Duitse en Nederlandse schoolvakanties beginnen in 1971 nagenoeg tegelijk Heath vormt nieuwe regering EEG verwacht geen verandering PLEIDOOI VOOR COÖRDINATIE VAKANTIESPREIDING Zes maanden voor botersmokkel Geen bezwaren tegen inschakelen narcosebroeders' Agent slaat agent met gummiknuppel FUSIECODE IN WERKING Loek Zonneveld in hoger beroep vrij REACTIES OP NEDERLAAG VAN WILSON Kabouterpostdienst heeft eigen zegels en Prinses Margriet met echtgenoot naar Suriname en Canada OPINIEPEILERS IN ENGELAND VERRAST NEDERLANDSE COMMENTAREN OP BRITSE VERKIEZINGSUITSLAG NA BRITSE VERKIEZINGEN Problemen ZATERDAG 20 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DEN HAAG (ANP) In 1971 zullen de schoolvakanties in Noordrijn-We8tfalen op 24 juni beginnen, terwijl de Nederland se schoolkinderen één dag later vakantie krijgen. Dit betekent dat juist In het eerste week einde, namelijk op vrijdag 25 juni en zaterdag 26 juni 1971, van de eerste vakantieperiode die het bestuur van de Stichting van de Arbeid aanbeveelt aan die ondernemingen die tot slui ting van het gehele bedrijf we gens vakantie wensen over te gaan, een zeer grote drukte op de verkeerswegen in Nederland en in de bondsrepubliek Duits land kan worden verwacht. Dit blijkt uit een advies dat het be stuur van de Stichting- van de Ar beid aan de minister van sociale za ken en volksgezondheid ook dit jaar weer heeft uitgebracht over de va kantiespreiding. In dit advies, dat een rouleringsschema aanbeveelt voor bednijfsvalcantiespreiding in 1971 en volgende jaren, zoals dat in vorige adviezen :n feite reeds was begrepen, herhaalt het bestuur van de Stichting van de Arbeid haar mening over coördinatie vain de vakantie- gaat daarbij vooral om het be gin van de vakantieperioden in de .Lander' van de bondsrepubliek en in het bijzonder van Noord-Rijn-West- falen. Het bestuur van de stichting dringt er op aan tijdig in 1971 te waar schuwen voor de in het weekeinde van 26 en 27 juni van dat jaar te ver wachten verkeersdrukte in ons land en Ln de bondsrepubliek te waar. schuwen. Het internationale overleg over een goede coördinatie van de vakantie spreiding moet, vooral met het oogl op het maken van afspraken voor een reeks jaren (met ingang van 1972) worden voortgezet. enz. Een vakantie buiten de ach ooi- vakanties betekent namelijk op zrich- zelf al een verlichting van het va lt antieprobleem. Het bestuur herinnert er aan dat het vraagstuk van de schoolvakan tie op zijn suggestie inmiddels aan de orde is gesteld in de coördinatie, commissie vakanticapreiding. Het be stuur dringt er op aan dat de be sprekingen in die commissie spoedig tot zo'n regeling zuilen leiden dat eon ruimer en effectiever vakantie- spreiding mogelijk wordt. Vijf jaar Schema BOULOGNE SUR MER (AFP) De rechtbank in de Franse plaats Boulogne sur Mer heeft vrijdag twee Nederlan ders, de 34 -jarige A. S. en de 23-jarige F. Z. wegens smokkel tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een van hun medeplichtigen, de 28-jarige O. T. werd bij verstek tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Betrokkenen zijn schuldig bevonden aan het smokkelen van achttien ton boter. In de nacht van 25 op 26 januari wer den zij door de Franse douane betrapt op het lossen van de boter uit het Ne. derlandse schip .Holchaat' en het over. laden in twee vrachtwagens in de ha ven van Calais. Zij namen de vlucht maar twee van hen konden snel worden gearresteerd, de kapitein A. S. en de matroos F. Z., O. T. en de 64-jarige M_ K. zijn voortvluchtig. S., Z. en T. zijn tevens veroordeeld tot een boete van 3,1 miljoen frank. De som die de boter heeft opgebracht, 137.730 frank, is eveneens in beslag ge nomen. FRANSEN EN ROEMENEN BEPLEITEN CONFERENTIE OVER EUROPA PARIJS (RTR) Frankrijk en Roe menië zijn het erover eens dat de vei. ligheïd in Europa zal worden bevor derd door een conferentie, die bewerk, stelligt dat rivaliteit tussen machtsblok. >enadering tus- a gemeenschap- de president iescu, vrijdag uitg'~ geven aan het slot van een vijfdaags b zoek van het Roemeense staatshoofd a; Frankrijk. De politiek der blokken moet volgens de twee staatslieden worden vervangen door .een veiligheidsorganisatie met een stel sel van verbintenissen en ooncrete maat. regelen, die het gebruik van geweld uit sluiten en de vreedzame ontwikkeling verzekeren van de Europese landen in een klimaat van ontspanning, vriend schappelijke verstandhouding en samen werking'. Gepleit wordt voor eerbiedi ging van de onafhankelijkheid, soeverei- nitiet en gelijkheid van etaten en niet. Inmenging in hun interne aangelegehe-- de. ,Een aantasting van deze beginselen werkt spanning in de hand, en conflic ten met ernstige consequenties voor de vrede en samenwerking tussen de vol ken', aldus Pompidou en Ceausescu. DEN HAAG (ANP) Het inscha kelen van .narcosebroeders' in zieken huizen brengt geen bijzondere gevaren voor de patiënten met zich mee. Staats secretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) heeft, dit geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid Die- De heer Diepenhorst had de cretaris gevraagd of hij erv; hoogte was dat er in Nederland een ernstig tekort bestaat aan anaesthesis- ten. als gevolg waarvan in toenemende mate hulpkrachten .narcosebroeders' moeten worden ingeschakeld. Daardoor zou volgens de heer Diepen horst in de eerste plaats gevaren ont staan voor de patiënten. In zijn antwoord merkt de staatsse cretaris op dat hot vanzelfsprekend groot verschil maakt waarvoor men de .narcosebroeders' inzet. Men dient daarbij volgens de staatsse cretaris te letten op de genoten oplei ding de opgedane ervaring en de te verrichten handelingen. Het geheel zelfstandig en volledig nar cose geven door goed opgeleide of ge routineerde niet-artsen onder leiding van de operateur komt aldus de staats secretaris op het totaal aantal verrich tingen in geringe mate voor. Op ruimer schaal geschiedt wel en met een meer permanent karakter de inschakeling van de narcosebroeder ter assistentie van de nnaesthesist onder wiens leiding en controle en op wiens aanwijzingen hij werkt. Aangenomen kan worden, al dus de staatsseerbaris dat naarmate het tekort aan anaestheist.cn vermin dert, het inschakelen vam narcosebroe ders voor zelfstandig toedienen van nar cose in afnemende mate zal plaats vin den. In zijn antwoord zegt de heer Krui singa dat het verschijnsel van een te kort aan vrouw- en mankracht zich ove rigens niet beperkt tot het deelgebied van het specialisme der anaethesië. De zeer snelle ontwikkelingen op het ter rein van de volksgezondheid betekenen dat ondanks een van jaar tot jaar sterk toenemend personeelsbestand ui vrijwel alle sectoren van werkers in de gezond heidszorg er een relatief tekort blijft. Voor 1971 heeft het bestuur van de stichting, zoalB ook al uit vroegere adviezen bleek, voor de drie perioden voor aanbevolen bedrijfsvakantie slui tingen het volgende schema opgezet: Eerste periode, zaterdag 26 juni tot en met zaterdag 10 juli, het gedeel te van Nederland bezuiden de grote rivieren: Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Tweede periode, zaterdag 10 Juli tot en met zaterdag 24 juli, het oosten en het noorden van Nederland plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie. Derde periode, zaterdag 24 juli tot en met zaterdag 7 augustus, het wes ten van Nederland: Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, Alsmede Gelder land ten noorden en ten westen van de rivieren plus de metaalindustrie. Evenals vorige jaren vestigt het be stuur van de Stichting van de Ar beid er met nadruk de aandacht op, dat met dit schema uiteraard op geen enkele wijze wordt voorgeschreven wanneer men met vakantie zou moe. Ook nu is het een aan- gaan. ,'eung. Het bestuur DEN HAGG (GP) In de Kenau straat in Scheveningen heeft donder dagavond een Haagse politieman een andere Haagse politieman met een gum. miknuppel op net hoofd geslagen. Het slachtoffer werd voor controle en niet een enorme buil naar het Rode Kruis- ziekenlu^s gebraeht. De agenten waren te hulp een ru2ie makende dronken vrouw tot kalmte te brengen. Het publiek koos de partij van de scheldende vrouw on der invloed en sprong één van de po litiemannen op de nek. Bij een poging zijn in het nauw geraakte collega te heLpen, sloeg een van de agenten de plank mis. Een derde agent, die een voorbijgangster tot doorlopen maanden werd door een hond in de benen ge beten. Ook hij moest naar het Rode Kruisziekenhuis worden gebracht. vrijwillige DEN HAAG (GPD) fu.siecode, korte tijd geleden opgesteld der stichting deelt door de Sociaal Economische Raad, its hi zijn advies aan de minister mee dat een veel grotere vakantiesprei ding de voorkeur verdient. De uit breiding der vakanties en de bezwa ren die aan een concentratie van de vakantie in de zomermaanden zijn verbonden nopen daartoe. Het komt het bestuur der stichting voor dat aan deze veel grot? vakan- triespreiding meer aandacht moet worden geschonken. Niet alleen door de werknemers, maar ook door de ondernemingsraden, personeelchefs .rijdag in werking getreden, zo heeft SER-voorzitter drs J. W. de Pous vrij. dag beslist. De fusiecode behelst een aantal ge dragsregels die bij fusies in acht moe ten worden genomen ter bescherming van werkneme«3 en aandeelhouders. Ook is thans de commissie voor fusie aangelegenheden, die toezicht moet hou den op de naleving van de code samen gesteld. Voorzitter is prof. dr P. Kuin. AMSTERDAM (ANP) De raadka mer van het Amsterdamse gerechtshof beeft vrijdagmiddag de Beverwijkse on derwijzer Loek Zonneveld in vrijheid gesteld, die in voorarrest zat. Hij was op 3 juni jongstleden door de Haarlemse politie gearresteerd onder WASHINGTON. MOSKOU. BONN, LONDEN (REUTER, AFP, DPA) De Amerikaanse president Nixon heeft vrij dag de leider van de conservatieven, Ed-1 "j. ward Heath, telefonisch geluk gewenst Yaa wk rS va-n de met de overwinning van zijn partij. Vol-1 k?^^ers jan de eens de woordvoerder van het Witte I o^che academie rn Beverwijk &uis heeft Nixon Heath gezegd dat hij j "iLaiiem5? P°,'hechter De raadkamer verwacht da. da todltUmSl L«. 'SS 8 be- luis heeft Nixon Heath gezegd dat hij rerwacht dat de traditionele nauwe be-1X - "I" '"".ddm trekkingen tussen beide landen tijdens IY]™ ^!n»^!ioud.Hïg: de ambtsperiode van de nieuwe regering da».®1}-. Zc>nneveld zullen worden voortgezet. schikking in hoger De president heeft ook de verslagen stel damse "Of. premier Harold Wilson gebeld en zijnl .persoonlijke sympathie' en medeleven met de nederlaag van Wilson uitgespro ken. ging van deze be. beroep bij het Am- Het bestuur der stichting heeft In het advies aan minister Roolvink, de lijn der in de adviezen van af gelopen jaren neergelegde roulatic- schema's volgende, voor de komende zes jaar zo'n schema opgesteld. Voor de vijf jaren na 1971 ziet het er als volgt uit- 1972 eerste periode, noorden en oos ten plus bouw en textiel; tweede periode, provincies bezuiden de gro te rivieren; derde per.ode. weder om het westen (plus het reeds aan geduide deel van Gelderland; en de metaalindustrie. In 1973, eerste periode, wederom noorden en oosten en bouw en tex tiel. tweede periode, het westen en de metaalindustrie; derde periode govincies bezuiden de grote rivieren. 1974, eerste per.ode, het westen en de metaalindustrie; tweede perio de, het noorden en oosten plus bouw en textiel; derde periode wederom provincies bezuiden de grote rivieren. In 1975, eerste periode, wederom het westen en de metaalindustrie: twee de periode, provincies bezuiden de grote rivieren, derdle periode noor- dem en oosten plus bouw en textiel. In 1976, eerste periode, provincies bezuiden de grote rivieren, tweede periode, het westen plus de metaal industrie; derde periode, wederom AMSTERDAM De alterna. tieve postdienst van Oranje Vrij. staat in Amsterdam komt zater dag met zijn eerste serie postze gels. Volgens een communiqué van de postaienst is Oranje Vrijstaat hiermee wat de hoofdstad betreft onafhankelijk geworden van het .monopolistiese' staatsbedrijf der posterijen van de staat der Neder landen. De alternatieve PTT, die met drie postkabouters werkt, bezorgt de poststukken van de departementen en diensten van Oranje Vrijstaat bij de geadresseerden in Amster dam. De serie postzegels omvat vier waarden: 10. 15. 25 en 50 cent. De afbeelding op de zegels betreft de proclamatie van de staat op 5 februari 1970. Voor verzamelaars rijn ook eerste-dag-enveloppen ver krijgbaar. De oplage hiervan be- Iraagt vijfduizend exemplaren. DEN HAAG (.ANP) Op uitnodiging van de regering van Suriname zullen i prinses Margriet en mr Pi eter van Vol-1 fenhoven van 11 tot 17 augustus aan staande een bezoek aan Suriname bren gen. Op hun huwelijksreis in 1967 brachten zij reeds een bezoek aan de Nederlandse Antillen. In aansluiting op hun verblijf in Suri name reist het paar naar Canada, waar prinses Margriet op 21 augustus, op uitnodiging van de president van de .Canadian National Exhibition' de 92ste Canadsse nationale jaarbeurs off.cieel zal openen, die tot 7 september in To ronto zal worden gehouden. Aan deze groots opgezette jaarbeurs, die jaarlijks miljoenen bezoeker trekt, nemen dit maal tien landen deel. Ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag van onze bevrijding, waaraan Ca nada een zo groot aandeel heeft gehad, zal ook on3 land op de Canadian Na tional Exhibition met een officiële in. zending zijn vertegenwoordigd. Deze in zending bestaat uit een keurcollectie; van Nederlandse expo rtprodu kt en en is samengesteld door de economische voor. lichtmgsdiemst, in samenwerking met; het ministerie van landbouw en visserij, LONDEN (AP! De BrUse bu. reaus, die opiniepeilingen verrich ten, rijn pijnlijk verra.it door het feit dat de verwachte Labour ze ve in een oonservatiave overwinning is verkeerd. Een Labowrm i nis ter hce/t reeds getuit een diepgaand onderzoek naar hun methoden h» te stellen. Slechts één bureau, Opinion Re search, verwachtte een conscrva- tieve zege voor de verkiezingen en dat. was dan een zege oiot slechts één procent verschil. Alle andere bureaus verwachtt-n een Lafxcirzege mei een verschil van iso'n 7 pet. ,De politici in ons land zullen de opiniepeilingen nimmer meer vertrouwen' zei een spreker voor de televisie. Een andere z' i .dit is de avond, waarop het plafond neerstort op de opiniepeilers'. De directeuren van dr bureaus ver klaarden in ren interview voor de televisie dat de fout voornamelijk te wijten was aan de geringe op. komst van de Labouraanhang. Frank Fer van National Opinion Poll (nop) zei- ,\fisch:<n hebben wij de Labour kiezers zei/voldaan gemaakt' dat was ook de klacht van Denis Howell, de Labour, minister voor sportzaken die zei: ,Ik ben van mening dat een groot aantal Labouraannaingcrs niet is opgekomen omdat zij van oordeel waren dal de slag reeds was ge wonnen dogr alles wat -tij i sn de opinieonderzoekrs hadden ge hoord en gelezen.' Hij zei dat een studie nodig was om aan de weet te komen in hoe verre de opinieonderzoekers de democratische processen tn Groot- Brittannië beïnvloeden. Slot van pagina 1 wapens aan Zuid-Afrika te verkopen, ,niet alleen onlogisch, maar ook immo reel' noemde. Wilson Voor Wilson, die. althans uiterlijk, ab soluut zeker van de overwinning scheen, kwam de slag natuurlijk hard aan. Maar hij reageerde met grote waardig heid op zijn nederlaag. Het is voor La bour in zoverre meegevallen dat 't geen conservatieve aardverschuiving is ge worden en voor de progressieve conser vatieven zelf dat de partij niet verder naar rechts is afgezakt. Want al wer den er enige PouelLaanhangers geko zen, hen werd in de meeste gevallen een halt toegeroepen. Met name in Surbiton en wat belangrijker is in enkele grote immigrantencentra in de West Mid. lands, waar Labour zich wist te hand haven. Powell's invloed kostte echter mevrouw Jennie Lee, de weduwe van Aneurm Be- van en minister voor kunstzaken, haar zetel dn Cannock, dat zij dertig jaar had vertegenwoordigd. Powell's agressieve campagne heeft echter ongetwijfeld tot Labour's val bijgedragen. Paisley een meerderheid van 22.000 van de Ul ster Unionisten :n een eigen meerder heid van ruim 2.000 om te zetten. Dit is een gevaarlijke situatie voor het explosieve ulster. Paisley die met een de oorlog verklaarde aan de gema tigde Ulster premier majoor James Chi chester Clark en dreigend eraan toe voegde dat de kalmte thans voorbij la, zal temidden van de conservatieve ban ken plaatsnemen en zijn luide stem die reeds _n het parlement van Stor. mont klinkt, ook in Westminster laten schallen waar hij direct zal worden ge confronteerd met het politieke wonder kind de fel-revolutionaire Bernadette Devlin die met een aanzienlijke grote meerderheid voor Mid Ulster werd her kozen. Zij kreeg niet minder dan 37.000 stem men. Behalve mevrouw Lee en George Brown, Labour's plaatsvervangende fractieleider, zijn nog andere beken de Labour-figuren in deze verkiezin gen gesneuveld. Onder andere de rechtse Woodrow Wyatt en de uitge ver Robert Maxwell. Wilson die pas 53 jaar is zal hard terug, vechten. Hij blijft zo goed als zeker de meest fascinerende parlementariër ir het nieuwe Lagerhuis. Hij zei grootmoe dig dat hij altijd voor Heath bewondering had gekoesterd. De conservatieven dreögen ook ln verle genheid te worden gebracht door de triomf van dominee Ian Paisley de fa naticus uit Noor.l-Ierland die thans in het Lagerhuis door Noord-Antrim is af gevaardigd. Hij veroverde de zetel door LONDEN: Premier Wilson en zijn vrouw hadden, naar male de Britse verkiezingsuitslagen be kend werden, steeds minder reden tot vrolijkheid: de Labourpartij verloor véle zetels. Wilson gaf toe dat hij de huisvrou-| de betere leider kon doorgaan hoewel nu wen wegens de stijgende prijzen tegen de overwinningsroes reeds luv. t. om de zich had. twijfel over diecis gemakkelijk schij- - nende oplossingen reeds begint te kna- Llberalen fe"der hoort men de klacht dat Wilson e verkiezingen waren een ramp voor i door overhaast te werk te gaan dc ver. de liberalen die hun twaalf zetels tot kiezingen niet behoorlijk h.cit voorbe- zes zagen ineen krimpen. Velen vragen zich af of zij als nationale partij thans niet hebben afgedaan. Maar niet verge, ten mag worden dat zij nog altijd op twee miljoen stemmen kunnen bogen, welke echter in dl' grillige kiessysteem geen kans op voldoende zetels maken. De conservatieve vloedgolf heeft ook de ƒƒ.- Schotse en Welsh nationalisten, die elk één zetel hadden, verzwolgen. Labour 'JK- heroverde enkele zetels die bij tussen tijdse verkiezingen aan de conservatie- ven. liberalen of nationalisten waren ■4^' verloren gegaan Het waren Walthamstow West, Oldham West, Swindon Acton. Glasgow Pollok en Dudley (van de con servatieven), Birmingham Ladywood (van de liberalen), Hamilton (van dc- Scbotee nationalisten) en Carmarthen van de Welsh nationalisten). De conservatieven kaapten Orpington., Cheadle en Bodmin van de liberalen., Opkomst Russen ,De ontevredenheid van de Britten over de politiek van de labourregering is sterker geweest dat de twijfels over de beloften van de conservatieven'. Dit schreef vrijdagavond het Russische re geringsblad .ïzwestia' in een eerste commentaar op de uitslag van de Britse verkiezingen. Deze woorden weerspie gelen, aldus het Frans persbureau AFP, de duidelijke onverschilligheid van de Russen ten aanzien van de verandering die zich in Groot-Brittannië heeft vol trokken. Bonn In socialistische en liberale kringen in Bonn heeft men spijt over de nederlaag van labour uitgedrukt. In kringen van de oppositionele christen-democraten was men daarentegen tevreden. De Westduitse regering heeft zich over de politieke verandering in Groot-Brittan nië nog niet officieel uitgelaten. Voldoening De Britse werkgevers hebben vrijdag hun voldoening uitgesproken over de zege der conservatieven. Zij waren van mening, dat de industrieel bij de rege ringswisseling gebaat zal zijn. In een vrijdagmiddag uitgegeven verkla ring van net Verbond van de Britse In dustrie (CBI) wordt gezegd, dat on danks de conservatieve overwinning toch twee Impopulaire maatregelen van de labourregering van kracht zullen blij ven. Het betreft hier de instelling van een commissie voor de Industrie en de hoofdarbeiders en het wetsontwerp op de betrekkingen tussen de verschillende industriële ondernemingen. De hoofdoorzaak van Labour's ver lies is, zoals ook uit de latere uit spraken bleek, het oude liedje te geringe opkomst van de traditionele Labour-kiezers. Ten dele komt dit door de gebrekkig plaatselijke orga-j nisaties. Maar ook deed zich nogj steeds de grote schade gelden welke, Wilsons impopulaire financiële loon- en vakbondspolitiek jarenlang in ei. gen kring heeft aangericht. WILSON esondanks leek het er gedurende het reid. De Tories proliteerden er ook van eerste deel van de verkiezingscampagne doordat Labour's middenweg bij veie 3) dat Wilson moeiteloos op grond van kiezers terecht de indruk wekte dat jn persoonlijkheid zou winnen. Wilson Wilson in vele opzichten een conserva- j tieve lijn volgde, zodat men zich lie- t ver het echte artikel dan liet namaak het zonnige land zender diep op de wer-aanschafte of hij de stembus weg bleef, kelijke problemen in te gaan. Indien de De beurs en het grote zakenleven jube- campagne tien dagen zou hebben ge- len omdat ze niet on een conservatieve duurd zou het in het politieke vacuum zege hadden gerekend en zij menen dat zonder parlement en dé gezapige sfeeri de conservatieven hen beter begrijpen, veroorzaakt door deze stralendé zomer j De koersen vlogen omhoog Maar zelfs waarschijnlijk glansrijk hebben gewon-, uit die kring is Heath a! gewaarschuwd nen- i tegen een al te hardhandig aanpakken In de onwezenlijke verkiezmgsatmosfeer van de vakbonden welke averechtse ge- van beide partijen leek het er op als-1 volgen zou kunnen meebrengen, of de buitenwereld in het geheel niet Men oefent ook kritiek op dc belangrij- meer bestond. Maar tenslotte ontwaak-1 ke economische denkbeelden van de par te de kiezer door toedoen zowel van het, tij. Reden temeer om een levendige La- lawaai van Powell als door het alarmbouroppositïe te verwachten in een s:- dat Heath sloeg zodra zich zorgelijk eco- J tuatie die psychologisch gesprok', n een verandering nodig maakte omdat Wil sons politieke stij1. het alwetend genie en de' sterke man suggereren die hij niet was, ongetwjjfeld'velen heeft ge ïrriteerd. nomisch nieuws aankondigde. De oude verdrongen herinneringen kwa men weer boven, met als gevolg dat de vroegere anbi-Wllsonstemming herleef de en Heath als de redder in de nood en Vernieuwing' DEN HAAG (ANP) In een commentaar op de uitslag van de Britse verkiezingen herin nert drs W. K. N. Schmelzer, de fractievoorzitter van de KVP in de tweede kamer, er aan dat' de conservatieven en met name de heer Heath de moed hebben gehad om eerder dan labour en dan Wilson duidelijk te kiezen voor de Europese integratie. ,Dit geeft vertrouwen voor de toekomst', aldus de heer Schmelzer. Hij wijst erop, dat opnieuw is bewe zen dat opiniepeilingen voor zo ver zij een voorspellend ka rakter hebben, niet alleen in ons land maar ook in Engeland .niet reserve moeten worden tegemoetgetreden'. Drs Schmelzer constateert onder meer, dat de heer Heath herhaalde lijk getoond heeft een open oog te hebben voor sociale rechtvaardigheid en voor het ontwikkelen vam nieuwe gezondere sociaal-economische ver houdingen. .Voor de economische groei van Engeland kan dit een po sitieve factor zijn', aldus het com mentaar van de KVP-frrtctievoorzit- ter. Toch zal de nieuwe Engelse re gering, naar zijn mening', zich voor zeer grote problemen op dit gebied gesteld zien, mede in verband met de politieke macht van de vakbon den in Engeland. TJi. H. Joekes, lid van de WD_frac- lue in de tweede kamer, gaf de vol gende reactie: .De Labourparty was in de afgelo pen jaren de partij van de gevestig de orde geworden, de conse-vatieven naast de liberalen een partij van de vernieuwing. Ik geloof dat de gebleken machteloosheid van Wil son en de zijnen om grote waag stukken als de economische groei, de positie van de vakbeweging, de volks huisvesting, de belastingpolitiek, de modernisering van de sociale diens ten en de ordeverstoring door onver, draagzame minderheden fundamenteel aan te pakken, de meerderheid naai de conservatieven heeft doen om slaan. heeft dan tot voor kort werd veron dersteld. Hij verwachtte, dat de meer. derheid van de conservatieven geen nadelige invloed zal hebben op de besprekingen over de toetreding van Engeland tot de EEG. Betere papieren' .Verrassend' ,De verkiezingen kunnen voor Euro pa belangwekkende perspectieven ge geven, als de heer Heath dezelfde Eu ropeaan van vroeger blijft', aldus mr Biesheuvel (arp) in een nog voor lopig commentaar. D- nu bekende uitslagen zijn voor de conservatie, ven wel zeer hoopvol, alle opiniepei lingen ten spijt. Niet de opiniepealim. gen, aldus de heer Biesheuvel, maar de gang naar de stembus is tenslotte voor een verkiezing beslissend. .Wil son heeft dit harde feit kennelijk onderschat'. Ook de heren J. Th. Mellema en mr B. W. Biesheuvel, voorzatter van res pectievelijk de QH-fractie en van de ARP-fr actie in de tweede kamer, hebben gereageerd op de uitslagen van de Britse verkiezingen. De heer Mellema gaf als zijn voor lopige zienswijze, de uitslag opmer kelijk verrassend te vinden. Zijn con clusie is, dat Laibour ondanks een man als Wilson, niet die aantrek kingskracht bezit als men voor de verkiezingen verwachtte- De betrek kelijkheid van opiniepeilingen achtte hij met deze uitslag duidelijk aange toond. De heer Mellema meende voorts, dat Internationaal gezien het socialisme vooral ook na de re cente verkiezingen in Duitsland niet <ha aantrekkingekrasftrt meer Teleurstelling Fractievoorzitter Den Uyl van de PvdA geeft het volgende commen taar op de uitslag van de Engelse verkiezingen: .Labour heeft de afge lopen jaren een harde politiek moe ten voeren om Engelana economisch weer op eigen benen te doen staan, dat heeft haar veel polulariteit ge kost. Tot voor kort leek alleen een wonder Labour te kunnen redden, maar het mirakel is niet gebeurd. Ondanks het bewonderenswaardig herstel van de Britse economie komt Labour juist iets te kort, dat is niet verdiend en erg jammer. had het Labour graag gegund om vanuit een positie van economische kracht van Engeland haar program voor social» •a ocdoTWjjötervonmn g trlt voe ren. De conservatieve winst :s een ernstige tegenslag. De Europese zindheïd van Heath staat buiten twij fel. Hij krijgt echter te maken met de gedegen invloed van Powell, die fel tegen toetreding van Engeland tot de EEG is. Voor een beleid, ge richt op gelijke behandeling van men sen van verschillend ras in Engeland, voorspelt deze uitslag weinig goeds. De weerslag hiervan in Afrika 1 met uitblijven. Ook voor de moedige oost-politiek van Willy Brandt ls de Britse ver kiezingsuitslag een tegenvaller. Het is immers niet te verwachten dat de conservatieven Brandt dezelfde war me steun zullen geven, als hij van de Labour-regering kreeg. Gelet op de voorkeur in conservatieve kring voor een Europese kernmacht zal de conservatieve overwinning de kansen op een Europese regeling van vrede en veiligheid niet bevorderen. Britse verkiezingsuitslag is voor de socialisten een bittere teleurstelling en voor Europa geen stap vooruit.' De uitslag van de Engelse verkiezin gen behoeft geen enkel verschil te makes voor de toetreding van Enge land tot de gemeenschappelijke markt, aldus heeft premier De Jong vrijdagavond na de wekelijkse kabi netszitting verklaard. Tory.leader Edward Heath staat bekend als een warm voorstander vam toetreding. De regering verwacht dat de betrekkin gen tussen Nederland en Engeland even vriendelijk zullen b Lij vein als zij tot nu toe zyn geweest. De premier wilde nog geen oordeel geven over het streven van de Britse Torries, een bepaalde aanwezigheid ,Eee*t of Suez* te hamdhaveo. BRUSSEL (ANP) In kringen van de Europese commissie te Brussel, waar men overigens als regel heeft dat nooit commentaar gegeven wordt op verkiezingen in staten, is men de overtuiging toe gedaan dat het voor de komende onderhandelingen tussen de EEG en het Verenigd Koninkrijk geen wezenlijk verschil zal maken wie er op het moment van de gesprek ken met Engeland aan het bewind zullen zijn, de conservatieven of Labour. Men herinnert zich de vorige onderhandelingen die door Heath werden gevoerd en men heeft daar heel goede herinnerin gen aan. mistisch. De Britten hebben lijk gemaakt dat ze bij de EEG wiL len horen en daarover hoeft dus niet laing gesproken te worden. De meeste tijd zal het vergen om de ovcrgangs'.ennijn en overgangs- en aanpassingsmaatregelen vóór de kan didaai-landen vast te stellen, waar bij men zich realiseert dat er ook in de EEG wel bepaalde t teteringen i wordea; wijzigingen die misschien beter tij dens de onderhandelingen gereali seerd kunnen worden dan dat men ze uitstelt tot later, wanneer ze in een club van tien wellicht voor ernstiger verstoringen zouden kunnen zorgen. Niet alleen in kringen van de commiesie maar ook in andere, nauw bij de EEG betrokken kringen in Brussel kan men horen dat een regeringswisseling in Londen zeker geen nadelige of vertra. gende invloed op de onderhandelingen van de EEG met de Britten behoeft te hebben. Men wijst eroo dat Heath altijd een veel vaster omlijnd beleid ge had heeft ten aanzien van dc EEG «ïan Wilson. Heath heeft zich altijd duide lijk uitgesproken ten gunste van de EEG, veel duidelijker" dan de .sfinx* Heath is toen bepaald niet vaag ge- wa*»- In j1'<*i gez-m men weest en liet een zeer capabele indruk;ee? r®genng-HcaÜi dan ook met een achter. Dar. de onderhandelingen toen te*redenr.e:d begroeten Men afsprongen, beklemtoont men nogmaals. acht de perspectieven guns' lag bepaald niet aan de door oe con servatieve regering uitgezonden delega.; tie maar aan de houding van het Fran- (se staatshoofd, generaal De Gaulle. Men Men wijst er overigens wel op dat het is ook zeker niet bevreesd dat een re- nog moeilijk is oni te zegden wat de geringswisseling in Engeland verande- conservatieven van plan zijn. Materiële ring zal brengen in het voor de onder, problemen die er voor Wilson naren, handelingen voorziene tijdschema. De liggen er uiteraard evengoed voor conservatieven hebben een schaduwka. Heath. binet gereed dat onmiddellijk ook de; Men verwacht echter zeker niet dat de onderhandelingszaken kan aanpakken.openingsdatum \an de onderhandelin. Men verwacht dat onder een regering- gen (30 juni in Luxemburg), die niet Heath een deel van de mensen die des. veel moeite is vastgesteld, verschoven tijds de Britse cmderhandelingsdelega- zal worden. Het ligt zelfs in de bedoe- tie bevolkten opnieuw zal aantreden om, ling die dag meer clan alleen maar een de komende onderhandelingen met de formaliteit te laten zijn. Men tracht op gemeenschappen te voeren en nieh acht het moment te bereiken dat er wel de- dat zelfs een voordeel. j gelijk op de dertigste juni het begin Over het verloop van de onderhan-1 van een uiteenzetting van de posities delingen zelf ia men in krasgao vanzal komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9