Eis tegen Goese bankovervaller: gevangenisstraf en opname BILT gatefe •--* Vakantiegangers willen meer ontspanning ,De Werfkampen', Rilland-Bath 9 juli officieel open 2 OFFICIER:PSYCHIATRISCHE BEHANDELING GEWENST' MEDE-DADER NOG STEEDS OP VRIJE VOETEN VADERDAG- PLANTENDAG jsAi&ëgïè DUITSE ZWEEFKIST (HANNOVER) LANDDE IN DOMBURG HORECABEDRIJVEN STREDEN IN HULST OM HET PILSJE Mr. Nouwen op lijst aanbeveling voor rechter Amsterdam LATE OOGST AARDAPPELEN IN ZEELAND Hamlet Slachtoffer ongeval Sluis overleden DRIE CEMENTTANKERS IN TERMUZEN GEDOOPT W. ALMANAK Mogelijk twee olieopslagtanks in recreatieplan van Breskens PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 JUNI 1970 MIDDELBURG ,Ik wil er nu iets goeds van maken'. Dat waren de laatste woorden, die vrijdag voor de rechtbank te Middelburg, nau welijks verstaanbaar over de lippen kwamen van de 20-jarige J. M. V. uit Goes, nadat de officier eerder tegen hem voor zijn aandeel in de overval op de Nederlandsehe Credietbank in zijn woonplaats een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, had geëist. Behalve onder toeziehtstelling van het Zeeuws consultatiebureau voegde mr Th. Lebret aan zijn eis als bijzondere voor waarde toe, dat V. zich in de rijkspsy- chiatrische inrichting in Eindhoven on der behandeling zal stellen. De recht bank doet op 3 juli uitspraak. Het requisitoir van de officier, die sprak van .Ziekelijke stoornissen' bij de jeugdige verdachte, en later ook het pleidooi van de verdediger lever den het beeld op van een jongeman, die door gebrek aan houvast en een neiging om de werkelijkheid te ont vluchten, ook door het gebruik van roesmiddelen, tenslotte rijp voor de ze daad was geworden. De afwezige op deze rechtszitting was de 25-jarige H. D uit Yerseke, die, nog steeds op vrije voeten zich waarschijn lijk ergens in Amerika bevindt. V. pleeg de de bankoverval tezamen met deze D. die zich ook het belangrijkste deel van de buit, in totaal 15000 gulden, toe eigende. Uit een reconstructie vrijdagmorgen van de voorgeschiedenis, overval en na sleep, bleek dat het voor V. allemaal was begonnen toen hij in contact kwam met D. Deze Yersekenaar, geboren op Aruba en getrouwd met een in Amen- ka opgevoede vrouw, wilde graag naar de Verenigde Staten. Deze reislust sloeg al spoedig over op V. Probleem was echter, dat geen van hen over het geld voor deze kostbare reis beschikte. Omdat zij hun voornemen toch wilden uit voeren besloten zjj zich het geld door het beroven van een bank te ver schaffen. Eerste zorg was om na te gaan welke bank het best voor een overval in aanmerking kwam. Dat deden de door de verschillende onder meer door kleine .trans acties' te doen aan het loket. De keus viel tenslotte op de Ned. Credietbank aan de Wijngaardstraat, omdat het daar 's avonds hot rustigst leek. De eer ste keer kwam het tweetal te laat. De bank was al dicht. Men besloot toen op de avond van de 19e december toe tê slaan. Zij huurden een auto. reden tot in de buurt van de bank en stap ten binnen. Er bleek op dat moment nog slechts een klant voor hen te zijn. Zij wisselden eerst nog enig Bel gisch geld, kennelijk om de situatie nog eens goed op te nemen. Daarop drongen de twee jongemannen gewa- Knd met revolvers het kantoor binnen, r eerste buit had V. al spoedig te pakken toen hij in een harmonicatas een aanzienlijk bedrag aantrof. De 15000 gulden was hen echter niet vol doende. Het bankpersoneel dat zich wij selijk niet verzette, werd daarop naar de kluis gedreven. Die kon echter niet worden geopend, zo vertelden ze de overvallers, omdat de sleutel van de kluis niet in het gebouw aanwezig was. V. moet toen het onthutste personeel dreigend hebben toegeroepen: .Het spijt me, maar dan moet ik jullie neerslaan'. Ter zitting zei V. dat hij dit dreigement niet in werkelijkheid had willen uitvoe ren, doch dat het hier slechts om .inti midatie' was gegaan. De kantoorbedien den werden daarop vastgebonden en kregen tot hun schrik van de overval lers ook nog een injectie. .In die spuit zat Isd, om hen in de war te maken', zo verklaarde V. vrijdagmorgen. Na het bankpersoneel zorgvuldig te hebben opgesloten ging het tweetal er met de 15000 gulden met grote haast vandoor. Luxemburg Ze brachten eerst de huurauto teruj en lieten zich vervolgens door T. A. uit Goes naar Luxemburg rijden om vandaar het vliegtuig naar' de Verenig de Staten te nemen. Na twee nach ten in een hotel in Luxemburg te heb ben gelogeerd gehikte het hen ook in derdaad de passage te krijgen. J. kreeg van de overvallers voor zijn .taxirit' een bedrag van 1500 gulden in con tanten uitgekeerd. (ADVERTENTIE) KWEKERIJ M. H. DEKKER Middelburg L. Vorststraat 34 Goes Telefoon 01100-7621 Kanaalstraat 59 Souburg Telefoon 01183-1772 J.. die wist dat het geld van diefstal afkomstig was 's voor deze hulp aan het tweetal inmiddels door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en terug gave van het inbeslaggenomen geld. Correspondentie tussen deze J. en V. deze laatste vroeg in zijn brieven onder meer om kranteknipsels over de bankoverval, deed beiden de das om. J. liet namelijk na om de brie- Ven te verbranden. Aldus op het spoor gekomen kon de politie eerst J. en later V. op Aruba worden aan gehouden. V. was naar Aruba ge gaan, hij logeerde daar in een hotel, omdat zich op dit Antilliaanse ei land kennissen van D. bevonden. De ze laatste was echter ook toen al spoorloos. Mr. Lebret zei aan het begin van zijn requisitoir dat de overval onder derge lijke omstandigheden was gepleegd, dat hier eigenlijk niet de gelddiefstal maar het geweldsdelict op de voorgrond kwam te staan. De officier wees in dit ver band op het .brute ritueel' met de in- hardhandig werd ge- bankpersoneel eerder dacht een stomp in plaats van een je te krijgen. De spuit bleek overigens slechts een .onschuldisr ten. .onschuldig sapje' te bevat- V. ten opzichte van D. hier een .ge-' lijkwaardige viool m het concert van deze gewelddaad had gepleegd', bracht vervolgens het verslag ter sprake van de psychiater die zich langdurig met de persoon van de verdachte had bezigge houden. Uit dit psychiatrisch onderzoek was komen vast te staan, dat V. over een behoorlijk .zelfinzicht' beschikte, maat ook dat hij een grote neiging tot passi viteit en weinig ioorzeLttngsvermogen vertoonde. De officier stelde, dat V. door deze en andere omstandigheden nog verergerd door een .vlucht ih roes middelen' bezig was naar een volledige isolatie af te glijden. Mr. Lebret, die :n dit verband ook nog sprak van .depersonalisatie' en .dereali- satie'. zen in zijn eis met de stoornis sen van V. rekening te willen houden. Bekorting van de vrijheidsstraf heeft echter alleen dan zin, als ook de ver. dachte bereid zal zijn om aan een be handeling mee te werken, aldus de offi cier. Verdediger mi". F. K. Adriaanse meende dat de overval eerder als een .gevaarlijk kinderspel' diende te worden bestempeld. Het door elkaar haspelen van verschillende talen en het gebruik van de injectiespuit wezen naar zijn me ning eerder op infantilisme. Mr. Adri aanse, wees er ook op dat V's levens loop eerder het beeld van een .onvaste romanticus' opriep. Na een gebrekkige opleiding, een onoverzichtelijke levens situatie en ook .trippen' met marihua na is V. tenslotte in een vicieuze cir kel terecht gekomen. Aldus de verded:. ger, die in dit verband ook nog her. innerde aan een .vlucht' van V. naar Turkije. Onder al deze ongunstige omstandig heden ontstond de relatie mei D. In deze relatie was V. duidelijk de min dere, zo betoogde mr. Adriaanse, die averval en vlucht bestempelde als een fatalistische poging van erop of eron der'. Mr. Adriaanse, die rich afvroeg cellulaire detentie geen catastrofale ge volgen voor V. zou kunnen hebben, drong ln zijn pleidooi tenslotte aan op kort mogelijke vrijheidsstraf. Afglijden Mr. Lebret die er aan herinnerde dat liet tweetal een zo dreigende houding had aangenomen, dat het personeel en kele uren later nog van de kook was, maakte voorts uit het gedrag van D. on X. tijdens de overval op, dat zij uiterst gespannen waren geweest. Lit die gespannen zenuwen kwam de re giefout voort, aldus de officier, dat zij de bankbedienden eerst in een buiten landse taal afsnauwden en even later in goed Nederlands met elkaar overleg pleegden. De officier die eerder had betoogd dat Fietster brak arm bij botsing SLUIS In de Hoogstraat te Sluis zijn vrijdag de fietser B. uit Sluis en de fiet ster mevrouw De R. uit Retranchement met elkaar in botsing gekomen. Mevrouw B. liep hierbij een armfractuur op. Zij werd overgebracht naar het Sint Anto- nïusziekenhuis te Oostburg. Nog geen tips over identiteit van vondeling TERNEFZEN De politie in Terneu- zen heeft nog geen enkel nieuw aan knopingspunt over de identiteit var de donderdag op de oude begraaf plaats te vondeling gelegde baby. Tips of telefoontjes die liet onder, zoek verder zouden kunnen helpen bleven tot nog toe uit. Wel informeer den een aantal mensen naar de mo gelijkheid het kind te adopteren. De baby zelf verblijft nog steeds in het gezin van verzekeringsinspecteur L. J. Smolders, die het drie tot vier maanden oude meisje donderdagmid dag op de begraafplaats aantrof. De politie heeft het signalement van het kind alsmede foto's ook in België la ten verspreiden. Skials bekend, wordt er rekening mee gehouden dat de vondeling niet uit de directe omge ving afkomstig is. De politie heeft verder de raad voorde kinderbe scherming ingeschakeld. meum Man overlijdt bij zagers steken te Wissenkerke WISSENKERKE De 39-jarige uit voerder Aarnout Cijvat uit Westkapelle is donderdagavond op de schorren bij Wissenkerke plotseling onwel geworden en overleden. De dood werd geconsta teerd door een hartverlamming. De heer C'tjvat was gehuwd en vader van twee kinderen. Het slachtoffer was met een kennis aan het zagers steken ten behoeve van een vispartij dit weekeinde. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar West- kapelle. ,-x wbbêsbbê DOMBURG Na een vlucht van ruim 450 kilometer zette Karl Heinz Tel- kemeyer van de zweefvliegvereniging .Schaumburg-Lippe' uit Hannover (Duitsland) gistermiddag (vrijdag) zijn kist omstreeks vijf uur op het weiland van de heer J. Warners aan de Brouwerijweg te Domburg aan de grond. ,Het was een perfecte landing', vertelde wachtmeester J. J. Deij van de rijkspolitie te Domburg. ,Hij kwam vrij dicht bij mijn huis tot stil stand'. De Duitse zweefvlieger was 's morgens omstreeks tien uur In Han nover opgestegen en omdat het allemaal nogal goed ging (veel thermiek) had hij het plan opgevat naar Frankrijk door te vliegen. Vanwege het nog steeds vrij koude Westerscheldewater hield de thermiek boven Walcheren echter op. Hij moest dus naar beneden. Het vliegtuig werd opgehaald met een vrachtauto uit Hannover. Omstreeks twaalf uur 's nachts werd het zweeftoestel opgeladen. (Foto PZC) Zeeuwse finale biertappen HULST De strijd om het fraaiste pilsje van Zeeland is, voor wat 1970 betreft, weer gestreden. Dat gebeur de vrijdagmiddag in een overvolle zaal van het Hulster hotel-café-res taurant A an Oosterom', waar 34 horecabedrij ven meededen aan de provinciale finale voor de nationale biertap- wedstrjjd. De eerste prjjs by de teams (een bedrag van 150,en een beker van de VVV Hulst) ging naar de heren Aan Gilst jr en Van Hese van hotel- café-restaurant .Het wapen van Zeeland' in Axel. Zij haalden 818 punten. Bij de eenmanszaken was de eerste prijs 75,en een platen- bon van de Hulster VVV) voor mevrouw M. Baars-Van Alem van bar .Tabarin' uit Hulst, die 395 punten in de wacht sleepte. De beide prijswinnaars worden woensdag 13 januari in de Amsterdamse ,RAI' verwacht voor de lan delijke finale. De wedstrijden des kundig becommentari eerd door KRO's Dick de Vree en afgewikkeld onder de ogen van een acht man sterke, bier- deskundige jury onder leiding van de heer H. M. dé Klark van het .Centraal Brouwerij kantoor' uit Amster dam hadden een spannend verloop, door dat er. toen het staartje van de strijd om de fraaiste manchet (want daar ging het toch wel om, liet de heer De Klark niet te melden) in zicht kwam, enkele bar rages nodig waren voor de finale ronde. De Vree moest er zijn geplandeveerboot voor iaten schieten, maar dat vond hij. zo als zovelen regelmatig gul voorzien van wed strijd-pils, duidelijk niet al te erg. Terwijl er, naar gelang de presta ties (er moesten 2 pils jes worden getapt en eentje uit het flesje ge schonken) meer of min der applaus opklonk wilde jurylid Eduard Cuelenaere' uit Aarden burg. die de wedstrijden al sinds 1962 met ken nersoog volgt, wel kwijt dat er in de twee voor ronden aanzienlijk slechter was getapt dan daarna. ,Dat komt om dat er zoveel nieuwe lingen meededen.' De verdere uitslag is als volgt: teams: 2e pr. 100.—) de heer en mevr. Flemm-de Lijser, .Zeebad', Cadzand (793 punten) en 3e pr.: de heren Van Oosterom en Schepers, hotel-café restaurant Van Ooster om. Hulst <786 punten en goed voor 50, Eenmanszaken: 2e pr.: 50,de heer Wau- ters, hotel-café-restau rant ,De Graanbeurs', Hulst (385 punten) en 3e pr.: de heer Reinerie, .De Halle', Axel 25,—, 379 punten). «Ir A. Nouwen staat op de lijst van aanbeveling, in verband met het vervul len van twee vacatures van rechter in de arrondissementsrechtbank te Am sterdam geplaatst. Mr A. Nouwen is momenteel griffier van de kantonge rechten te Middelburg, Oostburg, Ter- neuzen en Zierikzee, kantonrechter plaatsvervanger in die kantons en rech- ter-plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Breda. GOES In Zeeland wordt door het late voorjaar en de aanhoudende droog te voor 6 juli geen aanvoer van vroege aardappelen verwacht. Dat betekent dat de oogst ongeveer 3 weken later dan normaal afkomt. Hoe groot de aanvoer zal zijn hangt er helemaal van af of het weer binnenkort omslaat. Landelijk gezien neemt de aanvoer iets toe maar toch blijft deze belangrijk be neden de verwachtingen. Op de veilin gen in Noord-Holland worden de meeste aardappelen aangevoerd. De prijzefn la gen daar in het midden van de afge lopen week voor middelmaten vroege aardapplen tussen 70 en 80 cent per kilo voor krielaardapplen tussen 45 en Het slachtoffer was niet gehuwd. 60 cent, per kilo. MIDDELBURG, TOOK EN VLIEDT ,DE OPEM-T CHTSrELERS* Het was prestatietoneel, maar het waa ook gewaagd toneel dat ,De Openlucht- spelers' gisteravond van Shakespeare'a Hamlet maakten. Stukken van Shake- speare vragen in het algemeen om sterke vertolkers. Hamlet vormt daarin een uit zondering en eist zelfs meer geest en talent van de spelers, met name van da hoofdrolspeler. .De Openluchtspelers' hebben, ondanks deze bijzondere maat staf, dit waagstuk, dat het vandaag aan de dag nog steeds voor elk beroepsge zelschap is en dus zeker voor amateurs, aangedurfd. Onvermijdelijk moet dan ook worden vastgesteld, dat het spel ver- schillende keren in wankel evenwicht werd gebracht, doordat de betreffende spelers in bepaalde gedeelten minder sterk dan de tekst, die voortdurend het gevoel voor de juiste intonatie, inzet en kracht als tegenwicht van de acteur moet hebben, op het publiek overkwamen. Het spel viel evenwel nooit om. Want drie spelers, de drie hoofdrollen, schoten zeer goed in hun persoonsverbeelding zii hielden in vele gevallen de zware in houd van het stuk boven de hoofden van hun modespelers. Ronnie de Koning was de Hamlet waarom gevraagd werd een veerkrachtige, hoffelijke en intelligents prins. Hij legde deze eigenschappen zeer ingeleefd in zijn spel, en dat kon hjj met zo'n overgave doen omdat hij zeer rol vast was. Soms werd het stuk de hoofdrolspelers schijnbaar wat te machtig. Ze zakten dan met het overbrengen van hun spel vooral weg in de monologen. Het was altijd maar even. Piet de Leeuw die de koning van Denemarken speelde, nad deze inzinking, maar kwam kort daar op met veel meer overtuiging in zijn stem terug. Naar onze smaak lagen s konings zwakke punten juist in die tafe relen waar hij als een sluw en kwaad aardig persoon moet optreden maar dan stond er een te beminnelijke hoogheid. Horatio, vertolkt door Bram Kwekke- boom, moet als derde man genoemd worden, waaruit het stuk zijn kracht kreeg. Uitstekend van mimiek, zonder al te theatraal te zijn. gaf hij boeiend spel te zien. Niet onvermeld mag het enige tvperolletje in Hamlet blijven: de dood graver Jo Julianus kreeg hiervoor een verdiend open doekje, niet van het hele publiek, maar toch van enkelen, en te recht. naar ons gevoel. De kostuums waren een tafereel apart ze glommen niet van de opsmuk, maar beantwoordden toch aan het beeld van de eeuw. waarin ze thuishoorden. SLUIS In het Sint-Antonius-zieken- huis te Oostburg is vrijdagmorgen op 23-jarige leeftijd overleden de heer J. Hoegen uit Sluis. De heer Hocgcn werd woensdagavond bij een verkeersongeval als duopassagier van een brommer ern stig gewond, toen deze geen voorrang verleende aan een personenauto op de hoek Meerminnestraait-Kaai in Sluis. Eindhouenaren nemen het niet langer Volgende week enquête op strand en campings van Valkenisse MIDDELBURG Een groep Eindhovenaren die jaarlijks met vakantie aan de Walcherse kust zit, heeft zich opgeworpen om de klachten welke er bestaan over het ontbreken van voldoende ont spanningsmogelijkheden te gaan bundelen.- Volgende week vrijdag start een enquête onder vakantie gangers. Het onderzoek vindt plaats op het strand en de op cam pings. Er zal een groep van twin tig tot dertig enquêteurs en en- quêtrices worden geformeerd. De plannen daartoe werden gisteravond door initiatiefnemer René Fuchs (28) in bar Het Karrewiel' te Koudekerke ont vouwd. ,De bedragen die je hier voor een beetje behoorlijk onderdak moet beta len zijn totaal niet in verhouding te brengen met wat je hier aan deWal- eher.se kust kunt beleven. Vakantie hou den betekent niet alleen op het strand liggem Wie het hele jaar door hard werkt wil 's avonds ook wel eens weg. Maar hier zit je je na negen uur 's avonds stierlijk te vervelen', aldus de heer Fuchs. Twaalf uur te Valkenisse op een enkele plaats na om twaalf uur op. En dat vinden de vakantiegangers wel wat te gortig. Vor- rig jaar al kwamen er klachten over opmerkingen in de gemeenteraad van Valkennsse, waar werd gesteld dat de kantiegamgers: Wie heeft deze raads- voor de rust. En toen al zei een van de representanten van teleurgestelde va- kantiengers: ,Wie heeft deze raads leden gemachtigd om dat namens ons te zeggen'. Tot een actie is het toen niet geko men. maar de groep die nu is ge vormd wil nader gestalte geven aan over het zuimg organiseren van eve nementen voor kinderen en over het ontbreken van slechtweer accommo daties. De heer Fuchs: ,Wij ergeren er ons al jaren aan. En nu gaan we er wat aan doen'. De enquête gaat gepaard met een handtekeningenactie. ,we weten niet hoelang we ermee doorgaan, maar het zit er dik in dat we straks met een berg handtekeningen bij de burgemees ter van Valkenisse zullen kunnen aan kloppen. Want wij staan met onze grie ven beslist niet alleen'. Aldus een van de initiatiefnemers. TEKN EUZEN ,Ik doop u Brouwers gracht en wens u een behouden vaart.' Deze woorden sprak mevrouw W. van der Peijl Toorenman vrijdagmiddag even voordat ze in het zuiderdok te Ter- neuzen een fles champagne tegen de boeg van het schip uiteen liet spatten. Overigens was de Temeuzense dame de laatste uit een rij van drie omdat te voren de Bikkersgracht op dezelfde (ge slaagde) wijze was gedoopt door me vrouw R. Veenland-Mehius uit Gronin gen en de Bloemgracht door mevrouw F. Provoost-van de Stighel uit Papen- drecht. De drie nieuwe cementtankers waren door deze officiële gelegenheid gezusterlijk naast elkaar gemeerd met de voorstevens tegen een daartoe spe ciaal gebouwd erepodium. Daarop ver zamelden zich kort na hel middaguur een twintigtal genodigden, waaronder vertegenwoordigers van de werf te Min den waar de schepen werden gebouwd en van de. rederij Cement Tankvaart NV, de eigenaresse van de zelflossende schepen. De drie schepen, genoemd naar Am sterdamse grachten, meiten elk ongeveer vijfhonderd ton, zijn van het zoge naamde .Kempenaartype' (50 meter bij 6.60 meter) en zijn voorzien van een 8- cilinder Man-dieselmotor van 280 pk. Daarmee kunnen de schepen een maxi mumsnelheid bereiken van ongeveer 16,5 kilometer per uur. Het zijn zelflos sers die over een eigen losinstallatie beschikken waarmee 70 ton cement per uur kan worden gelost. Belangrijk if ook dat de losinstallatie geheel auto matisch werkt. Zouden de schepen tij dens het lossen te veel naar eem kant overhellen met het gevaar te kapsci- TERNEFZEN Mevrouw Van der Peijl (loopt de .Brouwers gracht', een van de drie cenient- tankers. (Foto PZC) zen, dan schakelt de installatie zich zelf over naai de hoge kant om daar het cement weg te pompen en het schip weer in evenwicht te brengen. Het la den van de schepen (met speciale laad- installaties) duurt slechts een paar uur. Ten behoeve van de schipper en zitn gezin is in de roef een ruime woning met veel comfort aangebracht. Het vooronder van de matroos is klei ner doch even comfortabel. In de loop van vrijdagmiddag hebben de drie sche pen en de genodigden een proefvaart op de Westerschelde gemaakt met als einddoel Vlissingen. IN RILLAND-BATH Leeuwse Vaderdag Dames, denkt u nog even aan het lijstje: sokken, manchetknopen, stropdassen en zakdoeken. Oheeft u ait jaar het oog laten vallen op een origineel geschenk voor vaderdag, in Vlissingen stapte gisteren een mevrouw, die duide lijk op stap was voor het aan kopen van een cadeau, een boek- handel binnen. Jk wil graag een boek', zo commandeerde si) de Je het voor uzelf' vroeg de boek. handelaar gedienstig. yNee", zei de vrouw nadrukke lijk. ,Ik zoek een goed boek.' TEHUIS VOOR PSYCHISCH GESTOORDE BEJAARDEN RILLAND-BATH Temidden van een fraai aangelegd park is in Rilland-Bath het huize ,De Werfkampen', een tehuis voor psychisch gestoorde bejaarden verrezen. Het tehuis is eigen dom van de Sint-Martinusstich- ting in Den Bosch die is aange sloten bij de Stichting Samivoz samenwerkende i nternaten voor zwakzinnigen) Het tehuis, dat werd gebouwd door het aannemersbedrijf NV firma L. van der Pias ie Rosmalen, zal offi cieel on 9 juli aanstaande worden gcopena. Het stichtingsbestuur heeft daartoe gevraagd Zeelands commis saris der koningin mr J. van Aart- sen. .Architect van het complex was het bureau ir J. W. van Niekerk te W In 1966 kocht de Sint-Martinusstich- tiog het klooster van de paters Ca- pucijnen te Rilland-Bath aan om te laten verbouwen. Eveneens werd het bij het complex behorende ontspan ningscentrum De Ark overgenomen. In 1967 kon worden begonnen met de opname van de eerste patiënten. Het totale aantal bedden bedroeg 60. Reeds voor de volledige verbou wing was gerealiseerd werden plan nen gemaakt voor de bouw van een vleugel, die de capaciteit van het huis moest verdubbelen. Dit bouwwerk werd eind 1969 opge leverd. Het teihuis heeft nu een capaciteit van 133 bedden. In de laatste jaren is het aantal verpleegtehuizen voor psychisch ge stoorde bejaarden in ons land aan zienlijk toegenomen: nog steeds kampt men met een tekort aan deze voorziening. Huize .de Werfkampen' te Rilland-Bath blijkt in een grote behoefte te voorzien. Meiaj'es die twee Jaar voortgezet on derwijs hebben genoten kunnen in de Werfkampen, een opleiding tot zie- kenvereorgster volgen, die twee jaar Zusterhuisvesting De inrichting van liet nieuwe gebouw is van de modernste snufjes op me disch gebied voorzien en op de twee de verdieping bevindt zich een bal kon, vanwaar men een prachtig uit zicht op de Schelde heeft. Op het ogenblik bevinden zich ln de tuin van het verpleegtehuis, dnt door recente aankopen werd uitgebreid tot 1,5 ha; prefab-woningen, die be gin juli in gebruik zullen worden genomen voor 32 leerling-zieken ver zorgsters. Ook in het dorp Rilland- Bath Is een aantal hulzen gehuurd. die zullen dienen als zusterhuisves ting. Het plan bestaat om achter het ver pleegtehuis een nieuwe huisvesting te realiseren, die geheel afwijkt van een zustersflat. Dit complex zal be staan uit wooneenheden voor vier en zes leerling-ziekenverzorgsters met daarbij een eetzaal en een recreatie zaal. Ook wordt gedacht aan de bouw van een bescheiden sporthal, terwijl de tuinarchitect bij ae aan leg van een nieuwe tuin. dat ook op hei programma staat, rekening heett gehouden met de aanleg van een sportveld. Bouwvergunningen zijn aangevraagd. In de Ark is de recrea/tiezaal geves tigd, waar het oude toneelpodium nog steeds dienst doet. De voormali ge kapel is getransformeerd tot een sportzaal. BRESKENS Tegen een plan van rijkswaterstaat om in Breskens midden in het recreatiegebied twee olietanks te plaatsen als opslag voor de veerboten, zijn nogal wat bezwaren gerezen. De twee tanks hebben samen een inhoud van 200.000 liter gasolie. De gasolie moet dienen als opslagplaats voor de reserve-olie voor de PSD-boten. station dat wordt voorzien van een elek tromotor van 7,5 pk, op een terrein dat op enkele meters afstand van de cam ping Zeebad ligt en minder dan 100 me ter van het geprojecteerde zwembad. De situering ontmoet vooral bij de heer J. W. Carels, voorzitter van de NV Cam- g Zeebad veel bezwaren. Hij heeft rom een bezwaarschrift ingediend in het kader van de hinderwet. De twee tanks zouden bovengronds moeten komen op een terrein dat de heer Manneke heeft gepacht. Deze pach ter weet niets van de rijkswaterstaal- plannen af. Volgens de heer Carels heeft deze dienst wel het plan om als de tanks er zijn. elke maand controle uit te oefe nen. De gasolie is wel brandgevaarlijk, maar er zou geen gevaar voor ontplof fing kunnen ontstaan. De heer Carels: .Als er een lekkage komt, dan zou het hele recreatieplan in een hopeloze si tuatie komen. Het is een directe bedrei ging van de gemeenschap, in de recrea tie, maar ook van de rest van Breskens'. De heer Carels heeft nog meer bezwa- ,Er zijn al jarenlang in Breskens En rijkswaterstaat kan zomaar tanks neerzetten die evenhoog zijn als flats van drie woonlagen. Overal worden op slagtanks tegenwoordig onder de grond gemaakt, met veel groen er omheen en érover en hier worden ze midden in een recreatie-bestemming gepoot. Tk vind dat een aantasting van de recreatie voor Breskens en eigenlijk voor de hele ge meente Nieuw Oostburg. Het is de zo veelste trap die Breskens krijgt van rijkswaterstaat, na het verleggen van de veerhaven cn de hoge dijk dwars door het dorp'. VERWACHT.. WARM Warm, droog en overwegend zonnig weer, maar in het Waddengebied moge lijk enkele mistbanken. In het algemeen matige noordoostelijke wind. STRANDWKERSVERW ACHTING (van onze weerkundige medewerker) Zonnig tot licht bewolkt. Matige oos tenwind. Temperatuur 24 tot 26 graden C. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Ook zondag nog zonnig strandweer. Daarna een iets grotere on weerskans, maar wel een zomers karak ter. ZON EN MAAN 21 juni Zon op 04.19 onder 21.04 Maan op 23.12 onder 05.58 22 juni Zon op 01.20 onder 21.04 Maan op 23.34 onder 07.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2