BRAZILIË WERELDKAMPIOEN NA 4-1 ZEGE Vreugde Triomf van voetbal zoals kende uitvinders het bedoelden grenzen PUUR ONVERZETTELIJKE WILSKRACHT^""" BRACHT DUITSERS DERDE PLAATS Titel bij Keetie Gerd Müller Nieuwe trofee voor wereldkampioenschap FIFA schenking voor slachtoffers in Peru Trotse leerling Italië door meester verslagen Fabelachtig DOPING CONTROLE WAS NEGATIEF r Geen houden aan MAANDAG 22 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 MEXICO-STAD (ANP) Nauwelijks was het laatste fluit signaal van de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöcker ver klonken in het immense Azte kenstadion van Mexico-Stad bn de finalewedstrijd tussen Brazilië en Italië (4-1) of honderden fans, fotografen en ordebewa kers overstroomden het veld. Met nog enkele minuten te spe len was er langs de zijlijnen al een ware jacht ontstaan op ver- metelen, die zich over de afzet ting hadden gewaagd. Ook was de bal een tijdlang zoek geweest op de tribunes achter het Brazili aanse doel. Na afloop zagen de Brazilianen zich letterlijk het hemd van het lijf gescheurd door talrijke uitgelaten supporters, die de Zagallo-elf onder de voet dreigden te lopen. De in stukken gereten shirts werden verheven tot kostbare trofeeën en lokten menig vecht partijtje uit. Pele, met ontbloot bovenlichaam, kreeg een reus achtige fraai versierde sombrero op zijn hoofd gedrukt en werd op de schouders van zijn landgeno ten over het terrein rondgëhost. Trainer Mario Zagalo gaf op het veld zijn eerste televisieinterview weg. Stadionpolitie probeerde hardnekkig gedurende de eerste twintig verwarrende minuten orde te scheppen, maar alle moeite bleef vergeefs. Al deze scenes speelden zich onder de ogen af van de president van Mexico, Gustavo Diaz Ordaz en de president van de FIFA. sir Stanley Rous. De Mexicaanse toeschouwers bleven naar verhouding rustig op hun plaatsen zitten tot onge veer 25 minuten na de wedstrijd de eigenlijke sluitingsceremonio begon. Voor Rivelino was het allemaal wat teveel geworden. De besnorde Braziliaanse aan valler raakte bewusteloos en er moest een pad gebaand worden om hem veilig naar de kleedka- (Dier te brengen. De groten van het Britse voet bal zijn het er roerend over eens, dat de Braziliaanse ploeg .wer kelijk eën reusachtige kampioen ls\ De zege op Italië was .fabel achtig', verzekerde men. Alan Mullery, wereldbekerspeler, zei voor de tv: .Brazilië gaf in de tweede helft werkelijk fantas tisch spel te zien'. De manager van Manchester Ci ty, Mercer, zei over de radio: ,We hebben de genieën Pele en Gerson aan het werk gezien. Pe le, wat een speler. Wat een grote en waardige kampioenen'. En zo kan men wel doorgaan. .Fabelachtig, groots, superieur, buitengewone voorhoede, wie an ders dan Brazilië had er mogen winnen', waren enkele commen taren van vooraanstaande spe lers, managers en commontato- ren. De mensen knielden in Brazilië neer op straat en sloegen een kruis. Men omhelsde elkaar, zoende absoluut onbekenden, er werd gelachen en gehuild van geluk. Brazilië had de grote wed. strijd gewonnen. Aan alle katho lieke heiligen en heidense Voedoe- goden werd dank gebracht. Er werden duizenden offeranden ge bracht in vele vorm zelfs tot flessen met Cachaca (een sterke drank) en sigaren toe. Het kon niet op: de beker vloeide over van dankbaarheid en nog nooit scheen een land zo één te zijn in vreugde. MEXICO STAD (ANP) ,Wat een geluk, dat nu alles voorbij is. Het laatste half uur was voor ons onmenselijk zwaar. Geen wonder dat het laatste fluitsig naal als een verlossing kwam'. Uwe Seeler gaf met deze woor den de stemming in het Duitse kamp juist weer na afloop van de zaterdag m het Aztekensta dion voor 90.000 toeschouwers met 1-0 gewomien strijd om de derde plaats tegen Uruguay. Na het doelpunt van Wolfgang Overath (in de 27e minuut) kre gen de Duitsers het steeds moei lijker. De inspannende wedstry- den tegen Engeland (3-2 na ver lenging) en Italië (3-4 na ver lenging) hadden de sporen duide lijk achter gelaten. De spieren wilden niet meer. Het mechanis me stokte. Met alleen de onver zettelijke wilskracht als wapen hoe vaak redde dit Duitsland niet op het laatste moment? werden de Zuidamerikanen te gemoet getreden. En zie, het ge luk, dat tegen Italië ontbrak en uitschakeling ten gevolge had, was nu in overvloedige mate aan wezig. Uruguay, dat in de twee de helft massaal aanviel, liet de talrijke eenvoudige kansen onge bruikt en schonk' West-Duits- land, dat in Mexico een onverge telijke rol vertolkte, het brons. Helmut Schön had deels door bles sures gedwongen een sterk gewij zigd elftal het veld ingestuurd. Beckenbauer, Höttges en Grabowski waren door verwondingen uitgescha keld. Verder stond Horst Wolter voor de eerste maal in het anders door Sepp Maier verdedigde doel. In ver. gelijking met het team, dat tijdens het toernooi van 1966 te Sheffield met 4-0 van Uruguay won, speelden op. nieuw mee: Sehriellinger, Weber, See ler. Overath en Held. Bij Uruguay .doubleerden' Mazurkiewicz. Ubinas en Cortes. In de eerste 25 minuten beperkten de Zuidamerikanen zich er toe de bal zo veel mogelijk in de eigen gelederen te houden en met plotselinge tegenstoten de al zo zwaar beproefde Duitse ach terhoede te verrassen In de 17e mi nuut kon Wolter slechts een doelpunt voorkomen door zich voor de voeten van Mujica te werpen. Een minuut later had topscorer Gerd Müller een fraaie kans, maar hij schoot niet ge richt genoeg, zodat Mazurkiewicz red ding kon brengen. Na 27 minuten viel het Duitse doel punt. LIbuda dribbelde om enkele ver dedigers van Uruguay heen en leverde een verre en hoge voorzet af. D« bal bereikte de door blauwhemden omgeven Seeler en deze slaagde er op onnavolgbare wijze in Müller met een kopbal te lanceren. Overath vormde de geniale op lossing. De Keulenaar echoot keihard langs Mazurkiewicz. Na deze treffer schakelden de Zuid amerikanen volledig over op de aan. val. De vermoeidheid van de Duitsers bleek nu pas goed. In de 38e minuut slaagde Wolter. die zich herhaaldelijk verkeek op de telkens in het centrum neerdalende hoge voorzetten van de vleugels, er maar tenauwernood in een kopbal van Cortes onschadelijk te ma ken. Uiit de daaruit voorkomende hoekschop kopte Fontes bijna op identieke wijze in en weer stompte de hoog opsprin gende Wolter de bal over de lat Twee minuten voor de rust redde Schnéllin- ger op de doellijn. Het zou vrijwel de laatste actie van Karl Heinz Sehnellinger in dit toer nooi zijn. Licht geblesseerd ann een dijbeen maakte hij plaats voor Lo- renz. Uruguay trad eveneens met een .nieuwe' man aan: Esparrago volgde Fontes op. In de eerste vijf minuten kon West- Duitsland nog enige aanvallen opzet ten. Lorenz besloot een solo met een schot, dat naast ging en Seeler raakte de bovenkant van dë lat. Meer respijt kreeg de Duitse achterhoede echter niet. Uruguay walste over de zich krampachtig verdedigende tegenstan ders heen, maar faalde onbegrijpelijk in de afwerking. In de 61e minuut trof een prachtige kopbal van de im mer gevaarlijke Cubilla buiten bereik van Wolter de paal. De Duitse afweer verkeerde nu in constante verwarring. Na ruim twintig minuten kreeg Es parrago achter elkaar twee unieke kansen, maar Wolter redde fortuinlijk. Vijf minuten voor het- laatste fluitsig naal van de Italiaanse scheidsrechter Sbardella kreeg Uruguay de laatste kans op de verlenging. Èen moeilijk heid. waar de uitgeputte Duitsers slechts met afgrijzen aan konden den. ken. Van zeven meter kopte de opge. komen verdediger Ancheta keihard op liet Duitse doel. maar Wolter ranselde de bal met een schitterende save het veld weer in. Na het lang verbeide eindsein draaf den de Duitsers met de Mexicaanse vlag tussen zich in langs de tribu nes om de .overweldigende toejuichin gen in ontvangst te nemen, Na de tweede plaats in Engeland (1966) volgde vier jaar later de derde plaats in Mexico. Helmut Schön, de coach van het West. dultse elftal, verklaarde na afloop van de met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Uruguay: .Ik ben trots op dit team, dat er in slaagde als derde te eindi gen. Wij hadden nu het geluk dat we misten in het duel met Italië. Onze ploeg was aan het eind van haar krachten. Vergeet niet dat we in de afgelopen week tweemaal twee uur te genover de beste teams van de wereld stonden.' Doelman Horst Wolter, die in zijn eni ge .Mexicaanse' wedstrijd niet werd gepasseerd, zei: .Zo hard als door de Uruguezen ben ik nog nooit aange-, vallen. De scheidsrechter had mij meer in bescherming moeten nemen. Na tuurlijk ben ik blij, dat ik geen doel punt heb moeten toestaan.' Juan Hohberg, trainer van het Uru. guayse elftal, verklaarde: .Niemand wordt kampioen zonder ge'uk ook niet bij het wereldkampioenschap. Vandaag had het geluk ons to de steek gela. MEXICO STAD (ANP) De 24-jarige Westduitser Gerd Mül ler, speler van Bavern München en het nationale elftal, is top scorer van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voet bal in Mexico geworden. Hij schoot tien keer raak. Slechts tweemaal in de historie werd een hoger totaal bereikt. Recordhou der is de Fransman Just Fontai ne. die in 1958 (Zweden) dertien doelpunten maakte- Tn 1954 (Zwitserland) had de Hongaar Sandor Kocsis elf keer succes. De topscoi'erslijst van Mexico ziet er als volgt uit: 1. Müller (W.-D.) 10 doelpunten; 2. Jair (Bra.) 7; 3. Cubillas (Pe ru) 5; 4. Pele (Bra.) 4: 5. Bisjo- vest (Rush), Seeler (W.-Dl). Ri velino (Era.) en Riva (Ita.) 3; 9. Tostao (Bra.). Valdivia (Mex.Van Moer (Bel.), Lam bert (Bel., Petras (Tsj.), Dumi- trache (Roe.), Gallardo (Petru), Rivera (Ita.) en Boninsegna (Ita.) 2. MEXICO STAD (ANP) De medi sche commissie va» de FIFA heeft zaterdag te Mexico Stad bekendge maakt dat de dopingcontroles na af loop van de woensdag gehouden hal ve finalewedstrijden Brazilië - Uru guay en Italië West-Duitsland een negatief resultaat hadden. ten. Wij hebben in de achtste finales defensief gespeeld, omdat wij ons wil den plaatsen. Nu hebben we aangeval len om te kunnen winnen. Ik ben te vreden met de prestatie van mijn ploeg.' HELMOND Keetie Hage uit Sint- Maartensdijk heeft gisteren in Hel mond haar wielertitel op de weg weer voor een jaar geprolongeerd. .Het ging heel gemakkelijk', vond Keetie er zeil van. Al direct na de start ging ze er vandoor en Koelie won onbedreigd. Bij de profs werd Peter Kisner uil Stekene, die vier jaar in Sint-Jan steen gewoond heeft, verrassend kam pioen. Bij de huldiging kon Jos van der Vleuten zijn tranen nauwelijks be dwingen: door een lekke band kon hij niet meesprinten om de titel en moest nu genoegen nemen met een derde plaats acht Kisner en Harry Jansen. Bij de amateurs was de hoogste tree op het platform voor Kees Koeken. Goese Kees Priem kon een furieze achtervolging niet niet succes bekro nen en werd derde, overigens Op de middelste foto Kisner (midden), ■P Jansen (links) en een bedrukte Van Koeken, met rechts naast hem Priem, der Meuten, onderste foto Keetie Hage. MEXICO STAD (ANP) De triomf van het voetbal, zoals dat door de uitvinders is bedoeld. Zo mag de 4-1 overwinning van de Braziliaanse voetablgrootmeesters in de finale van het we reldkampioenschap op Italië worden betiteld. De Brazilianen gelden als de uitvinders van het 4-2-4 systeem, maar zij kunnen als geen ander zo verbluffend op dit thema improviseren, dat het voethalspel in al zijn aanvallende heerlijk heid behouden blijft. De Italianen, in Europa geldend als de voormannen van het systeem voetbal, konden dit spel niet aan banden leggen. De individuele klasse ontbreekt hen niet meer maar in al hun brille kunnen zij het fantasie voetbal van de Braziliaanse elf niet benaderen. De meester heeft aangetoond, dat zijn leerling nog lang niet volleerd is en de vraag is of deze Europese leerling de natuurlijke aanleg van zijn Zuidamerikaanse meester ooit zal kunnen com penseren door weloverwogen tactische plannen. De triomf van Mario Zagalo ook. Zelf kende hij de sfeer van een wereldkampioenschap en hij heeft zyn pupillen in de korte tijd die hem was vergund enkele maanden geleden nam hy het bewind over van Joaquin Saldanha hier van voortreffelijk op de hoogte gebracht. Hij smeede elf spelers, in.aanleg individulisten, tot een team dat geen overheersing duldt. Dat in staat is met een hels tempo elke verdediging dol te draaien. Dat ook zijn zwakte heeft: de ver dediging. Maar daar bekommeren de Brazilia nen zich minder om. Vallen er twee doelpunten tegen, dan zijn daar toch altijd Pele, Tostao en Jair, bijkans de grootste balkunstenaars die de wereld kent, in een voorhoede verenigd, om voor tegenwicht te zorgen. Italië heeft het ondervonden. Evenals tegen Europese tegenstanders dacht de Squadra met vertragend spel de tegenstander uit zijn ritme te halen, een strydwyze, die op het eigen conti nent zo vaak met succes is beproefd. Uitgaande van het parool ,in elk geval geen doelpunt tegen, dan verlies je niet' werd het voetbal met defen sieve doeleinden gespeeld. Joirzinho scoort het derde doelpunt voor BraziliëOp de grond keeper Al. bertosi, links de Italiaanse aam/voerder Facchetti. In de beginfase heeft het er even naar uitgezien dat Italië erin zou sla gen Brazilië in toom te houden. Pele, Tostao en Jair leken toen door een stringente manctekking te beteugelen. Wel moest er af en toe te fors wor den ingegrepen, wat Bertini op een waarschuwing kwam te staan, maar loelpunten vielen er vooralsnog niet. Zelfs was Italië soms gevaarlijk in de aanval via Riva, die eindelijk toonde onmiskenbare klasse te bezitten. Een kogelhard schot vormde het bewijs. Doem an Felix, die in de drie weken van het wereldkampioenschap al veie verwijten naar het hoofd geslingerd kreeg door de verzamelde internatio nale kenners, lag nu wel op tijd in de bovenhoek. Na achttien minuten volgde de eerste demonstratie van het feilloze Brazili aanse kunnen. Tostao wierp de bal achteloos in naar JRevelino, de man die zoveel dynamiet in zijn schoten doet. Er volgde een harde haarzuivcre voorzet en maestro Pele zelf verhief zieli perfect getimed, om de bal met het hoofd in het doel te werken: 1-0. De ban leek nu gebroken, maar Italië kwam merkwaardigerwijs terug. Clo- doaldo en Piazza liepen elkaar op af schuwelijke manier in de weg. waar na R:va ongehinderd op de "bevende Felix kon afstormen. Met assistentie van Boninsegna werd de doelman op zijgezet, waarna het de kleine lang harige Italiaan nog alle moeite en zelfbeheersing kostte de bal na een korte draai in het lege doel te plaat sen: 1-1. Na rust hervonden de Brazilianen op dezelfde moeizame wijze als in het begin hun ritme, maar eenmaal in de aanval was er geen houden meer aan. Valcareggi wisselde in paniek Bertini tegen Juliano en Mazzola te gen Rivera, maar het baatte niet meer. Brazilië stond op dat moment immers al met 3-1 voor en dan kan zelfs een man met de capaciteiten van Ri vera niets meer readen. Ondanks de steeds grover wordende charges van Bertini er. Facchetti waartegen Glöckner, onvoldoende optrad, had Brazilië namelijk door Gerson en Jair afstand genomen. De doelpunten wa ren stuk voor stuk het bewijs van het niet aflatende vurige enthousiasme van de Zuidamerikanen. In de laatste tien minuten ging Italië voluit aanval len, maar nu dat bitter noodzakelijk was. waren de krachten opgebruikt. Carlos Alberto. Brito. Piazza en Clo. daldo konden de zaak makkelijk kla ren. Alberto kon zelfs oprukken en na rustig aangeven van Pele uithalen voor een bulderend sohot, dat de de finitieve bezegeling van het lot van Italië betekende. MEXICO STAD (AÏSP) De nieuwe trofee voor de winnaar van de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal zal de naam krijgen: .Wereldbeker van de voetbalassociatie'. Deze beslissing is zaterdag in Mexico-Stad tijdens een vergadering van het bestuur van de FIFA geno men. De beker zal in het bezit blijven van de FIFA en iedere toekomstige winnaar mag een gegraveerde replica behouden. Deze trofee zal de Jules Rimcteup vervangen, die zondag definitief do,.r Brazilië (wereldkampioen in 1958 en 1962) werd gewonnen. Verder werd besloten dat de replica's genoemd zullen worden naar personen, die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. Er waren diverse suggesties voor de naam van de nieuwe beker, zoals de Stanley Rouscup (naar de huidige president van de FIFA) en de Pe;e- cup. De Jules Rimet Cup is veertig jaar op het spel gezet en kreeg de naam van de Fransman Jules Rimet. die het toernooi op touw zette. Rimet was president van de FIFA van 1918 tot 1954. MEXICO STAD (ANP) De FIFA heeft 75.000 Zwitserse franc (63.000 gul den) geschonken aan het Peruviaanse rampenfonds voor de slachtoffers van de aardbeving. Het Roemeense rampenfonds ontving 25.000 franc (21-000 gul den) en 30.000 franc (rtfim 25.000 gulden) werd geschonken aan de Boliviaanse voetbalbond voor het vliegtuigongeluk dat de club ,Los mas Fuertes' heeft ge troffen. Maar in de einstrijd wogen alle capa citeiten niet op tegen de onvergelij kelijke talenten van de Brazilianen, die zij nochtans niet geheel konden etaleren. Daarvoor waren wellicht toch de zenuwen te gespannen, het veld te zwaar door de overvloedige regen, die urenlang voor de finale in Mexico. stad viel. Was deze sombere voorbode symbolisch voor de chronische kwaal, waaraan het voetbal van de laatste jaren heeft geleden? EeD kwaal, die verregaande hardheid en ontaarding heet. Of was de zon, die onmiddellijk na het beginsignaal van de Oostduitse scheidsrechter Glöckner door de wol ken brak. het symbool voor een nieuw en welvarend tijdperk in de voetbal geschiedenis? Dit tijdperk lijkt, met Brazilië aan het hoofd van het nieuwe voetbalrijk, gekomen. Een tijdperk waarin het aanvallende voetbal hoog tij zal vieren. De Duitse aanvaller Berfi Vogts (l) lanceert een schot. Midden Ubinias (Uruguay), rechts Gerd Müller. Niet altijd leverde dit succes op. Intern schenen de Italianen wel eens te pro testeren tegen het kille systeem dat hen werd opgedrongen. En dat manifes teerde zich dan in een zwakke teamprestatie, zoals tijdens het wereldkam pioenschap van 1966. Twee jaar later echter'legden de .Azzurri' in eigen huis beslag op de Europese titel door in de finale van het toernooi Zuidslavië te verslaan, dat tevoren Engeland had uitgeschakeld. En weer twee jaar later bleek hat mogelijk deze ploeg, na een onwaarschijnlijk zwakke ouverture, door te laten stoten tot de finale van het wereldkampioenschap. Coach Ferruccio Val- careggi zal er 2 weken geleden zelf niet in hebben durven geloven. Maar Ineens realiseerde zijn ploeg zich, dat zij, met mannen als Riva, Facchetti, Boninsegna en soms Rivera, zich niet langer mocht laten vernederen, wat de Impuls werd tot het leveren van een fysieke en mentale topprestatie in de halve finale tegen West-Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9