Promenade plan Nieuwe Burg Middelburg Installatie mr W. J. Kolkert als officier van justitie Cees Hoek: ,Vakbondseisen moet je politiek realiseren' Mogelijkheid voor Schooladviesdienst in Terneuzen EN ALTIJD WEER ZIJN ER BRUIDSPAREN kom kijken en vragen bij foto harry verschuren LANGE DROOGTE BEDREIGT ZEEUWS FRUIT IN DRIE JAAR DERDE NIEUWE Afscheid van vakbeweging op 4 juli OUD-JUF' HEIDE PAAL IN MIDDELBURG 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 JUNI 1970 MIDDELBURG Het plan om van de; Nieuwe Burg in Middelburg een pro menade te niaken is nu kant en klaar voor uitvoering. Volgende week maandag komt de zaak in de raad aan de orde. De kosten komen totaal op ongeveer 70.000,Voor de ge meente betekent het promenadeplan een extra aantrekkelijke vormgeving van een gedeelte van het winkelcen trum en de middenstanders aan de Nieuwe Burg zien in de toekomstige bestemming van de complete straat tot wandelgebied een verhoging van de omzet. Vandaar dat de kostenver deling geschiedt op flfty-fifty basis. De Nieuwe Burg is ln de nieuwe vorm geving als promenade opgedeeld in smalle en brede stroken die op twee plaatsen verspringen om een zeker verrassingseffect te geven. De mid denruimte wordt opgevuld met vitri nes, bomen, banken en bloembakken. De verlichting zal bestaan uit brede armaturen op een korte mast. Op het eind van de Korte Burg, aan de kant van het Abdijcomplex zal ter hoogte van het plantsoen een kunstwerk ko men. Over de aard daarvan is thans nog niets bekend. Zoals bekend betekent uitvoering van het promenadeplan niet alleen een ver rijking voor het koopcentrum. Ook de verkeerssituatie zal erdoor verbeterd worden. In de eenrici'tingsverkeers- route is de afslag Markt Nieuwe Burg vooral voor bussen een moeilijke ma noeuvre. Ook aan het eind van de straat levert het invoegen van het verkeer in de eenrichtmgsring dik wijls een probleem op. De bestrating van de promenade zal be staan uit een vakverdeling van 1.80 meter bij 1.80 meter. Er zullen ver schillende kleuren worden gebruikt. (ADVERTENTIE) En een bruidspaar wil natuurlijk graag een mooie bruidsreportage en een statiefoio als herinnering aan de stralend-blijde trouwdag. In zwart-wit of in kleur. Kom ook naar foto harry verschuren, waar uw foto's bijzonder mooi zullen worden. Velen vóór u deden dat. Velen na u zullen dat ook doen. lange delft 47, middelburg, telefoon 01180-2603. heden zal kunnen worden begonnen. Maar aJs de raad instemt met de plan nen wil men uitvoering beginnen de St.-Nicolaasdrukte de metamorfose van de Nieuwe Burg een feit zal zijn. snel mogelijk met de zodat nog voor GOES De late komst van het voor jaar en de aanhoudende droogte heb ben In Zeeland reeds duidelijk een na delig stempel gedrukt op de aardbeien oogst. Verder wordt een matige appel- Na een behoorlijke aanvoer vam kas- aardbelen, is de oogst van vroege na- Luur,aardbeien van het ras regina door de droogte een mislukking geworden om dat de Zeeuwse bedrijven bij gebrek aan zoet water niet in staat zijn om te bere genen. Er waren teleurstellend weinig kilo-opbrengsten van dit ras. Wanneer er spoedig regen komt kan dat voor de late aardbeien nog van be tekenis zijn. maar hoopvol zijn de ver wachtingen niet. Voor de vroege rassen kan regen niet meer van invloed zijn. In andere gebieden van het land waar wel beregening mogelijk is. wordt de eerstkomende weken een ruim aanbod van natuuraardbeien verwacht, vooral in Brabant en Limburg, de belangrijkste teelt gebieden. De prijs van de aardbeien van goede kwaliteit ligt op de veilingen in Bra bant op het ogenblik tussen ƒ1,50 en 2,20 per kilo. Voor industirie-aardbeien, dat zijn aardbeien zonder dop, werd mid den in de afgelopen week rond 1,40 per kilo betaald. Bij de appels zijn het ln Zeeland vooral de goudreinetten en de cox orange pip pin, die teleurstellen. Van golden delici ous zal wel een goede, maar beslist geen hoge produktie komen. De zomerrassen staan er over het al gemeen goed voor. Ook de pruimenoogst valt op veel be drijven tegen, wat ook gelat voor de zure morellenkersen. Alleen vele parerassen beloven een goede oogst te geven, al is de stand van conference welk ras 25 procent van de Zeeuwse produktie uitmaakt door de zware vruchtrui wisselvallig. ARRONDISSEMENT MIDDELBURG Extra krediet voor gymlokaal te Souburg VLISSINGEN Voor de verbouwing van de voormalige timmerloods aan de Van Doornlaan te Souburg tot gymnas tiekzaal zal nogmaals een aanvullend krediet noodzakelijk zijn. Op 24 februari 1967 heeft de raad al een aanvullend krediet verstrekt' van 70.000. De raad van de voormalige gemeente Souburg had reeds een krediet van 60.000 ver leend. Volgens de begeleidingsbrief van b en w van Vlissingen zijn verschillende omstandigheden, .welke vertragend heb ben gewerkt er debet aan dat er pas in het tweede kwartaal van het vorige jaar de bouw kon worden begonnen. Vol- s het college hebben de verschillende prijzen hierdoor een belangrijke stijging ondergaan. Bovendien zijn er in de loop der tijd verschillende herzieningen no dig geweest. Vooral de werkelijke kos ten van de technische dienst gemeente werken (ƒ33.570,16) zijn veel hoger dan de raming (ƒ12.000). Het gevolg van één en ander is dat er nog een aan- ullend krediet nodig is van ƒ31.863,28 Inbraak in zomerwoning te Koudekerke VALKENISSE In de nacht van don. derdag op vrijdag hebben vakantiegan- dan de andere arrondissementen' waar hij had gewerkt, meit uitzondering van Utrecht dat ook voor een deel platte land omvaA. Het had hem altijd ge boeid mee te maken hoe men zich in een bloeiende plattelands gemeenschap op stelt. Ook Zeeland, een ontwikkeld agrarisch gebied met industriële com ponenten vond hij boeiend om gade te slaan en te begeleiden. Mr Kolkert toon de zich verheugd over de goede ver standhouding en .verbijsterd' over het ten tonele voeren van de .modellen,' die volgens hem stammen uit de mentaliteit dat het zonde is om tijd te besteden aan iets wat toch al vaststaat en in re gels is vastgelegd en niet mei kroon tjespen hoeft te worden behandeld. .Zeker criminologisch gaat het niet dat de leefbaarheid waar die door cri minele handeling in gevaar komt, wordt gehandhaafd. Daarbij moet men een open oog houden voor wat persoonlijk burg na zijn Installatie, die werd ge- olgd door een receptie. een zomerwoning in het Vebenabos te Valkenisse (Koudekerke) bezoek gehad van een inbreker. De buit bedroeg enke le honderden guldens. MIDDELBURG Mr W. J. Kol kert uit Den Haag is vrijdagmid dag geïnstalleerd tot officier van justitie en hoofd van het arron dissementsparket te Middelburg. Tijdens de bijeenkomst in het gerechts gebouw aan het Hofplein wezen diverse sprekers op de verschillen tussen de ar rondissementen in de Randstad (voor namelijk stedelijk) en Middelburg (plat teland met industriële componente). En meermalen werd de wens geuit dat mr Kolkert langer dan zijn vorige voor gangers officier van justitie in Middel burg zal blijven. De afgelopen drie jaai kwamen en gingen drie officieren van justitie in hét arrondissement Middel burg. Na voorlezing van het proces-verbaal van beëdiging door griffier mr P. Mul ler van de Middelburgse rechtbank ver klaarde president mr P. van Empel de nieuwe officier voor geïnstalleerd. In zijn gelukwens zen mr Van Empel te hopen dat dit de laatste installatie van een officier van justitie in Middelburg was. Over de persoon van mr Kolkert zei hij ,wij hebben nog geen gelegen heid gehad u te leren kennen, maar wat wij zijdelings gehooid hebben geeft ver trouwen dat het goed zal gaan.' Mr Van Empel wees er op dat de heer Kolkert praktisch alleen in de Randstad heeft gewerkt (Amsterdam. Utrecht, Den Haag). Hij meende dat de nieuwe offi cier ,niet zo vreselijk veel ervaring heeft met een arrondissement dat tot voor kort uitsluitend platteland mocht heten, maar dat nu verandert.' En gezien de .image' van Zeeland via de tv-reclame als het .land waar het leven goed is' met klederdrach ten en al vond mr Van Empel nog dat wel iedereen er was bij deze in stallatie, maar dat de aanwezigen (representanten van polltic, balie, en parket) ,niet maatgevend zijn voor Gedeputeerde blijft kamperen op Schouwen GOES Wie in Zeeland NVT zegt, denkt daarbij aan Cees Hoek, en wie Hoek zegt, heeft het meestal over het NW. Za terdag 4 juli wordt er een overigens eervolle streep ge zet onder een zestienjarige vak bondscarrière. NW-districts- bestuurder Hoek sedert kort de gedeputeerde Hoek neemt dan in de Goese Prins van Oranje' afscheid van leden en kaderleden en medebestuurders van het NW, ook van mede vakbondsleden van de twee zus- tercentralen CNV en NKV. De vakbondsbestuurder is dan pro vinciaal bestuurder geworden, maar het vakbondslid C. Hoek wordt niet uitgeschreven. ,Ik word als gedeputeerde straks ge woon lid van de ABV'A, de Algeme ne Bond Van Ambtenaren', zegt de lieer Hoek ..Mijn eerste daad toen ik 18 jaar was geworden, was mij aanmelden voor het lidmaatschap van NVV en van wat toen heette SDA'P. Ze maakten me praktisch direct bestuurder van de landaihei- dershond in Bruin isse, mijn geboor teplaats.' Het was niet de eerste en laatste vakbond, waarmee de heer Hoek ken nismaakte. Na de landarbeidersbond kwam de bouwbedrjfsbomd: ,Ik werd er ook voorzitter van de afdeling Bru en secretaris van de federatie van landarbedersbonden op Schou wen en Duiveland'. De ooriog maakte een eind aan het vakbondsl.dmaa Lschap var. de heer Hoek: ,Ik zag niks in enige verbin tenis met ene Woudenberg en zijn arbeidsfront.' Maar oorlog en evacuatie waren nog niet achter de rug. of de afdeling Zierikzee van de ABVA kreeg Cees bij het GAK duurde maar even, want op 1 juni 1954 werd ik benoemd tot districtsbestuurder van het NVV voor Zeeland.' Verantwoordelijkheid ,Wat me in de vakbeweging aan trekt is het behartigen van de be langen van de leden, maar vooral het gezamenlijk dragen van een stuk verantwoordelijkheid in de samenle ving, samen met andere eenvoudige meoisen. De vakbeweging heb ik ook altijd gezien als een reële pressie groep, die namens de werkende men sen in de maatschappij optreedt', al dus Hoek. Belangrijke facetten van het werk van districtsbestuurder vindt hij het uitoefenen van invloed in tal van organen, zoals de Kamer van Koop handel, de adviescommissie, het ETI- bestuur en dergelijke. MIDDELBURG Mr TV. J. Kol kert, de nieuwe officier van Justi tie in Middelburg, tijdens zijn toe sprankje na zijn installatie. (Foto PZC). onze clientèle, U zult andere typen ontmoeten.' Als delcen van de Middelburgse balie wees mr F. C. W. van Deinse op de goede verstandhouding die tussen balie, openbaar ministerie en rechtbank in Middelburg bestaat. Als voorbeeld daar van gelden de regelmatige gezamelijke lunchbijeenkomsten. Mr Kolkert kreeg vast uitnodiging voor volgende week woensdag. Mr Van Deinse zegde de nieu we officier, die in Den Haag samen werkte met mr A. W. Rosingh, die ook enige Middelburgse jaren achter de rug heeft, een zeer loyale tegemoettreding door de Middelburgse balie toe. En ge zien de wisseling van officieren van jus titie: .advocaten staan te boek als mensen die gauw slijten, wij stellen veel uitvallers. Dat geldt misschien in nog veel sterkere mate voor officieren van justitie: ik ben nu drie jaa_- deken van de balie in Middelburg, u bent de kon vertellen dat de modellen voor een dagvaarding, die door mr Kolkert zijn ontworpen, en daarom de modellen- Kolkert heten, hem altijd hadden ge ïntrigeerd. De modellen .bevolken' de kantoren in' Middelburg: ,u bent dus ei genlijk al jaren actief en bezig in Mid delburg,' constateerde hij. Overigens: de benaming modellen-officier of model officier zou niet juist zijn voor een of ficier van justitie, omdat juist een per soonlijke. een eigen benadering in dit vak nodig Is. ,U komt in een gemeenschap waar men u zeer persoonlijk tegemoet treedt.' aldus mr Lebret, een ge meenschap ook waarin men grote variëteiten ontmoet in Zeeuwen. Mr Kolkert zelf was het, zo merkte hij op, niet ontgaan dat het arrondissement Middelburg ,qua stempeling anders HULPACTIE ROEMENIË GESTAAKT MIDDELBURG De Middelburgse fe deratie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening stopt met de kleding- actie voor de wateranoodslachtoffers in Roemenië. De actie heeft ongeveer 14 dagen geduurd. De kledingpaketten wer den gratis naar Roemenië gebracht door het expeditiebedrijf A. C, Mosselman uit Kruiningen. Een woordvoerdster van de federatie noemde de actLe zeer ge slaagd. EXAMENS MULO In gebouw 't Anker te Vlissingen slaag den vrijdag de volgende personen voor het diploma mulo: J. van den Bosse, Middelburg; M. Riethoff. Middelburg. Mulo met middenstand haalden: N. P. Baaijens. Arnemuiden; M. Manuputty, Middelburg: A. Molenaar, Vlissingen; A. Riemens, Zoutelande; M. E. van Helteren, Middelburg; A. M. Jasperse, Vlissingen: S. Lampeirs, Oostkapelle; C. Corbijn, Middelburg; A. A. Wisse, Breskens; C. J. Wisse. Vlissingen; J. W. van de Zande, Vlissingen; Y. A. Voss, Vlissingen; A. J. Jansen, Vlissin gen; W. J. Lutedjn, Koudekerke; F. J. Risakotta, Vlissingen; M. J. Roelse, Vlissingen; N. J. Saaman, Vlissingen; M. C. van Schaik, Vlissingen. Er wer den acht kandidaten afgewezen. SUGGESTIE 1NSPECTRICE L.O. TERNEUZEN De inspectrice voor het lager onderwijs in de in spectie Goes, mevrouw W. P. Bouwman, heeft de gemeente Ter- neuzen in overweging gegeven om, als grootste plaats in de inspectie (27 scholen) een .schooladvies dienst' in het leven te roepen. Bi- een dergelijke dienst kunnen on derwijzend personeel en scholieren terecht voor de meest uiteenlopen de problemen rond de school. Mevrouw Bouwman deed haar suggestie vrijdagavond bij de ingebruikname van de .Prins Willem-Alexanderschool', een opvangschool aan de Terneuzense Edvard Grieghof, door de .Vereniging voor chris telijk onderwijs in Terneuzen'. De school krijgt het karakter van .opvangschool' zolang nog niet alle lokalen zijn bezet: als dat wel het geval is, wordt de school volledig overgedragen aan de .Vereniging )r christelijk onderwijs'. Met name het feit dat op dit moment slechts vier van de in totaal zeven Geert van Fastenhout en be stuursleden van de Vereniging voor christelijk onderwijs in Ter- neuzen' bij de wandschildering in de nieuwe opvangschool aan de Edward Grieghof. Hoek als voorzitter. Op 1 januari 1954 verliet hii de overheidsdienst orn bij het GAK, het gemeenschap- De zetel in de provinciale staten meegeteld de heer Hoek kwam in 1958 voor de PvdA in de Zeeuwse staten had hij zitting in 25 be- stuurs- en overlegorganen. Straks gaat de heer Hoek de nogal onvormelijke sfeer van de vakbewe ging, waar .hoog' en .laag* elkaar bij de voornaam noemen en elkaar ,Ik heb daar nooit zoveel moeite mee', zegt hij. ,Ik kan wel zonder het .hoogedelgestreng.' Het is niet meer zo formeel als vroeger: die tijd is. geloof ik wel. voorbij.' pelijk administratiekantoor als i troleur in dienst te treden, hetgeen het lidmaatschap van Mercurius met zich bracht ,Daar ben ik als districtsbestuurder van het NW nu nog lid van', ver telt de heer Hoek. .Die diensttijd Interrupties Op de vraag: ,\Vat vond u het mooi ste werk in de staten, antwoordt hij lachend: .Interrupties plegen!' En vervolgt: Maar om het ernstig te houden: ,ik heb een zeer boeiende spectaculaire ontwikkeling meege maakt; die van het Zeeland van na de ramp, het Zeeland van de delta werken. De economische ontwik keling en het personeelsbeleid had den mijn grootste belangstelling.' Een uitgesproken .politiek figuur' heeft de heer Hoek zich nooit ge voeld. ,Ik zag me meer als .vakman' in de staten, toch ook wel weer als politicus. Als vakbondsman ben ik ook van mening, dat je als vakorga nisatie wel eisen kunt stellen en pro grams van actie kunt aannemen, maar ze moeten in de openbare li chamen. in de pol.tiek worden ge realiseerd. De combinatie statenlid - vakbondsbestuurder heeft me daar om altijd bijzonder aangetrokken.' ,Met Kloos zeg ik: Juist een vak bondsbestuurder heeft uit hoofde van zijn beroep me' de politiek te ma ken. En als staatsburger mag hij daar ook actief aan deelnemen.' Cees Hoek is weinig toegankelijk voor de bewering dat provinciale sta ten in feite zo weinig invloed en betekenis hebben: ,De staten voeren wel degeüijk beleid op verschillende gebieden. Al wat er fn deze provin cie tot stand is gekomen op het ge bied van de nutsbedrijven bijvoor beeld, en bij de vvaterschapsconcen- tratie, is het gevolg van het beleid van gs en van de staten. Ruimtelijke ordening Als gedeputeerde zal de heer Hoek de portefeuille van ruimtelijke orde ning krijgen. Hij geeft van .ruimte lijke ordening' Je volgende definiti- tie: ,De menselijke activiteit binnen de beschikbare ruimte zo gunstig mogelijk doen ontplooien en de le venskansen van liet menselijk indi vidu en de groep veilig stellen.' ,Ik ben met mijn partij de PvdA van mening, dat er in Zeeland ten behoeve van de werkgelegenheid een stuk reële expansie nodig is. willen we hier geen Oostgroningse toestan den krijgen, al moet je ik her haal nu strenge eisen stellen en een selectief en planmatig beleid voe ren bij de industrialisatie' aldus de heer Hoek. Zaterdag 4 juli dus afscheid van de vakbeweging. ,In Zeeland zijn we op de goede weg met het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Ik ben blij da', ik het NW - contactorgaan Zuid-West-Ne derland nog van de grond heb mogen helpen'. ,Het ls een grote bevrediging voor me geweest door middel van de vakbeweging een stuk voorlich ting te kunnen geven over de ont wikkeling in Zuid-West-Nederland', zegt de heer Hoek. Gevraagd, naar wat hij in de toe komst met zijn vrije tijd denkt te doen, zegt de gedeputeerde: ,Cees Hoek blijft kamperen op Schouwen. Ik mag dan voor Industriebevorde ring zijn, Ik voel me oolc natuur mens, die graag op zijn tijd buiten In de frisse lucht eens met de vogels praat.' lokalen (plus gemeenschapsruimte en bestuurskamer) in gebruik zyn, bracht de inspectrice ertoe er bij het (by de ingebruikname overigens niet vertegenwoordigde) gemeentebestuur van Terneuzen op aan te dringen een bestemming te zoeken voor de lege ruimten. Zij dacht in dit verband ook aan een onderkomen voor het .Re gionaal pedagogisch centrum'. De heer H. Ribbens. erevoorzitter van het schoolbestuur, sprak er in z|jn openings woord zijn teleurstelling; over uit, dat ouders die kinderen hadden aangemeld voor het nieuwe leerjaar ,van andere zijde' werden bewerkt om hun besluit te herzien. ,Het is toch in feite te betreuren dat mensen die hetzelfde doel nastreven, n 1 hun kinderen christelijk onderwijs te doen volgen elkaar beconcurreren. Wij hebben daar nooit aan mee willen doen, en we hopen nog alttfd dat er eens een tijd zal komen, dat, zoals dit reeds in vele plaatsen in ons land het geval is, men weer zal komen tot één vereniging, die do verschillende scholen in onze stad be stuurt. Geschiedenis Hij haalde een aantal feiten uit de ge schiedenis van de .Vereniging van chris telijk onderwijs' naar voren in 1858 startte de eerste christelijke school in Terneuzen en bedankte de personen en instanties die aan de realisering van de school aan de Grieghof hebben meege werkt. Namens het architectenbureau Steen en Tuinhof uit Vlissingen, dat het gebouw ontwierp, bood de heer G. Tuin hof zijn gelukwensen en een .Grote Van Dale' aan. De voorzitter van het school bestuur, de heer A. de Ruyter, bedankte erevoorzitter Ribbens voor zijn werk zaamheden. Tijdens deze officiële Ingebruikname werd door ouders en leerlingen tevens af scheid genomen van schoolhoofd J. D. van Toorn, die na de vakantie naar Axel vertrekt. Namens de leerlingen werd hij uitgeleide gedaan door Jan-Joost Jansen, die een autoradio met toebehoren aan bood. Opvolger van de heer Van Toorn wordt de heer B. N. Boukema, die de officiële start van de .Prins Willem- Alexanderschool' ook meemaakte. De kunstschilder Geert van Fastenhout lichtte in het kort de gigantische wand schildering toe, die hii maakte voor de gemeenschapsruimte. Het kleurige ob ject (,het heeft bindingen met de lees- nlank, maar svmboliseert aan de andere kant de reis die we door dit leven ma ken', aldus Van Fastenhout) is het laat ste dat hii in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vervaardigd. Binnenkort vertrekt hij naar Drente. Een belangrijk aandeel in de officiële in gebruikname van de opvangschool had den ook de leerlingen. Zij presenteerden ondermeer toneelstukjes en lieten hun ouders het schoolgebouw zien. MIDDELBURG Aan de Sint- Jorisstraat te Middelburg wordt een nieuwe christelijke kleuter- schooi gebouwd. Oud-hoofdleidster mejuffrouw E. J. Bosschaart, die van 1918 tot 1961 aan het christe lijk kleuteronderwijs te Middel burg was verbonden, heide vrij dagmiddag de paal voor de nieuwe school. Een klcuterklnsje gaf mot een liedje uitdrukking aan de blijdschap over het nieuwe ge bouw, dat bi de plaats komt van de oude kleuterschool aan de Bree 8. Het nieuwe schooltje krijgt twee klassen, elk afzonderlijk afgedekt met een tentdak van dakpannen. Elke klas krijgt een natte hoek', met aanrecht en dergelijke. Ver der komt er een grote hal, die voor overdekte speelruimte kan dienen, een keukentje, een kamer voor de hoofdleidster en veel berg ruimte. Ook een zandbak en een ruime speelplaats horen er bij. Het schooltje wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf Macer NV en de architect is J. H. van Pagee. Bij het heien van' de eerste paal waren onder andere aanwezig veel ouders van de kleuters, het be kort toespraakje sprak de voorzitter van het bestuur, ir J. Snoey, de verheugenis van het be stuur uit over het feit dat het oude gebouw nu door een nieuw wordt vervangen en hij bedankte de oud-bestuursleden voor hun aandeel ln de voorbereidingen in de bouw van de school. Aan me juffrouw Bosschaart overhandigde hij bloemen en aan de oud-De- stuursleden een VW-geschenken- bon. Op de foto: mejuffrouw Bos schaart bezig met het heiwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4