Vrederust opent centrum voor ontspanning Thoolse moeders maken van oesterput zwembad Ylissingen wacht antwoordt af van staatssecretaris Toekomstige onderwijzers liepen hun praktijkweek Zwembad Vlissingen zaterdag open CPFAFfj Vaders eerste vaderdag is meteen sigareitdag. Zondag 21 juni. Hoof denvoorzitter A. J. de Koene: ,Wij zijn teleurgesteld' BEVORDEREN VAN ZELFSTANDIGHEID mts Examen MET WACHTEN OP GEMEENTE ONTEVREDEN... Niet afwachten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S/t «ÏPvrMiS»?WOENSDAG 17 JUNI 1970 BERGEN OP ZOOM Dinsdag middag is het nieuwe ontspan ningscentrum ,De Sprenge' van het psychiatrisch ziekenhuis ,Vre- denrust' in Bergen op Zoom op informele wijze in gebruik geno men. De heer J. J. Duvekot, voor zitter van de Zeeuwse vereniging voor verpleging van geestes- en zenuwzieken Vrederust? dankte in het bijzonder de architect, de heer P. M. Pol, die het moderne ont spanningscentrum ontworpen had. Dokter J. Luiten bood namens de per soneelsvereniging- van .Vrederust' het bestuur een metaalplastiek voor de vijver van het gebouw aan, vanrdigd door de beeldhouwer Keijzer. De plastiek geeft, uit-beel- diiig aan de idee van ,het vrijworden.' en is ook bedoeld als geschenk in verband met het 60-jarig bestaan van .Vrederust.' Accommodatie Het nieuwe ontspanningscentrum .de Sprenge' is gelegen op de terreinen van .Vrederust' en omvat een zeer moderne schouwburgrudmte, die plaaits biedt aan een 300 personen tellend publiek. De zaal is amphietheaters gewijze inge- richt, zodat men vanuit elke zitplaats een goed gezicht heeft op het toneel. Verder zijn er een foyer, een reserve foyer en een sporthal met volledige ac- cmmodaitie, een bibliotheek, een verga derkamer en hobbykamers. Voor het centrum is er een ruim terras en een parkeerterrein. Ter viering van de ingebruikneming van het nieuwe centrum, dat de patiën ten kunnen gebruiken om een nieuwe stamt mogelijk te maken, zoals één der sprekers uitdrukte, werd dinsdag een non-stop-cultureel programma uitge voerd voor genodigden, personeel en ver- plegenden, dat tot laat in de avond duurde. Het programma begon met or gelspel door de directeur-geneeshee J. O. Rossum op het orgel van Sprenge.' De organist voerde werken, vain Samuël Welsley uit, Ellen van Ros sum bracht daarna piano-sonates. Blijspel Het Roosendaals Toneel voerde op het satirisch blijspel .Harten twee- Harten drie, waarin het moderne huwelijk op de hak werd genomen. Na de brood maaltijd voor genodigden en personeel werd het non-stop-programma voortge zet met een optreden van de brassband .Onda' uit Middelburg onder leiding van Cees Cevaal, die eerst een kort pro gramma van ernstiger werken speelde voor personeel en genodigden, en daar na een wat luchtiger programma bracht voor personeel en patiënten. Ook een koperkwartet van de Zeeuwse Muziek school zette aan het avondprogramma luister bij. .Onda,' versterkt met zijn jeugdorkest, besloot het avondprogram ma met een uitvoering van een aantal hymnitunes EXAMENS KLEUTERLEIDSTER Rij het examen aan de rijiksopleidings- school voor kleuterleidsters te Middel burg (akte A leidster) slaagden: Mar jan van Rooijen WestkapelTe; Maaike van de Vel'de Dreisdhor; Marianne v. d. Vliet Hans-weert; Marjan v. d. Weel Kloetnnge; Gerda WéUeiman Kortgene; M&t'tie Zeijler Oosterland; Kok van Zijp Middelharnis. Van de 42 kandidaten slaagden 36 leerlingen; kregen 2 kandi daten een uitgesteld examen en werden 4 kandidaten afgewezen. Het examen beëindigd. (Werk)Vrijaf voor schoolhoofden VUSSINGEN B en w van Vlis singen zullen pas een beslissing nemen over het verlenen van vrije (werk) dagen aan de hoofden van openbare scholen als de staatsse cretaris van onderwijs zijn stand punt heeft bekendgemaakt. Het college heeft dat gistermiddag meegedeeld aan een deputatie van de hoofden van de openbare scho len voor basisonderwijs, alsmede van de hoofdkleuterleidsters tij dens een bijeenkomst in het stad huis. Zoals bekend heeft het tweede ka. merlid J. A. van Bennekom uit Mid delburg, samen met de heer Schuring, de staatssecretaris gevraagd of hij bereid is te bevorderen dat ret hoofd- van een lagere school en de hoofd leidster van een kleuterschool aan het einde van de cursus in de gelegen heid worden gesteld hon organisato rische taak beter te vervullen door hen het recht te verlenen hun klas één week voor de aanvang van de zomervakantie naar huis te sturen. De hoofden van de openbare basissctoo- lem in Vilssingen hadden b en w kort daarvoor gevraagd of zij, zoals de laat ste jaren te doen gebruikelijk, twee da gen vrijaf konden krijgen voor het ver. richten van de organisatorische werk. zaamheden. De hoofden hadden zich tot; b en w gewend naar aanleiding van een schrijven van de inspecteur van het lo in de inspectie Middelburg, waarin werd meegedeeld, dat het niet geoorloofd was af te wijken van het lesrooster. Deze maatregel maakte het de hoofden on mogelijk de gebruikelijke dagen vrijaf te nemen. Vandaar hun verzoek aan b en w, die echter eveneens negatief re ageerden. Het beraad van gistermiddag tussen b en w en de hoofden, heeft geen uitsluitsel gebracht. JOe hoofden heb ben geen nieuwe argumenten aange voerd.' zei ons wethouder Gillissen Verschage. ,Wij wachten het ant. woord van de staatssecretaris af, nn deze kwestie in het landelijk vlak is getrokken.' Na.me.ns de hoofdenvergadering ver klaarde ons de voorzitter, de heer A. J. de Koene: ,Wij zijn teleurgesteld, dat b en w zich over deze kwestie, ondanks tmenten vaai onze zijde, die door niet zijn weerlegd, niet bereid wa ren een versie over deze kwestie te ge ven, doch zich in tegendeel voorlopig te verschuilen achter de staatssecretaris en de inspecteur van het lo in Middelburg .Mochten b en w niet op de genomen beslissing terugkomen, dan zullen de hoofden zich opnieuw beraden, we lit e stappen alsnog kunnen worden onder nomen,' aldus de heer De Koene. Bijzondere scholen Nader vernamen wij nog, dat de school besturen van de protestants-christelijke scholen in Vlissingen voornemens zijn, zich tot de inspecteur van het lo te Middelburg te wenden met het verzoek afwijking van het lesrooster toe te staan. Dit, om het alsnog mogelijk te maken de hoofden van de basisscholen gedu rende twee dagen in de gelegenheid te stellen hun organisatorische taken vóór de aanvang van de zomervakantie af te handelen. (Van onze onderwijsmedewerker VLISSINGEN De studen ten van de eerste en tweede klas van de beroepsopleiding van de rijks pedagogische academie te Middelburg en de tweedejaars leerlingen van de opleiding voor kleu terleidsters hebben afgelopen week hun jaarlijkse praktijk- week afgewerkt bij de aan deze opleidingen verbonden praktijkscholen. Hoofddoel van deze week op de basis, en kleuterscholen was het be vorderen van zelfstandigheid in het lesgeven van de stu denten en hun confrontatie met de schoolkinderen. >e lessen tijdens deze praktijkweek werden aan de basisscholen per klas gegeven door twee stndenten (één eerste en één tweede jaars), die geheel zelfstandig het hun op gedragen werk moesten uitvoeren. Voor kleuterscholen werden de be langstellingscentra gekozen, aan. gepast aan de situatie van de Kleuterschool: boerderij, circus, tuin enzovoort. Op de basisscholen is getracht te komen tot projectonderwijs met als gemeenschappelijk onderwerp ,Ons dorp, onze stad'. De studen ten van de academie hebben deze zes dagen durende praktijkoefe ning van les tdt les nauwkeurig uiibgewerfct en met de klasseonder, wijzers doorgenomen. Ook de zorg voor materialen en andere hulp middelen was geheel aan hen toe vertrouwd. Aan alle vakken moest aandadht worden besteed. Het re sultaat werd enerzijds onderge bracht in een map, die alle leer. lingen moesten aanleggen en an derzijds op creatieve wijze ver werkt in een maquette en derge lijke. Voorts maakten verschillen de klassen een excursie naar fa brieken enz., terwijl één school de Zuidburohstóhool in Middel burg uit de zesdeMassers een heuse gemeenteraad formeerde met een eelite burgemeester (drs P. A. Wolters van Middelburg). Bij de aan deze week deelnemende scholen resulteerde de behande ling van de stuf in een bescheiden tentoonstelling aan het eind van de week. De directeur van de rijks pedago. gisdhe academie, de heer M. A. Hage vindt deze praktijkweek erg belangrijk, omdat de studenten daardoor in de gelegenheid komen hun theoretische kennis en hun zelfstandigheid atn de praktijk te toetsen. .Zolang hij nog de aca demie bezoekt, komt de student slechts incidenteel in een klas op de basisschool. Hij voelt zich niet verantwoordelijk voor de klas. Normaal komt hij bij het lesge ven op de gewone praktijkmorgens altijd tot werk dat er maar wat bijhangt. Nu zijn de studenten zelf verantwoordelijk. Nu worden zij geconfronteerd met problemen, die zich anders niet of in mindere mate voordoen, zo als ordeprobleem, contact met de ouders en het bestellen van de be nodigde materialen, dus de alge hele leiding over een klas. Zij staan nu alleen in het levendige veld van een klassewereld', aldus de heer Hage. Uit een kort gesprek, dat wij na afloop van de week met enkele studenten hadden, bleek duidelijk, dat deze praktijkweek als een hoogtepunt uit de opleiding wordt beschouwd. Bovendien achtten de studenten deze oefening essentieel voor hun verdere loopbaan. Zij zeiden in aanraking te zijn geko men met problemen door gesprek ken met ouders, door aanschaf van materialen enzovoort, proble. men waar ze vroeger niets van af wisten. Ook de leerkrachten en de leerlin gen van de betrokken scholen staan positief tegenover het werk van de studenten; voor de leenlin- en vele leerkrachten doen nieuwe ideeën op door de omgang van de onderwijzers (essen) -in-spé. Een schaduwzijde van deze week, die door allen, zowel studenten, als leerkrachten en leerlingen als zo danig werd ervaren, waren de twee middagen, die onder meer in Vlissingen, werden vrijgegeven in verband met de warmte. De plan ning werd daardoor wel wat in do war gestuurd. Ook de heer Hage vond dit een ongelukkige coïnci dentie'. ,Maar', zo zei hij, ,in de jaren, dat nu praktijkweken wor den gehouden is dit de eerste keer, dus geen voorval om lang bij stil to staan'. Belasting hoger om riool te betalen GOES De gemeenteraad va.n Brou wershaven zal maandag 22 juni een de finitieve beslissing moeten nemen over de aanleg van riolering in de kernen Noordgouwen en Zonnemaire. In een vo rige raadsvergadering ging de raad in principe met de voorstellen akkoord. Punt van discussie was toen. hoe het tekort van bijna 17.000 gulden in de aan- legkosten moest worden gedekt. B er w voelden het meest voor een verho ging van de personele belasting van 200 tot 300 opcenten. In het definitieve voorstel blijven b en w bij dit plan. Zij willen de verhoging laten ingaan met het belastingjaar 1Ö71-1972. (ADVERTENTIE) Vaderdag- plantendag KWEKERIJ M. H DEKKER Langevielesingel 34 MIDDELBURG telefoon 01180-5253* Lange Vorststraat 34 GOES telefoon 01100-7621 Kanaalstraat 59 SOUBURG telefoon 01183-1772 Mej. Van Leeuwen 40 jaar op Veerse school VBERE Dinsdag viert mejuffrouw M. van Leeuwen haar veertigjarig onder, wijsjubileum. Al die jaren is zij ver bonden geweest aan de christelijke na tionale school. Zij is geboortig uit Sche- veningen. 's Avonds wordt er van half acht tot half tien een receptie te harer ere in het verenigingsgebouw gehouden. Aan de Nederlandse economische hoge. school te Rotterdam slaagde voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer F. A. C. Steutel, afkomstig uit Middelburg. GROTE SCHOONMAAK BEGONNEN VLISSINGEN Aanstaande zaterdag (20 juni) zal het zwembad te Vlissingen officieel worden geopend. De festiviteiten beginnen om 1.0.30 uur. De heer Oh. J. Gillissen Verschage, voorzitter van de raad van beheer, zal een woord van welkom spreken, dat wordt gevolgd door het openings woord van burgemeester D. Roemers van Vlissingen. Vervolgens staat er een demonstratie Ideuterzweminen, zwemslagen, en kunstzwemmen op het programma. Tussen deze demonstraties door is er gelegenheid voor speeches. Na het slotwoord wordt het bad in gebruik genomen. Het zweimbadcomplex bestaat uit een binnen, en een buitenaccommodatie. Er zijn twee bassins, een van 21 x 50 meter met een één- en drie-meter plank en een van 20 x 50 meter. Beide zijn in het voor- en naseizoen verwarmd tot een gemiddelde watertemperatuur van zesentwintig gra den, zodat het zwemseizoen zich uitstrekt van april tot en met septem. ber. Bovendien is er een kleuterbassin van 160 vierkante meter. Het 3V2 hectare groote complex beschikt onder andere over 84 wisselca- bines, acht groepskamers vooi verenigingen en scholen, ruime douches en toiletten. Tussen het zwemmen door kan men rusten op een binmenterras van zestig vierkante meter, of op zonnige dagen op een buiten-terras. Er is bij het complex een ruime parkeergelegenheid. Het bad ia dagelijks geopend van 7.00 uur tot 22.00 uur. Bij de foto: De laatste hand wordt gelegd aan het 20 juni te openen zwembadcomplex. Op de voorgrond links het diepe buitenbad en rechts het ondiepe buitenbad. Op de achtergrond het overdekte instructiebad. (Foto PZC) THOLEN Een veertigtal Thool se moeders is dinsdagmiddag begonnen met waarschijnlijk de vreemdste schoonmaak in haar leven. Gewapend met bezems, krabbers, spaden, gieken en em mers zijn ze om kwart voor twee naar de voormalige oester put van de NV Bonafides aan de Eendracht getrokken waar in badpak of bikini en de benen gestoken in laarzen werd begon nen met het opscheppen van wier en kroos. Want deze oesterput moet gaan dienen ais een .alternatief' zwembad. Over enkele diagen zullen jeugd en ouders in het zeewater kunnen rondsparte. leji, Voor de eerste keer zal Tholen dan al is het min of meer ge ïmproviseerd een zwembad heb ben. Het bewonderenswaardige initiatief is u.Lgegaan van de vrouwenbonden die na de raadsvergadering van 9 juni jongstleden de hoofden bij elkaar hebben gestoken. In deze vergade ring haalden namelijk de heren W. Bij', en J. van den Heuvel gevraagd of in afwachting van de bouw van een nieuw zwembad de voormali ge oesterput niet als zodanig kon dienen. De put, zestig bij vijftig me ter groot en al meer dan honderd jaar oud, wordt al zeven jaar niet meer gebruikt. Tijdens de strenge winter van 1963 vro ren alle oesters kapot en dat was loen een reden om het bcd-ljf te liquideren. Sindsdien is er niets meer aan de put gedaan. De raadsleden argumenteerden hun vra gen door te stellen dat het terrein van Bonafides rteds eigendom van de gemeente is, dat de situatie er ten opzichte van de stadskern en du toekomstige jachthaven ideaal is, de dijken een natuurlijk windscherm vormen, de kosten van aanleg van een parkeerterrein beperkt blijven en dat de bouwkosten veel lager zul len zijn. Het ooilege .van b en w antwoordde dat het de mogelijkheden zou onderzoeken. over uw ZIGZAG NAAIMACHINE? RUIL ZE IN voor de moderne PFAFF zigzag lichtgewicht. NAAIMACHINEHUIS KortemeesLraat 17 Bergen op Zoom Nieuwediepstraat 23 Terneuzen Goes B. F. van Waesberghestraat 6 Hulst Nieuwendijk 29 Vlissingen De Thoolse huismoeders hebben dit on derzoek niet afgewacht want met het goede weer is elke minuut om te zwemmen kostbaar. Kordaat namen zij binnen een week het initiatief en besloten zij zo snel mogelijk de oesterput te schonen. Tot grote vreugde overigens van het ge meentebestuur van wie zij de volle medewerking kregen. Maandagmorgen reeds begonnen zeven gemeentewerklui met de grootste .troep' uit de put te halen. Voorts zullen in de oude opslag, en weegplaats douches worden aange legd en tevens zal er een kleedgele- genlheid worden gecreeërd. Di oesterput heeft een diepte die wordt geregeld naar de waterstand. Een zij de van het zwembad ligt echter zo hoog dat de allerkleinste jeugd er ongestoord in het water kan poede len. Het water zal vier keer oer week worden ververst wat op volkomen na tuurlijke wijze gebeurt. Men hoeft de sluis maar open te zetten en het bad stroomt vol. De sluis wordt dan weer gesloten en het zwembad is .ge maakt..' Alles is natuurlijk wel af hankelijk van de eb- en vloedstan den. De nog in de oesterput aanwezige be- tonramden zullen waarschijnlijk ver wijderd worden. Voor de Thoolse huismoeders met kinderen betekent het bad een fijne uitkomst. Niet lan ger hoeven zij naar de zeedijk. Overigens is de inrichting van de oesterput maar een noodoplossing. Deze zal maar een goed jaar als zwembad dienst doen It oktober 1971 hoopt Tholen het nieu- definitieve zwembad waarvoor gs van Zeeland al twee ton subsidie heb ben toegezegd in gebruik te kun nen nemen. Gisteravond heeft ook al een vergadering plaats gehad waar een comité werd opgericht dat de gang van zaken rond het tijdelijke bad moet regelen. Eveneens is er al een toezichthouder aangesteld. Als entree voor de oesterput zal een klei ne vergoeding worden gevraagd. Maar dat is toet de TholenaTen wel waard. NAAM ,DE SPRENGE' (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4