Ver. voor milieuhygiëne was motor actie bezwaarschriften de ZELANDICA Uitreiking diploma's aan de Goese ambachtsschool DAAROM kuntuDurex over; al krijg en: Katholieke toeristenzielzorg Zeeland bestaat tien jaar TEGEN TWEEDE F0SF0R0VEN HOECHST VLISSINGEN MEVROUW MR C. KANNEG1ETER: GEEN 1IFITJESWINNERIJ Stadsherstel Vlissingen werd een stichting UITREIKING DIPLOMA'S AAN CHR. DETAILHANDELSVAKSCHOOL Durex is zo veilig D Durex the best there i: is ZATERDAG 27 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 VLISSINGEN Op de afdeling ruimtelijke ordening van het stad huis Vlissingen liggen ruim achthonderd bezwaarschriften tegen het inwerking houden van de tweede Hoechst-fosforoven. Voor Zeeland een nog nimmer overtroffen aantal. Daarom rijst de vraag: vanwaar opeens zoveel van deze opponerende (en gelijk luidende) stemmen, die slaan op de toenemende luchtverontreini ging, geluids- en slankhinder, die Hoechst Vlissingen NV met deze uitbreiding produceert en straks met de werking van de derde fos- foroven nog meer zal verwekken. Bij onderzoek blijkt nu, dat de nog jonge en actieve Zeeuwse Vereniging voor Milieuhygiëne de warme motor is geweest achter de veelvoud van een bepaald, gestencild modelbezwnar schrift, veelal afkomstig van inwo ners van Nieuwdorp, Borssele, Vlis singen en Middelburg. Tijdens het doorzien van de lijvig gebundelde bezwaarschriften viel het standaard model van deze vereniging enkele honderden keren in het oog. Opmer kelijk is voorts, dat nogal wat min derjarigen deze modelhézwaarschrif- ten hebben getekend. Globaal geschat hebben minstens honderdvijftig jon gelui de verschillende bezwaren mot hun handtekening bekrachtigd. Dat er zoveel bezwaarschriften zijn ingekomen, is met name te danken aan de huis-aan-huïs- en van-persoon -tot-persoon-campagnes, die een aan tal actieve leden van de vereniging voor milieuhygiëne zowel op eigen initiatief als volgens plan van de vereniging heeft gevoerd. In de tien sisindustrie Hoechst, heeft de vereni ging voor milieuhygiëne zoveel mo gelijk actie gevoerd. De mensen uit de naaste omgeving van de fabriek heeft ze met duidelijke feiten probe ren te overtuigen van het nut dat een bezwaarschrift tegen de Hoechst. uitbreiding kan hebben. Redelijk gevolg van deze .papieren' uitingen van onrustgevoelens zal dan zijn, dat er op zijn minst bepalingen aan de hinderwetvergunning worden toegevoegd, die in elk geval de vele nadelen, düe de uitstoot van gevaar lijke stoffen met zich meebrengen, tot het uiten-ste moeten beperken. In het gunstigste geval hoopt de vereniging zelfs op sluiting van de tweede fosforoven. stelling beslist en gaat van een heel andere visie uit. Zij legt uit waar om voornamelijk de mensen van Nieuwdorp en Borssele persoonlijk zijn benaderd met vragen inzake de ze Hoechst-aangelegenheid en waar om hun tenslotte zo'n modelbezwaar. schrift is aangeboden met de vraag erbij of men het dan niet noodzake lijk achtte zijn handtekening te plaatsen. En dan tekende men ook; maar altijd uit vrije wil. Is het dan niet zo, dat de inwoners niet mans ge noeg zijn om eigenhandig een be zwaarschrift op te stellen ,Vaak is het zo, dat men niet weet hoe men een bezwaarschrift moet maken. Er zijn veel mensen die hun rechten niet kennen en als ze ze kennen dan durven ze er geen ge. bruik van te maken.Vooral in klei ne gemeenschappen weet men zich niet te uiten'. Dit is de hoofdreden waarom vijf leden van deur tot deur door Borssele de ronde hebben ge. daan en dat de vereniging in Nieuw, dorp een bijeenkomst heeft belegd, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Kannegieter. ,Er waren een hoop tekenen van verontrusting over de tweede fosforoven. Met name in Nieuwdorp'. vertelt zij en de vereni ging heeft toen gemeend hieraan iets te moeten doen. In de eerste plaats heeft men in de korte spanne tijds die ter beschikking was, aan de hand van de ter inzage gelegde stukken over de uitbreiding van Hoechst een bondig modelbezwaarschrift samen gesteld. Die heeft de vereniging,, in middels uitgegroeid tot over de zes honderd leacn, aan al haar leden toegestuurd. .Vrijblijvend kon men van het model gebruikmaken en de meesten hebben het ook benut', al dus mevrouw Kannegieter. inkomen, l it eigen beweging zouden ze overigens nooit hun bezwaren op papier hebben gezet. Nu heeft zich dus liet feit voorge daan dat de vereniging voor milieu hygiëne door bundeling van haar krachten tot een dubbel resultaat is geraakt. Mevrouw Kannegieter vindt de meer dan achthonderd bezwaar schriften dan ook een redelijke dek king voor het doel waarvoor ze zijn Ingediend. Vooral wanneer in aan. merking wordt genomen dat de tijd voor actie veel te kort is. Zij vindt dit punt en het onmogelijke tijdstip waarop een hoorzitting over dit soort zaken door de gemeente kunnen wor den belegd, slechts vastgelegd in de hinderwet. Hierdoor kan volgens haar nooit, een juist samenspel tus sen overheid en bevolking ontstaan. .Daarom hebben we met name in Nieuwdorp een voorlichtingsavond ge houden om de mensen er op te wij. zen welke burgerrechten zij op de hinderwetvergunning kunnen laten drukken'. Mevrouw Kannegieter denkt wel dat de bezwaren die hoofdzakelijk van Borssele en Nieuwdorp komen, een representatief percentage m verhou ding tot de rest van de bevolkmg vormen. De actie .bezwaarschrift' van enkele leden heeft er in elk geval toe bijgedragen, dat er tweemaal zo veel bezwaarschriften zijn ingediend. .Anders zouden het er zo'n vierhon derd geweest zijn'. hij van Klaartje Kamermans, een medeleerlinge, een gestencild model Zij kwam eind mei met een heel sta peltje bezwaarschriften op school. Op een hoorzitting zou Fred I' ook niet van de partij zijn. .Ik publikaties en zie genoeg op de tele visie over luchtverontreiniging en dergelijke om het besluit te kunnen nemen mijn bezwaar in te dienen'. Leerlinge Kamermans benaderde met haar stencils ook de docenten, onder anderen mevrouw E. Melma- Barug te Vlissingen. lerares Frans .Ze ging in de hogere klassen met die stencils rond en kwam toen ook naar mij toe'. Zr vertelt dat haar wetenschap over alle soorten veront reinigingen gebaseerd is op tv, radio uit te hebben begrepen, dat het ban deloze spuien van allerlei hinderlij ke en gevaarlijke stoffen niet mag doorgaan. .Daarom ben ik tegen die fosforoven. Zolaing men geen afdoen de maatregelen lieeft getroffen, die voorkomen dat er schade aan land bouw, veeteelt en de natuur ontstaat'. VLISSINGEN Dezer dagen heeft hel Comité stadsherstel Vlissingen de stichtingsvorm aangenomen. Ten over staan van notaris J. A. Janse de Jon ge werd namelijk de .Stirhting Stads herstel Vlissingen' opgericht. Het bi- stuur van de nieuwe stichting bestaat uit ds. F. S. Kloosterman, voorzitter, J. C. van Heerde, penningmeester, en P. Visser, secretaris. De doelstelling van de stichting, die ls vastgelegd in de statuten, luidt: Het bevorderen van p. I. ,.lf bet behoud van de rehabilitatie vun| iin ,i loK I historisch karakter van de daar voor in aanmerking komende delen van de gemeente Vlissingen. De stichting wil dit doel trachten te bereiken door: het stimuleren van de samenwerking tussen de instanties werkzaam op hert gebied van de ruim telijke ordening, van de stadsontwikke ling. van de restauratie, de rehabilita tie'en de waterbouwkunde en door het stimuleren van de belangstelling van eigenaren, toekomstige eigenaren en ge. bruikers van historisch of esthetisch belangrijke panden in bovengenoemde "sdelen van de gemeente Vliss Indruk stadsdelen van de gemeente Vlissingen. Van groot belang noe'mt de stichting het contact tussen het bestuur van Vlissingen en de rijksdienst voor de monumentenzorg. Het advies, uit te brengen aan de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening door de raad van advies voor ruimtelijke orde ning betreffende meer inspraak voor de burger op ruimtelijk gebied, opent de mogelijkheden voor onder andere de stichting om bij het overleg te wor den betrokken. Een belangrijk punt vomit voor de' stichting ook het behoud van de Vlis- singse Vissershaven. Men vraagt zich] af hoe de beroepsvisser, de jachtclub '_len het loodswezen tegenover een buiten- Standpunt Deze manier van handelen wil de vereniging voor milieuhygiëne beslist niet betiteld zien met .anti.industri- ele actie'. Mevr. Kannegieter: ,Wij als vereniging staan op het stand punt dat we niets tegen industrie nebben. We willen zelfs graag in dustrie. Ilct liefst zo arbeidsinten sief mogelijk maar ook het liefst zo schoon mogelijk en daar draait het hii ons 0111'. Uit de antwoorden van jong en oud, wier namen wij willekeurig uit de ingekomen bezwaarschriften pikten, blijkt dat ze er ook zo over denken. De 18-jarige hbs'er Fred Hokke te Vlissingen zegt: .Ik wil Zeeland lie ver schoon houden. Laten ze probe ren wat meer andere industrieën aan te trekken zoals scheepswerven en metaalbedrijven. Ik vind nu dat de overheid teveel vuile industrie toe laat. Maar hert schijnt allemaal moei. lijk tegen te gaan zijn'. Fred Hokke zou er overigens niet aan hebben ge dacht zelf de pen te grijpen om op •schrift tegen de vergunning te age ren. Evenals zijn klasgenoten kreeg Verder zegt ze: .Tot nu toe heb ik de indruk dat Hneclist erg zeker is van zijn zaak. Eerlijk gezegd vraag ik me dan ook af ot al die bezwaren en vergaderingen zullen helpen schfen als de mensen maar genoegen jachthaven staan, die k.'Jgen.c .g^f rijkswaterstaat in ruil wil bieden voor het afsluiten en dempen van de vissers, haven. De stichting vraagt zich af of er geen mogelijkheid bestaart voor een al. ternatief plan. Een hoge muur rond trouwens niet willen aantonen dat de haven acht men volkomen onaan- ze überhaupt tegen industrie is ,,Je i vaardbaar. Voor wat betreft het stimu- tekent het bezwaarschrift aan de ene'leren van de belangstelling voor histo- kant omdat je de schoonheid van f'sch belangrijke panden, stelt de stich- uitstoot goed tot hen doordringen, dat ze dan massaler hun handteke ning zetten'. Met haar bezwaar heeft mevr. Meima Zeeland andere kant wil ik er ook niet onderschrijven dat we de industrie moeten uitschakelen, daarvoor is ze veel te belangrijk voor het arbeids- maar aan de ting ,z.ch voor. het bekend den van het subsidiebeleid ten aanzien van restauraties, de eigenaren te ad. viseren en de weg te wijzen. Medio oktober wil men een openbare verga dering houden, onder meer om sym pathisanten te werven. Twee meisjes u.t Nieuwdorp, de 17- iarige Ineke Meulbroek en Klazien Imanse, zijn destijds met z'n twee tjes als de enige jongeren van Nieuw dorp naar de bijeenkomst van de vereniging voor milieuhygiëne ge weest. Na afloop van de vergadering waren ze doordrongen van wat ze als een gevaarlijke ontwikkeling be. schouwen rond chemische industrie- en in het algemeen en Hoechst in het bijzonder, dat zij zich als lid liten inschrijven en meteen het mo- delbazwaarschrift hebben onderte kend. Copieën Methode Toch zou men zich bij deze gang van zaken kunnen afvragen, of de gevoer de methode van de vereniging voor milieuhygiëne, om tot een formidabe le hoeveelheid bezwaarschriften te komen, een beetje op zieltjeswinnea-ij voor haar standpunt heeft geleken. De presidente van de vereniging, me vrouw mr C. Kannegieter te Middel burg. aan wie wij deze vraag hebben voorgelegd, ontkent deze veronder. Niet alleen leden zijn evenwel in het bezit geraakt van dit gestencil de modelbezwaarschrift. Sommigen hebben zoveel initiatief aan de dag gelegd, dat ze het exemplaar van de vereniging nog eens ettelijke keren copieerden en het ook anderen voor legden. Vrijwel iedereen die zo'n sten cil onder de neus kreeg, heeft hem getekend. Uit een aantal steekproe- y« Jooral in de tCdr: en de J'de 'cuir ie d' woordvoorraad van de S oordneder la nds' taal grondig gewijzigd. Honderden woorden, die liet middelnedorland* nog niet kende, zijn des- tijdf in onze taal opgenomen. Voor een goed dee! .uit ze ontleend, en dan tn hoofdzaak uit het F rune, maar voor een a tuier deel zijn ze spontaan ontstaan o/ naar analogie van bestaande woor den gevormd'. In de bundel opstellen aangeboden aan prof. dr K. Heeroma b.J zijn 60ste verjaardag, 1970 heeft dr P. J. Mcertens geschreven over middelnederlandse relicten in de Zeeuwse dialecten, middel zeeuws en nieuwzeeuws. Het bovenstaande citaat Is ontleend aan d;t op3tel. Hoewel enerzijds de woordvoorraad grondig is gewij zigd, vermeldt de schr.jver anderzijds dat men het grootste gedeelte van de middelnederlandse woorden tn het nieuwnederlands terug vindt. In dialecten Is een klevner deel blijven voortleven en niet zelden tot in onze tijd. In zijn opstel heeft Meertcna een aantal oude en nog altijd bestaande, of pas voor kort verdwenen, dialect, woorden u:t de zuidwestelijke dialecten, Zeeland en di- Zuidholland, se eilanden Goeree en Overflakkee. opgesomd. ,Ze hebben het voor deel of is het een nadeel? dat ze door hun insulaire karakter, «lat voor een deel ervan tot voor korte tijd bewaard bleef, eeuwen lang geïsoleerd en daardoor conservatief zijn gebleven.' Buiten be. schouwing zijn gelaten de woorden van het dijk- en watccschaps- wezen als van tc speciale aard. Deze heeft dc schrijver al eens ge noemd in zijn lezing over de Vlaamse invloed op dc Zeeuwsse woor. denschat uit 1944. Om er enkele te noemen: vers in de zin van zoet, vandaar de naam Verseput, weel in de betekenis van een poe! of plas als overblijfsel van een doorbraak. In Middelburg komt bij. voorbeeld de Kromme Weele voor. Bout in de betekenis van een overgebleven gedeelte van een weggeslagen dijk. Vandaar de na. men Van de Bourt, Naerebout etc. De woorden, die Meertens thans heeft genoemd, komen vrijwel alle m de Oost- en Westvlaamse, maar vooral m laatstgenoem. de dialecten vcor. Heel wat woorden herkende ik direct, zoals dul- lef voor sloot, garre of harre voor een kier in deur of raam, kachel voor veulen, strange voor strand. Aari het woord laveicn zou ik nog de betekenis van staken willen toevoegen, in het bijzonder bij de dijkwerkers, die zich op de een of andere w.jze verongelijkt voelden. Onbekend waren voor mij de beeldende woorden als mis. kwaein voor onpasselijk, roest voor verhemelte, leelarn voor pijn lijk. Van de in het opstel genoemde woorden zijn er in de 17e eeuw door Zeeuwse dichters in de literaire taal gebruikt. Oats noemt de beirer voor kruis, of aalbes, noemt ook duiven en iaveien, het laat ste in de zin van schaften of slenteren. Hondius noemt eveneens de beier, maar ook een woord als gley of glult in de zin van stroo van goede hoedanigheid. De Brune noemt dit laatste woord ook en tevens hert werkwoord scharren: met de voeten schuiven of met de poten krabben van hoenders. Tegenwoordig hoor je nog de oude sterke verleden tijd rniek voor maakte. De schr.jver voegt hieraan toe. dat hij een halve eeuw geleden op Walcheren nog bek voor bakte hoorde. Meertens stelt nog een uitwerking van het onder, werp in het vooruitzicht. MIDDELBURG Donderdagavond werden de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van de 4-jarige opleiding La ger nüddenstandsonderwijs en van de 3-jarige. opleiding middelbaar middeü- •- standsonderwijs de clir detailhan- gaat a ADVERTENTIE) Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Zo simpel en eenvoudig te gebruiken, dat er geen specialisten voor nodig zijn om 't te verkopen. U krijgt het overal zonder doktersrecept In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. En dat is maar goed ook. en blijkt dat deze mensen ijn van de kracht die inter zo'n bezwaarschrift, mits in de Schouw burg tc Middelburg r genoeg met de juiste argu. het schoolbestuur, de leraren en leerlin- mentatie bij de gemeente Vlissingen gen met hun ouders bijeen waren. Van de 73 kandidaten is er slechts 1 afwij- I zing. Een goed resultaat, aldus de voor zitter van het schoolbestuur, de heer J. P. Ventevogel, die erop wees dat de ei sen beslist niet lichter waren dan voor gaande jaren. Tevens stelde de heer Ventevogel dat de geslaagden nu niet moeten denken er al te zijn, want in deze veranderende tijden is het zaak bij te blijven; dit geldt in het bijzonder voor de geslaag den van het lager onderwijs, zo stelde de voorzitter, die hen opriep om verder te studeren. Hierna reikte do heer Ven tevogel de diploma's uit waarbij hij te vens aan de geslaagden met de hoogste punten een gesohenkbon overhandigde. Dit waren voor het lager onderwijs Eram Baljeu uit Souburg die 119 pun ten haalde uit 15 vakken, de tweede prijs met 117 punten was voor Huib de Jong, voor het middelbaar onderwijs ging de eerste prijs naar Jan Kal and uit Westkapelle met 44 punten uit 5 vak ken, nummer twee met 41 punten was Dave van Roggen die reeds net diploma 5 jaar hbs a in zijn bezit heeft. De directeur van de school, de heer P. Geelhoed sprak hierna de geslaagden toe en zei onder andere dat hij vooral de leerlingen die reeds 7 jaar de school bezochten zal missen. De heer Geelhoed sprak namens het gehele personeel toen hij zei een bijzonder plezierige tijd met de geslaagden te hebben gehad. Voorts werden nog enkele leuke voorvallen uit deze schoolperiode opgehaald. Tijdens deze bijeenkomst werd afscheid genomen van enkele leerkrachten die de school gaan verlaten, namelijk mevrouw Van de Puil. ds Siderius en de heer J. Sinke. Nadat de docenten door de verschillen, de klassevertegenwoordigers werden toe gesproken en waarbij de directeur een oorkonde kreeg aangeboden die hij zelf mocht tekenen, een voorrecht dat de leerlingen op hun diploma nog niet heb ben, aldus de aanbieder. Tot slot sprak de voorzitter een dankwoord tot de le raren en de leerlingen voor de bereikte resultaten. Geslaagd voor het diploma 4-jarige De tailhandelsschool: Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. Peter Baohofner, Simon GOES In de jezaal, tevens kantine en toneelzaal de ambachtsschool te Goes werden don derdag diploma's en Ochtnianprijzen uit gereikt. Tevens werd bekendgemaakt wie van de leerlingen was bevorderd naar hogere klasse. De heer ir VV. J. ter Hart, voorzitter van het schoolbestuur, heette alle aanwezigen n.I. de genodig. den en leerlingen met hun ouders hartelijk welkom. De heer Ter Hart hield een boeiende toespraak tol (le leerlingen die weldra met him, diploma in het arbeidspro. Clarijs, Els Dekker. Marga Ferket, Kees I t Hage, Jozef de Jong. Huib de Jong. worten ingezet en wenste hen ge- Katie van Langeraad, Hans Lansen.!luk, «"ft de verworven vakkennis, die Tonme de Looff. Jeannette de Pree. Jo zoals de h'"Vr Ter het formuleerde. Schot. Kees Steneker, Ko van Strien, Hanneke Vader, Jacco Vermaas, Wilma de Visser, Leni van Waaftiè. -Marie Wat- timena, Henk Wisse. Bram Baljeu. Bram Balkenende, Jan Boogaard, Ronald van Damme. Marga Dörr, Riek van Dronke- laar. Hans van Gilst, Anneke Goed- bloed, Jankees Janssen. Fred de Jonge, Hein Naerebout. Michlê de Reeper. Henk Boerbooms, Ad Kimme), Ton de Klerk, Hans Klink, Saar Lopulïssa. Adri Minnaar, Kees Rekkers, Wim Segboer, Bert Strenk, Jaap Sturm, Wim Tielke- meijer. Afgewezen: Geen. Geslaagd voor het diploma 3-jarige middelbare detailhandelsschool: Henk Baarens. Tom Bakker, Jan Boer booms, Jan Goeman, Johan de Jonge, Wim van der Maas. Henk Moi. Jos Mul ler. Henry Neels, Leo Punt. Jan Quist. Dirk Schinkel, Rik Stroo, Rob Imanse, Jas de Beer, Wim Bommeljé, Ohris de Bruin, Chris Dekker, Wim Hoek, Kees Jasperse, Jan Kaland, Rob de Kam, Huib Lievense. Dave van Roggen, Gi deon Sinke, Kees Visser. Paul Wegman, Peter Wielemaker. Afgewezen: 1 Aan de middelbare detailhandelsschool werden bevorderd van klas 1 naar klas 2: Sam van Bakergem, Wi.m van Belle, Paul Daalhuizen, René Dekker, Frans v. d. Hagen, Jan v. d. Hofstede, Theo de Koning, Roe de Reus, Kees van Riet, Ko Roose. Chef Scheeper. Ronald Schrijver, Frans Waisapy. Nico Bous- sen, Eric Buysse, Eugne Fassaert, Leen Geluk. Auke Klaver. Aartje Krijger. Jan van de Linde, Paul Mattheeuws, Peter van Netten, Ko Noordhoek, Huib Pa/uwe, Emmy du Puy, Henry Schaut- teet, Frances Schieman, Piet Verduin. Niet bevorderd: 2. Bevorderd van klas 2 naar klas 3: Eugêne Borchert, Andre Dingemanse, Gerard Felius. Flip Feij, Mien Goed- bloed, Piet Koets. Ludwig Schrijver. Rob Spuy. Hen van der Veen. Thom Versloot, Marianne Versluys, Wim Wie lemaker. Wim Zijlstra. Fredly van An- rooy, Adri de Boot, Karei van Boven, Peter ter Bruggen, Pieter Goud, Pierre Groosman, Ko Hoogstrate, Victor Hop mans, Jaap Koens. And ré de Koning, Adrie Oostdijk. Fons Soulimans. Theo Timmerman, Jan Verburg. Niet bevorderd: Geen. nog maar in de kinderschoenen stond. Een woord van lof ging naar de do centen en ook naar de heer C. J. Bij- Ipclder; W. A. Klaassen te Kats: C. L. -autoherstellenklasse A 3 F. P. Koole te Goes- W. C. J. Leys te F. H. Boonman te 's-Heerenhoek; A 4 Kloetinge; W. C Looy te 's-Gravènpol- I. A. de Kok te Lewedorp. der. H. J. Nieuwdorp te Go.-s: G P. Afdeling landbouwwerktuigherstellen:! Poortvliet te Kloetinge; J. H. Quinten klasse Lb 3 C. J. de Jonge te 's.Heer-1 te Goes; j. A. de Regt te Kloetinge Abtskerke; Lb 4 J. van Weele te W.ol- L. R. Sinke te Rilland-Bath; phaartsdijk. Afdeling koper-. Cloetinge; J. G. M. I Steenbakker te Heinkenszand: lood- en_ zinkbewer- Verhulst te Wemeldinge: W. A. P. Ver te Wolphaartsdijk en M. J. de Vlet te Kruiniagen Geen diploma: 2. Afdeling elektrotechniek: J. L. Baay- i te Lewedorp; J. F. Beyens te Goes; van Boven te Yerseke; J. Dieleman te Yerseke: J Ha.mewijk te Hemkens- ken: klasse Kiz 2 J. G. Baas te RiL land-Bath; Kiz 3 P. R. Mohr te Goes. 1 Afdeling metselen: klasse Ms 4 A. van Loo te Wolphaartsdijk. De geslaagden: Afdeling timmeren: A. M. Eckhardt te t. Hoedekenskerke; A. Filius te Wissen- zand; N. J. Houterman 'te Colijnsplaat: kerke; M. H. la Grand te Hoedekens- j J. D. P. Jansen te Goes: A. F. Lako te kerke; J. A. Haay te Hoedekenskerke; I 's-Gravenpolder; L. Lockefeir Le Goes; B. J. de Hond te 's-Heerenhoek; J. A.,F. A. Lots te Goes; F. J. M. Moison te - Hoogstrate te Heinkenszand; P. C. Heinkenszand; J. L. Revnhout te Goes; kerken, ten aanzien van het mdivi-jHoondert te Ovezande: M. J. Huizen teje. van Ruiten te Wolphaartsdijk- E. H. dueel techn-.sch onderwijs (ITO), dieI's-Heerenhoek: D. J. Janse te 's-Heer- Scheffer te Kloe'.mgê. C. de Schipper minder begaafde leerlingen helpt om Arendskerke: A. M. C. de Jonge te Baar. te Wemeldinge; C. J. Sinke te Yerse- ook voor hen een passende werk-; land: L. P. de Jonge te 's-Gravenpolder;ke; A Slabbèkoorn te. Biezelinge: A. L. kring te verkrijgen. De heer C. J. A. H. de Klerk te Hansweerrt; P. van' j. de Smet te Hansweert; J. M. Traas te Buurman, directeur van de school, de Klooster te Goes; I. I. Koole te Kort-1 s-Heer-Arendske-ke- J van Tuyl re reikte met toepasselijke woorden de gene; K. P. Kransen te Wolphaarts- Bruimsse; A J. P. Verdonck re Nieuw- Ochtmanprijzen en de diploma's uit.|dijk; L. J. van de Maas te Kortgene; dorp; J. A. de Vos te Kioet.nce: J. XL W1-..-.D T 1-t.^n s: to 'o Hooronh/volr- A TI- - - - -- --- De Ochtmanprijzen, bestaande uit gereedschappen en andere nuttige voorwerpen, werden aan de leerlin gen uitgereikt, die zich door hun ge- fanfare van de ambachtschool, onder leiding van de heer W. Timmerman, zorgde voor de muzikale omlijsting -ijzen 1970: klasse la H. Clarijs te P- J; Martens te 's-Heerenhoek: A. van 't Westende te Nieuwdorp" E. Wie. ring te Goes; A. Chr. van Willegen te Nolis te Goes; J. J. van Oevelen Hansweert; H. C Poortvliet te Geers- dtjk; A. A. M. Rijk te Heinkenszand; H. van de Schraaf te Kruiningen; J. J. Spruyt te Driewegen. H. Th. J. Ba- rends te Goes; D G. van ae Berge te Kruiningen; W. Braam te Wolphaarts dijk: M. P. Dansen te Rilland-Bath: L. van Dijke te Biezelinge; A. P. Goet. heer te Wolphaartsdijk; A. D. van Her- lb H. J. Dalebout te Kattendij. I wijnen te Krabbendijke: Chr. J. Houte- ke; M 2a R van Pagee te Yerseke; M kamer te Waarde; L. P. Kaaasteker te 2b F. M. Donünieus te Kruiningen; M 's-Heer.Hendrikskinderen; J. van de 3a R. van de Pij! te Goes; M 3b M. J. Kreeke te Wolphaartsdijk; M. J. van van de Velde te Krabbendijke. Liere 's-Gravenpolder; D. J. Lukasse te Brugjaar: klasse lc P. G. Geelhoed te;B.ezelinge; M. D. Minnaard te 's-Gra- Wisse te Yerseke. Kortgene; ld C. de Groene te Wemel dinge; le J. T. van Damme te Hein kenszand; If M F. van de Maas te Kortgene; lg C. Jansen te Kruiningen: lh C. A. Walhout te Borssele; lj J. A Nagelkerke te Krabbendijke: lk W. H. Visser te Heinkenszand; 11 J. Uiterhoe- ve te Heinkenszand. Afdeling timmeren: klasse T 2a P. J. M. van de Boog- te Goes; T 2b J. J. van de Vreede te Krabbendijke; T 3a K. P. Krijnsen te Wolphaartsdijk; T 3b L. C. van Dijke te Biezelmge. Afdeling metaalbewerken: klasse M 2c H. E. Sinke te Kruiningen; M 2d H. A. van Hoorn te Colijnsplaat; M 2e H- A. G. Rijk te Ovezande; M 2f M. C. van Keulen te Wolphaartsdijk; M 2g J. C- Neels te Wemeldinge; M 3c J. Bruyn te Goes; M 3d A. J. Scheele te Hoedekens kerke; M 3g J. C. Nagelkerke te Ove zande. Afdeling schilderen: klasse S2 J. Mo- reauw te Lewedorp; S3 L. C. de iWnter te Kwadendamme. Afdeling brood-banketbakker: Bb 2 M. van Overloop te Kapelle; 3a L van Iwaarden te Kruiningen: B'o 3b J. L. H. Rentmeester te Ovezande. Afdeling elektrotechniek: klasse E 3 A. Kole te Goes; E 4 J. van Tuyl te Bruï- Goes en M. Geen diploma: Afdeling autoherstellen: J. H. Back te Hansweert; M. van de Berge te Krui ningen; P. Butijn te Krabbendijke: B. J. van Gilst te Colijnsplaat; H. van de Guchte te Biezelinge; A. C. Hollestelle te Col:jnsplaat1. Janse te 's-Heer- Arendskerke; I. X. de Kok te Lewe dorp: A. J. van Liere te Nieuwdorp; W. Louisse te Borss-le: P. Louws te Ka- pelle-Biezelinge; A. M. M. Maartense te Kwadendamme; Meyler te Driewe. e gen: P. F Pant us te 's-Heer. Arends- .- kerke; J. F. Pietjouw te Kapelle: Nu acht kerken in recreatiecentra VLISSINGEN De stichting katho lieke toeristenzielzorg in Zeeland be staat op 1 augustus aanstnande precies tien jaar. De stichting heeft in de afge lopen tien jaar met door liet bisdom Bre da voorgefinancierde gelden zo'n zes tot zeven ton geïnvesteerd in permanen te of semi-permanente, open of ge sloten toeristenkerken in Zeeland, die nog steeds in een behoefte met name in de weekeinden, blijken te voorzien. In de kerken worden kerkdiensten gehouden voor de toeristen op Walcheren iR onder de omstreeks der. tigduizend toeristen 's zomers een. derde rooms-katholiek die goed worden bezocht. Bovendien vinden in enige kerken ook andere activiteiten plaats op de toeristen afgesteld. De oorsprong van de stichting is te vin den in de noodzaak dat de kerk bij de toeristen zou zijn. Er werden aanvankelijk diensten gehou den in een garage, een grote toeristen- tent, een bungalow, in een café. Dc rooms-katholieken bleken indertijd zc rond 1950 op enkele plaatsen niet zc welkom. In 1959 kwam de eerste toeris-'een exploitant. tenkerk gereed, In Zoute! and, een open kerkgebouw. Dit kerkgebouw ressor teert onder de parochie Middelburg; ook dat jaar kwam een gesloten toeristen kerk in Haamstede gereecl, die valt on der de parochie Zlerikzee. Omdat een coördinatie op boven-parocieel niveau nodig was. werd gestreefd naar een pro vinciale stichting. schikt de stichting nu over een houten noodkerk, in Kamperland is op het land van een campinghouder een schuur ge bouwd, die 's winters berging voor ca ravans is en 's zomers als kerkgebouw in gebruik is. In Kortgene heeft de stich- URGENTIE Enkele jaren erna werd een urgentie programma opgesteld. Eerste resultaat van dit programma was een permanente toeristenkerk in Cadzand. waarna West. kapelle en Dishoek (beide open ker ken) volgden. Gezien de Nederlandse weersomstandigheden ging men zich ech ter bezinnen op de vraag of een open toeristenkerk wel het meest ideale strandkerktype was. Later werd het meer gezocht in gesloten, semi-perma nente. houten voorzieningen, en van zeer recente datum, twee jaar geleden, is het complex .De Ark' in Ronesse. een voor ongeveer drie ton gebouwde ruime kerk-uitgekomen. Per voorziening moet zaal met daaraan verbonden een motel, per jaar rekenen op een tekort compleet ontspanningscentrum met bar, 1000,- omdat de gelden eetzaal, winkels en dergelijke De kerk- 11 r kerke venpolder; A. A. Molendijk te Krabben- Schrijver te 's-Heer-Arendskerke; P'. J. dijke; D. PSchipper te Wolphaarts.ISommeyer te Ovezande; A. C. Tange te dijlc; J J. de Sclupper te Wemeldinge; Goes; j. C. P. Verboom te Kloetinge; i?; knöodijk te Goes; C. G. de WitteiN. de Voogte te Wilhelminadorp en J. J. ie Wolphaartsdijk: A. J. van Zaltbom-1 Wisse te Kapelle. Geen diploma: 2. mei te Kloetinge en J. Zuidijk te Wol-'Afdeling landbouw-werktuigherstellen: phaartsdijk. Geen diploma: 1. J. C. de Back te Goes; J. 37 Boor.man to Afdeling metaalbewerken: H. Bakker r - te Yerseke; M. Boone te Kruiningen; W. Boone te Kruiningen; J. Bruvn té Goes; M. J. Clarijs te Hansweert; E Filius te Yerseke- J. P. M. Geelhoed te C-oes: J. A. Gunst te Goes; J. Holle, brandse te Yerseke; B. L. E. Lavooy te Hansweert; J. Minnaard te Rilland- Bath; G. J. Nagelkerke te Schore; H A. W. Nijssen te Kapelle; A. Oom te Yer seke; P. C Poortvliet te Hansweert; G. Sinke te Kapelle H. W. Dekker te Nieuwdorp; J. A. van de Dries te Ove zande; F. Geldof te 's-Gravenpclder; C. J. van Ha veren te Goes: A. P. Janse te Heinkenszand; J. W. de Jonge te 's-Hee. renhoek; J. Looy te 's-Gravenpclder; J.'te Heinkenszand; P. J. Kesteloo te Kort Borssele; M. Eckhardt te 's-Gravenpol der; H. Hoogeboom te Goes; M. N. Joosse te Schore: J. de Koeyer te Yer seke: M. Logmans te Goes; L. Over. beeke te Waarde; C. J. de Schipper te Wemeldinge; W. A. Schouwenaar te Wemeldinge; W. Slabbèkoorn te Kapel le; J. C. L. Versluis te Colijnsplaat. L. C. Versluis te Colijnsplaat en J. van Weele te Wolphaartsdijk. Geen diplo ma: 1. Afdeling metselen. C. P. Beenhakker te 's-Heer-Arendskerke; F. C. Breas te- Goes, A. J. Goosens te Ovezande; M Hollebranase te Yerseke: M. A. Hooge- steger te Riland-Bath; A. M. de Jonge F. Minneboo te Colijnsplaat; D. derdijk te 's-Gravenpolder; A J. Schee- Ie Hoedekenskerke; P. C. Scherpenisse te Goes: L. L. Schrier te Nieuwooro; W. Th. C. Sm.d te Goes: A. J. Tramper te Goes: L. J. Versluys te Geersdijk: S. P. de Visser te Elle'woutsdijk; A. J. de Vos te Driewegen: F. M. Walrave te Goes en J. Wiskerke te Nieuwdorp. Geen getuigschrift: 6. •n: J. P._ Beuzenberg te Kapelle; Koomun te 's-Heer.Arends kerke; J. A. Korstanje te Wissenkerke; C. W de Laat te Kloetinge; H. W. Lamper te Wemeldinge: A. van Loo (e Wolphaartsdijk; L Luteyn te Goes; 31. A. Maartense" te Kwadendamme; J. G. Martens te 's-Heerenhoek; L. J. Marijs te Hoedekenskerke; .1. Nieuwenhulze te Yerseke: F. L. Openeer te Hansweert; L Ruïssen te Hansweert: J. A. Smits te Heinkenszand: J J. Th. Tramper A. J. Don te Kruiningen; W. van Els- 's-Gravenpolder; C J. M. Uiterhoeve acker te Goes; C Hameiink te Wemel- te Hoedekenskerke; G. Verlinde te Wis- D. Hout te Yerseke; M. P. senkerke; W. I .J Voogdt te Rüland- dinge; W. D. Hout te Yerseke: M. P.j.senkerke; W. I J Voogdt I Jobse te Goes; F. J. de Kok te Goes: Bath; A P. de Waard te Kapeile-Bie- H Maas te Hansweert: J. F. van deizelinge; H. Wes'strate te 's-Heer. Maas te Waarde; P. Meerman te Krui. s - - - - - ningen; J. C. Nagelkerke te Ovezande; i M. Óostrom te Kapelle-Biezelinge; Roelof te Goes- Chr. Rottier te Bie zelinge en A. P Schouwenaar te We meldinge. Geen diploma: 1. P-stroom: W. J. den Dekker te Nisse: M. J. Rernijnse te Oudelande en A. D. Zuydwegt te Wemeldinge. ïge; Arendskerke: C. L de Winter te Kwa dendamme en J. Wisse te 's-Gravenpol- ting een stuk grond"in het bungalow- schilderen: J. van de Berge te gebied bij de jachtwerf Delta Manna.krabbendijke; R Dommanschet te Goes: ---- =- *-IW. J. van de Endt te Kapelle: J. A. - Kwadendamme; I de Kor. rivllicil uy U'VY l'-"IIMIt.i 1 uiano ili Mc i de Ir 1 Tt hei-vormde kerk daar kerkdiensten kan den Wemeldinge; C Lobbezoo te houden. Men heeft georobeerd b: j hetKrabbendijke; B deNooyer te Goes: VV. -- I. Robijn te Go>-s. P. Saaman te Wol- Ïhaartsd-.jk: J. S Stokman te Wissen, erke: L. C. de Winter te Kwadendam- der. maar men overweegt om dit terrein te J- va verkopen. Het is niet de bedoeling dat «eiJmsJns men m Kortgene nog een eigen onder-rwa.arde" Ce Kr"-nmgen; komen bouwt, omdat men thans in de I s"9.'7-iven,'l( .<;ie' - - - 'ij CNV - vak a n 11 eg eb o -j w in Oostkapelle eigen noodkerk te plaatsen, maar on derhandelingen hierover kwamen niet tot een gunstig resultaat. In Domburg wor den kerkdiensten gehouden op het re creatieterrein en in een oud van de parocjr.e Middelburg. Oi ping Oranjezon in Vrouwenpolder werkt men in een recreatiezaal. Financieel Ls de stichting katholieke loe. rislenzorg in Zeeland er niet zo gunstig en J. P. G. Zuidhof. Geen diploma: Afdeling brood-banketbakken: S. de Bruine tc Rilland-Bath- .1 de Fevter te Lewedorp; J F. Flipse te Hans weert; J. Chr. Hoekman te 's.Graven- Afdeling koper-, lood- en zienkbewerken A. Jobse te Middelburg; M. J. de Mul te Terneuzen; W L Outermans te Goes; L Vermeulen te 's-Heerenhoek en A. H. C. Westdorp te Heinkenszand. Afdeling ITO: J. A. de Bruine te Kamperland: G. Eck hardt te Kruiningen. P. Hakkert te Wissenkerke; M de Haze te Kamper, an j land: G. Hijman te Goes; H. Jansë te Kruiningen. M. J. Jansen te Kruiningen; J. W. Lefeber te Goes: R. v. d Pijl te Goes; J. P. L. de Regt te Wolphaarts dijk: H F. Tramper te Wolphaartsdijk C. Versluis te Kamperland; A. J. Ka. merling te Waarde: Th. J. A. de Pun- der te Kwadendamme; L. J, Reynhout te Goes; L. v. Rhijn tc Middelburg. A. Tolhoek te Krabbendijke. XI. J. v. d. Velde te Krabbendijke: W. G. Wanrooy te Hansweert en W. P. v. Zweeden te Goes. (ADVERTENTIE) zaal wordt zowel i -oor aflossing de bisdomleningen moeten komen erkdiensten ge- uit de gehouden collecten (een geniiddel-l bruikt als voor ïi lm voorstellingen enide van 50 cent per persoon is geen zcld- dergelijke. Het complex is verhuurd aan zaamheid). Hel totale tekort ligt te— 1 In Vrouwenpolder be- gen de J 15.000 per jaar aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11