.F0RTUNAT0' ALCAREGGI HEEFT 'T GELUK MEER DAN OOIT NODIG.... Brazilianen zijn nu heel wat kritischer geworden RINDT SNELSTE OP ZANDV00RT ^27 SCHELDE MIKT OP VIJF MAN NAAR LEEUWARDEN Italië had altijd wereldklasseteam Toto 48: 7 met 13 goed Sport op tv en radio Zesde zevenhandbaltoernooi van Walcheren met massale deelname Zal aangetoond worden dat dezwakke' Braziliaanse defensie te kloppen is NA DECEPTIE VAN 1966 IN ENGELAND Uitwisseling van afdelingsteams GRAND PRIX-TRAINING BEGONNEN JAN v. d. SANDE IN TURNPL0EG TON SIJBRANDS HAALT 'T NIET WILMA: RECORD 100 METER; 11.2 VAN L00Y IN RONDE YERSEKE Poggiali won de Zwitserse ronde DAG VADER DAG VOETBAL DAG ZOMER Ï3 Frïcö ZATERDAG 20 JUNI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (Van onze speciale, verslaggever. Fred Racké) MEXICO CITY (GPD) Ferruccio Valcareggi is in deze dagen een uiterst opgewonden mens, voorzover althans de doorsnee-Italiaan een maatstaf kan bieden in het al dan niet uiten van emoties, en de onhebbelijkheid van die uitingen. Uitgaande van die vergelijking is Valcareggi aangeland op een tem peratuur, die een aantal graden hoger ligt dan het toch al aanzienlijke ip, het Italiaanse peU. Valcereggi, in de verste verte niet. het. type van de zuider ling, tracht dat allemaal wel te maskeren. Hij probeert ook de bedaagde coacli uit te hangen, die het voor zichzelf prima heeft uitgedokterd en voor ,zijn jonger»' tegelijk ook. Maar zo is het niet. Want als op de vrijdagmorgen de ganse verslaggeversbent zich meldt aan de poorten van het Italiaanse trai ningskamp, ontstaat een geweldige drukte met de goede Feruccio als verhit middelpunt: ,Nee, geen toelatingen, de spelers moeten rusten, de spelers sla pen nog, de spelers zijn weg, de spelers moeten gaan trainen'. Als alles dan is geëindigd in ordeloos geschreeuw en de voorgenomen toelating van .uitslui tend Italiaanse journalisten' en vervolgens toch iedereen binnen is, dan zit Feruccio Valcareggi vermoeid teneer in het midden van een wijde kring, die snel ontdekt, dat de coach gekweld wordt door steeds maar weerkerende visioenen die allemaal de finale van het wereldtoernooi tegen Brazilië tot onderwerp hebben. Overigens niet zo vreemd, dat wanke le moreel van Valcareggi. Voor wie in ogenschouw neemt, dat het nog maar vier jaar geleden is, dat de .squadra' alle voorhanden zijnde list en bedrog hard nodig had om een zeer uitgebreide schare woedende tifo- si te ontlopen, boze Italiaanse voet balfans, die onder aanwending van rotte tomaten en dito eieren bij aan komst van de roemruchte maar nu volkomen vernietigde ploeg wel eens wilden weten hoe een elftal waarin de op het Apenijnse schiereiland stukge lezen kranten zeker drie of vier van de beste voetballers ter wereld' had den ontdekt, hoe die ploeg in 's he melsnaam van Noord-Korea had kunnen venliezen. Dat was in 1966 en Ferruccio Valcareggi herinnert zich de afgang van de Azurri in dat we reldtoernooi, die vreselijke dag in dat grauwe Middlesbo rough, maar al te goed. Al was het mair. omdat hij er bij was, als assistent-trainer. Al was het maar, omdat hij er bij was, toen Edmundo Fabbri, de toenmalige coach, vierkant op straat werd gesmeten, als de meest verantwoordelijke man voor die nationale schande. En Ferruccio Valcareggi kreeg de opdracht om het beter te doen. Maar hoe Want wie, dn de voetbalwereld, kan de selectie uit een door sommigen vanwege geldsmijterij en corruptie zelfs .verdorven' genoemd Italiaans voetbalbestel, vormen tot een elftal dat land en vlag nu eens met alle nzet zal gaan verdedigen? Wie kan -en recept uitschrijven, een plan ma ken tot vernietiging van de tegen stander, met gebruikmaking van min stens tien voetballers, die eerst aan zichzelf, en dan aan hun al dan niet rijke club en dan aan het lieflijke Italiaanse thuis en tenslotte pas aan het nationale elftal denken? Niemand kan dat. Ook Ferruccio Valcareggi niet. En Ferruccio heeft dan ook vier Jaar lang gegokt op niet meer dan het toeval. Op de goede luimen van zijn spelers. Op de invloed van de wappe rende lire-biljetten. Op de niet te ont lopen hersenspoeling, die de nieuws media op de uitverkorenen altijd weer uitoefenen: ,Forza Azurri' en, niet in de laatste plaats, op incidentele uit barstingen van die vulkaan van ta lent, die een Italiaanse selectie toch altijd nog is. En nu heeft Valeareggi dan Mexico gehaald. En de finale. Met sinds de Korea-flop veertien over winningen, negen gelijke spelen en maar één nederlaag, in een uitwed strijd tegen Bulgarije. Valcareggi heeft niet anders dan goed gegokt. Èn daar om heet hij in Italië Ferruccio For tunate De gelukkige Valcareggi is daardoor wellicht wat overstuur geraakt, en dat is dan met anders dan begrijpelijk. Hij kan zijn vreugde trouwens niet helemaal de baas en hij is opnieuw het tegendeel van. de zelfbewuste coach, als hij nu stelt: .Het is niet zo vreemd, dat Italië de finale bereik te. Dat gewonnen werd in de kwartfi nale en zelfs in de halve finale, van het toch sterke Duitsland. Kijk, die druk waaronder we speelden in de voorronden, in de achtste finales, die is van ons afgevallen. Steeds weer kwam de herinnering aan de uitscha- (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) MEXICO CITY (GPD) Laat een Braziliaanse commentator eens beschrij ven, hoe hij het voetbal van zijn land ziet. Vrees niet, dat de man zich te buiten zal gaan aan zeer overdreven bewieroking van de Zagalo-formatie, want ze zijn kritischer, daar in Rio en Sao Paulo, dan in andere delen van Zuid- en vooral Midden-Amerika. Ze hebben wellicht, al te veel meegemaakt aan glorie en deceptie vooral om nu tenminste enige afstand te kunnen nemen van de na tionale ploeg, die drie- en nog veel meer-daagse carnavalsfeesten .ontstak', maar die ook vier jaar geleden gelijk eigenlijk de Italianen diende te vluchten voor de fans, die woedend waren vanwege de uitschakeling op een voor de toen al tweevoudige winnaars van de wereldbeker zeer ontijdig moment. De hoon galmde door het land en bracht tegelijk velen met beide benen op de grond. Zodat nu een vrij eerlijk .profiel' van het Braziliaanse elftal kan worden geschetst. De hoofdlijnen: het land. dat het 4.2-4 systeem uitvond ein tweemaal de Ri- met-cup won, eigenlijk voordat de voetbalwereld ontwaakte. En toen dat eenmaal gebeurd was, schakelde men over op een 4.3-3 systeem, dat mis schien ook al .nieuw' mocht heten, al is het nu al weer een tijdje in gebruik." Trainer Mario Jorge Zagalo, clubcoach van Botafogo, voormalig linksbuiten in het sterrenteam dat in 58 en '62 gou-. den medailles verzamelde, is een fer. vent aanhanger van dat 4-3-3 systeem. Maar praten over systemen tegen Bra ziliaanse voetballers is moeilijk. En het is eenvoudiger het zo te stellen: :n de Braziliaanse ploeg is men er altijd op uit één man meer in verdediging te hebben, dan de tegenstanders als aan vallers inzetten en andersom: een aan valler meer dan er verdedigers be schikbaar zijn. Wat een zware belas ting legt op het middenveld. Maar men lijkt juist op die plaatsen altijd mensen voorhanden te hebben, die zulk een inspannend werk nu een maal graag doen. Zoals de Brazilianen allemaal vreselijk graag willen voet hallen. Op hun eigen manier: het dui delijkste voorbeeld tegelijk van wat La tijns-Amerikaans voetbal is. Vaak zo heel mooi om te zien, knap voor wat de opvattingen betreft en opgesierd met de wonderbaarlijke dingen, die de vaak donkere atleten met een bal kun nen doen. Ze kunnen, soms. heel erg boos worden, die individualisten, die elkaar uitsluitend aanvallend lijken te kunnen vinden, als de tegenstander hen geen ruimte laat, tergend vertragend gaat voetballen om hen te verhinderen de voorstelling van al die fraaie trucs te geven. Brazilianen willen hun voet bal spelen, op hun eigen snelheid en in hun eigen ritme en wie hun op vattingen niet deelt Is dom, of een dwaas. ken als aanvallend. Brazilië kan bii wijze van spreken iedere wedstrijd winnen na een voorsprong te hebben genomen, want de capaciteiten zijn toereikend en imponerend genoeg om het spel verder te controleren. Tenzij... de tegenstander niet geimponeerd raakt, of van stonde af aan er in slaagt harde druk op de doorgaans slecht be wegende en vaak onattemte verdedi gers uit te oefenen. Maar och... Bra zil iës aanvallende kracht is zo vaak toereikend om de tegenstander daar alleen al mee te overdonderen en uit zijn normale spel te halen. Pele, de grote man, nog altijd, kam worden uit- fescha.keld (als da,t mogelijk is), er lijven nog altijd Tostao, Jairzinho of Rivelino. die allemaal op hun eentje een wedstrijd kunnen beslissen. Toch kan een solide, intelligente mandek king veel van die krachten aan ban den leggen. Maar dan moet de oppo nent zien eerst hebben losgemaakt van de swang-gedachte dat men tegenover superspelers in het veld staat. Zo on geveer is de .afdruk' van het Brazili aanse portret dat door nauw betrok kenen zelf is ontwikkeld. Er is weinig aan toe te voegen. Men kan slechts de namen invullen van hen die 1970 deel uitmaken van het elftal, dat toch weer de natie in vuur en vlam heeft fezet, omdat men die nederlaag in ingeland vier jaar geleden handig heeft omgebogen naar een hetze tegen .Europa' dat het allemaal hard en ge meen had aangepakt. Het .Europa' aat morgen in Mexico gestraft moet wor den. De grote kracht van dit Brazi liaanse team is. dat het gewoon doel punten maakt. Via Pele, via Jarizinho, die zo heftig ijvert om toch vooral de naam van de nu al legendarische Car- rincha te doen verbleken, met Eduar- do Andrade Tostao, die de .witte Pele' wordt genoemd en in de laatste dagen opeens naar grote hoogte is geklom men als een schitterend positie-speler. Of met Rivelino, die een vrije schop kan nemen als geen ander. Zoals ze eigenlijk allemaal patent lijken te heb ben op die heerlijk .zwervende' schoten, die zelfs een .grote' keeper als Uru- guays Mazurkiewicz te veel waren. Jorge Mario Zagalo ziet dat allemaal aan. Eigenlijk is hij precies zo'n .re gent' als Valcareggi. Een man, die bijna alle« aan zijn team kan en moet overlaten. Alleen: Zagalo heeft meer zekerheden. Ondaks die vrij zwnkke defensie. Ondanks de verdenking dat Rosato I'ele hard zal aanpakken en Burgnich hetzelfde zal doen met Tos tao. Want het is al zo vaak gezegd: Brazilië maakt gewoon meer doel punten dan de tegenstander... MIDDELBURG Het komende weekend zullen in het kader van een soort uitwisseling de afdellngselftal len van de afdelingen Zeeland en Bra bant tegen elkaar uitkomen. Dit jaar wordt dit evenement voor de tweede maal georganiseerd. Vorig jaar kwam het Braai int se zaterdagelftal naar Zeeland (Kloetlnge) en speelde de zondagelftallen in Brabant tegen elk aar. Dit jaar is dat juist andersom. Zaterdag wordt in Sprang de wed strijd tussen de zaterdagefftallen ge speeld, aanvang 4 uur en zondag aan staande spelen in Aardenburg oni half vier de zondagelftallen. De lei ding zal zondag in handen zijn var scheidsrechter W. J- Boeye uit Groe. de. Het zaterdagelftal zal worden sarnen- Jesteld uit dc volgende spelers: J j Nooijer, Amemuiden; G. D. Schip per, Borssele; A. v. d. Kreeke, 's-Heer- Arendskerite; J. bij de Vaate, Mevo; Deurwaarder, Tcrneuzen.se Boys en M. Westerweel en F. Stouthamer en F. Zcgers van Zaamslag. Het zondagelftal tenslotte wordt rnengesteld uit de spelers: J. M. Baert, J. F. Henry, J. W. J. Trapman en C. A. C. Vermeire, Aardenburg; A. Rijn berg, N. A. v d Graaf en A. Schoon, aard, DFS; P. Pielaat, J. J. Seen. M. P. Kornelis en J. B. v. d. Broeke Schoondijke; F- Kolijn, Terneuzen. Ie 1-coureur is er vrijdagmiddag op het circuit van Zandvoort in geslaagd rond to gaan met een gemiddelde snelheid van 190 kilometer per uur of hoger. Snelste bij de eerste officiële trainini--- derland. was JÓchen RindL de Oostenrijkse topman van het Lotus-team, die een ronde draaide van 1 minuut 19.4 se- conden, een gemiddelde snelheid van 189,9 kilometer per uur. Tijdens een niet-officiële training, afgelopen dins dag, bleef Rindt onder de 1 minuut 18 seconden. Jochen Rindt verscheen vrijdagmiddag pas laat op de baan. Het was toen meteen raak, hij draaide de snelste ronde en probeerde nog harder te gaan. Zonder succes, want bij die po- Êing reed de Oostenrijker kort voor et einde van de training z.jn wagen in de Tnrzanbocht uit dc baan. Dc Lotus werd slechts licht beschadigd, Rindt bleef ongedeerd. Meer pech had Pedro Rodriqucz, de eerste rijder van het BRM-team. Ro- driquez, twee weken geleden overtui gend winnaar van de Belgische Grand Pnx. Rodniquez ging erg hard vrij dagmiddag. Hij was de snelste van het eerste trainingsuur met een tijd van 1.20.7. Toen reed hij nog met Je beste BRM. Die wagen zal bij in de race niet kunnen gebruiken, want na een half uur trainen vloog hij uit de bocht. De BRM werd zwaar beschadigd, de lijder kwam er uitstekend af. Een kwarlier later zat Rodriquez al weer achter het stuur van de reser- daanuee zijn snelste tijd niet ve teren. Ondanks dat ziet Pedro zijn kansen voor de race optimistisch. .We zetten gewoon een nieuwe motor in die wagen, we hebben motoren noeg,' verklaarde hij opgeruimd. 1 der vrolijk was drie-voudig wereld kampioen Jack Brabham. Hij had noch in de officiële tra.ining, noch tijdens pnvé-trainingen kans gezien onder ti'e 1.20 te komen. Brabham - heeft woensdag de wagen van zijn team ge noot Rolf Stommelen aan flarden ge reden. Het is gehikt de wagen weer rijklaar te maken, maar het is vraag of Stommelen erg gelukkig zal zijn met het resultaat. Hij kwam bij de vrijdag-training sleohts tot een weinig indrukwekkende 20ste plaats. Jack Brabham z-eLf bereikte met 1.21 nog de zesde positie. Vandaag zaterdag wordt er weer getraind. Het Z3l dan wel harder gaan. Zeker is. dat de race, die zon. dajt om één uur begint, een spannende affaire gaat worden. De trainingstij den van de tien snelste rijders lager vrijdag net een seconde uit elkaar. Dc Lien snelste tijden waren: 1 Jochen Rindt (Oostenrijk) Lotus, 1.19.48; S Jackie Stewart (G-B) March, 1.19.93. 3 Pedro Rodriquez (Mex.) BRM 1.20.73; -1 Jean Pierre Beltoise (Fr) Matra 1.21.07; 5 Andrea de Adamich (It) McLaren Alpha 1.21.14: 6 Jack Brabham (Aus) Brabham 1.21.19; Jo Srffert (Zwit) STP-Mareh 1.21.28; 8 Jaciky Ictkx (Belg) Ferrari 1.21.30; 9 Jaciky Oliver (G-B) BRM 1.21.40; 10 Dam Gurney (VS) McLaren 1.21.61. VL1SSINGEN In dc jongens- en juniorentumploeg van Nederland, vandaag (zaterdag) in I-!e'.:r.*i' Rijnland speelt, staat Jan vai J- van Astrow Souburg opgesteld.' lande i keling in 1966 terug. De ploeg speel de verkrampt en verdedigend. Durfde mets te wagen. Niet tegen Uruguay, zeker met tegen de Israëliërs, want die hadden de rol van de Noordkorea-i nen maar al te graag op zich geno men. Maar we haalden het en die angst is nu voorbij. Speelde de ploeg niet helemaal vrijuit, tegen Duits land?' Wat zonder meer moet worden toege geven. Behalve het feit. dat de schit terende vecht-ploeg van Schön zijn eindeloze vertragende acties weet op te voeren, viel zeker in de erate helfit toch ook het knappe atta queren van de Italianen op. Het team bleek ineens ook te kunnen aanvallen in plaats van uitvallen. In die bedrijven heeft men dan toch iets van de ware kracht van het Ita liaanse voetbal kunnen zien. Heeft men kunnen constateren hoe het zou kunnen zijn. Als niet vele jaren gele den al de gedachte aan het voorko men van doelpunten (op zichzelf een mooi streven) de bedoelingen van het maken ervan in de breinen van de Italiaanse voetballers had overscha duwd. Als hen niet veel te vaak was voorgehouden, dat ,uit' de 0-0 moest worden aangehangen, tn dat thuis' dat ene doelpunt er tocl. altijd wel zou komen. Een tactiek die, zoals in de Spaanse, voetbaltop rechtstreeks verband hield met de commercie: Eu ropese hekerwedstrijden, in die .stijl' gespeeld, moesten de kassa's van de miljoenen verslindende grote voetbal- bedrijven onafgebroken bezig houden. Zo verdween het aanvallende, specta culaire voetbal tegelijk uit de Itali aanse competities. Want spitse gees ten verlengden die speelwijze tot op de eigen velden: eerst doelpunten voorkomen en pas vanuit die stellin gen trachten op te rukken, te seo. ren. En Italië werd het land defensieve voetbal Nu staat Italië dan tocjh aan de voor avond van een wereldfinale. De derde in de geschiedenis van het wereld kampioenschap voetbal. En ook Italië kan de wereldbeker definitief winnen, zoals de opponent. In 1934 en 1938 greep de .squadra' de cup. Nu zal, zegt iedereen in Mexico, die greep mislukken. Omdat Brazilië zo veel sterker is, zoveel meer vernuft in de aanvallen doet, dan elke andere ploeg hier. Teveel ook voor de op zulke be trouwbare verdedigers .rustende' ploeg die toch weer zal moeten terug- kruipen dn de laatste stellingen. Gianni Rivera: .Het wordt een ge vecht tussen de sterkst aanvallende en de best verdedigende ploeg van de wereld'. Toch weer die verdedi ging. Toch weer bouwen op beton. Ter- Wijl het succes alleen maar aan de andere kant kan liggen. Eindelijk zal eens moeten worden aangetoond, wat iedereen ,in voetbal' denkt: de Bra- Links Sjaak van de Hooft, en Tonny Veeran (Foto FZC). TERNEUZEN De zwemvereniging ,de Schelde' uit Terneuzen beschikt naast een uitstekende waterpoloploeg (3e klas) over een aantal opmerkelijke jeugdige zwemtalenten. Doordat de se niorenzwemploeg van Schelde te klein i:; kan men nog niet de tip van de kringcompetitie halen. Eigenlijk is er nog maar één seniorenlid, dat actief zwemt namelijk Truus van der Linde, verder zijn het allemaal jeugdzwcni- mers die op seniorennuinniers uitko men. De oorzaak van dit geringe se niorenaantal komt door het feit, dat enkele topzwemmers zoals Machiel de Pooter en Karei Weyland niet meer aan wedstrijdzwemmen doen, zij spe len alleen nog waterpolo. Maar toch, als de huidige situatie gehandhaafd blijft, zal Schelde over enkele jaren de kringcompetitie gaan beheersen. Want Schelde mag dan geen hoofdrol spelen enkele zwemmers doen dat be slist wel. Van de jeugd tot 16 jaar kan men de ziliaanse verdediging is te kloppen. Zij is, tenslotte, het zwakste deel van de ploeg, dat geeft men zelfs in eigen kring toe. En als Italië speelt, zoals het vooral in de eerste helft tegen Duitsland deed, dan ja. dan. Maar wat moet bijvoorbeeld, Giacinto Facchetti uit richten tegen een Jairzinhi als hij al nauwelijks en soms helemaal niet meer Reinhard Libuda kan over meesteren De weddenschappen in Mexico City zijn tegen Ferruccio For- Ninato Valcareggi. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het geluk nu van zijn zijde wegslipt, nu hij, de 50-jarige oud-speler van Milan ein Florentina, laatstelijk coach van Atalanta, dat °;eluk meer dan ooit nodig heeft. Want zo opgewonden is het thuisfront, dat verlies al bijna gelijk staat met de schande van Middlesborough.... MONACO (ANP) De Nederlandse dammer Ton Sijbrands is er niet in ge slaagd de challenge mondiale 1970 te winnen. In de laatste ronde speelde hij remise tegen de Rus Gantwarg. Koe- perman speelde eveneens remise en wel tegen de Fransman Hisard. Koe- permah en Sqbrands eindigden op de gedeelde eerste plaats met 24 punten uit 16 partjjen. Volgens het Sonnen- liorg-Berger systeem werd Koeper- maii tot winnaar uitgeroepen. Uitslagen zevende ronde: Slaby (Bel)—Hisard (Fra) 0—2, Koe- perman (Rus)Sijbrand (Ned) 11, Gantwarg (Rus)Cazemir (Zwi) 2 0, Saletnik (Ita)—Agliardi (Mona) 1 1, Ramcharan (Sur) was vrij. De uitslagen van de achttiende en laat ste ronde zijn: HisardKoeperman 11, Sijbrands Gantwarg 11, CazemirSaletnik 1 1. AgliardiRamcharan 02. De eindstand is: 1 Koeperman en Sij brands 24 punten uit 16 partijen. 3 Gantwarg 23. 4 Hisard 21. 5 Saletnik 15, 6 Cazemir 13, 7 Ramcharan 12, S Slaby 9, 9 Agliardi 3. DEN HAAG (ANP) Cijfers van| toto 48: aantal deelnemers: 385.575; inleg: 728.092,80; prijzeribedrag: ƒ327.641,76. Beschikbaar voor eerste en derde prijs: ƒ98.292.53. Zeven met dertien goede uitslagen krijgen: 14.041,807 1518 derde prijswinnaars krijgen: 64.70; beschikbaar voor tweede en extra prijs: ƒ65.528.35: 177 tweede prijswinnaars krijgen 370.20: 593 extra prijswinnaars krijgen: 110,40. WARSCHAU (ANP) Tijdens atle tiekwedstrijden in Warschau, de zoge noemde .Kusocinski Memorial' heeft Wilma van den Berg vrijdag het Ne derlands record op de 100 meter dames verbeterd en gebracht op 11,2 sec. Het oude record stond reeds op haar naam met 11,4 sec. ROTTERDAM (GPD) Zaterdag avond om 23.00 uur op de tv de voet- balwedstrijd om de derde eni vierde plaafs in het wereldkampioenschap tussen West-Dultsland en Uruquay, Dp finale tussen Brazilië en Italië is zon dagavond om 19.00 uur op het scherm. Voor de radio zondagmiddag ooggetui geverslagen en nabeschouwingen van het amateur-voetbal kampioenschap, de kampioenschappen wielrennen in Hel mond. de grand prix van Zandvoort en de Martini-regatta in Groningen. Zon dagavond op de televisie om 21.35 via Nederland II beelden van de kampioen schappen wielrennen, draverijen op Merevled en kanowedstrijden te Eefde. nu al fraaie tijden van een Tonnie Veerman en Sjaak van der Hooft be. s::st niet onderkennen. Tonnie Veer man kan men gerust als een van de grootste rugslagtalenten. die Zeeland ooit gekend heeft beschouwen, en wie klopt er op de lange afstand nog Sjaak van der Hooft. Men moet ze zaan zoeken in Zeeland zonder ze te vinden. En of dit niet genoeg is bleef Petra Fraanje (11 jaar) jl zaterdag tijdens de kringwedstrijden onder de limiet voor de Nederlandse kampioen schappen. Een deelnemer voor Leeu warden is er maar Schelde wil nog meer. Vandaag (zaterdag) moet Ton nie Veerman proberen de limiet te halen op de 100 meter rugslag onder de 16 jaar. Om zijn reis naar Leeuwar den te verdienen moet hij het Zeeuws record van Ad Koopman van Luctor verbeteren. Het Zeeuws record staat op 1.15.3 en Tonnie Veerman moet be neden de 1.15 blijven. Zijn persoonlijk record is 1.13.1, maar dat is de afge. lopen winter in het overdekte instruc- tiebad gezwommen en is dus niet gel dig, want de limiettijden moeten in een 50 meterbad gezwommen z:jn. Za terdag kwam hij slechts 2.5 sec te kort op de 200 nieter rugslag om zijn limiet voor Leeuwarden te halen. Voor hem dus in Goes alles of niets. Voor meer Sc.heldezwemmers wordt het vandaag tijdens de kringwedstrij den te Goes alles of niets, Gnus v. d. "Veste moet onder de 1.29 zwemmen op de 100 meter schoolslag om naar Leeu warden te mogen. Zijn beste tijd ligt in de buurt van de 1.31 dus met een beetje goede wil kan dit lukken, ver. der wil men proberen om Petra Fraan je ook beneden de limiet op de 100 meter vrije slag te krijgen, zij zal als eerste starten in de 4 x 100 nieter vrije slag estafette ploeg. Indien zij bene den de 1.12 blijft kan ze in Leeuwar den op twee nummer» starten. Een man die het vandaag met zal ha len is Sjaak van der Hooft; hij zwemt alleen de 4 x 100 meter wisselslag per soonlijk en hij zou zijn persoonlijk re cord met maar liest 25 seconden moe ten verbeteren, om on dit nummer in Leeuwarden te mogen starten. Toch zal Schelde er alles aan doen om deze Sjaak van der Hooft in Leeuwarden te krijgen. Mochten bijvoorbeeld Guus van der Neste en Tonnie Veerman er niet in slagen de limiet te halen, dan is de kous voor hen mog miet hele maal af. Schelde zal namelijk proberen om nog voor 28 juni enkele recordwedstrijden te houden, waarop dan Sjaak van der Hooft zal moeten proberen onder de YERSEKE Het wielercomité van Yerseke is er in geslaagd om Rik van Loov naar de profkoers in Yerseke, volgende week zaterdag, te halen. Het is de eerste maal, dat de Belg, die 506 profkoersen in zijn magistrale wielerloopbaan won (een record) twee maal wereldkampioen werd en alle klassiekers, die er zijn, op zijn conté bracht, in Zeeland rijdt. Yerseke krijgt nog meer kampioenen aan de start: onder meer Theo Ver schueren, wereldrecorduurlhouder ach ter demies, Gerard Koel, sprintkam- P'.oen, Piet de Wit. stayerfcampioen, Norman Hill, de Engelse staijerskam pioen en Wilfried BèhLke. de Duitse kampioen. Als Cees Rentmeester met in de tourploeg wordt opgenomen, komt deze Zeeuwse prof ook naar Yer seke. MIDDELBURG Zaterdag en dag aanstaande organiseert de sport vereniging .Walcheren' uit Vlissingen voor de zesde keer een groot inter nationaal zevenhandbaltoernooi op de sportvelden aan de Baskenhurgseweg. Zaterdag is gereserveerd voor de jong ste handbalsters en handballers en middels 117 te spelen wedstrijden zul len de diverse eerste prijswinnaars uit de bus moeten komen. De volgende poule-indelingen zijn gemaakt: Jongens pupillen: Fortuna - Bergen op Zoom, Sios - Bergen op Zoom, Olympus Vlissingen, Maratlion 1 en Marathon 2 - Vlissingen, Walcheren - Vlissingen. Jongens adspiranten: poule A: Fortu na 1, GSC 1 - Goes, Olympus. Walche ren. Poule B: Fortuna 2, GSC 2, EBHV - Breda. Marathon. Meisjes adspiranten: poule A: EMM 1 - Middelburg, Fortuna, Olympus 1, EBHV 1. Walcheren 1. Poule B: EMM 2. GSC 1. Zeeland Sport 1 - Vlissingen, Marathon 1, Wal cheren 2. Poule C: Zeeland Sport 2, Olympus 2. Hontenisse. Sios, Walcheren 3. Poule D: EMM 3. Olympus 3. Sluis kil, EHV 2, Walcheren 4. Poule E: Zeeland Sport 3, GSC 2, Marathon 2, Walcheren 5. Meisjes pupillen: Poule A: EMM 1, Fortuna, Hontenis se. Olympus 3. Walcheren 1. Poule B: GSC 1, Zeeland Sport, Ma. - rathon 1, DHC - Domburg, Walche ren 2. Poule C: EMM 2, Marathon 2, GSC 2, Walcheren 3. Poule D: Olympus 2, Marathon 3. Walcheren 4, Walcheren 5. Poule E: Sluiskil, Marathon 4, Wal cheren 6. Walcheren 7. De wedstrijden worden gespeeld op 10 velden tegelijk, beginnen om 13.30 uur. terwijl de diverse finales aan vangen om 17 5C uur. Zondag is het dan de grote dag voor de junioren en senioren die vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur zuilen strijden om deel te mogen nemen aan de diverse finalewedstrijden die om 17.00 uur be ginnen. Zondag worden er, niet inbe grip van de finalewedstrijden, in totaal 156 wedstrijden gespeeld. De diverse poule-indelingen ziju: Dames junioren. Poule A: Swift Roermond. Olympus 1, EBHV 1, Rapid 1 - Breda. Honte nisse. Poule B: GSC 1, SOA - Breda, Zee land Sport, Tachos Waalwijk, Wal cheren 1. Poule C: EBHV 2. Olympus 2. Break out -Roosendaal. Marathon. DHC. Poulde D: GSC -2. Olympus 3. Rapid 2, Walcheren 2. Dames senioren: Poule A: Swift - Roermond, EBHV 1. Tachos, Olympus 1, Walcheren 1. Poule B: Hellas - Den Haag, Swift 2. GSC I. SOA. Walcheren 2. Poule C: Marathon 1, Zeeland Sport 1. Rapid 1, Break out, EBHV 2. Poule D: Hontenisse, Rapid 2. Olym pus 2. Zeeland Sport 2, DHC. Poule E: Delta Sport (Zierikzee), Olympus 3, Marathon 2, GSC 2, Wal cheren 3. Heren junioren Poule A: Niloc Amsterdam, Tachos, GSC 1. Olympus 1, EBHV. Poule B- Rapid. Break Out, Mara thon 1. GSC 2. Poule C: Sios - Bergen op Zoom, Olympus 2. GSC 3, Marathon 2. Heren senioren: Poule A: Hellas - Den Haag, Dender - nionde - België. GSC 1, Tachos, Wal cheren 1. Poule B: Swift - Roermond. Sparta - Aalst, België, Olympus 1, EBHV 1, Volharding 1 - Goes. Poule C: Rapid 1. Break Out, Ma rathon 1, Sios, GSC 2. Poule D: EBHV 2, Olympus 2. Delta Sport - Zierikzee. Volharding 2, Wal cheren 2. Poule E. Rapid 2, Olympus 3. Mara thon 2, Walcheren 3. Als de weergoden meewerken is er dus 1 op de 10 zevenhendbaivelden van het complex aan de Baskenburgseweg te Vlissingen volop te genieten van het zevenhandbal ?n deelname van Swift; uit Roermond. Hellas - uit Den Haag) en niet te vergaten de dames van Walcheren zelf garanderen spannende I wedstrijden. Zaterdag dus van 13 30 tot circa 18.15 j uur en zondag van 10.00 uur tot circa 18.00 uur. limiet van 11.J5 op dc 800 meter te komen. Vorig jaar heeft hij al II mi nuten rond gezwommen, het ligt du* binnen zijn bereik. Alleen hij heeft nog geen kan» gehad oni de limiet te halen omdat het nummer dit Jaar nog niet gezwommen is. Op deze record- 4achten zal ook Tonnie Veerman een :ans krijgen om onder de limiet op de 200 meter rug te blijven. Wanneer de ze wedstrijden zijn is nog niet hekend, ze moeten nog aangevraagd worden. Er moeten bij dergelijke wedstrijden namelijk drie tijd waarnemer» aanwe zig zijn. Men wil het combineren met een polowedstrijd, dan zijn er toch ge noeg officials. Voorzitter Acke tilt er niet zo zwaar presteert dan een grote groep z» der prestaties. Met een beetje goede wil en de vorm van Ce dag, zou er wel eens een man of vijf van Schelde in Leeuwarden op de startblokken kun nen verschijnen en welke vereniging in Zeeland heeft dat voor elkaar ge kregen, ondanks het niet spelen van de boventoon in de kringcompetitie. Mis schien werpt de training in de winter maanden nu ai zijn vruchten af; in ie der geval de ti-ainers van Schelde heb ben wel plezier va/n him produkten'. ZURICH (ANP) De. Italiaan Ro berto Poggiali is door de overwinning in de ronde van Zwitserland uit zijn knecMcnroi gevallen. Tactisch proti- teerde de 29-jarige Salvaranl-rijder van de rivaliteit vossen zijn kopman Felice Gimondi en Franco Bitossi. Na de vierde etappe de leiderstrui te heb ben veroverd, stond hij deze tot en met de negende en laatste rit niet meer af. ue nauanen domineerden overigens deze ronde vijf man bij de eerste tien maar Nederiand, gerepresen teerd door de zojuist tot de Ronde van Frankrijk toegelaten ploeg van CabaJ- lero-Laurens, deed net zeker niet slecht. Harry Steevens zat vaak voor aan, met name in de vlakke etappe» een 2de plaats in het puntenklas sement was zijn deel en Arie den Hartog eindigde zowaar als eerste in het bergklassement. Ook Vinnen en Beugels leverden goed werk, wat tot uitdrukking komt in de vijfde plaats van de Nederlandse formatie in het al gemeen ploegenkl assement. De uitslag van de negende en laatste etappe van de ronde van Zwitserland voor beroepsrenners is: 1. Fritz (Wdl), 185 km in 4 uur 37 minuten 26 seconden, in dezelfde tijd: 2. Steevens (Ned), 3. Zandegu (It). 4. Spahn (Zwi). 5. Bitossie (It), 6. Del- Ia Rotte It), 7. Van CSooster iBel), 8. Zimmermann (Zwi), 9. Gerrits (Ned), 10. Jotti (It), 22. Beugels (Ned). Het peloton, dat alle 54 renners om vatte noteerde dezelfde tijd als Fritz. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Poggiali (II) 43 uur 53 minuten en 27 seconden; 2. L. Pfenninger (Zwi) 43.54.30; 3. Mori (It) 43.54.41; 4. Den Hartog (Ned) 43.54.43; 5. Colombo (It) 43.55.23; 6. Rub (Zwi) 43.55.23: 7. Bitossi (It) 43.57.20: 8. Gimondi (It) 43.58.04; 9. Vifian (Zwi) 44.01.41; 10. Junkermann (Wdl) 44.02.39; 19. Schepers (Ned) 44.07.15; 20 Vianen (Ned) 44.07.19; 24. Steevens (Ned) 44.15.53 31. Beugels (Ned) 44.27.26; 40. Zoontjens (Ned) 44.39.19; 49. Ben jamins (Ned) 44.58.30; 53. Gerrits (Ned) 45.13.43 Bergklassement; 1. Den Hartog (Ned) 53 pnt; 2. Bitos si (It) 33. Puntenklassement: 1. Bitossie (It) 199 pnt; 2. Steevens (Ned) 153. Algemeen ploegenklassement: 1. Saivarani (It.) 131.16.17: 5. Cabal- lero.Laurens (Ned) 131.48.57. (ADVERTENTIE) niet vergeten- Frïcoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11