Kinderkopjes' in Oostkerkstraat Open Oosterschelde Scheepbotsing bij Axel voor rechtbank Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Het komt aan op: de dagelijkse vervoerskosten Niet op eenmalige aanschaffingskosten Open Oosterschelde WÊÊBSÊ KALAND EN DE ZEEUWEN UNICEF BEBOUWING VEERSE MEER (III) EERST DIE 10PCT OFFICIER EIST OPNIEUW BOETE TOERISME IN MIDDELBURG Aan- en verkoop gronden in raad van Vlissingen Examens Subsidies voor Vlissingse objecten infrastructuur .VERBOD OP ONBEVOEGD VERBLIJF IN LEEGSTAANDE HUIZEN' '4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 JUNI 1970 (ADVERTENTIE) Dat geldt voor bestelwagens, net zo goed als voor zwaardere vrachtwagens. Wij van Mercedes-Benz praten u niet naar zo maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering van zijn bestelwagens juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een iets hogere aanschafprijs, MERCEDES-BENZ N.V. Garagebedrijf L. P. J. van Oeveren Yerseke, Oude Torenstraat 27, tel. 01131-13 48 Fa. W. Gilijamse Renesse, Lange Reke 2. tel. 01116-370 Naar aanleiding van bet ingezonden stuk van de heer Van de Klippe uit Vlissingen over ,Open Oosterschelde' zou ik het volgende willen opmer ken: er Imd heter boven kunnen staan .afsluiting Oosterschelde.' Op het stuk van visserijzaken is de heer Van de Klippe blijkbaar niet deskundig. Hij schrijft, dat de pa lingvissers op het IJsselmeer niet te klagen hebben. Laat de vissers van I rk dat niet horen! Zij weten wel beter! Kennelijk weet de heer Van de Klip pe ook met wat de Noordzeevisserij precies inhoudt. Ais de Oosterschelde dicht zou zijn. dan moeten de vis sersschepen tijdens storm uitwijken naar Hoek van Holland of Vlissingen. De havens langs de Oosterschelde zijn zeer goed gelegen voor de Noord en Zuid-HolJandse Reddingsmaat- schappij. Wat denkt de heer Van de Klippe van de Westerscheilde Daar wonen ook mensen. Men kan zo door blijven gaan. Men sluit toch ook geen wegen af, omdat er dage lijks doden vallen in het verkeer? Het gaat niet alleen om enkele hon derden vissers uit Yerseke. zoaLs de heer Van de Klippe schrijft. Wat te denken van de vissers van Colijns- plaat, Zierikzee, Bruinisse, Moer dijk, Klundert, Tholen enz. En waar blijven bij afsluiting de broedplaatsen voor de vis? De Wes- terschelde biedt in dit opzicht geen uitkomst meer als gevolg van de vervuiling van deze zeearm Is het i«~. SÊêSSbÊÊÈÈ Naar aanleiding van het ingezonden stukje over de Gortstraat van maan dag 8 juni, zou ik het een en ander willen schrijven over de Oostkerk straat, die loopt van de Oostkerk naar het Bolwerk. Heel veel toeristen komen deze prachtige kerk bezichtigen en lopen dan of naar het mooie Bolwerk of naar Miniatuur Walcheren. Die straat, daar liggen nog altijd kasseiën, zoals ze in België zeggen; wij noemen ze kinderkopjes. Nu kan ik me goed voorstellen dat het rond de Oostkerk zo moet blijven, maar waarom in deze straat, waar zo ver schrikkelijk veel verkeer is, twee richting verkeer Levensgevaarlijk! De politie kan er van meepraten Ook is er geen fatsoenlijk voetpad: de schoolkinderen fietsen over het kleine paadje dat er ligt, omdat de straat hen niet aanstaat. voorkant aan de Ganzegang. Geregeld spelen er jongens in, die graag weer Janzegang. in, die gri een brandje willen maken. Heb nu 3 maal de gemeentepolitie gewaarschuwd, maar er wordt nog steeds niets aan gedaan. De toeris ten kijken hun ogen uit, naar al die smerige rommel die daar ligt Reuze goede reclame voor onze mooie stad Middelburg. Soms schaam ik me Middelburgse te zijn. In de hoop dat u dit stukje plaatsen wilt uit naam van een be woonster van de Oosterkerkstraat Mevr. L. P. Cornellsse-Bouma, Oostkerkstraat 15. Middelburg. Er is hier in januari 1969 een huis gedeeltelijk afgebrand, namelijk het pand no. 1 Ganzegang, de schoor steen hebben ze toen weggekapt, om te blussen en alles ligt er nog net- eender bij. Het pand staat met de Tijdens de uitzending van de Chris telijke Historische Uni op zaterdag 6 juni jongstleden werd door gedepu teerde van Zeeland, de heer A. J. Kaland een korte beschouwing gege. ven over de verkiezingsuitslag voor de gemeenteraad van Middelburg, waarbij de winst voor de Staatkun dig Gereformeerde Partij enige toe lichting kreeg. De heer Kaland gaf de volgende ver. klaring voor deze winst. De laatste tijd zijn er in de schouwburg te Mid delburg een paar oor3telhngen op gevoerd waarin althans volgens de Zeeuwen te veel bloot werd getoond Verder zijn er in Middelburg ook een Daar sexwïnkeltjes geopend. De SGP.fractie voorzitter, de heer A. J. Schot stelde b en w van Middelburg hierover vragen. Nadat op deze vra gen van de zijde van b en w slechts zeer oppervlakkig was gereageerd bracht de heer Schot een en ander nogmaals ter sprake op .-en raads vergadering. Naar aanleiding hiervan kreeg hij bijzonder veel Bijval uit actie veel stemmen heeft verworven. Ik zou de heer Kaland er echter op willen wijzen dat de SGP haar standpunt betreffende de alom gepre zen .sexcultus" ongetwijfeld met heef! ingenomen omdat haar leden er noe niet aan toe zijn (dat gelukkig ook wel) maar omdat ze van mening is dat het tegen Gods -.vil is. De SGP wil immers in de eerste plaats luisteren naar Gods getuige nis ongeacht of de mensen er al of niet aan toe zijn. De QHTJ- en de ARP-tracties vielen de SGP-fractie pas bij nadat geble ken was dat een groot deel van de burgery tegen deze sexcultuur was. Hoopten zij zodoende nog wat stem. men te winnen? Waarom verzwijgt de heer Kaland zijn standpunt in deze. Als hij had meegedeeld het SGP-standpunt te delen zou hij aan zien verliezen bij de .progressieven', terwijl in het geval hij had meege deeld een tegenstander van dit stand punt te zijn de .conservatieven" zou. den zijn teleurgesteld. Dat de heer Kaland voor de radio zijn toevlucht neemt tot de verklaring dat veel Zeeuwen nog niet aan de ,sex* toe zijn, en dat deze mensen dan :n de conservtaieve SGP terecht kunnen valt mij bijzonder tegen In de eei ste plaats komt hij zelf niet voor zijn mening als christen uit, m dt tweede olaats maakt hij een part.; die aan haar standpunt wil vastnou den belachelijk. Indirect komt de verklaring van de heer Kaland hier op namelijk toch wel neer, ZoweJ het christelijke als het historische komen er dus maar bekaaid af. He! eerste wordt verzwegen en het twee. de wordt niet serieus genomen. Ai- de heer Kaland op deze manier de welvaart in Zeeland wil brengen hoeft het voor mij niet!. K de Visser, Statenlaan 172, Middelburg. UNICEF heeft sinds die tijd een belangrijk net van gezondheidscen. tra en centra voor de zorg van moe- dei- en kind opgericht in het nu ge. troffen gebied in Peru. De Peruviaanse regering heeft UNICEF gevraagd deze instellingen zo spoedig mogelijk te herstellen. We verzoeken de Regionale Comités alle mogelijke hulp te verlenen en initiatieven van particulieren koop van Unicel zich opgeven bij de heer G. Burg. Geillstraa* 19 in Terneuzen, tel. 2292. De publicatie van uw hand in de PZC van maandag 8 juni jongstle den over het onderwerp ,Open Oos terschelde' en over .Yerseke' als on derdeel van uw ontboezeming, noopt mij tot een reactie. Ik zend van dit briefje een doorslag aan de PZC. De redactie verneemt dan ten overvloede hoe weinig indruk hier is gemaakt door uw particuliere steun aan de hardnekkige pleidooien van ons pro vinciaal dagblad voor afsluiting der ,open Oosterschelde.' Dat dergelijke afsluiting feitelijk neerkomt op een hopeloos verknoeien van een in Ne derland onvervangbare rijkdom wordt door U niét onderkend. Ik wil niet twijfelen aan uw goede trouw wanneer u het verschijnsel van een soort nachtmerrie oproept. Maar even argeloos als hulpeloos pro beert u paniek in Zeeland te zaaien. Want onbewust, zeker onbedoeld, hebt u onrechtstreeks een waarderend oordeel uitgesproken over de KRO- uitzending van 26 mei. Als u te Vlissingen veilig kunt wo nen achter de dijk van een open Westerschelde, waarom zouden wij, oeverbewoners van een open Ooster schelde, dan minder veilig zijn ach ter op Delta-hoogte gebrachte dij ken? Ook de Nieuwe Waterweg wordt toch evenmin als de Wester schelde afgesloten? Voor een en an der bestaan redelijke gronden. En redelijk is eveneens zorg voor het behoud van de biologische en ecolo gische betekenis van een zuiver blij vende Oosterschelde. De gehele vis stand langs de Nederlandse kust is er mede gemoeid. Het vroeger ver kondigde belang van landaanwinning is afgeschreven. De vorming van een 8ij de ingezonden stukken van A. J. II. Visser te Middelburg en J. W. Jobse te Vlissingen, respectievelijk in de PZC van 27 mei en 1 juni jongstleden, wil ik het volgende op merken: 1. De heer Visser geef ik in zover re gelijk, dat er inderdaad een flink rcenta? iwprc bij Kamperland voorkomen! Hoe de- bouwproducten in het bungalowpark ze ter wereld kunnen komen, is een verhaal waar wel een hele pagina van dit blad (een der best van ons land) voor nodig is. Geestelijke mi lieuverontreiniging ls hier sprake van. Een kleine troost is, dat er ook gave bouwprodukten tussen zitten: doch dat is de ontwerpende rand stadjongens wel toevertrouwd. 2. Aan dc heer Jobse wil ik vragen, hoe dicht hij wel bij het architec tenvuurtje zit. Ik kan me vergissen, maar ik dacht daH hij er erg dicht bijzit. Mag ik eens horen hoe dicht? 3. De heer Jobse zal wel eens op bij zonder haimonieuze wijze de zaak met d eomgeving vervlechten, hij stelt zelfs een intensieve studie in het vooruitzicht... of adviseert dat al thans. 4. Hij verondersteld verder bij de meeste ontwerpers van de bebouwing langs de overs van het Veerse Meer. speciaal tegenover Veere. een ge brek aan affiniteit verwantschap of betrokkenheid) met deze omge ving. Ik denk dat het zonder meer een kwestie van onkunde en liefde loosheid is. 5. Waarom is het bouwen aan hel Veerse Meer een meer unieke zaak dan waar ook 6. Verder constateert hij dat je als ontwerper niet vaak de gelegenheid krijgt om in zo'n .specifieke' omge ving te bouwen. Dus, opdrachtgevers- in Arnemuiden 7. ,Het is als ontwerper om je vin gers bij af te likkenSchrijver za wel bedoelen: .Het is om van te lik kebaarden'. 8. Het bouwwerk ,Het Zilverer Schor' bij Arnemuiden is zo ter we re ld gekomen door een uitgeschreven prijsvraag dacht lk, gewonnen dooi de heer Onno Grein er. architect HBO te Amstelveen. Zal hij een grote af- finitiet met deze unieke omgeving bezitten? Mogelijk wel. Doch ik zoek het meer in zijn vakbekwaam heid, in de meeat uitgebreide zin van het woord. 9. Als antwoord aan de heer Visser, stel ik voor, de bestaande en de nog te bouwen bungalowdorpen aan de boorden van het Veerse Meer enz: zwaar te beplanten met bomen en heesters voor zover dat althans nog niet is gedaan de groei af te wachten, daarbij geen uitheemse ge wassen in te voeren, doch zo nodig te kijken naar de zeer deskundige keu ze destijds van de heren Broere op het eiland Walcheren. 10. Verder stel ik voor, prijsvragen uit te schrijven voor de komende bouwobjecten, hetzij voor de Zeeuw se, dan wel voor de architecten uit heel Nederland. De bekwame ont werpen komen dan wel aan het licht 11. Tot slot stel ik nog een stoute vraag, hoè het eigenlijk gesteld is met het Welstandstoezicht en der- zelven commissies in ons gewest Wie geeft mij hier antwoord op L. Bei je, architect, Warwijkse straat 21, Veere, vervuilde Rijn zal worden gelevera En de beheersing van het grondwatei in de belendende polders zal worden verstoord door het wegvallen der werking van eb en vloed. Gesteld mag worden dat juist het afsluiten van de Oosterschelde de veiligheid op Schouwen en Beveland ondermijnt. Aanzienlijke dijkversterkingen langs het gehele zogenaamde Zeeuwse Meer zullen noodzakelijk worden. De kos ten verbonden aan de toekomstige beteugeling van dood water en een bedorven milieu worden ruïneus. Alleen het rechttrekken van de Ne Iandse kust tussen Walcheren en Europoort blijft over als trootst- prijs. Troostprijs? Ook rijkswaterstaat is bevreesd voor dreigende aantasting van ons duingebied. Hiermede kom ik tot uw beklag, dat de KRO-uitzending heeft plaats ge vonden .zonder de voorstanders van afsluiting tegelijkertijd de gelegen heid te geven een andere mening te doen horen.' Wel, wel! Sinds jaar en dag verkondigen de door u bedoelde voorstanders vanaf de daken dat de afsluiting perse moet plaats vinden. En nu is het vol gens u blijkbaar niet voldoende dat van regeringszijde het zwijgen wordt opgelegd aan verontruste ambtena ren, die, op grond van hun deskun digheid de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde als een nationa le ramp beschouwen. Zelfs de onaf hankelijke tegenstanders uit de stu diegroep Oosterschelde mogen niet zonder tegenspraak aan het woord komen! U zoudt de zaak van Zee land beter gediend hebben door in te stemmen met de alleszins even wichtige conclusie van de KRO die vroeg naar ,een breed opgezette com. missie om op zo kort mogelijke ter mijn heel de problematiek van de af sluiting te toetsen aan de oorspron kelijke opzet van het Deltaplan er de ontwikkelingen die sedertdien hebben plaatsgevonden.' Uw opmerkingen over de Urker vis vers (voor wie de Noordzee niet werd afgesloten) over de charn. pionkwekers te Yerseke (die nood gedwongen hun vroeger beroep lie ten varen) en over een niet ge noemd kamerlid die u .misselijk aan deed' moge ik verder als met ter zake doende onbesproken la ten. Met de beste wensen voor een ongestoorde nachtrust aan de open Westerschelde. verblijft onderge tekende. P. K. M. Verwijs Yerseke zo best gaat met de visserij, als gevolg van de vervuiling vam het water Als de Oosterschelde dicht gaat heb ben we er een nieuwe vuilnisbelt bij. Gaat u bijvoorbeeld een» kijken wat er allemaal in zee terechtkomt bij de Oranjemolen op het Eiland in de plaats waar u woont (Vlissin gen). Ik ben van mening, dat ze beter de dijken op hoogte kunnen brengen en de Oosterschelde openhouden. Wij zijn niet bang, als we achter een goede dijk zitten. Met de omschake ling, waarover de heer Van de Klip pe het ook heeft, is het maar niks fedaan. Een palingvisser valt niet e vergelijken met een oester- of mos selvisser. Weet de heer Van der Klippe wat tegenwoordig een selboot kost9 Hoe zullen al die mensen hun brood moeten verdienen als straks de Oos terschelde dichtgaat? Zij zelf weten niet waar ze heen moeten als deze zeearm is afgesloten. Zo is het met de vissers, met de handelaren, de mensen in de horecasector. Als het zo doorgaat is er opnieuw sprake van een ramp en die zou nog wel eens meer geld kunnen kosten deze regering dan u denkt. J. M. Baas, Hansweertsestraatweg 40, Hamsweert. SCHIPPER IN HOGER BEROEP MIDDELBURG De officier bij de rechtbank te Middelburg heeft vrijdag tegen de schipper M. M. uit Krimpen aan de IJssel dezelf de boete 60) geëist, als waar toe deze door de kantonrechter te Terneuzen was veroordeeld, we gens zijn schuld aan een aanva ring bij Axel, op het kanaal van Gent naar Terneuzen. M. die meende hier ten onrechte te zijn veroordeeld was daarop in hoger beroep gegaan. De rechtbank doet op drie juli uitspraak. De aan varing had zich voorgedaan ter hoog te van Axel toen M. zijn schip de «Actief vanuit een zijkanaal het hoodkanaal, richting Terneuzen, op stuurde. De .Actief kwam kort daarop in aanraking met de juist passerende duwbak .Navis 12'. Schipper M. betoogde ter zitting te heb ben gcdaciht, dat "het hier alleen maar om een motorscflvuiit ging en op dat moment niet te hebben kunnen zien, dat er ook nog een duwsleapboot, de .Schelde', achteraan kwam. M. stelde zich dan ook op het standpunt, dat de ze duwcombinatie een op dat moment toelaatbare manoeuvre, het oversteken -an het kanaal had gemaakt, waardoor de aanvaring was ontstaan. Schipper M. de G. van de Naris 12 vertelde ter zitting dat de .Actief' plotseling vanuit een zijkanaal recht voor zijn schip was gekomen. Naar zijn mening had M. zich in zijn manoeuvre vergist. Officier mr, Th. Lebret meende dat M. zich hier niet in een .avontuur1 had mogen storten om aldus nog net in het kielzog van een juist passerende tanker te komen met het doel nog een gunstige schutting in Terneuzen te oe- reiken. Deze laatste opzet werd door M. met beslistheid ontkend. Verdediger mr. L. Kruidenier, die stel de dat hier gelet op de omstandighe den geen veroordeling van zijn e I nt zou kunnen volgen, noemde het voorts in strijd met het goede zeemanschap dat men dnweombinaties, zoals hier door de .Navis 12' en ,De Schelde' werd ge vormd, laat varen. Door de hoge dek last kon men vanaf ,De Schelde' voor uit niets zien, en moest men .blind' afgaan op aatowijzingen, die via een intercominstallatie van het voorschip van de .Navis 12' werden doorgegeven. Aldus de verdediger. Ook de Belg A. D. uit St-Niklaas was in hoger beroepgegaan van een vonnis van de kantonrechter in Terneuzen. Na dat de officier een boete van 100 gulden had geëist, had de kantonrechter hem tot 50 gulden veroordeeld wegens het met verlenen van voorrang op een knus- punt op de rijksweg van Terneuzen naar Sas van Gent. Daardoor was D. in botsing gekomen met een bestel auto. Nadat de verschillende getuigen waren gehoord, kwam de officier tot de conclu sie dat D. ofschoon hij dat zelf ont kende toch duidelijk een voorrangsover. treding nad gepleegd. ,U dacht ten on rechte dat het nog net kon', aldus mr. Lebret. die een boete van 200 gulden op zijn plaats achtte. De rechtbank doet op 3 juli uitspraak. J. K. uit Middelburg was in hoger be roep gegaan omdat hij het niet eens was met het vonnis van de kantonrech ter in Middelburg, waarbij zijn auto ia beslag was genomen. Bij een controle was namelijk gebleken dat onder meer de stuurinrichting niet goed werkte, de remmen niet in orde waren en ook de banden te ver waren versleten. die zei de auto in goed vertrou- te hebben gekocht, wees er ook op al zijn spaarcenten in de koop ebben gestoken. De officier zei ech ter de inbeslagname op zijn plaats te achten en vond alleen teruggave van juli. Dezelfde straf als de kantonrechetr had opgeled (ƒ25) vorderde de officier nu ook tegen W. van B. uit Middelburg. Deze zei geen schuld te hebben aan een aanrijding op het kruispunt Oosterschel- destraat - ventweg Nieuwe Vlissing- seweg, waarbij een bromfietsberijdster in aanraking was gekomen met zijn auto. Mr Lebret zei van oordeel te zijn, dat van B. toch beter had moeten op letten alvorens hij aan de lceenmanoeu- vre op dit punt was begonnen. Zodra de Middelburger het over d Abdij heeft wordt hij lyrisch: ,en:g in Nederland. ,Waar vindt Je zo'n heerlijke stilte', enz. Dus gingen wij, als niet Middelburgers, ijlings naar het Abdijplein, om bij een kopje kof fie in het hotel ,De Abdij' van die enigheid en die stilte te genieten. Nu enig was het maar de stilte was er niet. Want terwijl een aantal nijvere lieden met overgave aan het restau reren (lees: stenen bikken) waren werden hun een onafgebroken strooirr arbeidsvitaminen toegediend, die wel licht de werklust bevorderden, doch zeker niet de lust. om nog eens naai het Abdijpelin terug te keren. Wan! er is geen groter disharmonie denk baar dan een Abdijplein, waar de stilte verscheurd word- door ,Bunv mei petrus' en dergelijke muzikalitei. ten. Onbegrijpelijk, dat het gebruik van (draagbare) radio's daar niet is verboden! H. G. F. Sasburg tijdelijk ln Middelburg. STEMMEN Er is de laatste dagen steen en een geklaagd over de geringe opkomst van stemmers. Er zijn allerlei rede nen voor aangevoerd, niaar over de handeling van liet stemmen zelf is feitelijk niet gesproken. Laten we het daar eens over hebben, wat doet de volwassen of lievei meerderjarige kiezer op de grote dag dat hij zijn stem mag (niet meer moet!) uitbrengen? Hij begeeft zich naar het min of meer afgelegen stem bureau en onder het toezend oog van de diverse laat ons zeggen perso neelsleden of burallsten. mag hl jeen vakje rood maken, nadat zijn naam bijvoorbeeld Jansen, P; is opgele zen. Na een beleefde of al niet be antwoorde groet mag hij het lokaal weer verlaten. Van lokaalvredebreuk is geen sprake, integendeel, hij heeft het schamele schoollokaal alle eei de kiezer we. 7an hem moeten de heren en dames gekozenen het toch hebben! Tevoren wel, met goed uitgebalanceerde betogen en compli menten aan het adres van zijn intel ligentie. Maar op de grote dag zeil is daarvan niets meer te bespeuren Hij mag zijn vakje rood maken cn daarmee basta. Daarvoor hoeft hij helemaal niet Intelligent te zijn, ja hij hoeft niet eens te denken en schrijven ls er evenmin bij: zijn zoontje van zes zou het al even goed kunnen doen. Zou een en ander niet hebben kunnen bijdragen aan de slechte opkomst van de kiezers? Zou daar nu niets aan te doen zijn? Als het toch zo weinig storm loopt op de stembureaus, waarom dan de stemmer niet de gelegenheid gegeven zijn keuze te motiveren? Een stem is toch zo iets als een liefdesverkla ring, die best nader gemotiveerd kan worden. In de ruimte die in elk vak is opengelaten is best plaats voor een bondige motivering. Dan zou hel controleren der stemmen ook een aangenamer werk worden. Meer werk weliswaar, maar niet zo béte. Dan zou stemmen waarachtig kiezen worden. D. A. de Graaf, Goes. U meent, dat we ons leger zwaar der moeten toerusten. Motief: NAVO, vereenvoudigd gezegd: anders komen de Russen. Ik laat nu even daar ten koste van welke menselijke waarden deze zwaardere uitrusting zal moeten ge beuren. Ik laat eveneens daar, dat, wanneer ooit in West-Duitsland de Nothstandsgezetze in werking moch ten komen, het overbiddelijk einde zijn zal, dat de Rus aan de Noord zee staat,, ik laait dat alles even daar en bepaal me tot de vraag: Verdienen wij dat de Russen niet komen Zolang wij het niet verder bren gen <üan die armzalige 0.7 procent wel uitgerekend van ons na- tionaa' inkomen ten behoeve van de arme landen en hóe dan n meer neo-kolonialisme dan wat ders, en met welk schijnheilig bra- vehendrikgezicht dan óók nog antwoord ik: neen. dat verdienen wij niet. U moet het óók weten, dat ln onze ionge jaren een vrome jood er naar behoorde te streven, 10 procent van zijn inkomen voor altruïstische doeleinden te bestemmen en dat er genoeg waren, die dat gebod ernstig naimen. Laat ik hier met grote eer bied één naam noemen, waarvan ik zeker ben: de oude Jozef Gerzon uit Groningen, in de jaren van de eerste wereldoorlog of daaromtrent. Dat was wat anders dan het geknieper en geknibbel op die 0.7 procent, met Zolang ons volk niet, als Jozef, éérst 10 procent apart zet voor wer kelijke hulp aan de miljoenen mise rabelen, waarvan het in de wereld krioelt, mag er mijns inziens niet eens over militaire lasten gesproken worden. Eerst die 10 procentI En zonder smoesjes! Daarna kunnen wc over de verdeling van de rest van de na/tiionale koek gaan praten. Een irreëel standpunt? Waarom? Is het uwe reëler? Menselijk waardiger soms? Moesten we ons niet schamen, wanneer we toevallig, door toepas sing van de middelen der stomp zinnigheid en wat zijn de we gen van geweld anders dan dat? zouden overleven, in plaats vatn als fatsoenlijke menselijke mensen, zoals het behoort, naar de bliksem te worden geholpen? Omdat we niet anders hebben verdiend! Het is maar, waar men zijn prioriteiten plaatsen wil: bij een nuttig en menselijk gebruik van het gemeenschapsgeld, dan wel het liever vruchteloos in het water gooien Ja, in het wa ter gooien! Herinnert u zich uit de tweede wereldoorlog de V-énen, die voor Antwerpen bestemd waren? Je vond ze overal elders óók. Ik heb het zelf gezien, hoe er een op Eer beek gevallen was elf doden. Dacht u dat als straks het circus begint en dat doet het binnen drie maanden omtrent Vietnam - Cambodja, wat het officiële Ameri ka ook liegen moge. en het zal heus zijn repercussies wel vinden dacht u. dat dan al die mooie .tac tische kernwapens' precies volgens briefje zullen vallen? En dat dit de laatste descalatie wezen zal, waar de stompzinnigheid eenmaal regeert Kok, kom, professor, waar ls uw mensenkennis? De meerderheid van de betrokken slaven weet niet eens van het bestaan van een Holland af. U noch ik, NAVO noch War- schaupakt kan dit tenslotte anders dan bij toeval overleven en moeten wc nu werkelijk op zó'n overleven, op dat. overleven, met die midde len prijs stellen. Ik hoef niet. (k herhaal nog eens: het is alleen maar een kwestie van prioriteiten. Wil men zijn voorkeuren plaatsen in de richting van de intelligentie en de menselijkheid, die we zo zachtjes aan tegen beter weten in de mens toeschrijven, of willen we .veiligheidshalve' nota bene! toch maar liever wedden op de wrede stompzirtnigheid van de .naakte aap?' Laten we nu maar eerst voor de dag komen met onze 10 procent! J. C. van Schagen. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN B en w van Vlissingen hebben met de heer J. Barentsen te West-Souburg overeenstemming bereikt over de aankoop \an 55.400 vierkante meter grond aan de Lange Leenweg in het bestemmingsplan Noord. Voor de uit voering van de oost-westverbinding in dit plan is het noodzakelijk dat de ge meente deze grond in eigendom krijgt. B eu w stellen de raad voor de grond aan te kopen voor in totaal ƒ180.475. Voor de uitvoering van het in voorberei-j ding zijnde bestemmingsplan volkstuinen ln Lamnierenburg moet de gemeente de beschikking krijgen over 15.210 vier kante meter grond bij de Ge/rbrandy- j straat. Met de eigenaar, de heer F. van| Vlaanderen, is over de verkoop overeen stemming bereikt. B en w stellen de raad voor de grond aan te kopen voor in totaal -13.533. De heer R. Hane. maayer heeft aan de gemeente verzocht een 37 vierkante meter grond naast zijn woning aan de Juüanalaan te verkopen.! B en w stellen de raad voor de grond tel verkopen voor een som %'an 1.100. Met de heer A. Barentsen te Oost-Souburg I heeft de gemeente overeenstemming be reikt over de aankoop van ongeveer 365 vierkante meter grond ln het bestem mingsplan Souburg-Noord. B en w vra gen de raad voor'deze aankoop ƒ8.588 beschikbaar te stellen. Het organisatiecomité van de agrarisch dagen Walcheren heeft de gemeente Vlissingen verzocht een bijdrage te le veren in de kosten van de op 10 en 11 juli op een terrein van de heer A. Mal- jaars te Oostkapelle te houden Waücher- se fokveedagen. B en w stellen de raad voor een subsiside te verlenen van 150. Aan dc Nederlandse economische hoge school te Rotterdam zijn geslaagd voor 'het kandidaatsexamen in de economi sche wetenschappenJ. L. Phernam- bucq te Weméldinge en J. Lampert te Middelburg. Aan de Brabantse medische analisten- school te Breda slaagde voor het diplo ma. kltnisch-chemi8ch analiste, niveau hbo a, mej. Janny Verschurre te Dord- dredht. Aan het instituut Cuppen a-Geurs te Eindhoven slaagde dezer dagen mejuf frouw S. de Poorter uit Axel voor het examen costumière.coupeuse. Voor het mavo-eindexamen met midden standscursus slaagden te Sint-Anna- land Janneke Burgeis en Joke Goede- gebure. Voor het mavo-examen zonder middenstandscursus slaagden Maarten Heijboer en Jo Goedegebuure. Aan de scholengemeenschap ,De Vak school' te Goes slaagden voor het peda gogisch getuigschrift behorende bij de akme Na. L. den Braber te Sint-Philips- land, A. Cappon te Zuidzande, M. A. v. d. Ent te Vlissingen, J. J. Imanse te Goes, L. A. Wlskerke te Wilhettmina- dorp, M. D. S. Geensen te Middelburg. In Breda slaagde voor hef diploma fy siotherapie Annemarie Joosse te Mid delburg. VLISSINGEN In antwoord op een vraag van de heer E. de Priester (pvda) hebben b en w van Vlissingen een op somming gegeven van infrastructuur objecten die ïn aanmerking zijn geko men en naar de mening van b en w in aanmerking komen voor subsidiëring. In de sporthal is door het rijk voor 200.000 en door de provincie voor 175.000 gesubsidieerd. Aan de staats secretaris van erin is ln overweging ge geven om de subsidie voor liet zwem badcomplex te bepalen op 265.000. De kosten van de openbare los- en laadkade im de haven van Vlissingen- Oost, die geraamd zijn op 13.5001)00, zullen bij wijze van voorschot door het ministerie van verkeer en waterstaat aan het Havenschap .Vlissingen' i. o. worden verstrekt. Voor de overbrugging van hot kanaal door Walcheren is aan de minister van economische zaken een zo hoog mogelijke bijdrage gevraagd. Een toegezegde subsidie in de aanleg- kosten van het parkeerterrein West- duin werd Ingetrokken omdat niet aan de voorwaarde werd voldaan dat het bmnen drie jaar moest zijn voltooid. De goedkeuring aan het plan Westduin is inmiddels onthouden, zodat een ipeuw plan zal moeten worden vastgesteld, waarna opnieuw zal worden bezien of een verzoek om rijkssubsidie kan worden ingediend. Door het ministerie van arm iis een subsidie van 200.000 toegezegd voor de aanleg van het sport veldencomplex aan de Koudekei-kseweg. Betreffende de uitbreiding van het sportveldencomplex in Oost-Souburg is een verzoek om subsidie ingediend. Dit geld ook voor het wijkcentrum Paau- wenburg. B en w Middelburg: aanpassing politieverordening J ID DELBURG Burgemeester en wethouders van Middel burg willen over een betere rechtsgrond beschikken om te kun nen optreden tegen wie zich onbevoegd in leegstaande panden zou opbonden. Om dat optreden beter mogelijk te maken, stelt het college de raad voor om in de algemene politie verordening een verbod daartoe op te nemen. Dit nieuwe artikel luidt volledig: .Het is verboden, zonder daartoe bevoegd te zijn, zich te bevinden op of in, in aanbouw zijnde, leegstaande onbewoonbare of in sloop zijnde gebouwen'. De raad, die dit voorstel in zijn vergadering van maandag 29 juni zal be handelen, wordt tenslotte ook gevraagd om de verordening onmiddellijk in werking te laten treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4