze maken zelfs wel eens een plas je in een stekkerdoos', weet chef operator Emiel Heemskerk van het klank- en lichtspel. ,Mnar goed dat er overdag geen stroom op staat F Er wordt nu al rekening met de vernielzucht van de jeugd ge houden. Technici komen elke avond, wanneer het klank- en lichtspel .draait', oen half uur eerder om alles nog even na te lopen. Men doet dan soms de meest vreemde ontdekkingen, zo als onlangs, toen men zag dat er in een stekkerdoos een ijsje was gestopt. ,Op die manier kunnen er hele groepen uitvallen en dan missen de mensen een stuk van het lichtspel. Gelukkig hebben we de geluidsverbindingen anders kun je helemaal 5*1 Heemskerk. De heer F. B. den Boer van de exploiterende stichting ver lichting te Middelburg zegt over de vernielingen: .De stich ting wordt op deze manier wel verschrikkelijk op kosten ge jaagd. De recette is niet zo geweldig, dus veel kunnen we ons niet permitteren. Daarom zullen we als de reparatiekos ten straks erg zullen oplopen wej moeten overwegen om te stoppen met het klank- en lichtspel. De stichting verlichting die ook aeeft moeten constateren dat de .spots' bij het standbeeld van koningin Emma niet gespaard blij ven. heeft de hand over hand toe- aemende baldadigheden al gemeld jij de politie. ,Maar voor de poli tie is het gewoon ondoenlijk om daar steeds op te letten', zo zegt de heer Den Boer. De vernielingen zijn eigenlijk vo. rig jaar pas begonnen. Dat ge beurde voornamelijk in de Kloos tergangen en in de zoge naamde .Leeuwekooi' een met traliewerk afgezette galerij op het Abdijplein. Dit jaar is het vandalisme pas goed zorgwek kende vormen gaan aannemen. Het klank, en lichtspel wordt dit jaar voor de elfde keer ge houden. Vorig jaar trok deze Mid delburgse toeristische attractie 5180 bezoekers. TUSSEN NOORD- IERLAND EN WEST-BERLIJN Met ingang van 1 juli krijgen aJIe abonnees van het technisch dis trict Goes, omvattende de pro vincie Zeeland, uitgezonderd het eiland Tholen, de mogelijkheid om automatisch te telefoneren met abonnees in België, Frank rijk, Groot-Brittannië met Noord-Ierland en geheel West- Duitsland (inclusief West-Ber- lijn). Voor de abonnees van de sectoren Goes en Kruiningen bestaat deze mogelijk heid reeds grotendeels, terwijl de abonnees van de sector Ternenzen hun gesprekken met België reeds au tomatisch tot stand kunnen brengen. Tevens worden oer 1 juli een aantal internationale tarieven herzien. Voor het grensverkeer met België bete kent dit onder meer met ingang van 1 juli een nieuw grenstarief. Dit grenstarief zal van toepassing zijn op het verkeer, afgewikkeld tussen de abonnees van 't technisch district Goes en de aan dit district grenzen de Belgische zones Antwerpen, Brug ge en Gent. Tot de zone Antwerpen behoren de net ten Antwerpen, Boom, Kapellen, Lier, Meerle, Oostmalle, Sint-Gil lis Waas, Sint-Niklaas, Sint-Niklaas Waas. Stekene en Zandhoven. Het netnummer van al deze netten i Tot de zone Brugge behoren de netten Brugge. Blankenberghe, Helst. Knok- ke, Maldegem. Torhout en Zeebrug- ge. Deze netten hebben het netnum- AXEL Donderdagmiddag is om on geveer drie uur op de Buthdijk te Axel een auto, bestuurd door H. O, uit Utrecht enkele malen over de kop geslagen. O. raakte de macht over het stuur kwijt. Gij kwam er met een pijnlijke schouder vanaf. De auto was total lose. De indienststelling van het volautoma tisch abonneeverkeer bij de aanvang van het drukke vakantieseizoen zal vooral bij de vele buitenlandse toeristen in Zeeland zeer welkom zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De Westerschel. |de kan lozing van 23 tot 24 equivalen- jten niet-giftig, afbreekbaar vuil werken. Dat is liet resultaat van onderzoek I richt door de dienst waterhuishouding en waterbeweging van rijkswaterstaat en door het Rijksinstituut voor Zuive. ring van Afvalwater. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet gepubliceerd. Dit blijkt uit een antwoord van minis ter Bakker (verkeer en waterstaat) op schriftelijke vragen van het tweede-ka merlid dr B. van der Lek (psp) over het Eems-Dollard-cstuarium en de Wes terschelde. Voor de Westerschelde zal het afval water op Nederlands gebied over 'n aan. tal lozingspunten worden verdeeld om de norm van een zuurstofgehalte van 50 procent van de verzadi gingswaarde (.uit ervaring is gebleken, dat vissen zich daarin goed kunnen handhaven') niet te overschrijden. Zowel bij lozing in de Eems-Dollard als bij lozingen in de Westerschelde, zul. len iie gevolgen nauwlettend worden nagegaan', aldus minister Bakker. AXEL Bij een frontale botsing op de provinciale weg Axel - Terneuzen ter hoogte van de Plattendijk (gemeen te Axel) zijn vrijdagmiddag om half zes twee personen, de Axelaar K. D. en J. L. de T. uit Nieuw- en Sint- Joosland, ernstig gewond geraakt. De botsing ontstond toen K. P. D. met een Volkswagenbusje van TSM uit Ter- neuzen een paard en wagen pasaee - Een uit tegenovergestelde richting mende personenauto, bestuurd door J. L. de T., botste frontaal op het busje, dat hierbij enkele malen over de kop sloeg Zeven inzittenden van het busje liepen schaaf- en snljwonden op. De bestuur ders van de beide auto's werden zwa-.r gewond overgebracht naar het Juliana- ziekenhuls in Temeuzen. De wagens werden zeer zwaar bepchadigd. KAPITEIN BUSSCHART de bemanning van de .Woudenberg' het slapende dorp te alarmeren. Va der. moeder en dochter Neve en de 80-jarige grootmoeder zagen daar door kans op het nippertje het bran dende huis te ontvluchten. Tegen de Zwitserse kapitein Bus- schart - de overige bemanningsleden waren verhinderd - zei burgemeester Somers dat die grote aam tallen schepen die dag en nacht Walsoorden passe ren voor de meeste inwoners van dit dorp goede, bekenden zijn. Ook in de woonkamer van het gezin Neve la gen altijd drie verrekijkers voor ge bruik gereed. Na de ontvangst in het gemeente huis gingen kapitein Busschart en loods Boelsma samen met burge. meester Somers, de wethouders P. Everaert en W. Lambert en gemeen tesecretaris B. de Schepper bij de uitgebrande woning een kijkje ne men. Bij de ontvangst zelf was de familie Neve niet aanwezig, maar in formeel werd er toch gebruik ge maakt van de mogelijkheid de red. ders persoonlijk te bedanken. Het gezin Neve zal vandaag za terdag een ander huis kunnen be trekken. Deze woning aan de Wals. oordenstraat, die toevallig leegstond, Ls door vrijwilligers uit het dorp in recordtijd voor bewoning geschikt gemaakt en gestoffeerd. Een buurt- comité bracht 650 bijeen voor de j eerste aankopen. De uitgebrande wo. ning. die bovenop de Zeedijk stond, zal met meer worden herbouwd. Dei huizen ©p de dijk stonden namelijk toch al op de nominatie om te ver dwijnen in verband met de toekom-1 brande woning nog in zijn volle glo rie te zien is. bood het gemeente, bestuur van Hontenisse kapitein en loods ook een diner aan. SINT. J ACOBSKER K. VLISSINGEN De sectie cultureel werk der Nederlands hervormde gemeente Vlissingen zal zich ongetwijfeld afvragen wat er mis is met hun organisatie van concerten in de Sint-Jacobskerk. Waren de twee themaconcerten* die de zomerscne van drie ccincerten van Zeeuwse musici in leidden, slecht bezocht, gisteravond was er ook voor het eerste van de zomer- nvondconcerten slechts minieme belang- Wascfe datum begin van vele vakan ties slecht gekozen? Is de vrijdag minder geschikt? Of is er wellicht in onze omgeving nu teveel orgelmuziek. Stoffel Cïunst. die gisteravond het or gel bespeeelde, is een goed organist. Maar in Middelburg en in Goes onder andere spelen im het seizoen uitnemen de musici van wereldnaam. Richt de belangstelling zich alleen nog maar op het allerbeste? Of is men in Vlissingen niet zozeer voor orgelmuziek te vin. den? Vragen, waarover de commissie zich zeker zal beraden. Zoals gezegd. Gunst is een goed orga nist en Marinus Hillebrand, die even eens optrad Is een goed- cellist en sa men kunnen ze ook goed. Er was voorts Interessante muziek te beluisteren. Stoffel Gunst opende met Toccata ra D van George Muffat, die omstreeks 1653 in de Eijlzas geboren werd m Pa rijs studeerde en organist van de Dom te Straatsburg was. Een volwaardig werk. dat een welluidende, duidelijke, hier én daar misschien een wat slordige uitvoering kreeg. Het Adagio in C voor cello en orgel van Joh. Chr. Bach klonk wat mat en de Sonate in E. eveneens voor beide in strumenten. van Marcello, werd mooi gespeeld, hoewel ik meen dat bij een grotere belangstelling de musiceerdrift groter was geweest. Gunst speelde, wel met bezieling, het eerste Concerto van onze tijdgenoot Ernst Pepping, geboren 1901. leidende figuur op net gebied van de protestant se kerkmuziek. Zijn beide orgelconcer ten zijn geen virtuoze schitlerstukken, maar hecht opgebouwde suites. Vooral van het derde deel. de fuga, wist Gunst iets moois te maken. Met belangstelling hebben we vervol gens geluisterd naar .Choral varié' voor cello en orgel op. 5) van Vinvent ö'Indy (1851-1931). wiens composities grotendeels gebaseerd zijn op de compo sitorische opvattingen van César Franck. Dit bedenkende vroegen we ons af of, vooral voor de delen voor orgel alleen, geen doelmatiger registratie te vinden was geweest. Niettemin was er veel moois te beluisteren, het samenspel was te loven. Hoe knap ze ook mogen zijn van op bouw, de twee koralen van Joh. Seb. Bach, voor cello en orgel gezet, waren hierna overbodig, want op dat ogen blik vrij saai. Een directe overgang naar Bachs Passacaglia in c was hier zeker op zijn plaats geweest. Die Passa caglia werd voornaam en strak gespeeld, maar door een keuze van registers, die aan de scherpe kamt waren, was het effect niet geheel bevredigend. De gro te spanning van het stuk ging er enigs zins door te loor; ook het machtige slot was eigenlijk niet machtig genoeg. Maar ja., hoe voelt een organist zich als er zo weinig belangstelling ie. Ho- _jram Beekman het orgel speelt en Theo de Vin (fluit) medewerking ver leent. (ADVERTENTIE) Een schoonheids behandeling doet wonderen voor elke vrouw. F -**■! Maak eens een afspraak met: Schoonheidsspecialiste Troelstraweg 339 (torenflat) Vlissingen Tel. 01184—6949 HET WEER IN EUROPA Athene licht bewolkt. 31 Barcelona licht bewolkt. 21 Belgrado onweer. 21 Bordeaux regenbul, 3: Brussel licht bewolkt, Genève zwaar bewolkt, Grenoble zwaar bewolkt. 3( Innsbruck onbewolkt. 2' Lissabon onbewolkt, 2t Locarno onweer, Londen half bewolkt. Luxemburg onbewolkt. Madrid half bewolkt. Malaga onbewolkt, Mallorca half bewolkt, Nice half bewolkt. Parijs onbewolkt. Rome onbewolkt. Wenen half bewolkt. Ztlrlch onbewolkt. slot van pagina 1 nauw met de visserij verbonden isgc weest.' Dat begon al met zekerhe;d in de 14e eeuw. In de 18e eeuw kwam een teruggang. Lysen en mevrouw Van Leeuwen een passende omgeving, waarin onder meer een boomkor-mast is opgesteld. De oudheidkamer van Bruinisse, het museum \oor de Bevelanden te Goes en vele particulieren stonden mate riaal af voor de expositie. Kor en Bot Een centraal punt in de voorzaal wordt ingenomen door een tableau met het werk van Kor en Bot, de groep vissers en wetenschapsmensen, die jaarlijks op de Ooster- en Wes terschelde vissen naar oudheidkun dige voorwerpen, meest beenderen. De oude Kajak, die volgens de le gende Zicrik naar Schouwen bracht, waar Zicrik de stad Zierikzee sticht te, hangt ook op de tentoonstelling. De Kajak hang al sinds de J8e eeuw in het stadhuis van Zierikzee. De herkomst van het vaartuig is onbe kend. Niet alleen het geëxposeerde is de moeite van het zien waard, oj eerste verdieping van het uit 1341 terende 's-Gra-vensteen bevindt zich een houtwand, die door vroegere ge vangenen geheel is gevuld met ra- scripties. Men tref er onder meer een tekst aan van vice-adm Rombouts, de Duinkerker kapei in de 17e eeuw in 's-Gravensteer ,s gegijzeld. STRANDWEERVERWACHTING Vandaag nog een zomerse stranddag b.J een .matige zuid-oos en wind. In de middag 23-25 graden, zeewater graden. VooruiL-.ichten: zondag kans een storingsfront met «ikeTe ver spreide onweersbuien, waarna iels koe ler en licht wisselvallig, IETS WARMER. Iti het algemeen warm en droog weer, zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag 18 uur: dniing van temperatuur niet plaat selijk regen of onweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor zondag: aantal uren zon 3 tot 10; min. temp.: 2 tot 7 graden boven nor maal; max. temperatuur; 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 pet. Normalen tot 29 juni min. temp. n Den Helder 13 Eelde 11 De Bilt 12 Vlissingen 13 Zd Limburg 12 gemidd. over Ned. 12.2 ZON EN MAAN 28 juni Zon op 04 22 oi Maan op 00.40 oi 29 juni Zon op 04.22 oi Maan op 00.57 oi Lx._tomp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2