10 Het streekplan voor Open Oosterschelde Schouwen-Duiveland Bevorderingen aan chr. lyceum Goes 2f° Veilige brandblusser USIF, REAL ESTATE MEE-00RDELEN KWESTIE DS FABER EARTH EN FIRE VLISSINGS BADSTRAND VERVUILD Verkeersonderzoek op Zeeuwse wegen Glanspakket Opblaasbare tijger Esso stadsgids AutovaKantieboek Mevr. Visser nam afscheid van ,De Kleuterboek' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1970 Het streekplan Schouwen-Duiveland. Eerst een paar algemene opmerkin gen; Als er weer eens een hoorzit ting van overheidswege wordt geor ganiseerd kan men misschien toch eens ln overweging nemen een per soon als voorzitter te kiezen die tus sen forum en publiek staat en niet zoals nu. dat de voorzitter mede een stuk beleid te verdedigen heeft. Het is voor mij een teleurstellende zaak dat zo weinig mensen zich in teresseren voor het streekplan. Als nu maar 1 procent van de totale eilandbevolking op zo'n hoorzitting komt is dat bedroevend. Vooral de jeugd was niet aanwezig, van wie toch straks velen moeten leven in de situatie waarvoor nu de basis wordt gelegd. Over het algemeen kan ik wel met het streekplan meegaan, maar één zaak zit mij niet lekker en dat is de oost-west verbinding, een deel van de recreatie verdeelweg Bruinisse- Haamstede, namelijk het stuk Brui- nisse-Scharendi jke 1. De manier waarop men argumen teert voor de noodzaak van deze weg overtuigt mij niet. Het uitgangspunt is: a. een hoeveelheid verkeer. b. een snellere bereikbaarheid van verschillende punten aan de Greve- lingen. C. de oude woongebieden blijven ge scheiden van het recreatieverkeer. 2. Dan nu mijn bezwaren tegen deze recreatie verdeelweg; a. Als men planologie met de hier voor genoemde punten bedrijft dan gelden die misschien voor een ver keersweg met een grote economische betekenis, maar niet voor een recrea tie verdeelweg. daar is volgens mij een grondprincipe voor nodig en wel; wat wil of verlangt de recreant Als men nu zelf in het streekplan deel 1 blz. 37 punt c opmerk* dat men niet de gedragingen van de recreant kent. hoe kan men er dan toe overgaan om deze weg zo zonder meer te projec teren. b.Dan nu de gevolgen, die de aanleg van deze weg meebrengt; De weg ls van de 2e orde. Doordat alle verkeer hoofdzakelijk op één weg geconcentreerd wordt, krijgt men een verkeersdrukte aangezien deze weg plus minus 1 a 5 km uit de zuidelijke Grevelingenoever ligt en er 4 5 kruisingen komen waar men van richting kan veranderen. Dan blijkt dat en een kleinspreidings gebied voor de recreant overblijft, wat als gevolg heeft dat men de con centratie in de hand werkt. Doordat deze weg maar enkele flauwe boch ten heeft, zal men er met hoge snel heden rijden, gevolg: geluidshinder, uitlaatgassen, men ziet niets van de omgeving. Om de hoge snelheden te gen te gaan krijgen we een snel heidsbeperking. Daar er enkele krui singen zijn krijgen we verkeersbor den, in een later stadium verkeers lichten en nog verder viaducten. Dan zullen er toen ook nog benzinepom pen moeten komen, straatverlichting op de kruisingen enz; terwijl het vrachtverkeer deze weg ook zal gaan gebruiken. De weg bedoeld als re creatie verdeelweg wordt op deze manier niets anders dan een verleng stuk van de verkeersweg. 3. het natuurgebied .Dijkwater', met aan: a. het natuurgebied .Dijkwater', met als gevolg nog meer verstoring van de rust voor de daar voorkomende le vensvormen. b. 5 mooie poldergebieden, die door kruist worden. De weg gaat over 4 binnendijken die vroeger zijn aange legd om bewoners en land tegen de zee te beschermen, van historische landschappelijke waarde dus, en kruist meer dan 20 bestaande wegen waarvan verscheidene een bermbe planting hebben. Gevolg: het harmo nisch evenwicht, wat nu bestaat tus sen ligging weg beplanting en gebou wen en de afwisseling met open ruimten, wordt verstoord. c. de grondkavels, die natuurlijk doorsneden worden. Hiet gevolg hier van is ondoelmatig werken, dus kos ten verhogend. Ondergetekende heeft aan tien wil lekeurige sportvissers. 3 vrouwen en 7 mannen, dagrecreanten dus van wie een pas op het eiland woont en alle anderen buiten Schouwen-Dui veland, de vraag voorgelegd wat zij van de aanleg van de recreatie ver deelweg vonden. Het bleek dat één Sersoon voor het plan was en negen jgen. Men had er geen bezwaar tegen cm 10 km meer te rijden, als ADVERTENTIE Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 3'/2 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 6.1.67 5.00 24.6.70 7.42 USIF, Real Eitate concept. Gramco Information (Nederlaed) N.V. 1USIF. REAL ESTATE men dan ook maar op een plaats kwam waai- men rust vond. 4. De alternatieven die ik voor de recreatie verdeelweg zie als oplos sing zijn de volgende: a. Van de nieuw aan te leggen ver keersweg Bruinisse - Serooskerke een 6- of 8-baans verkeersweg te ma ken, zodat er een gemakkelijke af vloeiing en invoeging kan plaats heb ben en deze aansluiten op bestaande wegen. Dan hoeft men misschien in een later stadium de centrale delta weg niet aan te leggen. b. De provinciale weg Bruinisse - Zierikzee - Serooskerke van nu. zou men zeer goed als reoreatie verdeel weg kunnen laten fungeren als de nieuwe verkeersweg er eenmaal ligt. Mijn slotconclusie is. dat als men deze recreatie verdeelweg zoals nu het gedeelte Scharendïjke - Bruinis se is geprojecteerd er tracht door te drukken het voor mij een zeer grote vraag is of het een zegen voor recreant en bewoner zal zijn. Ik hoop dat de lezer begrijpt dat ik voor een recreatieve ontwikkeling ben. maar het gaat mij om de aanpak van heel deze zaak. De laatste tijd is de opmerking een paar maal gemaakt dat het ama teuristische tijdperk voorbij ïs. laat men dan allereerst een wetenschap pelijk onderzoek instellen naar de hele recreatieve ontwikkeling en wat daar mee samen hangt als men de zaak professioneel wil aanpak, ken. want anders vrees ik dat er on nodig brokken worden gemaakt. C. H. van Schelven Zorge's weg 4 l it de reacties op mijn schrijven d d 8 juni in de PZC kan ik de tegen stand proeven van de vissers, die door de afsluiting van de Oosterschel de hun bedrijf, dat reeds door hun voorgeslachten is uitgeoefend, zien verloren gaan. Ik kan dit zelfs zeer goed begrijpen, maar moet toch ook kunnen be grijpen, dat het algemeen belang zal moeten prevaleren boven het ei gen belang. Natuurlijk zouden zij zich even veilig voelen achter op del tahoogte verhoogde dijken langs de Oosterschelde als op de Wester- schelde, maar het staat ook vast. dat een algehele afsluiting van de Noord zeekust vanaf de Westerschelde tot de Waterweg met in to. taal ongeveer 25 km lengte meer vei ligheid zal bieden dan de tot delta hoogte te verhogen dijken ter lengte van 700 km. Bovendien komt dan een einde en dit geldt in het bijzonder voor de Ooster schelde aan de veelvuldige dijk- en o overvallen. Na de ramp werd reeds op 21 febru ari 1953 door de minister van ver keer en waterstaat een commissie geïnstalleerd, welke moest beoorde len of het al dan niet wenselijk was de zeearmen tussen Westerschelde en Waterweg af te sluiten of wel de bestaande hoogwaterkeringen over de volle lengte té verhogen en verzwa ren (dus op deltahoogte brengen van 700 km zeedijk. Deze zogenaamde Deltacommissie heeft een aantal ad- v-.ezen uitgebracht en in het derde advies formuleert de commissie haar keuze en voert tal van argumenten aan waarom alle commissieleden una niem het afsluiten van de zeegaten prefereren boven verhoging van de bestaande dijken. Wie hiervan meer wil weten geef ik in overweging het boek te lezen van H. J. Stuvel .Het Deltaplan" Hoewel een algehele afsluiting, dus Zeer geachte heer Filius, Hierbij neem ik de vrijheid te rea geren op uw brief 16 juni jongstle den ln de PZC, gericht aan mevrouw J. H. Stlkkelorum-Vervooren. Ik voel me namelijk enigszins bij deze zaak betrokken, omdat ik bij de bewuste radio-uitzending aanwe zig was. Hoewel u in nw brief de ge wraakte uitlatingen in een breder verband hebt geplaatst ben ik nog niet helemaal voldaan met betrek king tot deze kwestie, ik proef nog steeds in uw brief een naar mijn smaak onderwaardering van die genen die, ook door u, in de gemeen, teraad en In het college van b en w vertegenwoordigd worden. genheid heeft iedere volwassene het recht zijn stem ui!t te brengen en zodoende zich uit te spreken over de gang van zaken in de gemeente. De kiezer kan dan kiezen uiit ver schillende partijen, elk met een eigen programma. In zo'n programma wor den beleidslijnen geofrmuleerd inza ke bijvoorbeeld ruimtelijke ordening, werkgelegenheid, milieuhygiëne enz. Iedere slager, bakker en huisvrouw mag meestemmen. Als u stelt dat ,het teveel gevraagd is, dat iedere burger hierover een oordeel heeft dat op grondige studie berust' en ,het ook niet eerlijk is dergelijke vragen te laten beslissen door bur gers, die niet het geheel kunnen overzien', dan maakt u van de ver kiezingen een schijnvertoning: de kiezer weet toch niet waarover hij praat en stemt. Naar mijn mening maakt u met dergelijke uitlatingen geen beste beurt bij uw partijge noten-kiezers. Behalve door de .klassieke' verkiezin gen is er nog een andere mogelijk heid om iedere bakker, slager en huisvrouw te laten mee-oordelen (let wel. niet meebeslissen, die bevoegd heid mag het college van b en w en de gemeenteraad uitoefenen) over zaken diie voor hen van belang zijn. Dat Ls eerst goede en veelzijdige voorlichting géven en dan, in een zeer vroeg stadium van de besluitvor ming hoorzittingen houden, zodat bij de besluitvorming met eventueel in gebrachte bezwaren, indien nodig, re. kening gehouden kan worden. Iets dergelijks gebeurt momenteel bij voorbeeld met het streekplan Schou wen. Op een dergelijke wijze is het mogelijk, voor iedereen, om zijn zeg je te zeggen: een zinvol iets in deze tijd vol communicatiestoornissen. Ik hoop met deze twee voorbeelden een antwoord gegeven te hebben op uw vraag welke methode men zou kunnen ontwikkelen om het volk te laten mee-oordelen over zaken die voor hen van belang zijn. hoogachtend. G. Ft. Heerebout, Wagnerplein 6, Leiden. Desgevraagd gaf wethouder Filius de volgende reactie op het schrijven van de heer Hee- rehout: Bij verkiezingen kiest men een vertegenwoordiger van wie men verwacht, dat hij zich in de problemen zal inwerken en zich opstellen in de geest zoate men dat graag zou zien. Met andere woorden: men delegeert; men geeft vertrou wen. Wordt dat vertrouwen beschaamd dan zal men een volgende keer een ander (e) (partij) kiezen. Nederland heeft op dat gebied voldoende variatie. In Vlissingen zijn in het na jaar 1969 en voorjaar 1970 vier hoorzittingen voor de bevol king gehouden. Burgemeester en wethouders gaan hiertoe naar een zaal in een bepaalde wijk. Allerlei onderwerpen kunnen daarbij aan de órde gesteld worden. Vragen en suggesties worden zorgvuldig genoteerd en bestu deerd. Van het resultaat wordt via de pew uitvoerig verslag gegeven. Voor het komende najaar staan tenminste drie hoorzittingen op het programma. De gemeente Vlissingen gaat. speciaal met het oog op het contact met de bevolking een voorlichtingsambtenaar aan stellen. NB. Mij ontbreekt helaas de deze rubriek terug te komen. De discussie wordt hiermee mijnerzijds gesloten. Zoals alle lezers wel bekend zal zijn werd de zich predikant noemende P. Fader door de synode van de Chris ten Zuid.Molukse Kerk in Neder land van zijn ambt ontheven. Dit ge beurde in de synodevergadering van 24 mei 1970, omdat betrokkene alle ernstige vermaningen van de synode naast zich neer heeft gelegd cn in het kwaad bleef volharden. De syno de was, na grondig onderzoek, geroe pen op te treden op grond van arti kel zes van de kerkorde der Neder lands Hervormde Kerk. Daarin staat: .Jegens degene, die zich schuldig maakt aan een onchristelijke belij denis en wandel, die nalatig is in de behoorlijke vervulling van ambt, bediening of functie, of die op ande re wijze de orde in het leven en wer ken der kerk verstoort, kan door hen die tot het houden van opzicht zijn geroepen, gebruik worden ge maakt van één of meer der zes mid delen ter handhaving van de kerkelij ke tucht'. De levenswandel van P. Fader gaf de synode aanleiding tot het tref fen van maatregelen. Betrokkene nam de echtelijke trouw niet ern stig, zodat het ambt van herder en leraar in diskrediet werd gebracht en het gezinsleven van betrokkene ernstig werd verstoord. De synode was aanvankelijk lankmoedig en ging tot schorsing over. Zij wilde hem in de gelegenheid stellen zijn houding te verbeteren. Op 24 mei jl evenwel heeft de door de Neder landse hoge overheid erkende sy node bij meerderheid van stemmen moeten besluiten dat ds Fader dient te worden ontslagen. De synode be. staat uit zeventien leden. Drie leden waren afwezig, van wie twee we gens ziekte. Twaalf leden van de sy. node stemden vóór ontslagmaatregel, dat wil zeggen meer dan tweederde van het aantal aanwezigen. Hier is gehandeld zoals moet worden gehan deld. Men beweert nu hier en daar. dat in deze zaken een .vetorecht' zou bestaan, dit is echter niet het geval. De maatregelen tegen ds Fa- der zijn conform de kerkorde volko men rechtsgeldig genomen. Het past ons niet om alle details over de levenswandel van betrokke ne naar buiten te brengen, maar wel teloven we nadrukkelijk de aan- acht te moeten vestigen op het be sluit van de synode, een besluit dat genomen is na een grondig onder, zoek. De synode is waarlijk niet Misschien is het wel goed er op te vijzen dat de heer Fader een gepen, sioneerd korporaal van de KNIL is, zonder officiële opleiding en ln fei te zelfs niet bevestigd. Wel was dat het geval met zijn voorganger ds A. Temmar. In feite is de heer Fader dus niet bevoegd om als geordin- neerd herder en leraar op te treden. Om verwarring te voorkomen delen wij hierbij nadrukkelijk mede. dat de officiële svnode van de Christen Zuid-Molukse Kerk ds Fader heeft ontheven van zijn ambt. hem al zijn bevoegdheden heeft ontnomen, mede op grond van artikelen 39 en 41 van de kerkorde. Hij heeft derhalve met de Christen Zuid-Molukse Kerk niets meer te maken. Hij mag de naam van deze kerk niet misbruiken of be zoedelen. Hij is afgesneden van on ze gemeenschap. Wel stellen wij met droefheid vast dat er nog altijd predikanten zijn die de heer Fader als collega in het ambt blijven erkennen. In feite ech. ter mag hij het ambtskleed, de toga. niet aantrekken noch de kansel be treden. Middelburg, juni 1970. De voorzitter van de Christen Zuid. Molukse Kerk in Nederland. S. P. Tahiti! Omdat het in de PZC van 22 juni jongstleden geplaatste artikel ons in ziens niet geheel duidelijk was. nog even een kleine aanvulling. De zoge naamde kapotte .machine' was een hoofdversterker, waarop zang-, gi taar- en orgelversterkers aangeslo ten waren, zodat verder optreden to taal onmogelijk bleek. De verdere re gelingen werden ook niet getroffen door de manager van .Earth and Fi re'. daar deze de gehele avond niet aanwezig was. Van een nieuw optre den van deze Haagse formatie was nog niets bekend, omdat we eerst vandaag weer in de gelegenheid wa ren daarover te onderhandelen. aan .Revolution One'. .The Dolly's' en de goede leiding van het dorpshuis- personeel ook van de Waterweg en Wester schelde uit veiligheidsoverwegingen beter zou zijn geweest, kwamen deze waterwegen slechts voor dijksverho- ging in aanmerking, daar een af sluiting. voorzien van schutsluizen, de drukke scheepvaart te veel bena deeld zou hebben. Na deze adviezen heeft de regenng met het parlement besloten tot uit voering vam 't Deltaplan en nu men reeds zover geworderd is en het Hol lands Diep bij Willemstad is afge sloten. waardoor de vloedhoogte is verhoogd en door de stroomversnelling het gevaar voor uitschuring van de oevers gevaarlijker is geworden, is geen terugkeer meer mogelijk en een snelle afsluiting van de Ooster schelde noodzakelijk. In mijn vorig schrijven was een deel van een zin weggevallen. Er stond: Daarbij komt dan nog. dat de jaar lijkse onderhoudskosten van 200 km zeedijk, (hier had moeten volgen) veel oneer zullen bedragen dan van 8 km Oosterscheldedam. Dit is wel wat anders dan wat de heer Verwijs schrijft .Aanzienlijke dijkversterkingen langs het gehele zogenaamde Zeeuwse Meer zullen noodzakelijk worden'. De vorming van een groot zoetwater bekken zal geen illusie blijken te zijn en de groei van de bevolking met de daaraan verbonden nodige uit breiding van de industrie zullen bin. nen niet al te lange tijd dit zoetwa terbekken heel hard nodig hebben. Natuurlijk is er vervuiling van de Rijn. maar ik ben overtuigd, dat on ze regering met de aan de Riin gele gen Tanden tot een akkoord zullen moeten konten, ont maatregelen tc nemen, dat vervuiling wordt tegenge gaan. Trouwens wanneer wij de hand in eigen boezem steken, zien wij ook hier in Zeeland, dat de rioleringen rechtstreeks op de Schelde uitmon den en zullen ook hier nog grote ri oolwaterzuiveringen moeten worden gebouwd, waar het rioolwater eerst gezuiverd wordt alvorens het in zee terecht komt. Vervuiling van het Zeeuwse Meer be hoeft dan ook niet plaats te hebben cn wanneer geen maatregelingen zou den worden genomen, kan men het overtollige Rijnwater door de afslui ting bij Willemstad uit Zeeland hou. den en naar de Noordzee afvoeren door de sluizen bij Hellevoetsluds. Implaats van nu te blijven mokken, meen ik. dat belanghebbenden thans fezamen met de regering moeten over leggen of door te nemen maatregelen, waarover in de PZC reeds méérma len geschreven is, het bedrijf nog kan worden uitgeoefend na de af sluiting en zo dit niet mogelijk zou blijken naar andere mogelijkheden v te zien als Noordzeevisserij, recrea tie enz., met tijdige omscholing van personeel. Zo nodig kan de regering nierbij financiële steun verlenen. Tot de heer Baas zou ik nog willen zeggen, dat de Amemuidse vissers, die vroeger Veere en thans Colijns- plaat als thuishaven hebben ook van af de Westerschelde hun bedrijf kun nen blijven uitoefenen en ik ben ervan overtuigd, dat zij te Vlissingen harte welkom zullen zijn. C. van de Klippe Paiul Krugerstraat 224 Vlissingen. Water badstranden bij Vlissingen vervuild. Deze trieste onthulling ln de PZC van woensdag 24 Juni jl moet als een zeer koude douche zijn neergedaald op de hoofden van de velen die regelmatig de stranden be zoeken langs de zuidwestkust var Walcheren, met name die ln de om geving van Vlissingen. De tienduizenden strandliefihebbers en zwemmers die in de komende va- kantietijd weer onze stranden gaan bevolken, zullen nu duidelijk een bactereologische waterverontreinl- gingproef ondervlndelijk is vastge steld, hevig zijn opgeschrikt. De zwemmer, die op het gebied van de watervervuiling, als een argeloze leek te water gaat zal zich maar moeilijk een begrip kunnen vormen van de normen van geschikt of on geschikt zwemwater. Uit het onderhavige RIZA-rapport kan niet worden geconcludeerd dat zwemmen op de stranden nabij Vlis singen moet worden ontraden aldus de inspectrice voor de volksgezond heid ln Zeeland, mejuffrouw J. W. E. Laanbroek. Bovendien geschiedt het zwemmen in dergelijk water op eigen risico. Weliswaar een opgeheven vinger, maar allerminst een concreet ant woord op een levensgrote vraag: kun nen we bij Vlissingen ongestraft het water induiken? Een duidelijk ,ja' of ,neen'. zit er vooralsnog niet in. Ter nadere aanvulling dienen nog en kele feiten te worden gememoreerd: 1. Slechts gedurende één vloedtij zijn de bemonsteringen uitgevoerd. Daartegenover staan de bemonste ringen tijdens de gehele ebduur op vijf andere dagen. Derhalve zijn de vloedgegevens zeer summier, terwijl juist dan, bij de aanvoer van vers zeewater van de Noordzee via het Oostgat een geduchte zuivering zal optreden. In net betreffende artikel in de PZC worden spijtig genoeg de resultaten van de eb en de vloed niet afzonderlijk genoemd. 2. In het RIZA-rapport worden vijf lozmgspunten aan de zuidkust van Walcheren genoemd. Het zal spora disch vóórkomen dat alle punten te gelijkertijd een cumulatief vervuilen de functie innemen. 3. De bemonsteringen hebben a!i plaatsgehad tijdens het rustige dooc- tirj. Daarin is het water slechts we. mg turbulent. lil de meer ontw.i- kelde springtijen zal een betere ve- menging optreden, alsmede eer. lere afvoer van vuilwater. 4. Een aanlandige wind, dwz zuid en west zal een concent:-, van afvalwater nabij de stran van zuidwest Walcheren tewr brengen, een aflandige wind g- verbétering van de situatie. De factoren windrichting en v. kracht spelen in het vervuilir.gspr ces een niet te onderschatten r Resumerend 3:omen we tot een vc dongen feit: de watervervulling er. De frequentie van de metinge is echter van dien aard. dat eer hiervan uitgaande extrapolatie than: aan de zwemmer nog uitzicht biedt op goede mogelijkheden. Tijdens de vloed en bij een afland:- ge wind zijn de kansen op vervuiling relatief klein. Tijdens eb en bij een 8anlandige wind daarentegen zijn de! gwar en het grootst, e attente zwemmer zal er. mede in I het raam van de milieuhygiëne, goed I aan doen, tenminste met deze facto ren rekening te houden. F. A. J. Minneboo Ritthemsestraat 66a. GOES Aan het chr. lyceum voor Zeeland te Goes zijn de volgende leer- llingen bevorderd: toegelaten tot 2 gym. 1 nasium: Henk de Bruijne, Annie Glj- zei, Cor van der Have. Urian Huber, MIDDELBURG (ANP) Op zondag j Ada Foley. Frans van Schaik, Ad Ver- 28 juni en dinsdag 30 juni aanstaan, hage. Dries de Visser. Anne Wisse T~ de zal in Zeeuwsch-Vlaanderen een ver-1 lien Dekker. Adri Moerdijk, Elly keersonderzoek worden gehouden. Op Strien, Ina van der Wekken. Alex Tram zondag 12 juli cn dinsdag 14 juli aan-j per. Leen Dronkers en Peter de Bruijne. staande zal dat gebeuren op Walche ren. Zuid-Beveland. Noord.Beveland en Schouwen-Duiveland. Het onderzoek is opgezet door de afdeling wegen en ver keer van de rijkswaterstaat en de on derafdeling verkeer van de provinci ale waterstaat. Het heeft ten doel een beter inzicht te krijgen in de voor. naamste verkeersstromen in de provin cie Zeeland, vooral wat betreft het -reatieverkeer. Omdat de Zeeuwse wegen rijks zo wel als provinciale wegen in de zo mermaanden het meeste verkeer te ver erken hebben (Soms drie- of viermaal zoveel als in de wintermaanden) is het gewenst het onderzoek tijdens de zo. merperiode uit te voeren. Niet alleen de automobilisten zullen vragen worden gesteld. Er zal ook een aantal buslijnen Goes-Bergen op Zoom, waar een deel van de treinreizigers zal worden onder vraagd. Rommelmarkt Wissenkerke éln de PZC van gisteren is abusievelijk vevrmeid dat de rommelmarkt te Wis senkerke vandaag (zaterdag) gehouden zou worden. De rommelmarkt wordt echter zaterdag 4 juli gehouden. Zoals bekend komt de opbrengst van de markt geheel ten goede aan het bouw fonds van de hervormde kerk. De markt begint 's-morgens om tien uur en wordt gehouden in de Voorstraat te Wissen kerke. Tot 2 atheneum: Bram de Hollander, Ad Maartense, Boudewijn Marinussen. Els Mol, Roel Nagelkerke. Chris van der Plasse, Sjoerd Schaafsma, Marian ne Sinke, Addie Srnallegange. R:en de Schipper, Joke Kloosterman. Dingeman Legemate, Mart Louisse. Leo de Pree, Els Schipper. Jacolien Sinke. Stoffel Pieter Slabbekoorn. Ineke Lobbezoo. Kees van Keulen. Pim van Soelen, Riet de Vlieger. Ad Vogelaar en Grietje Poelman. Tot 2 havo-atheneum: Anne- lie Hubach. Tineke van Ommeren. An- nemiek Eckhardt. Peter Gijssel. Anne. lies Nieuwenhuize. Nellie Versluis. Ad idriaanse, Roland Balkenende. Aly Brou wer, Mieke Loeve. Nico Meijer, Lucie van de Ree, Kees Ruissen, Jan Duve- kot. Heieen van de Boomgaard, Marie, ke Beeftink. Jan Willem Ellerman, Er- wan Kaijser en Rita van de Vrie. Tot 2 havo: Gilda van Damme. Eric Hor dijk. Philip Scholten. Co Vogelaar. Al- bert Wal rave, René van den Berge, Di- ni Dagevos. Adri Geelhoed. Jan Kloos terman. Ko Koeman. Sjaak Meeuwse. Wim Meulbroek. Kees Mol, Sjaak Pop. pe, Clazien Ruijsink, Kees Verschuure, Mieke de Vlieger. Klarien Wabeke. Piet Walhout, Keesleen Westveer, Jan- neke Bakker. Jan van Boven, Ans Co- zijnsen. Gerard Wondergem, Liesbeth Brouwer, Jannie Bakker. Hugo Brink, man, Tineke van Damme, Sjaak El en- baas. Marco Eversdijk. Els Geelhoed, Ko Goeman. Hilda Hollestelle, Mathil da Korstanje. Martin Quist, Conny Scheele. Marjo Snoodijk, Jos la Soe, Rien Tazelaar. .Tos de Visser. Anne- lïes de Moet en Karei de Koeijer. Toe gelaten tot 3 gymnasium: Liesbeth f ADVERTENTIE) bestaande uit: chrome polish,car polish glas kleen, auto shampoo,poetswatten Tijdelijk van 11,90 voor 'XjSfo, KA Een levensgrote speelkameraad i kinderen. Ideaal voort strand, zwembad en camping. Slechts Veilig gevoel, zo 'n brandblusser mee op vakantiet Onmisbaar in uw autol Met klembeugel en interruplor. Van 18,90 tijdelijk voor I (Na gebruik in te ruilen.1 Prijs bij ruiling f 6,50) Een unieke gids met plattegronden van vijflig Nederlandse steden, voorzien van heel veel informatie. Alleen verkrijgbaar in de Esso Sh ops. Slechts 64pagina's, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto Slechts Esso service gaat steeds verder Adriaanse. Annetie Bil, Anton Bil. Ko Glerum. Kees van de Guchte. Marian Hilhorst. Peter Huijbregtse, René Kloet. Hans Korstanje, Leo de Lange. Magda Krijger, Kees Mlnnaard, Jik Nieusvenhuijse, Theo Noordhoek, Wim de Nooyer. André Nuytinck, Willy Slabbekoorn. Anton van der Weij, Nel ly Willemse. Tot 3 atheneum: Rosalien Korstanje. Margaret Bruk Annemarie van Dam- Laurien Hol'estelle. René Klaas- Corrie Koole. Kees Noordhoek. Piet Otte. Gerard van Wieringen. Jan Peter Balkenende, Anton Dorst. Han. net de Jong. Ineke de Korne, Kees kor stanje. Bartho Metselaar, Romer Noor denbos. Geert Roer.g, Leendert Ruis sen. Kees Vleugel. Jos van Halst. Ronnie Waverijn, Iman Koeman, Gert Pijl Hogeweg en Jan Elies Vogelaar. Tot 3 havo: Roelof de Boer, Loecky Oostdijk. Marian Cornet, Ans Dijkhoff, Koos van Hartingsveldt. Arti de Jon ge. Anton Nieuwenhuize. Ad Slabbe koorn, Adrie Waterman, Marike Over. beeke. Lode ijk van Beers, Joop Braam- se. Hilly Bruijn. Marina de Bruijne, Wfcn van Gent, Inet Lamper, Carin de Moet, Adrie Mol, Elma Pekaar. Anita Pols.. Nelleke de Puit. Evelein de Put ter. Leo Roozendaal. Heieen Schwartz. Andrea van Veen. Ria Walrave, Jaap Hoek. Annemarieke op 't Hof. Jan Kloosterman. Iman Ribbens, Hans Trim. pe. Ellie Crucq Els van Dalen. Jaap Geertse. Rudv Klooté. Louri Lambert. Addy van Langevelde. Anneke van der Marei. Els Mieras. Karin Nijsse. Ad- die Oudeman. Gerard Pieters, Marian Roosendaal. Wilma Schricr. Anja Sin ke. Cobi van Stel. Els Tange, Jan La- bruyére. Jan Kees Polderman. Toegelaten tot 4 gymnasium: Aart Beeftink. eGrtjan van der Brugge, An neke Dekker, Adri Jobse. Jenny van Leeuwen. Rianne Marinussen, Janny van Ommeren. Idy Pannekoek, Trudy Potter, Carmen Pijl Hogeweg, Ko de Visser, Janine Wisse, Maaike de Wolf. Tot klas 4: Wim Beeke, Bart van den Berg. Ad Bustraan. Jan Duynkerke. Ma- ris Goudzwaard, Karei Gunst, Rinle Heijboer. Olivier Hevstek. Gijs Holle- stelle. Daan Kok, Jan Lagendijk, Alie van Langevelde. Maaike Melis. Henk Nonnekes. Henk Pekaar. Jaco Salm. Pe ter Sehrier. Sjaak Sommeijer, Jaap Toorenaar. Johan Veenstra. Ad Verburg. Leen Vermeulen. Peter de Visser. Ma rieke Zuidema. Jacky Anthonlsse, Niels Bouwman, Pim dé Bruijn. Roeland Duynhouwer, Truus Duynhouwer, Wim van Dijken. Johan Eckhardt, Wim Franeke, Francien van Gastel. Catrien van de Guchte, Janny op 't Hof, Dirk van der Hof, Jan Hollestelle, Wim Hoogstrate. Ad de Jong. Sam Kersten. Jan van de Linde. Mia Meijers. Ad de Pagter. André Roosma, Daaf Ruissen. Huib Verschuure. Leonard Wattel. Luuk Weinrich. Rien Westveer. Jan van Ant. werpen. Kees Bu is. Wim Geelhoed, Mi- neke Koeman. Jan van Riet. Jaap Schipper, Agaath Grootjans. Jan Kole, Paul de Korne. Kees Meulpolder, Mar leen Rijkse en Han Weststrate. Tot klas 4 mLia van Baaien. Bieneke Berg, Lianne Colpaart, Nelleke Dansen, Joké van Doeselaar, Davonne van Ham, Caroline de Jongh, Ria Jonkman, Inge Kole. Corrie van de Kreeke, Marlies Laport, Paul i en oLeve, Ebrien Nieuwen - huijse, Ans van Rooyen. Greetje Rouw, Ineke Steketee, Marianne Ta.iQlie, Cor rie Visscher, Adcly van der Vliet, Ja- colies Vreke, Anneke Wabeke. Neljo Westveer, Lia Colijn, Willy van den En- de. Addy Lepoeter, Leuntje de Regt en Gilda Meeuwsen. Tot klas 5G-a: Slem van den Berg, Jannie de Koster, Lowi Krijger. Adn- aan van Langevelde, Hans Mol, Jaap de Moor, Riet Sandee, Janneke van der Schee. Tot klas 5G-b: Cor den Boer, Jan de Klerk, Gijsbert de Koning, Jaap Koole, Wilbo Koole. Daaf Louiwerse, Hans Nuy- tionk, Gerr.it van Ommeren. Rien Quist, Kees de Regt, Kees Rouiwi, Bert Schutte, Marcia Visser, Cces-Jan van Westen. Tot klas 5 HiBS-A.: Jan Bouwiman, liman van der Bijl, Wim Dieleman, Jan Duin- kerke, Lia de Goffau, Rob Gijzel, Rein- der Hogendorf, Peter Kok. Dick de Kor te, Dick Lavooy. Martin Meijboom, Nel ly Mouris, Piet Oudkerk, Nelleke Pad mos. Piet Pekaar, Peter Rhebergen, Jo ke Roose, Jan Roosendaal. Koen Streute- ker. Han Stroo, Kee.s Tazelaar. José Verheule, Lyda Verheule, Els IJssel, Santien Kievit. Tot klas 5 hbs b: Ineke Bakker, Johan Buizer, Flip van Damme. Hubert van Iwaarden. Kees Kloosterman, Mag da Leenhouts, Tonnie van Maris, Ar jen Tange. Rien Oostdijk. Kees West strate, Hans Willem Franeke, Jan Boo gaard. Tot klas 5M: Fien de Bruin, Hannis Katsman, Marijke Kiepe, Emma Kole, Jacquelien Louwerse, Marian Nieuwen- huijse. Gerda van Ommeren. Ineke Scheele. Marijke Verhage. Ebrien Vo gelaar, Marja de Voogd.'Maja Weststra te. Tot klas 6G-a: Marian de Bruijne. Car ry van de Guchte. Kees Hage, Oek de Jong, Rob Kamermans, Ingrid van Leeu wen. Johan Sturm. Anne Vermeer. Tot klas 6G-b: Cor Klapwijk. Ad Na- felkerke, Rinus de Regt, Jan van chaik, Niek Tramper, Jaap Dekker. MIDDELBURG - - Twaalf jaar geleden werd mevrouw W. J. Visser-Davidse (toen nog juffrouw Willy) benoemd als kleuterleidster aan de openbare kleuter, school .De Kleuterhoek op de Vlas- markt te Middelburg. Sindsdien is er veel veranderd: de leidster werd hoofd- ieidster. de school verhuisde naar de Gravenstraat en juffrouw Willy werd mevrouw Visser. Aan het eind van dit schooljaar zal me vrouw Visser de school verlaten om zich helemaal aan het huishouden te wijden. Ter gelegenheid van dil afscheid werd dezer dagen in de school een receptie gegeven. Vele leerlingen, oud-leerlingen en hun ouders waren aanwezig om per soonlijk van mevrouw Visser afscheid te nemen. Namezie het college van b en w bedankte de heer H. W. Lenselijk mevrouw Visser voor haar werk aan de kleuterschool. Hij memoreerde dat me vrouw Visser heeft mcegeljverd voor het behoud van een openbare kleuterschool ;n de binnenstad De deplorabele toe stand van het gebouw aan de Vlasmarkt en de ontvolking van de binnenstad le ken destijds redenen om de openbare kleuterschool maar op te heffen. Dat ls er niet van gekomen en ,De Kleuterhoek' is nu ondergebracht in twee prachtige lokalen in de lom-school aan de Gra venstraat. De heer H. Verboom, inspecteur voor het kleuteronderwijs, zei ondermeer dat het voor mevrouw Visser niet altijd ge makkelijk geweest moest zijn om in haar eentje een tamelijk geïsoleerd ge legen school te runnen. Het was dan ook moeilijk voor haar een opvolgster te vinden die deze zware taak over wi de nemen. Namens de ouders werd door mevrouw M. Geerse-van Eg lom, lid van de ouder commissie. een fonduestel met toebeho ren aangeboden. De oudste en de jongste kleuter kwamen niet bloemen hun juf uitwuiven. Mevrouw Visser dankte in het bijzonder .haar' kinderen voor hun komst, maar ook alle andere aanwezi gen en bedankte voor de cadeaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10