Promenadeplan M'burg ontmoet iSlI=1 Waterschap besluit kritiek bij zakenlieden J. J. Schout (88)stootte' Ritthemse soos in gebruik tot bouw van een noodgemaal Borssele Weer fikse boetes voor overtredingen 4 Brieven aan b en w en gemeenteraad Onbegrijpelijk Eén programma ,Alumex' ontslagen nu in juridische handen Lampionoptocht Kabouters delen processen uit Kopermuziek voor am^eurnrkesfen Lijntoestel, ook voor rondvluchten, naar Arnemuiden BEJAARDENSOOS NU IN OUDE GEMEENTEHUIS Kosten voor rekening van het waterschap Dijkgraaf Dekker voorziet verhoging van het geschot ZOMERTENTOOmELLmZlERlKZEE GEOPEM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1970 MOEILIJKHEDEN VOOR VRACHTVERKEER URGENTE ZAAK Al,,mov' rnr hnuiir i/o rt nan MIDDELBURG De leiding van drie bedrijven in Middelburg is in het geweer gekomen tegen het promenadeplan voor de Nieuwe Burg, dat aanstaande maandag in de raad zal komen. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijven Vroom Dreesmann, de firma D. de Jager Jr's ijzerhandel en de NV Ahrend onder meer, dat het lossen en laden van goederen voor deze bedrijven problemen zal opleveren wanneer de Nieuwe Burg wandelstraat zal worden. De inhoud van de brief aan het ge meentebestuur met afschriften aan de raad luidt als volgt: Het persbericht betreffende het dusge naamde .Promenadeplan Nieuwe Burg' heeft ondergetekenden verrast. Toen, na het desastreuze bombardement van be gin mei 1940, de herbouw van het zwaar getroffen centrum van Middelburg werd opgezet, heeft men bij de tracering van het nieuwe stratenplan terecht grote aandacht besteed aan het scheppen van de mogelijkheid om de aan de grote straten gelegen en nieuw te stichten winkelpanden en magazijnen langs de achterzijde (en dus zonder hinder voor het algemene verkeer in de binnenstad) te bevoorraden enz. In de omgeving van de (verlegde) Nieuwe Burg heeft men bij het concretiseren van deze .aan dacht' niet steeds een gelukkige hand gehad. Ondergetekenden wijzen met name op het voor hen nog steeds onbegrij pelijke feit, dat de Burggang en de Nieuwe Hal twee ongeveer recht hoekig op de Nieuwe Burg uitmon dende expeditiestraten niet in el- kaars verlengde liggen: langere vrachtauto's en vrachtwagen eenhe den kunnen dientengevolge ter plaat se niet van de ene naar de andere straat de Nieuwe Burg oversteken... Op de te nauwe westelijke ingang van Nieuwe Wal. die iedere vrachtwagen chauffeur, die zich van die kant naar de Nieuwe Wal en-of het daaraan grenzen de Walplein moet begeven (men is. als gevolg van het niet in eikaars verlengde liggen van de Burggang en de wal- straat, nu wel gedwongen de oprit langs de Nieuwe Burg te kiezen) over de trot- toirhoek bij de" banketbakkerij Jesüers te rijden... Plaatsten deze .aanvangs- fouten' bij de uitwerking van het nieu we systeem van expeditiestraten de vrachtautochauffeurs, die zich met hun vehikels naar de achterzijde van de aan het Walplein grenzende zaken moesten begeven, reeds voor grote problemen de moeilijkheden werden nog in ern stige mate vergroot door het promove ren van het Walplein tot parkeerruimte en later het .volbouwen' van deze ruimte met parkeemieters en het aan leggen van trottoirs aan de zuidzijde van de parkeerruimte. Het laden en los. sen van vrachtwagens, met name aai de achterzijde van de winkelpanden van ondergetekenden sub 1 en sub 3 is thans zelfs niet meer mogelijk zonder ernstige hinder voor het overige verkeer ter plaatse, terwijl het keren met name van vrachtwagencombinaties op het voordien daartoe alle ruimte biedende Walplein. ook al door de daar staande bomen, praktisch niet meer mogelijk is. Wanneer nu het bewuste .Promena deplan' zonder meer zou worden ge realiseerd zal er maar één bruikbare toegang tot- en uitgang van de Nieu we Wal en het Walplein voor het vrachtverkeer overblijven: aile vrachtwagens en vrachtwagencom binaties zullen langs de Koorkerk- straal de Nieuwe Wal moeten op rijden en noodwendig het Wal plein en de Nieuwe Wal ook langs «Ie Koorkerkstraat weer moeten ver laten. Dit betekent, dat zij voor ot na het los sen of innemen van hun lading per se op de Nieuwe Wal en-of het Walplein zullen moeten kunnen keren. Vooral met het oog op deze laatste noodzaak me nen ondergetekenden tevoren niet ge raadpleegd uw bestuur met klem te mogen verzoeken het .Promenadeplan Nieuwe Burg Middelburg' niet te aan vaarden voor. in overleg met ondergete kenden en mogelijk andere belangheb benden, door de dienst va® gemeentewer ken de Nieuwe Wai en het Walplein volledig aan de te scheppen nieuwe si tuatie zullen zijn aangepast met name door verbreding van de in het geheel van Nieuwe Wal en Westplein liggende rij wegen en door het (opnieuw) creëren van een redelijke manoeuvreer resp. zwaairuimte voor vrachtwagens en vrachtwagencombinaties. BREDA-GOES Het overleg tussen de directie van Alume.x in Heinkens- zand en de Metaalbedrijfsiiond NVV in zake het ontslag op staande voet van /es jeugdige werknemers is vastgelopen. Begin deze week is de zaak van de zes jongelui die 21 mei volgens hun werkgever wegens werkweigering op saande voet werden ontslagen defini tief in handen gegeven van het NW- bureau voor arbeidsrecht in Eindhoven. In gesprekken tussen de districtsbe- stuurder van de Metaalbedrijfsbond en de werkgeversorganisatie Metaalunie, die optrad namens directie van de Hein- kenszandse zonweringsindustrie is men niet tot elkaar kunnen komen om een minnelijke oplossing te vinden. De jurist van het NVV-bureau voor arbeids recht zal de zaak dus nu verder af handelen. Bij gunstig wper vindt woensdag in Westkapelle een lampionoptoclit plaats. De organisatie is in handen van de WV, terwijl ook ae plaatselijke muziekvere- mg.ng ,OKK' haar medewerking ver leent. Gestart wordt op het marktplein van Westkapelle om kwart voor negen i-avonds. MIDDELBURG De kabouters in Middelburg gaan alternatieve bonnen uitdelen. Auto's, die zater dag op de markt geparkeerd staan, krijgen een namaak-politie- bon tussen de ruitenwissers, waar op staat dat men verkeerd gepar keerd staat en dat men beter de auto op het Damplein kan weg zetten. Ter voorkoming van straf vervolging dient men een kilo on bespoten appels in te leveren. Het doel van de actie is de Middel burgse binnenstad wat meer te ontlasten van auto's. De actie be gint vandaag al op het Abdijplein, waar ambtenaren hun wagen ple gen weg te zetten. De kabouters vinden dat zonde van dit plein en stellen zich op het standpunt dat de ambtenaren best die honderd meter naar het Damplein kunnen wandelen. In Zeeuwse centrale muziekbibliotheek MIDDELBURG De centrale Zeeuw-! se muziekbibliotheek te Middelburg be. schikt thans over speciale muziek voorl koperblaasorkesten in de amateuristi sche sector. Met name vanuit Engeland heeft men een serie directiepartijen en partituren gekregen, die dirigenten en muziaknten van fanfarekorpsen en brassbands van dienst kunnen zijn bij. de uitbreiding van hun repertoire. Zo zijn er directiepartijen ter inzage vam werken als „Jamaican Rumba' van Banjamin, .Journey into Freedom', .Homeward' en .American Sketches' van Eric Ball. Verder zijn er de eerste en tweede suite respectievelijk in es en in t van Ho&st, .Lamd of Song' van Parrot, de ouvertu re .Provence' van Bryan Kelly, de ouver ture .Promenade' van Frank Bryce en de .March Prelude' van Edward Gregson Naast origineel werk voor koperorkest zijn er ook bewerkingen van .Der Zi geunerbaron' van Strauss, arrangement Wright en .Figaro's Hoehzeit'. van Mo zart. arrangement Hazelgrove. Verder is er een bewerking van de hymntunes .Mannheim' en .Aurelia' met prelude van Patrick Rivers. Origineel werk is weer de serie Royal Fanfares', een aantal fanfares geschre ven voor drie trompetten (of kornetten), drie trombones en tuba eufonium) door Arthur Bliss. In de serie koper- kwartetten en -kwintetten {symfoni sche bezetting) is er onder meer de .Mu sic Hall Suite van Joseph Horovitz. ARNEMUIDEN Aanstaande zaterdag landt op het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden het tweemotorig vliegtuig van het type .Norman Dander' dat vanaf 6 juli de lijndienst gaat onderhou den tussen Amsterdam - Rotter dam - Vliegveld Midden-Zeeland en Rijssel. Het nieuwe vliegtuig, het enige van dit type in Neder land en eigendom van het Neder lands Vliegtuigbeheer in Den Haag, zaJ in de weekenden, te leginnen met aanstaande zaterdag, ook rondvluchten boven Zeeland maken. Dat is mogei.j. omdat er in de weekenden geen lijndienst wordt gevlogen. Het toestel heeft plaats voor acht passagiers en twee bemanningsleden. Onder het toeziend oog van vlnr burgemeester dra D. Roemers, wet houder O. J. Janse en raadslid W. de Wolf laat de 88-jarige heer J. J. Schout voor het eerst de bal. len rollen over het biljart in de nieuwe bejaardensociëteit te Rit- theem. (Foto PZC) OFFICIËLE OPENING DOOR DRS D. ROEMERS RITTHEM .Ik heb mijn eigen keu niet', verontschuldigde de 88-jarige J. J. Schout zich donderdagmiddag, toen de openingsstoten op het biljart, wat het sein vormde tot officiële ingebruikname riê kentje. Op de plaats waar nu dat keu kentje is, werden vroeger, in de tijd van burgemeester Daniëlse, lastige dronk- aaras opgesloten. Weer terug in het dorpshuis zei de heer Van Sluijs blij te zijn met deze nieuwe aanwinst. Hij dankte het gemeentebeBtuur met de gro te medewerking bij de totstandkoming van de nieuiwe soos. De heer Van Sluijs zag de soos niet alleen als een verzamel plaats voor heren, ook de dames zouden er creatief werk kunnen verrichten, ter- wijl het tevens een mogelijkheid bood an de nieuwe bejaardensocïëteit aan dej tot spreekuur van de maatschappelijk Dorpsstraat te Ritthem, niet helemaal verliepen zoals men wel van hem ge woon was. De heer Schout was tot deze openingsceremonie uitgenodigd omdat hij de oudste Ritthemse soosganger is. I)e officiële openingswoorden die hieraan vooraf gingen, werden uitgesproken door Vlissings burgemeester drs D. Roemers. Ook de oud-burgemeester van Ritthem (1939-1966), de heer P. Daniëlse, woonde samen niet zijn vrouw de openings plechtigheid bij. p Bejaarden en genodigden verzamel den zich donderdagmiddag eerst in het dorpshuis .Ons Dorpsleven', waar men werd welkom geheten door de voorzitter van de stichting diensten centrum voor bejaarden, de heer G. van Sluijs. Burgemeester Roemers, die zijn toesraak begon met een woord van welkom tot de echte' bur gemeester van Ritthem, de heer Da niëlse, sprak voornamelijk over de bejaardenzorg. Zo merkte hij op dat de wijze waarop men voor zijn bejaarden zorgt als maat staf voor de hoogte van de beschaving wordt gezien. Dat dit jaar voor het eerst vakantietoeslag op de aow wordt gege ven is ai weer een stapje vooruit, maar de aow alleen is toch niet voldoende om van te leven, meende de burgemeeuter. Voorts wees hij op het probleem van de ,Men moet niet alleem jaren aan leven, maar ook leven aan de jaren toevoegen', zei de heer Roemers, daarmee tot uitdrukking brengend dat ook de ouderen in vreugde moe ten kunnen leven. Waarderende woor den richtte de burgemeester tot de voormalige gemeente Souburg, waar immers de stichting dienstencentrum ontstaan is. ,We hebben overigens wel meer goede dingen van Souburg geleerd', merkte hij op. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat er nog lang van de nieuwe sociëteit ge bruik zal worden gemaakt. Orgelconcert Donderdag vindt in de hervormde kerk be Westkapelle een orgelconcert plaats, dat gegeven wordt door de heer Jan Hekhuis. Er worden werken uitgevoerd van onder meer Bach, Michieisen, de Klerk, Kee en Buxtehude. Het concert begint 's-avonds om acht uur. Vijf klavers Hierop begaf het hele gezelschap zich te voet naar de nieuwe sociëteit, die de naam ,De vyf klavers' (naar het voor malige gemeentewapen van Ritthem) heeft gekregen en ondergebracht is in het vroegere gemeentehuis. Daar ver toonde de heer Schout zijn kunsten op hel biljart, welk voorbeeld snel door anderen werd gevolgd, terwijl ook de wethouder van aociale zaken, de heer G. J. Janse, een paar stoten waagde. Tevens werd de sociëteit bezichtigd. De ze bestaat uit een grote zaal met bil jart en een aantal tafeltjes, waaraan men kan kaarten of daimmen, een klei ner kamertje waar ook gedamd en ge kaart kan worden en tenslotte een keu- verker. Hij merkte voort» op dat er plan nen, hoewel nog in een pril stacbum, zijn om een dienstencentrum te stichten bij Ter Reede. De heer Van Sluijs wees erop dat financiële me dewerking van rijk, gemeente en kerken belangrijk is, wamt tot nu toe heeft men het budget niet sluitend weten te krijgen. .Financieel zijn we niet zonder zorgen', aldus de voorzitter. Oud-burgemeester P. Daniëlse (sinds 1966 burgemeester van Kloetinge en na de herindeling van Zuid-Beveiand op waohtgeld( meende dat er in het alge meen behoorlijke zorg aan de bejaarden wordt besteed. Hij had waardering voor het vele werk dat er in Zeeland is ge daan. Het spreekt wel haast vanzelf dat de heer Daniëlse ook herinneringen ophaalde uit zijn Ritthemse tijd en met name uit 1959 toen de eerste bejaarden- soos werd geopend. Deze soos heette in de wandeling het .wouwelhofje.' En hield de heer Daniëlse ook nog Op geestige wijze haalde ook hij een aantal herinneringen op. Namens de be- ardensociëteit te Vlissingen sprak de ser M. J. Merk en nodigde de Rifcthe- mers uit om eens naar Vlissingen te ko men. Het sociëteitsbestuur van Bach- ten Poorte te Souburg werd vertegen woordigd door de heer J. Schout. Na- mans de Nederlands hervormde gemeen te van Ritthem werd tenslotte het woord gevoerd door de voorzitter van de kerkeraad, de heer L. Barentsen, die de soos een elektrische klok aanbood. Donderdagavond was het van zeven uur tot half tien .open huis' en konden alle Ritthemers de nieuwe soos komen be kijken. GOES Het waterschap ,De Brede Watering van Zuid-Beveland' zal in de calamiteüze polder Borssele een noodge maal bouwen. De algemene vergadering van het waterschap heeft daartoe don derdagmiddag besloten. De kosten var f 318.30 zullen worden vergoed door het havenschap Vlissingen in oprichting en het havenschap zal ook, als dat nodig de kosten betalen voor het maken een toevoerleiding naar het gemaal, waarmee een bedrag van ƒ110.000 ge moeid is. De bouw van hét gemaal is een urgente zaak. Men wil het werk In oktober klaar hebben. De noodzaak van de bouw op korte termijn komt voort uit het feit, dat 1200 ha van het ruilverkavelings- gebied De Poel Heinkemszand in 1971 zal afwateren via de polder Bors sele. Men heeft nog geen beslissing KANTONRECHTER OOSTBURG Ongelukkige momenten kunnen nemen over het maken van een definitief gemaal voor de polder, om dat nog niet bekend is waar cn wan neer de nieuw aan te leggen zeeha vens oostelijk van het dorp Borssele zullen worden gegraven. De plannen voor de aanleg van zeehavens hebben het tijdschema voor de dijkwerken en voor de bouw van het gemaal volle dig doorkruist. Omdat de ruilverkaveling belang heeft bij de bouw van een noodgemaal, zal zij jaarlijks 10.000 aan het havenschap betalen. Akkoord ging de algemene vergadering ook met een voorstel tot oprichting van een rattenbestrijdingsdienst. De kosten, die voor dit jaar worden begroot op 50.000 zullen voor tweederde worden betaald door de gemeenten in Zuid-Be veland en voor de rest door het water schap. De oprichting van de dienst is een voortzetting van een grootscheepse rattenbestrijdingsactie, die in het voor jaar op Zuid.Beveland werd gevoerd en waarvoor ook 't waterschap zich bijzon der heeft ingespannen. Het waterschap zal nu ook de organisatie van de dienst op zich nemen. Zonder discussie stelde de vergadering de rekening over het dienstjaar 1968 vast. Die rekening toont op de gewone dienst een batig saldo van 135.945.62 en op de kapitaaldienst een nadelig saldo van 8.785.584.10. Eveneens werd zonder discussie besloten tot een aantal grond- transacties. OOSTBURG Twee verdachten die donderdagmorgen voor het hekje ston den bij kantonrechter mr C. J. M. van Hees in Oostburg, hadden op een onge lukkig moment een verkeersovertreding begaan, namelijk juist in het bijzijn een politieauto. Eerst stond W. D du F. uit Sluis te. recht omdat hij als bestuurder van een tractor met aanhangwagen geen voor rang had verleend aan een technische- patrouilleauto van de politie. Deze kon door tijdig remmen een aanrijding voor komen, maar du F. was er bij. Hij reed met zijn tractor in de Ridderstraat te Sluis en naderde de kruising met de Nieuwstraat. een voorrangsweg, toen m die straat van rechts ook de politie auto kwam aangereden. ,lk remde goed af, maar de tractor Lichte huidziekte op kleuterschool in Driewegen DRIEWEGEN Drie kleuters van de kleuterschool te Driewegen moeten thuis blijven in verband niet een besmette lijke, maar onschuldige huidziekte. De ziekte, een soort huidinfectie, manifes teert zich plaatselijk en ziet er enigs zins uit als eczeemplekken. Last heb ben de kinderen er overigens niet van. Alleen door zich te wassen of als ze gaan zwemmen kunnen de plekken zich uitbreiden. De ziekte werd ontdekt door dokter J. Geldof uit Driewegen, die een van de kinderen op zijn spreekuur kreeg. Het kind vertelde dat er nog meer leerlingen van het .schooltje' deze plekken had den. In overleg met de hoofdleidster van de school besloot dokter Geldof. die te vens gemeentearts is, de drie kinderen naar huis te sturen Lang zullen de kleu ters overigens niet thuis blijven. Ver wacht wordt dat ze maandag weer or school mogen komen. Ze zijn dan on geveer een weelc thuis gebleven. Ge ruchten als zou de school gesloten zijn. zijp echter volkomen uit de lucht gegre. pen. Dokter Geldof vertelde dat de ziekte ontstaat door een coc.virus, die als hij in een wondje komt om dat wond je een huidinfeetle veroorzaakt. .Zo'n schooltje een kleine gemeenschap waai de kinderen een bijzonder nauw con tact hebben. Ze '•avotten en bij spelle tjes moeten ze elkaar een hand geven. Daarom kan zo Iets zich vrij snel uit breiden.' ,leed gewoon door tot een paar me ier over de witte streep', aldus du F. die er op wees dat het wegdek glibbe rig was door natgeregende niest. ,Dat verweer gaat niet op', oordeelde de of ficier, .want die mest had hij kunnen zien' en hij eiste een boete van ƒ50... Mr Van Hees wilde het glibberige weg dek wel als een verzachtende omstan digheid aanmerken en vorderde een boe te van 30,-. Een fikse boete van ƒ150.- en onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor tweee maanden, eiste de officier tegen de afwezige Belg P K. F. P. uit Mechelen, die op rijkswe; 58 tussen Schoondijke en Oostburg al bestuurder van een personenauto links een politieauto had ingehaald, terwijl een rij tegenliggers al zeer dicht wa; ;enaderd. Er ontstonden geen ongeluk- :en, misschien mede dankzij het optre. den van wachtmeester J. M. B. van de groep Oostburg, die de politieauto be. stuurde en deze uit voorzorg zoveel mogelijk naar rechts stuurde. De officier: .Verdachte vond natuur lijk dat het nog net kon. Hij heeft zeer gevaarlijk gereden en Ingehaald en is er in zo'n geval bijna altijd sprake van zeer ernstig letsel of zelfs doden'. Mr Van Hees veroor deelde P. bij verstek conform de Snelheid Rake klappen kregen ook diverse snel heidsovertreders donderdagmorgen weer te incasseren, toevallig drie Beflgen. Mevrouw S. M. A v. d. B. uit Knokke vond het wel een beetje verdacht dat er zoveel Belgen in Holland werden .ge pakt' en verkondigde bovendien duide lijk haar mening dat er ten onrechte .1 bij de eerste Keer met flinke boetes wordt gesmeten in Nederland. De of ficier: ,We krijgen hier ook veel Neder landers, dat maakt niets uit. En een straf is altijd onaardig, liet is geen aan. moediging om het de volgende keer nog eeirs të doen' Mevrouw d. B. kreeg dus toch een boete van 75,. (els ƒ100) want zip had vod gen s de meter in de bebouwde kom van Sluis zo'n 90 kilo meter per uur gereden. Ook aan de be trouwbaarheid van het apparaat twij felde de Belgse. De andere snelheidsovertreders waren T. Q. uit Heist (boete 100,-: eis 110) en A. v. N. uit Gent (eis ƒ50,-, boete f40). Schade Dijkgraaf P. J. J. Dekker deelde in zijn openingswoord mee, dat bij uitvoe- ing van werken als de Schelde Rijn erbinding en de aanleg van rijksweg 58 vegen, aie beschadigd worden aoor zwaar vervoer, hersteld zijn door de betrokken instanties of aannemers. Hij attendeerde op het feut. dat in een aan. tal gevallen wegen vanwege hun lichte constructie niet bestand bleken tegen ar vervoer. .Deze verkeren in een desolate toestand, zonder dat gesteld kan worden dat de schade is aangericht als gevolg van een in uitvoering zijnd groot werk. Reparatie op korte termijn is geboden om te voorkomen, dat bij uitstel van de nodige herstelwerkzaam heden de kosten nog hoger zuilen wor den', aldus de heer Dekker. De dijkgraaf maakte in zijn korte ope- gswoord verder melding van een vlot loop van de waterschapswerken, dank zij de weersomstandigheden, die echter nadelig zijn voor vele agrarische bedrijven. GOES Hoewel er nog geen exacte cijfers te geven zijn over de begroting voor 1971 van het waterschap ,De Bre de Watering van Zuid-Beveland', ziet het ernaar uit, dat de kostenstijgingen gevolgen zullen hebben voor de. hoogte van liet dijkgeschot. Dat maakte dijk graaf P. J. J. Dekker van het water- schar» donderdagmiddag duidelijk in zijn openingswoord bij de algemene verga dering. ,De voortekenen wijzen er op, dat het huidige geschotsniveau, dat se dert 1966 onveranderd Is gebleven, niet te handhaven zal zijn, alhoewel het da gelijks bestuur overtuigd is van de gro. te bezwaren, die hij de huidige omstan digheden kleven aan een gescliotsver- hoging', aldus de heer Dekker. Hij wees er op, dat een verhoging van het dijkgeschot zich niet verdraagt met de slechte uitkomsten, die in het alge meen voor agrarische bedrijven worden venvacht. De heer Dekker maakte duidelijk, dat de subsidies, die de regering in het uit zicht heeft gesteld om tegemoet te ko men in de hogere beheerskosten van hoogwaterkeringen en waterbeheersing nog niet bekend zijn. .In verband niet d« precaire positie van vele agrarische bedrijven, dit jaar nog verslechterd door de ongekend nadelige weersomstandigheden, koesteren wij de hoop. dat in de troonrede van de derde dinsdag in september aangekondigd zal worden, dat de rijksbedragen in de kos ten van de waterhuishouding, in verhou ding tot de bedragen, die hiervoor in de rijksbegroting voor 1969 en 1970 waren opgenomen, belangrijk verhoogd zullen worden', aldus de dijkgraaf. pleidooi voor behoud van de purley pooi in Soubur; Ratten Namens de Ritthemse bejaarden sprak de heer J. Flipse, die het jammer vond dat er maar zo weinig van de 66 bejaar den in Ritthem naar de soos kwamen. Het werd overigen» naar zijn mening wel tijd dat men naar een nieuwe soos ging, want ,in het oude gebouwtje ko men de ratten.' Namens de algemene bond van bejaar den sprak de heer F. Leen hou tK een woord van dank voor dit .tehuis voor hen die alle dagen een snipperdag hebben.' DOLLE MINA-ZEELAND'; ACTIE VOOR CRÈCHES EN VEILIGE SPEELRUIMTEN VLISSINGEN De actiegroep .Dolle Mina-Zeeland' gaat na de schoolvakan ties een actievoeren om de aandacht te va3tigen op het schrijnende tekort aan goede en betaalbare kindercrèches en -speelzalen en aan het gebrek i veülge speelruimten in de woonwijken en bij kleuterscholen. Dit werd beslo ten op een overigens sleoht bezochte vergadering lm .Search for the sun' in Vlissingen. .Dolle Mina' wil zowel leer krachten, ouders als kinderen biu de actie betrekken. ZTERIKZEK Het Zierikzwsc kun stenaarsechtpaar Ad en Tessa Braat heeft donderdagmiddag de bekende jaarlijkse tentoonstelling van beeld houwwerk en antiek geopend. Tot 23 augustus kunnen liefhebbers en verzamelaars van antiek en beeld houwwerk hun hart ophalen in de kamers en tuin van liet burgerwees huis te Zlerikzee. In het oude wees huisgebouw zijn ruim tweehonderd kostbare kunstvoorwerpen tentoon gesteld. Vooral de bijzonder fraaie verzame lingen van antieke wapen» en Chi nees porcelem nemen een opvallende E laats in. Voorts is er een uitge- reide collectie van (portret)minia turen, waarvan het kostbaarste stuk een waarde vertegenwoordigend van 13.000: een portret op ivoor van een voorname dame omstreeks 1750. gemaakt door de hofschilder van Ma rie Antoinette, Hall. Ook is er een grote verzameling van oud glaswerk voornamelijk krtetal aanwezig. In de rustieke tuin zijn ruim 65 beeldhouwwerken tentoongesteld. Vele kunstenaars hebben een uitge breide collectie beeldhouwwerk inge zonden. Opvallend is het aantal jon ge Zeeuwse beeldhouwers, waarvan men werketi aantreft, zoals bijvoor beeld Nico v. d Boezem, L. Messer, G. ter Horst. Cora van Citters en Peter de Jong. Ook de bekende beeld houwer Hubert van Lith heeft een groot aantal werken voor de verza meling afgestaan De opening van deze derde kunst tentoonstelling gebeurde op bijzon dere wijze. In aanwezigheid van vele genodigden, waaronder burgemees ter D. W. J. Kastelein van Zlerikzee, kwam er .onverwacht' bezoek van een 250 Jaar geleden in het burger weeshuis oveneden Zierikzcese no tabel: meester Johan Cau, onder meer schepen, burgemeester en pen sionaris van de stad Zierikzee rond om het begin van de 18e eeuw. Deze ;n een fraai historisch kostuum ge stoken oud-regent vam het weeshuis haalde op humoristische wijze enkele herinneringen op uit de bloeitijd van Zierikzee. Het tentoongestelde In het burger weeshuis is bijna allemaal te koop, e»n kan iedere dag (met uitzonde ring van 's zondags) van 10.00 tot 17.00 uur bezichtigd worden. Op de foto de begroeting tussen .ou de' en nieuwe burgemeester, waarbij do heer Braat toekljkt.(foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4