Vondeling op begraafplaats te Terneuzen Axel en Terneuzen gaan samen cultuur verkopen f20. de BILT GS: nieuwe dienstregeling NS is een achteruitgang flO.- Veilingen Kapelle en Krabbendijke gaan samen Examens ALMANAK KIPPENFARM IN HEIKANT AFGEBRAND gastal) TSC EN CCA VORMEN NIEUW ORGAAN Holland Festival Rijkspolitiekapel als ,big band VERWACHT GEEN GEVOLGEN VOOR PERSONEEL 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 JUNI 1970 MEISJE VAN 3 TOT 4 MAANDEN TERNEUZEN Met een vondeling op de arm, een meisje van drie tot vier maanden oud, stapte de Ter- neuzenaar L. J. Smolders donderdagmiddag omstreeks twee uur zyn woning aan de Nassaustraat 4 binnen. Hij had het kind gevonden tus sen de zerken op de oude be graafplaats, grenzend aan de Nassaustraat. ,Ik wilde mijn auto uit de garage pakken en toen hoorde ik wat. Ik ben door een haag gekropen en kwam toen op het kerkhof terecht en daar vond ik dat kindje', vertelt de heer Smol ders. Ondanks hat feit dat het babytje ■_er kennelijk net was achterg'ela. ten. heeft de heer Smolders nie mand in de buurt gezien. Thuis heeft hij per telefoon de Terneu- zense gemeentepolitie vam zijn vondst op de hoogte gesteld. Uit een voorlopig onderzoek heeft de politie kunnen vaststellen, dat het meisje er kort geleden moest zijn neergelegd. .Het kind werd met een roze gekleurde fopspeen in de mond gevonden. Het was nog droog in de luier. De baby heeft ex- dus met lang gelegen." imaar kennelijk was de moeder toch wel bezorgd over het feit dat ze mis. schiesn wel een nachtje zou moe ten doorbrengen daar. Want de kleding wijst daar wel op: een wollen mutsje op met dit weer ge wikkeld in een witte cape en nog sokjes aan ook'. In afwachting van de verdere ontwikkelingen in deze vondeling, affaire hebben de heer en me. vrouw Smolder zich ontfermd over het .ouderloze' kindje. Het echtpaar is in de veertig en heeft drie kinderen van zestien, vijftien en elf. ,Het kind blijft tijdelijk in de Nassaustraat. We zullen de beslissing van de raad van de kin derbescherming, die ook door ons ls ingeschakeld, afwachten', al- dngs de politie. Hij voegt er nog aan toe: ,Ik heb de familie Smol ders al gefeliciteerd met de ge zinsuitbreiding die op zo'n pijn loze wijze is geschied'. De politie meent dat de baby door de moeder is afgestoten. ,We ma ken natuurlijk wel mee dat een kind direct na de geboorte te von. deling wordt gelegd, maar dat zo iets gebeurt na drie, vier maan den. dat vinden we eerlijk ge. zegd een rare zaak'. De politie acht ook niet uitgesloten dat het kind mogelijk door de een of an der is gekaapt en dat men zich er tenslotte van heeft ent daan. Maar stelt de Terneuzense politie: .Op dit moment ik er uit de omgeving aïthams uit Zeeuwsch-Vlaanderen geen bericht binnengekomen dat er ergens een kind wordt vermist of gekaapt zou zijn. Ook op de telex hebben we een dergelijk be richt niet zien verschijnen. Het zou natuurlijk wel in België het geval kunnen zijn, maar zover zijn we nog niet met het contact opnemen'. Het is voor de politie nog de vraag of de vondeling wel een Neder, landse is. Morgen zullen we in de loop van de dag verder bi gesprek treden met de rijks in «rent. Want we moeten tmirlijk dik rekening mee houden dat het een Belgisch kindje is'. De heer Smolder te ,van beroep in specteur van een levensverzeke ringsmaatschappij wil maar wei nig woorden vuil maken aan de vondelingenkwestie hij vindt het een normale zaak dat hert kindje momenteel een goed thuis heeft. .Als het maar goed ver zorgd is'. Op de vraag of hij het meisje zou willen adopteren, wan. neer het zo uitkomt, wenst hij geen commentaar te geven. .Daar kunnen we nu moeilijk over pra. ten en oordelen. .Wel wilde hij kwijt dat zijn 3 kinderen net zo enthousiast zijn met het nieuwe leventje in huis als zijn vrouw en hijzelf. Het volledige signalement van het meisje luidt: drie tot vier maan den oud, zwart haar, blauwe ogen gekleed in normale babykleding, blauwe sokjes, witte muts, gewik keld in een witte cape. De gemeen, tepolitie van Terneuzen verzoekt ieder die inlichtingen in deze zaak kan verstrekken te bellen: tel. 01150-4151. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdan slaagde voor het examen mob Nederlands de heer J. Viergever uit Kapelle-Biezehnge. Te Rotterdam slaagden de dames A. F. G. Aarnoutse uit Vlissingen en A. P. Guiran uit Souburg voor het examen apothekers-assistente. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is de heer J. A. Zonr.evylle uit 's-Heer- Arendskerke geslaagd voor het docto raal examen 2 geneeskunde. (ADVERTENTIE) WIJ ZIJN MET VAKANTIE tan 22 juni tot en met 29 juni OPTICIEN Zeeuwse Uitstapje In deze ven vakantiereizen en uitstapje* rijpte bij het hoofd van een gezin in Breskens het idee om eens een dagje België in te gaan, waar, naar hij wist, ergens een pretpark was te vinden. Man, vrouw en vijf kinderen installeer den zich daarom op een zonnige dag cn de bus naar Knokke waar men moest overstappen op het boemeltrammetje langs de kust. Het trammetje had echter niet veel haast en stopte bijna overal voor. Aangekomen op de plaats van bestemming moest, het gezin echter onmiddellijk boeken voor de terugrit wilde men op tijd in Knakke arriveren om daar de laatste bus naar Bres kans weer te. halen. Heen. en terugrit per tram duurde totaal zeven. Vanuil '.'je h""ft men nog wel een vluchtige blik op het pretpark hunnen werpen. Geringe schade bij br eind je in sloopwoningen MIDDELBURG Op de Achtersingel in middelburg ijn donderdagmiddag omstreeks half drie enkele sloopwonink- jes in brand geraakt. De brandweer, die met één wagen uitrukte, had het vuur in minder dan drie kwartier bedwongen. De schade was gering: deuren en ra men waren al uit de woningen gesloopt. De brand ontstond toen personeel van het slopersbedrijf van de gebr W. uit Westkapel ie afval aan het verstoken was. Door de harde wind sloeg het vuur over dat d„or de grote droogte gauw voedsel vond in de sloopwoningen. Aardgas niet veel later dan september naar Schouwen MIDDELBURG .De verwachting i gewettigd, dat met de levering van aard gas aan Schouwen-Duivelandf niet aan merkelijk later dan september een begin gemaakt zal worden.' Aldus delen gede puteerde staten van Zeeland mee in ant woord op vragen van de statenleden nir K. A. Keuning en R van Ommeren, beiden te Zierikzee. Belde heren hadden gevraagd of het juist was. dat de aardgaslevering aan Schouwen.Duiveland. die zou beginnen in september 1970. zou worden verscho ven naar een aanmerkelijk later liggend tijdstip. (ADVERTENTIB) 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra pins, half geld op de bus. voordelig uit met NS BRIEVEN AAN NS EN MINISTERS 5300 legkippen kwamen in vuur om HEIKANT Een korte, maarj snel om rich heen grijpende brand heeft donderdagmiddag de kippenboerderij Braem te Heikant voor het grootste ge deelte met de grond gelijk ge maakt. Ongeveer 5300 prima legkippen kwamen in het vuur om. De schade wordt voorlopig geraamd op 130.000,-. De brand werd om half vier ontdekt in een complex houten noodwoningen, dat de heer Braem voor zijn bedrijf tot kippenhokken had laten ombou. wen. De brandweer van Simt-Jan. steen die spoedig verscheen, kon niert meer voorkomen dat de houten wo ningen met een lengte van 27 meter en een breedte van 5 meter, volko men uitbrandden. Wel vist ze een aantal belendende per. celen waaronder op anderhalve meter afstand het woonhuis met een hou ten hangar en enkele houten schuren, te behouden. Terwijl de St»cnse brandweerlieden al een kwartier met blussen bezig wa ren, kwam ook het brandweerkorps uit Hulst ter plaatse om assistentie te verlenen. Het grootste brandge vaar was toen echter ail bedwongen. De Huister politie die een onderzoek naar de oorzaak van de brand in stelt. zei dat de .zaak helemaal plat ligt.' De heer Braem is tegen brand verzekerd: VERZOEK OM VERBETERINGEN MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben in brie ven aan de NV Nederlandse Spoorwegen, aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de minister van economische zaken de aandacht gevestigd op een aan merkelijke verslechtering voor Zeeland van de dienstregeling 1970-1971 ten opzichte van de dienstregeling 1969-1970. Zij ver zoeken de NS dringend de nodige verbeteringen aan te brengen, waardoor de ontstane achteruit gang wordt opgeheven. De beide ministers wordt verzocht dit te bevorderen. In hun brieven wijzen gedeputeer de staten erop. dat volgens medede lingen van de zijde van de NS mag worden aangenomen, dat (Ie dienst, regeling 1969-1970 de basis vormt voor een verdere uitbouw van de diensten in volgende jaren, te be ginnen met de dienstregeling 1970- 1971. Gs merken op dat in tegenstelling tot 1969-1970 de rechtstreekse (snel)treinen Vlissingen - Amsterdam op gewone werkdagen vóór die van 7.50 uur uit Vlissingen en na die van 19.58 uur uit Vlissingen zijn vervallen en dat moet worden overgestapt in Roosendaal. Dit betekent, aLdus het college, dat de agglomeratie Middelburg Vlissingen (ca 80.000 inwoners) dan geen recht streekse verbinding meer heeft met de randstad, hetgeen voorbeen wel het ge val was. Volgens de oude dienstregeling was het nog~ mogelijk op gewone werkdagen niet een rechtstreekse (snel)trein om 21.53 uur te vertrekken uit Vlissingen, welke trein om 0.35 uur in Amsterdam arri veerde. Volgens de nieuwe dienstrege ling kan men tihans op zijn laatst ui! Vlissingen naar Amsterdam vertrekken met de (stop)trein van 21.09 uur: aan komst te Amsterdam 0.06 uur. De uit Vlissingen vertrekkende (stop)trein van 22.13 uur. welke om 23.15 uur in Roo sendaal aankomt, geeft aldaar aanslui ting op een trein, welke om 23.30 uur vertrekt, doch niet verder gaat dan Den Haag. In tegenstelling tot de dienstre geling 1969-1970 stoppen de treinen Vlissingen - Zwolle ook in Noord-Bra bant op vrijwel alle stations, waardoor de reisduur Vlissingen - Zwolle met nota bene 33 minuten wordt verlengd, hetgeen mede van ongunstige Invloed is op de daarop aansluitende treinen', al. dus gedeputeerde staten. Voorts zijn zij van mening, dat de over- staptijden in Roosendaal in het alge meen nog te lang ziin. Op een verkor ting daarvan wordt dan ook aangedron gen. Tenslotte ware op het (overstap)-sta tion Roosendaal een zodanige regeling te treffen, dat het overstappen op vlug ge en voor de passagiers gemakkelijke ijzo kan plaats hebben, door bijvi beeld de treinen waarvan en waarn •t worden overgestapt zoveel moge lijk tegenover elkaar aan weerszijden van bet middenperron of achter elkaar te plaatsen. ,Kr dient te worden voor komen, dat de passagiers met vaak zwa re handbagage, ouden van dagen, pas sagiers die zich moeilijk kunnen ver plaatsen. enz. ver moeten lopen', aldus gedeputeerde staten van Zeeland in hun brief. Roemenië-actie zaterdag te Goes GOES De inzamelingsactie ten be hoeve van de getroffenen van de wa tersnoodrampen in Roemenië zal zater dag- in Goes van- start gaan. Om hnlf negen vertrekt een vrachtauto, die in de loop van zaterdag in alle Goese wijken kleding, schoeisel, enz. ophaalt. Initiatiefnemer, de heer W. G. de Leeuw, heeft zich weten te verzekeren van de medewerking van de verkenners van de padvinderij en een aantal jeugdleden van de Veste. Ook is gevraagd aan het Goese brandweerkorps om met hun wa. gen als .blikvanger' mee te willen rij den. De initiatiefnemers uit de Ganze. stad hebben een dezer dagen nog con tact gehad met de Roemeense ambassa. deur in Nederland, dr Elian, die ver telde dat de omvang van de ramp gro ter is dan de schade tijdens de laatste wereldoorlog. Ook in de gemeente Bor- sele zal binnenkort in de verschillende dorpskernen met medewerking van de plaatselijke brandweerkorpsen" een Inza melingsactie voor Roemenië worden ge houden. (ADVERTENTIE) Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. -v voordelig vVj uit met NS TERNEUZEN De in Terneuzen Samenwerkende Culturele Instel lingen en het Cultureel Contact Axel gaan het komende theater seizoen samen een abonnementen- pakket van 40 voorstellingen in ,De Halle' te Axel en het Terneu zense .Zuidlandtheater' verkopen. De twee organisaties, die het af gelopen seizoen al samenwerkten bij het aan de man (en vrouw) brengen van de 16 Terneuzense en 8 Axelse abonnementsvoorstelün- gen, smelten samen tot één or gaan. Einddoel bij dit alles: één abonnementenbeleid voor alle cul turele accommodaties in Zeeuwsch- Vlaanderen. Deae zaak krijgt waarschijnlijk zijn be slag in het seizoen 1971-1972. Overigens kan heel de streek ook dit jaa.r al mee spelen in de gewijzigde opzet: via een huls-aan-huis folder, die in augustus door heel Zeeuwsch-Vlaanderen zal wor den verspreid, wordt de aandacht geves tigd op de mogelijkheid om abonnemen ten voor .De Halle' en het .Zuidlandthea- ter' te nemen. In diverse plaatsen komen er verkooppunten. Centraal adres is. de gelijk verscholen achter een antwoord nummer Terneuzens' ambtenaar culture le zaken Aart Janszen (32). die in het krappe en met affiches opgesierde kan toortje waar zijn afdeling huis houdt, vertelt al 30 van de 40 voorstellingen .rond' te hebben. Volgens hem is het niet uitgesloten dat diit seizoen ook Oost burg af gaat meedraaien in het abon- mementensysteem. Daarover lopen nog besprekingen 16 ahonnementsvoorstellingen haalden gemiddeld een bezettingspercentage van 75, dat is zondermeer goed te noemen. In totaal is het theater 40 keer. de foyer 30 keer verhuurd. Grappig was, dat de prognoses ten aanzien van de abonne mentsvoorstellingen vrijwel volledig zijn uitgekomen. Ze waren in augustus 1969 gemaakt. Ook de recette klopte zo goed als volledig. We ontvingen j 500 min der'. Tijdens de voorstellingen kreeg het pu bliek inspraak vla een permanente en quête. uitgevoerd onder auspiciën van de Culturele Adviesraar Terneuzen hadden de voorstelling natabene naar aanleiding van uitdrukkelijke verzoeken op ons programma gezet. m3ar via de enquête kwam aan het licht dat de men sen hetn als .matig" of .slecht' kwalifi ceerden'. Succes Aan de basis van de Terneuzens-Axelse samenwerking ligt voor een deel het zo blijkt na afloop van het eerste seizoen grote succes van het Terneu zense .Zuidlandtheater'. Janszen: .Onze verwerken. Er werd tijdens 20 voorstd llngen geënquêteerd, gemiddeld kwam 50 procent van de uitgedeelde formulieren terug. Hoewel hij nog geen totaalbeeld heeft, wil Aart Janszen wel kwijt, dat het .Zuidlandtheater' bij de bezoekers duidelijk .goed' heeft gezeten met het abonnementenpakket. ,Het enige dat we eigenlijk leerden was. dat .Potasch en pertemoer' hier niet meer hoeft. We Voorstellingen Nakaarten over het .Zuidland'-seizoein 1970 is nakaarten over 16 abon nementsvoorstellingen: 3 cabaretavon den. 7 toneelopvoeringen. 4 muziekavon den en 2 dansavonden. De jeugd kwam aan bod, via een popavond met .Earth and firc', ,The Machine', ,The Dream' en Peter Blanker, op 17 april. Is het de bedoeling om in de nieuwe opzet wat meer pop te presenteren? Janszen: voor lopig hebben we 2 avonden ingecalcu leerd. Persoonlijk ben ik er echt niet tegen. Dat geldt trouwens ook voor het bieden van mogelijkheden voor .gerichter groepen., zoals bejaarden. Ik dacht dat we met het pakket van het afgelopen seizoen duidelijk voorzagen in een behoefte. Het was geen .high brow - programma. maar het was ook niet overpopulair. Het enige dat er misschien wel eens aan haperde was de publiciteit, maar dat is bewust gebeurd wilden we niet constant uit onze zaal barsten. Vooral de druk op de abonnementenver koop uit Hulst en omgeving was enorm. Hieruit blijkt toch wel. dat we aan een wat meer gecoördineerd beleid toe zijn'. Het uit 12 man bestaande overlegorgaan CCA-TSC (als we breder werken zullen we wel tot een hanteerbaarder naam moeten komen', vindt. Aart Janszen) houdt zich wat Axe en Terneuzen aan. gaat daarmee nu al bezig. Janszen hoopt verder dat het volgende seizoen voor het .Zuidlandtheater' ook wat meer zonier- activiteiten brengt. Die zijn er nu niet, voor een belangrijk deel omdat de .Stich ting Cultuurspreiding Zeeland' program maltisch nog niet was ingespeeld op het .Zuidlandtheater". ,Als het enigszins mo- lijk is kunnen we hier evenementen Ln het kader van het .Hollandfestival' krijgen. Volgend jaar al wellicht'. Wat de abonnementen aangaat: Ook in de nieuwe opzet wordt er vanuit gegaan, dat belangstellenden tenminste 4 voor stellingen ralson van 4 per voorstel DIRECTEUR VOOR DE ZEEUWSE BESTUURS- SCHOOL GOES De bestuurssehool Zeeland krijgt een full-time directeur, die ter zijde zai worden gestaan door een even eens full.time administratieve kracht. Hiertoe heeft het algemeen bestuur van de school donderdagmorgen besloten tij dens een vergadering in hotel ,De Ko renbeurs' in Goes. Tot nu toe hadden directeur en admini strateur geen volledige dagtaak. Tot directeur iö benoemd de heer G. M. de Schipper, vootlheen secretaris van de voormalige gemeente 's.Heer-Arends- kerke en part-time directeur van de school. Het leerprogramma van de school werd belangrijk uitgebreid. De uitbreiding vindt plaats binnen de werktijd van de leerlingen, die over het algemeen op ge- meente-secretariën werken. Gemeente secretaris R. van Ommeren van Zierik zee was het voorstel niet zo gelukkig Hij wees er op. dat dit vooral voor de kleinere gemeenten een grote belasting is, omdat ze in vele gevallen gemlddelc één administratieve kracht volledig moe ten missen. Hij pleitte voor het uit. breiden van de lestijd op de zaterda; Hiermee was |remeentesecretaris V.. Goossen van Kortgene het beslist niet eens. Volgens hem hebben ook de leer lingen recht op een vrije zaterdag. Voor zitter D. van der Wel was met de meer denheid ook deze mening toegedaan. De vergadering ging akkoord met de venhoging van het lesgeld van 300 tot 450 gulden per jaar. De begroting 1970- 1971 werd goedgekeurd. Het stuk toont een tekort van 92.000 gulden. Het dage lijks bestuur zal proberen het provin ciaal bestuur te bewegen de provinciale bijdrage te verhogen van 15.000 gul den tot 35.000 gulden per jaar. In het dagelijks bestuur werd de heer J. H. Roose. wethouder van Goes, her. kozen. In de vakature C. B. Ysebaert koos de vergadering op voorstel van het dagelijks bestuur de heer P. G. van den Bosse, gemeentesecretaris van Axel. Eindexamens hbs-A in Oostburg OOSTURG Voor het eindexamen hbs-a aan de rijksscholengemeenschap Koningin Wilhelmina te Oostburg slaag den donderdag de dames E. C. de Die, Schoondijke; L. .J. N. Loosse, Oóstburg, E. M. Luteijn. Zuidzande: C. A. Mog- gré, Schoondijke. A. Risseeuw, Zuid zande: C. M. Schilleman, Waterland- kerkje; M. S. Wiskerke. Groede en d' heren L. C. Baars, Groede: I. P. Boi din. Oostburg: A. I. Bonnewél, Bres- kens; H. A. Caboor, Oostburg: J. P. Oosterbaan, Breskens en J. I. de Smit, te Oost burg. Er werden geen kandidaten afgewezen. POLITIERECHTER Drie weken cel voor bestelen van Belgische zwager MIDDELBURG Ee« gevangenisstraf van drie weken eiste nir .J. A. Blok te gen A. J. B. uit Hontenisse. die van een zwager 15.000 Belgische franken (on geveer lOOfl gulden) had gestolen. Ter zitting bleek men met een pathologisch geval te doen te hebben. B. had echter in liet verleden steeds gestolen onder invloed van alcohol en daarvan was nu geen sprake. De verdachte stond reeds onder toezicht van de sociaal-psychia trische dienst. Mr H. J. Q. Tichelman vroeg of een van de drie door de offi cier gevorderde weken gevangenisstraf voorwaardelijk kon worden. De politie rechter mr J. H. Muider, vonniste con form de eis. tinge die volgens de ten laste legging was doorgereden zonder zich bekend te maken na een aanrijding te Terneuzen. Conform de eis werd W. A. van G. uit Terneuzen veroordeeld tot een boete van vijf dagen en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij onder Invloed van alcohol in een auto had ge reden. Wel was hier aldus de officier en de politierechter sprake van een licht geval. De overige verdachten van rijden onder invloed F. M. T. O. uit Sas van Gent. P. A B uit Terneuzen. J. K. uit Axel en A. M. B. B. uit Hontenisse kregen allen conform de eis. het .nor male tarief' een week gevangenisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid heid voor een jaar, met aftrek van d< tijd dat ze het rijbewijs al kwijt wa ren. ADVERTENTIE SAMENSMELTING MOET VERVOLG ZIJN Voor het jaarlijks Holland Festivalcon cert in Middelburg was gisteravond het Leonhardt Consort uitgenodigd. Een kleine groep strijkers ttwee violisten, twee altisten, twee cellisten en een bas sist) met Gustav Leonhardt als de grots .maestro al cembalo', wier specialisatie in de zeventiende-eeuwse muziek zó groot bleek, dat slechts een klein deel van het publiek, de .ingewijden' dit concert van begin tot eind met on verflauwde interesse heeft kunnen vol gen. Een uur lang muziek van historisch belangrijke, ons moderne stervelingen weinig aansprekende componisten (Gua- nii, Marlni, Tunni. Lawes, Muffati vroeg van de uitvoerders het onmogelijke om bij de welwillende toehoorders een vonk van meebeleven te doen overslaan. Waarschijnlijk in zijn zucht naar perfec tionering op hun speciale studiegebied, plaatste het Leonhardt Consort ons voor weliswaar schitterend gerestaureerde vroegbarokke muzikale miniaturen, waar echter alle leven uit weggeëbd was, In hun streven naar -uiterste verf(jning viel zelfs meerdere malen de concentra tie bij de spelers zelf weg (in de trio sonate van Turini, in de zesstemmig# suite van Lawes). Het bespelen van instrumenten met ba- rokmensuur is in Leonhardts restaura tie-bezetenheid een conditio sine qua non. De klank- en balansverhouding kwam daardoor anders te liggen dan wij gewend zijn. Het duidelijkst sprak dit aan in de uitvoering van Bachs bekende vijfde Brandenburgse concert, dat in een zevenmansbezetting de gemoederen op en aan gene zijde van het podium in beweging wist te brengen. Dat in tegen stelling tot boven beschreven speelhelft voor de pauze. Gustav Leonhardt. die zich reeds de gehele, avond allesbehalve als louter continuospeler had opgesteld, kreeg in dit Brandenburgse concert vol op gelegenheid zijn instrumentaal mees terschap te tonen in de virtuoze concer terende clavecimbelpart.il (adembene mende cadens!). Frans Briiggen. die zich eerder liad laten horen als blokfluitist (in oude dubbelkorige canzones), be speelde, evenals de strijkers in oude mensuur de dwarsfluit. Hij ontving de ritmische impulsen van violist Maria Leonhardt prachtig op; in het .affet- tuoso' kwam hij met haar tot een idea le dialoog. Zo was het Bach die in zijn onovertroffen grootheid en door zijn le vende relatie met onze tijd, alles goed maakte van een concertavond die door zijn volmaakte uitvoexingspraktijk on toegankelijk dx-eigde te worden voor honderden toehoorders. Het uitbundig applaus ging vergezeld van het aanbie den door het Middelburgs gemeentebe stuur van een grote fruitmand. G. W. B. Honderd procent ,big band show' lever de de rijkspolitiekapel donderdagavond tijdens het concert in de Middelburg se schouwburg, gegeven als afsluiting van het bezoek aan Zeeland. We werden geconfronteerd met een groot-bezet harmonieorkest, dat een prima samenspel cn team.work paarde aan een enorm volume. De .forti' en de .fortissimo's' waren niet van de lucht. .Piano' en .Pianissimo' hoorden we slechts even in .Rule Britannia', eigen lijk een geheel afwijkend nummer van een programma, dat grotendeels uit marsen, swing- beat- en shownummers bestond; een genre, waarin deze kapel overigens een voortreffelijke stijl heeft ontwikkeld. Wie eenmaal aan het grote volume ge wend was geraakt, kon genieten van nummers als .Winchester Cathedral', .Beginne Festival' Beat on parade' (ar rangement H. W. Versteeg) en een in markante swingstijl gebrachte medley .Old Dutch Swing' van Van der Sluis, een bewerking van vaderlandse liede ren als .Merck toch hoe sterek' en .Zil vervloot', die onder tneer door het forse maar zuivere spel van de trompeit- en trombonesectie imponerend was. De honiblazerssectie v:el vooral op in het eerder genoemde .Rule Britannia' en .Manhattan Tower Overture' van Jenker. ln .Beguin Festival' van Oscar manifesteerde zich de zesman.sterke prima .op toon' zijnde hoorngroep. Kapitein-dirigent H. Ch. Hoogervorst, had zijn directie aangepast aan show- karakter van dit optieden. Naar onze smaak een ietsje te veel van 't goede toonde hij hiervan in .Hungarian Melodies' van Bosch. De muzikale zeg gingskracht die dit nummer ongetwij feld bezit, kwam hierdoor wat op de achtergrond. Over het algemeentoonde ,de kapel een .Spielfreudigkeit'. die een uitstekend contact mei het publiek tot stand deed komen. De drumband van de kapel on der leiding van de wachtmeester ie klas se B. Groeneveld deed zich onder meer horen ln Glory, Halluia' en in een twee tal marsen. De eigen Dixteland-band veroverde het publiek met ,High Society' en .Dixle- ïand-jamboree' Dit was prima uitge balanceerd team-work tussen groot or kest en kleine combo, niet voortreffelij. ke klarinet- en cornetsoli. Ook de goed getimede prestaties van de vijf nian sterke slagwex-ksectie soms nog aangevuld met elektiischc gi taar en vibrafoon waren opvallend. Juist deze groep toonde zich in het sterke forto_spel vaak zeer beheerst. Het concert, dat werd gepresenteerd door de jeugdige, hip.geklede Ingrid Stevens, werd bijgewoond door Zeelands commlsüiris, mr Van Aartsen. leden van gs en tal van burgerlijke, militaire- en politieautoriteiten, ook door de com mandant van hel district Vlaanderen van de Belgische rijkswacht. Majoor P H Borra hij verving de Zeeuws districtscommandant kolonel Van Thiel, die wegens ziekte verhin derd was -- sprak een geestig wel koms! - en slotspccchje. Voor de repre- centatrice waren er bloemen en voor de kapel een ovatie, die als toegift Ne derlandse volksliedjes in James Last-stijl opleverde Een volumueus. maar noch. thans prima concert van licht, eigentijd se blaasmuziek. KAPELLE-KRABBENDI.JKE De veilingverenigingen ,Ka- pelle-Biezelinge en omgeving' te Kapelle en .Krabbendijke e.o.' in Krabbendyke zullen met di recte ingang overgaan tot een uauwe samenwerking. Hiertoe is besloten op de algemene le denvergadering van beide vei lingen die donderdagavond in Kapelle. en Krabbendijke werd gehouden. Voor het rulni honderd personen tellende personeel van beide he. drijven zal deze samenwerking in zoverre gevolgen hebben dat de directies al raar behoefte een be roep zullen doen op eikaars per soneelsbestand. Dn veilingvereni. ging Kapclle.BiezelInge c. o. be haalde in 1969 een omzet van tien miljoen gulden en de omzet van die van Krabbendijke e. o. was in dat jaar 3,7 miljoen gulden. De plannen waarover beide veiling- besturen volledige overeensl emmiing hebben bereikt werden in Kapelle- Biezehnge toegelicht door voorzitter B Leij3 en in Krabbendijke gebeur de dat door voorzitter W C. van dc Werff. Uit de besprekingen kwam duide lijk naar voren dat de besturen voor ogen staat dat de nu begonnen sa menwerking op korte termijn moet worden gevolgd door een samen smelting van belde bedrijven om het maximum rendement op te leveren. Hoewel nog vele details van de sa menwerking moeten worden uitge. werkt, konden toch over enkele be langrijke zaken al concrete medede lingen worden gedaan. Zo zal het zarhtfruit van de leden van de vei. ling te Krabbendilke ln het komende seizoen in Kapalle worden geveild. Ten aanzien vc.n het hard fruit is be sloten dat in de eerste aanvoerweken afwisselend in Krabbendijke en Ka pelle zal worden geveild. In het hoofdseizoen zal in beide plaatsen worden geveild. In het naseizoen gaat men bfl toer beurt op een veiling verkopen. Door concentratie van aanbod en beper king van vcilingdageai hoopt men een betere prijsvorming te verkrijgen. Verder is bealoten tot een gezame- lijkc fustexp'.oitatie waartoe belde veilingen hun fustvoorraad ln een pool zullen inbrengen. Het inkonpbeleid zal gecentraliseerd worden. Ten aanzien van de exploi tatie van de sorteer- en pakstafions van beide veilingen is besloten tot AANHOUDEND ZOMERS Droog zonnig cn vrij Strandweersverwachtlng Va.n onze weerkundige medewerker) Het hogedruk centrum bij Zuid-Noor- wogen komt nog iets naar het zuiden. Ook vandaag volop zon bij een matige oostenwind. In de middag temperaturen van 24 tot 26 graden. Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: Wel hogedruk. Seen depressies, zodat ook het week ei n- e zomers blijft. ZON EN MAAN 20 juni Zon op 04.19 onder 2103 Maan op 22 42 onder 04.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2