BRAND extiA SCHRIJFSTER FROUCK VAN DER HOONING:,Als je geen tijd hebt wijken de schimmen van je' TOPPLAATS VOOR BARRY RYAN DANKZIJ KITSCH MELTING POT: ELPEE VAN BLUE MINK NIEUWE LANGSPELER VAN ROB HOEKE EN 3 GLOEDNIEUWE NEDERBEAT-ELPEES VLAAMS JOURNAAL VRIJDAG 26 JUNI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN AXEL ,Mien van 't Sant, die al heel wat jeugdboeken heeft geschreven, vroeg laatst aan me: doe jij in je boeken iets aan de pil? Zelf voelde ze er absoluut niets voor. Nou, ik begin er ook niet aan. Het percentage lezers dat aan dit soort zaken behoefte heeft is klein. Volgens mij denkt en voelt de jeugd zoals wij vroeger, alleen is ze opener.' Het 23e meisjesboek van schrijfster Frouck van der Hooning (63), alias: me vrouw Hetebrij-van der Hooning, mag dan niet over de pil en aanverwante zaken gaan, een dikke pil wordt liet zeker. In haar flat aan de Axelse Ka naalkade, waar ze, samen met haar man, oud-hoofdonderwijzer H. J. Hete- bry, sinds kort vanuit het Overijsselse Vollenhove is neergestreken, werkt ze aan de geromantiseerde geschiedenis van Anna van Hannover, de vrouw van stadhouder Willem IV. verstand overigens: .Ik ben helemaal niet zo huishoudelijk, maar mijn schoonmoeder vond het het beste. Ik heb nota bene al mijn kinderverhalen die in verschillende tijdschriften, zo als ,De Spiegel' en ,Het Schouwven ster' hadden gestaan, weggedaan Daarvan heb ik nu nog spijt'. De naam Frouck van der Hoonmg was, middels S a 9 jeugdboeken, echter ge vestigd op heel wat boekenplanken. Prijsvraag De uitgever welke weet ik nog niet, er staan er zo'n stuk of 4 om werk van me te springen') kan on getwijfeld weer een boeiend meisjes boek tegemoetzien, in de positief- christelijke stijl die het oeuvre van Frouck van der Hooning (fijn, ge bruind gezioht, oplettende ogen, snel sprekend) kenmerkt en die een kerk bode eens lyrisch deed uitroepen (in een bespreking van .Evelyn ontdekt het leven'): ,Wat het godsdienstig element betreft vertoont dit verhaal fijne trekjes. Bijvoorbeeld de strijd van de moeder als door een ongeluk 2 van Evelyns zusjes omkomen'. De hoofdpersoon uit .Eveiyn ontdekt het leven' wordt ,een meisje uit een pret tig christelijk gezin' genoemd. ,Ja', zegt mevrouw Hetebrij, ,ik leef van uit mijn geloof, als ik dat niet had gehad zat ik niet hierboven, zoals nu, maar beneden. Dat geloof "komt ook tot uitdrukking in mijn boeken. Ze zeggen wel eens. dat ik zwart wit schrijf, maar ik kón niet anders' Vuur Het flatje is niet groot. In de woon kamer staan een gemakkelijke bank, dressoir, een bureautje, een paar stoelen, de radio en de tv. Onder de vensterbank en achter de boeken planken: een enkele Couperus (,De Boeken der Kleine Zielen'), een en cyclopedie, werkjes over wereld- en vaderlandse geschiedenis, historische romans (Margit Söderholm), enige in leer gevatte deeltjes van de veel gesmade Jo van Amrners-Kiihier en alles wat Frouck van der Hooning zelf heeft geschreven. Ze doet het makkelijk, als ze er maar tijd voor heeft. ,We zijn uit Vollenhove weg gegaan om ons te onttrekken aan het verenigingsleven. Ik zat in het werk vau de hervormde vrouwengroe pen, was presidente van de afdeling, hield lezingen, mijn man deed ker- kewerk en had politieke activiteiten, je was geen moment vrij. Echt. hier willen we tot rust komen en ik pro beer weer volop te werken. Schrij ven gaat snel, maar nogmaals: je moet de tijd nemen. Anders wijken de schimmen van je'. Maar zó sim pel, veronderstellen wij, kan het toch niet zijn? Ze geeft het met een be scheiden lachje, dat nog vaak zal klinken tijdens het gesprek, toe: ,En het vuur, je moet het vuur in je voe len, als het daaraan ontbreekt begin je niets'. zichzelf toen ze 9 was. ,Ik woonde toen in Meppel, waar ik trouwens ook geboren ben, en door mijn han dicap (ze loopt moeilijk) was ik erg op mezelf aangewezen, 's Avonds als ik dan in bed lag, begon ik ver haaltjes te fantaseren. Nou en dat ging zo maar door, tot. ik op m'n negende iets geplaatst kreeg in het blad .De Automaat'. Dat leverde me 3,37 >/z op. Ik vond dat zo geweldig, zo'n bedrag, dat ik hei, m'n vader liet uitbetalen in centen". Daarna kwam er van schrijven niet meer zo veel: Frouck van der Hooning, In middels een opleiding voor onderwij zeres volgend aan de normaalschool, hield haar geesteskinderen in eigen beheer. ,Mijn vader wilde niet meer hebben dat ik schreef, hij was bang dat de studie eronder zou lijden. En wat deed je in die tijd? Je legde het koppie in de schoot, het is nog eens wat anders dan de jeugd van tegen woordig. Die zou protesteren, maar dat lef had je niet. Hoewel, ik denk, als ik later was geboren, dat ik toch wel een grote protestant zou zijn geweest.' Ze ging pas weer publiceren toen ze onderwijzeres was. In het vakblad ,De Vacature'. ,Je had een rubriekje voor onderwijzeressen en met degene die dat schreef stond ik in correspon dentie. Dat ging voornamelijk over de globale leesmethode, waarbij kin deren dus beginnen met het lezen van de zin en vandaar terugwerken naar hot losse woord. Ik onderte kende m'n stukken altijd met .Poikc' dat is het Friese woord voor Frouek- Je'. In '49 won ze onder de naam Hetebrij-van der Hooning een prijsvraag (en daarmee ƒ100, door een verhaal, dat onaf in een tijdschrift stond, te completeren. .Dat was in het blad .Moeder'. Het ging over een vakantie. Ik heb toen Coon beschreven hoe wij onze va- tie op Ameland doorbrachten, dat doen we al jaren. We zitten dan in een tentenkamp bij Hollum'. Ze wijst naar buiten: op het balkon staan kisten en een tentzeil: binnen haal- invaliditeit verergerde en ze in een wagentje moest gaan rijden, raadde haar arts Frouck van der Hooning aan weer met schrijven te beginnen. ,Ik mocht geen huishoude lijk werk doen. Hij zei: ga achter dat bureau zitten en schrijf. Dat heeft me wel heel wat aarzeling ge kost, maar uiteindelijk ben ik toch bezweken. Tegen de achtergrond van het 600-jarig bestaan van Vollenho ve heb ik het boek .Evelyn ondekt het leven' gemaakt. Het gaat over een meisje dat allerlei avonturen be leeft, waarin de ruïne van het kas teel De Toutenburch een rol speelt Heerlijk was het om daar sfeer op te snuiven. Ik geloof ook niet dat je als schrijfster binnen 4 muren moet gaan zitten. Ik kón het wel, maar ais het niet hoeft ben ik wég Zo maar de omgeving wat op me af laten komen. Hier zit ik dikwijls in het Axelse Bos'. Na het boek over .Eveiyn' ver schenen bij La Rivière en Voorhoeve in Zwolle kwam .Marjoke de Raedt', een roman over een meisje tut een doktersgezin. En omdat Froucke van der Hooning al een beetje vermoedde wat haar lezerspu bliek zocht introduceerde ze in dat boek meteen wat figuren die ook in Evelyn meespeelden. Later volgden nog .Evelyn en Marjoke helpen elk aar' en .Tot weerzien Marjoke". Op hel tafeltje ligt. in opgewekt om slag. de .Witte Raven'-pocket .Durf het leven aan', een bestseller die ze met Dieuwke Winsemius schreef. Kinderboek Vuile rommel Centen Dankzij dat contact stond omstreeks 1930 ineens de heer Keuning. van het uitgeversconcern Zomer en Keuning' dat ook ,De Vacature' verzorgde, aan de deur. ,Hij vroeg of ik een kinderboek wil de schrijven. Dat kwam rond 1930 uit: de ,Ten Bruggencates' heette liet, Ik hen er erg aan gehecht.' Op inderwijstechnisch gebied verscheen omstreeks die tijd de .Globale Lees methode', een serie boekjes die Frouck van der Hooning maakte mei Hendrik de Vries. ,Twee drukken zijn er uitgekomen', vult de heer Hetebrij bereidwillig aan, nadat hij thee met citroen - voor de liefhebbers hoeft geserveerd. ,Ze gaan nou weer terug "naar dit systeem, alleen meer groepsgewijs'. ,Ik was toen verbon den aan een Daltonschooi in Beilen', vertelt zijn vrouw. ,De Inspecteur die een voorwoord voor de methode schreef noemde hem .een nieuw mondstuk op een oud instrument'. Toen ze in '35 trouwde besloot ze de Allemaal boeken van het blije, evan gelische genre binnen door de ja ren heen dezelfde marge. Die hoeft voor Frouck van der Hooning niet te verbreden, al ontkomt ze er. zoals ze toegeeft, toch niet helemaal aan. ,Ik ben nu bezig met een boek dut een vervolg moet worden op ,Tot weerziens Marjoke' en daarin komt een onecht kind voor. Dat heeft die jongen bij een Frans meisje. Hij Komt dan in de cel terecht, is overi gens wel met dat meisje getrouwd, maar het kind wordt opgevoed bij zijn zusje. Nou, zoiets kon je vroe ger nooit in een boek verwerken'. Ze vertelt, dat iemand van Kok uit Kampen haar heeft gevraagd een ro- Dat vuurtje zy het toen ter groot te van een lucifer ontdekte Frouck van der Hreriig voor het eerst in Ik vond dat zo gewelditj, zo'n be- rommel aan de markt, ook bij de jeugdlectuur. Die meneer van Kok vertelde mij overigens, dat maar 5 procent van de mensen zoiets waar deert. Vijftien procent wil veel ero tiek, maar 80 procent is in zijn voor keur gelijk aan het lezerspubliek van Reacties Frouck van den- Hooning heeft haar twintig jeugdboeken en ettelijke losse verhalen niet voor een .blind' publiek gemaakt. Regelmatig worden haar via de uitgevers reacties toege stuurd. .Daar zijn er veel bij van in valide kinderen en ook ouderen, die zich afvragen hoe ik hun moeilijkhe den zo fijn kan aanvoelen. Maar ook andere briefjes, zo van: hoe word ik schrijfster? Laatst was er nog een meisje die me dat vroeg. Ik heb toen gezegd: wat vindt de meester van ja opstellen nou dat zat al goed - en haar verder geadviseerd om heel veel te lezen'. Ze houdt ook le zingen voor hervormde vrouwengroe pen over boeken van Aart Romijn ;n mevrouw Van Nijnatten-Doffeg- nier (.Moeder eertjGe') over ,Hoe kie zen wij de lectuur van ons kind' en zichzelf. ,Die couserie heet: .Het :tind fantaseert'. Die durf ik pas te houden als ik een paar keer ben ge weest en ze me kennen'. De lezing ,De puber door de eeuwen heen', liet ze recentelijk vallen. ,Dat onder werp werd zo uitgebreid, dat moet een dokter of een dominee maar ver tellen. Toen ik die lezing maakte was het ,56'. Collega-schrijvers ont moet Frouck van der Hooning op de Vakverbond en jeugdgroep van de vereniging van letterkundigen. .Ik heb laatst nog een hele tijd zit ten zwammen met Jean Dulieu van Paulus de Boskabouter. We kampen allemaal met hetzelfde probleem: al leen van hun pen leven kunnen er maar een paar. Ik ook met hoor. ik heb al die jaren wel eens aardig wat bijverdiend, maar de belasting wil ook zijn deel'. Ze lacht en kijkt veelzeggend naar buiten. Boek lie dag na het interview gaat de tele foon: mevrouw Hetebrij wil ons nog een boek uit haar collectie aanbie den. ,En wat ik verder vergeten ben te melden is, dat ik twee jaar gele den meedeed aan het tv-programma ,Wie van de drie'. Dat mag u ook best gebruiken voor uw verhaal, hoor. Ik heb erg veel reacties gekregen. In Ameland, in het tentenkamp zeiden ze: daar heb je onze televisiester. Ach, ik was het zelf al haast verge ten. Wat ik moest voorstellen? Een herbergierster, iemand die in Tilburg een bar dreef. Ik kreeg twee stem- Je legde het koppie in d.e schootzijn grote protestant herbergierster JAZZ - RAB - ZANG - BEAT - JAZZ - R B ONZE TOPTIEN 1 .Wver marry a railroad n (.Schocking Blue) 2 Question (Moody Blues) 3 Kitsch (Barry Ryan) 4 Yellow river (Christie) 5 Up around the bend arvvutc 1 the green mauallshi (Fleetwood Mac 7 American woman (Guess Who) 8 Real cool world (Greatest Show on Ea 9 Lucy lucy (Amsterdam) 10 She was naked (Super Sister) Het wonderbaarlijke nummer van Barry Ryan, .Kitsch,' irengt het deze week tot een derde plaats, zij het. dat de neiging tot stijging niet van de lucht is. Vorige week kwam Ryan binnen op 5. Maar nu de top van de top tien: Never marry a railroad man, de nieuwste single van Shocking Blue, handhaaft zich op 1. de Moody Blues bleven 2 muur Christie wipte met Yellow River van 8 naar 4. Dat kostte de Creedcnce Clearwater Revi val zijn plants: Cp around the bend schoof door naar 5. Fleetwood Mac zit goed met the Green Manalishi: vorige week gearriveerd op 9 bevindt het nummer zich nu op de 6e plaats. American Woman van Guess Who zakte van 3 naar 7, Real cool world (Greatest Show on Earth) steeg van de 10 naar 8. Binnengekomen op 9: Lucy lucy van group .Amsterdam en binnen op 10 tenslotte Super Sis ter met She was naked. Verdwenen uit onze hitlijst: Cecilia en KI condor pasa van Simon en Garfunkel. MELTING POT VAN BLUE MINK Vrij veel leden van de Amerikaanse .Black Nativity Show,' de groep die in grote voltalligheid in de mid-zes- tiger jaren naar Europa kwam, zijn niet meer naar Ame rika teruggegaan. Onder hen was Madeline Bell (27), die in Engeland bleef als studiovocaliste- Haar opname van .1 'm gonna make you love nie' werd overigens ook in haar geboorteland een grote topper. Madeline kreeg con tact niet de uit Bristol afkomstige zanger Roger Cook (29). oorspronkelijk lid van het succesvolle duo David en Jonathan, leter met zijn partner Roger Greenaway com ponist van soul-niimmers als .Melting pot'. In eerste op zet w*s dit soul-stuk géén zangnummer, maar bedoeld als instrumentaal voor de voor de studio geformeerde groep Blue Mink. Toen verscheen Madeline Bell... .Melting pot' kreeg tekst en het resultaat: een topper, die be kroond werd met een .Zilveren Plaat.' Vocals dus van Madeline Bell en Roger Cook, instrumentaal werk van Alan Parke, sologitaar, Roger Couiam, piano, Herbie Flowers, basgitaar en Barry Morgan op drums: zo zit de groep Blue Mink in elkaar. De leden spelen en zingen voornamelijk eigen nummers, ondergebracht in een eigen uitgeverij. Tel daarbij op dat de gToep in de studio vrij spel. dan betekent dat volkomen onafhankelijkheid en de grootste mogelijke output van hun muzikaal vermogen. .Blue Mink' heeft nu een elpee onder de titel .Melting Pot' gemaakt. De plaat opent met de titelsong en bevat verder een bundeling van alle stromingen in soiü-mnsic. rock, rhytm en blues en fantas.y (Philips 6308001 ROB HOEKE Dat racen tets te maken zou hebben met muziek en in het bijzonder met de muziek die Rob Hoeke produceert, lijkt een wat moeilijk te verklaren zaak. Toch is die we tenschap er. want ter introductie van zijn nieuwste boo gie-woogie elpee schrijft Hoeke op de hoes, dat een race auto bij 6000 toeren een volmaakte C produceert, waar mee duidelijk bewezen :s dat er muziek in de racerij zit. .Racing The Boogie' zo heet dn Iangspcler bestaat voor het merendeel uit eigen composities. Rob Hoeke nam ze samen me', race-enthousiast en producer Tony Vos in januari van dit jaar op: dertien swingende nummers, met begeleiding van zijn drummende broer Paul. gita rist Hans Oldenburg en bassist Wil de Meyer. Hoeke zelf is garant voor de piano, maar dat was bekend. Uit schieters op .Racing The Boogie': .Down South' part 1 en 2. (Philips LCY 861822). KORT 8 KLEIN De onvermoeibare Gordon Mills, manager von Tom Jones en Engelbtrt Ilumperdinck. heeft kort geleden bekendge maakt dat beide aristen hun platen in de toekomst op liet nieuwe label .Button' zullen uitbrengen. Mogelijk gaat deze vlag ook andere artistieke ladingen dekken. Phonogram heeft drie gloednieuwe nederheat-eipcea op ■.tapel staan. Op 29 juni verschijnt .Travellin in the USA" .an de IJinondse topformatie .The Bintangs.' Er staan ■en aanta' nieuwe composities van Artie kraayveld op, vlsmede uiteraard .Travellin in the l'SA' en ,He didn't wanna go home.' Op 10 juli kan de nieuwe elpee van ,Cuby en The Blizzards' tegemoet gezien worden. .Too blind to see' is de titel. .Thursday Nigt' staat erop •en Dizzy Gillespie is vertegenwoordigd via zijn .Birks Works.' Óp 17 juli tenslotte komt de debuut-elpee van de Helmondsp formatie .Mr Albert Show' uit. Zij zijn de jongens van de in de tipparade snel stijgende single Wild Sensation.' JAZZ - RAB - ZANG - BEAT - JAZZ-RAB ER WAS EEN SOORT JAS tlonnie de Bock, een leerlinge van de Temenzense fla- gerr) St-Willibrordschool doet in de ,St-WiMibrord-Kro. niek' het jaarlijkse contactblad van de school, ver slag van de schoolreis naar België. .We zullen maar beginnen met het begin. Half negen start. In de bus was het direct al gezellig, alleen hadden we niet zo'n leuke chauffenr, hij was zeker geen lawaai gewend. Eerst gingen we naar 't kasteel. We waren er al eens meer geweest maar toch is het leuk om ongeveer 2 a 3 jaar later daar nog eens naar toe te gaan. De naam van het kasteel was Gravensteel of gravensteen. Dat weet ik niet meer precies. In ieder geval het was erg mooi; de folterwerktuigen waren erg griezelig, er was een soort jas waar je met je benen en armen In moest en dan trokken ze je uit. Nou en dan die dnim. schroeven en de guillotine voor iemand te onthoofden en van die hele dikke boeien; ik was blij toen we daar weg waren. We gingen weer in de bus en reden toen naar het stadspark om te eten. Daarna op weg naar het Atomium. Eerst gingen we nog in het dierenpark in Meii. Daar waren schildpadden die je kopen kon voor 50 frank. Maar ja wij hebben al 5 beesten, dus dat kon niet meer. Daarna gingen we in 't Atomium, 't was erg mooi en toen moesten we niet een roltrap naar boven en langs een buitentrap naar neneden. Toen we in de bollen waren begon het to onweren en toen we terug moesten ging het heel hard regenen. Mhr. Meert had gelukkig de bus gestuurd anders hadden we in de stromende regen te rug gemoeten naar het park. We gingen daarna naar ren speeltuin waar klas 5 en 6 mochten roeien. Nou. ik was kletsnat en toen moest ik zo de bus in want ik had niks anders bij me. Op de terugweg was Bennie Kint verslaggever. Er kwam een meisje aan en hij zei: .Dairies en heren daar is mevrouw Maxi en daar Meneer Mini'. Hij deed het in ieder geval heel goed en we hebben veel lol gehad. Het was een jofele, een heel fijne school- REPERTOIRE ANTWERPSE KNS De Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen is Klaar met het ontwerp-repertoire voor het seizoen '70- '71. In het voorwoord schrijft de directie, dat Antwer pen nu eenmaal geen gespecialiseerde theaters rijk is en dat de KNS zich voor de noodzaak ziet geplaatst een zo breed mogeljjk publiek te bereiken. Dat hoeft, ge- tien de resultaten van het afgelopen seizoen, overigens niet uit te draaien op uitsluitend consumptietheater, meent de KNS-ieiding. Op het nieuwe programma staan jnder meer .Zevende gebod: steel wat minder' van Dario Fo. ,De Kleine Bourgoisie' van Maxim Gorki, Claus, Vrijdag', .Don Carlos', van Schiller, Behan's .Gijzelaar', .August, august, august', het nieuwe werk van de Tsjech Pavel Koliout, ,De Spaanse Hoer' van Claus. Bertolt Brechts', .Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti' cn .bui ten het abonnement'. Molière's .De Misantroop', JDe Nacht van de moordenaars' van Jose Triana. ,In Cele bration' van David Storey en ,De Parochie van miserie' i an Jan Christiaens naar het gelijknamige boek van 'ohn Wilms. De bejaarden hadden in de flat bedaagd en tevreden hun etmalen geleefd, eigen boontjes gedopt en ze daarna gekookt op een petroleumstel. De bovenbuur man merkte het het eerst; er woei een vette Kliert rook zijn keuken binnen. Omdat hij niet moedig was en daar bovendien, uit zelfbehoud, de laatste jaren overluid voor uitkwam verliet hij haastig zijn kat en de verdere inboedel en snelde via eer door stugge rook bezet portaaltje en enkele trapje' de straat op. Het brandde bij de oude lieden, dal was dnidelijk. Het keurige interieur, de tv, out" model maar ai die jaren in liefde gloeiende gehou den, en alles wat aan plantjes in de stadswoesteni, wenste te groeien verkoolde langzaam en genoegc lijk knetterend (een open haard, Dickens lezen, goot' glas port) achter zwart aangeslagen ramen. Dt- huiirmun wilde uit minstens zo zwarte motieven weer naar binnen, maar kwam niet verder dan df benedengang. Zijn benen wankelden, maar zijn mom was fier toen hij een vrouw uit de lieffe des (dul delijk Rotterdamsen) volks, die zich onder he: groeiende publiek op straat had gemengd, toeriep dat zij inderdaad het best de brandweer kon bellen Er Werd luid en veel gecommuniceerd op een toor. die temidden van zoveel rampspoed gemoedelijk en gemeenzaam kon heten. De man van twee straten verder hield de getroffen gepensioneerden langzaam de crap af. Ze waren ineens jaren jonger: het grijzt haar zwartgeblakerd en weerbarstig-jeugdig ronc" de kop, de huid schielijk maar tot de laatste rim pel opgevuld met roet. De man een duivel gelijk maar een aandoenlijke torste een schriel teiltje water .Het brandt', zei hij, er vanuitgaand hier mee een volstrekt nieuw element in het spel te orengen Zijn vrouw klampte zich vast aan een be vriend geachte deurpost. Brandt het? Wat. is er nou?' vroeg ze. voor de harde hand van een buurvrouw die al jaren gele den hart en huis ten koste van man, kinderen er ettelijke soorten schoonmaakmiddelen, had gewijd aan do absolute helderheid haar binnenhaalde .J'lllie moeten niet knoeien met een ollestelletje Nergens aanpakken, niet doen!' riep ze. De jonge vrouw die ettelijke etages hoger woond». had zich. in degelijke jas en met stevige kindeis, op ren onbereikbaar ver balkonnetje geposteerd er meldde dat ze .gered' wilde worden. Aangezien in 'dit geval de noodzaak tot hulpverlening onmogelijk kon v.orden afgemeten aan de aanwezigheid van fraaie lichaamsproporties liet men haar staan, roe pend in de wind. Het mooiste bij dit alles: de act die het verenigd brandweerkorps van huis er. (veilig) brandende haard verdreven opvoerde, het meesterlijk zwaaien met de ladder, dat het pasge bouwde paar van beneden bijna ruiten kostte. Intussen was het grote raam van de bejaarden- lat knappend gesneuveld. Het ameublement al- hans de stukken die restten lag voor een elk 'loot, eenvoudig op koopprijs en leeftijd te taxeren. •Daar gingen ze. deskundig naar de grond gemikt ioor de spuitgasten: de zetels, het tv-toestel, de plantenbak vol botanische gedrochten: vlammend paaseerden ze de onderliggende gevels, op weg naar iet einde en beslist nader tot de sloper. Je kat van de bovenbuurman, <le kat die al jaren to speels op het balkonrandje zat als ze daar zin n had. werd ineens object voor 't publiekelijk me« - "vpn. ,Je katje zit helemaal in paniek op de rand', uden een vrouw en ren vrouw pn een meisje en cn meneer tegen de buurman. Geen held, we weten iet, maar dit keer, ondanks de verwarring, toch mans genoeg om, geheel blank, uit te brengen: .Dat ioet-ie altijd'. Een honend .dierenbeul' was zijn leel. Hij verbeet zijn woede: zoais zijn kat behan- leld werd, werd er géén behandeld. Zoals het dier vet en vadsig was gevoerd met wal 's heren Heijn's supermarkt nu weer aan vitaminen en mineralen in blikjes wenste te proppen, zoals het zijn nacht rust miauwend vergalde en zijn hoeken voor raad aan de ranu van de totale vernietiging had gebracht. Toen de rook was opgetrokken, de bejaarden gewas sen en het televisietoestel, voor geen enkele Hil- versumse gril meer vatbaar, beneden op 't gras perk lag, ging iedereen tevreden naar huis. De schoolkinderen stonden eerste rang. De kat «at weer op 't balkon en ze gilden: .Dierenbeul, die renbeul'. Beneden wapperden de verschroeide gor dijnen. INVALLER Mevrouw Hetebrij.van der Hoonmg: al-leen vani hum, pen leven kunnen er moor een paar ■Volgens mij denkt de jeugd liet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 33