Zege kost zes doden DUiTSLANDS GERD MÜLLER NA HEROÏSCHE WEDSTRIJD SLOEG ENGELAND KNOCK-OUT: 3-2 Wielerkampioenen uit Zuid-Beveland BRAZILIAANSE TOVENAARS DOKEN GRETIG RUIMTE IN WILMA WON GOUDEN SPIKE Beker voor Benfica Beker voor Vorwarts Albion leek na 2-0 voorsprong zeker Uwe Seeler gaf pupilier Schön zelfvertrouwen van zege Best tekende voor acht jaar bij Manchester U. HENK KIEL DOOR HET PUBLIEK GEMOLESTEERD RECORDS CHI CHENG Peru weigerde defensieve tactiek Müller nog topscorer FEEST' IN MEXICO NEDERLAAG VAN REAL MADRID W0NDERPL0EG UIT MEXICO MAANDAG 15JUNI1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 flEXICO-STAD (ANP) - Na de overwinning van het nationale elftal op Bel gië heeft Mexico een nacht feest gevierd. Na de ba lans van die uitspatting is opgemaakt, blijkt dat de feestvierders een spoor van verwoesting hebben achtergelaten, het openba re vervoer volledig hebben ontwricht en ettelijke ge wonden en tenminste zes doden hebben achtergela ten op het toneel van de stryd, dat werd gevormd door over de hele stad ver spreid liggende wijken, na dat het feest in de omge ving van het Aztekensta dion was begonnen. De dagbladen in Mexico-stad schreven dat benden vagebonds de stad op stelten hadden ge zet, dichter bij de werkelijkheid was dat groepen jongeren dn hun feestroes (ontstaan door alcohol en voetbailsucces) trams en bussen kaapten en daarmee op zo hoog mogelijke snelheid door de stad reden, dat veroorzaakte ook de zes tot nu toe kende dodelijke ongevallen. Tot diep in de nacht was het verkeer in de Mexicaanse hoofdstad ontwricht doordat groepen feestvierders de auto mobilisten die het waagden door de chaos te rijden aanhiel den en hen dwongen voetbal, strijdliederen mee te zingen voor verlof tot een klein stuk je) verder rijden werd gegeven. Tijdens het .volksfeest vonden talrjjke gewelddadigheden, diefstallen, plunderingen en be rovingen plaats. Het aantal be schadigde auto's, vernielde eta lages, versplinterde ramai, vernietigde verkeersborden en -lichten is ontelbaar. Naast de zes doden, werden 450 gewon den behandeld en rond 300 feestvierders gearresteerd. Het gemeentebestuur van Mexieo- stnd heeft verscherpte veilig heidsmaatregelen aangekon digd daar liet. nationale voet. balelftal nog steeds ln de stTijd LISSABON (ANP) Benfica zul Portugal het komende seizoen verte genwoordigen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Benfica versloeg zondag voor 60.000 toeschouwers stadgenoot Sporting in de Portugese bekerfinale met 3-1. Bij de rust stond Benfica al met 1-0 voor. BERLIJN (ANP) Door een zege van 4.2 op Lokomotiv Leipzig is Vor warts Benin zaterdagmiddag ln Ber lijn winnaar geworden van de strijd om de Oost-duitse beker. Vorwarts zal dit jaar dus deelnemen aan het toernooi om de Europa cup. 2. Carl Zeiss Jena, dat juist voor Vor warts landskampioen werd, is de Oost. duitse vertegenwoordiger in de strijd om de Europese beker voor landskam pioenen. MADRID (ANP) Real Madrid heeft de eerste wedstrijd uit de halve fina les va.n het toernooi om de Spaanse voetbalbeker tegen Atletico Bilbao op eigen veld met 0-1 verloren. Valencia won op eigen veld met 2-0 van Zara- goza. De tweede ontmoetingen vinden plaat» op 20 juni. j LEON (ANP) Juist toen het onvermijdelijk leek, dat het lot dc beslissing moest gaan brengen in het heroïsche duel Engeland— West-Duitsland, was daar Gerd Müller. De .bombenschutze', weini; technisch begaafd, maar begiftigd met een ongelooflijk scorings instinct, stond op het juiste moment op de juiste plaats om Enge land knock out te slaan. Ruim tien minuten voor het einde van d' tweede verlenging begaf hij zich in een flits naar de plaats waar d hoge kopbal van Löhr in het doelgebied zou neerdalen, en nog voor dat de bal de grond raakte had Müller er zijn gouden schoen reed onder gezet. Als een streep zocht het leer zijn weg naar het net Bonetti had niet meer de tijd om te interveniëren. Uitgerekend Gerd MiiUer, die de gehele wedstrijd geen nieter vryheid had g* kregen, bezegelde het lot van Engeland. Lang heeft het ernaar uitgezien, da de wedstrnd tussen de twee Europese grootmachten evenals vier jaar geleder door Engeland gewonnen zou worden. In 1966, in Londen, stonden deze landen immers ook al tegenover elkaar. De belangen waren toen alleen nog groter: de wereldtitel stond op het spel. Door het nog steeds dubieuze doelpunt van Hurst, goedgekeurd op advies van de Russische grensrechter Bakmarov, velde Engeland toen zijn tegenstander. Maar de Duitsers bleven fel gebrand op revanche. In vijftig jaar versloegen zij de eilandbewoners slechts één keer, een situatie die het moreel ook voor deze kwartfinale niet bepaald sterkte. Maar West-Duitsland kwam terug. En wel uit geslagen positie. Gedreven door de onvergelijkelijke Uwe Seeler. die aan zijn vierde wereld kampioenschap bezag is herwonnen de pupillen van ae gemoedelijke Helmuth Schön na de verrassende treffer van Beckenbauer hun zelfvertrouwen. En geland, bij nader inzien toch al niet zo overtuigend in zijn groepswedstrij den, werd plotseling geconfronteerd met een tegenstander, die alle regis ters opentrok. En de tonen die dirigent Beckenbauer dan aan zijn instrumen ten, in casu voorhoedespelers, weet te ontlokken, zijn oorverdovend. Enge land werd er door verdoofd. Na een nerveus begin, waarbij beide teams eikaars krachten aftastten, was de eerste kaïns voor Engeland. In de vijfde minuut gaf de ver opgerukte verdediger Newton van dichtbij de hoekvlag een hoge voorzet: doelman Maier liet de bal vallen en Martin Pe ters kwam slechts eentidnde van een seconde te laat om Engeland de leiding te geven. Gerd MiiUer, die in de groepswedstry den niet minder dan zeven keer scoor de. kreeg geen enkele gelegenheid in positie te komen. Een keer slaagde hy erin de bal tussen de benen van Moore door te spelen, maar Labene stond ach ter zyn aanvoerder klaar om het ge vaar te keren. De Engelsen trokken geregeld min stens acht spelers in de verdediging te rug. om. als er ook maar een kleine mogelijkheid was, over te schakelen op een snelle aanval. Het was een harde •vedstrijd. 'Scheidsrechter Coerezza ;oonde zich merkwaardig tolerant bij Ie zware charges die vooral de Engelse defensie op zijn naam bracht. West-Du itsiand, dat niet het ritme kon vinden zoals in de wedstrijden tegen Peru ei\ Bulgarije, toen soepel gescha keld werd, kreeg bijzonder weinig kan sen. Beckenbauer en Overath onder vonden bij hun voedende taak grote LONDEN (ANP) George Best, de buitenspeler van Manchester United, heeft voor deze club een contract van acht jaar getekend. Het contract, waar. van de financiële bijzonderheden niet bekend werden gemaakt, bindt de 23. jarige speler uit Ulster vrijwel voor de rest van zyn voetbalcarrière aan Man chester United. Best, die als één van de beste spelers ter wereld wordt be- beschouwd, heeft een gegarandeerd minimum-inkomen van 86.000,- per jaar. KWADENDAMME Kees Bal uit Kwadendamme (by de amateurs). Jan Raas uit Heinkenszand (by de nieuwe lingen) en Cees Spaans uit 's-Graven- pioenen van Zeeland voor het seizoen 1970. Een fraai succes dus voor de Zuidbevelandse coureurs. Op de folo neemt Kees Bal de gelukwensen in ont- vangst van de .kiss-miss', en dat was de wielerkam- niemand minder dan zyn zusje. ËRMELO (ANP) De 24-jarige Henk Kiel, nüdvoor van het Nederlands amateurelftal, ls zaterdag in Ermelo tydens een beslissingswedstrijd tussen z(jn vereniging, Go Ahead Kampen en Spakenburg (om een plaats in de nieuwe eerste klasse van het zaterdagvoethaldoor het publiek gemolesteerd. De wed. strijd werd na 43 minuten bij de stand 10 (doelpunt van Kiel, gestaakt om. dat een aantal Spakenburgsupporters woedend het veld in stormden toen een speler van Go Ahead een beweging van natrappen maakte tegen een Spaken burger, die volgens de scheidsrechter een overtreding had begaan. Daarna ontstond er een vechtpartij waarbij Henk Kiel een gebroken knieschijf opliep hy werd naar een ziekenhuis vervoerd en Jan van Keulen (Go .Ahead) een verwonding aan zijn neus kreeg. Ook enige toeschouwers raakten gewond. liet arbitrale trio bleef ongedeerd. moeilijkheden door hei voortreffelijke spel van Bobby Chariton die zijn 106e interland speelde, een wereldrecord- Na ruim een half uur kwam Engeland aan de leidi ng. Niet helemaal verras send, omdat Horst Höttges en vooral doelman Maier een weinig zekere in- druk maakten. Weer was het Newton, die zich naar voren waagde. De rech. terverdediger bereikte middenvelder Alan Mullery, die Mayer met een half hoog schot juist binnen de rechterpaal versloeg. Engeland zette de tweede helft op dezelfde tactische wijze in. De Duitse aanvallen werden reeds op het midden veld ontregeld. Als rechtsbuiten Libuda I die overigens niet de flitsende vorm van de voorronden bereikte, de bal al eens kreeg, kon hij zijn mede-voor- waartsen meestal niet bereiken. Toch vergrootte Engeland zijn voor-1 sprong. De twee spitsen Hurst en Lee. j ondervonden vyf minuten na rust steun van Peters, die op tyd bij de lin- kerpaal arriveerde, toen de bal door toedoen van Newton door de Duitse j verdediging sijpelde. Engelamd leek de wedstrijd te contro leren. Maar de Westduitsers vefman-1 den zich. De verdediging, waarin Fichtel vervangen was door Schulz. bracht meer nauwkeurigheid in zijn spel en ook de middenveldbezetting, Beckenbauer en Overath, had plotse ling lucht om zowel in de, voorste als de laatste linie te opereren. In de 69e minuut hadden de Westduit sers succes. De Engelse defensie gaf Beckenbauer teveel ruimte. De 24-ja- rige begaafde technicus werkte zich langs Labone, rukte het strafschopge bied in de hoek bilnnen en schoot de bal met de rechtervoet laag midden ln het doel. Peter Bonetti, die enige meters te ver naar voren stond, dook te laat, waardoor de bal onder hem doorging. West-Duitsland ging door. Seeler was onnavolgbaar op het middenveld en strooide kwistig met goede passes. Vooralsnog was Müller niet vrij te spe len, maar een kwartier voor het einde ontdeed de .bomber' zich op eigen kracht van Moore en schoot uit scher- zorgde Uwe Seeler toch voor de ge lijkmaker. Hij timede een verre hoge lob van Karl-Heinz Schnellinger schit terend en sloeg Bonetti, die weer te ver voor zijn doel stond, met een hoge kopbal. Daarmee bereikte beide teams dezelfde eindstand als in de finale va'n 1966. Franz Beckenbouer had nog in de reglementaire speeltijd voor Duitse winst kunnen zorgen, als hij (na een briljante solo vijftien centimeter meer naar rechts had gericht. Engeland trad in de eerste verlenging aari met Norman Huntern die negen minuten voor het verstrijken van de normale speeltijd de plaats van Martin Peters al had ingenomen, als meest geruste kracht. De Europese ploegen, die overigens toch een uitstekende con ditie demonstreerden, moesten nu te rug naar een lager tempo, zodat zich in het eerste extra kwartier geen doel- rijpe kansen voordeden. Wel schoot Beckenbauer van 25 meter in de bo. venhoek, maar Bonetti was ter plaat se en stompte de bal corner- In de 108e minuut, drie minuten na het begin van de tweede verlenging zorgde koningsschutter MiiUer voor de zoals Gerd MiiUer ziet het afstandsschot} van Uwe Seeler het doel inzweven,j het tweede doelpunt van Duitsland. Achter hem Brian Labone. PORTLAND (ANP) De nationa le Chinese atlete Chi Cheng heeft za terdag tijdens wedstrijden in Port land (VS) de wereldrecords op de 100 yards en de 220 yards met twee- tlende seconde verbeterd. Chi Cheng liep de 100 yards in 10.0 seconden en verdong daardoor de Amerikaanse Dubbie Thompson en Wyomia Tyus van de wereldrecord- lijst, die respectievelijk op 6 ji 1964 (Baltimorei en 17 juli IS later zou blijken beslissende treffer, maar meer nog was dit de verdienste van Löhr. Staande op de doeliyn kopte de linksbuiten de bal voor het doel, waar Mi/ller klaarstond om van een meter afstand keihard langs Bonetti j te volleren- juni (Kongston) 10,2 seconden hadden ge lopen. Kort na haar eerste record-ver betering liep de Chinese atlete, die 26 aar is en in de Verenigde Staten studeert, ook he: record op de 220 yards naar de geschiedenis. Chi Cheng maakte een tijd van 22.7 seconden. De sinds 22 februari 1964 'Perth; houd ster van het record met 22.9 secon den. GUADALAJARA (ANP) Het be grip offensief voetbal stond groot ge schreven boven de ontmoeting Brazi- Uë-Peru. Zowel Zagalo. de hoofdtrainer van de BrazUianen, als Didi, de Bra ziliaanse trainer van het. geteisterde Peru, weigerden in de kwart-finalewed strijd in Guadalajara een stap terug te doen. Gevolg: de 55.000 met samba ballen en doordringend loeiende toeters uitgeruste witgehelmde toeschouwers kregen een aantrekkeüjk duel voorge schoteld met een produktie van niet minder dan zes doelpunten, waarvan het een nog mooier van kwaUteit was dan het ander. De onnavolgbare tovenaarskunsten van de Braziliaanse aanvaUers werden met de 4-2 zege volkomen naar waarde ge honoreerd. Peru deed in feite weinig meer dan de achterstand zo klein mo gelijk houden. Linkervleugel-verdediger Fuentes was de enige van de Peruviaanse verdedi gers. die zijn directe tegenstander (de aalgladde Jairzinho) naar behoren af stopte. De weer herstelde Rivelino en de schietgrage Tostao kregen veel te veel vrijheid van de Peruviaanse zone verdediging. De grote kracht van Bra zilië lag echter op het middenveld: het meesterbrein Gerson en de meestentijds achter zijn voorhoede opererende Pele. De .gouden speler" van het Braziliaan se voetbal speelde weer een ongeëve naard goede wedstrijd. Prachtige pas ses vloeiden van zijn voet, een enkele maal dook hij uiterst gevaarlijk op aan de spits van de aanval en voor het ove rige dirigeerde hij samen met Gerson de acties van zijn talentrijke,nerveuze landgenoten. De Braziliaanse verdedi ging. met op links de 18-jarige in de wereldbeker debuterende Marco Anto- mo. trad minder nonchalant op dan bij voorgaande gelegenheden en dat was maar goed ook. want in het doel maak te de kleine Felix gen uiterst neuveuze indruk. De zwakte van de Peruviaanse verde diging bleek al in de vierde minuut van de wedstrijd toen Pele een pass van Gerson met de borst onder controle kreeg en langs Nicolas Fuentes ging. Zijn schot stuitte af op de paal. Het duurde niet lang of Brazilië nam een verdiende voorsprong. In de elfde mi nuut werkte verdediger Eloy Campos onvoldoende weg. Tostao passte naar Rivelino wiens linksvoetige inswinger via de verre paal het doel inging. Tostao zelf maakte er vier minuten later 2-0 van. Ver naar de buitenkant van het veld uitwijkend lokte hij doel man Rubinos uit zijn doel en schoot ineens met de linkervoet vanuit een onmogelijk kleine hoek in. Peru leek volkomen gedemoraliseerd. Maar een fout van doelman Felix bracht de spanning U-rug. Bij een Pe ruviaanse aanval in de 28ste minuut kwam de Braziliaanse doelman tussen de palen vandaan om naar hjj dacht een voorzet te onderscheppen. Hy vergat echter de schiethoek voor de aanstormende Alberto Gallardo te ver kleinen. De Peruviaanse aanvaller zag het en scoorde tegen. te gaan tot een meer defensieve ti De zone-verdediging werd gehandhaafd. Tot vreugde van de Brazilianen, die de ruimte kregen hun artistieke aanvals- patronen losjes op te zetten. In de vijf de minuut na de hervatting maakte Tostao er 3-1 van. Maar ook Peru kreeg een beloning voor zijn offensieve taktiek. In de zeventigste minuut liep één van de vele aanvallen door het midden door naar Cubillas, die scoorde. Het duurde echter slechts vijf minuten, toen had Brazilië de marge van twee doelpunten hersteld. De tjeffer kwam op naam van Jairzinho. Naarmate Pe ru's uitzichten op een overwinning of ten minste een gelykspel minder wer den, zette Didi nieuwe krachten in. Ju lio Baylon werd vervangen door Hugo Sotil en Eladio Reyes kwam in de plaats van Pedró Leon. Bij Brazilië nam Paulo Cesar de plaats in van Gerson. die tekenen van vermoeidheid vertoon de. Het bleef 4-2. MEXICO (ANP) De Westduitser Gerd Müller, die in de wedstrijd West- Dultsland-Engeland weer een doelpunt scoorde, staat nog steeds boven aan de topscorersüjst van het wereldkampi oenschap voetbal 1970. De stand: 1. Gerd Müller (W-Dl) S: 2. Cubillas (Peru) 5, Jairzinho (Bra) 5; 4. Bishovets (Rus) 3. Seeler (W-Dl) 3., MEXICO (.AP) Verslaggevers van associated press die de wedstrijden in1 vijf steden volgden hebben uit de spe lers die ze in actie hebben gezien hun sterrenploeg samengesteld. Wie deze spelers voor een club zou willen ko pen, zou zo'n 15 miljoen dollar op ta fel moeten leggen, misschien wel meer.1 meer. De AP-ploeg (4-3-3): Gordan Banks (Engeland): Atilio Ancheta (Uruguay), Justavo Pena (Mex), Bobbv Moore" (Engeland)I en Facchetti (Italië). Wilfried van Moer (België), Franz, Beckenbauer (West-Duitsland) en Ro berto Rivelinio (Brazilië), Jair (Bra-| zilië). Gerhard Muller (Duitsland), Pe le (Brazilië). Spike', gewonnen door Wilma van den haar zuster Rie, Mexico), Anatoli Bysjovets (1 voor), Teofilio Cubillas (Peru. voor),i Carlos Alberto (Brazilië, defensie) en) Tarcisio Burgnich (Italië, defensie). BRISTO (ANP) De Nederland-, se tennisser Tom Okker heeft samen met zijn partner Martin Riessen (Ame| rika) de finale herendubbelspel heit Willstoernood in Bristol verloren van Rod Lav er Aus) en Denis Ral. sta (VSTj. Da setstanden waren 6-5 LEIDEN (ANP) Wilma van den Berg heeft zaterdagmiddag in de I.eid- se hout tijdens atletiekwedstrijden om de gouden spike het Nederlands re cord op de 100 meter dames met een tijd van 11,4 seconden geëvenaard. Da Udense, die een toegestane «tg- wind .genoot.' van 1,8 meter per se conde, kwam tot deze verrichting in de series. Wilma van den Berg heeft vorig jaar al viermaal 11,4 seconden- gelopen. Zij won daarmee de gouden spike. Haar zusje, de 17-jarige Riet van den Berg, bracht het nationale jeugdrecord op dezelfde afstand op 11,8 seconden. Zij werd daarmee eerste in de finale bij de meisjes. Het oude re cord stond sinds 15 oktober 1961 met 11.9 sec. op naam van Lenie Boelo (DCV).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9