Veel lof voor Vlissings politiecommissaris Eilandjes Veerse Meer c 0E BILT loeristen bibliotheek centrale dienst West Z.-Vlaanderen Leerlingensehaal moet omlaag' Nu is het tijdvoor lekker met lékker: Beschuit met aardbeien. secretarie op wielen rijdt langs kernen van reimerswaal mosselseizoen door warm weer week verlaat 2 25-jarig jubileum j. van marion "x i .1 i. ii i wil niet in van walcheren Inwoner Slijkplaat bij Hazerswoude verongelukt baldadigheid in zwembad sas van gent solidair met schoolstaking ALMANAK Dwarsgebakken lekker! Verwacht. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 JUNI 1970 PRIMEUR VOOR NEDERLAND WISSENKERKE (ADVERTENTIE) START EIND VAN DEZE MAAND OOSTBURG Eind deze maand ■nteraad de dins dagavond gehouden vergadering uitge- Voor dat doel heeft de rijdende toeris- $r°J*nAn tenbibliotheek 3000 boeken aan boord. zVel,u?ddeg? meenten Knrtgene en Wissenkerke te •rpliehten toe te treden tot de gemeen- stuk voor stuk in het licht verteer bare genre. De mobiele boekerij zal in de loop van iedere week standplaats I behartiging w-» Retrmehenimt. OuW, ™E JSJSKro', Nieuwvl'.et. Groede en Breskens. In over-Walcheren, zal de eerste Nederlandse toeris-1 mfest geschikte plaatsen gekozen. De j Deze regeling, die voor gemeenten op tciihihlintheek in ile vorm van een toeristenbibliotheek zal dit seizoen twee l januari 1971 van kracht zou moeten leuoiouoineek in ue vorm van eeu maanden operatlef zijn worden, houdt tevens in dat toezicht Er wordt nog uitgekeken naar een!zal worden gehouden op gemeente-ei- mogelijkheid de salonwagen ook dejgendommen en op de gemeentelijke rest van liet jaar rendabel te ma- openbare werken. B en w gingen er bij ken. Gedacht wordt aan het statio- de indiening van het voorstel yr neren van de wagen in één van de West-Zeeuws.Vlaamse dorpen waar een vaste uitleenbibliotheck ont breekt. Zoals bekend, worden deze plaatsen momenteel bediend door een rijdende bibliotheek. hip uitgedoste salonvvagen door het West-Zeeuws-Vlaamse kustge bied trekken. Het gaat om een landelijk experiment, waarvoor J rijk en provincie 22,5 duizend gul den op tafel hebben gelegd. De be- doeling is de vakantiegangers OD'Het experiment met de toeristenbiblio. 7, 7. theek in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een voor hen zo gemakkelijk mo- duurt in het geheel drie jaar. Als het gelijke wjj» van ontepanntags- Se?e ™5S"\ volgenajaar verstrooiingslectuur te voor- RECEPTIE IN HET VLISSINGS STADHUIS VLISSINGEN De benaming ,oom agent' mag dan, volgens Vlissings burgemeester, drs D. Roemers, een gedachte zijn die langzaam wegebt, velen maak ten maandagmiddag toch van de gelegenheid gebruik om de Vlissingse commissaris van po litie, de heer J. van Marion, te feliciteren met het feit dat hij 25 jaar in dienst is bij de politie. De Burgerzaal van het Vlissing se stadhuis was bijna te klein om allen te herbergen die de commissaris en zijn vrouw de hand kwamen drukken en in veel gevallen ook nog een ca deautje mee te brengen. Enkele jongelui reden zelfs een groene fiets met groene parasol het stadhuis binnen. Naar burgemeester Roemers meedeel de kon deze receptie nog niet in het nieuwe politiebureau worden gehou den daar dit officieel nog niet be staat. Donderdag immers wordt dat, gebouw officieel geopend door de com-i missaris van de koningin, mr J. van| Aartsen. De heer Van Marion werd; maandagmiddag driemaal toegespro ken, door de burgemeester, door hoofdinspecteur G. .1. Schutte en door de korpschef van de gemeentepolitie Goes, de heer J. L. de Rave. Burgemeester Roemers begon met op te merken dat hij bij zijn benoeming tot burgemeester van Vlissingen niet erg op de hoogte was met politiezaken, terwijl hij als burgemeester volgens de wet hoofd van de politie is. Wel hadden de situaties te Amsterdam hem duidelijk gemaakt dat er veel •gelegen is aan gen goed contact met de politie. Er was betreffende de heer Van Marion, zo meende de burgemees ter, een goede roep vooruit gegaan, maar dat werd nog overtroffen door de werkelijkheid. ADVERTENTIE 'TIS TIJD VOOR EEN GOEDE ZONNEBRIL... (een vaderdaggeschenk Kies de beste bij OPTICIEN Vervolgens ging de heer Roemers over op de conduitestaat (.Zo heet dat. geloof ;k, bij de politie, wij noemen dat gewoon levensloop') van de heer Van Marion en doorliep zijn activi teiten tot hij op 15 maart 1961 werd benoemd tot commissaris te Vlissin gen als opvolger van de heer C. van aer Mark (die ook op de receptie aanwezig wasi. De burgemeester zei van harte te hopen dat de heer Van Marion in Vlissingen zal blijven. Met het oog op de handhaving van de openbare orde de laatste jaren niet meer zo eenvoudig, zei de heer Roe mers: .Anarchie kunnen wij ons nau welijks veroorloven.' Hij zag het dan ook als een taak van de politie om de bestaande rechtsorde te verdedigen.; evenwel niet om de, maatschappij te j hervormen. Voorts wees de burgemeester op het autoverkeer waarin de politie ook orde moet zien te houden. Hij signa leerde daarbij het eigen systeem" dat de heer Van Marion had ontwikkeld en dat een voorbeeld voor het land was. Tenslotte was er dan nog de maatschappelijke taak van de politie, die de bijzondere aandacüit van com. missaris Van Marion heeft. De bur gemeester besloot zijn toespraak met de overhandiging van een enveloppe met inhoud en een persoonlijk ca deau. In de roos Hoofdinspecteur Schutte van het Vlis singse politiekorps merkte op dat men bij een jubileum zich vaak re. aliseert. verzuimd te hebben dingen te zeggen die men al lang eerder gezegd zou moeten hebben. Hij meende dat de commissaris, toen hij 35 jaar leden bij de politie kwam, zor..._. met in de roos had geschoten. Hij was, toen hij als commissaris naar Vlissingen kwnin, aanvankelijk nog wel met vraagtekens hekeken, dat veranderde spoedig. .Er was een koetsier op de bok komen zitten die zich niet als vijfde rad aan de wagen zou laten misbruiken,' zei de heer Schutte. Hoewel de hoofdin specteur bijna een vrees voor lariteit bij de commissaris ha<_ 0,_ constateerd, had men hem toch zeer leren waarderen. Dank bracht de heer| Schutte aan de commissaris voor het gevoerde beleid, want hij vona het op merkelijk dat er in de afgelopen ne gen jaar niemand voor een h runctle was gepasseerd. Woorden van waardering richtte heer Sdhutte ook tot de echtgenote VLISSINGEN Burgemeester D. Roemers overhandigt politie commissaris J. van Marion een persoonlijk geschenk hij diens 25. jarig dienstjubileum. Rechts me vrouw Van Marion. (Foto PZC). van de commissaris. ,Vaak nam de heer Van Marion pas een beslissii nadat hij advies bij zijn vrouw h; ingewonnen.' De hoofdinspecteur bood mevrouw Van Marion een boeket bloemen en de commissaris een schenk van het korps aan. De korpschef van de gemeentepolitie Goes, de heer De Rave, sprak namens de korpschef in Zeeland, de comman dant van de rijkspolitie in Zeeland, de districtscommandant van de ko ninklijke marechaussee in Zeeland en namens het dagelijks bestuur van de vergadering van politiechefs m Zuid-Holland en Zeeland. Namens al len bood hij de jubilerende commis saris zijn gelukwensen aan en filo sofeerde verder wat over de vraag wat nu eigenlijk een jubileum ia. Ook de heer De Rave sprak de hoop uit dat commissaris Van Marion nog lange enjd in Zeeland zou blijven. Hij bood hem tenslotte een gramm ifoon- tlaat met een vioolconcert van Saint, eans aan. Gewonden bij verkeersongelukken in Terneuzen TERNEUZEN De 16-jarige Marian F. uit Terneuzen raakte maandagavond licht gewond, toen ze met haar brom fiets op de kruising van de Bachlaan met de Diepenbrockstraat in botsing kwam met een personenauto. Het meis je verleende de auto. bestuurd door A. M. H. uit Wemeldinge, geen voorrang. F. H. S. uit Westdorpe reed mf~~J~~ avond tegen het verhoogde mu deeltje van de rotonde bij Driewegen. Zijn auto kantelde en rolde vervolgens over de rijbaan. Op advies van een ai-ts werd S. naar het ziekenhuis in Sluiskil gebracht. Hij vertoonde verschijnselen shock. Volksdansfeest in Zierikzee pas op 28 juli GOES Het klapstuk van de vele eve nementen, die de VW van Zierikzee zomer organiseert, het optreden van e.en keur van internationale volksdansgroe pen zal. plaatsvinden op 28 juli. Eer der schreven wij abusievelijk, dat de dansers reeds op 28 juifl in Zierikzee te zien zouden zijn. de indiening van het voorstel van uit, dat een eigen dienst op Noord-Beveland aanzienlijk goedkoper zou functioneren, dan bij toetreding tot de dienst Wal cheren het geval zóu zijn. Volgens een schatting zou het financië le voordeel bij het werken met een eigen dienst liggen tussen f 10.000 en 15.000. per jaar. Ook vreesden b en w dat de afstand tussen de gemeenten en het kantoor, dat in Souburg staat belem merend zou werken op de behandeling van de zaken. keersongeval onder Hazerswoude. De heer Steyaert keerde zijn auto op de het Elisabethziekenhuis in Leiden aan zijn verwondingen. Beide wagens werden zeer zwaar beschadigd. De heer Steyaert was hoofd van de r-k lagere school van Slijkplaat. Hij had een vrouw en drie kinderen. SAS VAN GENT In de nacht van zondag op maandag hebben enkele lie den zich toegang verschaft tot het Sasse zwembad en er een aantal vernielingen aangericht, Vermoedelijk uit baldadig heid hebben de vandalen de luiken open gebroken van het snoepwinkeltje bij het bad. Flesjes bier werden kapot geslagen en versnaperingen over het terras ver spreid. In de omgeving van het zwem bad lag oen vertrapte ijstaart. Van in braak of diefstal is geen sprake, daar naast voornoemde artikelen niets ver mist is. De politie, die om ongeveer kwart over twaalf nog ter plaatse pa trouilleerde, tast volledig in het duister omtrent de identiteit van de daders. Compliment D'66 vergadert in Middelburg MIDDELBURG Woensdag 17 juni houdt de afdeling. Noord- en Midden- Zeeland van D'66 een openbare leden vergadering in de bovenzaal van de schouwburg te Middelburg. Tijdens de ze bijeenkomst zal de heer H. Kapenga, lid van provinciale staten een nabeschou wing geven over de jongste verkiezin gen. Het laatste woord was tenslotte aan de jubilaris zelf, die in de eerste plaats dank bracht voor de aandacht die er aan zijn ambtsjubileum was besteed. De waarderende woorden die er wa ren gesproken, hadden hem goedge- daan, zei hij. JU weet dat de burge meester van zijn hart geen moord kuil maakt en lof uit zijn mond voel ik dan ook aan als een compliment.' Een compliment evenwel dat de com missaris graag wilde delen niet zijn staf en het korps. Hij was dankbaar voor het vertrouwen dat er in hem was gesteld. De ma nier waarop nij hier in Vlissingen kon werken, liet hem overigens wel. nig te wensen over. De collegialiteit met de andere politiechefs zei hij zeer op pnjs te stellen. Hoofdinspecteur Schutte, zo merkte de heer Van Ma rion verder op, was hem met grote loyaliteit tegemoetgetreden. ,Iik ben niet altijd gemakkelijk geweest.' moest de commissaris bekennen, ,lk heb hoge. misscnien wel te hoge. ei. sen gesteld en de wijze 'waaroD nuijn medewerkers hebben gewerkt, heeft soms wel eens op roofbouw geleken.' Na woorden van dank tot zijn vrien den en niet in de laatste plaats zijn vrouw besloot de heer Van Marion met de hoop uit te spreken dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan Vlissingen zou mogen geven. De Zeeuwse kabouters overhandigden commissaris Van Marion nog een wa terpistool en deden dat ludieke ge baar vergezeld gaan van een brief, waarin zij dit .alternatieve wapen' aanprezen als goedgekeurd door het departement van welzijn van Oranje Vrijstaat. - Middelburgse ouderraad in brief: MIDDELBURG De ouderraad van het openbaar basisonderwijs te Middelburg heeft zich in een brief aan de ouderraden voor het openbaar basis- en kleuteronder wijs te Rotterdam solidair ver klaard met de motieven die de Rot terdamse ouders tot het organise ren van de schoolstaking hebben bewogen. De Middelburgse ouderraad gelooft .zon der meer te kunnen stellen dal verlaging van de, leerlingensehaal op korte termijn verwezenlijkt moet kunnen ivorden desnoods met middelen zoals u ze heeft toegepast teneinde de democratise ring van het onderwijs te realiseren'. Het tempo waarin het ministerie vnn onder wijs de verlaging van de leerlingensehaal wil realiseren noemt de Middelburgse ouderraad veel te traag. De Middelburgse ouders hopen dat ve le andere ouderraden in geheel Neder-1 'land de actie van de Rotterdamse ou derraden steunen of hebben gesteund, opdat het doel, verlaging (tot een ma ximum van 25 leerlingen) van de leer- leerllngenschaal, op zeer korte termijn bereikt worden. Tn de brief stelt de Middelburgse ouder raad dat het, waar sprake is van een te traag tempo van het doorvoeren van de schaalverkleining gaat om het stellen van prioriteiten. Welke prioritei ten worden bedoo'.d wordt in de brief niet uiteengezet. De ouderraad is van mening, dat dit een kwestie van po litiek zou worden, waar de neutrale raad van ouders van leerlingen van het openbaar basisonderwijs zich als raad niet mee in wil laten. De stakingsactie m Rotterdam vond plaats op dinsdag 2 juni Jongstleden. Van bijna alle twintig Rotterdamse openbare lagere- en openbare kleuter scholen bleven op die dag de leerlingen weg. Bij de staking waren ruim 34.000 j leerlingen betrokken. De oudercornmis- Isie van de Rotterdamse scholen orga niseerden eerder, op 28 april reeds een eerst .dolle dinsdag. Toen hielden meer dan 5.000 ouders hun kinderen thuis. De ouders eisen binnen de korst moge lijke tijd klassen, die niet groter zijn dan 25 leerlingen en voldoende leer krachten voor alle klassen. (ADVERTENTIE) KRUININGEN De gemeente Reimerswaal beschikt nu over een kleine secretarie op wielen. Maan. dag is de wagen gearriveerd' die twee (lagen in de week in de ver. verschillende kernen te vinden zal zijn en waarin de inwoners te- vecht, kunnein voor vrijwel alle diensten, die vanuit een gemeen tesecretarie geregeld worden. Men kan er zijn paspoort en zijn rij bewijs laten verlengen, er worden betalingen gedaan en er wordt in formatie gegeven. Voor de bui-ge. lijke stand zal men niet naar de wagen in de eigen kern moeten, maar naar de secretarie in Krui- de herindeling per 1 janua ri van dit jaar hield een ambte. naar van de gemeente Reimers waal zittingen in Rilland-Bath Krabbendijke, Waarde, Yerseke en Hans weert. De raad va.n Reimers waal was het met b en w van oor deel. dat men niet alle gemeente huizen in de voormalige gemeen ten m stand moest houden voor dienstverlening en men stelde 10.000,beschikbaar struetie gebruikte. In de wagen is een klein wachtkamertje gemaakt en een kantoor waarin de heer C. Elenbaas .klanten' ontvangt. Voorlopig ziet het schema van tij. den en plaatsen voor de secretarie er zo uit: dinsdag in Krabbendij ke van 8.30 uur tot 9.30 uur, in Rilland van 10.00 tot 11.30 uur en in Yerseke van 13.30 tot 14.30 uur. Vrijdag in Krabbendijke van 8.30 tot 9.30 uur, in Rilland van 10.00 tot 11.30 uur, in Waarde van 11.30 tot 14.00 uur, in Hansweert van 14.30 tot 15.00 uur en in Yerseke van 15.30 tot 17.00 uur. De wa gen komt. te Staan bij de vroege re gemeentehuizen in de kernen en in Hansweert bij het gebouw Kai M/unk. (Foto PZC) Leeuwse Auto Tussen tie poststukken zat gisteren een briefkaart, die bestemd bleek te zijn voor de redactie. yAan de administratie van de PZC, afdeling journalisten' stond erop. De afzen der wilde de almanakschrijver graag attent maken op ,een aardig voorval in Goes', waar de leveran cier van een nieuwe auto werd op gebeld door de klant, die hij een half uur geleden nog in een opge. togen stemming had achtergelaten. In het korte tijdsbestek bleek de stemming te zijn omgeslagen. ,Wal is dat voor een wagen, die je me hebt geleverd', schreeuwde de klant door de telefoon. .Ik kom met dat ding niet eens boven de vijftig kilometer uit. Haal dat kreng maar weer op. Daar geef ifc mijn goeie geld met aan.' De monteur dié zich naar het adres van de boze auto mobilist spoedde, trof ter plaatse een puik wagentje dat pittig op. trok bij de rit naar de garage, waar een kleine separatie moest worden verricht. Want er zijn nog altijd mensen, die de handrem over het hoofd zien. v haringvreterN X Veel interesse voor expositie kunstzinnige vórming in Terneuzen TERNEUZEN *Vele honderden men. sen hebben van vrijdag tot en met zon dag de tentoonstelling bezocht van werk van leerlingen van net Zeeuws Insti tuut voor kunstzinnige vorming, afde ling Terneuzen. De expositie, die was ingericht in het gebouw van het insti tuut aan de blokken, omvatte materiaal van leerlingen van de afdelingen vrij tekenen en schilderen, boetseren en beeldhouwen, pottenbakken en grafiek. Verkoop Zeeuwse boekenverzameling Van Benthem en Jutting Middelburg MIDDELBURG Maandag kwam de grote en zeldzame Zeeuwse bibliotheek, die de Middelburgse boekhandel Van Benthem en Jutting kocht van de heer H. Hendriksc uit Koudekerke vrij voor de verkoop. Er was ai direkt een zeer grote belangstelling voor de verzame ling. Verzamelaars en kenners uit het hele land toonden hun interesse. Er zijn reeds honderden breken uit de verzame ling gekocht. En daar waren zeer zeld zame en kostbare exemplaren bij. Groot is ook de belangstelling voor de! Zeeuwse kinderboeken, die de verzame. [lmg ook bevat. Daarbij zijn boeken van ,Stamperius. Poldermans en Louwerse. schrijvers van begn deze eeuw. die zich| GRAND HOTEL BRITANNIA'S SIRENE CORNER Tot 16 juni serveerden wij 3907 ADVERTENTIE Tourist Menu's HET WEER IN EUROPA Athene, onbewolkt Barcelona, zwaar bewolkt Berlijn, onbewolkt Rordoaux. regen Brussel, onbewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Locarno, licht bewolkt Londen, half bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Malaga, licht bewolkt MUnchen. zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Rome. licht bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Wenen, licht bewolkt Ztirtch. zwaar bewolkt 29 graden 23 graden 24 graden 25 graden 22 graden 21 graden 27 graden 27 graden 22 graden 21 graden 2.7 graden 27 graden 24 graden 28 graden 27 graden 25 graden 25 graden 27 graden Ivaak toelegden op het schrijven van I historische verhalen voor de jeugd slot uan pagina 1 eilandjes. De Schutteplaat krijgt een oppervlakte van 5 4 ha en krijgt een oeverlengite van 1200 meter. De Mosselplaat zal 5 ha gaan be strijken. De overlengte bedraagt to taal 1325 meter. Beide eilandjes krijgen een spartelvijver (60 cm p,- voorkinderen De eilandjes zui len w orden ingezaaid, waarna staats bosbeheer voor een struikbeplanting zal zorgen. Er worden geen bomen geplant want die nemen de wind uit de zeilen. Op elk van de eilandjes komt een toilet-batterij. In de bij de eilandjes te vormen haventjes kunnen 27 jachtjes ligplaats kiezen. nkele loopstoigci Als de aanbesteding vlot zal verlo pen zal wellicht in het volgend sei- zoen al gebruik kunnen worden ge- j maakt van de eilandjes. De kosten, van de aanleg van zowel de Ame-1 plaat, als van de Schutet en de. Mossclplaiii worden bij elkaar ge-1 raamd op 1.5 miljoen gulden. (KRSEKE De mosselluindclaren hebben besloten nog niet hun be stellingen te plaatsen b(j het mosselkantoor, hoewel liet produktsehap voor vis- en visproduktcn maandag officieel het mosselseizoen al openstelde. Het warme weer speelde hij de beslissing van de handelaren een rol, evenals de autobelasting die in België moet worden betaald. Afgesproken is thans dat op 22 juni de kwekers met de aanvoer zullen beginnen en dat op 29 juni de export aanvangt. Verwacht wordt dat de eerste mosselen van de wadden zuilen komen. De kwaliteit van de mosselen begint goed te worden. De wadden worden kwalitatief als visgebied reeds als beter dan Zeeland beschouwd in krin gen van mosselhandelaren. Wat het buitenland betreft mag wel concur rents worden verwacht van bijvoorbeeld Duitse. Deense en Ierse mosse len. wat van Invloed zal zijn op de prijs, maar men verwacht daarvan nog geen aanvoer ook al gezien het warme weer wat het lange transport le riskant maakt. Wat de Belgische a ufobelast mg betreft: daar moet voor een vracht auto een hele maand belasting worden betaald ook als de wagen maar enkele dagen van die maand in dienst is. Het bezwaar over deze wegen belasting is met de nieuwe datum van 29 juni opgeheven. WEINIG VERANDERING Droog niet zonnige perioden, en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot. matige wind uit noordelijke richtingen. ZONNIG MET HOGERE TEMPERA TUREN EN LATER KLEINE KANS OP ONWEER Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 7 of meer: min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max tempr: tot 4 graden boven normaal; max. temp op een droge periode van minstens J2 uur; 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. Voor donderdag; aantal uren zon: 5 tot 13; min temp: 0 tot 5 graden boven normaal: max temp.: 2 tol 7 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Mogelijk nog enkele v rigens zonnig. Matige wind tussen noord en noord-oost. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: geleidelijk meer zon, iets warmer en daardoor strandweer. ZON EN MAAN 17 juni Zon op 04.19 onder 21.02 Maan op 19.31 onder 02 02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2