Afscheid bij ZLM van P. Dekker en E. Wage ZLM-kritiek op landbouwbeleid Gisteren opnieuw op vele plaatsen bosgebied door brand verloren gegaan Jubilarissen bij EHBO gehuldigd BRITANNIA VLISSINGEN BRACHT 4000STE TOURIST MENU OP TAFEL Examens Oude Nederlandse munten gevonden in Zuid-Celebes DERDE ZILVEREN MUNTENVONDST OP ERF IN RAAMSDONKVEER Resultaten Veneco iets achtergebleven 971 ZATERI:>AG 20 JUN' 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN ROOSENDAAL Erelidmaatschap voor scheidende vice-voorzitter ROOSENDAAL ,U bent een figuur van formaat, die bo ven ons Zeeuwen uitsteekt. De Zeeuwse samenleving ziet het ook zo, dat is gebleken tijdens de viering van uw ze ventigste verjaardag*. Dit zei de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland vrijdagmiddag tij dens de algemene vergade ring van de ZLM in Roosen- dal tot de scheidende vice- voorzitter, de heer P. J. J. Dekker. De heer Kaland dankte de heer Dekker na mens het provinciale bestuur voor zijn vele werk in het be lang van de Zeeuwse land bouw. De gedeputeerde richtte zich ook tot MR E. Wage, de algemene secre taris van de ZLM, die de land. bouwmaatschappij gaat verlaten in verband met de aanvaarding van een functie bij de NV Inogen in De Bilt. ,U heeft een eigen Inbreng gehad, zowel op landbouwgebied als op het terrein van de VVV. Het is jammer dat u Zeeland gaat ver laten. aldus de gedeputeerde, die ook enkele woorden sprak tot ir D. v. d. Zaken hoofd van de cul tuurtechnische dienst, die op 15 augustus afscheid zal nermen. De scheidende functionarissen wa ren al eerder toegesproken door ZLM-voorzitter is J. Prins. ,U bijdrage aan het werk van de ZLM was een constante bijdrage U bent geen vroeg- of laatbloeier, maar een constante bloeier', zei de heer Prins tot de heer Dekker. De heer Prins herinnerde met eni ge trots aan het feit dat het bij de ZLM was geweest, waar de heer Dekker zij bestuurlijke loopbaan was begonnen. De ZLM neemt in u afscheid van een bestuurder van groot formaat, die deze maat schappij heeft gediend met vak. manschap en waardevolle infor matie.' De lieer Prins deelde mee, dat het ZLM-hoofdbPstuur had besloten do lieer Dekker te benoemen tot ere-lid van de landbouwmaat- schappij. Tot de heer Wage zei de heer Prins: ,U heeft op uw eigen wajze in houd aan het werk van de ZLM gegeven. Na vier jaar gaat u uw kwaliteiten elders aanwenden. U bent géén typische specialist, al hoewel u aandacht had voor spe cifieke en we ons soms gezamt- lïjk konden ergeren aan dingen, die niet haalbaar waren.' De heer Prins betrok ook me vrouw Wage :n de hulde, memo rerend aan het werk dat de heer Wage had verzet in het belang van de fusie van de Brabantse en Zeeuwse 1 andbouwmaatschap pijen. Hij bood de scheidende func. tionaris een platenspeler aan .want bij goede organisatie en daarbij studie bleek er voor u mu ziek te klinken.' De heer Dekker ricihtte zicih in een bewogen dank woord tot het ZLM-bestuur en de leden, na de heer Kaland voor de hulde van de provincie gedankt te hebben. Hij wees er op dat het de zer dagen tien jaar geleden is, dat de heer Prins als algemeen secre taris in dienst van de ZLM kwam, .Onder uw leiding is de samen werking tussen Brabant en Zee land, mede dank zij de inbreng van de heren Korteweg en Wage, geslaagd,' stelde hij vast. De heer Dekker betrok ook mevrouw Prins in zijn dankwoord. ,De ZLM is voor mij de grote voedingsbodem geweest, waarop ik mij heb kun nen ontplooien, zei de heer Dek ker, die opmerkte' .Als ik 30 jaar jonger was zou ik gaarne weer a! mijn krachten geven om de land en tuinbouw mee te helpen de moeilijke periode, waarin zij nu verkeert, door te komen.' Hij dankte net hoofdbestuur voor het ere-lid maatschap en hoopte dat de ZLM in de komende 50 jaar een belangrijke rol zal blijven spe len in het belang van de Bra bantse- en Zeeuwse boerenstand. Mr Wage zei de ZLM te zien als .zijn eerste meisje, dat echter.ge- lukkig- al wel meer vrijers had gehad.' Hij dankte de heer Prins, zowel als het noofdbestuur en het personeel voor de samenwerking, bok dankte hij het provinciaal be stuur voor de samenwerking op allerlei terrein. Ik ben een Deetje boer geworden Vroeger zag ik al leen. da' het veld groen was. Nu kijk ik ook naar de 9tand van de gewassen, en ik begrijp waarom velen ook in deze moeilijke tijd boer en tuinder willen bliiven,' aldus de heer Wage. SAS VAN GENT Niet minder dan 23 jubilarissen werden vrijdagavond ge huldigd vanwege hun dertig-, vijfen twintig- twintig- vijftien- of tienjarig lidmaatschap van de EHiBO Sas van Gent, die tevens haar dertigjarige be staan vierde. De jubilarissen kregen allen uit handen van wethouder A. C. de Beleir de di verse speldjes en tevens reikte hij de diploma's uit aan 54 geslaagden van de nieuwe EHBO-cursus. Behalve door de heer P. Bockstael, voorzitter van de ka tholieke nationale bond voor EHBO, af deling Sas van Gent, voerden op deze feestelijke vergadering het woord wet houder A. G. de Beleir, dokter E. Du- puy, de docent, de heer Van Aartsen namens de cursisten en de heer P. Valk in zijn hoedanigheid van districtsvoor zitter van de EHBO-afdeling Zeeland. Over en weer werden veel woorden van waardering gesproken vooral ook aan het adres van' dokter Dupuy aOs docent en aan de directie van de stijfsel- en glu- cosefabriek. die door de heer Snijders werd vertegenwoordigd, vanwege het be langeloos beschikbaar stellen"" van de zaal voor de EHBO in het afgelopen sei zoen. Na het officiële gedeelte werd de vloer vrijgemaakt voor een dansje op muziek van een ensemble onder leiding van W. van de WijnckeL Nieuw wegdek tussen Philippine en Driekwart Op de provinciale weg Phüippine-Drie- kwart zijn enkele stukken rijbaan ge asfalteerd. nl enkele honderden meï?rs bij het kruispunt Driekwart zelf, dat tevoren van een kassei-bestrating was voorzien en het stuik van af de bocht in'de Vergaertpolder tot de bebouwde kom der gemeente, waar eveneens kas seien lagen. Dit waren de enigste stuk. ken in het traject, die nog op het aan brengen van een asfaltlaag wachten. De verbeteringen brengen evenwel voor lopig nog het gevaar van opspattend grint met zich. Er werden borden ge plaatst met de aanduiding .veilige snel heid 15 km'. slot van pagina 1 stuk van zaken is gebleken een slecht uitzicht te zijn'. Stilstaande bij bepaalde structuur veranderingen binnen de landbouw wees de heer Prins op ,de slag om de aardappel', de vraag of in het zuidwesten van ons land de consump tieaardappel zijn positie zal kunnen beihoudereen vraagstuk, dat ook wel degelijk met schaalvergroting varband houdt. .Wij kunnen daarbij lang blijven delibereren over welke aanpak en de vorm waarin. Het we zenlijke is natuurlijk of de aardap pelteler bereid is andere verkoopme thoden toe te passen, namelijk ge zamenlijk en of centraal', zo stelde ir. Prins. De ZLM-voorzitter verweet verder de minister van landbouw dat hij ,de ogen dicht houdt als het om con currentievervalsing binnen de EEG gaat. Als er duidelijke aanwijzingen hiervan zijn is de reactie van de minister zwak en zijn houding twee slachtig geweest, maar het feit dat het landbouwschap een gesprek met het kabinet heeft moeten aanvragen heeft kennelijk toch wat ogen ge opend. Ten aanzien van de fruitteelt zwarte bladzijde in de hedendaagse agrarische geschiedenis zijn en- Kele stapjes vooruit gezet... De toe zegging van de kosten van levens onderhoud a fond perdu voor komend jaar en die ten aanzien van de af lossing an overbrugging leningen zijn als zodanig aan te merken, al dus de ZLM-voorzitter. Hij stelde vast dat de staten ge. neraal de minister ruimte heeft ge geven voor een werkelijk beleid, maar de minister is afwachtend en aar zelend. Hij hoopte, dat het land bouwschap aan zijn eisen zal vast houden. De heer Prins schetste een tweetal gedachten over de inhoud van de hulp bij het afzetsysteem, die in ZLM-kringen naar voren zijn geko men namelijk een bijdrage in de ex ploitatiekosten der veilingen onder voorwaarde dat de-structuurwijziging in deze sector een duidelijker stimu lans krijgt, en een renteloos lenlngs- systeern. dat bij fusie of samenwer king zou kunnen worden beschouwd als bijdrage a fond perdu voor de kosten aan de nieuwe opzet verbon den. Industrialisatie Sprekende over de Industrialisatie in Zeeland zei de heer Prins: ten aan zien van de land- en tuinbouw rond het Sloe bljjven wij onze ongerust heid behouden. ,Geen van onze gepu bliceerde gegevens is weerlegd*, wij zullen waarborgen blijven vragen voor een sluitende schaderegeling'. Hij hoopte dat in het kader van de de ze week in mondelinge behandeling gekomen wet op de luchtverontrei niging op judste ruimte aan de be langen van land- en tuinbouw worden gegeven. De heer Prins betreurde dat de re sultaten van het onderzoek over do mogelijkheden van groenzones rond het industriecomplex van het Sloe op zich laten wachten. Over de hin derwet zei hij: in het kader van de problemen rond het Sloegebied: .Het moet toch ook nu naar onze mening al zo zijn, dat in de aanvang bij voorbeeld bij de verlening van de bouwvergunning een vrij duidelijk' indruk bestaat zowel bij industrie als overheid over het ni de verontreiniging en over het feit, dat men binnen de verantwoorde nor men voor de volksgezondheid blijft. Anders lijkt het ons een vrij onze kere zaak de industrie bepaalde in vesteringen te laten doen. Dat men later, mede gezien de technische in. de voorwaarden nader formuleert be hoeft geen bezwaar te zijn'. .Als deze interpretatie niet zo vet bezijden de waarheid is. laat men het dan zeggen. Het onderstreept nog eens het belang van onderzoek, zoals ten aanzien van een raffinaderij in Zeeland is verricht', aldus de ZLM-voorzitter. Na de pauze hield de heer ir B VVarnienhoven, medewerker van d< landbouwkundige afdeling van Unile ver NV een Inleiding over het onder, werp ,De Nederlandse landbouw en de verwerkende industrie', waarbij hij onder andere tot de volgende eon clusies kwam: Landbouw, handel en verwerkende in dustrie hebben elkaar nodig en zijn veel meer partners dan tegenstan ders, hetgeen vooral duidelijk is wan neer men denkt aan de vergroting van de concurrentiekracht van een bepaald gebied. Het is de taak van de industrie om te zorgen dat een tebied .exporteert', hetgeen betekent at de landbouwproduktie in zo'n ge bied kaïn groeien. Concentratie in de landbouw moet eerder gericht zijn op een sterker tegenspel tegenover de verwerkende Industrie dart op een overname van' epn deel daarvan. De tegepstelling tu?sen coöperaties en particuliere bedrijven speelt hierbij geen rol. In het kader van de specia lisatie is het niet waarschijnlijk da industrieën geïnteresseerd zijn ix het tot zich trekken van landbouw ROOSENDAAL ZLM-voorzit ter tr J. Prins (linke) biedt de vertrekkende algemeen-secretaris mr E. Wage een platenspeler aan. Mulo-examens te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Voor de in Ber gen op Zoom gehouden mulo-examens slaagden van d chr. mavoschooi te Krabbendijke Marian Zandee en Henk Wolfert, beiden te Krabbendijke, Kees Verschuurc, Rilland-Bath en Jan L. Min naar. Kruinirgen. Ze behaalden allen het mulodiploma A. Situatie fruitteelt stond centraal op veilingvergadering Kapelle-Biezelinge KAPELLE De zeer moeilijke situatie waarin de fruitteelt sinds enkele jaren verkeert stond centraal in de besprekin gen tijdens de donderdagavond in Kapel- Ie gehouden jaarvergadering van de vei ling Kapelle-Biezelinge en Omgeving'. Voorzitter B. Leys sprak er over in zijn openingswoord en later werden er ook door vele leden opmerkingen over gemaakt. Na drie jaren met steeds toe nemende verliezen is de nood zeer groot geworden en duidelijk werd gesteld dat 1970 voor velen het jaar zal worden waarin de definitieve beslissing valt over voortbestaan of definitief ten onder gaan. In de rondvraag was het met name de heer C. Traas uit Kapelle die naar vo ren bracht dat de fruittelers voort moe ten gaan met het vechten voor hun recht. De tijd van praten is volgens hem voor bij. Er moeten daden komen wil een be langrijke bedrijfstak met hardwerkende ondernemers niet radicaal ten ander gaan. Veilingdireoteur A. C. de Klerk, die re kening en verantwoording uitbracht over het boekjeaar 1969-1970 moest mei. ding maken van een verliessaldo var ruim 14.000 dat wordt gedekt door afboeking van in het verleden gevormde reserves. De heer M. H. Glerum te Wemeldinge bracht verslag uit nam ere de financiële commissie en adviseerde tot goedkeu, ring van de rekening. Tot lid van de financiële commissie werd gekozen de heer F. van Hoorn te Kapelle en tot plaatsvervangend lid de heer C. M. Da gevos te Wemeldinge. Het bestuursvoorstel tot statuten wijzi ging,' verband houdende met de rente van het ledenkapitaal en de woonplaats van d,e bestuursleden, nodig in verband met de herindeling van de gemeenten, werd mat algemene stemmen aangeno men. De contributie voor 1970 werd vastgesteld op 10 en de rentevergoe ding over het ledenkap:taal op 6 procent. Als eerste hotel in Nederland Mevr. Dorland uit Baam was de gelukkige eetster VLISSINGEN In het Grand Ho tel Britannia t«- Vlissingen nuttig de mevrouw W. P. Dorland-Vun der Wal uit Baarn rijdagmldrlng een zogenaamd TourKtmenu Niels bijzonders, want sinds Britannia per 1 januuri van dit jaar dit goe de. maar goedkope menu op tafel brengt, zijn r per dag gemiddeld •zeker 25 gegadigden voor geweest terwijl h>-t aantal Tonr,.nnenu. eters steeds groter werd naarmate de zomer naderde. Ilr-t feit evenwel waardoor mevrouw Dorland zal blijven voortleven In de geschiede nis van Britannia is dat zij juist bet 4000ste exemplaar van dit in de keuken van het VllsatngM Grand Hotel bereide menu kreeg voorgeschoteld. Men had er rekemng mee gehou den directeur G. v. d. Veen van Britannia had reeds enige Ljd geleden berekend wanneer deze mijlpaal naar alle waarschijnlijk heid bereikt zou worden en zo doende werd het echtpaar Dorland in het front van een groot aantal Fiüius, gemeentesecretaris J. W. J, P. de Regt en de adjunct-direc teur van het nationaal bureau voor toerisme, de heer N. J. M. de Rooij. door de heer Van der Veen ;n kennis gesteld van de prettige consequentie die aan dit 4000ste menu was vrbonden, namelijk een gratis verblijf van een weekend in één van de hotels van de NV Grand Hotel Britannia. Voordat bekend werd wie de ge lukkige eter was. werden ook de genodigden in de gelegenheid ge steld om het Toeristenmenu op zijn waarde te schatten. Louter materieel gezien zou men zich kunnen beperken tot de prijs die men voor oieze maaltijd moet neer tellen maar dat zou dan niet juist zijn, want de waarde van een maal tijd bepaalt men niet aan de hand van de portemonnee, maar met de tong. Zeker in dit geval, want dit Toeristenmenu is. op initiatief van het nationaal bu reau voor toerisme, juist opge zet om aan te tonen dat een goed etentje niet duur behoeft te zijn. Het menu dat in Britannia wordt geserveerd is bekroond met het zilveren tafelmes voor de meest orginele inzending op de Hore van 1970 te Amsterdam. Achter eenvolgens kreeg men vrijdag voorgeschoteld een cocktail Al bion (compositie van kip, selderij, aardappel en appel m«-t saus, genervenra in txx Matelote Noordhinder tel met onder andere garnalen, in saus m<'t Chef-kok Nog voordal «1c genodigden aan het ij* toe waren, brak de chef kok, de heer Th. Wegman, drif tig luidend met een te-I. door het papier van de laatste nul van liet in grote cijfers aangebrachte ge tal 4000. daarbij aankondigend dat het 4000ste Toeristmenu van hotel Britannia een feil was. De heer Y:»n der Veen feliciteerde hierop het echtpaar Dorland en overhandigde de enveloppe met daarin de toezegging van een gra tis verblijf in één van de hotels. Nadat hot echtpaar was uitgeno digd om a:in de tafel van de ge nodigden 'e komen z tten zei de heer De Rooij van het Nationaal Bureau voor Toerisme: .We z:jn hier met elkaar op het ogenblik eigenlijk bezig Nederland te ver tellen dat een goede maaltijd iang niet zo duur Ls als men wel zou denken Hij kondigde voorts aan dat er dezer jagen een nieuwe fol der gaaf ver*;ch.jnen (geef het le ven kleur. Eet een» buiten de deur), waarin alle hotels in Ne derland staan vermeld die een Toeristenmenu serveren. In totaal zijn dat er 438 (per 1 juni 1970i. wat neerkom', op 6 41 procent van alle bij het bedrijfschap Horeca ingeschreven bedrijven. In Zee land doen cr 28 bedrijven mee, wat overeenkomst met 9.3 pro. cent. Britannia is in Nederland evenwel het eerste hotelbedrijf dat het tot 4000 toeristenmenu's heeft gebracht. Het hier gereser veerde menu is gelanceerd door de heer B. van Schle. Het echtpaar Dorland woont In Baam, maar sinds drie jaar is men in h°t bezit van een huisje In Kattend'jke, waar regelmatig vakanties en ook weekends wor den doorgebracht- In Zeeland heb ben ze nét zeer naar hun zin en vooral dit jaar treffen ze het bui tengewoon met het weer. De heer en mevrouw Dorland kwamen vrijdag niet op goed geluk naar Britannia. Ze waren al wel van Ci geweest om tijdens hun va- tie een keer het Toeristenme nu te g3an proeven, maar een ad vertentie die het 4000ste menu aankondigle. deed hen ertoe be sluiten die bepaalde dag te kie zen. En ze hadden geluk. Het gratis weckend zijn zé van plan om in Scheveningen te traan door brengen. Waarschijnlijk bewaren ze het voor het najaar. MUSICA DA CAMARA GEEFT CONCERT OP SLOT MALE In het kader van het Belgisch-Neder lands cultureel verdrag wordt morgen, zondag op slot Male Sint.Trudo-Abdij bij Brugge het tweede van de serie van drie kasteelconcerten 1970 gegeven. Het concert begint 's middags om 15.00 u. en wordt verzorgd door net Amsterdams barokensemble .Musica da Gamara'. Bij K. jjj,- mende Jaar oogiSbögd baj.-en te we- S£b£o£elK?ï& ten voor de gewone aanvoer 5 procent en - K voor niet op het veilingterrein ar"~" voerde produkten 3 procent. Gasten ten 2 procent meer betalen. Ook de tarieven van koelen, sorteren en de emballage zullen ten opzichte van het vorig jaar ongewijzigd blijven. Bij het begin van de vergadering richtte voor zitter B. Leys zich speciaal tot hoofd keurmeester *P. Oele die op 7 juni 40 jaar lm dienst van de veiling wars. Hij prees zijn werk dat dikwijls moeilijk is en zei dat het bestuur hem de gebruikelijke attentie heeft doen overhandigen. Aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam zijn aan de fa culteit der economische wetenschappen geslaagd voor het propaedeutisch exa men: I. J. Boeckhout te Schoondijke. J. J. Brugge te Breskens, A. Geleedst te Goes, T\ C. van Loo te Goes, D. M. Meeuse te Goes, C. A. Neele te Breskens. A. J. Verschoore de la Hous- saye te Vlissingen en M. G. Verste gen te Middelburg. in de EEG wordt In belangrijke ma te met merkprodukten uitgevochten, hetgeen betekent dat de verwerken, de industrie hierbij weer sterk be trokken is. Tot plaatsvervangende leden van het hoofdbestuur werden gekozen de he. ren J. Steur, Burgh (voor J, Stout- jesdijk), J. J. Lako, Aardenburg (voor A. H. v. d. Zande), C. Holster, Woudrichem (voor R. G. Vermeulen), C. E. W Steendijk .Stavenlsse (voor J. A. Vogelaar) J. G. Colijn, Doeve ren (voor R. den Engelse) en W. Bommeljé, Oostkapelle. vecimbel deel uit van hetensemble. Voor de pauze staan werken van G. Frescobaldi, G. P. Cima, M. Pesenti, W. Byrd, G. Ph. Telemann en G. F. Han del op het programma. Na de pauze zullen de sonate in d kleine terts voor blokfluit en basso continuo van G. Ph. Telemann, het Preludium en Fuga in d kleine terts voor klavecimbel van J. S. Bach en de sonate m c grote terts voor bloltfluit en basso continuo van G. F. Handel ten gehore worden ge bracht. diploma ovb: Nel Dekker. Aagtekerke; Paula van Weert, Hoek; Suus Maljaars, Grijpskerke; Mattie van Belzen. Kam perland; Tineke de Lange. Koudekerke; Jeanette Beimaert en Paulina den Hol lander. Middelburg; Tinie Maas. Nieuw en St-Joos!and: Paula Dekker. Ritthem; Cathrien Adnaanse. Serooskerke: Han- neke Boone. Nelleke v. d. Driest. Nel den Hooglander en Hennie Minderhoud, allen Souburg: Annie Antheunisse en Luci de Jonge". Vlissingen. Voor het te Rotterdam gehouden exa men voor apothekers-assistente slaagde merj. I. J. Stroo te Vlissingen. Houtvester staatsbosbeheer: ,er zijn hele grote fouten gemaakt' SCHT, DEN HAAG (ANP, GPD) Bii bosbranden op diverse Een P331" Weken geleden deed zich het- te noodzakelijk zijn. zelfde voor op de Harskamp. We heb- ben de militairen no- *- er zou wat aan ge< nu is het weer raak'. UTRECHT, DEN HAAG (ANP, GPD) Bij bosbranden op diverse plaatsen in Nederland zijn gisteren opnieuw enige hectaren natuurge bied verloren gegaan. In veroand met de mogelijkheid van opnieuw oplaaien van de nog smeulende humuslaag op sommige plaatsen blijft de brandweer op de Veluwc ,stand-by'. Hier en daar zijn brandwachten uitgezet bij in de bossen gelegen villa's en andere belangrijke plaatsen. Protesttelegram aan ministerraad van stichting recreatie Ik militairen van het 43ste tankbatal jon in 't Harde zijn vrijdag niet met weekendverlof gegaan. Met het oog op liet nog steeds grote brandgevaar zul len ze ter beschikking moeten blijven. Hun verlof is verschoven naar het vol- S'cnd weekend, zo vernc egcrvoorlichtingsdienst. Barneveld. De brandweer van de leger plaats ,De Wittenberg' zorgde voor het nablussen. Een oppervlakte van een halve hectare, begroeid met jonge aan plant ging verloren. SOESTDIJK Ongeveer op hetzelfde terrein waar 7 ha grond door brand ver loren ging, op het landgoed Pijnenburg, vlak achter het paleis, is wederom brand uitgebroken. De oorzaak zou weer brandstichting kunnen zijn. Soesler&erg Vrijdagmiddag om 12 15 uur brak een brand uit langs het fietspad van Zeist naar Austerlitz, op het gebied vai militaire kamp Zeist in Soesterberg. De brandweerkorpsen van Zeist em Soes terberg en die van de vliegbasis Soes terberg slaagden er omstreeks 13.00 uur in de brand in te sluiten. Ongeveer anderhalve ha bosgebied Ring verloren. Volgens de bra ndweerco in tendant van de vrijwillige brandweer van Soesterberg is de brand vermoedelijk ontstaan doordat spelende kinderen on achtzaam met lucifers zijn omgegaan. Bilthoven BILTHOVEN In Bilthoven is vrij dagmiddag tussen omstreeks half vier en half vijf een stuk dennebos van 2H ha dicht bij het ziekenhuis Beri Bosch, afgebrand. De brandweerkorp sen uit De Bilt, Bilthoven en Zeist be streden het vuur dat met grote rook ontwikkeling gepaard ging. De brandweerkorpsen van Garderen, Ud- del en Kootwijkerbroek zijn ingeschak- keld bij het bestrijden van een bosbrand in het talud van de spoorbaam. Barneveld Soestdijk Bermbranden UTRECHT Het treinverkeer tussen Utrecht en Woerden ondervond vrijdag ochtend tussen half twaalf en twee uur e vertraging tengevolge van enke- ermbrandjes. De brandweerkorpsen Harmeien en Woerden bestreden het vuur, dat vrijwel uitsluitend voedsel vond in het alud van de spoorbaan. De brandjes zijn volgens de spoor wegen vermoedelijk veroorzaakt door een defecte trein, die vrijdagochtend reeds op het station hn Utrecht met remmoeilijkheden had te kampen. Nadat het euvel leek te zijn verhol pen vertrok de rein, maar bij Har- melen bleef hij weer met vastgelo pen vertrok de trein, maar bij Har- trein later uit de dienst genomen. Schade 4 miljoen De heer Sisslngh schat de schade aan de bossen op zo'n drie tot vier miljoen. Daarbij is nog niet bekend hoe groot de schade is die de recrea tieve sector treft. Er zin namelijk ook particuliere bossen en landerijen bij jeugdherbergen verloren gegaan. De wildstand heeft door de b brand enorm geleden. te noodzakelijk zijn. Dit telegram betekent geen uitspraak over de schuldvraag uizake de bos- en heidebrand nabij 't Harde op de Veluwe, aldus de stichting. Een afschrift van dit telegram werd gezonden aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk Protesttelegram een telegram aan de ministerraad heeft de stichting recreatie vrijdag ern stig bezwaar gemaakt tegen het feat, dat in deze bijzonder droge tijd nog steeds brandgevaarlijke militaire oefe ningen in onze zo kwetsbare natuur- en recreatiegebieden worden gehouden, De stichting dringt er daarom met klem on aan zo spoedig mogelijk deze oefe ningen te doen beëindigen en die maat regelen te doen treffen, die voor het be houd van onze natuur en recreatiemini- DJAKARTA (AFP) In liet gebied van Moena op Zuid-Celebes hebben dor pelingen onlangs 669 oude zilveren Ne derlandse munten gevonden waarvan sommige meer dan 300 jaar oud zijn, zo meldt het persbureau .Antara' vrij dag. Op sommige munten staat Frisia 1664. Holland 1726 cn Zeelandia 1710. De munten werden gevonden bij het graven van bevloeiïngskanalen. .Fouten gemaakt' ,Er z|jn hele grote fouten gemaakt. De militairen hadden veel eerder moeten waarschuwen'. Deze uitspraak van hout vester dr ir G. Sissingh van staatsbos beheer, duidt op de grote communiea- tiestoornis die er tijdens de grote borsbraiul heeft geheerst. KAAMSDONK (ANP) De landbouwer M. de Bont uit Raamsdonk-doi-j is door een merkwaardig toeval in het bezit gekomen van ruim driehonderd zilveren munten uit de jaren 1572-1580. De lieer De Bont wilde voor zjjn kinderen graag wat wit zand hebben waar ze in zouden kunnen spelen. Hij wist, dat men in Raamsdonkvecr op hel erf van de hoerdery ,Het Hoge Veer' aan het graven was roet het oog op de bouw van een bejaardentehuis in de Wijn paardenstraat. Hij kocht een vrachtje zand, dat donderdagavond bjj zijn keukendeur werd gedeponeerd. Zijn twee kinderen, de vijfjarige An ja en de zesjarige Johan vonden in het zand een potje, waarmee ze naar hun moeder liepen. De pot bleek met zil veren munten te zijn gevuld. Toen de heer De Bont thuis kwam maakte lijj de munten schoon en bracht hij ze naar zijn safe in de boerenleenbank in Haamsdonk-dorp. Over de waarde van de munten 'ast i nog i .AMSTERDAM (ANP) De resulta ten van de NV Verenigde Nederlandse Confectiebedrijven Veneco' te Middel burg zijn in de eerste vier maanden van 1970 iets achtergebleven in vergelijking bij die in dezelfde periode van 1969. De Veneco is thans beter dan ooit van or ders voorzien. Aldus is op de donder dag gehouden jaarvergadering meege deeld. Aan voorspellingen over de resul taten van geheel 1970 wilde het bestuur zich niet wagen; hiervoor is men teveel afhankelijk van externe factoren als de grondstoffenniarkten. Bovendien speelt de personeelsvoorziening een belangrij ke rol. De voorzitter van de raad van commis sarissen. prof. mr P. Sanders, deelde in dit verband nog mee, dat de bedrijfs- scholen nagenoeg leeg staan. Ook wees hij nog op de toenemende concurrentie van de importen van de .goedkope lan den'. Prof. Sanders zei het gevoel te hebben, dat de tegenwoordige regering niet zo veel belangstelling heeft voor de moei lijkheden in de confectie-industrie. Hij verwachtte dan ook op korte termijn geen maatregelen van die zijde ter ver sterking van de positie van deze bedrïj- NEDERLANDS-ISRAËLISCH MEDISCH ONDERZOEK DEN HAAG (.ANP) De staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid, dr R. J H. Kruising» en do ambassadeur van Israël, de heer S. A. Rad, hebben besloten in de komende tivee jaar enkele wetenschappelijke pro jecten. die van direct praktisch belang voor de volksgezondheid kunnen zijn, gemeenschappelijk ten uitvoer te zullen brengen. De medisch-wetenschappelijke overeen komst tussen Nederland en Israel is vrijdagmiddag op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid doorl de staatssecretaris ën de ambassadeur ondertekend. De gemaakte afspraken beogen in de eerste plaats een nauwe samenwerking tussen met name de we tenschapsbeoefenaren, werkzaam in de nationale volksgezondheidsinstatuten. YUNG A V, Peru: Twee toto's van ongeveer hetzelfde punt genomen, (boven) vóór en (onder) na de aardbevingen van 31 mei stad Yungay is letterlijk c aarde verzwolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7