Mogelijkheden verruimd voor de ,arme' recreatiegemeenten' CRTB-toogdag in Zierikzee Zierikzeese raad: 3 ton voor verbouw van de concertzaal ,Torenvliedt' even ,Elsenör' Beter wonen in de Delta van morgen TEKORT OP TOERISTISCHE BETALINGSBALANS 1970 Balans' Zeehavens Vondeling gaat weer terug naar Frankrijk Vreugde om resultaten burger zinlening AFSCHEID VAN JUF VAN HOEPEN Dominerende positie kerk zal verdwijnen Zwembad Lees de PZC DONDERDAG 25 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 STAATSSECRETARIS VAN SON IN EERSTE KAMER: (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG De nieuwe richtlijnen voor subsidiëring van gemeente lijke en particuliere toeristische projecten betekenen volgens staats secretaris Van Son (economische zaken) een duidelijke verruiming van de mogelijkheden, die tot dusver bestonden. De bewindsman zei dat woensdagmorgen in de eerste kamer, waar zo tegen het zomer reces aan de begroting van dit departement voor het (af)Iopende jaar aan behandeling toe was. De socialistische woordvoerder in de se naat, drs M. C. Verburg:, had de dag tevoren de nood van de kleine gemeen ten niet een grote toeristische en re- cratleve taak geklaagd. En hij had daarbij nog eens de brief aangehaald van de gemeente Domburg, waarin de problemen van de kleine kustgcmeen- ten onlangs zijn uitgestald. Staatssecretaris Van Son tilde er overi gens niet zo erg zwaar aan, Hij maakte je eerste kamer duidelijk dat de kleine gemeenten in recreatiegebieden uit vier soorten mogelijkheden kunnen putten om hun begrotingszorgen wat kleiner te maken. En die zijn dan: de invoering van een toeristen belasting (een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied): I een in voorbereiding zijnde verfijningsregeling voor de fond sen die het rijk beschikbaar stelt aan gemeenten en die speciaal van toepassing zal worden op gemeenten in toeristische gebie den; I de subsidieregeling die geldt voor de openlucht-recreatie: I en dan de nieuwe richtlijnen voor subsidie (tot maximaal 95 pet) in investeringen, vestigingen en modernisering van projecten voor het toerisme. Bij deze opsomming en de mededeling dat dus in de praktijk al nieuwe moge lijkheden zijn geschapen liet de staats secretaris het voor wat betreft dit on- Meer zorgen maakte hij zicli zogenaamde .toeristische betalingsba lans'. Aan de inkomstenkant stagneert die sedert 1965 op een bedrag van ƒ1,2 miljard per jaar. Mede door ae vele va kantiereizen naar het buitenland zijn de uitgaven in de periode 1965 - 1969 opge lopen tot 1.9 miljard. De prognose van het centraal planbu reau is nu dat alle Nederlanders bij el kaar in 1970 een bedrag van 2.4 mil jard aan toeristische uitgaven over de grenzen zullen brengen. .Waarmee liet tekort op de toeristische betalingsba lans dan is opgelopen tot 1 miljard', aldus staatssecretaris Van Son. Tot de portefeuille van deze .onderminis ter' behoort sinds de komst van minis- er Nelissen ook het regionale industria- isatiebeleid. De discussie over de lijn n dit stuk beleid en de maatregelen op korte termijn bewogen zich in dit ka merdebat voornamelijk rondom de pro blematiek van het noorden des lands. Daarover werden concrete mededelin gen gedaan in antwoord op de beschou wingen van de senatoren. Voor het ove- het debat over het regionaal satiebeleid via een aantal theoretische benaderingen en werd vast gesteld dat het een flexibel beleid is, waai-van de instrumenten voor verschik lende, wisselende doelstellingen kunnen worden ingezet. De heer Verburg (pvda) had zoals gemeld een pleidooi ge houden voor een samenhang tussen net industriële sectorbeleta en het industrië le regionale beleid. Minister Nelissen ging daarop vrij sumier in. Dat ook het geval met het antwoord op beschouwing van de heer Verburg over voordelen van een werkelijk Europees regionaal beleid. Waarop deze senator in de replieken wat teleurgesteld op merkte: ,Men moet wel geloof hebben in het Europees regionaal industrialisatie beleid om er iets van tot stand te bren- VLISSINGEN Staatssecretaris Gros heide staat positief tegenover het ge ven van vrij aan de hoofden van basis scholen en kleuterscholen voor het ver vullen van organisatorische werkzaam heden vóór de aanvang van de zomer vakantie. In zijn antwoord op vragen van de tweede-kamerleden J. A. van Bennekom en H. A. Schuring zegt de staatsse cretaris: ,In gevallen, waarin de om vang van de organisatorische taak van het hoofd van de basisschool en de kleu terschool dit wenselijk maakt, kan het lesrooster voorzien in een beëindiging van de door hen te geven lessen, enke le dagen vóór het begin van de zomer vakantie. Voorts is in voorkomende ge- gen'. De opmerking van de heer Verburg over het uitgelekte rapport van het centraal planbureau naar aanleiding een studie naar do economische waar de van het Nederlandse .landbeen' ten opzichte van het .zeehavenbeen' liet TERNEFZEN De Ternenzenso v< deling, de 4 maanden oude baby Gessy ka, gaat terug naar Frankrijk. Wanneer dit gebeurt is nog niet bekend. Gessyka Smolders vond de baby vorige week donderdag op de oude begraafplaats. Volgens mr J. A. Zwartendijk, secreta ris van de raad voor de kinderbescher ming in Middelburg, waclit deze instan tie nog op nadere berichten uit Frank rijk. Daarvan hangt het ook af, of Gessyka officieel kan worden toevertrouwd aan de raad voor de kinderbescherming. Dat is tot nu toe nog niet gebeurd. .Wel hebben we natuurlijk contact met de familie Smolders.' aldus .mr Zwarten dijk, die de afgelopen dagen uit heel Nederland brieven heeft gekregen met aanbiedingen om de baby te adopteren. .Het gaat meestal om mensen, die hij an dere raden al voor een adoptief kind staan ingeschreven. Het aanbod is eenmaal kleiner dan de vraag. Wat dat aangaat, had ik Gessyka graa gehou den: ,Er was altijd wel een plaats voor haar te vinden', zegt de heer Zwarten dijk. Uit een verhoor door de politie van de 20-jarige Josina T, de moeder van Ges syka. is komen vast te staan dat de vrouw die afkomstig is uit het Franse Rusendael en die zaterdagavond in Duin kerken werd aangehouden, haar kind te vondeling legde om een nieuw huwelijk veilig te stellen. Gessyka was een kind uit een verbintenis, "die in september werd ontbonden. Josina T. had uit dit huwelijk ook nog een kind van 2 jaar. Tegen haar nieuwe vriend vertelde ze, toen ze na bevallen te zijn van Gessyka uit de kraamkliniek kwam, dat de baby dood geboren was. De vrouw zag nog een uitweg: het kind te vondeling leggen. Het staat- nog niet vast in hoeverre de vrouw in haar geboorteland Ï;ens de internationale verdragen ls entering aan Nederland in dit geval niet mogelijk zal worden vervolgd. minister Nelissen voor wat ze waren.' ,Er liggen over het uitlekken van dit rapport vragen van u-w mede-senator Thomassen', aldus de minister. ,Ik wi! eerst afwachten wat daarop gezegd wordt". Het was de bewindsman niet bekend waarom de Europese investe ringsbank heeft geweigerd een lening te verstrekken voor de bouw van de PZEM-kemenergiecentrale bij Borssele. ,Er is bij de besprekingen daarover on zerzijds sterke aandrang uitgeoefend. Maar die heeft niet tot het gewenste resultaat -geleid. De motieven" waarop de afwijzing van de aanvraag is geba seerd ken ik niet'. De minister hand haafde zijn toezegging dat in het ko mende parlementaire jaar de nieuwe elektriciteitswet zal worden ingediend, al wilde hij de kamer wel even laten weten dat er tal van juridische, tech nische en onteigen ings-achtige proble men zijn op dit stuk van de wetgeving. Terwijl aan de .overkant' van het Binnenhof de tweede kamer bezig was met de behandeling van de nieu we wet op de luchtverontreiniging speelde ook in het dehat over eco nomische zaken de milieuhygiëne nog mee. Minister Nelissen stelde vast dat de ■ond van de produktie en de miheu- ischerming niet eikaars tegenpolen hoen-en te zijn. ,Wij moeten rekening houden met de eisen, die aan een gezond milieu worden gesteld op economische zaken. Dat gebeurt nu: dat moet ook in de toekomst' Volgens de bewindsman kan dat via de zogenaamde vestigings plaatskeuze, de technische eisen die ge steld worden aan huidige en mogelijke toekomstige .vervuilers' en de stimule ring van research naar technieken om het aangetaste milieu te herstellen en nieuwe verontreinigingen te beperken. .Het is ons standpunt dat de kosten van bestrijding van verontreiniging primair aan de vervuiler moeten worden toege rekend en dus aan het pjodukt. Door berekening van die kos- n in de prijzen is niet te vermijden. Maar men moet dat dan ook zien als een kwaliteitsver betering'. De minister zegde van zijn kant toe zoveel mogelijk op internationale samenwerking op dit vlak te zullen aansturen. Slot van pagina 1 mansbedrijven aan deze modernise ringen kunnen deelnemen', zo stelde de heer De Jager. Kemopgave voor een tweede groep van Brusselse maatregelen is volgens hem .vermindering van de agrarische beroepsbevolking'. Daarbij is het. meende de CBTB- voorman, een essentiële voorwaarde om de blijvende agrariër de moge lijkheid te bieden op meer rationele wijze te produceren en bedrijfsver- gToting te realiseren. Door een goed functionerende bedrijfsbeëindigings- regeling moet ook een .koude sane ring' worden voorkomen. De heer De Jager vroeg zich af, in hoeverre de beëindigingsregeling aantrekkelijk genoeg is voor "oude ren boven 55 jaar om met het be drijf te stoppen. ,De bepaling dat een eventueel overheidspensioen op het minimumbedrag van 3600 gulden in mindering zal worden gebracht, is Antwoord op vragen J. A. van Bennekom Staatssecretaris over schoolhoofden vallen, met goedkeuring van de inspec teur afwijking van het lesrooster moge lijk', aldus de bewindsman. De heer Grosheide schrijft verder, dat hij de in specties heeft verzocht om enerzijds re kening houdend met het voorgeschreven minimumaantal uren, anderzijds aan gerechtvaardigde verlangens op dit punt tegemoet te komen. Zoals bekend hebben de heren Van Ben nekom en Schuring de staatssecretaris gevraagd of hij bereid was te bevor deren. dat de hoofden van kleuter- en basisscholen aan het eind van de cur sus in de gelegenheid worden gesteld hun organisatorische taken beter te vervullen door hen het recht te verle nen hun klas een week voor de zomer vakantie vrijaf Se geven. COMPACTMODERN PLAN ZIERIKZEE. De Zierikzeese gemeen teraad heeft woensdagavond een krediet van f 238.000 gegeven voor de verhouw au de concertzaal. En daarmee zette nen dan een stap in de richting van realisatie van al jaren lopende plan nen. Wethouder mr K. A. Keuning maakte woensdagavond duidelijk, dat men nu compact een zeer modern plan heeft, dat f 510.000 gaat kosten. Daar komt nog eens f 123.000 bij voor ver schillende voorzieningen. Met de aan koop van de concertzaal is f 123.000 gemoeid, zodat de totale kosten op f 783.000 komen, waarvan 5 ton wordt geraamd als subsidie. Gedeputeerde staten hebben vorig jaar te kennen gegeven, dat men zich moest houden aan de kostenraming van 1968, die f 510.000 bedroeg. De heer Keuning meende dat op het plan dat er nu ligt, mogelijk wat meer sub sidie zal wórden verkregen van rijk en provincie. Hij maakte duidelijk, dat de concertzaal geschikt zal worden f emaakt voor toneel en voor concer- en. Het toneel wordt dubbel zo groot als het nu is, er wordt een licht hel lende vloer in de zaal gelegd en er zijn een aantal verbeteringen gepland aan plafond en gevel. Uitvoering van het plan zou de gemeen te jaarlijks f 30.000 kosten De heer Keuning deelde in antwoord op een vraag van de heer W. F. Sprengelmeijer (sgp) mee. dat die jaarlijkse kosten zouden worden gedrukt als er Inderdaad hogere subsidies" van rijk en provincie zouden komen, dan nu wordt geraamd. Schouls wees erop. dat de opheffing van i de haltes met name voor de bejaarden I problemen met zich brengt- i De heer J. G. L. Simmers signaleerde een teruggang in de service van de RTM en op voorstel van de heer Doeleman werd besloten aan te dringen op het maken van een halte in plan West, waar veel bejaarden komen te wonen. De heer W. den Boer vroeg het college te onderzoeken of bij de acties voor in ruil van apparatuur in verband met de komst van het aardgas dezelfde prijzen worden gegeven als elders in Zeeland en Nederland. De heer Den Boer drong erop aan, dat de vuilnisophaaldienst snel gaat wer ken met plastic zakken. Ook de andere raadsleden waren van mening, dal men daar vlug mee moet beginnen. De heer Sprengelmeijer wees erop, dat nu geen arbeidsbesparing wordt bereikt door het gebruik van de nieuwe vuilniswagen. In antwoord op vragen van de heer Sim mers deelde burgemeester Kastelein mee, dat 't volgens de reclameverordening in Zierikzee verboden is vlaggen uit te han gen met het doel de aandacht op de ver koop van bepaalde artikelen te richten. Men kan daarvoor wel vergunning aan vragen en als die wordt verleend, moet daarvoor worden betaald. Dat geldt ook voor het uithangen van de nationale vlag. geen stimulans voor bedrijfsbeëindi ging in Nederland. Na het aanhoren van de openingsre de konden de zeer vele CBTB-ers, die woensdagmorgen waren samenges- stroomd in de Zierikzeese concert zaal vragen stellen over het onder werp .Landbouw onderweg" aan cenj forum. Foruinvoorzitter was de heer I De Jager. Hij werd terzijde gestaan door de heer De Koning, algemeen secretaris van de CBTB. dr ïr Van Beekom. HID van de RLVD, dr Vaandrager, akkerbouwsecretaris van de CBTB, drs Bukman, tuinbouwsecretaris van de CBTB. de heer Tolman, voorzit ter van de Friese CBTB en tweede kamerlid en mr Smallegange. hoofd ASV van ed landelijke CBTB. Twee vragenstellers Informeerden naar het verschil tussen een christe lijke landbouworganisatie en een al gemene, of. zoals de eerste vrager net uitdruktee: .Spreekt de heer De Jager anders dan de heer Prins", en. zoals de tweede wilde weten, ,kim je in de praktijk zien of je een christe lijke boer bent of niet?' Forumlid De Koning achtte deze vragen geheel terecht gesteld. Het verschil is er volgens hem. ,Wij gaan bij het oplos sen van onze moeilijkheden terug tot de laatste bronnen van onze levens overtuiging. Wij moeten de proble men in de land- en tuinbouw blijven zien in het licht van de idealen van het evangelie', meende hij. Toch moet de christelijke organisatie naar sa menwerking blijven zoeken. De heer De Koning was dankbaar, dat het in deze tijd lukt, maar .wij kunnen de drijfkracht van de bijbel met mis sen.' De heer Van Beekom vertelde een vragensteller, dat er nu in Zeeland 70 aanvragen zijn geweest voor de fruitteelt-overbrugglngsregeling, da t is een kleine 20 procent van "de be drijven van 5 ha of groter. Eén der laatste vragenstellers zei over .landbouw onderweg' te hopen, dat de landbouw op tijd rechtsaf IiJ slaan in plaats va- linksaf. .Enge land heeft het goede voorbeeld ge geven'. stelde hij. Na het forumgesprek werd de toog- dag voortgezet met een gezamenlij ke lunch dn ,Het huis van Nassau'... ,OPENLUCHTSPELERS' REPETEERDEN HAMLET' MIDDELBURG Het Middel burgse openluchttheaterToren- vliedt' was woensdagavond geen Zeeland, maar een stukje middeleeuws Denemarken. Het ruime speelvlak aan de andere kant van de vijver was het slot Elsenör, waar Hamlet en Ophe lia en Horatio rondwandelden en elkaar op Shakespeariaanse wijze toespraken, als ze het ten minste tussen de bedrijven door niet hadden over examenuitsla gen of andere koetjes en kalf jes. ,De Openluchtspelers' na men onder leiding van regisseur Ad van Noort .Hamlet' nog eens door. .Woensdagavond is een uitwijkavond in deze serie openluchtvoorstellingen. Als we dan niet moeten spelen, dan maken we graag van de gelegenheid j gebruik te repeteren. Dan blijven we I in vorm en kunnen we hier en daar' de puntjes nog wat op de i zetten', vertelde Ad van Noort ons. .Hamlet' is zwaar om te spelen, maar deze groep doet het graag en goed', ging Van Noort. verder. Hy toonde zic h verheugd met de publieke be-1 langstelling voor de twee voorstel lingen op vrijdag en zaterdag. ,Als we de komende voorstellingen die driehonderd bezoekers per avond houden, dan zijn we niet ontevreden'. .Hamlet' leent zich naar mijn mening bij uitstek voor opvoering in de open lucht, trouwens heel veel werk van Shakespeare leent zich daartoe', meent regisseur Van Noort. De stukken van de grote Engelse schrijver vragen altijd veel mensen, soldaten, lakeien, edellieden, pages Met die stoeten kan men in een open luchttheater uit de voeten. In .Toren- vliedt' heeft men 12 meter speelvlak en nog eens 22 meter grasmat tot zijn beschikking. In de schouwburg maar tien meter. In de open lucht krijgt zo'n Shake5peare-spel extra dimensies men kan er met bijzondere effec ten werken. .Als Hamlet dood is. wordt hij met fakkellicht wegge dragen. Dat kan hier. Doe dat maar eens in de schouwburg', merkt Van Noort op, die blij is over de extra belichtingsfacilitei ten, die zijn verkregen. ,Ik ben trots op deze groep', aldus de regisseur, die vertelt dat de spelers voor Hamlet zijn geselecteerd. ,We hebben gekeken naar de geschikte rol voor de juiste persoon. En dat kan ifamïèt." Ronnie de Koning, speelde in de Midzomemachtsdroom een 5- minutenrolletje van een handwerks man'. .Hamlet' vergt wel wat van de Openluchtspelers. Voor de 25 spelers zijn er 54 rollen te bezetten, met de figuratie mee. Maar de rolvastheid is geen probleem- Het weer is eigenlijk het enige, waar men zich zorgen over zou kunnen maken. Het contact met het publiek is er ook. .Een fijn publiek hadden we tot nu toe', stelt Van Noort vast. ,Toen by een vorige voorstelling er wat lawaai van brommers in hel park was, leid de dit niemand af. Men bleef geboeid luisteren en kijken. Dat pleit voor het Eubliek én voor het stuk ie Openluchtspelers zullen .Hamlet' nog vier keer brengen. Aanstaande vrijdag en zaterdag i met uitwijkmo gelijkheid naar de woensdag als het weer niet meewerkt) en 3 en 4 juli. a> de foto: .De Openluchtspelers' in amlet'. Slot van pagina 2 den) slaagde zij voor het eindexamen. Het was in die tijd niet eenvoudig om aan een vaste baan te komen. Ook juf frouw Van Hoepen had daarmee te kam. ,Ik heb veel angst gekend in die tijd', zegt juffrouw Van Hoepen, die niet al leen haar eingen angst had, maar ook de angst van de kinderen moest opvangen, die zich bij een luchtalarm rond haar •erdrongen. De watersnoodramp pen en doorliep een aantal tijdelijke i 1953 leverde voor de school in Souburg functies. Tweemaal deed zij in die t.jd geen probleem op, maar in de woning dienst aan de Pieter Louwerseschool. diel van juffrouw Van Hoepen kwam een toen overigens nog gewoon openbare I halve meter water te staam. Behulpza- lagere school heette. Mede dankzij deze] me handen hielpen haar evenwel Bnel beide tijdelijke perioden werd zij in uit de misère. Alles bij elkaar zal z:j 1929 in valste dienst aan deze school zo'n 1200 Souburgse kinderen les heb. verbonden. En sindsdien is juffrouw Van Hoepen niet meer weg geweest. ,lk ben nogal honkvast', zegt zij er zelf van. Zo is ze ook altijd in hetzelfde huis aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen blijven wonen dat haar vader, die rl- vierloods was, in 1913 had gekocht. Juf frouw Van Hoepen geeft "grif toe dat het haar niet mee zal vallen ermee op te houden, niet meer de dagelijkse rit op de brommer naar Souburg te hoeven maken: ,Ik kan mij nauwelijks voorstel len dat ik nvet meer terug moet.' De da. gelljkse omgang met kinderen heeft haar evenwel jong gehouden en ze is dan ook nog boordevol energie: ,Ik ben niet van plan om in een stoel te gaan zit ten. 'Juffrouw Van Hoepen houdt van de natuur, van de zee. Ze wil er dage lijks op uit gaan trekken en zal dan on getwijfeld een zakje brood voor de eend jes bij zich hebben. Ook neemt zij nog regelmatig een duik in de zee. In de veertig jaar dat juffrouw Hoepen op de Pieter Louwerseschool les heeft gegeven, heeft, zij uiteraard heel wat meegemaakt. Zo was daar eerst de crisistijd, toen de kinderen soms geen klompen hadden om naar school te ko men. In de oorlog kon er geen les worden gegeven in het schoolgebouw en trok men van het ene naar het andere lege huls, dat dan telkens inprovisorisch alp school werd ingericht. ben gegeven. De laatste tijd komt het ook meermalen voor dat zij kinderen in de klas krijgt, van wie zij de vader of de moeder ook al de eerste beginselen van het rekenen en schrijven had bijge bracht. Het is zelfs wel eens voorgeko men dat juffrouw Van Hoepen nog aan de grootmoeder van een leerling les had gegeven. De eerste twintig jaar op de Pieter Louwerseschool gaf zij les in de eerste klas, de laatste twintig jaar in de tweöe. Voor de oorlog had zij soms te gen de 50 leerlingen in de klas: ,Als ik dam Jopie zei, dan keken er wel zeven.' In die vooroorlogse tijd kon het ook nog gebeuren dat er ter gelegenheid van haar verjaardag een ventje naar höar toe kwam met een boe tulpen: .Gefelici. teerd, juf kiek'3, dertig voor een kwart je.' Voor een kwartje zal dat waarschijn- feld wordt juffrouw Van Hoenen vandaag (donderdag) bij haar "af. scheid in de bloemetjes gezet. Alhoe wel het voor haar helemaal niet hoeft: ,Met een bosje boterbloemen ben ik al blij.' Bovendien stelt zij aan de vooravond van haar afscheid: .Het mooiste cadeau is voor mij al tijd geweest het vertrouwen dat de ouders in mij hebben gesteld om hun kinderen aan mij toe te vertrouwen. (Foto: PZC) A. J. KALAND OP TOOGDAG: ZIERIKZEE Het deltaland van morgen zal aan de noordzijde worden begrensd door de Water weg en aan de zuidzijde door de Westerschelde. In het midden zal er een stuk Brabant toe behoren. Het wordt een gebied, nationaal en internationaal van gezicht. Het geeft toegang tot twee wereldha vens. Zo schilderde de gedeputeerde A. J. Ka- land woensdagmiddag in een toespraak over .Leven, wonen en werken in het deltaland van morgen' liet deltaland]door een goede planologische opzet van morgen. De heer Kaiand sprak in scheiden zal__moolcn worden van de christelijk gereformeerde kerk te Zierikzee tijdens hel middagprogram ma van de gezamenlijke toogdag van de CPB en de CBTB. Hij begon zijn rede, waarin hij naar hij zei, enkele gedachten wilde ontwik kelen omtrent het leven ln de delta van morgen, met een blik naar het verle den. Toen nog was met name het delta middengebied een geïsoleerde streek, dun bevolkt door hardwerkende en ge lovige mensen. Door de bruggen wordt de midden-delta vandaag geconfron teerd met .duizenden recreanten en en kele immigranten'. Dit zijn mensen, die. aldus de gedepu teerde, anders denken en reageren. Voorts is er zijns inziens sprake van een uittocht van jonge autochtonen, die wereldsteden zien als Rotterdam, Ant werpen, Amsterdam, Brussel, ,ja zelfs Londen en Parijs liggen binnen e ve dag reizen verwijderd. Door de mo- wereldgebeuren. ,Er ls veel veranderd. De vorming, de opleiding, de vrije tijd is uitgebreid. Er Is meer welvaart, men is minder afhankelijk van elkaar en van de natuur* REIMERSWAALPLAN De delta van morgen zal aan «1e noord en zuidzijden bestaan uit industriege bied. Het middenveld moet hiervan worden gevrijwaard', aldus de gedepu teerde. ,In dit verhand zou ik me wel eens kunnen verzetten tegen het Rei- merswaalplan. De recreatie za! in de delta van mor gen onvoorstelbaar toenemen. Dat komt, aldus de heer Kaiand. die vanaf de preekstoel duidelijk had gemaakt op eigen verantwoording te spreken, door de groeiende bevolking, de toenemen de vrije tijd en de belangrijke wel vaartsstijging Er zijn voor de toene ming van de recreatie ook specifieke factoren aan te wijzen: de ligging van het deltagebied en de kóhist "van een uniek watersportgebied. Het deltaland van morgen za. ook een woongebied zijn. een woongebied, dat het verkgebied. Vooral om de ontwikkeling planologisch verantwoord aan te pak ken. verdient volgens de heer Kaiand één beleid voor het hele deltagebied aanbeveling. Over de vraag nu, of voor onze kin deren het leven in deltaland van mor- De raad toonde zich bijzonder verheugd met de resultaten, die de actie tot het verkrijgen van burgerzinleningen voor de bouw van de zwembad- en sporthalcom binatie. heeft opgeleverd. Tot dusver is ongeveer f 260.000 aan toezeggingen bin nen. Men wil een half miljoen gulden by elkaar zien te krijgen. De raad ver leende garantie voor betaling van rente en aflossing van de leningen voor het geval, dat de zwembad- cn sporthalcom binatie in beheer zal komen bij df stichting .Sportcentrum Schbuwèn-Dui. veland'. Burgemeester D. W, Kastelein verzekerde de raad, dat hard wordt ge werkt aan de technische voorbereidingen voor de bouw. Hij wees erop. <1at van be lang is. dat men daar ver mee is, als er aanvragen voor rijksgoedkeuring a het project de deur uitgaan. Algemeen was de teleurstelling over het besluit van de RTM, de bushaltes in de Caustraat en bij de gasfabriek op te 1 fen. De heer M. C. Doeleman iwa) vrees de, dat er weinig meer aan te doen zal zijn en mevrouw J. P. van der Werve- Met vreugde en dankbaar heid ontvangen wij onze GERT JAN WILLEM A. F. R. van Opdorp I. van Opdorp-Maussen Nanet Marjoleine 's-Heerenhoek, 23 juni 1970, Werrilaan 43. Tijdelijk: St-Joannaziekenhuis, kamer 401, Goes. Met droefheid geven wij kennis van de ge boorte van een leven loos zoontje. A. M. Vreeke G. F. M. Vreeke- Tournoy Hansweert, 23 juni 1970. Europastraat 7. Met diepe droefheid geven wij kennis van het plotseling overlijden van mijn geliefde man, onze vader, behuwd- en grootvader, oom. neef en schoonbroer, de heer PETRUS LEONARDUS DE MEYER echtgenoot van mevrouw Marie Rosalia Mathilde Mangnus, eerder weduwnaar van mevrouw Sulma Marie van den Hauwe, geboren te Schoondijke, 22 mei 1900, en over leden te Biervliet, 24 juni 1970. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe gebeden aan. Sint Margriete (België): M. L. Herrebout-de Meyer H. C. Herrebout Haroldine Marianne Christiane Tonny Biervliet: O. A. de Meyer E. A. de Meyer-Herrebout Carlien, Hannie en Anneke Familie De Meyer Familie Mangnus Familie Van den Hauwe Biervliet, 24 juni 1970, Weststraat 11. De plechtige uitvaartdienst waartoe u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op zater dag 27 juni 1970, in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Biervliet, om 10.00 uur. Gebedsdienst vrijdagavond om 19.00 uur. Zij die bij vergetelheid geen kennisgeving mochten ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. de meningen uiteen, aldus de heeer 1_ land. De één denkt zijns inziens aan een blij en ludiek bestaan, terwijl de finder vreest voor een nieuw So dom en Gomorra. Wellicht gaan we letter lijk aan onze vlijt ten onder door een totale vernietiging. Al met al is het volgens de gedeputeerde ,geen eenvou dige vraag. Velen maken z:cn zorgen voor morgen, ondanks alle geheugen van vandaag de dag'. ,Het wonen komt in de toekomst in ieder geval op een hoger peil te staan. De bewoners zullen vrijere mensen zijn. De ve aag reizen verwijaera. uoor ae mo- ten "huis^rerkenrenlt 1 h^r derne communicatiemiddelen maken de Kaiand Hji ~P delta-middenbewoners kennis met het °iZö& zullen moeten en willen verlaten. Er komt plaats voor grote en gespeciali seerde bedrijver Geslachten gaan, geslachten zullen komen: wy zijn in Uw ontferming opgenomen. (Psalm 90). Heden overleed, na een langdurige, in overgave gedragen ziekte, onze geliefde echtgenoot, va der, behuwd- en grootvader, broeder, behuwd- broeder en oom CORNELIS EUGENICS KRUIJSSE geboren te Axel op 18 oktober 1898. Middelburg: N. Kruïjsse-Blokland Boskoop: J. W. A. A. Kruijsse B. Kruijsse-Bouman Middelburg: C. E. Kruijsse jr Kleinkinderen en verdere familie De teraardebestelling zal plaatshebben DV op vrijdag 26 juni 1970 om 14.30 uur op de al gemene begraafplaats te Middelburg. - Vooraf zal voor familie en belangstellenden een rouwdienst worden gehouden in de Hof- pleinkerk, welke aanvangt om 13.30 uur, en welke zal worden geleid door de weleerwaarde heer ds M. V. J. de Craene. Gelegenheid tot condoleren alleen na de rouw dienst in de consistorie van de Hofpleinkerk. CASINO'S In toenemende mate zal de mens werk vinden in de dienstverlende sector, meen de de spreker te kunnen verwachten. In de delta van morgen zullen ook vrije tijdscentra eti casino's te vinden zijn. De zichtbare en dominerende positie van de kerk zal verdwijnen. De gede puteerde vroeg zich zelfs af: ,Zal er nog geloof zijn in de delta van morgen, zal er nog behoefte zijn aan theolo gisch doordenken over de oorsprong van onze bestemming?'. .Deze vragen blijven allemaal onbeantwoord', kondig. ,de de heer Kaiand aan. ,v.:j weten het antwoord niet. wij kunnen slechts nopen en geloven. Laten we hopen en geloven, dat God. die was en die is, ook .n het deltagebied van morgen zijn zal. Wat ons betreft zal er tijd voor zijn en plaats CBTB-voorzitter G. J. de Jager dankte de heer Kaiand door hem ,als een kleine biyk van dankbaarheid' een ruime mand gevuld met levensmiddelen te overhandigen. Mevrouw Kaiand werd niet bloemen in de hulde betrokken. Tijdens de midda»bijeenkornst werd ook de heer P. S. Marinussen, directeur van het boekhoudbureau van de CBTB, gehuldigd wegens zijn 25-jarig jubi leum. Mevrouw Marinussen kreeg bloe men, de jubilaris een projectiescherm en een autoradio. In de middagbyeenkomst werd twee maal opgetreden door het NCVB.da- meskoor onder leiding van mevrouw B. van der Linde-Florusse. De toogdag werd woensdag besloten met een boot- i busexcursie langs de deltawerken en de I mooiste plekjes van Westerecho"wen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7