EIM I ELIE BORGRAVE: ,IK HEB ME VERNIEUWD' extiA W WIELERVARIA KOSTERS ZWEMSTER PETRA (11) FRAANJE KIEZEN TUSSEN SPANJE EN LEEUWARDEN BERICHT UIT EEN ATELIER VRIJDAG 19 JUNI 1970 ZEEUWSCHVLAANDEREN MENSEN IN DE SPORT zeeuwich-vlaanderen Vaderland met tww ploegen naar de Ronde van Frank, rijk! Het kan gewoon niet op en we zullen ><bt nog n aan deze weelde moeten wennen. Omdat er ook nog ••ril.- Ie 1 ndgenoten in vreemde dienst zullen worden aangeduid, verwachten wij een deelname van ongeveer 22 Int .Ne derlandera. Dat zijn dan tien man van Cabnllero, een «tuk of acht van Willem II (omdat Ton Visser» er vermoedelijk een paar Belgen bij zal nemen) en vier of vijf vim bui tenlandse ploegen, waarbjj wij dan denken aan dun I ii,.sen Joop Zoetemelk, Eddy Beugels, misschien Henk Iliddinga, Harry Jansen, Gerben Karstens of Wim Dubois. In elk geval een record aantal voor wat onze landgenoten tr. n Aan de kwantiteit zal het dus niet liggen maar w ai ons bezighoudt is de kwaliteit. Kijk, als je een landen ploeg moet samenstellen dun kun je (althans in Ne. (Ierland) van de 50 tot 60 renners gewoon de I teste tien nemen en dan zit je meestal wel goed. .Maar nu moet' - fabrieksploegen, die nauwelijks over 15 tot 17 rcniie beschikken, tien man aanwijzen om naar bet zwaarste wielerspektakel van de wereld gaan. Meestal Iteschik- ken ze wel over een paar zogenaamde .vedetten" maar als die wat tegenvallen of helemaal ineen klappen dan blijft er als regel van de ploeg zelf niets meer over. We zullen nog wat duidelijker zijn. Willem II kan dit jaar voor een redeljjke klassering rekenen op Wagt- nians en Pijnen. Tenminste als Wagtmans over zijn ziekten heen is. Kunnen die twee na verloop van tijd niet bij <fe tien besten gehandhaafd blijven, dan zijn er geen meester» en geen kne<hten meer en scharrelt men verder maar wat door om wat dagprijsjes bij elkaar te fietsen. - ballero heeft helemaal geen kopmannen of men zou Arie den Hartog of Wim Schepers tot aanvoerder moeten pro moveren maar dan komt men beslist niet ver in de algemene rangschikking. Stfcl daarentegen dat we dit jaar eens met een landen, ploeg naar de Tour konden gaan. Persoonlijk zou ik U-melk kopman maken en Wagtmans reserve. Zij zouden verder moeten kunnen rekenen op Pijnen, Viannn, Zoontjes, Krekels en Scheper». Voorts zou ik drie man inzet ten voor de dagprijzen en zo mogelijk de groene trui, na melijk Jan Janssen, Gerben Ka i tens en Serpent!. Dan houden we nog een paar goede roserves over al» Den Har. tog. Van der Vleuten. Stevens. Beugels en noem verder zelf maar op. Jammer, het zou een ploeg zijn om Iets mee te doen en te.... verdienen. Vandaag over een week begint het grote cirrus. M i een rijdritje van zeven kilometer, dat is de gewoonte ge worden en dan heb je ook meteen een algemeen klasse ment met verschillen. Het spel duurt tot en met zondag 19 juli. Na dt, 48 kilometer tijdrit van die dag zijn de kaarten volledig geschud en weten we wie van d>- 150 uitverkorenen er nog in staat is ParT4» te bereiken.. In de laatste ronden vóór de Tour, namelijk die van Luxemburg en van Zwitserland hebben onze landgenoten het prima gedaan. Overwinningen van Beugels, Ottenliros en Scnepers hebben het thuisfront alvast warm gemaakt voor de komende weken. Ook Zoetemelk draaide weer uitstekend mee zonder zich helemaal bloot te geven. Als die jongen van pech verschoond blijft, gaat hij een beste Tour rijden. Ook Pijnen heeft een goede Ronde van Luxem burg gereden, terwijl Arie den nartog puik meedraait in de Ronde van Zwitserland. Een paar uitslagen van de afgelopen week. De Br!:; Bruyere won in Meeuwen waar Rik van Looy 7e en Jan Krekels 14e werd. De Omloop van de Sienebochtcn was voor Genet. Dierickx won in Gnllegem, waar geen V derlanders aan de start kw-amen. Frans Verbeeck was de beste van 75 vertrekker» in Stabroek, waar Ottenlu 3e. Theo Verschuren 5e, Jos van Beers 7e, Jo van Katwijk 12e en Adrie Wouters 17e werden. In Bvergcm waren de bloemen voor Frans Mintjes, 3e Merckx, 4e Roger de Vlaminck, 5e Godefroot. In Belsele voerden de Neder landse amateurs een klein Holland-Festival op. Na win. 4e Hendrik Ggsel, 5e Jo Hinneman, 14e in groep gelijl, Bal, De Waal, Moelker. Priem en Lupke. naar De Bisschop eindigden 2e Janbroers, 3e Petrus Y'onek, Zondag aanstaande (21 juni) worden in niet minder don negen Europese landPn de kampioenschappen voor profs verreden, namelijk in België, Frankrijk. Luxem burg, Italië, Engeland. Zwitserland, West-Duitsland, Spanje, en in ons eigen land. De Nederlandse profs gaan dit Jaar in Helmond van start evenals trouwens de ama teurs cn de dames, die ook om de nationale titel gaan strijden. Het nationaal kampioenschap voor nieuwelingen wordt dinsdag 23 juni in Alkmaar verreden. Voorts i« er zaterdag nog een grote nieuwelingemvedstrijd, genaamd -Door het Land van Bartje'. In Zeeuwseh-Vlaanderen twee wedstrijden, namelijk zondag 21 juni de Ronde van Schoon. dïjke voor amateurs, aanvang half drie en op dinsdag 28 juni de Ronde van Zuiddorpe, eveneens voor amateur» en ook aanvang 14.30 uur. Na de Ronde van Italië en de Midi Libre f» de stand voor de Super Prestige Prijs: 1 Merckx 298 punten. 2 Ocana 15 Op, 3 Leman 125, 4 Dancelli 85. 5 Godefroot 75. 76 Verbeeck 60, 7. 8 en 9: Roger de Vlambiek. Vanneste en Ricci, elk 50 p en 10 Gerben Karstens punten. De overige Nederlanders in het klassement zijn lanssen 36 p. Zoetemelk 20, Krekels 13, Schepers 7 <-n Dolman 4 punten. A KA Aan de bel trekken, hard tegen zere schenen aanschoppen, heilige huisjes ondersteboven lopen, tegen open deuren aantrappen, hete hangijzers aan durven pakken, de vinger aan de pols houden, ouwe koeien uit de sloot ha len, schokeffecten teweegbrengen, opzienbare onthullingen doen, verontrust zijn en de par tij verlaten, scheuren, nieuwe partij stich ten, het zijn allemaal dingen die we doen mogen op het congres. Dan zijn er nog de voorstellen, de amende menten, de moties en de besluiten. Is het con gres eenmaal achter de rug, geen sterveling die er nog aan denkt. De buitenwereld is er niet stuk van. Het is heerlijk zich uit te leven in de democratie De laaghangends hitte kan ons niet onze congres sen ontnemen. We hebben ze veel te hard nodig als uitlaatklep voor onze verontrusting, voor onze grie ven. voor onze wensen. Ieder brengt zo zijn eigen pakje mee naar het congres. De grieven vormen meestal het leeuwenaandeel van de geestelijke baga ge. Elke vereniging die koninklijk is goedgekeurd heeft haar congres. Het congres ook wel algemene vergadering ge. noemd is de periodieke uitleefmogelijkheid voor de kleine afdelingen in de uithoeken des lands. Doorgaans blazen ze op topniveau alleen hun partij mee mei het afdragen van de contributiecentjes. Maar bij het congres, zeg algemene vergadering, worder. ze ook betrokken. Daar krijgen ze ook een uitnodiging voor, daar hebben ze ook een stem in het kapittel. Twee of drie daagjes er tussen uit, op naar het congres. Daar komen ze, de garante bes'uurderen van par tij of vereniging. Een doodgewoon lid ertussen mag ook wel. Nee. de vrouw hoeft geen lunchpakket klaar te maken, dat is allemaal geregeld via de af- delingskas. Ze pruimen het congres. Het is er roerig en gezel lig. De kopstokken van de organisatie zitten op hel podium aan een lange tafel. Doorgaans zijn er v 1 kopstukken. Ernaast staat het spreekgestoelte He: tongres is van en voor afgevaardigden. Ze zijn er bijeengeroepen en ze zullen het hoofdbestuur eens een congrespoepje laten ruiken. Ze zuilen daar het hoofdbestuur eens flink op de borst springen. Maar kijk, daar bespringt de voorzitter de kathe der voor zijn openingsrede. En wat die man zegt. daar wordt men stil van. Daar is de meest last u en recalcitrante congresbezoeker een zachtaardig lam bij. Hij spreekt gedaenten uit, die de lippen v. r. de afgevaardigden slechts aarzelend als j zouden verlaten. Hoewel ook zij v Het kostersbestand is oud en belegen, veel mod er. nisme heeft er niet aan geknabbeld. Het beroeps- kostuum is zwart, maar op deze bijeenkomst is bij lange na niet ieder met deze rouwkieur omhuld. Het barst van de grijze colbertjes, enkele stede broeders, daar gelaten. De voorzitter spreekt. Hij schetst het geteisterde kostersbestaan. man, vrouw en kinderen, het hele gezin wordt soms ingeschakeld voor des kosters werk. En wat voor werk! Er wordt rommel gemaakt op de instuifavonden in de bijgebouwen, .liefst op zaterdagavond en tot diep in de nacht. 'Popmuziek, drank en sex, vormen r volgens de voorzitter van de kostersvereniging de hoofdtoon' en na afloop kan de rommel worden op geruimd, ook de voorbehoedmiddelen'. Aanstoten te. gen de eerbaarheid in kerkelijke gebouwen, een niet mis te verstane uitsmijter van de voorzitter. Koster,- een oud beroep, met nieuwe karweitjes. En nog niet zo lang een collectieve arbeidsovereenkomst Dank zij de vereniging van kosters. Dat zei de voorzitter ook. ZUIDZANDE ,In mijn jongste werk ontdek ik een verrassend evenwicht. De elementen hebben hun plaats gekregen, ze zijn er naartoe gegroeid. Of het zo blijft weet ik nietik heb me steeds ver nieuwd.' Terwijl zomerlicht zijn atelier binnen valt draagt Elie Borgrave zijn schilde, rijen aan. Ze staan bij tientallen langs de wanden. Grote doeken dikwijls, ge merkt niet een ,E' en daarachter een jaartal. Felgekleurde vierkanten op een zachtere ondergrond, doorsneden met verticale, evenwijdig lopende lijnen. En bruine golf, driehoeken, zeshoeken, ze venhoeken: met elkaar verbonden en los van elkaar. Borgrave 60 jaar, nauwe lijks grijs, slank figuur en boven de blauwe koltrui een fijn, door een mar kante neus met daarop een dun-omrande bril gedomineerd gezicht haalt sterke koffie, maar praat niet, zich als Frans, talige Belg verontschuldigend voor zijn .abominabele' Nederlands. En vorder is er het boek ,EIie Borgrave", geschreven door zijn vriend, de Oostburgse litera tor en criticus Willem Enzinck. ,Daar staat alles in, veel beter dan ik het vertellen kan.' Het is duidelijk: het levensbericht werd gemeld, het ligt vast en Borgrave on gevoelig voor de eeuwige journalistieke hang naar 't exclusieve verhaal, opgete kend (desnoods voor de zoveelste maal) uit de authentieke mond. doet er het zwijgen toe. Wel haalt hij zijn schilde rijen en wijst blij met interesse voor zijn werk de tekens die zijn ontwik keling markeren aan. De ringen in het atelier, o, ja. de ringen. ,Dat is om fit te blijven. Ik doe regelmatig oefenin. §en.' Als kort (maar kostbaar, gezien e schaarse mededelingen) intermezzo is er dan verder een loopje over het ter ras bij het atelier, vroeger de beerput. Borgra.ve wenst zijn buren, een man en een vrouw die aan het wieden zijn, goe demorgen. .Vriendelijke mensen hier, het is een erg prettige streek.' Viijf jaar woont hij nu bij Zuidzande, verbouwde een boerenschuur tot een comfortabele leef- en werkruimte met als centraal punt het enorme atelier. In de week- ends is hij er met zijn vrouw Lucette en bun zoontje, door de week alleen. ,Ik werk van 's ochtends 6 uur tot de mid dag. Daarna geven mijn ogen het op.' Diplomatieke carrière Elie Borgrave de gegevens z.ijn ont leend aan Enzinck's werk werd in 1910 in Brussel geboren, als telg van een van de oudste adellijke geslach ten van België. Zijn ouders wilden dat hij in de diplomatie zou gaan, maar daarvoor voelde hij met. Hij trok naar Parijs en onderging daar een tentoon stelling van de kubisten als niet minder dan een openbaring. De 18-jarige Bor grave vooral gegrepen door het werk van Georges Braque begon te schil deren, zij het. dat dit in de beginfase hoofdzakelijk neerkwam op het copiëren van de kubisten. Hij zou zich als auto. didact verder ontwikkelen, maakte rei zen door Europa en de VS, las veel en specialiseerde zich in kunstgeschie denis en -filosofie. Wanneer hij bijna 30 is, komt hij uit de VS terug in Parijs. Het was intussen 1939: Duitsland be gon zich voor het eerst te roeren. Elie Borgrave meldt zich tevergeefs: er was teveel animo in Parijs bij het Vreemdelingenlegioen, keert terug naar België en wordt in mei 1940, als daar de Duitse inval voor de deur staat, ge mobiliseerd. Wanneer België capitu leert vlucht hij, op zoek naar de vrije Fransen of de Engelsen, naar Zuid- Frankrijk, wijkt uit over de Spaanse grens en arriveert tenslotte berooid en in het gezelschap van horden lot genoten in Lissabon, waar hij een visum voor de VS probeert te krijgen. Brazilië Het wordt, door bemiddeling van een vriend. Brazilië, waar Borgrave het leven leidt van een clochard. Hij weet in Canada te komen, voegt zich bij het daar geformeerde invasieleger van vrije Belgen en volgt later in Engeland de opleiding voor parachutistencomman do's tot '43, wanneer hij om gezond heidsredenen definitief voor de dienst wordt afgekeurd. Hij gaat weer schil deren, ikomt in Londen in contact met de Pools-joodse schilder Jank] Adler (een ex-leraar aan het Baiuihaus, die, toen Hiitler in Duitsland vaste grond onder de voet kreeg, naar Engeland emigreerde) en keert aan het eind van de oorlog naar België terug. In 1945 hij heeft dan inmiddels in Parijs kennis gemaakt met (Nederlandse) schilders Geer en Bram van de Velde exposeert hij werken in de jaarlijkse .Salon des Realités Nouvelles' (waar al le belangrijke naoorlogse abstracte kunstenaars waren verenigd) maar dn '46 vertrekt hij opnieuw naar de VS. Ditmaal om er in '49 een succesvolle eenmanst en toonstelling in het .New Art Center' in New York te houden en in '50 in zijn woonplaats Stonington te starten met de .Modern Art Summer- school', een eigen academie, waar hij ouderen en jongeren de schilderkunst (plus filosofisohe en historische ach tergronden) bijbrengt. De jaren '50.'54 worden voor wat Borgrave aangaat ver der gekenmerkt door tentoonstellingen in belangrijke Amerikaanse kunstcen tra, onder meer de New Yorkse Stabie Gallery. In 1954 vestigt hij zich in. Forio d'Ischia bij Napels van '58 tot '62 woont hij bij Parijs, sindsdien in Zuidzande. Nieuw wetk van Elie Borgrave na een periode waarin hij zich sterk be zighield met de cirkel als centraal ele ment, zich nu richtend op meetkun dige structuren is in september te zien in de Utrechtse galerie Jas, in november bij galerie Veranneman in Brussel. Oxer zijn evolutie (in ateliersgesprek met Willem Enzinck): ,Weet je, by ieder nieuw doek sta ik voor de onmo gelijkheid het te realiseren. Ik moet blindvliegen tot ik een open plek in de wolken zie en Ik de aarde onder mij herken. Dat geldt eens temeer voor zijn toekomstige werk. Ik zal uit mijn onderbewustzijn de grondstof betrekken en die transformeren naar gelang de warmtegraad van mijn leven. Wat dat zal opleveren Ik kan het met geen mogelijkheid zeggen.' NAAR NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TERNEUZEN De familie uit Terneuaen, overigen» door de plaatselijke zon al redelijk gebruind, loopt hard de kans een vakantie In Zuid.Spanje te missen. En dat allemaal door toedoen van dochter Petra (11), die zater dag, tijdens de tweede kringzwemcompetltie in haar woonplaats, werd uitgekozen 0111 19 juli een dag dat de familie, volgens plnn, fijn aan de Middellandse Zee zou zitten mee te doen aan de Nederlandse adspiran. tenkampioenschappen in het heel wat noordelijker gelegen Leeuwarden. Petra zwom de 100 meter schoolslag meisjes onder de 12 jaar in een tijd van 1.36 7 en bleef daarmee onder de limiet van 1.38 rond, die werd ge hanteerd voor de nationale kampioenschappen in Deventer. ,Ik had hele maal niet naar tijden ol zo gekeken', zegt het eerste Zeeuwse meisje dat dit seizoen naar Nederlandse kampioenschappen mag. Ze zwemt voor het eerste (zomer) seizoen in .Schelde', viel pas deze winter op tydens de trai ning (en de clubwedstrijden) in het overdekte instructiebad ,De Honte', maar oefent als het kan twee keer per dag. ,Om 8 uur gaat het bad open en om half negen moet ze op school zijn.maarzwemmen zal ze', vertelt haar moeder. De 4 avonden (maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag) clubtraining onder leiding van Truus van dc Linde, zelf een opvallend zwemtalent cn nu Ingeschakeld bij de ople.din- van de adspiranten, zijn voor Petra (sinds kort tennist ze ook) niet voldoende: als het haar even uitkomt zit ze ook op dagen dat het niet persé hoeft in het water. Ze vindt haar overwinning waarbij ze rivale Els var Tatenhove van .De Braakman' met circa 4 seconden achter zich liet niet iets om uitvoerig over te debatteren. Wel laat ze los, weinig te verwachten van de wedstrijden in Leeuwarden. ,Die meisjes die daar komen zijn zo sterk, ik denk niet dat ik in de prij. zen val. Öf ik er speciaal voor train? Nee, ik ga gewoon door met de training zoals die nu loopt' Binnen ,De Schelde', Petra meldde zich aan nadat een vriendinnetje en broer Jan (ooit nog eens Zfeeuws kampioen op de 50 meter jongens onder de 12) hetzelfde hadden gedaan, heeft ze a.1 opvallend weinig tegenstand in haar categorie. ,Bij clubwedstrijden won ik met 11 seconden voorsprong. Dat is wel jammer: ik zou graag iemand PETRA FRAANJE ...iedere dag zwemmen... hebben met wie ik me kon meten'. Het meisje dat straks in Leeuwarden het, Luctor et emergo' in praktijk moet brengen, haalde in haar prille carrière overigens al diverse medailles, zowel in clubverband als in de competitie. In Vlissingen werd ze 2e op de 100 meter schoolslag, vorige week eindigde ze in Middelburg met een tijd van 1.23.4 (de landelijke limiet ligt momenteel op 1.21 rond) als le op de 100 meter vrije slag, ze heeft de .Schelde-wisselbeker' en een aantal herinneringen aan goede prestaties tijdens "derlinge wedstrijden. De heer J. J. Clemmtnck, se. cretaris van de te iche commissie vam .Schelde': .Petra heeft verschil, lende titels binnen ar bereik. Als je ziet dat de nationale titettijd op de vrije slag 1.21 rond .s dan zegt dat wel iets. Of ze 't in Leeuwarden haalt betwijfel ik: ze zou dan op de 100 meter schoolslag 1.26.4 moeten zwem men of, om een tiende plaats, toch altijd nog 1.34.9. Daar is ze zaterdag nog boven gebleven'. Niemo'toerk van Elie Borgrave Het interieur van het enorme atelier bij Zuidzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27