Overslag van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde gaat voort H2ZSPB0I Emigrante etaleert artistiek talent in Middelburg RPC-Zeeland start schooladvieswerk n f \mu\ 7 Boetes van 300,- wegens stroperij BESCHIKT U OVER EEN POST- OF BANKGIRO REKENING? PROVINCIALE EERSTE INFORMATIEBLAD Vaste plaats in onderwijswereld punt komma VRIJDAG 26 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT voordelig uit met NS MIDDELBURG Twee Belg-en, J. R. C. de Y. uit Hoboken en I. M. L. uit Wilrijk moesten zich woensdagmorgen voor de Middelburgse kantonrechter verantwoorden voor stroperij, bedreven te Kattendijke. Zij hadden daar ge jaagd, terwijl het jachtseizoen niet ge opend was. Ook waren ze noch in net bezit van een vuurwapen vergunning, noch van een jachtvergunning. Drie strafbare feiten, die kantonrechter, mr J. Kolkman tenslotte elk met 100 gul den boete bestrafte. Plaatsvervangend substituut officier van justitie, mr C. G. S. R. Keizer had tegen De V. zelfs driemaal 150 gulden boete geëist. Bei den kregen dus drie honderd gulden boete. De vuurwapens werden verbeurd verklaard. (ADVERTENTIE) Geslaagd? 8 dagen m AA treinen op Ma I de tiener- I M 11 toer voor I h VI NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. Gaarne maken wij u dan attent op de meest eenvoudige wflze om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen het abonnementsgeld per kwar taal van uw rekening af te schrijven. Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen kosten zijn verbonden, schrijft u dan een briefkaartje ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE ZEEUWSE COURANT MARKT 51 - MIDDELBURG en wij zenden u het machti gingsformulier, dat hiervoor nodig is, omgaand toe. MIDDELBURG De kunst markt in Middelburg krijgt er wellicht een bijzondere exposante bij. De 42 jaar ge leden vanuit Ovezande naar Amerika geëmigreerde me vrouw Ann Murk is weer voor enkele maanden in het geboorteland teruggekeerd. Ze heeft wat van haar eigen werk meegebracht naar Mid delburg, waar zij en haar man tijdelijk verblijf houden bij familie in de Leliestraat Mevrouw Murk is geen Zeeuwse, maar haar man is een geboren Middelburger. Vlak voor hun vertrek naar Amerika had de heer Murk onder de naam André Murk een autobusdienst op de lijn Ovezande Goes. De artistieke hobby van mevrouw Murk ia haar nl>*t zozeer komen aanwaaien. Goed, in haar jeugd had ze we| enige interesse in de schilderkunst, maar dat ontwik kelde zich later pas verder, toen zij na de dood van haar enige kind wat afleiding nodig had. Zij vond rust In het schilderwerk, dal kwa litatief zodanige vormen aannam dat enkele musea ruimte vrij maakten voor haar werkstukken. Ann Murk heeft geen uitgespro. ken voorkeur voor l>epaalde tech nieken en stijlen. Maar we] wil ze kwijt dat ze niet zo erg van modem houdt. Verder doe ik alles wat ik aardig vind.' Specialiteit van de uit Florida afkomstige Ne derlandse is bet kopiëren van werk van onde meesters. Zo heeft ze ook een natuurgetrouwe kopie van De Nachtwacht in haar col lectie. Het is niet. de eerste keer dat de familie Murk Nederland weer eens LOODSEN VRAGEN AL DRIE JAAR OM MAATREGELEN komt opzoeken. Het geboorteland trekt nog steeds na al die jaren. Natuurlijk op de eerste plaats van wege de band met familie. De heer Murk: .Ik heb hier ln Middelburg in de Griffioen mijn vader zitten. Die is 93 jaar. Elke keer zeggen we hem voorgoed goeiendag. Maar toch zien we hem gelukkig steeds weer in leven als we komen.' Er is wel eens de gedachte ontstaan om de woonplaats in Florida voor goed te verlaten en in Nederland de levensavond te slijten. .Ik ben per slot van rekening ook al weer 69', zegt de heer Murk, voorzich tig nippend aan een cltroenbrai- dewljntje. De enige reden die de uitvoering van de plannen nog te genhoudt ls eigenlijk, dat men in Amerika ais aow-er geen inkom stenbelasting hoeft te betalen en in Nederland wel. En dat bevalt de heer Murk toch niet helemaal. Uit andere reacties blijkt ook duidelijk dat het echtpaar he lemaal is ingeBteld op de Ame rikaanse levenswijze. .Het le ven is er veel gemakkelijker. Je leeft er prettiger. Hier doen de mensen o\-er het algemeen nogal kleinzielig. Ze letten op alles Of de buren wel of niet een mooie auto hebben. En ze vragen zich hier ook af waar ze het dan allemaal van doen. Ook de instelling van, wat zou den de buren er wel van zeg gen, is het echtpaar Murk in het Amerikaanse leefmilieu ge heel onbekend- Dat men hier in Nederland graag alles van ledereen wil weten er voer mevrouw Murk deze week nog toen ze Ln een bus naast een vrouwtje ln klederdracht neer streek en in gesprek raakte met het mensje. Mevrouw Murk: ,Op een gegeven moment vroeg ze mij. Bent u ook al aan de aow. Ik z<-g: ja. En toen zei dat vrouwtje: hoeveel krijg Je dan? Kijk zulke dingen te horen, dat was voor mij gewoon ongeloof lijk. Ik heb tóen maar gezegd dat lk het erg mooi weer vond En toch: Nederland blijft trek ken. ,W© zijn nu al weer voor de tiende keer hier. Maar iedere keer als we op Schiphol landen doet het je toch weer wat", zegt me vrouw Murk. .Dan krijg ik steeds weer eventjes IdppeveL Minister zegde opnieuw onderzoek toe MIDDELBURG De overslag van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde gaat onvermin derd voort. Ondanks het feit dat de vereniging de Nederland se loods drie jaar geleden al in het vakblad schreef ,dat het niet te begrijpen is dat op de Westerschelde zo licht wordt omgesprongen met het begrip veiligheid'. Ondanks het feit dat minister Bakker al in 1967 toezegde het vraagstuk van het overladen van de gevaarlijke stoffen met België te zullen be spreken en in onderling overleg maatregelen zal nemen om ge vaarlijke situaties te voorko men. Tot op heden is er van deze maatregelen echter nog niets gebleken. In een gesprek dat de Ylissingse loods Van Hoepen dezer dagen had niet de minister zegde drs Bakker toe de zaak opnieuw te zullen bekij ken. De Vlissingse loods kwam op uitnodiging van de NOS-radio die voor het programma .praten met de minister' een aantal Nederlanders had uitgenodigd om de minister te appelleren over problemen die hen be roeren. De heer Van Hoepen, die als privé-persoon sprak maar niet in de hoedanigheid van algemeen pen ningmeester van de vereniging De Nederlandse loods het woord voerde greep de gelegenheid aan om de zaak van de overslag op de Wester schelde aan te snijden. GROTERE RISICO'S Door de snelle ontwikkelingen in de chemie gaat men aldus de heer Van Hoepen meer en meer grotere risico's nemen. Stoffen die tot voor enkele jaren nog maar op enkele plaatsen ter wereld mochten worden overge slagen, worden nu overgebracht op plaatsen, die dicht zijn gelegen in de nabijheid van woongebieden en in de onmiddellijke omgeving van de door gaande scheepvaartroute. In de aienstcommissievergaderingen heb ben de loodsen al uitvoerig gespro ken oveir dit probleem. Maar men hoort telkens aat deze kwestie nog steeds op hoog internationaal niveau in behandeling is. .Wij als loodsen, vinden dat de over slag van gevaarlijke stoffen eigen lijk helemaal niet op deze rivier de Wesetrschelde moet gebeuren', zo meent de Vlissingse loods. .Zeker niet op plaatsen waar het nu ge beurt zoals in de Put van Terneuzen en in de Everinge. Je kunt de eco nomie nu eenmaal niet tegenhouden, maar men moet het op die plaatsen laten gebeuren waar het verant woord is'. Het vakblad de Nederlandse loods besteedde in 1967 een artikel aan de gevaren die zijn verbonden aan de overslag van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde. Als voorbeeld haal de men aen dat in het Belgische plaatsje Martelange negentien doden vielen toen een tankwagen met 20 ton vloeibaar propyleengas explo deerde. Bij deze ramp werden dertig mensen gewond. In het plaatsje zelf ontstond een ware ravage. Deze ge beurtenis werd In het vakblad De Nederlandse loods in verband ge bracht met de overslag van uiterst explosief gas door twee tankers in de Put van Terneuzen. Het ging hier om een lading van 2000 ton. Welk effect zou het hebben gehad als er bij deze overslag een explosie zou hebben voorgedaan, zo vroeg de Ne derlandse loods zich af en men wees erop dat de hoeveelheid over te pom pen gas uit de tankers het honderd voudige was van de inhoud van de tankwagen in Martelange. ,Het zou ons niet verbazen dat een gedeelte van het op een afstand van anderhal ve kilometer van de Put afgelegen Terneuzen hierdoor zou zijn verwoest met daarnaast een aantal getroffen zee. en binnenschepen op de rivier'. NIET GEREGLEMENTEERD Naar aanleiding van het artikel in de Nederlandse loods stelde Ir J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat destijds dat de vaart op de Westerschelde en de overslag is daar een facet van niet is gereglementeerd. Men mist name lijk bijvoorbeeld een algemeen poli- tiereglement. .Wij kunnen', zo stel de de heer Zuurdeg in 1967, dus niet vehinderen dat deze overslag plaats vindt op de Westerschelde, althans niet met juridische middelen. Dat er nu nog steeds geen rijksverordening is houdt verband met het feit dai de Westerschelde een internationaal vaarwater is. En België wil de vaart op de Westerschelde geheel vrijhou den'. ,Het gevolg van dit alles ls echter', zo meent de heer Van Hoepen, ,dat be paalde maatschappijen een voordeel putten uit de mogelijkheid tot over slag van gevaarlijke stoffen op deze rivier. De Nederlandse staat zelf houdt er niets aan over. En voor de woon- en recreatiegebieden en de doorgaande scheepvaart levert deze zaak alleen maar grote risico's op'. De heer Van Hoepen: ,Men zou er eigenlijk toe over moeten gaan om de lading van grote tankers op volle zee over te slaan.' De zaak rondom de overslag is eigenlijk weer op nieuw actueel geworden, omdat de dienstcommissie van de loodsen een onderzoek heeft gevraagd naar de overslag door twee schepen die bij elkaar bij de Everinge lagen. De loodsen zouden graag eens willen weten waar de toestemming vandaan komt. De directeur van het loodswe zen. die daarop geen antwoord kon geven heeft toegezegd een en ander te zullen onderzoeken. De heer Van Hoepen: ,Op zichzelf hoeft een la ding ammoniak niet zo gevaarlijk te zijn". Wat wij als loodsen willen is te weten wanneer bepaalde schepen binnen komen. Wij willen de aard en mate het gevaar weten. En wij wil len als looas betrokken worden in de procedure, die aan het geven van toestemming tot de overslag vooraf gaat.' LOODSDWANG .Waarom', zo heeft de heer Van Hoepen de minister ook voorgelegd, .waarom bestaat er op de Rotterdam se waterweg voor schepen met een gevaarlijke lading wel een loods- dwang en op de Westerschelde niet. Normaal is volgens de loodswet elk schip loodsplichtig, maar als een ka pitein wel zonder loods binnenkomt zit er geen bepaalde sanctie aan vast. Alleen het loodsgeld wordt ermee veilig gesteld.' Ook op dit punt stel de de minister een nader onderzoek in het vooruitzicht. Er moet volgens loods Van Hoepen nog heel wat aan de communicatie worden verbeterd: ,Wij weten soms niet eens dat we een gevaarlijke lading aan boord heb ben. In Rotterdam moet dit worden doorgegeven aan de rijkshavenmees ter. En als het nodig mocht zijn wordt het scheepvaartverkeer er even voor stilgelegd. Wij dachten dan ook dat er hier een werkelijke loods- plicht zou moeten komen.' Een ander gevaar opleverende zaak voor het scheepvaartverkeer op de Westerschelde heeft de heer Van Hoe pen ook maar meteen aangesneden tijdens het gesprek met de minister. En dat betrof het al lang lopende verzoek om te komen tot invoering van een vaarbewijs voor de Wester schelde. Zegt de loods: .Men wil be ginnen met een vaarbewijs voor wa tersporters met snelle jachten. Maar voorlopig zit er nog niks in. Dat heb ik in ieder geval afgeleid uit het antwoord van de minister, die me zei dat hij ook wel eens met een jacht op de Oosrter- en Westerschelde zit en dat hij in de komende jaren erg voor zichtig zal zijn. Over de problematiek rond de over slag wenste de heer G. van de Graaf, directeur van het loodswezen in het zesde district geen nadere medede lingen te doen. ,Dit is een zaak van intern overleg.' Wel wilde de heer Van der Graaf kwijt, dat er ln de procedure rond de toestemmingen tot de overslag meer openheid moet ko men. .Daarin hebben de loodsen met hun bezwaren groot gelijk.' Ir Zuur deeg, de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat deelde desgevraagd mee dat het overleg nog niet heeft plaatsgehad omdat ,en ik vind dat vervelend om te zeggen' de Belgen de mensen die aan het overleg moe ten deelnemen nog moeten aanwij zen! ADVERTENTIE (Van onze onderwijsmedewerkster MIDDELBURG Het ligt in de bedoeling van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland op korte termijn een begin te maken met het schooladvieswerk, gericht op het individuele kind. Dit wordt gezegd in liet informatie blad van he,t. RPC-Zeeland het eer ste dat is toegezonden aan alle hoofden van basis- en kleuterscholen, alle gemeentebesturen en schoolbe sturen en andere bij het werk van het centrum betrokken personen en instanties. Sinds de oprichting van het centrum in oktober vorig jaar is men als eerste aanloop begonnen met het schoolbege- leidingswerk. De werkzaamheden zijn tot nu toe dan ook gericht geweest op de kwalitatieve begeleiding van het kleu ter- en het basisonderwijs. Door zijn ve le activiteiten heeft het centrum in de afgelopen negen maanden een vaste plaats veroverd in de Zeeuwse onder wijswereld en zelfs landelijk de aan dacht op zich gevestigd (onder meer door als eerste in Nederland te starten met een uitwisselingsprogramma tussen leerkrachten van kleuter- en basisscho len!. De zogeheten tweede poot van het RPC - als de eerste wordt beschouwd het begeleidingswerk krijgt bin nenkort gestalte: een schooladvies dienst. Deze zal bestaan uit een psy choloog, een maatschappelijk werker en een klinisch-pedagoog, eventueel aangevuld met een arts en een re- medial-teacheir. De werkzaamheden van de schooladviesdienst zullen zijn gericht op het individuele kind. basis om te komen tot een doelgerich ter verbetering van het onderwijs. Het RPC wil hierdoor voorkomen, dat het dirigistische element in zijn taakuitvoe ring de overhand zou krijgen. ,De pe- dagogisch-didactische medewerkers van 't RPC-Zeeland willen niets anders daJi meewerken met de leerkrachten bij het kleuter- en basisonderwijs en gezamen lijk werken aan de verbetering van het onderwijs', aldus het eerste informatie blad van het RPC. De nauwe samen werking van het RPC met de pedagogi sche academies (behalve de rijks en de christelijke te Middelburg ook de rk- pedagogische academie te Oudenbosch) komt tot uitdrukking in de samenstel ling van de begeleidingscommissie: elk van deze drie academies heeft van een leraar opvoedkunde zitting in de com missie. Inmiddels heeft het RPC ook een aantal studiegroepen gevormd, die bepaalde on derwijskundige problemen zullen bestu deren. Er zijn studiegroepen voor: over gang kleuter-basLsonderwijs: documen tatie, informatie voor leerlingen bij het basisonderwijs; en een groep voor bestu dering van verschillende leesvormen, zo als klassikaal lezen, niveau lezen, stil lezen enz. Cursussen Begeleiding Teneinde de democratisering van het onderwijs zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen is de afgelopen maanden een begeleidingscommissie in het leven geroepen, waarin alle zuilen van kleuter en basisonderwijs zijn vertegenwoor digd. De inbreng van deze commissie vormt voor het RPC-Zeeland mede de Voor het cursusjaar 1970-1971 ls een aantal cursussen gepland. De cursus aansluiting van kleuter-naar basisom' wijs zal worden georganiseerd in de hele provincie door het RPC. Docenten van de pedagogische academies en men sen uit de praktijk verlenen hieraan me dewerking. Een cursus over de leesvor men wordt georganiseerd op Tholen en de .Zeeuwse Eilanden' (Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland) voor rooms-katholiek en protestants- christelijk basisonderwijs. Voorts komt er een cursus onder auspiciën van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum over differentiatie tweede leerjaar. Teneinde meer duidelijkheid te brengen in de problematiek rond het moderne rekenonderwijs is het pedagogisch cen trum voornemens, in samenwerking met de pedagogische academies en eventueel Wiskobas, een cursus op te zetten ter algemene oriëntatie van het moderne reken-wiskunde onderwijs. Zodra de ge meente Middelburg het wiskunde-werk- lokaa! heeft ingericht, zal men hiervan gebruik maken bij deze cursus. Verder wordt in het informatieblad nog gewe zen op het leesvoorwaardenonderzoek, de scholenkring niveau lezen en de hoof- denkringen. KOUDEKERKE Burgemeester H. Koevoets van Valkenisse is zo vrij zich wat sceptisch op te stellen te genover de actie van toeristen, zoals die dezer dagen in de PZC is aange kondigd. Ter opfrissing van het ge heugen moge gelden dat een groep Eindhovenaren zich heeft opgewor pen om de klachten welke er bestaan over het ontbreken van voldoende ontspanningsmogelijkheden te gaan bundelen. Het verblijfsklimaat aan de Walcher- se kust is nog wel voor enige verbe tering vatbaar, zo meent men. En de Brabanders, die kennelijk van uit gaan houden, wijzen op het naar hun mening belachelijk lage sluitingsuur van de tapperijen binnen de gemeen te Valkenisse. Jarenlang hebben ze er wat verbolgen tegenaan zitten kij ken, maar nu moet er dan maar eens wat gebeuren. Vrijdag start op de campings en aan het strand een en- «jflête. ,Ik ben' zo verkondigt burgemeester Koe voets, namens het gemeentebestuur, ,er niet van overtuigd dat een wens tot ver. lenging van het sluitingsuur afkomstig is uit een brede laag van toeristen. Dit gaat gewoon om enkele tientallen mensen. Mis schien honderd. Ik geloof er niet in dat de massa dit wil' Er zal, naar de burgemees ter meent, zeker voor dit seizoen niet meer aan dat sluitingsuur zijn te tornen. ,De raad heeft zich daar meerdere malen duidelijk over uitgesproken. Betreurenswaardig vind ik het', zo zegt de heer Koevoets ,da.t een gemeente als Domburg waar het idee van daan is gekomen om één uniforme sluitings tijd ln de Walcherse kustgemeenten ln te voeren, thans deze afspraak weer heeft doorkruist door te bepalen dat de café's langer geopend mogen blijven dan tot mid dernacht. Maar Veere. Mariekerke en West. kapelle houden zich echter nog aan de af spraak. In Mariekerke moeten de café's zelfs om elf uur sluiten, zo weet burgemees ter Koevoets. Overigens wil hij wel nadruk kelijk verklaren dat er bij het gemeentebe. stuur van Valkenisse zeer zeker de bereid heid bestaat om in bijzondere gevallen ont heffing te verlenen Maar dan moet er toch echt wel iets heel bijzonders aan de hand zijn.' paar evenementen, die de moeite waard zijn. Ik vraag me ook af of men wel op de hoog. te ls van wat er inmiddels allemaal voor activiteiten in Zoutelande zijn gestart', zo zegt burgemeester Koevoets, F.n hij wijst in dit verband graag op de toeristische weekmarkt die enorm blijkt aan te slaan. ,We hebben nu vijftig kramen staan. Maai er is een wachtlijst van dik tweehonderd liefhebbers.' OPVANG De ondernemende vakantiegangers willen het in hun enquête tevens hebben over het ontbreken van voldoende opvangmogelijk heden. Er is te weinig vertier en te te wei nig opvanggelegenheid voor de kinderen. Daartegenover stelt de burgemeester dat vooral de VW Zoutelande dit jaar druk be zig is om daarin verbetering te brengen. ,Er zijn dacht ik toch elke week wel een overhouden. Kijk, en met dat bedrag zou je het probleem van de slechtweer.accommo datie mooi kunnen aanpakken. Want, zo stelt de burgemeester, .bij invoering van de toeristenbelasting dient naar mijn mening wel de restrictie worden gemaakt dat het geld niet ten algemene nutte komt maar dat het bedrag zal worden gestoken in voor zieningen voor de toeristen.' HAAR GEMEENTE Een and er punt waarover de vakantiegan gers zijn .gevallen' betreft het. ontbreken van slechitweer-accommodatie. De heer Koevoets: ,Ik moet toegeven dat er op dit punt nog niet veel van terecht is gekomen. Maar dat geeft dan ook grote problemen. Het gemeentebestuur heeft geen enkele in komstenbron uit de toen sten. Er wordt ge lukkig met spoed gewerkt aan de invoering van een toeristenbelasting. En als dat nu een kwartje per overnachting zou kunnen opbrengen zou dit voor een gemeente als Valkenisse met 800.000 overnachtingen be. tekenen dat we er per jaar twee ton aan Overigens blijft de burgemeester erbij, dat de Initiatiefnemers beter eerder met hun klachten en wensen op het gemeentehuis hadden kunnen komen ,Nu gaat men wel licht willekeurig vragen stellen. Wat heb ik er bijvoorbeeld aan als in zo"n enquête wordt gevraagd: ,Wat vindt u wait er man keert aan het beleid van het vw of het ge meentebestuur. Ik zou het zo graag con. creet gesteld zien in de geest van; heeft u behoefte aan biljarten, aan sporten en meer van die dingen.' Nu het reeds enige tijd geleden aangekon digde grootscheepse onderzoek naar de Zeeuwse recreatie wegens het ontbreken van voldoende financiële middelen weer een jaar is uitgesteld heeft de provinciale pla nologische dienst te kennen gegeven graag te willen worden betrokken bij de begelei ding van de enquête van de toeristen. ,We zouden graag mede willen bevorderen dat er straks verantwoorde steekproeven ko men met welke resultaten we dat zullen kunnen doen.' Aldus de heer Thoenen van de PPD. Vandaag, vrijdag, begint de enquête. Initia tiefnemer is René Fuchs (28). Slechtweer-accommodatie is nog zorgen-kind (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7