OLYMPISCHE BEWEGING OVER DIEPTEPUNT HEEN HET KLEINE FOUTJE KLOKSEANCE VAN SIJBRANDS S« V» CULI NAIR AVON TUUR BEEKFOREL provinciale zeeuwse courant Ja DEN HAAG (GPD) De nieuwe voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer Kees Kerdel is het ligt min of meer voor de hand een enthousiast olympiër. Urenlang kan hij ver tellen over de idealen van wijlen Pierre de Coubertin, al sluit hij niet de ogen voor de moeilijkheden, die de Olympische beweging vooral de laatste ja ren hebben bedreigd. ,Er zullen nodig snel verschillen de veranderingen moeten ko men', stelt hij in zijn gerieflijke Wassenaarse villa vast. ,Het dieptepunt, dat vlak na de spelen in Mexico kwam te lig gen, zijn we echter alweer voor bij", laat de 55-jarige N. O. C. praeses er direct op volgen. Een inzinking', die vooral werd veroorzaakt door de nogal .zwe vende' status van de amateurs, die alleen maar aan de Olym pische Spelen mogen deelne men, door de starre houding van de 83-jarige president van het Internationaal Olympisch Comité, de Amerikaan Averv Brundage. Eindelijk ziet het er naar uit. dat het veelvuldig besmette woord .ama teur' uit de olympische boeken zal worden geschrapt en zal worden ver vangen door het ruimere begrip olympisch deelnemer. Een forse stoot in die richting heeft de Roemeen Alexandra Siperco. voorzitter van de toelatingscommissie van het IOC, ge geven met een rapport dat hij nog niet zo lang geleden heeft uitge bracht. Dit wil nu ook weer niet zeggen, dat hierdoor met één slag alle moeilijkheden van de baan zul len zijn, want als dit rapport over misschien jaar 1 zal worden aangeno men zal dat vergaande consequenties hebben voor de deelnemers, maar ook voor de verschillende takken van sport. De heer Kerdel: .Het zal toch al tijd zo moeten blijven, dat een olym pisch sportbeoefenaar een normale werkkring zal moeten hebben. Het hele probleem blijft natuurlijk een gecompliceerd geval omdat de Olym pische Spelen vele sporten omvatten en de verschillende landen bovendien sterk uiteenlopende amateurbepalin. gen hebben. Er zullen regels moeten komen die werkelijk overal te con troleren zullen zijn, anders kan men er beter niet aan beginnen.' De NOC-voorzitter vindt dan ook dat Brundage gelijk heeft, dat er verschillende sporten uit het olym pische programma zullen moeten verdwijen. Takken van sport, waar in het amateurisme op topniveau praktisch niet meer denkbaar is. Of sporten waarvoor de Olympische Spelen in hoofdzaak een sprïnkplank zijn naar de beroepssport. Hij denkt daarbij aan wielrennen, boksen, maar ook aan skiën en de ruitersport. Gegrepen Kees Kerdel heeft er geen moment over nagedacht of hij het voorzit terschap van het NOC wel zou aan vaarden. ,Ik ben nog steeds helemaal door de olympische gedachte gegre pen. Het is weliswaar nog niet zo, dat de storm helemaal over is, maar er zijn positieve tekenen genoeg. Dat er moeilijkheden zouden komen was begrijpelijk in een wereld waar op allerlei gebied zoveel spanningen heersen. Ik geloof' zegt hij met vuur ,dat het Couherton-ideaal, de mensen tot elkaar te brengen, nog altijd van kracht is.' Over de zetelvastheid en de ideeën van de hoogbejaarde IOC-president Avery Brundage is de nieuwe NOC- voorzitter minder enthousiast. .Redelijkerwijs zou men kunnen ver langen dat er een ander moet ko men', brengt hij nogal uitgebalan ceerd in het midden. .Brundage heeft niet onterecht veel kritiek ondervon den, maar wie moet er in zijn plaats komen?' Dn hem dan toch in bescherming ne mend: ,Je moet gewoon bewondering voor hem hebben. Het is een uitzon, derlijk sterke figuur. Een man, die ondanks zijn S3 jaar nog 18 uur per dag werkt. Ik heb hem nu in Amster. dam bij het congres 14 dagen van dichtbij kunnen meemaken. Het is jammer dat hijzich in bepaalde ge dachten heeft vastgebeten, maar de stroomversnelling trouwens in het hele leven ië dan ook wel erg moeilijk bij te houden.' Kerdel vergelijkt het IOC met de Verenigde Naties, een organisatie met een enorme verscheidenheid van belangen en meningen, met dat ver. sclül dat het IOC slechts éénmaal per jaar enkele dagen bijeen komt om alle problemen te bespreken. Wat de .geloofsbrieven' van de nieu we NOC-praeses zelf betreft daaruit valt onder meer te noteren: Ruime re financiële begeleiding voor top sporters, ook al in trainingntijd. Een vroege inventarisatie van olympische sportkrachten, aan wie overigens ho ge eisen zullen worden gesteld en een NOC dat zich steeds zal moeten af vragen of het wel bij de tijd is. Kees Kerdel gelooft niet, dat de at leten afgeschrikt worden door de steeds grotere prestaties die gele verd moeten worden. Immers, zegt hij .Iemand die muzikaal is vindt het toch ook heerlijk om te musi ceren'. Wel is hij van mening dat de welvaartsstaat en speciaal ae grote van nadelige invloed zijn op Vooruitkijkend naar de spelen van München in 1972: ,Er worden be slist geen ruimere maatstaven aan gelegd voor uitzending nu deze zo diclu bij huis worden gehouden. Het moet een uitzending worden van de bovenste plank. We mogen niet slechts een figurantenrol spelen. Het NOC zal meer openheid betrachten bij de motivering van niet-uitzen- ding. De chef de mission zal waar schijnlijk eind september worden bekendgemaakt. Er zijn reeds diver, se contacten gelegd. Over de medi sche begeleiding voor München (en de winterspelen In Sapporo) zal nog uitvoerig moeten worden overlegd, zodat geen misverstanden kunnen optreden, zoals In Mexico zijn voor- Over de toekomst van de Olympische Spelen: .Zij zullen moeten worden vereenvoudigd. Misschien ook daar om zal het programma moeten wor den besnoeid. De hele .glamour' er omheen moet verdwijnen. Misschien Is het dan ook nog eens mogelijk, dat Nederland ervoor in aanmerking kan komen', is het slot van de geest driftige prognose van Kerdel. Vorige maand gaf Ton Sybrands een zogenaamde klokseance te gen vijftien dammers, die allen op de klok speelden en evenals Sybrands 60 zetten in 2 uur moesten doen. De hele seance kon dus met langer dan 4 uur duren en het tempo van Sybrands ken- aende zal de tijdsduur wel anmerkelijk korter zijn geweest. Sy brands scoorde 87 procent, te weten 11 winsfpartijen en 4 remises, een resultaat een adspirant wereldkampioen waardig, temeer daar zijn tegenstanders tot de sterkere spelers van Noord-Brabant gerekend moeten worden. De seance werd in Den Bosch gehouden ter gelegenheid van de opening van het nationaal kampioenschap voor blinde dammers. Uit de seance kozen we één der remi separtijen. vanwege het korte pittige verloop. Sybrands meende na een aanhoudende belegering vam de zwarte veste via een combinatie de winst binnen te slepen, maar zag hierbij een aardige ressource van zijn tegenstander ovër het hoofd, zodat remise heit gevolg was. Wit: T. Sybrands Zwart: J. Arts 1. 31-26 2. 33.29 3. 39-33 4. 44-39 5. 50-44 18-23 13-18 8-13 2- 8 Ook 17-22 kwam zeker in aanmer king. 32.28 7. 37x28 8. 28x19 9- 41-37 10. 35-30 11. 40-35 12. 46-41 13. 30.24 14. 35x24 15. 37-31 23x32 19-23 14x23 10-14 14-19 17-22 5-10 19x30 11-17 6-11 s SS s> m S3 8 a S m 9 o .1 «ja m i. m 88 e 3 «I 9 I 22. 23. 24.19? 24. 39x-9 25. 34-29 26. 32-28 27. 27-21 28. 31x22 29. 42x33 9-14 13x33 14x23 23x34 22x33 16x27 33-38! 34-39 Wit heeft duidelijk de betere stelling. Zwart dreigt weliswaar met 15-20, 25-30. 22-27 enz., maar wit is hem een slag voor en forceert met 33-28 een ontwikkeling, die zwart tot een min of meer gedwongen zettenreeks dwingt. 23x32 zou wit tot een voor delige hekkenstelling brengen. 16. 33-28! 22x33 17. 39x19 9-14 18. 38-32 14x23 19. 32-27 17-22 Wit dreigde met 24-19 en 27-21. 20. 43-39 11-17 21. 41.37 3- 9 22. 37-32 zie diagram. tot remise werd besloten. PROBLEEM VAN DE WEEK Solnikow m O 3 ans a s m o üf m n w O jj w e 8 fa 21 Vandaag eens een snoepje voor de liefhebbers van paren-wed- strijdhridge. Een bekend probleem dient zich aan: het contract is wel verzekerd, maar hoe maakt de spelleider één of meer overslagen? Wit dreigt met 24-20, 82-28 en 27-21 schijfwinst te halen. Zwart mag niet 22-28 wegens 27-21 enz, terwijl ook 10.14 wordt belet. Daarom besloot hij tot 9-14, wat gezien het verdere verloop als een lokzet zou kunnen worden beschouwd, ware het niet, dat zwart eigenlijk geen andere betere zet tot zijn beschikking had. De conclusie, dat zwart in het verdere verloop het geluk aan zijn kant had, ligt dan ook meer voor de hand. Ermilow Deze stand kwam voor in het kam pioenschap van Moskou 1965. Ge vraagd wordt aan te geven hoe zwart in acht zetten een winnende damzet uitvoerde. Oplossing elders op deze pagina. V 5 V B 7 6 4 A 5 H V B 9 6 A B 7 V H V 9 8 3 10 1 A 8 2 *942 V 10 5 B 9 8 7 4» 10 5 4 3 H 10 8 I V A 2 H V 8 3 2 West gever, allen kwetsbaar. West één klaver noord één harten - OW pasten verder zuid één schoppen noord drie schoppen zuid vier schoppen. Tegen vier schoppen startte west met klaverheer voor het aas van tafel (noord). Ruiten vier na, voor de zeven, heer en ruitenaas. Klavervrouw werd nu door zuid afgetroefd met schoppen drie. Daar NZ 26 punten samen telden, maar west had geopend, nam zuid aan dat west schoppenvrouw had. Kleine schoppen volgde naar de schoppenboer, daarna viel schoppen vrouw onder zuidc schoppenheer. NZ vervolgden met harten aas, vervolgens harten naar de heer. Zitten de hartens 3 3, dan kunnen NZ nu 12 slagen maken door te spelen: hartenvrouw, schoppenaas, de har ten enz. Eén zekere overslag kragen NZ, wanneer als derde harten een kleine uit noord wordt gespeeld zuid troeft, gaat daarna met schoppen, aas naar tafel en verliest tenslotte alleen nog één slag. Zuid echter gokt» op twee overslagen, trok als derde harten de vrouw die oost troefde zuid troefde over. Ruitenvrouw en ruiten na (hopende op 3 3 in ruiten en alsnog 12 slagen) onthulde dat ook de ruitenkleur 4 2 zat. Dit was de stand bij het spelen der derde ruiten: B 4* B 9 6 8 Zuid aan slag, schoppen troef. Zuid speelt ruiten en NZ moeten officieel nog twee slagen verliezen dat wil zeggen helemaal geen overslag, doch precies vier schoppen. Zuid waagde een laatste kans: op ruiten twee deed hij in noord klaver acht weg oost aan slag. Oost dorst nu geen klaver te spelen vanwege de .dubbelrenonce' toch was dat de enige juiste speel wijze geweest! Oost vervolgde ten onrechte met ruitenboer en toch was nu de overslag nog ter wereld gekomen! Het foutje van oost was, dat zij het zuldspel niet had .uitgeteld.' In dit eindspel had dat niet ts moeilijk behoeven te zijn. BRIDGEVKAAG VAN DE WEEK: A H 3 V— 4-B987653 4. V 10 2 Zuid pas west één ruiten noord één harten oost paste wat moet zuid doen Antwoord elders op deze pagina. lllllllli aardbeien-ijs Zef 14 liter water op, voeg S00 gr. suiker toe en laat het mengsel 10 minuten zachtjes koken. Was 300 gr aardbeien, verwijder de kroon- t ADVERTENTIE) tjes en druk ze met een vork tot inoes. Meng het moes door het vol komen afgekoelde suikerstroopje en voeg een paar druppels citroen sap en een theelepel vanillesuiker toe. Klop Is liter slagroom op en schep slagroom en aardbcienmeng- sel door elkaar. Vul een ijslaatje hier mee en zet dit in het vries vak van uw koelkast. Roer na een uur eens om en reken op minstens S uur vriezen. St.el. de temperatuur regelaar op maximum vriesvermo- gen en zorg dat uw koelkast vrij is van ijsafzetting. Het lekkere zoetmiddel, zonder bijsmaak. nalrëna caloriewij zoet g Goed zrg-lclkerrort zes... natuurlijk Natrcna! Karbonades irieiiereeuiJi* m"fexr _mik va n «1 ilfiiVj owhtl vermijdwih# 0 beptirkerj.J Vraag uw slager 4 dunne schou derkarbonades. Wrijf ze in met zout en peper en bak ze in 30 gram boter snel'goudbruin. Tem per het vuur en weg 2 eetle- pels in klein dobbelsteentjes ge sneden komkommer toe en laat die zachtjes meefruiten tot ze gla zig zijn. Roer een afgestreken eetlepel paprikapoeder (de niet. scherpe edelsiiss met 1/ lepels melk tol een papje. Neem de kar bonaden uit de pan en houd ze warm. Roer het paprikapapje door de boter. Ds paprika zal dit. licht binden. Giet de saus met de kom kommer over de karbonaden. Geef er rijst bij of aardappelpuree en sla. italiaanse niertjes Leg 500 g kalfs-, varkens- of lams- nier 2 minuien ;n kokend water tem wat zout en spoel ze dan af onder koud stromend water. Snijd se in plakken en bestrooi, ze met zout, versgemalen peper en 2 eet lepels bloem. Laat 7,5 gr boter goed heet, worden, voeg de plak ken nier toe en laat. ze j mi- nupen bakken. Neem ze uit. de pan en roer 2 afgestreken eetle pels bloem door de braadboter. Voeg 2 dl water of bouillon toe en blijf roeren tot een gebonden saus is ontstaan. Leg de plakken er in, voeg 2 eetlepels marsala of eventueel zoete witte vermouth 'oe en laat het geheel een kwar- tiertje pruttelen. Giet er nog 4 eetlepels marsala of zoete ver mouth bij en laat- alles zonder koken weer goed heet worden. deense salade Snijd 2 grote dun geschilde, kom- Icommers in 4 stukken en vervol gens overlangs in tweeën. Breng '2 dl water aan de kaak met J eetlepel azijn, een mespunt zout en 2 theelepels suiker. Leg ze stukken komkommer twee minu ten in het kokende water, schep ze er uit en laat ze uitlekken. Laat ze een uurtje marmeren in een sausje van 5 eetlepels olie 1 eetlepel dragonazijn en een mes punt zoutWrijf 4 hardgekookte eieren en 2 zoute haringen door een zeef. De haring kunt u ook met een scherp mes in heel kleine stukjes snijden. Hol de stukken komkommer ietwat uit en snijd het vruchtvlees fijn. Vermeng het et, haring, het overgebleven saus je, wat fijngesneden bieslook en een theelepeltje mosterd. Schep bergjes van het mengsel op de uitgeholde stukken komkommer. Geef er vers geroosterd brood bij. Gourmetbiefstukjes Een gerecht, een gourmet waar- =I|| dig, behoeft echt niet altijd veel tijd te lereisen. Bak 1/ biefstuk- jès in 73 gram boter snel aan =e=; beide zijden goudbruin. Bak in- tussen apart 4 dunne sneetjes brood, bijgesneden tot de grootte van de biefstukjes, in een beetje =3 boter goudbruin. Leg de sneetjes op een verwarmde schaal en plaats op ellc sneetje een bief stukje. Bak in de braadboter van de biefstuk 100 gram in zeer dun- ët:| ne plakjes gesneden champignons niet langer dan een minuut. Giet er een 'glas rode port en 4 eet- gi lepels koffieroom bij en laat het geheel met een deksel afgedekt, nog enkele minuten pruttelen. Giet de warme saus met de plak- H= jes champignon over de biefstuk- hongaarse niertjes Dompel 500 gr kalfs-, varkens- of la.msnier minuten in kokend wa- ter mot wat zout en spoel ze on- i| middellijk daarna af onder stro- jm mend koud water. Laat ze even liggen en snijd ze dan in plakken. Bestrooi ze met tvemig zout en royaal versgemalen peper en daar- na met bloem. Bak de plakken 2 minuten boven een hoog vuur in ë=M bruine boter, temper hei vuur en voeg dan een gesnipperde ui en een heel fijn gesnipperd teentje knoflook toe, 'een blaadje lau- 1 'ter, een afgestreken theelepel Ha kunimelzaadjes, een lepel fijnge- s=§ halite peterselie en 1 dl heet water Leg een deksel op de pan en laat de niertjes zo boven een laag vuur i ren half uurtje heel zachtjes prut- |m telen. Meng er dan een bekertje zure room door en 2 theelepels gg paprikapoeder en laat alles samen et/| nog even goed heet worden, maar tiet meer'koken. Geef er rijst bij. Na de experimentele visuitzetting van de re genboogforel in 1968, in het Veerse Meer, wordt thans een nieuw experiment opgezet. In het Veerse Meer zyn half april, in alle stilte, 20.000 beekforellen uitgezet. De beekforel kwam vroeger alleen voor in snelstromende be ken en in de bovenloop van de rivieren; in ons land komt deze vis vrij algemeen voor in Zuid- Limburg. De beekforel, ook bruine forel of fon teinzalm genoemd, is sluwer dan de regen boogforel die wellicht ook iets moeilijker te vangen zal zijn. wat voor de hengelaars alleen maar een sportief voordeel is. De regenboog forel is wel eens te gemakkelijk te vangen. Dit komt omdat de regenboogforel in de kwekerij en altijd gewoon is om op geregelde tijden voedsel te krijgen. Na de uitzetting zijn ze meestal gemakkelijk te vangen omdat ze dan nog onvoldoende aan de nieuwe omstandighe den zijn aangepast. Als dan iemand op de oever verschijnt denken ze dat het voedertijd is. Een voorbeeld hoorde ik van iemand die ver telde dat zijn zoontje, bij het vissen op forel, op een grote bus trommelde en zo niet succes de forel naar zich loe lokte. Intussen is hot Veerse Meer een echte forellen vijver geworden, waarin na de beekforellen, in mei nog eens 30.000 regenboogforellen zijn uit gezet. Als men dan bedenkt dat er van de eer ste uitzetting van 1968 naar schatting nog zo'n 5000 vissen rondzwemmen en van 1969 nog zo'n 15.000. dan moet er voor de hengelaars veel te beleven zijn. Vooral de in 1968 uitgezet te regenboogforellen genieten grote belangstel, ling van hengelaars en deskundigen. Deze knapen, die 4 tot 7 pond wegen, zjjn meestal al eens in aanraking geweest met een vishaak, waardoor ze zich niet meer zo gemakkelijk la ten vangen. In 1969 zyn er weinig forellen ge vangen omdat de meeste hengelaars volhard den in de methode om op de bodem te vissen Bij een hete zomer als 1969 zwem! de forel in de bovenste vvaterlagen en moet hij gevangen worden met de speciale hengel of met een dob bertje. Helaas beoefenen slechts enkelen de ware kunst van het weidelijk forelvissen. De sportieve waarde van een gevangen forel van 5 6 pond aan 0.20 nylon, ligt natuurlijk veel hoger dan dezelfde fnrel gevangen aan 0.40 of 0.50 nylon. Een plezierige bijkomstigheid is dal de henge laars in Europa nergens zo goedkoop kunnen forelvissen als juist in het Veerse Meer. Een Brits record van de regenboogforel is 8 pond en de verwachting is dat dit record op het Veerse Meer dit jaar geëvenaard en misschien wel overtroffen zal worden. Een ander sprookje dat uit de wereld verdwijnt is dat volgens de mening van velen de forel enkel thuis hoort in snel stromend en zoet wa ter. uu' HUSHT EUDQ«II aannsHsrama naasnomaaa aaaiSHHiscaj Inzender heeft de overige spellen niet. gegevenzodat- ik onbevooroor deeld' mijn zienswijze kan geven. In principe is er geen enkel afdoende bod beschikbaar, en als dat er niet 1s, moet men maar gewoon passen.' Het is natuurlijk mogelijk, dat er enig ander contract speelbaar is beter dan één harten, maar even groot is hel risico dat men de partner alsmaar 111 horten hoort volharden. Passen hoeft ook hot voordeel dat de ope ningsbieder (west) nog wat doet en dan is het alsnog tijd genoeg de zaak in beschouwing te nemen. Een bod dat ik nooit zou doen is ,twee ruiten' en als ik, met het pistool op de borst tot eon bod zou worden gedwongen, zou ik één schoppeil zeggen. Nog maals: het verrassingselement blijft beter gehandhaafd door te passen tegenstanders lóten zeer zelden een één-contract spelen. Wat men na tuurlijk niet moet doen, is zéér lang nadenken en dan passen. U kent het spreekwoord over de slapende hon- 'rn welf.' 113-19; 2 21x13 27-31; 3. 36x27 22x42; 4 38x48 26-31; 5. 13x22 31-37; 6 41x32 23-29; 7. 33x24 14-19; 8. 24x13 9x49. Horizontaal: 1 lyrisch gedicht; 6 rafel; 10 handenarbeid12 watering 13 maand; 14 bez. voornaamwoord; 16 algemene naam voor groep elemen ten; 17 gewicht, afk.; 18 graan; 20 waarschuwingsteken; 22 koraaleiland; 23 scherp wapen; 25 borstel; 27 deel van het lichaam; 28 glooiing; 30 het inleggen, pekelen; 31 uitroep van afkeer; 33 jongensnaam; 84 streek, ge bied: 35 edelgas, afk.; 36 prikkel; 37 vet; 38 voorzetsel; 39 tussenvoer- ing; 41 beschadiging; 44 loze; 46 land ln Europa: 48 smeren; 50 vr. munt; 51 breekbare; 52 groente; 53 vrachtboot; 55 onbep. voornaamwoord; 57 sekte van rechtz. Christenen; 59 nobele; 60 geweldig. Vertikaal: 1 verhandeling; 2 bijvoorbeeld; 3 boom; 4 nederigheid; 5 en kelen; 6 duikvogel; 7 waakzaam; 8 muzieknoot; 9 duurzame; 10 kameel; 11 te kennen geven; 15 keur; 19 Odin; 20 stoutmoedig; 21 gekke; 24 ge bladerte; 25 doofde uit door water; 26 en (spreektaal); 29 zaal; 31 dier kunde; 32 breedvoerig; 34 zie 34 hor.; 37 inwoner van Birma40 volzinnen- reeks: 42 teken van een ridderorde; 43 hulp; 45 arena; 47 vrucht; 49 ake lige; 54 Ned. omroepver., afk; 56 en dergelijke, afk; 58 broeder, afk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21